63 mijë ushtarakë rusë në Siri, grupi i monitorimit: Janë vrarë mbi 7 mijë civilë

August 23, 2018 15:39

63 mijë ushtarakë rusë në Siri, grupi i monitorimit: Janë vrarë mbi 7 mijë civilë

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka deklaruar se 63.000 ushtarakë rusë janë dërguar në Siri që nga shtatori i vitit 2015.

“Forca ajrore ruse kanë realizuar ndërkohë 39.000 sulme ajrore, duke shkatërruar 121.466 “objektiva terroriste” dhe duke vrarë më shumë se 86,000 “militantë”, thuhet në videon e publikuar prej saj.

Në të nuk u përmend asnjë viktimë ushtarake ruse apo viktimë civile siriane. Megjithatë, Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut thotë se të paktën 7.928 civilë dhe 10.069 luftëtarë janë vrarë nga sulmet ajrore ruse.

Në videon e Ministrisë së Mbrojtjes thuhet gjithashtu se forcat ruse kishin testuar 231 lloje armësh në Siri, duke përfshirë avionët, sistemet sipërfaqësore në ajër dhe raketat e lundrimit.

BBC thotë se këto forca kanë luajtur një rol kyç gjatë tre viteve të fundit në konsolidimin e pozitës së aleatit të tyre, presidentit sirian Bashar al-Assad.

Konflikti është përhapur pikërisht në favor të tij, duke u shpërndarë në shumë pjesë të vendit me forcat rebele. Së fundmi, rebelët janë përhapur edhe në rajonin Ghouta Lindore pranë Damaskut dhe në provincat jugperëndimore të Deraa-s dhe Quneitra-s.

s.a/ditaj

August 23, 2018 15:39
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*