Mungesa e seksit për dy muaj sjell…

February 6, 2018 04:02

Mungesa e seksit për dy muaj sjell…

Një jetë seksuale e rregullt siguron një sistem imunitar më të mirë, kurse mungesa e një jete seksuale të rregullt shkakton efekte anësore si irritim, zemërim dhe stres.

Studimet tregojnë se duke nisur që 2 muajt e parë të mungesës së seksit shfaqen efektet e para anësore, si ankthi dhe mungesa e vetëbesimit.

Seksi i rregullt njihet për vetitë e tij pozitive, prandaj është mirë të mos e shmangni edhe nëse ju ka humbur pasioni fillestar – këshillojnë mjekët.

Femrat që nuk kryejnë për një kohë të gjatë marrëdhënie seksuale janë të prirur të kenë akne.

Hormoni i kolagjenit sekretohet më pak. (kolagjeni është hormoni i cili ruan elasticitetin e lëkurës).

Tek meshkujt mungesa e seksit shton rrezikun e kancerit të prostatës.

b.m./dita

 

February 6, 2018 04:02
Komento

1 Koment

  1. Ate thuaj ... February 6, 11:52

    eh…!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*