FOTO: Lufta e Kosovës sipas Heckner

April 6, 2018 02:19

FOTO: Lufta e Kosovës sipas Heckner

Thomas Heckner është fotograf i televizionit publik të Gjermanisë “ARD”.

Ai ka publikuar në faqen e tij në internet foto nga Kosova të periudhës 1999-2001.

Në foto shihen fëmijët e luftës, varfëria, varrezat masive, shkatërrimi, hakmarrja, gëzimi. të kapura mjeshtërisht nga Heckner.

Disa nga imazhet janë bardh e zi.

Për më shumë, klikoni KËTU

n.s. / dita

Kids in Kosovo

 

April 6, 2018 02:19
Komento

5 Komente

 1. ! April 7, 11:09

  E tmerreshme nji munges e tille ndjeshmerie
  e shqiptareve ,
  komentueseve tane te talentuar qe Trut i jane ngjitur
  si me zamke mbas temes Politike .

  Si dhembin asnjererit kto Foto ktu nga lufta ne Kosove
  mbuluar nga krimet shtazarake te makinerise se luftes se milloshevicit , mbuluar nga trishtimi qe duket qarte
  ne kto shkaterrime ?
  E kan te veshtire trumpiret shqiptare te shkruajn dy rrjeshta mbi kte teme , sepse i ka humb cdo ndjesi
  njerezore . Bote e marre fund !

  Asgje njerezore s’exziston ne ate shoqeri banale ,
  ordinere kriminele ,idiiote .
  Ku dreqin jeni duke shkuar ?
  Keni harruar se keni Atdhe . Se keni detyrime ndaj
  tij , jo vetem perfitime e te qendruarit parazite ,por edhe te jeni aktive ,e reagoni ne cdo rast ,duke
  mbajtur gjalle ndergjegjen kombetare ,duke i qendruar
  prane njeri-tjetrit ne cdo situate .
  Nuk ju ngacmojne pamjet ,kto shkaterrime ,
  njerezit e terrorizuar shqiptaret ,
  s’ju terheqin lotet e fixuara ne kto Foto germadhat
  e Kosoves , a po s’dini te lidhni dy fjale ,
  mbi kte fatkeqsi krim kombetare ,
  duke percjell nji ndjenje ke lexuesi ,ke me te rinjte ,
  gjithe shoqerine shqiptare ne Shqiperi e Kosove ,
  duke i mesuar dicka ,jo te sillen si xombi ,
  qe Politika e media ,shplarja e trurit ,ja ka shkulur
  shpirtin !
  Hapini syt e vleresoni kto Foto , sepse nqs i injoroni ,
  do t’ju behet ne jeten tuaj dicka e natyreshme ,cdo
  shkaterrim ,cdo krim,cdo zjarre ,cdo gjr shndruar ne germadha ,
  do ambjentoheni me te keqen ,me krimin ,me
  shkaterrimet ,dhune ,vrasjet e gjithcka qe ngyros
  ne te zeze jeten tuaj .
  Shifini pra mir kto Foto ,
  nqs s’dini te lidhni dy fjale e komentoni ,eshte ok ,
  por i hidhni nji sy,
  ndoshta ndjeni dicka , ne ato germadha lufte ,
  ato shtepi nen flak , jane Foto qe kan Shpirt ,ato mbartin Historin e dhimbeshme te popullit shqiptare ne Kosove ,jane ato Momente jete te fixuara ne kto Foto ,
  qe len gjurme te stampuara ne ngjarjet e e jetes kosovare te cilat asnji ,s’mundet ti retushoje ,
  as injoranca e asaj shoqerie e indiferenca e xombit shqiptare.
  Popull qe sfrymon ,qe s’eshte aktiv ne jete ,qe s’reagon mbi gjithcka , paralizohet …vdes !

  Reply to this comment
 2. Maloket jane sllave sjelle si skllever ne antikitet April 7, 16:53

  Kjo nuk eshte as hera e pare dhe as ngjarja me e rende ne historine e malokeve, apo qofte edhe e marredhenies se tyre me Serbet. Ne luftrat Ballkanike te nje shekulli me pare Serbet i kane trajtuar shume me keq se kaq.

  Ndersa Shqiptaret i kane trajtuar maloket me mire se cdo popull tjeter edhe pse maloket ishin koke-e-bythe bashkepuntore me pushtuesit fashist dhe nazist, madje nazistet krijuan edhe nje divizion SS-Skenderbeg me ta.

  E megjithate, ne Serbi nuk ka muzeume mbi krimet e Serbeve ndaj malokeve, ngjarjet e viteve 90 po harrohen, ndersa ato te shekullit te kaluar Bota as qe i njeh.

  Ndersa Shqiperine qe ju shpetoi bythen duke i strehuar, maloket e kane kthyer nje nje pike reference te “krimeve te komunizmit”, qe ndaloi gjakmarrjet (sepse nje kuture e tille jane, qe vrasin njeri-tjetrin), i arsimoi dhe i cliroi femrat nga roli i kafshes qe kane ne kete kulture, ku po nuk ju binde burrit, ai a ka fishekun dhe lejen e vjehrrit ne paje per ta vrare.

  Morali i kesaj historie eshte se kjo eshte nje kulture mosmirenjohese, qe po i dhe gishtin te merr krahun. Po i trajtove si qytetare te barabarte, po u dhe mundesine te behen presidente si Ramizi, mjek si Saliu, skulptore si Kristaqi apo piktore si Edvini, keta te pergojojne neper Bote duke te asociuar me nazistet, sic therriste maloku i oreve te para Edvin Rama: “Enver – Hitler”.
  Keta duhet t’i trajtosh sic i kane trajtuar Serbet qe se paku te te mos krahasojne me Hitlerin, sepse ashtu jane trajtuar gjate gjithe historise dhe jane mesuar me ate lloj trajtimi, po i trajtove ndryshe, dhe sidomos po i trajtove me mire, ju dukesh si Hitler.

  Reply to this comment
  • ... April 7, 18:33

   s’jan te gjithe maloket proserbe ,
   ashtusi s’jan gjithe shqiptaret e kosoves tradhetare bashkpuntore i cdo pushtuesi .

   Dhe nqs ka akoma prej tyre , kjo vjen nga mungesa e ndihmes nga ana jone e Shqiperise , paaftesia per te ber nji komb .
   Mos te harrojme se shqiptaretqysh prej pushtimit truk ,
   nuk kann qen kurr te lire ,e te bashkuar ne nji komb .
   Mjafton ti referohesh epokes komuniste se cfar bashkimi kombetare u arrit mcfar miqesie juge -veri u krijua ,nji Unitet qe kurr ska ekzistuar nder shqiptare ,
   dhe kupton se sa ka te bej Shtet ame .Eshte Shteti ai qe ben shoqerine jo rruga .
   28- vjet trazicion ,ku Politika shqiptare ishte vetem per dy gjera e interesuar :
   1- Pasurimin e shpejte ,nepermjet vjedhjes se Shtetit te vet ,
   2- dhe c’kombetarizimit ,percarjes ,ndarjes ne copa ,ne fe,ne rraca,ne parti ,ne gjithcka qe e bente gati Shqipetarin te zhdukej si identitet e si komb .
   Eshte koha ndoshta qe shqiptaret te korigjojne gabimet e se kaluares e jo ti fryne percarjes ,ndarjeve . Duhet te perqendrohemi me shume ke ajo cfar na bashkon te gjitheve si komb se sa ke ajo ..qe na ndan !!!
   Ktu vjen ne pyetje edhe klasa inteligjente ajo Avantgarde e cila duhet te nxit shtetin e popullin drejt bashkimit kombetare .

   Reply to this comment
   • Maloket jane sllave sjelle si skllever ne antikitet April 7, 21:14

    Mesazhet, pohimet, apo informacionet ne pergjithesi, nuk ndahen ne “percarese” apo “perbashkuese”, por ne te verteta apo te pa verteta. Kjo eshte e vetmja gje qe ka rendesi.

    Nese doktori te thote: “kjo pjesa e mishit ketu eshte me qeliza kancerogjene”, pacienti nuk thote “mos thuaj gjera qe e percajne ate cope mishi nga pjesa tjeter e trupit”, por thote “po qe e vertete dhe ke mundsi te ma heqesh, aman hiqma”.

    Nese ka ndonje gje te pa vertete ne ate qe kam shkruar une, thuaj kjo eshte e pa vertete, dhe eshte detyra ime te sjell fakte per ta mbeshtetur.

    Perndryshe, brockullat mbi malokerine, qe maloket e shesin si “tranzicion nga diktatura ne demokraci” mbaji per vete.

    Reply to this comment
    • ... April 7, 23:10

     -Mesazhet, pohimet, apo informacionet ne pergjithesi, nuk ndahen ne “percarese” apo “perbashkuese”, por ne te verteta apo te pa verteta. Kjo eshte e vetmja gje qe ka rendesi.-

     oh JA ! Komentet ,qe ti ose dikush tjeter tenton te na i shese ,si pohime a po info (sipas teje) jane (doch) sigurishte percarese ,(per rastin kur ato shprehin negativitet ,fyerje e urrejtje mbi njeren ose tjetren krahine te Shqiperise ) – dhe natyrishte qe bashkojne kur komenti i sherben te mires se kombit . Kaq e thjeshte eshte kjo per tu kuptuar i nderuar .

     Kudo ka te mire e te kqinje ne krahinat Shqiptare ,
     por varet se ku ti un etj i koncetrojme mendimet dhe cfar duam nga kto .
     Duam te miren -i referohemi te mires se kombit .
     duam te keqen -i referohemi te keqes .

     Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*