7 letrat e Ramës dhe 6 ‘letrat’ e Bild

June 7, 2019 02:27

7 letrat e Ramës dhe 6 ‘letrat’ e Bild

Nga Koloreto Cukali

2 gjëra më duken personalisht shumë të rëndësishme duke dëgjuar bisedat telefonike mes elitës së kombit dhe elitës së krimit. E para, për atë që për një kohë fare të shkurtër arriti të sharmojë dhe kancelaren Merkel.

Miku i Merkelit

E para, që është disi dhe gazmore është të kuptojmë sesi e perceptojnë Ramën pjesa e llumit të Shqipërisë, që me sa shihet nuk e ndjen veten fare “llum”, por ajkë që qeveris e drejton këtë vend.

Është qesharake kur dëgjon mafiozin që i thotë Kryetarit të Bashkisë “ishe me Ramën… do jesh kënaqur” që të sjell ndër mend copëra bisedash në derë të një bordelli, por të vjen dhe për të qarë kur mendon që njeriu që duhej të ishte qytetari i parë i vendit nuk e ka fare për turp, në mos për kënaqësi të sharmojë njerëz të krimit. Ai siç shihet qartë në bisedat e publikuara është idhulli i tyre dhe jo më kot, sepse është njeriu që mund t’u bëjë ëndrrat realitet: t’i ngrejë në majat më të larta të vendit, t’i fusë në zyrat e sallat më të shenjta të një shteti, t’u japë mundësinë të mos ndjehen ata që do duhej të ishin, kriminelë të përndjekur që fshihen nga frika e ligjit.

Dhe ata, përpiqen ta impresionojnë. Duan të jenë në lartësinë e tij. Në fakt, janë.

Armiku i popullit

Gjëja e dytë që më intereson tek letrat ka të bëjë me zgjedhjet e kaluara. Kam reflektuar gjatë me veten për rezultatin e atyre zgjedhjeve, dhe jam ankuar shpesh që shoqëria shqiptare e kaloi pa analizuar arsyen pse një qeverisje plot dështime, korrupsion të padëgjuar më parë, arrogancë e paturpësi, u rikonfirmua aq masivisht pa propozuar asgjë, pa program, madje më keq, vetëm me një slogan bashibozukësh: “më jepni tepsinë”.

Kam pasë menduar që vjedhje e blerje votash ka pasur, por nuk mund të kishin qenë të këtyre përmasave. Madje më keq, kam pasë menduar që jemi një popull me probleme përderisa votojmë një të ligë aq të madhe.

Sot jam më i qetë. Sigurisht, në këtë vend nuk mungojnë ata që janë gati që t’ia japin edhe satanait votën, mjafton që të jetë “satanai ynë”, dmth i partisë sonë.

Por, shumica e atyre votave, dhe kjo është tashmë e qartë për këdo që ka qoftë dhe një fije common sens-i,  kanë qenë të blera, të marra me kërcënime e dhunë, përmes një industrie të tërë ku shteti dhe mafia ishin bërë një.

Pra, nuk është faji i popullit për atë votë të dalë nga ato kuti, është faji i infrastrukturës së grabitjes së votës.

Infrastruktura mund të shpërbëhet, ndërsa popullit nuk do kishim çfarë t’i bënim.

Por, prishja e infrastrukturës ka një problem jo të vogël. Ulsinjtë.

Ulsiu

Një bast interesant do të ishte për të parë kush nga gaztorët e oborrit të mbretit do të kishte guximin të dilte i pari për të mohuar 6 letrat e krimit. Dhe, i pari doli Ulsiu. Të dalësh për të mbrojtur një krim të përmasave të tilla që e shndërron shtetin tonë në shtet gangsterësh do vërtet kurajë, kurajë që vjen ose nga budallallëku; ose nga nevoja për t’i shërbyer të gjatit, “atij që të kënaq”; ose nga ndonjë arsye edhe më okulte. Por Ulsiu nuk është tek pullë. Mund të jetë më budallai në oborr, por nuk është vetëm.

Një nga dëmet më të mëdha që Rama i ka sjellë partisë së tij e bashkë me të dhe Shqipërisë është që ka zhdukur nga horizonti rreth vetes çdo njeri me integritet, për t’u rrethuar me Ulsinjër, me rilindas që nuk kanë më as brinjë e jo më shtyllë kurrizore. Ky dëm do të ndjehet për disa breza në politikën shqiptare dhe në karkasën që do mbetet pas Ramës në PS.

Por për momentin dëmin më të madh po e pëson shteti shqiptar që në mungesë të kapaciteteve me integritet po qeveriset pa asnjëlloj pengese, siç edhe u pa nga 6 përgjimet nga llumi i krimit, madje duke u mbrojtur nga ulsinjtë.

Kjo kategori moralin politik e ka zhdukur fare nga fjalori. Për ta, të të dalë në publik një telefonatë e tillë nuk është ndonjë problem, përderisa “nuk të ka dënuar gjykata”.

Kjo kategori që Rama e ka instaluar sot në çdo nyje të strukturës së shtetit nuk i shërben as Shqipërisë, as shtetit e as kombit. Për ta shteti është Rama, kurse Shqipëria është ai trafikanti nga merr urdhërat. Kjo kategori mund të mos ketë trafikuar personalisht e mund të mos ketë ekzekutuar prostituta në perëndim, por, nga telefonatat u pa që është e barabartë me kategorinë që i ka bërë këto.

6 letrat e Bild-it

7 Letrat e Ramës, në fakt më janë dukur si terror politik. Si letra të atij që mendon se është macja dhe kushdo tjetër është miu.

Për fat, përgjigja erdhi. 6 letra nga “Bild”-i, na treguan që ai që po mbronte “shenjtërinë” e zgjedhjeve të 30 qershorit është në atë maxhorancë me vota të mafias; që njeriu që po i bënte moral shqiptarëve për shtetin është në fakt njeriu që shtetin ia ka deleguar çunave të Shijakut.

Në fakt, 7 letrat e Ramës nga 6 letrat e Bild-it i dallon vetëm gramatika. Rama e shkruan ca më mirë shqipen se dialekti me 200 fjalë fjalori i çunave të Shijakut. Por jo dhe për shumë kohë. Ashtu si e ka rrethuar Rama veten, shumë shpejt do jetë i vetmi në oborr që di të shkruajë e të lexojë.

*****

Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

June 7, 2019 02:27
Komento

62 Komente

 1. Barku që pjell pushtetin e mafias June 7, 02:51

  Publikimi i 6 përgjimeve të fundit të dosjes 339 prej gazetës më të madhe në Europë, BILD, mund të ketë habitur dhe madje tmerruar politikën dhe opinionin gjerman, por kurrsesi atë shqiptar.

  Që në vendin tonë ka afro 30 vite që partitë bashkëpunojnë me krimin gjatë fushatave elektorale dhe jo vetëm, kjo tashmë nuk është një gjë e re për shqiptarët në çdo cep të vendit.
  Risi në gjithë këtë histori të turpshme që po zbulohet dita-ditës është niveli i frikshëm, se deri ku e ka çuar Edi Rama dhe organizata e tij, Rilindja, bashkëpunimin, ndërvarësinë dhe shkrirjen e PS-së e të institucioneve shtetërore, me krimin e organizuar.

  Kur lexon këto përgjime për të cilat gazetari gjerman thotë, se janë vetëm “maja e ajsbergut”, kupton se kush i zgjedh deputetët shqiptarë, kush komandon kryetarin e degës së partisë; kush janë ata që kontrollojnë procesin zgjedhor, kush urdhëron Hipotekën, Ujësjellësin, INUK-un e të gjitha institucionet e tjera pa përjashtim.

  Të gjithë po merren me Vangjush Dakon, por harrojnë se përfshirja e krimit dhe bërja një me të është platformë politike e Edi Ramës. Dako është i fundit ndër përgjegjësit në historinë e kapies së shtetit, qeverisë dhe zgjedhjeve nga mafia e drogës dhe krimi i organizuar.

  Në vitin 2017 Vangjush Dako nuk garonte vetë, ishte kryetar bashkie dhe zgjedhjet ishin për deputetët e parlamentit, i cili dihet se si është katandisur sot.

  Zgjedhjet në fjalë për të cilat hedhin dritë këto përgjime të BILD-it, në fakt ishin zgjedhje për Timonin e Edi Ramës.
  Votat e qershorit 2017, i duheshin ‘Timonierit’ për të blinduar pushtetin dhe për të vazhduar të grabisë së bashku me një grusht njerëzish të gjitha pasuritë dhe financat e vendit, deri në palcë e pa mëshirë.

  Edi Rama është ideatori, aplikuesi dhe përfituesi numër një i këtij shteti-mafie. Ai e zgjeroi në ekstrem pushtetin e tij me kriminelët, zyrtarët e korruptuar dhe drejtorat e shefat e policisë, anëtarë të bordit drejtues të kartelit të marijuanës që kryeministri e ideoi, e ngriti dhe e drejtoi në Shqipëri!

  Rrjeta e përgjimeve të shërbimeve sekrete gjermane që nisën që në vitin 2016 ndaj një organizate të fuqishme ndërkombëtare të trafikut të drogave të rënda, rastisi që ra në “pellgun” e Durrësit dhe Shijakut, por fare mirë mund të kishte kapur “peshq” të këtij niveli edhe në Tiranë, Dibër, Elbasan e kudo tjetër në Shqipëri. Ajo që ka ndodhur me Shijakun në fakt është një mostër që vërteton se Shqipëria qeveriset dhe sundohet nga një hibrid i padëgjuar në botën demokratike, ku është ngjizur në mënyrë të pandashme, qeveria, politika, mafia dhe krimi.

  E vërteta është që ky model monstruoz, i ka rrënjët që me nisjen e pluralizmit në Shqipëri. Është eksperimentuar e aplikuar me radhë nga PD e PS sa herë që kanë qeverisur, por Edi Rama me Rilindjen e tij e ktheu në SISTEM.

  Ky SISTEM është barku që pjell gjithë tiraninë shtypëse të mafies, krimit, korrupsionit dhe varfërisë.

  Në shkrimet e tij, gazetari i BILD-it, arin në konkluzion se në Shqipëri tashmë nuk dallohen më kufijtë, se ku nis shteti e partia e ku përfundon mafia e krimi i organizuar. Për këtë shkrirje të paprecedentë, për mbylljen me sukses të këtij eksperimenti që i ka lënë shqiptarët të varfër deri në ekstrem dhe implementimin e tij me fuqi e sukses të plotë; pa dyshim meritën kryesore e ka vetëm Edi Rama.

  Krimi nuk e ka problem për emrin e përveçëm të atij që zgjedh të bashkëpunojë, Ramë a Berishë, sido që të quhen, për atë janë njësoj. As për ngjyrat e flamujve të partive që zgjedh të përkrahë e të ndihmojë, nëpër fushata elektorale!

  Shqipëria tashmë është në një situatë të rrezikshme; qelbi i këtij sistemi hibrid 30-vjeçar, krim-politikë-mafie-korrupsion, po shpërthen.

  DITA dhe faktorë të tjerë të përgjegjshëm dhe atdhedashës, prej kaq kohësh po bëjnë thirrje për të shemb këtë sistem dhe per te rikthyes sovranitetin e popullit, nëpërmjet votës së lirë dhe përfaqësimit real.

  Nëse u ka mbetur një fije humanizmi, integriteti moral dhe shqiptarizmi te gjithe duhet të bashkohen sa nuk është vonë me të gjithë ata që kërkojnë dhënien fund të këtij lëngimi të vendit nën zgjedhën e korrupsionit dhe krimit.

  Përndryshe këtë do ta zgjidhë vetë populli, në mënyrën e tij anarkike e kaotike.

  Shqipëria nuk e meriton këtë. Përgjegjësia do të jetë nominale, këtë herë!

  .

  Reply to this comment
  • Vladimir Dushniku,antar i PS June 7, 09:12

   Ky eshte email qe i kam dergyar Rames me 1 mars 2019:

   “O kryeminister,se zoteri nuk e meriton te te cilesoj , se nuk sillesh aspak si i tille!
   Te justifikoj qe nuk je i afte t’u sherbesh shtetasve,votuesve,socialisteve te tu,por nuk e kuptoj se nga te buron gjithe ajo ligesi,mendjemadhesi,arrogance,perbuzje ndaj nesh edhe kur te denoncojme nje vjedhje,nje korrupsion te rrogtareve te shtetit apo te pushtetit vendor socialist,per me teper te nje bashkie kryeqyteti me te cilen ti mburresh para te huajve dhe servileve te tu?
   Si nuk te le kokfortesia dhe mendjemadhesia ( qe nuk duron kur te akuzojne pushtetaret e tu ) dhe t’ia jepje denoncimin tim per ta hetuar ndonje jurist nga ata te ashtuquajtures bashkeqeverisje te mallkuar?
   Ta kam thene edhe ne shtyp se me bashkeqeverisjen ke rrenuar shtetin ligjor por nuk do ta pranosh deshtimin tend!”

   Reply to this comment
   • Censusi June 8, 12:57

    Uaaaa,zihen me njeri tjetrin komentuesit anonime dhe nuk komenton asnje email e Dushnikut qe eshte konkret?
    Mos valle moderatori i qeth komentet ne kete rast?

    Reply to this comment
 2. e verteta June 7, 03:05

  O Koloretooo! Ky shkrim qe ke bere te ka diskredituar totalisht, jo pse sulmon Ramen por ato qe pohon ti tregojne mungese alarmante te dinjitetit dhe integritetit tend moral. Ti e di shume mire se njerez te botes se krimit kane pasur aleance te hapur dhe gjysem te fshehte me politiken dhe politikanet tash 30 vjet. Ti e di shume mire se kjo bote e krimit ka qene pjesa aktive ( ne terren ) e dhunimeve te proceseve zgjedhore ne 1996, 2009 dhe here te tjera ashtu sic ka qene pjesa me aktive edhe ne sulmin ndaj institucioneve shteterore ne 1998. Ti e di shume mire se nje njeri, cilido qofte ai, nese nuk eshte denuar asnjehere nga gjykatat per ndonje krim, as nuk mund te quhet ” njeri i krimit ” dhe as mund te njihet si i tille nga zyrtaret shteterore, kryetare bashkishe apo deputete. Ti e di shume mire se ne bisedat e pergjuara, askund nnuk thuhet nga zyrtaret shteteror se po shperndajme apo japim kaq apo aq para per blerje votash. Pra, ti e di shume mire se ne te gjithe boten perendimore, te gjitha forcat politiuke dhe te gjithe kandidatet per deputete apo kryetare bashkishe mbledhin fonde per fushata dhe keto fonde perdoren per reklama, udhetime, manifestime etj. Gjithashtu, ti e di shume mire se te gjitha sondazhet e bere perpara zgjedhjeve dhe diten e zgjedhjeve te 2017 ( exit polls ) e kane nxjerre shumicen qeverisese te tille sic edhe rezultoi nga numerimi i votave dhe, cfare eshte shume e rendesishme, e nxjerrin shumice edhe sot ( dhe te gjithe sondazhet jane bere nga te huajt ).Ne keto rrethana, te pohosh, sic pohon ti, se shumica e votave kane qene te blera, do te thote te jesh pa karakter dhe i papergjegjshem ndaj vetes tende dhe te tregosh mungese alarmante dinjitete dhe personaliteti.Te gjitha keto te cvleresojne cfaredo konsiderate per ty dhe cfaredo shkrimi te ardhshem qe mund te besh. Mekat ! Por, ja ku jemi e ku jetojme

  Reply to this comment
  • Tartufi June 7, 06:58

   Idioti nuk ka bri te dallohet . I mjeri thote ,,ka shumice ka dhe pakice kete e dine dhe te jashmit me exite dhe polle .
   Hajvani idiot ,nuk kuptoje kurre se kjo turrme e grumbulluar,qe perben shumicen e ndare ne tre pjese eshte problem I madh I pakices se ndergjegjes se qytetarit te ketij populli !! Idiot lere Koloreton te beje punen e tij fisnike,qe te tregon per problemin e nje pjese te kalbesires qe drejtohet nga Banditi ,pushti mashtrus qe kjo turrme nuk eshte plotsuar Akoma te mari vesh [ c eshte kjo vote dhe kujtia I sherben ] ???
   Te grumbullohen 1 milion hajvaner me ne krye [ pisin dhe breke hequrin ] per t ju kundervene
   100 mije njerezoreve eshte fatkeqesi e madhe per njerezoret,,,se kjo turrme nuk Lufton pjesen tjeter te hajvanerise me ngjyren blu apo me ngjyren e bajges,,,por mjeron me shume qytetarine .

   Reply to this comment
   • antonio June 7, 15:43

    Vereni me kujdes foton me siper ku duket qarte fytyra e ngazellyer e Don Kishotit te Mances dhe xhuxhit ,Sanco Pancos,qe i gezohet vjedhjes se votave!

    Reply to this comment
  • andi June 7, 09:52

   Nuk eshte e vertete qe exit-poll-et, e kane nxjerre me ate rezultata ne 2017.Bile as ai maskara vete nuk e besoi kur ja nxorren ne darke, ato banidte rreth vetesh.Me duket si pozicioni i luajtur nga komediani Antonio Albanese ne filmin Cetto La Qualunque.Te ike tani bile se e shtuna eshte vone dhe do sjelle pasoja te renda per gjithe shqiptaret

   Reply to this comment
  • SS (Sindroma e Stokholmit) June 7, 10:05

   A i fshive qurret para se te hapje halene me emrin goje o tarallak renacak qe na prezantohesh gjoja si e verteta?

   Me gomarlleqet qe ke shkruar nuk deshmove asgje tiefer pervec zanatit tend si bythlepires ordiner. T’i kundervihesh si klluf hajdari nje gazetari kurajoz qe e ngre zerin lart ne dobi te interesit mbareshoqeror dihet öse re jesh trangell i hidhet nga ata qe s’hane pyka fare-fare, ose ta kesh ngrene dhe ti njelloj si tutoret e tu corben e prishur.

   Reply to this comment
 3. Diana June 7, 04:08

  Dita na hapet barkun me keto pacavure artikuj inatcore e pa pike serioziteti gazatareks.
  Jeni bere ham ham Ramen do a hame…

  Reply to this comment
 4. Tani June 7, 05:03

  Dhe per te fshire menderen nuk Ben ky shkrimi yt se ta ben akoma me pis.Per te shkelur me kembe Hale si ty populli votoi Ramen qe sic duket dhe nga urrejtja jote Rama e ka kryer detyren qe I dha populli.Dhe kater vjet te tjera ja japim perseri dhe soji yt shkrumb.

  Reply to this comment
 5. reader June 7, 05:34

  ..
  Replike me artikullshkruesin Cukali:
  ..
  I nderuar K.C . me vjen keq por ky artikulli juaj nese eshte I paguar, te behet gjak e e dhjame HONORARI por ke bere autogol se kundershtarit tone te perbashket Edi Rama I ke bere “hyzmet –sherbim” te madh dhe duhet te te falenderoje..
  .
  Nese e ke bere kete artikull se te dhimbset atdheu me vjen keq qe po te keshilloj : nje vizite te ndonje klinike mjeksore mentale e ke te domosdoshme:
  _______________________
  Fillimisht ndiq bashke me lexuesit & komentuesit 10 tog-fjalesha te nxjerra nga ky artikull I juaj qe tregon konvulsionet tua dhe besoj se shume shpejt do skuqesh ne se te ka ngel nje fije nderi apo burrerie

  slogan bashibozukësh: “më jepni tepsinë”
  .
  jemi një popull me probleme përderisa votojmë një të ligë aq të madhe.
  .
  mjafton që të jetë “satanai ynë”, dmth i partisë sonë.
  .
  shteti I Ramës dhe mafia ishin bërë një
  .
  faji i infrastrukturës së grabitjes së votës.
  .
  gaztorët e oborrit të mbretit
  .
  6 letrat e krimit
  .
  Mund të jetë më budallai në oborr, por nuk është vetëm.
  ,
  7 Letrat e Ramës, në fakt më janë dukur si terror politik
  .
  maxhorancë me vota e mafias
  _______________________________
  Per sqarim jam nga ata Shqiptare qe kam luftuar kunder Rames qe kur ai filloi ta “dredhe muhabetin” ne 2014-en para para 5 vitesh dhe kulmi arriti me Mithatin..Visho ajazin…Ridvan Boden QE TREGON SE RAMEN e tredh dikush nga jashte vendit ose e komandon me pult si droni Ballist Morines..POR…..edhe nje here POOOOOOR

  menyra si po e luftoni ju qe I gjuani poshte “rripit te mesit” kur ai e do goditjen ne balle te premtoj se do ja shumfishoni fuqine dhe mbeshtetjen e votuesve
  .
  GODITJEN NE BALLE Rama e meriton se populli e votoi fuqimisht ( le te shtojme dhe armiqte e klases keto drogmene te mafjes) per te VARROSUR I PARI Sali Berishen kurse ky dje deklaroi paturpesisht qe e varrosi i pari Enverin qe tregoi se eshte kanibal enverofagos..( Enverit I rruajten topet qe nga curchilli tito hryshovi dhe 11 presidente amerikane)
  _________________________________
  Pse kryqzata e Biberoviceve e mbeshetur nga Dita me keto Bildat dhe Dildot analiste jo vetem do deshtojne por po cojne uje ne mullirin e Rames..?
  _________________________________
  Le te kujtojme breket e grisura te Shukri Xhelilit dhe deshtimi I skenaristeve ( te njejtet ustallare qe paguajne Bildot dhe Dildot).
  .
  Pusia qe I kishin ngritur Xhelilit te gjore kishte synim rrembimin e votimeve te rrethit Dibres (peshkopise) pra kete synim qe ka Bild..ne votimet lokale
  .
  E kam studjuar me kujdes historine e Shukri Xhelilit dhe mund te them se ishte nje akt criminal I kryer nga ajo vajza ekeqe e Peshkopise ne marreveshje me Bjondinen e Eduart Selamit qe te jep pershtypjen si disa gazetare shqiptare qe kane lidhje me sherbime inteligjente dhe perdoren ne “luften e klasave” qe po ja kalon dhe asaj te kohes Enverit..Pra nese Xhelili I gjore do te kishte qene aq “garip seksi” nuk do vinte ne takim roze me BREKE TE GRISURA
  ____________________________________
  Akoma tregohen barcaleta me breket e grisura te Shukriut ku me pikante ishte deklarata triumfale e Donald LU-se qe e klasifikoi brek-grisurin Xhelil si peshk te madh te krimet e rendadhe se VetIngu I tij po funksionte….a thua se hallatet e shukriut ishin KALLASH APO MOLOTOV

  Epilog:

  Nuk me dhimbset Edi Rama por nese regjizoret e masakres 2 prillit 1991 qe dolen me parrullen RAMIZ IK apo te masakres se 8 majit 2011 ku dipllomati mengeperveshur beri KURBAN Edi ramen..po planifikojne te sjellin ne pushtet Devilin Lul Bashberisha dhe po fusin ne loje dhe sherbime inteligjente apo dipllomatike te lidhur me mediat..atehere ku lloj poshtrimi nga miqte qenka me I rende nga pushtimi I armiqve…dhe ngelemi te themi

  R.I.P ALBANIA

  Reply to this comment
  • Peza June 7, 12:50

   “GOMARIN po e shqyente ujku dhe ai thoshte,
   -“Ishalla jam ne enderr”!Te nderuar socialiste dhe ju tru shplaret rilindas!
   Zgjohuni nga gjumi se Rama ka pushtuar PS-ne dhe Shqiperine duke e cuar vendin drejt luftes civile!
   Mos prisni gje nga asamblea tradhetare socialiste dhe kryesia regjente e saj qe te ngrihen kunder ketij banditi si Rama,se ata jane aty te zgjedhur nga ai jo per Shqiperine,por per xhepat e tyre!
   Ashtu sic i sherbeu Asamblea TRADHETARE e Mit-hat Frasherit pushtuesve naziste,ashtu po i sherben edhe Asamblea rilindase pushtuesit Rama!
   Ne se nuk e shihni,me keq per ju dhe vendin!
   Antaresia e PS-se duhet te ngrihet ne kembe sa nuk eshte vone,se Rama ka degraduar jo vetem si politikan,por edhe si NJERI!
   NGRIHUNI MBRONI PS-ne dhe Shqiperine,o njerez te mjere!
   Kur e ka vene Ramen perpara edhe Basha i krimbur ne krime,merret me mend se ku e ka katandisur veten ky sharlatan antishqiptar!

   Reply to this comment
   • Ded Gjo Lyli June 7, 15:03

    Vetem “ish-antienveristin” e thekur te Dites kishim mangut keto dite te nxehta per trojanin salisjan brenda PS-se…

    Pa filluar ende mire vapa, idhullit imagjinar te Dedes duket se po i kullojne djerset curk, dhe per kete nuk eshte se e ka fajin autori i nje shkrimi ne gazeten me te shitur e Evropes.

    Per zbardhjen e se vertetave, BILD nga ana e saj ja kendon kulufruthin gjithkujt, p marre parasysh se i ka allatet prej pambuku apo prej betoni. Mjere ai kokbosh qe behet objekt i investigimeve te saj.

    Reply to this comment
 6. Raimond vlonjati June 7, 05:46

  Partia Socialiste duhet urgjentisht te krijoje nje tip Komisioni te shpetimit Moral te Partise Socialiste , me kuadrot e saj me te mire,
  dhe te kerkojne hapur largimin e Rames nga kreu I PS, dhe I qeverise,
  si nje njeri I lidhur me krimin e Organizuar dhe me Korupsionin ,
  qe po diskretiton PS-ne dhe Shqiperine .

  Pra, duhet urgjentisht te largohet Rama nga kreu I PS, se,
  ne menyre qe te shpetohen zgjedhjet dhe te mos lejohet te vije ne krye Basha

  Duhet te keni parasysh, se Rama eshte kriijesa me e felliqur dhe me e piste ,
  qe ka ardhur ndonjehere ne krye te Vendit dhe PS-se.
  Ai eshte nje hajdut genetic, eshte tip Kleptomani, qe per te vjedhur eshte gati te beje cdo gje
  per te mos rene nga pushteti.
  porse Opozita nuuk do terhiqet,

  Mirepo, hajduti Rama qe ka moralin e nje qelbesire dhe karakterin e nje krimbi,
  ka per te ikur si qen I rrahur , plus qe do vazjdoje ddiskretitimi I tij nga media Gjermane,
  se ata do publikojne kaseta te tjera me pergjime ,
  dhe do diskretitoje PS dhe gjithe Shqiperine

  Ndaj me mire hiqeni ate qelbesire,
  qe kerkon ti ktheje Zgjedhjet ne Shqiperi, ne nje farse, duke krijuar opozita false vetem e vetem ,
  qe ky bastard te qendroje I pa-trazuar ne pushtet dhe te vjedhe sa te mundet.

  Meqenese tani ai ka mundesi ti fshehe parate e vjedhura tek Banka e te shoqes , dhe vjedh pa kokecarje

  Opozita duhet te jete patjeter, e forte dhe e vertete,
  e jo e emeruar ,
  nga nje spiun I sherbimeve te huaja sekrete greke, si EDI RAMA

  Te vendoset ne krye te PS-se, Ditmir Bushati , apo Ilir Gjoni , apo ndonje tjeter
  dhe te afrohen Dade, Dokle, etj , kuadro te afte dhe me integritet

  Dhe te largohen te gjithe ata lukunia e hajduteve qe ka futur ne kryesi e ne qeveri Hajduti EDI RAMA

  Reply to this comment
  • uahahahahah NA MASHTROJ KOPANI MO .hahahahah June 7, 09:07

   Rahman Vlonjati ,,

   po qe i fry bukiur Gerrnetes se Ramos

   ti kte e di ?

   hahahahahhahahaaa

   sa kom qesh .

   Kujtojne kta idiote kazani se me te tilla bla bla bla-sh tinzare
   do mashtrojne populli apo vet socialistat ,

   ose do ti per cajne hahahahahahhahahaha

   o ja lpifsh topen e majte edhe te djathte Ramos dhe ps-se ti o
   kopan koke dhoge

   po pse jeni kaq idiote jui more aman !

   c’ju ka bo shpellari juve mo ,te shkretet ju

   te gjithe me SIDE ne tru !!!!!!!!!!!!!!!!

   uahahahahahah

   Reply to this comment
   • Raimond vlonjati June 9, 04:40

    Ik or dreq, se ti je nga ata deficentet Samuraj te Ram hajdutit,
    qe e kane IQ me te ulet se IQ e ketij timit,

    Ju jeni ata pioneret , qe kaloni ne ekstaze pse ju vjedh Rama ju kerdis

    Ik or dreq, Mos thuaj qe jam me PS, se ul nivelin e intelektit te Socialisteve

    Reply to this comment
 7. Dash June 7, 05:51

  Sakte “REDAKTOR”…ky deri me 2013 paska jetuar ne boten e cudirave ….ka hyre djalli ne ate vend

  Reply to this comment
 8. timmi June 7, 06:06

  po pse mo sa flasin rrugeve per ty more koloreto qe je b..ir duhet ta besojme?jo mor jo me llafe nuk behen punet duan te te dale bytha vendit qe te drejtohet ky shtet .nuk lihen shqiptaret ne dore te lulit dhe sales or mik i pame ata dhe po shohim dhe keta .po ta them me vargjet e Maya Angelou. You may write us down in history,With you bitter ,twisted lies. You may tread me in the very dirt. but still like dust,i ll RISE,

  Reply to this comment
 9. NY. June 7, 06:33

  Rama eshte karte e djegur,kur godet gazeta me e madhe Gjermane as qe ka dyshim qe dicka nuk shkon,Rama le te pretendoj sa te doje dac shenjtorin dac cubin.Kuptohet qe ata per interesa te caktuara duan ta diskretitojne dhe ky eshte vetem fillimi i serise se botimit te pergjimeve,maja e ajsbergut.Kush mendon se “opzita” apo Basherat e shqupit mund te influencojne nje gazete te tille prestigjoze nuk jeton ne kete planet.Keto lloj gazetash nuk blihen me para,eshte e kunderta, ata blejne kedo e c’do gje qe duan te publikojne.

  Reply to this comment
 10. Guri June 7, 07:02

  Nje shkrim krejtesisht i kote dhe tendendecioz. Te tille shkrime qe helmojne me tej situaten duke hedhur mbrockulla, pa asnje baze reale. Po prisni o ditezinj te dale ceshtja ne gjykim, te merret vendimi dhe pastaj le ta kryqezojme Ramen, apo ata qe e fryjne per qellime shkaterrimtare ke te ceshtje. Koloreto, per inat te Rames mos flij me mullixhiun Sali Berishovic.

  Reply to this comment
 11. geg hyseni June 7, 07:07

  Edhe nje ze i gazetarise shqiptare qe e lexoja me endje si Koler-eto Cullaku ju bashkua sot korit te bretkocave qe ti japi sa me shume foni alarmit te minjve gjasme po mbytet anija…Mos shpresoni kot o minje te gjirizit shqiptar …Anija e drejtuar nga Edi Rama e ka te percaktuar kursin e saj drejt Europes.. ku tashme konturet tokes se saj jane me afer se kurre…!!

  Reply to this comment
 12. ETHEM LALAJ June 7, 08:05

  ZOTI KALEMXHI I SALIUT.JA KE FUT KOTE,POR FARE KOTE -DUKE SHFRYTEZUARE GAZETEN E PREFERUARE TIMEN D I T A.
  -SHPIFJET SALISTE ME DOSJET-VIDIO BABALE KAN MARR FUND.NE ATO VIDIO MIDIS DROGAXHIJVE MUK KA VJEDHJE VOTASH.BILE PO DEL SE ATA QE FLASIN MUK ESHTE ZERI TYRE.KJO SI PUNA E BABALES KUR DEKLAROI SE ESHTE ZERI I AGRON XHAFES.DHE BABALJA ÇAU FERREN NE MIGRIM ME PARAT E PD.KESHTU U VEPRUA ME TAHIRIN KU ME DISA SMS DUHEJ FUTUR NE BURG PA PROVA.
  -DERGIMI KASETAVE NE GJERMANI DHE BOTIMI NE GAZETEN GJERMANE BILD ESHTE SKANDAL BOTROR.
  -NUK KA NEVOJ QE LULI TE BEJE MARRZIRA TE TILLA,PASI KARRIKJA E KRYEMINISTRIT NUK MERRET NE GJERMANI POR NE SHQIPERI NGA VOTUESIT E VENDIT QE NUK KA PER TI MARRE KURRE PASI SALIU DHE LULI KAN VJEDHUR TMERRSISHT SHUME DHE KANE VRARE NJERZ TE PAFAJSHEM NE MES TE BULEVARDIT DHE JAN MASKUARE SI MIJT E WC-S.
  -SI DUKET JU E KENI HARRUAR GERDECIN,RRUGEN E KOMBIT,SHITJEN E DETIT,VJEDHJEN E ZGJEDHJEVE NE 96,09,11,BRENDA PD,ETJ,
  -JU HARRONI 97,98,VRASJEN E REMZI HOXHES,K.TREBICKES,A.HAJDARIT,XHINDIT..DERGIMIN NE ITALI PER ” KURIM” TE ARBNORIT,ALI SPAHISE,B.GAZIDEDES,ETJ ,PASI KISHIN DIENI PER VRASJEN E ARBEN BROCIT VETE I 4 NE 2 PRILL 1991 NE SHKODER,ETJ.POR POPULLI NUK I HARRON KOLLAJ KTO GJEMA SALISTE ME POROSI TE UDB,RUSISE.E HARROVE LOBIMIN RUS TE LULIT ME 675.000 $!?
  -JANE KTO E SHUME ARSYE TE TJERA QE POPULLI I DI MIRE, POR JO JUVE,QE SALIZMI NUK VOTOHET ME NGA POPULLI NE SHQIPERI EDHE PER 50 VJET.
  -DHE JU E DINI SE PD KA FITUARE VETEM NE 1992 -ATHER KUR DUHEJ NDRYSHIMI MADH..DHE KUR NUK NJIHEJ AS SALIU DHE AS PD NGA POPULLI.ZGJEDHJET E TJERA SALIU I KA VJEDHUR ME HU DUKE GJAKOSUR OPOZITEN.UNE QE SHKRUAJ JAM FUTUR NE BURG 18 ORE NE 96 NGA FALANGAT E SALIUT PSE NUK FIRMOSJA PROÇESIN E VOTIMIT FIKTIV PER PD.NDAJ ÇUDITEM SI FLET AKOMA KY NJERI PER VJEDHJE ZGJEDHJESH NGA PS..!
  -UNE DO VOTOJ RANEN JO SE ESHTE I GJAT 1.98 CM,POR SE KA PUNUAR ME SHUME SE TE TJERET KM NE 29 VITE,NUK FAKTOHET ASNJE DOSJE ME ZE E FIGURE NE DREJTESI,SE AI NUK KA VRARE ASKEND.BILES NE PROTESTA PO GJAKOSEN ME SHUME POLIC SE HULIGAN TE PAGUAR,PADI NUK SULMOJNE PD-ISTET E NDERSHEM.ATA MBAJNE SEHIR SI PUNA IME VOTUES E MAJT 24 KARAT PER 30 VITE.
  -RAMA KA MBESHTETJEN E 95 % TE POPULLIT TE MAJT,TE SHBA+BE..PER REFORMAT E BERA E SIDOMOS TE REFORNES NE DREJTESI SI INVESTIM AMERIKAN E GJERMAN KU RAMA MBESHTETI ME VOTA E INVESTIME NDERSA PD+LSI VETEM KANE SABOTUARE SA MUNDEN.
  -SALIU ESHTE FATKEQSIA KOMBETARE E SHQIPES E KOSOVES,PASI PO DEL SE SALIU KA BERE KRIME EDHE ME UÇK NE KOSOVE.
  -DHE SA TE JETE SB NE PD KJO PARTI DO KTHEHET AKOMA NE NJE BANDE VRASTARE,PASI PER PUNE NUK KA BERE ASGJE,VETEM SHKATRRIME KU NEN SUNDIMIN SALIST U VODHEN E SHKATERRUANE MBI 3 MILJARD DOLLAR DHE U VRANE MBI 20.000 MIJ NJERZ,SHUMICA NEN URDHETIN E SB DUKE ZBATUARE KANUNIN E LEK DUKAGJINIT.Nga ish ushtaraku madhor jo anonom.

  Reply to this comment
  • Sethem June 7, 15:49

   Ashtu posi, ashtu posi. Te ruajme unitetin shoke! Poshte armiku i kllases! Poshte imperialistet dhe revizionitstet! Te rroje Partia me shokun Edvin ne krie! Nga jo ushtaraku jo madhor anonim!

   Reply to this comment
  • 888 June 8, 18:57

   Bravo Ethem,qe ngul kembe si mushke,qe te mos heqesh dore nga germat e medha!
   Ti je trim koke mushke dhe GDHE!
   Kapterr i Deges Ushtarake Fier ke qene dhe kapterr mbete!

   Reply to this comment
 13. Resul Tutkalli -gazetar I llumit Osum June 7, 08:17

  Edi Rama sa te jene keta lloj gazetaresh si Culall Tutkalli qe tjerr fjale lesh Curri ,me shume ja rrisin vleren! Rama me shume tall trapin me keta guzhinier gazetash ! Dhe keta me shume ja rruajn trapin Rames !
  Shkrim I dobet !

  Reply to this comment
 14. demo June 7, 08:17

  Po pse mor kodosh i biri Kristaqit dhe Anetes,felliq prindet e tu,felliq familjen tate! Po pse Berisha je ti qe eshte rritur si qen kopil,neper konvikte,neper kazana plehrash te degeve te puneve te brendshme,operative fshatrash,folklor enverist,idolatria bllokut.
  Shqiptaret u revoltuan,por nuk u habiten kur kafsha shpellare futi putrat e ndyta ne zgjedhjet e 96.
  Populli ju hodh ne fyt kafshes se Vucidolit dhe banditet qe e pritnin me flamuj neper rruge,u fshehen si mijte.
  Po pse mor pis ben si i shkathet,si bir kurve,kur nena jote eshte goxha zonje.Babai jot ka qene zotni burre.
  Po kush je ti, i biri Rames dhe sheqeres,dy neandertale ne shpellat e vucidolit,qe UFO t malazes i perdoren si kavje per te ngjizur hibridin Berishe?
  Avdulajt,qe te shkerdhejne Gjushon.
  Habilajt,qe bte shkerdhejne komisariatin e Vlores,
  Balilsajt qe te sherbejne mallin e paster,
  Nokat,Frrokat,Sanxhaktaret,Celat,Qazimat,…
  Ne cfare llumi je zhytur ti o llum!
  Po jane Mitra Berishes,o llum,jane pjella Berishes,.Para teje kane qene zaret e Berishes,t`i ka sherbyer Berisha.
  Nuk ka llum ne kete vend,qe nuk ka kaluar neper duart e Berishes.Para se t`i regjistrojne Gjermanet,,keta i regjistron firma Vucidoli Digital,qe u ka vene kafsheve kolaron me cip.Po nuk ja sheh cipin nen lekure,qe dergon sinjalet tek Berisha?Po keta jane si kafshet e Parkut natyror te Serengetit,te kontrolluar me qafore elektronike!
  Po harrove ti qe sapunat,dhe letrat e hoteleve,shoket e Dinamos,t`i rrasnin ty ne cante,se ti nuk kontrollohesh,se ishe i biri i Kristaqit dhe Anetes.
  Shko ne Gjermani tako Merkelin!
  Shko ne Bruksel me Atlete te Bardhe,me brekushe!
  Ti po shkove,do shkosh me thes te zi ne koke,se ajo te ka ngelur,te fshehesh ftyren.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 7, 08:59

   “Po pse mor pis ben si i shkathet,si bir kurve,kur nena jote eshte goxha zonje.Babai jot ka qene zotni burre.”
   e ka nga gjyshi o dem,nuk është e thënë ta kesh nga prindrit kurvllëkun!!mund të jetë i disa brezave më parë!!

   Reply to this comment
 15. booo c'i paska bo Rama ktyne anal isteve ! edhe ktij ja paska pallu Gruan Ramo eeeee ? hahahahah June 7, 08:55

  jepi shoku 25-pontshin sta ka dhur me kot Zoti

  mi shqy putanat e kombit tej per tej .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 7, 09:01

   a thu se kur pallon taten,ka pallu të gjitha??
   jo të gjithë burrat i nxjerrin tek semaforët gratë e tyre si ti!!
   apo dhe vetë je bashk me gruan tek semafori??
   gjuni të dy për meshkuj dhe bëni garë kush fiton më shumë??

   Reply to this comment
   • booooo anticensurs po ja don dcika nga un uahahaha June 7, 14:35

    anicensure 0000000000000000000000

    je nji bythqim ka´zani asgje me shume .

    un nuk kam orofesionin Tat e Grus tate te prostituoj

    semaforeve ,

    sepse un fitoj me djersen e ballit sa 10-t politikan se bashku

    prandaj ,
    mos u mundo te kapesh me mua ,
    s’e un ta kam rrasur karin ne goje ktu disaher ty ,
    etj si ty ,
    o parazit kazani o mize plehrash .

    Ngelet tere diten si te cmendur ,duke dhjere ne kte hale medie ,

    shko e puno fitoj paret me drejsen e ballit ,

    o pederast .
    Boj t’fala grus tate ,e nqs do ma nis knej se mundet ti gjej noj vend pune ne Firmen time ,
    posht Tavolines se punes time mem’mbajt ngrohte ne cdo ore bolet dhe Gerrneten .
    hajt shko e qiu tani se t’u mbush goja ter jarge

    Reply to this comment
 16. Koloreto me nyth perpjeto June 7, 09:01

  ky o nji viktim e Etheve te Gripit te injorances

  qe ka mberthyer plehrat e Kazanit = Medias Shqipcare

  qe po cuditin Boten me kte art reagimi skandaloz

  duke ju bashkuar bandes se Kriminelave e terroritseve

  te shqiperise ,qe per 30-vjet shkaterruan gjithcka ne ate vend

  Kjo llogjike eshte vertet Alarmante per nji shoqeri

  nji Media te Dekantuar ne fund te Halese shpellarit !!!

  Reply to this comment
 17. s.g. June 7, 09:02

  Sa rëndësi mori BILD në opinion shqiptarë kjo paqavure gazetë me gjysmën e përmbajtjes pornografi qesh opinioni gjernan kur ndokush merret me BILD gazet me 0.80 cent çmim qesharake

  Reply to this comment
  • Sa t ceket jeni o zot June 7, 11:18

   Cna duhet Bildi ne
   Na duhet ajo qe ka.nxjerre
   A eshte e vertete ajo?
   Zeri eshte i Gjushit aty?
   Kaq
   Mund ta kisha gjet kasetwn edhe te kazani plehrave
   Ndryshon gje kjo tek e vwrteta?

   Reply to this comment
 18. e verteta June 7, 09:09

  Po konkuroni me 55 dhe Intergrimi.. Bile i a keni kaluar.

  Rama ka bere 500 gomarlleqe ashtu si ka bere dhe 1000 persembari. Ne se duhet te iki duhet ta bejne socialistet dhe jo lsi-stat apo likemon-istat.

  Nje nga gomarlleqet ishte dhe emerimi I djaloshit kosovar si minister, po zonja e nderuar Dade nuk mund te behej perseri minister.
  Nese mendon se do ta emeroj Likefloriri kur te behet serisht kryeminister, e ka gabim edhe pse I thote trendafil mes trendafilash.

  Me sa me kujtohet zj.Dade ishte pjesemarrese ne protesten e opozites ne 21 janar per ceshtjen Likefloriri- Dritan Prifti. Apo u bind qe Likefloriri ishte i pafajshem sipas gjykimit te Gjykates se larte. Ndoshta…..

  P.S.
  Emertimi Likefloriri nuk eshte i imi por i z.Berisha. Nuk e mohoni dot. I cili nofkat nuk I ka kursyer per asnje….

  Hajde Gezuar Baftjar!

  Duhet te dije dicka ai….?????!!!!!!

  Reply to this comment
 19. labi June 7, 09:30

  Turp i madh per partine socialiste qe u kujtua kaq vone per te diskredituar rilindjen kriminale te Rames.
  Rama u be per tu hequr qe me armet kimike. Ai mori vendim i vetem pa pike kolegjaliteti dhe u duk qe cdo gje e ben per lavdine e vet personale. Der me sot kane dale qindra krime te tij e asnje su hodh kunder se paku te shpetonte partine socialiste e cila sot eshte kthyer ne bande kriminale pre Rames e historia do e hedhe ne kosh shume shpejt. Mendoni pak qe ja futi te gjithve ai lulushja doli e po korr sukseset. E pse se Rama qe budalla hajdut i pashoq e kriminel. Te gjithe vodhen zgjedhjet po budallai Rama u filmua, Turp i madh per ps. Do mbledhur urgjent kuvendi kombetar i ps. Te perjashtohet gjithe rilindja me kuc e me mac e te fillojne bisedimet me Lulushen e nderkombetaret. Te shtyhen zgjedhjet e te rishihet cdo gje. Iku koha e bandave sot do fitoje ajo parti qe mendon per kombin e popullin e saj.

  Reply to this comment
  • eeeeeeeeeee labi , sa turp bree !!!!!! June 7, 09:59

   Krimi eshte nji Mbiemer i Opozites ,

   prandaj mos i ngateerroni kot kto gjona ,

   sepse shqiptaret njo0hin tashme mire se kush jane Kriminelet nee Shqiperi ,

   kush politikan e parti politike eshte produkt i krimit

   e bashkpunon ne cdo Te Huaj duku ulur pantallonat poshte

   vetem e vetem me nxir Shqiperine ne Opinionin Europian .

   ————
   Dhe nji propagante tille shpifje-je ,gjuhe Tintzare ,

   qe sot ksaj shoqeri Europiane i kujton Mesjeten ,

   eshte shume me shume negative per shoqerine shqiptare ,

   por edhe figuren e shqiptarit para shoqerise europiane

   qe lexon gjitjhcka shkruhet ne medien Shqiptare ,

   duke krijuar nji peershtypje tejet negative per qytetain shqiptare .

   Dhe kjo qe beni ju ktu e kudo ne medie , nen ethet e terbimit nga vapa ose noj virus terbimi qe ju ka kapur ,

   demton te ardhmen e Shqiperise dhe femijeve tuaj

   o kafshe te papergjgjeshme ,qe nuk mesuat kurr ,

   te tregoheni Njerz perball ksaj Bote !!!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
 20. servet June 7, 09:39

  Ama likefloririn president nuk e beri Berisha por shoku zoteria ose lartmadheria RAMA.

  Reply to this comment
 21. Dash June 7, 10:19

  “READER” …je ne rregull , ky eshte realiteti , kalemxhinjte e Saliut te Dita !!!!!!!

  Reply to this comment
 22. Truri i mykur shqiptar June 7, 10:21

  Ne çdo vend te botes se qyteteruar ne se plas ndonje skandal ne medien e shkruar apo elektronike, shoqerohet me dorreheqjen e te pergojuarit, madje edhe kur rezohet nje ure nga fatkeqesite natyrore ministri i infrastruktures jep doreheqje. Po ne shqupni, pritet te dale vendimi i gjykastes qe sic dihet del pas 10 vjetesh, Kesaj nuk i jep kush pergjigje, kur zgjedhjet vine pas 4 vjetesh ?

  Reply to this comment
 23. Anustasi June 7, 11:24

  Keto leshrat e Bild , jane pordhe me rigon ! Paturpesia e partive , por mjerisht sidomos pafytyresia e PD dhe te huajve , eshte se keto gjasa qe na i sjellin si gjema dhe gjera te reja , kane 30 vjete qe behen !
  Shqipetaret i njohin me emer dhe mbiemer dhe me fytyra kriminelet e partive duke filluar nga kryetaret e deri tek zagaret drejtoret qe vene ne institucione dhe gangasteret ordinere ne rruge , prej 30 vjetesh !
  Doni t’ju them emra me shumice qe te gjithe i njihni ???
  Tani na cajne k..arin kurvat e ndershme se e kuptuan se kjo vegel iu heq virgjerine , pasi nuk kane lene vegel pa thyer ! hahahahaha … cfare hiporikzie ???
  Pavaresisht se Rama eshte ana tjeter e medaljes se Salehut dhe Lules , apo Mones , e gjithe kjo maskarade behet per te dhene argument atyre forcave ne Europe te cilat jane lidhur me Rusin per te mos rimorkuar Shqiperine ne Europe !
  Kete e tregon ashiqare hipokrizia e zhurmes se kesaj dukruie , vjedhjes se votes , qe eshte 30 vjecare dhe jo e sotme ! Aq me teper qe ngrihet nga Ata qe kane pronesine e autorit qe eshte PD , LSI sepse PS nuk ka pase nevoje ndonjehere me ble vota !
  Hipokrizia eshte dhe tek keto qarqet e huaja , sepse ata si nepermjet institucioneve ashtu edhe nepermjet agjenturave te tyre ketu , e kane te qarte te gjithe situaten 30 vjecare ne Shqiperi !
  Ata , te huajt , pavaresisht se hiqen si parimore , jane bashkeautore te gjendjes se Shqiperise me partite kriminale shqiptare !
  Prandaj boll na shurdhuat ! beni mire ta mbyllni kamaren e t’i rrime m..utit siper ose t’i shporrim te gjithe sa jane me thuper thane !

  Reply to this comment
 24. Terminator June 7, 12:55

  “Bild Zeitung” eshte gazeta me e pavlere ne Gjermani. Nga nje ankete e vitit 2015 e zhvilluar atje, 85% e personave qe kane mbaruar universitetin nuk e lexojne kete gazete. Por ama 98% e personave qe kane nje te kaluar emigracioni (emigration Hintergrund dhe njehin gjuhen gjermane), e kane gazeten e tyre te zemres. Eshte nje gazete qe edhe ne te kaluaren ka bere fushata te shpifura kunder personave te vecante gjermane shume popullore, si p. sh. kunder Lothar Mathaus, ku dukej fare qarte qe jane sulme, le ta themi me elegance, “me porosi”.
  Eshte nje gazete qe, per nga perdorimi i gjuhes, nuk qendron aspak larg asaj te perdorur nga Avdylaj ose ata cunat e Shijakut – me vjen te gajasem kur lexoj diku qe “prestixhozja gjermane Bild” ka shkruar kete dhe ate…
  Ajo nuk perfaqeson asnje mendim zyrtar, tirazhin e madh e ka fale lajmeve roze dhe atyre “sensacionale”, shkruar nga pesona qe kurre nuk jane gazetare te mirefillte por gazetaruce bulevardi.
  Komplet ndryshe nga “Frankfurter Allgemeine”, “Suddeutsche Zeitung”, “die Welt”, qe jane ajka e zhornalizmit gjerman.
  Perfundimisht, po dha “Bild” nje lajm te rendesishem, aq me teper te shperndare ne disa edicione, vjen ere e keqe m…

  Reply to this comment
 25. Zigur Qarri June 7, 13:28

  Ke prekur ne nerv.
  Rrespekt Z.Cukali!

  Reply to this comment
 26. Limani June 7, 13:29

  Ç’farë s’lexon këtu , lloj- lloj budallallëqesh , por , ka edhe mendime të çmuara . Për fat të keq , keta të dytët , janë pakica.
  Bild është gazeta më e madhe gjermane , e përditëshme , shitet në ç’do kioskë e dyqan , lexohet nga mbi 12.1 milionë lexues pa llogaritur këtu lexuesit në internet , në qytete shitet 0.7 euro dhe jo siç thotë njëri , aty më lart .
  Po e lemë këtë , le të flasim për punët tona !
  Ne që u themi socialistëve hiqni Ramën qënkemi të Saliut , jemi armiq të së majtës , jemi nga ata të deklasuarit etj etj ,
  E kundërta është e vërtetë !
  Edhe Saliu edhe ne , duam të iki Rama , pra , sipas debilëve qënkemi njëllojë me Saliun .
  Kemi një dallim të madh me Saliun : ky don t’a largojë bashkë me PS e t’i zërë vendin , ndërsa ne duam të largojmë Edvinin e të vazhdojë të qeverisë PS , e kështu t’i djegim ç’do shans banditit Sali për t’u rikthyer në pushtet . Edvini është pika më e dobët e PS , eshtë mish i huaj , kanceri I partisë . Që të mos vdesë partia , duhet qeruar Edvini !
  Ky e ka degjeneruar partinë , e ka perdhosur , i ka nxjerrë themelin , armiku më i madh i Partisë është ngjitur në krye të Partisë !
  Socialistë !
  Edvini iu ka ngritur një kurth me gogolin Berisha :
  S’kini nga vini , ç’fardo të bëj unë , ju mua do mi jepni votat !
  Kështu thoshte edhe Nanua dhe e pamë ç’e gjet Partinë .
  E megjithatë , ju socialistët 24 karatë ( ? ) mos dëgjoni ç’themi ne armiqtë ( ? ) , mbajeni more mbajeni Edvinin deri sa të vijë dita , t’i bini kokës me grushte !

  Reply to this comment
 27. Haka Tekizoti June 7, 15:04

  Kjo blerja e votave, që besohet nga autori i shkrimi e mjaft të tjerë, që parapëlqejnë krimet me vrasje (jo shaka) të PD-së, se është bërë nga PS-ja duan t’i mbushin mendjen miletit se medemek shumica e popullsisë votuese qenka me vrasësit e shqiptarëve, me antishqiptarët, me megahajdutët, që u kanë shpëtuar dënimeve me “procedurë” (kujtoni Lulin 230 mil. EUROVE të rrugës së kombit), apo duke u dhënë kënaqësi seksuale gjyqtareve (kujtoni ç’dilte nga bisedat konfidenciale të objektit të videove të Dritan Priftit, që thoshte se asaj-kryetares së gjykatës, i kam këputur një të q..ë). Rama po e përdor PS-në për të vënë në jetë pikpamjet e tij anarkiste, megallomaninë e tij, idetë fashiste herë të hapura herë të kamufuara si arrogancë. Megjithatë ai nuk është shndërruar ende në vrasës të drejtpërdrejtë, siç janë dëshmuar kundërshtarët e tij politikë. Deri tani ai është vrasës i ideologjisë së majtë, është njē shkërdhatë eklektike pērsa u përket ideologjive. Duke sulmuar Ramën pa dërguar vrasësit e provuar të shqiptarëve në shtëpinë pa qera nuk bëhet asgjë kundër tij. Mbrojtjta më e mirë e Edi Ramës është qenia e lirë e politikanëve vrasës.

  Reply to this comment
 28. Terminator June 7, 16:31

  Ah mor i gjori Liman…
  Mjafton ti besh reklame pozitive gazetes “Bild” dhe ke deklasifikuar vetvehten. Sigurisht qe ti vazhdon te jesh lexues i rregullt i saj dhe je krenar qe ben pjese tek ai 98%…
  Sa per Edi Ramen, sigurisht qe nuk eshte personi ideal per te veshur postin e kryeministrit te nje vendi kaq hallexhi si ky i yni. (A sheh ti ndonje te pershtatshem nga ana jone e horizontit?) Ai lejon blerjen e votave? Cudi e madhe, qenka i pari qe e beka kete!!!
  Shpejt ta perzejme, i duam votat e lira e te ndershme – pellet kerrici i Saliut me dy gishta lart. Mirepo, keta duhet se pari te kalojne Vettingun dhe i vetmi garant qe Vettingu te filloje te funksionoje eshte…Edi Rama. Askush tjeter nuk do kishte shance te perballoje presionin e tmerrshem te balozeve te korrupsionit, qe duan dhe nuk ndalen para askujt dhe asgjeje qe ky Vetting te mos behet. Qeveria teknike do ta beje kete? E perbere gjysma nga benjamine te Sali vrastarit?
  Mjafton vetem ky fakt qe Edi Rama te vazhdoje te jete kryeminister. Nese nuk e duan, pas Vettingut, shqiptaret e largojne pas dy vjetesh me vote, por jo Sala, Meta dhe Lulushi…

  Reply to this comment
  • Protesta June 7, 18:07

   Te lumte bre Terminator se ke nje llogjike te hekurt e te sakte ne argumentet qe jep ne mbrojtje te Rames!
   A e kupton ti se cfare niveli ka kjo llogjika jote ne kete rast?
   Lexo:
   -“Dashnori i mamit tim eshte me i mire se dashnori i mamit tend”-i thoshte nje femije shokut te vet duke e lene pa goje te shkretin qe nuk po kuptonte asgje!
   Edhe ti,o i mjere krahason me njeri tjetrin dy hajdute,dy antishqiptare,dy zaberhane qe i kane nxire jeten shqiptareve aq sa nuk po e quajne me Shqiperine atdheun e tyre!

   Reply to this comment
  • Limani June 7, 18:14

   Terminator !
   Terminator , në s’gaboj , quhet vija që ndanë dritën nga errësira dhe ti mua më fut në pjesën e errësirës , derisa më drejtohesh – ah more i gjori Liman . Barrë të madhe ke marrë mbi supe , more terminare !
   Pikpamjet tona janë diametralisht të kundërta , por , unë s’mundem këtu të shkruaj çarçafë për të trajtuar ç’do aspekt.
   Thereza Mej iku, janë rreth 14 vetë që pretendojnë vendin e saj dhe këtë e pëcakton antarësia e partisë , s’ka vend për qeveri teknike , sepse ajo iku vetë , nuk e detyroi Saliu (anglez) . Ato të tjerat se kë do vëmë , janë qëndrime obskurantiste , ç’do socialist është më i mirë se Edvini , forca e partisë nuk është tek individi, pa le pastajë tek një individ me karakter e moral të deformuar , armik gjenetik me zë , me figurë e me shkrim i së majtës ( scripta manent) siç është Edvini ! Kulti i njëshit na ka marrë në qafë , akoma do vazhdojmë të jemi skllevër të tyre edhe kur na bëjnë gropen ?!
   Nuk po zgjatem , e thashë edhe më lart , unë me ty nuk puqem kërkund !

   Reply to this comment
   • Drenova June 8, 00:28

    I nderuari Liman!
    Jam i nje mendje me ty,por me kete Terminatorin kot e zgjat se ben pjese tek militantet tru shplare qe adhurojne jo Shqiperine,idealet,por padronin,sulltanin qe u jep nje kocke!
    Dhe keta lloj tru shplaresh nuk mund te kuptojne se cfare vlere,aftesie,detyrimesh etj ka padroni ,ndersa keta dine vetem t’i falen atij aq sa t’i falin edhe jeten qe ai te sundoje!
    Me keta lloj qeniesh te gjalla,me tru sa te peshkut ky lloj padroni rron 1 mije vjet,ndaj eshte e kote te debatosh!
    Por mua me habit fakti se si ka mundesi,qe ne PS nuk ka dale njeri nga ata qe e quajne veten te URTE me kontribute ne kete parti e te reagojne nga gjithe ketyre poshtersive qe ben Rama?
    Te pakten te kuptojne se po vazhduan te heshtin do mbyten bashke me Ramen,duke i dhene Bashes pushtetin ne tavoline sic ia dha Nano Berishes!

    Reply to this comment
 29. Bureto June 7, 17:39

  Mund t’i bija gjatë, por ndërrova mendje dhe po i bie shkurt. Jam dakord me çfarë shkruan Terminatori si konkluzion në tre rrjeshtat e fundit të komentit e tij. Duhet vënë vath në vesh ky fakt. Mos e harroni!

  Reply to this comment
 30. Cuni i Vuk Karaxhicit nga Vicidoli June 7, 17:53

  Tere soji e sorollopi i injorances , malokerise , krimit dhe antishqiptarizmit , jane mbledhur ketu e komentojne , duke nemur , ulerire e perbaltur gjithecka te bere nga ana e kesaj mazhorance . Ne krye te gjithe ketij llumi , qendron nje gazetaruc si Koloreto Cukali , i cili mbyll syte per te bindur veten se gjithecka eshte e zeze , rrenqethese e kriminale . Me idjotesine , paturpesine dhe poshtersine e pa shoq , ky plehre qe e mban veten per gazetar , u eshte bashkujar taborrit te zjarrvenesve te Shqiperise dhe kerkon me pa derman , ose rikthimin ne pushtet te banditeve e krimineleve te taborrit Vicidolist , nen komanden dores se djathte te UD-se , ose Shqiperise t i bjere flaka e te shuhet si shtet ! Qe Edi Rama nuk eshte kryeministri i pritur prej shqiptareve , qe ai ka nje thes me gabime e mangesi , qe ai nuk eshte i zoti , edhe pas 6 vjetesh ti vere te gjitha ne vendin e vet , qe ben idjotesira me Mit hat Frasherit dhe “Mat Hauzin” e Tepelenes etj. , kete e shohin dhe e ndjejne cdo dite shqiptaret , poooooooor , ne kete situate , te rekomandosh per te risjelle ne pushtet politikanet me bandite , me primitive e me antishqiptare qe ka njohur ndonje here historia jone , nuk ka tradheti me te madhe , me te denueshme e me te urryer , per cdo kend qe e ndjen veten shqiptar ! Edi Rama duhet te ike , te ike ku te mosd duket me ,. por mbasi te zhduket perfundimisht nga skena politike koka e gjarperit serb , qe tashme , me e eger se kurre , kerkon te caje , percaje , gjakose e shperbeje deri ne fund kete popuill e shtet , duke kercenuar egersisht me taborrin e tij , sivellamat e Divizionit “SS” te Mitrovices , apo batalionit te Farkes se Bukoshit . Gazetaret Koloreto Cukali , A.Zheji , F. Lubonja , N.Lehsi , Y.Rakipi , e nje tufe derrash te tjere , mund te jene cfardo , por kurrsesi shqiptare ! Dhe , cfar eshte me e keqja , kjo gazete , kaq e lexuar dhe e respektuar nga shqiptaret , kohet e fundit ka rene e po degradon cdo dite , ne llumin e shumte qe po mbulon kete vend !

  Reply to this comment
 31. Niku June 7, 18:02

  DITA, nuk po kuptojme ne se jeni gazete e majte apo as mish as peshk, mjafton qe t’u shiten gazetat. Mbani nje linje dhe mos u beni si analistet injorante dhe gazetat mediokre te Shqiperise. Nuk jam dakort me shume gjera te Rames, sepse eshte pertej te majtes dhe te djathtes, por kursesi nuk duhet te coni uje ne mullirin e Berishes. E keqja e Shqiperise eshte PD-ja dhe jo Rama. Në vitin 2005 ju te medias e ricikluat Berishen duke thene se ai ka ndryshuar, perfundimi dihet. Mos na zhgenjeni si lexues te regullt qe jemi, sepse dime tua bejme mutin edhe juve.

  Reply to this comment
 32. reader June 7, 19:53

  Mesazh gjysem miqsor per mikun tim Ded Gjo Lyli
  *
  Nuk e di pse me ngacmon si Izet Haxhia kur e takonte Edi Ramen ne rruge dhe i hiqte kemishen me force dhe ky i fundit i thoshte.. aman o Izet se po shkoj te jap mesim…me fal..terribell apo jo ? nuk po permend faktin me makaber kur Xhahit Xhaferri ( pit bulli i salibishes) i theu nofullat me leva hekuri….ne 1997-en…pra ky trimi i Kiqo Rames qe varrosi Enverin i pari….dhe bon si Garip Nekrofag
  **
  Nuk e kam marr vesh akoma o Dede djali se kujt kategorie i perket:
  .
  je nga guerilasit e tavarish agrontufes ?
  _
  je nga portalet e xen karaduzit te shales ?
  =
  je nga ata qe Dita i ka nxjerre ne maje te Thanes me dylbi

  apo je nga fuksat e internetit qe kur ka tema te nxehta bejne si Vuvuzela
  .
  Kushdo qofsh je i mirepritur ne debat se ke buon-sens
  ***
  Per te kuptuar se kush fshihet pas kesaj mesymje frontale tip Barbarosa per rrezimin e Rames per te prure Nazi berishistet Pinocetiste le te kalojme ne votimet e 8 majit 2011 duke treguar nje episod Pikant:
  .
  Pasi KQZ dhe me pas gjithe gazetat & mediumet..shpallen fitoren e Edi Rames ne votimet e 8 majit 2011 me 10 vota plus ( shikoni cfare plani super-inteligjent-DIRTY JOB) dhe shumica e shteteve ( me perjashtim te Amerikes) e uruan per fitoren..

  .Ca miq te mij me ftuan per te festuar fitoren por nuk pranova pasi i thashe po nuk e “aprovoi Amerika e Arvizuse” nuk ka fitore…dhe per cudi edhe pse hengra disa te shara prejt tyre..kerkuan falje me vone kur U GJET SEBEPI…..VOTAT E GABUARA NE KUTI TE ARVIZIZURA dhe e pame qe mengperveshurit si dje dhe sot jane me Lul KRIMINELIN..
  .
  .Nuk ka ndodh ne historine e kombeve dhe aq me teper te Amerikes qe dipllomate…ambasadore dhe stratege sherbimesh te hyjne ne nje shtet mik kaq thelle sa te zbatojne parullen POPULLI VOTON XHAMBASADORI NUMERON & EMRON FITUES KRIMINELE NE NGJITJE
  .
  Nuk ka ndodh ne historine e kombeve qe nje popull si i Ded Gjo Lylit te lejoje te huajt te tallen ne menyre kaq banale sa ti fusin nga mbrapa Bildot dhe Dildot dhe te rrijne si te ngrire ne maje te shtylles.
  ..
  shenim: nese replikon zoti D.GJ.L ju pret nje koment me pikant
  .
  .

  .

  Reply to this comment
 33. Terminator June 7, 23:44

  Per Protesten dhe Limanin…
  Dikur, rreth viteve ’50 te shekullit te kaluar, ne Moske u zhvillua nje kongres i jashtezakonshem i Lidhjes se shkrimtareve dhe artisteve te BRSS, ku me urdher te Stalinit u sulmua per pikpamje revizioniste poeti i ri asokohe, qe me vone mori fame boterore, Jevgeni Jevtushenko. Rebeshin e pare te sulmit e derdhi ne foltore kryetari i Lidhjes, qe edhe ai quhej Jevgeni.
  Pas ligjerates se tij tere helm, ne sallen e shtangur kishte pllakosur heshtja. Jetushenko 22 vjecar ngrihet nga vendi, shkon drejt pultit te mikrofonit dhe ashtu i qete,reciton strofken qe mbeti e fameshme…

  Ja Jevgeni, ti Jevgeni
  Ja ni geni, ti ni geni
  Ja gavno a ti gavno
  Ja tiper a ti davno…

  (Une Jevgeni, ti Jevgeni
  Une s’jam gjeni, as ti s’je gjeni
  Mut jam une e mut je ti
  Une jam i fresket dhe ti je i kahershem)

  Do te ishte lektyre per Edi Ramen qe t’ja recitonte Sales ne parlament..

  Reply to this comment
  • Protesta June 8, 00:32

   Per Terminatorin:
   -Ndersa per ty,qe mburr Ramen duke e krahasuar me Berishen apo Bashen vlen kjo barsalete:
   -Dy femije i mburreshin njeri tjetrit:
   – “Dashnori i mamit tim eshte me i mire se dashnori i mamit tend”!

   Reply to this comment
 34. Alban Dega June 8, 09:26

  Nje shenim per shenimin e redaksise

  A MUND TU BESOHET KETYRE BOJAZINJEVE TE SALEH PUTINIT!?

  “… Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë”

  Ky eshte shenimi korrekt i redaksise sipas kerkese se Koloreto Cukalit ketij filoxofi te madh, ketij gazetari te shquar, qe ka frike se do t’ja botoje “ The New York Times” , apo “ Le Monde”, apo “ El Pais” apo “The Times” …. kete perlen e tij.
  Asnje gazete ose media shqiptare pervec RD-se, Gazeta 55, Syri i Sypeshkaqenit, përveç “ Isvjestias”, Sputnikut, Rusia Today te Vladimir Putaninit, “ Kurier”-it te Vucic Dacicit dhe Tazibao-ve “7 Letra per Llogje Vicidoli ose Kater Llogje per 6 Pika… te Gardisteve te Kuq te Tevolucionit te Madh Kulturor Kinez nuk do ta botonte kete Flete Rrufe me rrufe 24 karat enveriste te Koloreto= Bojraxhi Bojazi Cukalit nuk do ta botonte as te plote as te pjesshem ate.
  Po te keni dyshim lexoni pacavuret dhe tazibaot e ketij filozofi hunveibinist, te ketij artisti te madh per Teatrin Kombetar qe e parapet si kryevepren e arkitektures dhe artit, si monumentin e qyteterimit shqiptar te mdertuar e peruruar si bordello nga pushtuesit fashiste italiane +++
  Ky eshte Koloretoja i Cukalit qe nuk ka as edhe nje fakt te vetem ne anuslizen e tij qe eshte nje kopje e shemtuar e Peter Tiebes te bulevardeskes “ Bild”, qe te vetmet zbulime te tij jane deklaratat Babale te Partise Babale alias “ Bandes se Gangstereve” politike, biologjike dhe oturako- mediatike te SaLike Karaxhicit dhe Lulush Karabush per kryeministrin dhe qeverine shqiptare, per shqiptaret e Shqiperine si Mafioze, krim i organizuar, kanabizues te Evropes, si kryemafia e narkotrafikut te kokaines, heroines, drogave sintetike ruse qe kane pushtuar Evropen…
  Shkurt, nje anuslize tralala zura nje gale !
  Pa koke, pa trup, pa kembe… pa asnje fakt te ri….
  Krejt bosh per ta hedhe ne kosh!

  Reply to this comment
 35. Terminator June 8, 12:08

  Protesta,
  aq te pelqen kjo barcaleta e dashnorit te mamit, sa e perserit dy here. Megjithate edhe ketu mund te kete nje ndryshim thelbesor. Ne se dashnori vetem pallon mamin tim, eshte gjysma e te keqes se edhe mami kenaqet. Por ne se, pervec pallimit edhe vjedh leket apo gjera me vlere, flet poshte e lart per maredhenjen e jashteligjeshme, e keqtrajton apo i ben shantazh mamit tend, atehere me i mire eshte ai i imi, apo per ty jane jane te dy njesoj…

  Reply to this comment
 36. ALBAN DEGA June 8, 13:12

  Me gjuhen e fakteve

  6 SERI KREJT ME RRENA
  PETER… BANDA BIE BRENDA… !?

  – E thoni pastaj se Goebels ka vdekur ne Gjermani e as ne Shqiperi

  – A mund ti besohet “Genje e genje se dicka do te mbetet” gebelsiane

  – Peter Tiede apo Peter Saleh Lulush Babale gjermano- shqiptare !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Te vetmet ”zbulime” te gazetarit te bulevardeskes “ Bild” Peter Tiede jane mashtrimet, shpifjet, trillimet, boja e zeze e Partise Babale alias “ Bandes se Gangstereve” politike, biologjike dhe oturako- mediatike te SaLike Karaxhicit dhe Lulush Karabushit per shqiptaret dhe Shqiperine, per qeverine dhe kryeministrin Edi Rama si kryemafioze, si krere te krimit te organizuar, kanabizues te Evropes, si kryemafia e narkotrafikut te kokaines, heroines, drogave sintetike ruse qe kane pushtuar Evropen…
  Po sjell vetem nje fakt te gjalle me zerin e figuren e Peter Tiede mbreme ne News 24.
  Pasi Peter Tiede e shpalli Shqiperine si kampione boterore per furnizimin e Evropes me kanabis, heroine, kokaine si rekordmene universale per narkotrafik galaktik, analisti mendjendritur Dritan Hila sy per sy e balle perballe i drejton pyetjen dy fjaleshe :
  – Po Maroku ?
  Heshtje varri… Pasi u drodh e perdrodh perreth dy minuta sikur nuk i shkonte zeri sa e vuri ne pozitr te veshtire edhe papagallin e Salehut Ylli Rakipin, shpertheu si vullkani Gebelsian para unifórmave te murrme dhe gjermaneve te droguar e helmuar nga propaganda naziste duke e paraqitur Shqiperine si:
  Rrena Nr. 1- Qender boterore e narkotrafikut,
  Rrena Nr. 2- Kryqezimin kryesor te te gjitha rrugeve detare, ajrore, tokesore te kokaines, heroines, kanabisit, drogave sintetike vrastare ruse te Evropes dhe SHBA-se
  Rrena Nr.3 – Kolombine e Evropes.
  Rrena Nr.4- mbi Marokun qe zoteron gati 67 per qind te tregut te tij ne Evrope, i pasuar nga Meksiks, Turqia, Izraeli
  Rrena Nr. 5-anijet shqiptare transportojne kokaine dhe heroinen ne Malte e prej aty ne Evrope sikur Shqiperia te kishte floten e SHBA-se, Rusise, Kines apo Britanise, Frances, Gjermanise, Spanjes, Italise!!!
  Rrena Nr.6 Krejt e kunderta eshte e verteta. Edhe 90 edhe 613 kilogramshi i kokaines erdhi ne Shqiperi nga Spanja, Malta. E para u mbulua dhe fsheh me urdher suprem te Padrinove te Mafias Shqiptare Saleh Floriri nga kamikazet e tyre Adriatik Like Palla dhe Besim Xen Hajdarmataj Berisha… Dosja e 99 kileve kokaine u varros pa u hapur kurre Te dyten ky Cimka i Salehut u orvat ta fshihte, por nuk mund te futet elefanti 613 kileshesh ne xhepat e tij. E transferoi per 3 muaj ne Durres.
  Rrena Nr.7- Kishte fabrike kokaine ne Has, cka nuk eshte aspak e vertete pasi policia shqiptare ne bashkepunim me DEA-n syshqiponje amerikane dhe antidrogen gjermano- italiane e goditen para se te fillonte prodhimin,
  Mega Rrena Nr. 8-Shqiptaret kane krijuar plantacione kanabisi ne Evrope dhe sidomos ne Londer ne pallate e salla qe e pjekin brenda 3 muajve, sikur shqiptaret te ishin pronare pallatesh e plantacionesh marihuane e jo fakira, skllever te narko e human trafikut, imigrante pa dokumenta qe paguheshin si skllever per buken e gojes
  Pa asnje fakt te vetem, pa asnje shifer, pa asnje deshmi bindese a prove pamore, foto, video, Peter Tiede, i paguar sa frengu pulen nga ” Mafia krejt jashte kontrollit” e SaLike Floririt dhe Gangsteret e tyre politike, biologjike dhe mediatike hodhen ne efir dhe ne faqet e ” Bild” nje bombe qe me se shumti do ti demtoje vete ata.
  Qeveria shqiptare duhet ti padise para drejtesise shembullore gjermane regjizoret dhe aktoret e ketij komploti destabilizues dhe pucist nderkombetar pas te cilit eshte edhe dora e zeze e Perandorise e Djallit Putin dhe te kerkoje hetim te plote e te thelle profesionist te saj nje minute e me pare!
  Stop babalizmit dhe terrorit berishist ne Shqiperi !

  Reply to this comment
 37. Bernd June 8, 19:26

  Akoma vazhdoni me perrallen se Partite politike jane parti politike ne Albanistan!
  Jetojme nje nje vend, qe mafia dhe shteti janë shkrirë në një:

  1. Nëse do kishte mafie të ndarë nga shteti, do kishim në këto 30 vite një luftë mes tyre me viktima, do kishim zyrtare te lartë te dënuar si bashkepunetore te mafies, do kishim gjyqtare dhe politikane te vrare.
  2. Mafia zakonisht, ble favoret nga politika. Këtu janë vetë politikanët apo magjistratët që kontrollojnë ekonominë dhe disponojnë pasuritë publike, firma ndërtimesh, karburantesh, farmaceutike, resorte, monopole importi apo trafiqet e drogës, larje parash etj.
  3. Atje ku ka mafie, shteti godet herë pas here të sekuestrojë pasuri të mëdha financiare. Këtu kjo nuk ka ndodhur kurrë edhe pse kemi ligj më të ashpër se Italia.
  4. Mafia shpesh kërkon favore nga politika për pilotimin e procesece dhe gjyqtarëve. Këtu është vetë shteti mafioz që vë njerëzit e tij në sistemin gjyqësor për të garantuar paprekshmërinë.
  5. Mafia eliminon “me porosi” rivalët në politikë apo “inkomodët”. Shteti mafioz nuk ka nevojë për “shërbime nga jashtë” sepse vrasjet urdhërohen dhe realizohen prej strukturave të tija.
  6. Politika shpesh herë ka nevojë për fushatë frike ndaj qytetarëve. Këtu është shteti-mafioz që organizon fushatën e frikës, me gjobvënie selektive, heqje nga puna, pezullim lejesh etj.
  7. E njëjta gjë me rekrutimin apo joshjen e rekrutëve nga ana e mafias. Këtu e bën shteti-mafioz duke rekrutuar të rinj, aspirantë plaçkitës direkt nga forumet rinore partiake ose nëprmjet shoqatave të pilotuara prej tyre.
  8. Mafia ble apo kërcënon median dhe gazetarët për të heshtur. Këtu është vetë shteti mafioz që disponon median dhe kontrollon informacionin.
  9. Atje ku ka mafie, ndodh që politikanë bashkëpunojnë me mafian për të siguruar vota në shkëmbim të favoreve. Këtu janë partitë me struktura mafioze, sepse blejnë direkt votat dhe shpërndajnë plaçkën publike dhe vendet e punës antarëve të vet.
  10. Disa gjëra që mafia nuk i bën dot: të vjedhë buxhetin e shtetit, të vjedhë bankën kombëtare, bonot e thesarit, ndërtesat publike, armatimin shtetëror, shkatërrojë serverin e tatimeve etj.

  Këto gjëra tashmë janë bërë dhe po vazhdojnë të bëhen përditë në Republikën e Zaptuar të Shqipërisë.
  Duhet te jesh Ufo ose me Nivel Kafsheror mos te kuptosh realitetin e zi dhe vdekjeprures ne Albanistanin e ketyre 30 viteve!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim