7 nëntor, e trishta ditë

PETRIT ZILI November 9, 2013 12:55

7 nëntor, e trishta ditë

Shtatë nëntor e trishta ditë

Ndër ditët e Perëndisë

Lotë gjaku rrodhën sytë

Ra kudo vello  e zisë

 

Shtat’ nëntor shtat’ lule more

Minierë  kthyer në varreza

Ti që pasuron oborre

Nënat i bën shamizeza

 

Oborrtarët si kërmilli

Që përtypen në një grazhd

Jetët shuhen si kandili

Pogradec e në Librazhd.

 

Shtat’ nëntor shtat’ lule more

Mu në kopshtin e rinisë

Janë të gjitha përmendore

I kushtohen qeverisë

 

Varfëri që ka kaplluar

S’mbulohet me gjethe fiku

Këtë “dhuratë“ të çmuar

Na e la shteti që iku.

 

Ata bij nënat i rritën

Që t’i  kenë gëzim në sy

Në barkun e malit zbritën

Për të mbet’ gjithmonë aty.

 

Punë deshën, nuk e patën

Dhe në sofër mungoi buka

Të panginjurit  i zhvatën

Në pjatë bosh trokiste luga.

 

Asnjë gjuhë  nuk ka fjalë

Qw të shpreh të tilla dhimbje

Ndaj çapitet shumë ngadalë

Nuk rrëshqet dhe pena ime.

 

Sot  minierat anembanë

Si kuçedër kanë hap gojë

Për të ngrënë  fukaranë

Ata  njerëz në nevojë.

 

Ju të kalburat miniera

Një tufë lule mbi çdo gur

Ligjërojnë nënat e mjera

Bij s’do t’u shikojmë më kurrë.

 

Erdhi prapë  koh’e Migjenit

Një e tmerrshme poezi

Mbushur vargjet e refrenit

Veç me fjalën VARFËRI

PETRIT ZILI November 9, 2013 12:55
Komento

1 Koment

 1. tomorri November 10, 13:00

  Nje realitet qe nuk mund te beshe tjeter koment.
  Ne mes te tiranes dergjen mijra te rinj dhe te reja qe presin nje vend pune,dhe ne mungese te saj bejne pastaj vetegjyqesira.
  O qeveritre “qe vete ju kemi zgjedhur”gjerat jane te theshta sa qe juve nuk i kini marre kurre me mend po te mendoni pak per kete popull dhe jo per oborrin tuaj.
  Ktheni syte nga populli se shume shamizeza kini prodhuare ne keto 23 vjete,qe po te ishte kuptuare drejte kurre mos u duket dhe kjo demokraci qe nuk eshte e tille por nje mashtrim dhe menxyre per kete komb.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim