7 vende anëtare letër KE: Europa, jo e plotë pa Ballkanin Perëndimor

November 19, 2019 14:00

7 vende anëtare letër KE: Europa, jo e plotë pa Ballkanin Perëndimor

Shtatë vende, anëtarë të BE i kanë bërë thirrje Komisionit Evropian të përpunojë deri në janar 2020 propozime konkrete për mënyra për të përmirësuar efektivitetin e procesit të pranimit, si një instrument për të mbështetur reformat dhe përpjekjet e integrimit në rajon.

Në një letër drejtuar presidentit të KE-së Jean Claude Juncker, këto vende theksojnë se pa pranimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor, duke përmendur arritjet e e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, Evropa nuk do ishte e plotë.

Nuk ka dyshime thuhet në letër, se stabiliteti dhe siguria dhe progresi i reformave në rajon arrihet më mirë përmes integrimit në BE.

Më tej këto vende, (Austria, Italia, Kroacia, Çekia, Polonia, Sllovenia, Sllovakia) shprehin mbështetjen e tyre për ecurinë e procesit të hapjes së negociatave për vendet e Ballkanit Perëndimor.

j.l./ dita

November 19, 2019 14:00
Komento

4 Komente

 1. Messerschmidt November 19, 14:12

  Slovaket te njohin ne fillim Kosoven si shtet pastaj te shrkuajne letra !

  Reply to this comment
 2. intelektuali November 19, 14:15

  7 VENDE JANE SHUME PAK PER TE BINDUR MACRONIN

  Aq me teper se shumica e tyre jane ish komuniste te Evropes Lindore me Austrine e korruptuar dhe Italine e falimentuar

  prandaj:

  Edvini mos te bej rrush e kumbulla lekat e droges, por t’i meshoje Prodhimit Kombetar sepse vetem keshtu do te mund t’i ktheje mendjen Macronit qe na shikon si nje fis prej Afrike Zulu

  Reply to this comment
 3. humor ballkanik November 19, 14:16

  Kjo letra atij Juncker mund ti vleje vetem per leter higjenike se pijaneci nuk eshte me pjese fare ne KE as si anetar e jo me si kryetar.

  Reply to this comment
 4. Ardi November 19, 15:18

  Në rast se ka ndonjë të huaj që do pasaportën shqiptare, mos t’i japë shtetit 100.000 euro.
  I shes timen për 50.000!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim