70% e fëmijëve shqiptarë janë dhunuar në familje

September 11, 2018 21:36

70% e fëmijëve shqiptarë janë dhunuar në familje

Mbi 300 të rinj nga e gjithë Shqipëria u mblodhën pranë Katedrales Ortodokse në Tiranë, për të dënuar dhunën ndaj fëmijëve.

Sipas studimit të fundit të organizatës World Vision për periudhën 2016-2017, 70% e fëmijëve kanë përjetuar një formë dhune gjatë vitit.

Eliona Boce, drejtoresha e World Vision për Ballkanin perëndimor tregon se shifrat e dhunës ndaj fëmijëve në shoqërinë tonë janë alarmante.

Përmes dëshmive të rinjtë treguan vështirësitë me të cilat përballen në familje, shkollë apo komunitet, si dhe raste kur kanë qenë dëshmitar të bullizmit.

Pavarësisht aktiviteteve, projekteve dhe denoncimeve, dhuna në të gjitha format e saj, vazhdon të dëmtojë çdo ditë jetën e fëmijëve dhe të të rinjve në Shqipëri.

l.h/ dita

September 11, 2018 21:36
Komento

4 Komente

 1. Dulla September 12, 12:43

  Druri ka dale nga xhehneti thone shqipot !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 12, 13:03

   druri = me “edukim” të shpejtë,por aspak të qëndrushëm!!mungesë inteligjence dhe durimi tek edukuesi!
   fjala = me edukim të ngadaltë dhe të qëndrueshëm!nivel i lartë durimi dhe inteligjence nga ana e edukuesit!
   në rastin e parë sapo nuk je në gjëndje ti japësh drurin!?fillon dhe “ha” ish dhënësi!!
   në rastin e dytë,gjithçka shkon përpara!!

   Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 September 12, 12:59

  “Mbi 300 të rinj nga e gjithë Shqipëria u mblodhën pranë Katedrales Ortodokse në Tiranë, ”
  ??????????????????
  përse duhej të mblidheshin përpara një vëndi kulti??
  çlidhje ka me këtë problem shoqëror?????

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*