70 vjet më parë, Kristo Frashëri dhe një copë historie

February 3, 2016 18:06

70 vjet më parë, Kristo Frashëri dhe një copë historie

Qemal Poçi është një emër i njohur si toksikolog, dhe si i tillë është prononcuar herë pas here në DITA.

Vdekja e profesor Kristo Frashërit, e nxiti atë të dërgojë në redaksi një foto nga koha e luftës, më saktë një vit pas saj, e nëntorit 1945 në Kukës, ku janë anëtarët e shtabit të Brigadës XI Sulmuese. Le të sqarojmë emrat e fotografisë:

 

Në rreshtin e parë, nga e majta:

-Minir Dema, komisar batalioni

-Dilaver Radeshi, komandant batalioni

-Dilaver Poçi, zv.komisar brigade

-Halil Pulaj, komisar brigade

-Xhevat Ahmataj, komisar batalioni

-Sul Domi, operativ i brigadës

-Haki Driza, shefi i armatimit

 

Rreshti i dytë sipër, nga e majta:

-Jano Andoni, komisar i kompanisë së shtabit

-Fajko Zajmi, intendenti i brigadës

-Shefqet Kruja, oficeri informativ i brigadës

-Kristo Frashëri, agitpropi

-Poshtë ulur, Qemal Poçi, korrier i shtabit të brigadës

 

Ja tek jemi 70 vjet më pas, në një epokë krejt tjetër dhe kur fatet e këtij grupi shokësh kanë qenë nga më të ndryshmet. Sot kryhen homazhet për dërgimin në banesën e fundit të trupit të historianit ndoshta më konsistent, më prodhimtar dhe njëherësh ndër më të respektuarit e fushës, në një moshë të shtyrë 96 vjeçare që i ka dhënë mundësinë edhe në nxjerrë në dritë disa nga punimet e tij më serioze.

Dimë që historia mund të kishte qenë krejt tjetër për Kristo Frashërin. I përjashtuar nga parti që në vitin 1942, Frashëri u dërgua për riedukim në çetën e Pezës me një zarf në dorë dhënë nga Enevr Hoxha, brenda të cilit ishte një letër për komisarin e saj. Frashëri duhej ta dorëzonte letrën të pahapur. Ai e bëri vërtet këtë, por 60 vjet më pas gjeti në AQSH letrën me këtë përmbajtje:

“Person i rrezikshëm, mbajeni nën kontroll, po e drodhi bishtin, këputini një plumb pas qafe. Enver!”

Me fjalë të tjera, ndryshe nga shoku i ngushtë i grupit të të Rinjve, Anastas Lula, Kristo Frashëri shpëtoi për një zemërgjerësi të të tjerëve, ose një instikt i brendshëm që e shtyri të punonte për luftën pa u përzier në përplasjet politike. Erdhi në Tiranë në vitin 1927 nga Stambolli, ku kishte lindur, dhe deri në momentin e fotos, ku cilësohet punonjës i agitpropit (agjitacion propagandës), kishte kaluar shumë dallgë.

Po disa emra të tjerë? Dilaver Radeshi, kolonel i njohur, do të kritikonte veprimin e heqjes së gradave nga regjimi komunist në vitin 1966 dhe do të burgosej. 22 vjet më pas kësaj fotoje, Radeshi do të shquhej si grevist urie në Spaç për kushtet e këqija në burg.

Dilaver Poçi, gjeneral dhe drejtor politik i ushtrisë, u internua e pastaj u burgos pasi nuk kishte lexuar “tezat e zeza” të Beqir Ballukut, edhe pse e kishte marrë atë. Pra, mungesë vigjilence?! Edhe Sul Domi u godit në të njëjtën periudhë.

Dr.As.Prof. Qemal Poçi përfundoi studimet e larta për veterinari ushtarake si dhe një vit specializim në Bashkimin Sovjetik. Iu kushtua shkencës ndërsa ka mbajtur detyra të rëndësishme në mjekësinë ushtarake.

Rikthimi tek një foto e 70 viteve më parë, është jo vetëm një formë homazhi modest për Kristo Frashërin, por edhe një ftesë për të mos e harruar njerëzit dhe historinë e këtij vendi, aq më tepër që, ironikisht, profesori i paharruar ndërroi jetë në vetmi…/A.K

Foto e brig me rreth

February 3, 2016 18:06
Komento

3 Komente

 1. Lili February 4, 11:49

  Asgje per t’i krenuar:kriminelet e kukesit po dall in ne foto.

  Reply to this comment
 2. demo February 4, 12:17

  Paska shpetuar mire nga Jago.!Ka mesuar nga mbreti uzurpator i Hamletit,qe i dergonte mandaten me vete.Pas 90 duhej te mbronte edhe uzurpatorin,kjo qe c`qe!!!!!!

  Reply to this comment
 3. Bureto February 4, 12:36

  Te habit shprehja e fundit: Nderroi jete ne vetmi!? Me sa dime i ndjeri kishte tre femije dhe ata jane kujdesur per te. A nuk duket sikur duke thene shume fjale per profesorin kalohet pa dashje ne fyerje te te afermeve? Mbase jam gabim por keshtu me tingellon mua.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim