73 vite më pas, foto me ngjyra nga dita e fitores kundër nazizmit në Europë

May 9, 2018 18:58

73 vite më pas, foto me ngjyra nga dita e fitores kundër nazizmit në Europë

Fitorja në Europë kundër nazizmit është shënuar 73 vjet më parë, në 9 maj të vitit 1945.

9 maji është konsideruar një ditë e shumëpritur pas disa vitesh luftë të ashpër e barbare, që me patjetër duhej të festohej.

Dhe sikurse çdo  vit, kjo ditë historike vijon të përkujtohet përmes fotove të ardhura nga e kaluara.

Fotot të cilat do të paraqiten më poshtë janë të realizuara në Britani, por ndryshe nga fotografitë e shumta që qarkullojnë në nderim të heronjve të Luftës së Dytë Botërore, këto fotografi vijnë të paraqitura me ngjyra.

\

s.a/dita

 

May 9, 2018 18:58
Komento

5 Komente

 1. Referendum per arrestimin e koleres sali May 9, 19:18

  Nuk po shohim ndonje ballist,para ardhesit e ketyre antishqiptareve te sotem

  Reply to this comment
 2. Paul Tedeschini May 9, 19:19

  La prima guerra mondiale è stato il primo grande conflitto ad essere raccontato dalla fotografia a colori.

  Le Autocromie divennero la base per pubblicazioni quali l’Histoire illustrée de la guerre del 1914.
  Alla fine della prima guerra mondiale, riviste come il National Geographic usarono autocromie per effettuare riproduzioni di colore, per la prima volta nella loro storia. ……………………..

  Burimi:http://www.cultor.org/color/s.html

  Reply to this comment
 3. Kaçi i zi May 9, 20:01

  Si e psskan ngritur flamurin me draper e cekan ata ore ne mes Berlinit? Une them qe ti ndalojme me ligj keto pamje me simbole komuniste se na preken intelektual fuckat pastsj.
  Rofshin ballistet e Nishan qime miut qe na i rruajten nga kamunistet.

  Reply to this comment
 4. intelektuali May 9, 21:09

  9 MAJI DITA E EVROPES APO DITA E FITORJES?

  Nje shkrim nga intelektuali.

  Me 9 maj te vitit 1945 ushtaret e gjeneralit te Ushtrise se Kuqe, Zhukov ngriten flamurin ne Reichstagun e Hitlerit ne Berlin pasi lane afro 200 mije ushtare dhe oficere sovjetike te vrare vetem per 24 oret e fundit sic e ka fiskuar edhe fotografi ne nje nga keto pamjet e bukura historike ne gazeten DITA. Keta 200 mije te vrare ishin djem dhe vajza te reja qe mund te mos kishin vdekur si “Mish per top” kur i dergonte Zhukovi me tallaze drejt mitralozeve gjermane qe nuk kishin asnje rrugdalje tjeter dhe mund te ishin dorezuar po te ishin lene per disa dite te rrethuar, por gjenerali HERO i Moskes dhe me pas i Stalingradit nuk kishte kohe per te pritur dhe keta 200 mije ushtare dhe oficere me moshe mesatare 20 vjec te gjithe u martirizuan me vone si “Deshmore te Atdheut” nje pjese e miliona sovjetike te vrare gjate Luftes Patriotike kunder fashizmit. Emerat e ketyre 200 mije martireve “Deshmore te Atdheut” njihen me hollesi, njihen familjet e tyre, te afermit dhe farefisi, por ne Berlin per cudi nuk ka pasur asnjehere nje pllake perkujtimore per ta, gjermanolindoret asnjehere nuk i kujtuan per 50 vjet me radhe keta martire te Ushtrise se Kuqe per aktin e tyre heroik qe dhane jeten per te ngritur flamurin ne Reichstag disa ore me pare se gjermanet e rrethuar nga te gjitha anet te dorezoheshin vete, vetem sepse Zhukovi donte te kishte edhe nje medalje ne xhaketen e tij nga shoku Stalin. Keta djem dhe vajza te reja qe u vrane nga mitralozhet gjermane ne mesymjen mbi Reichstagun ne 9 maj te 1945 jane “Deshmore” te vertete te Luftes Antifashiste, qe nuk mund te krahasohen me “Cubat” e Mehmetit nga Mallakastra apo me “Katunaret” te Babe Myslymit nga Peza qe i komandonte Enver Hoxha nga vila lluksoze e Bahri Omarit ne kerrthize te Tiranes se pushtuar nga gjermanet.

  atehere:

  PSE BOSAT E SHTETIT DHE TE PUSHTETIT FESTUAN 5 MAJIN E “DESHMOREVE” TE SAJUAR TE ENVERIT DHE INJORUAN TOTALISHT 9 MAJIN E “DESHMOREVE” TE VERTETE TE STALINIT?

  Qe politika jone kombetare eshte si “Mesalla me dy faqe” kete nuk e ve ne dyshim askush as ne Shqypni dhe as ne Bote dhe estrada me cadra shiu te Edi Rames, Ilir Metes dhe Gramoz Rucit tek Varrezat e Deshmoreve te Enverit ne 5 maj, diten kur Enveri spiunoi tek fashistet Qemal Stafen gjithashtu nuk cudit asnje, sepse keta BOSA te shtetit dhe pushteti pas estrades se 5 majit komunist ku vajtuan si kukumjacka pylli dhe derdhen lote krokodili per “Deshmoret Antifashiste” sapo i hypen Bencave te tyre lluksoze i harruan ne cast “Deshmoret” e tyre dhe thane:

  RROFTE 9 MAJI, DITA E EVROPES!

  dhe:

  Asnje llaf me per 9 Majin, Diten e Fitorjes mbi Fashizmin.

  Deri ketu eshte krejtesisht e kuptueshme, sepse Shqypnia eshte ne NATO dhe po i puth BYTHEN Merkelit dhe BE-se per hapjen e negociatave dhe cdo afrim me komunizmin sovjetik do te ishte i demshem per imazhin e Shqypnise ne syte e Botes.

  PO REZILI I SHTETIT DHE PUSHTETIT ME 5 MAJIN E PABESE TE ENVERIT NE TIRANE?

  Qe padyshim ja ul imazhin Shqypnise me shume se 9 maji bolshevik i Putinit pasi vepra e atyre 200 mije “Deshmoreve” te vertete qe Zhukovi i dergoi drejt vdekjes se sigurt per nje medalje me shume ne gjoksin e tij eshte reale e kapshme, e shikueshme dhe e konceptueshme nga te gjithe, nderkohe qe “Deshmoret” e Enverit jane ireale, sajesa qe po te remosh ne Arkivat nuk mund te gjesh nje emer sagllam. Ne kete gjykim nuk dua te fyej ata shqyptare qe luftuan dhe dhane jeten per nje ideal dhe per kohen perputhej me idealin komunist vetkuptohet po te gjykojme kohen dhe rrethanat, por kujt i besuan ata idealin e tyre? Enver Hoxhes, nje plengprishes, nje levend borgjez pa kurfare ideali, nje aventurier pa kurfare morali, qe nuk kishte shkrepur asnje pushke gjate jetes se tij dhe qe jetonte si borgjez ne vilen e kunatit te tij Bahri Omari qe ishte edhe Kryefashist ne Qeverine Kuislinge. Si mund ta quash Enver Hoxhen dhe Luften e tij “Antifashist” kur jetonte me fashisten Nexhmije Hoxha ne vilen e Kryefashistit Bahri Omari?

  SI MUND TE ISHTE ANTIFASHIST LANC-I I ENVERIT?

  Qe te dalim edhe ne teme:

  Ku jane fshehur Antifashistet e mallengjyer shqyptare qe dolen ne homazhe dhe vajtuan si kukumjacka pylli ne 5 maj me fotografine e Enverit ne dore dhe tani jane fshehur e futur ne brimat e miut me nje heshtje tejet allogjike, madje fare absurde me 9 maj kur ne Sheshin e Kuq ne Moske perkujtohet Fitorja mbi Fashizmin me nje parade tejet madheshtore?

  KU JANE FSHEHUR ANTIFASHISTET SHQYPTARE ME 9 MAJ, NE DITEN E FITORJES MBI FASHIZMIN O GAZETA DITA?

  Reply to this comment
 5. star May 10, 10:31

  Inteleshktuali kelysh ballisti dhe reaksionari ,as jemi fshehur dhe as pjerdhim per faren tende se e kemi genetike trimerine.Mos na qaj hallin se jemi vete ne dhe njerezit e mire e me dinjitet qe nderojme e kujtojme ate lufte dhe ata qe e udhehoqen.Sa per dijeni jam nip i dy deshmoreve.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?