E vërteta dhe shpifjet për atë që ndodhi në Tivar 74 vite më parë

April 1, 2019 13:02

E vërteta dhe shpifjet për atë që ndodhi në Tivar 74 vite më parë

Nga Ahmet Qeriqi*

Lidhur me akuzat e disa “historianëve” profashistë, të cilët pa asnjë fakt relevant dhe pa asnjë dëshmi të vetme të të mbijetuarve pretendojnë se Shteti i sapo vendosur komunist i Shqipërisë kishte dijeni për masakrën e Tivarit, dhe madje e kishte përkrahur atë, po botojmë me këtë rast disa të dhëna të cilat më 7 prill të vitit 1945 i ka publikuar komandanti i Korparmatës së Tretë të Ushtrisë Çlirimtare të Shqipërisë, Shefqet Peçi në një “komunikim urgjent” drejtuar Shtabit të përgjithshëm.

Këto të dhëna i ka evidentuar studiuesja, Anna di Lellio në Librin: “Dimri i gjatë i vitit 1945-Tivari”.

Ky është shkrimi i historianit të njohur në Kosovë e më gjerë, z. Hakif Bajrami, në përgjigje të një shkrimi për Masakrën e Tivarit, me autor historianin Uran Butka, i cili ka botuar një shkrim se gjoja Masakra e Tivarit e vitit 1945 është kryer me urdhër të Udhëheqjes së Shtetit Shqiptar. Kjo shpifje me tendenca antikombëtare ka gati 30 vjet që trumbetohet jo vetëm nga Uran Butka e ca biçimë të tjerë që hiqen si historianë, por edhe nga udhëheqja e PD-së së Tiranës, ku para

Disa vitesh patën ngritur edhe një komision parlamentar për të çuar para drejtësisë Ramiz Alinë si urdhërdhënës, por që tash akuzojnë Enver Hoxhën, ndërkohë që arkivat jugosllave flasin krejt ndryshe dhe që trajtohen hollësisht nga historiani Hakif Bajrami.

 

Shefqet Peçi

Ja çfarë shkruhet në një raport të Shefqet Peçit pak ditë pas masakrës së Tivarit:

“Një javë para masakrës, më se 7000 kosovarë, të mobilizuar rishtas kishin kaluar nëpër Shkodër për në Mal të zi, të ndarë në tri grupe marshimi. Grupi i Dytë prej më shumë se 3000 vetash posa arritën në Bregdetin e Tivarit u rrethuan nga jugosllavët dhe pasi u hoqën prej grupit ata të racës sllave, u hap zjarr kundër kosovarëve ku mbetën të vrarë më shumë se 500 veta. Këto informata janë marrë nga të mbijetuarit, që arritën të shpëtojnë nën grumbullin e kufomave. Rreth 10 nga të shpëtuarit ndodhen në Shkodër. Sipas informatave që kemi, shovinistë të shumtë jugosllavë ishin futur në radhët e ushtrisë, të cilët me anë provokimesh mundohen të mbjellin përçarje si nga ana e kosovarëve ashtu edhe nga ana e jugosllavëve, duke futur frikë në mesin e kosovarëve se do t’ iu vrasin të gjithëve, ndërsa jugosllavëve iu thoshin se kosovarët do të ikin…

(Pjesë nga Raporti i drejtuar nga Shefqet Peçi, komandant i Korparmatës së Tretë të Ushtrisë Nacionalçlirimtare, drejtuar Komandës së Përgjithshme. Materiali gjendet në Arkivin Qendror të Forcave të Armatosura (AQFA). Fondi 100/1, dosja 87, vitit 1945, raporti nr. 198/1, Shkodër, 07. 04. 1945.)

Nga ky dokument shihet qartë se kreu komunist i Shqipërisë nuk kishte fare dijeni lidhur me depërtimin e dhunshëm të 7000 shqiptarëve nga Kosova për në Tivar. Atë e kishte kuptuar Shefqet Peçi dhe kishte reaguar zyrtarisht 7 ditë pas masakrës.

Në një shkrim drejtuar Uran Butkës, i cili akuzon Enver Hoxhën për Masakrën e Tivarit, historiani i njohur dr. Hakif Bajrami, në një reagim të tij të botuar në Radion-Kosova e Lirë, me titull “Mos ia kthe pushkën veti dhe kombit tënd, Uran Butka!”, ka sqaruar:

Urdhrin, për masakër, pasi që po dëshiron ta dish e ka dhënë personalisht, Millovan Gjillasi dhe aksionin e kanë kryer vartësit e tij, Peka Dapçeviçit, komanda e Tretë e Brigadës X malazeze.

Po dëshirove emrat i ke në lirin e botuar prej tyre. Dhe ata të gjithë janë paditur nga Prokurori ushtarak dhe janë dënuar në vitin 1955, pas kërkesës më shkrim nga ana e Këshillit Ekzekutiv të Kosovës. Kjo kërkesë 10-vjeçare u bë me vonesë, sepse nuk ka guxuar kush i gjallë ta ngritë çështjen prej Millovan Gjillasit. Por kur ai ra në burg, çështja rreth Tivarit filloi të kthjellohet dhe tragjedia filloi ta marr një epilog, sado pak të drejtë, sepse të gjithë rekrutët u konsideruan si luftëtarë të Luftës Antifashiste.

Këtë fakt e vërteton Kërkesa e Këshillit Popullor të Krahinës Autonome të Kosovës më 12 nëntor 1955, drejtuar Prokurorisë Ushtarake në Beograd. Prokuroria me shkresën nr. 556/56 më 6 shkurt 1956 jep këtë përgjigje se përcjellës të regrutëve shqiptarë nga Shkodra e deri në

Tivar ishin pjesëtarët e Brigadës X malazeze, me qëllim që ata të i dorëzohen pastaj Divizionit IX sulmues të Dalmacisë. Millovan Gjillasi deri sa zgjatnin operacionet e luftës i thotë Peka Dapçeviçit, tekstualisht: “Eja t`ua bëjmë shqiptarëve siç ua ka bërë Savë Batarja më 1913, e ta shndërrojmë Dukagjinin në hambar të drithit për Malin e Zi, sepse shqiptarët ma kanë vrarë babin tim atje, si kolon”. Mendo, tash se prej kujt e mori lejen Vasa Qubrilloviçi që më 3 nëntor ta dorëzoi Elaboratin për likuidimin e shqiptarëve? ka sqaruar mes tjerash në reagimin e tij historiani i mirënjohur dr. Hakif Bajrami.

*****

Botuar sot në Dita

April 1, 2019 13:02
Komento

55 Komente

 1. Arben April 1, 13:30

  Serbet masakruan civilet shqipetare, me bashkepunimin

  e serbo-komunisteve shqipetare me enver serbin ne

  krye, ku ka nevoje kjo per sqarime te metejshme.

  Vdekje sllavo komunizmit antishqipetar

  Reply to this comment
  • mirel April 1, 14:22

   Vdekje spiuneve serbo berishiane.
   Ne Tepelene, athe e keni vendin. Zogiste dhe esadiste.

   Reply to this comment
  • I tille je ,. sa here qe hap gojen April 1, 18:25

   Arben , me vjen keq vetem per emrin qe ke vendosur ketu , por me e pakta, qe mund te thuhet per shqipfoles si ty , eshte se je , jo vetem me nje nivel te vajtueshem, arsimor e kulturor , por edhe nje antishqiptar i zellshem , i pranishem ne cdo perbaltje qe iu behet shqiptareve !

   Reply to this comment
   • Tarasi April 2, 07:56

    Po pse mor i TILLe , qenka Arbeni antishqiptar se mbron te verteten !!!!!???? Ndersa ju qe vrate e prete shqiptare te pafajshem qe edhe sot nuk u gjendet varri çfari jeni o te paudhe , jeni me te zinj se korbi jeni vete ligesia e poshtersia e nje kombi qe edhe sot nuk i jane sheruar plaget e krijuar nga ju e baballaret tuaj kriminele, Ju duhet te ishit gjykuar e denuar per krime kunder njerezimit , po kush do ta bente kete? Berisha ,pjella e juaj !!!!!!

    Reply to this comment
  • Kaçi i zi April 1, 20:56

   Ik o turkashan i Haxhi Qamilit me emrin shqiptar “Arben”
   Ti komenton ne kete forum vetem per te krijuar percarje mes shqiptaresh. Fytyre e keqe antishqiptari turkoshan. Qen i zgjebosur.

   Reply to this comment
  • Eri April 1, 21:34

   Ti Arben akoma vazhdon te besh punen e serbit.Po sa i ka dhembur zemra Enver Hoxhes per Kosoven dhe kosovaret nuk ka ndonje udheheqes shqiptar der tani.

   Reply to this comment
  • Perandoria e dhier osmane April 1, 23:24

   O turku Ahmen e hengri tapen Erdogani yt .

   Reply to this comment
 2. intelektuali April 1, 13:50

  SHEFQET PECI ESHTE KRIMINEL, XHELAT I ENVERIT I DENUAR NGA DREJTESIA QE KA VDEKUR NE BURG,

  prandaj:

  Nuk mund te citohet kursesi si burim historik i besueshem per masakren e Tivarit,

  por:

  KUSH ESHTE HAKIF BAJRAMI?

  Ja ku po paraqesim nje material nga media kosovare qe gazeta DITA te mos publikoje me materiale turpi dhe rezili me propagande enveriste per te mbuluar krimet e enverit dhe te xhelateve te tij antishqyptare qe i ngulen thiken pas shpine kosovareve edhe ne Tivar, por edhe me pas:

  E përditshmja “Rilindja” për gati pesë dekada me radhë ishte “fabrika” më e madhe e shqiptarëve në ish-Jugosllavi në fushë të kulturës dhe të rrjedhave shoqërore e politike. Përveç informimit si destinim kryesor, në faqet e “Rilindjes” mësohej shkrim-leximi, letërsia dhe shkenca; ajo ndikoi fuqishëm në emancipimin e femrës shqiptare dhe në integrimin e shqiptarëve në rrafshin shpirtëror në ish-shtetin. “Rilindja” mbetet dëshmi e zhvillimit shoqëroro-kulturor të gjysmës së kombit shqiptar dhe të ballafaqimit të tij me sfida të ndryshme deri te aktivitetet gjenocidale të regjimit serbo-jugosllav ndaj shqiptarëve. Por “Rilindja”, për të cilën edhe sot e gjithë ditën breze të tëra me të drejtë ndjejnë nostalgji, është edhe dëshmi e sjelljeve amorale të shumë personaliteteve të djeshme dhe të sotme. “Patriotët” e sotëm, në kohë të rënda për shqiptarët, pa i detyruar askush, faqet e “Rilindjes”, i kishin përdorur edhe për përdhosjen e ngjarjeve dhe të personaliteteve më të ndritshme të popullit shqiptar, duke përfshirë edhe demonstratat e shqiptarëve të vitit 1981, si një kaptinë shumë domethënëse e historisë sonë që po rrjedh. Duke i shfletuar faqet e “Rilindjes” të viteve të 50-ta, të 60-ta, të 70-ta dhe sidomos të viteve të 80-ta të shekullit të kaluar, njeriu hasë në shkrime që të tmerrojnë, ku nuk janë gjithmonë fajtore redaksitë e saj të kohës, por pikërisht karakteret e ndyra të gazetarëve, të aktivistëve politikë dhe veçanërisht të atyre që e mbajnë veten për shkencëtarë dhe krijues në sferën e shkencës, letërsisë e të kulturës në përgjithësi. Një ditë, duke shfletuar “Rilindjen” e viteve të 80-ta, në vargun e shumë teksteve, me dt 22 qershor 1985, në kohën kur shteti partiak e policor ua brente zorrët shqiptarëve, gjeta një tekst të “historianit erudit” Hakif Bajrami, që të bënte ta rrokësh malin. Ndonëse është humbje kohe të merresh me kontraverzat, gnjeshtrat dhe halucinacionet e Hakif Bajramit, me nëpërkëmbjen e historisë nga ai, megjithatë teksti i mëposhtëm, si fjalë e tij në tubimin “shkencor” “Lufta kundër nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar”, është ilustrativ për shumëçka dhe shumëkënd. Ja çka tha, sipas raportimit të “Rilindjes”, doktori i shkencave historike, Hakif Bajrami:

  “Hakif Bajrami foli për aktivitetin kundërrevolucionar të organizatave politike shqiptare që bashkëpunonin me okupatorin prej vitit 1941-1945 me qëllim që të sqarojë sado kudo esencën dhe rrënjët historike të nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar. Historikisht dihet se Komiteti i Kosovës u formua në vitin 1918 dhe si i tillë me një program të rrejshëm demokratik veproi deri në vitin 1941. Lidhja Popullore Shqiptare u formua në Mitrovicë në vitin 1941 dhe veproi legalisht deri në vitin 1944. Këto dy organizata, duke bashkëpunuar me qarqet më reaksionare dhe me çetat çetnike, angazhoheshin për të mbjellë vetëvrasje e urrejtje nacionale veçmas ndaj popullit serb. Organizatë tjetër kundërrevolucionare ishte e ashtuquajtura Lidhja e Dytë e Prizrenit. Disa janë të disponuar që kësaj organizate t’ia gjejnë rrënjët në Lidhjen e Prizrenit të shekullit XIX. Kongresi Themelues i Lidhjes së Dytë të Prizrenit, me diskutimet e veta, karakterizohej me plot shovinizëm dhe violencë kundër popullit vëlla serb, malazias dhe kundër popujve të tjerë. Kjo organizatë i ka mbajtur katër kongrese dhe në saje të veprimtarisë së saj mund të quhet, me plot kuptimin e fjalës, propaganduese fashiste. Derisa këto qarqe reaksionare fashiste kishin një komoditet deri në fund të vitit 1944, në fillim të vitit 1945 shihen refleksionet e Ballit Kombëtar edhe në Kosovë. Më 29 nëntor 1944 u formua e ashtuquajtura Lidhja Kombëtare e Maleve, që kishte për qëllim të përlyejë tërë historinë kombëtare të popullit shqiptar. Më 27 shkurt 1945 formohet i ashtuquajturi Komiteti Demokratik i Shqiptarëve për të vazhduar luftën guerile dhe për të shkaktuar konflikte ndërnacionale. Të gjitha dimensionet shoviniste dhe nacionaliste të këtyre organizatave kundërrevolucionare e profashiste mund të shihen edhe në dimensionin aktual, kuptohet në dimensionin antinacional që ka shovinizmi dhe nacionalizmi, në dimensionin klasor borgjez që udhëheqin këto organizata profashiste dhe reaksionare, në dimensionin ekonomik e kulturor dhe në planin kundërrevolucionar në skenën e jashtme dhe të brendshme”

  Tha Hakif Bajrami” (“Rilindja”, 22. VI.1985, f. 5).

  Kryeideator i tubimit të përmendur ishte Vukashin Jokanoviqi, serbi më famkeq i Kosovës që e mbajnë në mend shqiptarët, i cili si kryetar i Kuvendit të KSA të Kosovës organizoi mbledhjen e 22 marsit 1989, kur me polici e ushtri u suprimua autonomia e Kosovës dhe Serbia definitivisht e gjunjëzoi Kosovën. Hakif Bajrami, si “bir i devotshëm” i kryekriminelit Ali Shukriu, ishte ndër ata shqiptarë që kishte marrë detyra të posaçme nga Jokanoviqi, Shukriu e të tjerë për ta shkatërruar edhe autonominë e Kosovës. Ata e ledhatonin kasten e Bajramit për merita speciale në luftën kundër “nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar” dhe arsyetimin e dëshmive të rrejshme kundër figurave të shquara të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare. Në këtë mision të turpshëm e ndihmonin pa kursyer politika millosheviqiane. Për merita të posaçme ky do të shpërblehet më çmimin më të lartë të Serbisë “7 Korriku”! Ai si të gjithë shqiptarët tjerë “të ndershëm”, që e morën këtë çmim, deri më sot nuk e kthyen! Ndërsa ky dhe disa “profet” të patriotizmit shqiptarë post festum po shesin dushk për gogla ne Kosovën e molisur nga djallëzitë e hipokritëve dhe fallsifikatorëvë të historisë.

  Lexues të nderuar, atdhetarë dhe prijës të organizatave nacionaliste, komandantë të vërtetë të UÇK-së dhe eprorë të TMK-së, FSK-së e të Akademisë së Mbrojtjes, ku mbante nasihate për historinë kombëtare dhe shqiptarizmën Hakif Bajrami, një matrapaz i historisë -, ishte ky vetëm një fragment nga referati i tij, të mbajtur në “tubimin shkencor” kundër “nacionalizmit shqiptar”, pra kundër shqiptarëve. Në vitet e 80-ta tubimet e tilla ishin shumë të shpeshta dhe kishin për qëllim shkatërrimin e çdo gjëje që ishte shqiptare, ndërsa H. Bajrami ishte gjithnjë në radhët e para dhe më i zëshmi kundër “nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar”! Derisa trabandi i historisë, Hakif Bajrami, para çlirimit i denoncoi aq rëndë organizatat kombëtare të cilat luftuan një shekull e më tepër pikërisht për Shqipërinë në kufijtë etnikë, duke i quajtur synimet e tyre reaksionare, shoviniste, fashiste etj. Ndërkaq,po ky H. Bajrami, pas çlirimit (1999) kërkonte që kufiri etnik shqiptar të shtrihej deri te “Molla e Kuqe”! Sipas deklarimeve të tij publike, “intelektuali i madh” Bajrami, sot po “i shkundë” veprat e Frojdit dhe të Hegelit!

  Se për çfarë karakteri është fjala, lexues të nderuar, përfundimin nxirren vetë.

  Është mirë që gjeneratat e reja ta kuptojnë të vërtetën.

  KY ESHTE HAKIF BAJRAMI SIPAS DOKUMENTAVE TE PAKONTESTUESHME DHE SIPAS KOSOVAREVE TE NDERSHEM, ANTISHQYPTARI HAKIF BAJRAMI QE PO REKLAMONI JU O GAZETA DITA

  Nga: intelektuali

  Reply to this comment
 3. intelektuali April 1, 13:58

  Po folni e shkruani more zoterinj, te dsale e verteta.
  dalin ca ndyresira si Butkat me shoke qe i thurin lavde Ballit e fashizmit, per te lare ate felliqesi qe nuk lahet nga nje maskara pa shkolle si Butka.
  Di nuk kane turp! ashtu si i ati do te mbulohet e kujtohet me turp edhe pinjolli Butka!!!!!!!

  Reply to this comment
  • intelektuali April 1, 14:13

   O pisi dhe rrugaci i Enverit, Ilir Hoxha

   PO PSE KUJTON SE DO TE GENJESH DHE MASHTROSH SHQYPTARET E NDERSHEM DUKE PERDORUR EMERIN E INTELEKTUALIT O KRIMINEL?

   Po si i kujton ti o rrugac shqyptaret se do te hane sapunin per dhjathe, sic ofronte babai dhe nena jote kriminele, sadiste dhe gjakatare?

   Reply to this comment
   • mirel April 1, 14:44

    Ti shqiptar i ndershem? Ahaha. .llum dhe funderine ballisto-esadiste.
    Dini ju cfare eshte nderi, plera te historise

    Reply to this comment
    • Fidel Kastro April 1, 16:21

     O Mirel , Enver Hoxha ka qene diktatori dhe krimineli me i madh i popullit shqiptar kjo nuk diskutohet fare, gjithashtu dhe Shefqet Peçi nje kriminel i pashoq. Kush i dergoi brigadat partizane ne Kosove ne fundin e vitit 1944 dhe gjate vitit 1945 kur gjermanet ishin larguar nga Shqiperia e Kosova dhe pse??????? E verteta eshte se kosovaret armikun kryesor kishin serbet dhe nuk i leshuan armet e per kete serbeve u erdhi ne ndihme krimineli e anti shqiptari Enver Hoxha duke derguar ne Kosove brigadat partizane ku drejtoheshin nga nje kriminel si Shefqet Peçi. Trimat e Kosoves kur pane partizanet shqiptare me flamurin kuq e zi u gezuan pa mase duke kujtuar se erdhen vellezerit e tyre nga Shqiperia dhe i besuan!!!! Po “vellezerit partizane” nga Shqiperia çfare bene???????
     I Çarmatosen dhe ja dorzuan serbeve e me pas vjen masakra e Tivarit. Kjo eshte e verteta e pamohueshme, prandaj mesoje , neqoftese e kerkon , ne te kundert mbron te keqen se ndoshta je dhe vete pjesetar ose pasardhes i familjeve kriminale shqiptare.

     Reply to this comment
     • mirel April 1, 17:07

      O Fidel, ja qe nuk ka nevoje te me besh ti leksione historie.
      Ka mundesi qe masakren e Tivarit e keno organizuar ju ballistet e kolaboracionistet per inat te humbjes se gjermaneve. Ashtu sic derguat ne Matgauzen dhe Aushvic shume shqiptare nga Shqiperia.
      I keni lyer duart me gjak ne Shqiperi dhe nuk ka alibi qe tju mbroje.
      Po te mos ish Enver Hoxha Shqiptaret do ishin masakruar me keq nga camet.
      Dhe kete te vertete historike mundohen ta mohojne ata qe u bene me gjermano fashistet dhe qe u shpartalluan nga lufta e popujve te Evropes dhe Amerikes
      Dmth nuk keni asnje te drejte historike te e argumentoni per LANCL dhe heronjte e saj, kur ju ishit ata qe u vute kunder fitores se Luftes, kunder Lirise dhe kunder shtetit te ri sovran.

    • Ai qe di ti April 1, 17:49

     E moret vesh se kush eshte INTELEKHALEJA…….”shqiptari i ndershem” i gazetes DITA ???…

     Reply to this comment
   • Laert April 1, 15:13

    Ilir Hoxha nuk fshin menderen me nje leter higjenike si ti o IntelektuHALE. Ti je kokra e bythqimit dhe bir i eterve qe shiten nderin dhe Atdheun dhe ju futen pushtuesve ne breke o gjakprishur. Vdekje kolaborracionisteve.

    Reply to this comment
    • intelektuali April 1, 18:16

     BEJI TE FALA BAHRI OMARIT,

     Kunatit te pederastit bythqir Enver Hoxha qe te ka lindur edhe ty homo o Ilir Hoxha qe nuk ke guximin te dalesh belle per balle, por fshihesh me emerin e intelektualit,

     PTY! RACE PEDERASTESH QE MBUSHET LUMENJ ME GJAK NJERIU NE SHQYPNI, FALIMENTUAT EKONOMINE, RENUAT SHTETIN DHE NUK KENI ASNJE NDJESI PER KRIMET TUAJA KUNDER NJEREZIMIT!

     Shkoni thyeni qafen te gjithe ju vemjet e gjirizit te Enverit, te Korea e Veriut se atje eshte Atdheu juaj o krimba te historise, c’kerkoni ju o fanatike ne BE-ne Antikomuniste dhe Demoratike o Xhelate te pandeshkuar te Sigurimit te Shtetit, o Kafshe Prehistorike te Partise se Punes qe kur shkoni ne Perendim per te kerkuar azil beheni si dele te urta kokeulur dhe paraqiteni si te perndjekur politike qe ju zbulon intelektuali pas lekures se deles si ujqer te vertete enveriste?

     Reply to this comment
     • Shkodra April 1, 23:24

      Ndersa ti “intelektual” besoj e di qe je produkt i fares se fashisteve italiane me nenen tende.

 4. intelektuali April 1, 14:05

  Hakif Bajrami, nje antishqyptar i perbetuar qe temen e tij te distertacionit e ka pasur me titull:

  “Nacionalizmi dhe irredentizmi shqyptar”

  ndersa:

  Shefqet Peci eshte kriminel i Enverit qe jo vetem mbushi lumenj me gjak njeriu ne Shqypni, por i nguli thiken pas shpine kosovareve ne Tivar

  PO PSE ME ANTISHQYPTARE, SPIUNE TE UDB-SE JUGOSLLAVE TE TITOS, SI HAKIF BAJRAMI DHE ME XHELATE TE ENVERIT, SI SHEFQET PECI DO TE SHKRUANI HISTORINE JU O GAZETA DITA?

  Reply to this comment
 5. bart72 April 1, 14:11

  Keni vrare shqiptare ho komunista e ndyre ho ju qifsha rrobet

  Reply to this comment
  • bart or fart??? April 1, 14:55

   Motren, nenen dhe gjithe gopshkerdhyerat e fisit te lerrofte Kina o bart fart i Salehut te Qoftelargut

   Reply to this comment
  • Nevrologu April 1, 14:56

   Si mjeg nevrolog qe jam do te kisha pas deshire te pa mase per te studiuar trurin tend, mbasi shpreh kontradikta te forta, nga nje ane urren e shan komunistet, nga ana tjeter adhuron Saliu, ish sekretarin komunist. Boh …

   Reply to this comment
 6. Kasem gahinji April 1, 14:31

  Ne hale njerezit dhjesin.ne hale butkat safet vrasin vehten pra muti ne vendin e vet.keshtu do te shkoje edhe butka i vogel.

  Reply to this comment
 7. Buda April 1, 14:38

  Kujdes ne perdorimin e termave shkencore historike. Se pari, Uran Butka nuk ka qene, nuk eshte dhe nuk do te behet kurre “historian”, por nje letrar i deshtuar qe eshte futur kontrabande ne fushen shkencore te historise. Se dyti, as ne vitin 1945, as ne vitin 1990, ne Shqiperi nuk ka pasur kurre nje “Qeveria apo Shtet Komunist”; ne vitin 1945 Shqiperia ka pasur Qeverine e Republikes Popullore te Shqiperise, ndersa ne vitin 1990 Qeverine e Republikes Popullore Socialiste e Shqiperise. Shteti Komunist eshte nje Utopi qe nuk u realizua jo vetem ne Shqiperi, por ne asnje vend tjeter te botes se djeshme. Shpjegimi i Masakres se Tivarit i Profesor Doktor Hakif Bajrami, i cili ka nje jete te tere qe shfleton e studion dokumentet arkivale, eshte shterues. Se treti, u bene 30 vjet qe shteti shqiptar i udhehequr nga Enver Hoxha u shkaterrua nga themelet dhe ka mbetur nje kufome qe pret studimet e historianeve te rinje te Shqiperise. Enver Hoxha ka nje mal me gabime ne fushat ekonomike, politike, diplomatike, si dhe ne ate juridike ku mohoi deri edhe lirite e te drejtat baze te njeriut dhe nuk ia vlen t’i vesh mbi kurriz akuza per ngjarje qe nuk ka pasur gisht fare. Jo vetem Tragjedia shqiptare e Tivarit, por te gjitha veprat propagandistike te historianit te rreme Uran Butka, me kohe dhe me kontributin shkencor te historianeve te vertete shqiptare, do te hidhen ne koshin e plehrave te historise.

  Reply to this comment
 8. Shpetimi Debatik April 1, 14:46

  Intelekt’halese dhe bart 72 , koministe heronj te luftes se dyte BOTERORE qe e rreshtuan Shqiperine me dinjitet me palen fituese , ashtu si dje dhe sot e ne te ardhmen trdhetise ja kemi qire e do ja cime jeten

  Reply to this comment
 9. Beli April 1, 14:53

  Argumentin që sjell ky shënim nuk e rrëzojnë dot shpifjet mazohiste të Butkave nga Tirana e Prishtina. Edhe argumentet që ka sjellë më herët Prof. Hakif Bajrami janë më të besueshme e më objektive se manipulimet kuazishkencore të Uran Butkës. Sulmi ad-hominem që i bëhet nga një biçim intelektuali, duke i peshkuar njollat në biografi nga të cilat nuk është imun askush, e nxin dhe e çnderon vetë autorin. Për ata që duan të shohin gjithë argumentimin e Z. Haki Bajrami mbi këtë subjekt, ja linku përkatës:

  http://telegraf.al/opinion/dr-hakif-bajrami-mos-ia-kthe-pushken-veti-dhe-kombit-tend-uran-butka/

  Reply to this comment
 10. Alban April 1, 14:58

  Une tek Balli Kombtar shoh nje tendence te qarte anti-shqiptare per te percar shqiptaret dhe per te futur hasmerine ndermjet Veriut-Jugut, shqiptareve te Kosoves dhe Shqiperise. Nuk e di aq eshte e orkestruar nga qarqe te jashtme, apo eshte thjeshte rezultati i budallallekut, por keto mashtrime historike si kjo e Tivarit, kur akuzohen gjasme komunistet, se e dinin qe serbet do kryenin masakra kundra shqiptareve, eshte si te akuzosh ballistet qe e dinin qe do beheshin keto masakra, e s’bene asnje gje per ti mbrojtur keta fatkeq. Qellimi i vetem eshte te rris urretjen e shqiptareve me njeri-tjetrin dhe te shperbej elementin kryesore te kombit, Bashkimin!

  Reply to this comment
  • mirel April 1, 17:18

   Sakte, vazhdojne punojne akoma si spiune e tradhetare. Nuk ka patur rrace me te ndyre nga kjo lloj specie gjysem feudale dhe gjysem sherbetore.
   Sherbim me i mire nuk mund ti behet Serbise se percarja.
   Po kosovaret e pane vete. Shumica e shqiptareve qe i strehuan ishin te gjithe familje partizanesh.

   Reply to this comment
 11. Kushi, Vasil April 1, 15:56

  Shkrime te tilla si ky i z. Ahmet Qeriqi jane shkrime me vlera te verteta intelektuale dhe teper shkencore, pavaresishte se pasardhesit e kolaboracionisteve dhe te burgosurit ordinere por qe vetequhen te burgosur politike sepse jane denuar per vjedhje ose krime ndaj pasurise kombetare dhe ate krim e justifikonin ne gjyq se gjoja ishin kunder komunizmit, por de fakto kunder popullit, natyrisht qe nuk i pelqejne ksaj kategorie antishqiptare. Nje i tille eshte pervec Uran Butkes edhe nje fare “Intelektuali” qe vetem intelektual nuk eshte dhe ndonje kategori tjeter si ky. Respektin me te larte per autorin z.Ahmet Qeriqi, qe duket se duhet te beje pjese ne plejaden intelektuale me atdhetare nder shqiptaret ne Kosove. I lumte mendja dhe pena! Respektet me te larta, dhe te mos ua vari fare ketyre palacove me pseudonime, se aq trima jane, sa kane frike te perdorin edhe emerin e vertete. Me rreni me mend, kur mohojne veten keta bicim “intelektuale” as mos presim qe te mbrojne Shqiperine dhe luften heroike te bijve tane.Lavdi partizaneve, tmerr dhe ne gijotine te perfundojne kolaboracionistet dhe pasardhesit e tyre besnike qe po ecin ne rrugen e tradhetise kombetare.

  Reply to this comment
 12. cubi April 1, 15:57

  ishin ne dijeni edhe enveri edhe fadili qe te dytë

  Reply to this comment
 13. Adi April 1, 16:01

  Diplomacia dhe sherbimet sekrete serbe,greke dhe ruse e tj, me agjenturen (element tradhetar) e tyre te paguar qe kane krijuar ne Shqiperi per vite me rradhe dhe sidomos pas viteve 1990 veprojne sipas skenareve te tyre antishqiptar duke sajuar lloj situata te ndryshme per te hedhur ne grindje shqiptaret kunder shqiptareve dhe dstabilizuar e shkaterruar shtetin Shqiperine, por edhe Kosoven.Uran Butka e shume e shume te tjere nuk jane gje tjeter vetem agjent e spiune te ketyre sherbimeve sekrete te huaja .
  Tani qe ne Shqiperi nuk ka shtet dhe organe sherbimi sekrete si dikur element te till veprojne hapur bile i kemi edhe ne sfera drejtuese te shtetit tone.Kjo situate e rrezikeshme anarshiste në Shqiperi eshte teper e qarte.
  Ky Uran Butka e te tjere duhet te ishin ne burg per krime te renda dhe tadheti.
  Sherbimi i tanishem Infirmativ Shqiptar eshte i pa fuqishem dhe i mbushur me spiun te sherbimeve sllave.
  Edhe ngjarja e Tivarit qe komentohet tani si veper e Shqiperise eshte nje loje e ndyre e UDB-se Serbe te Beogradit per te ngjallur urrejte midis Kosoves dhe Shqiperise.

  Reply to this comment
  • Tartufi April 1, 16:47

   Argetusi ,gaztori ,, Adi ,,, me ktheve humorin pas kafese se mengjezit.. Ke te drejte,duhet te ishin ne burg,,, me mire ne litar. Pasi mbaruam spihunet ne kohen e barbarise
   patriote komuniste,,, pa tjeter duhet te fillojme me spihunet
   e pas 90 es Biles ne nje informacion para disa kohesh nga nje gazetar I nderuar,jipte se ne kete histori spihunesh te ndyre 3 spihune shqiptare punonin per interesa te Zimbabez dhe tre te tjere per interesa te Etiopise . Vetem litari ne qafe na shpeton o miku tim per tu u a vere kesaj race spihunesh te te gjitha ngjyrave. E pjes dikur prefesorin e letersise time ne vitet 1978 ?? Prefesor te shikoj c do mengjez kur kaloj per pune ,qe nuk I ndahesh gazetez ZP ? Qeshi dhe me tha: Argetimin e gjen tek gomardheqet,une kam nevoje per tu argetuar e qetsuar dhe jo per lufte ,pas 7 vjeteve burg qe me dhane keta barbare,se fola shume per lirikat e Eseninit . Kur nuk me ze syri si ti me shoke tek kjo gazete,tere diten me mbulon trishtimi . Jeni vlera te pa paguara per lehtesim te plageve,,, dilna te te shohim se na duhesh se melhemi ,qe qetson plaget.

   Reply to this comment
   • Nenad April 1, 17:52

    @Tartuf
    Gojet e liga duan te thone se edhe ti e ke vjelle ate “corben e prishur” kur ishe ne birruce. Te jete e vertete??? Te pakten ne Gjirokaster thone se po dhe ti kurre nuk e ke mohuar…

    Reply to this comment
    • Tartufi April 1, 18:29

     Nihat I dashur dhe I shtrenjte ,I pa haruar,,, lerem te te shpjegoj ,ndoshta me mer vesh. Te bije ne dorren e Birces
     se Progonatit te Tepelenes .. kapter hetus ne ministrine e terrorit ,te gjitha te pamundurat ndodhnin,,, o do dilje I vgekur nga biruca,,, o do dilje I sakatuar,, o do dilje duke hngur corben e prishur.Jam I sinqerte ne birucen ku hetonin Bircet e laberise kam qene I izoluar
     ne kohen kur : lexoje me vemendje. Lufta qe kaq e ndezur ndrmjet stanareve Birceve me grupin qe ndiqnin
     pederastin e sokakut te te mareve, Ne ministrine e birceve te terrorit ,kishte panik te madh dhe karshi neve te rebeluareve me shume na kishin haruar,nuk na ngacmonin se kishte filluar mish – ngrenija me dorren e fundit te kopese se uqerve. Ky qe fati I Tartufit ,qe kaloje pa lagur nga egersija.Por nje gje duhet te dishe o pis pisi e biri I kurves se dores se fundit,,kur flasin gojet e liga,nuk I beson kurre urtesija sikur kjo daulle te zgjati 50 vjet,, sic dhe u zgjat.Biri I putanes zbritur ketu tek Dita per te komentuar e diskutuar,ky popull ka pasur dhe ka te zgjedhurit e tij sado qe shumica jane nje turrme e ndyre sklleverish,qe me ta qesh e tere bota.

     Reply to this comment
     • Taq Angoni April 1, 22:01

      Ti nxorri Nenadi me cengel o qelbesire birrucash Tartufi. Me ne fund e pranove qe ke qene nje spiun zgjebarak i Sigurimit nga ata limone te shtrydhur qe te futen edhe hurrin ne sume duke ti zhbjelluar vjaskat e taraciles. Yt pleh i plehut. Race moterqirash. Barku qe ju polli ende nuk eshte shterpezuar.

 14. NNP April 1, 17:08

  Ti mut me nofken Intelektuak je nje felliqesire e ndyre greke qe nuk po te ulet por vazhdimisht po te shtihet oreksi per te ngrene MUT. Te befte mire!Duhet ta dish se kjo megallomania e urrejtja jote per Enver Hoxhen nuk ka asnje vlere sepse sa me shume e shan ti me plehrat tjera si ti aq me shume lartesohet figura e tij Emri dhe vepra e Enverit jane thesari me i cmuar ne historine e vendit tone Qente e zagaret si puna jote do lehin e do lehin e nje dite do te ngordhin.Ti nuk ke as tru e kuptohet as dinjitet prandaj bjeri legenit se duket per kete pune paguhesh I HENGESH MUTIN ENVERIT SA HERE TA PERGOJOSH EMRIN E TIJ PLEHRE!

  Reply to this comment
 15. Dodona mbi Tomorr April 1, 17:22

  Uran Butka ,nje nga pinjollet e Ballit Kombetar , qe pasi ja doli te riabilitoje te jatin qe vrau veten per te mos u dorezuar tek partizanet qe e kishin rrethuar dhe qe edhe mund te ishte falur po te hiqte dore nga “marrezia e madheshtise” dhe idea e marre se Balli ishte shpetimtar i kombit, pra ky Uran Butka qe do te behet historian i degjuar ,duke shpifur e trilluar ngjarje te tilla te neveriteshme per te mohuar
  luften Nac.Cl.dhe udheheqesit e lavdishem te kesaj lufte nga Enver Hoxha e Mehmet Shehu e deri tek komandanti i lavdishem Shefqet Peci!Krimi i Tivarit po perdoret sot jo vetem per mohimin e Luftes per clirim te udhehequr nga PKSH,por edhe per te futur percarje ne Kombin tone , e sidomos midis Kosoves dhe Shqiperise ! Ky krim i neveritshem po del sot perseri ne skene,kur diskutohet bashkimi i Shqiptareve ne nji komb te vetem dhe ne ndihme te kesaj percarje vijne “Uranet”e Btkeve e pseudo historia te tjere qe kane marre tituj me tema te tilla te neveriteshm nga “Salinjte “e “Akademik”te tipit “Beqir”

  Reply to this comment
 16. KRUTANI April 1, 17:30

  Urani ka qenë mësues letërsie në shkollën 7 vjeçare të KrujëS në vitet ’60-të
  Nxënësit dhe banorët e Krujës e mbajnë mend si URAN ALIÇKAJ dhe jo si URAN BUTKA,
  Hajde besoji.

  Reply to this comment
 17. Dodona mbi Tomorr April 1, 17:37

  Uran Butka ,nje nga pinjollet e Ballit Kombetar , qe pasi ja doli te riabilitoje te jatin qe vrau veten per te mos u dorezuar tek partizanet qe e kishin rrethuar dhe qe edhe mund te ishte falur po te hiqte dore nga “marrezia e madheshtise” dhe idea e marre se Balli ishte shpetimtar i kombit, pra ky Uran Butka qe do te behet historian i degjuar ,duke shpifur e trilluar ngjarje te tilla te neveriteshme per te mohuar
  luften Nac.Cl.dhe udheheqesit e lavdishem te kesaj lufte nga Enver Hoxha e Mehmet Shehu e deri tek komandanti i lavdishem Shefqet Peci!Krimi i Tivarit po perdoret sot jo vetem per mohimin e Luftes per clirim te udhehequr nga PKSH,por edhe per te futur percarje ne Kombin tone , e sidomos midis Kosoves dhe Shqiperise ! Ky krim i neveritshem po del sot perseri ne skene,kur diskutohet bashkimi i Shqiptareve ne nji komb te vetem dhe ne ndihme te kesaj percarje vijne “Uranet”e Btkeve e pseudo historia te tjere qe kane marre tituj me tema te tilla te neveriteshm nga “Salinjte “e “Akademik”te tipit “Beqiri”

  Reply to this comment
 18. intelektuali April 1, 18:17

  BEJI TE FALA BAHRI OMARIT,

  Kunatit te pederastit bythqir Enver Hoxha qe te ka lindur edhe ty homo o Ilir Hoxha qe nuk ke guximin te dalesh belle per balle, por fshihesh me emerin e intelektualit,

  PTY! RACE PEDERASTESH QE MBUSHET LUMENJ ME GJAK NJERIU NE SHQYPNI, FALIMENTUAT EKONOMINE, RENUAT SHTETIN DHE NUK KENI ASNJE NDJESI PER KRIMET TUAJA KUNDER NJEREZIMIT!

  Shkoni thyeni qafen te gjithe ju vemjet e gjirizit te Enverit, te Korea e Veriut se atje eshte Atdheu juaj o krimba te historise, c’kerkoni ju o fanatike ne BE-ne Antikomuniste dhe Demoratike o Xhelate te pandeshkuar te Sigurimit te Shtetit, o Kafshe Prehistorike te Partise se Punes qe kur shkoni ne Perendim per te kerkuar azil beheni si dele te urta kokeulur dhe paraqiteni si te perndjekur politike qe ju zbulon intelektuali pas lekures se deles si ujqer te vertete enveriste?

  Reply to this comment
 19. I tille je ,. sa here qe hap gojen April 1, 18:32

  Ajde degjo pordhet e idjotit te UDB-se , zorra e trashe e bajraktarit serb te Vicidolit , qe nga gjarper shpellar , na u konvertua ne “intelo-hale” , dhe na ze ketu me teper se gjysmen e hapesiores ! YYYT , plehre e pa riciklueshme !

  Reply to this comment
 20. N.W April 1, 19:01

  Une mendoj qe ju keni harruar ,por experti historik qe ka per ta komentuar kete ndodhi eshte “PLAKU XHUXHUMAKU”
  Pak durim njerez se shpejti do te vije komenti i tij i shume pritur

  Reply to this comment
 21. Paul Tedeschini April 1, 19:41

  Po nga Kosova deri ne Shkoder kush i solli kosovart?

  A nuk e dinte Enveri se nga Kosova u futen ushtrite jugosllave me mijra deri ne Shkoder dhe qe kaluen ne Mal te Zi – Tivar?

  Nga jugo kesaj i thone: XHEPURA (HISTORIKE)

  Reply to this comment
  • Tarasi April 2, 15:23

   O Paul me thuaj ; Çfare deshen brigadat partizane ne Kosove kur gjermani ishte larguar???????????????? Ka dy gjera ne qenjen tende , ose je i poshter ose dallkauk qe mbron krimet e komunizmit enverist.

   Reply to this comment
 22. Mark U.K April 1, 20:19

  More ndytsira te komunizmit kerkoni perseri te mbroni Enver Hoxhen.Nuk me hyjne ne pune hiç historianet.Jane ala gjalle dishmitart qe i kan pare me syte e tyre.Kjo ishte gjinocid i Yugosllave te lidhur me komunistet shqiptar ne protekstin se kan favorizue gjermant.Historin qe e shkruajn fitimtart eshte fallco.Po e pranojm se nuk ka pasur dijeni Enveri.A e kerkoj ndonjeher Titos ky Enveri ma vone se pse beri gjith ate masaker.

  Reply to this comment
 23. Askushi April 1, 20:19

  Ueueueueueue qënka çmëndur intelehaleja. I pive ilaçet me kafen në mëngjes te hajvani o intelekrotrapi

  Reply to this comment
 24. Fredi April 1, 21:38

  Uran Butka si prrallaxhi a e di se Balli Kombetar ra dakord te bashkohej me shovinistet greke dhe ushtrine ta linte nen komanden greke????

  Reply to this comment
 25. RRUFEJA April 1, 23:49

  VDEKJE ANTIENVERISTËV SHQIPFOLËS ! VDEKJE!! VDEKJE !!!

  SEPSE KETA SOJSËZË-SOROLLOPI SHQIPFOLËS KANË QENË, JANË DHE DO MBESIN GJITHMONË -MË ARMIQË TË SHQIPËRISË DHE TË SHQIPTARËVE EDHE SESA TË GJITHË SHKIJËT DHE GREKËT MË ANTISHQIPTARË TË MUNDSHËM !!!

  Reply to this comment
 26. RRUFE-BUBULLIMA ! April 2, 08:31

  SHQIPTARËT E VËRTETË derisa nuk do ta kenë krejt të qartë dhe kujdes e shqetësim të parë dhe më të madhin se: ARMIQTË E PARË, MË TË MËDHENJ DHE MË MË TË RREZIKSHMIT kundër popullit shqiptar, kundër Shqipërisë dhe kundër kosovës, nuk kanë qenë as nuk janë SLLAVËT, GREKËT etj. por kanë qenë, janë dhe do të jenë përherë ZOGISTËT, BALLISTËT,LEGALISTËT SHQIPFOLËS, shqiptarët e VËRTETË nuk do mund të konstatojnë se kanë kuptuar gjë nga E VËRTETA SKAJSHMËRISHT E TMERRSHME që vazhdimisht i ka alarmuar dhe po ialarmon shqiptarët !!!

  Reply to this comment
 27. Bajram April 2, 08:52

  Minutin qe baza e shkrimit eshte shefqet peci, mos u lodh me gjate te na mbushesh mendjen se e kenaqe
  Gjite bota e njeh kush ishte dhe cka bere shefqet peci. Nje kriminel, qe as kelysh komunisti nuk i thia dot se kokrra e fshatarit pa ideale ishte

  Reply to this comment
 28. Gege Kosova April 2, 09:39

  Eshte per habi qe,shkenca e sidomos hsitorianet shqiptar, si per LNC ashtu edhe UCK,kane e syme perpjekje e ndretime false per te shfajsuar Tito-Rankoviqin dhe Miloshin-Serbine duke shkruar sikur vrasjet nuk qnedkan bere nga Tito-Ramkoviqi,por nga eproret e komandantet shqiptar te LNC,apo tash nukm paske vrara barabar ia mesjetare ortodokes e dhunes serbe,por vrasjet qenkan kryer nga vete shqiptaret,bile duke etiketuar edhe vet çlirimtaret,kamnadante dhhe ushtaret e UCK.Ky eshte ftaliteti kur shkenctaret-historianert tane,te verteten para hunde nu k e shokhin,por hedhin shikim matan gadhi,vetem pse duan tash,te dalin antikomunist,kunder ZEnverit,te cilit vet I shebryen dhe I ndihmuan te qeverise shqiptaret.

  Reply to this comment
 29. KOZi April 2, 19:19

  Ngjarjen trajtojeni si te desheroni ! Si do te trajtohet perseri del qe eshte ngjarje e vertete. Kjo nuk mohohet ! Tani te hyjne ne Kukes e te dalin ne Shkoder gjithe ato njerez te jini te sigurte qe personat pergjegjes te zonave nga Kukesi e ne Shkoder e kane njoftuar udheheqjen ne Tirane .Pastaj perseri nga gjith keto kosovare ka patur me dhjetera qe jane arritur te arratisen e te dorezohen ne Shqiperi. Pas sa shkresave kryesisht nga dega sigurimit Shkoder me Ministrine ne Tirane perseri ka ardhe urdheri qe edhe keto te dorezoheshin ne Jugosllavi. Dhe jane dorezuar……

  Reply to this comment
 30. FILOZOFI April 2, 20:27

  DEMOKRACIA kujrrë s’ka për të qenë DEMOKRACI TE SHQIPTARËT sepse, shqiptarët, shumica e tyre, janë edhe patologjikisht të pandershëm dhe patologjikisht të padrejtë; dhe këto MANGËSI të tmerrshme te shqiptarët erdhën e u ngjizën, saktësisht që prej pas vitit 1990 dhe këto MANGËSI të tyre tashmë janë bërë edhe DUKURI dhe TIPARE TË KARAKTEIT të tyre në jetë !

  Reply to this comment
 31. tori April 3, 08:24

  SHIKOJI E VLERSOJENI NIVELIN SHKENCOR E INTELEKTUAL TE PROFESORITSHQIPTAR NGA KOSOVA E ATIJ STUDIUSI TE QUAJTUR URAN BUTKA.Ky ndryshim thellesisht I dukshem tashma pasqyrohet e reflekton kudo.Intelektualet shqiptar te shqiperis vazhdojne me rrena e llafe ne ndryshim nga studiusit shqiptar nga kosova studimet e tyre I kan te bazuara mire ne fakte te padiskutushme.

  Reply to this comment
 32. T.Voda April 12, 03:33

  Masakra e Tivarit
  —- Kjo ngjarje , pa varesisht si eshte folur, treguar , interpretuar deri tani , kushdo , e sido qe te kene qene ata,,, , ata njerz fakire e fatkeq, eshte teper e rende, e turpshme , e dhimshme e tragjike. ne cdo kend veshtrimi.
  —- POR….!!!…POR…!!!…..POR …O NJEREZ , TE KUJDO KRAHU E KRAHINE QOFHI….!!!…Tu biesh borive e teneqeve te ndryshkura, zurrnave e tupaneve here pas here , ne nje kohe qe kane kaluar gati 75 vjet kjo eshte akoma me e rende, me e kobshme dhe teper e rrezikshme .
  —. KJO LLOJE FRYME VET-HELMUESE , VETE-MBYTESE dhe , VETE-ASGJESUSE DUHET TE NDALET.ose, ose , te jepet nje afat i shkureter, kush ka per te vjelle te vjell . dhe me nje LIGJ KONSENSUAL, GJITH PERFSHIRES te ndalet cdo lloje prpagande qe nxit percarjen, ndasine, urrejtien e cfardo shkalle qofte….
  …….JENI SHUME TE VONUAR. E ardhmja e afert dhe larget domosdosherisht ka kerkuar e kerkon frymen konsensuale e te pajtimit. Cfar eshte bere nuk cbehet. Ato tu kalojne arkivave historike duke i xhveshur nga ekstremizmi i cdo krahu. HISTORIA DIHET QE ESHTE MESUESE E JETES , DRITA E SE VERTETS DHE LAJMWETARJA E LASHTESISE… Te nxjerim mesimet prej saj. Te ndertohet nje platform per te riparuar demtimet, dhe kudo te hecet ME MOTON ;- – NJE KOMB , NJE QENDRIM…!!!
  —- PERRALLAT SE KOSOVEN E SHITI KY…APO …AI….. JANE PALLAVRA , DASHAKEQESI TE NJEREZVE PA NIVEL QE I SHERBEJNE PERCARJES[Te huajve] . Ja ku eshte kosova sot . Gjenda sdhe status qe ka arrityur sot, krahasuar me ate ne prag te clirimit nga fashizmi, eshte ku e ku , shume here me I larte e, I favorshem e I konsoliduar …., dhe aktualisht ka ngecur ne veshtiresi. Dikur , ne mes vitet 90 , rastesisht prane kryqezimit te ‘’Zogut te ZI’’ Tirane, prane nje kjoske qe tregetonte shtypiN u njoha me nje perfaqsues te PERFAQESISE SE KOSOVES PRANE BLLOKUT AMBASADAVE ,po ne Tirane. Kur e ‘’provokova ‘’ [ me qellim qe te mesoja me shume], se ketej nga ne thuhet qe ‘’Kosoven e shiti Enveri ‘’ ..Ai , me nje pergjigje fare te shkurter tha ,…’’QE TA SHESES NJE GJE, ME PERPARA DUHET TA KESH PATUR TENDEN….. . ‘’. Me tej ai shtoi se ..’’Por Enveri , mbas viteve 60 , mund te kish bere dicka me shume per ta nderkombtarizuar ceshtjen e Kosoves’’ … mu duket nje pergjigje teper e llogjikahme . Nuk me la asnje arsye per ta ngacmuar kete problem me tej
  —- Per maasakren e Tivarit , shume pak ose aspak eshte folur para viteve 80 [kjo ka patur arsyet e veta]. Kur kam pyetur Vjerrin [nje ndere luftetaret e pare te ‘’Cetrs Martaneshit ‘’] , SE c’dinte per kete . Ai me tregoi disa copeza qe e vertetonin sjellien poshteruse te Serbve ndaj KOSOVAREVE. ..Janje epiosod I treguar prej tij…;–
  …….. Menjehere pas clirimit – thosh Ai – Mbas nje kursi te shkurter trajnimi , e emrua komandant Toge ne te dale te Shkodres [Koplik ] . Kollona automjetesh me Kosovare , kishin filluar te futeshin ne Kukes dhe dilnin ne Han te Hotit ne Mal te ZI . Nje mbremje , nje kolon pre 3 makinash ndaloi prane vendit ku ishin stacionuar.Dukeshin njerez te lodhur, te drobitur . Disa zbriten dhe ju turren nje cezme per te pire uje . Shoqeruesit qe ishin 2 ushtarake serb , u sollen brutalisht me ta duke I larguar nga cezma me forcec. Ne nderhyme ndaj ketyre ushtarakeve – thosh Ai , me te njejten farce duke sqaruar e qetsuar gjendjen , duke I ndihmuar te pinin uje edhe ata qe nuk zbriten . Ne njeren makine mund te ishin 2-3 te vdekur . Ai edhe mbas 45 vjetesh fliste i indinjuar lidhur me zhvillimin e atyre ngjarjeve . Por shteti shqiptar ne ate kohe – thos Ai , ish I pa fuqishem te paranddalonte cfar ka ndodhur ne teritoorin Jugosllav . Por nje gje , duhet te ish bere e behet , Ne respect te atyre viktimave Minimalja DUHET TE ISHTE NGRITUR [NGRIHET] NJE PERMENDORE per ti perkujtuar e respektuar ato jete njerzish, jo vetem nga pala kasovare [shqiptare] por bashkerisht , edhe pala Jugosllave[serbo-malazeze ], te cilet e humben jeten si rezultat I cmendurise e politikave anti shqiptare te shtetit fqinj. Ne menyre qe te mos ndodhin me .
  —GERVISHTJET , RIKTHIMET E HERE PAS HERESHME PER KETE PROBLEM , KU MBIZOTRON FRYMA E TEJSKAJSHME POLITIZUSE DHE PERCARESE , DUHET TE MARIN FUND . NUK DUHET TE BIEM PRE E NJEREZVE KEQDASHES , TE CILET EDHE PE ATE PUNE PAGUHEN .
  —Tomor Voda – NY–USA

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim