Rreth 80% e policëve kanë aplikuar për Lotarinë Amerikane!

December 25, 2018 19:25

Rreth 80% e policëve kanë aplikuar për Lotarinë Amerikane!

Përmes një letre drejtuar kryeministrit Rama, që mban datën 18 dhjetor, sindikata e policisë paraqet disa kërkesa me karakter ekonomik.

Punonjësit e policisë së Shtetit i janë drejtuar Kryeministrit Edi Rama me një shkresë ku kërkojnë  plotësimin e 11 pikave. Ndër më kryesoret janë paga e 13 dhe pagesa e orëve shtesë.

Dokumenti mban datë 18 dhjetor. Shkresa u dërgua në emër të 7 mijë efektivëve, sipas të cilëve kushtet e vëshitra në punë janë bërë të papërballueshme për ata dhe familjet e tyre.

Efektivët e policisë pretendojnë se janë më pak të paguar në krahasim me homologët Europianë, ndërsa prej vitit 2014 paga e tyre nuk ka pësuar rritje.

Sindikata  e policisë vëren se 80% e efektivëve kanë aplikuar për llotarinë Amerikane, ndërkohë që 70% familjeve të policëve jetojnë nën minimumin jetik – thuhet në shkresë.

Punonjësit kërkojnë pagesen e Dietave të prapambetura nga  2017. Por situata është edhe më alarmante për punonjësit e policisë së Tiranës. Orët suplementare nuk janë paguar nga viti 2016 për disa nga komisariatet, efektivët e të cilëve kanë qenë të pranishëm ne stadiume për ndeshjet kombëtare apo dhe të Superligës.

Një pikë tjetër në kërkesat e sindikatës së policisë drejtuar shefit të qeverisë është edhe sigurimi i jetës në rast aksidenti në punë dhe përfitimi i banesave falas për familjarët e policëve që kanë humbur jetën në krye të detyrës.

Në pikën e fundit, kërkesa e përhershme e punonjësit e policisë: uniforma blu të sigurohet falas dhe zëvendësimi i saj të bëhet pa pagesë, gjë që nuk ka ndodhur deri tani.

Në fund të shkresës, thuhet se është përgjegjësi e administratës së ministrisë së Brendshme dhe  Policisë së Shtetit  që trupat policore të Shqipërisë ndodhen në këtë gjendje.

v.l/ Dita

December 25, 2018 19:25
Komento

7 Komente

 1. Arben December 25, 20:13

  Hajde prit sherbim policor pastaj???!!!!

  Ne jemi popull trim dhe heroik, hall kemi si do bejme

  po aplikoi edhe i Gjati per amerike, pastaj kush do

  na shkerdheje???!!!!!

  Rrofte populli shqipetar, trim dhe heroik.

  Reply to this comment
 2. info analitike December 25, 20:41

  Shoke tani qe mbaroi hashashi shoket e policise nuk kane me para prandaj duan te rilindin ne SHBA se me llafe partie nuk behet gje.

  Reply to this comment
 3. shvejku December 25, 22:28

  Tani e mora vesh qe policet e bjene vete uniformen e policise!
  Turp i madh per maskarenjte qe kane nxjerre kete urdher!
  Kriminelet me avione private,ndersa policet me kepuce te blera vete tek GABI!

  Reply to this comment
 4. Kris 1 December 26, 03:26

  Kur policet blejne uniformen dhe deputeteve dhe ministrave u paguhen shpenzimet per breke e porzevative dyert e europes hapen ne te dy kanatet

  Reply to this comment
 5. Poldenti December 26, 04:45

  Une them qe qeveria t’ua plotesoje nje per nje kerkesat studenteve!
  Apo doni qe te ngrihen ne demonstrate si policia?

  Reply to this comment
 6. Janulles me sqepar kokes December 26, 08:05

  Te hane nje mut te madh ! Policet dhe studentet bashke. Infermieret apo Pseudogazetaret. Shqiperia ka 28 vjet qe po shitet, po copetohet, po poshterohet dhe po vidhet. Vetem kur ju vjen uji te bytha, beni ze. Ne te s’emes shkofshi te gjithe.

  Reply to this comment
 7. intelektuali December 26, 09:15

  TE GJITHE POLICET E EDVINI JANE SI DRITAN ZAGANI DHE EMILIANO NUHU QE DUAN TE IKIN DHE TE SHPETOJNE KOKEN NGA RILINDJA ENVERISTE

  qe:

  I shpall poliagjente dhe ARMIQ te popullit kur duan te kryejne detyren dhe te tregojne te verteten per Kapobandat e droges qe Edvin Krimineli i emeron si Ministra Rendi.

  HE MO EDVIN DROGA CFARE DO TE SHTOSH TANI PER KOMISARIN ZAGANI QE TREGOI ME GISHT SAJE QORRIN, KAPOBANDEN E HABILAJVE?

  dhe:

  Cfare do te thuash tani o Edvin Kryeministri i Rezilit me baba kriminel te Enverit qe ka firmosur varjen ne litar te nje disidenti antikomunist ne vitin 1988, cfare do te tregosh tani per Komisarin Emiliano Nuhu qe kreu vetem detyren dhe kallezoi ne Prokurori Taulant Kokainen e Xibrakes qe i vuri patllaken tek koka ketij Komisari guximtar, vetem sepse kallezoi tek Lokja servile Arta Marku perdhunimin makaber te pirateve-deputete te Rilindjes Enveriste, nga Kruja,

  CFARE DO TE SHTOSH PER KOMISARIN NUHU QE E SHPALLE ARMIK VETEM SEPSE TREGOI DHE KALLEZOI NE PROKURORI TE VERTETEN PER MAFIEN QE DREJTON TI DORA VETE,

  O Edvin Droga.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim