9 korrik 2019

July 9, 2019 01:46 Updated

9 korrik 2019

July 9, 2019 01:46 Updated
Komento

9 Komente

 1. A.GRAMSH July 9, 11:45

  TIRoNA PAS 30 VJETESH!KRYEQYTET I KUJT?

  ‘Shumica edhe pse jemi deri ne gryke mut,ka nga ata qe sodisoin yjet”O.Wild
  ——–
  Ne vend te paraDhenjes:
  E verteta eshte ne pergjithesi e hidhur si ilaçet por shpesh sheron!
  Ne si popull pas 30 vjetesh jo vetem qe kemi ngelur pa shtet por po kalojme mbas 30 vjetesh ne krrize te thelle indetiteti qe do te thote as me èak e as me shume ‘shuarje’ si komb si popull si ‘nacion’ dhe kjo nuk eshte per tu çuditur se ne histori jane zhdukur edhe vende dhe popuj me te medhenj se sa ky i yni i ngelur ‘gjysma gjel’!

  Te perdoresh si dogme emerin Shqiperi nga krriminele te konsideruar ‘politikane’ nga te huaj ‘ambasadore’ ‘misionere’ antishqipetare e gomare ,Fevzinj,Lubonja ,Bushate e bastarde Zagare kur kemi 30 vjet pa shtet e mbi te gjitha pa SHQIPETARE do te thote o je agjent e Zagar ne sherbim te te huajve o te eshte bere trushpelarje nga ISIS ne emer te alla akbar o je i lindur IDJOT dhe me gjithe se je i inkriminuar e i zhytur deri ne gryke ne Mut vazhdon sikur te mos kete ndodhur asgje e sodit yjet ne Bulevard si banor i nje kopeshti Zoologjik:’Rama ik’!

  Mbas 30 vjetesh ish bulevardit ‘Deshmoreve te kombit’ ju shtuan perveç qenjeve te shperfyteruara ,me maska dhe me bisht edhe qenje te ngrata qe populli shpesh i quan ‘Babai i mushkes’!Dhe tragjikisht ne kete tragjedi komedi na thuhet se qenkerkan shtuar edhe ‘aktore’ te shoqates se Thjeatros e nje ‘aktor me emer’ apo ‘famoz’ ne levizjen xhihadisto ‘Rama ik’!

  Soi mund te quhet ‘aktor’ ‘intelektual’ ‘gazetar’,shqiptar e aqe me teper ‘famoz’ nje IDJOT i rrethuar apo i ndodhur ne mes te bulevardit,ne mes te kryeqytetit,ne mes te Europes, nga mbrapa ka ‘babain e mushkes’ ose (il Mulo) ose gAmorin me hallatin jashte,nga para ka djalin e gAmorit Mushken ose Mul Noken,nga e djathta ka Monen qe flet me Allahun ti fale mekatet e krimit,nga e majta ka Medine,mbi koke ka kalif Saline dhe si pararoje me MASKA paramilitare te ISIS qe behen ‘kamikaze’ ne emer te alla akbar per Meten Monen.Mulin,Medine per te mbrojtur idhullin pa krye ,guiden Supreme,zjarrvenesion e Shqiperise Neron Saline!?

  Edhe dy gAmoret e kane mese te qarte qe keto lloj skena me KRRIMINELE-KARRNAVALE jo vetem i kane regjite dhe skenaret jashte por si objektiv kane qe nje Edvin te vazhdoje ne perjetesi te mos qeverrise kete vend pa shtet e pa ekonomi e pasuri por te vizatoje zhaba,te beje batuta kaps e te kultivoje ne ish kryeministri kthyer ne stalle Breshka pa e patur idene as te shtetit as te 4 pushteteve te pa varur e te ndare as te qeverrisjes e as qe behet fjale per te rilindur shtet permes REFORMAVE e rilindur SHPRESE permes politikave drastike radikale ekonomike,financiare,bankare,investimesh te pilotuara fiskale,kunder burrokracise monopoleve privilegjeve krimit e korrupsionit qe po shkaterron nje ish shtet e po çfarosin nje POPULL dikur i quajtur SHQIPETAR!

  Shteti,’nacione’,Shqiperija!?
  ——
  Kur tere trushpelaret,agjentet,zagaret e antishqipetaret bashke me ‘ambasadoret’ e misioneret e SHBA-ve dhe BE-se permendin dogmat me shtet e Shqiperi si:Shqiperija duhet akoma,Shqiperija ,ka arritje,Shqiperija,duhet ti hapen Negociatat po shqiptareve tu vendosen vizat,e idjotesira e ‘putanata’ alanbakesh si keto 30 vjet a arrijne te pakten te IMAGJINOJNE pa le ta KONCEPTOJNE fjalen ‘Shtet”,vend ,’nacione’ !
  Si mund te permendet fjala Shqiperi pa SHQIPETARE duke e konsideruar vetem me malet e Shqiperise kthyer ne gurore te krimit politik e Like Florise,ish fushat e gjera pjellore tani keneta si i krijoi i madhi Zot,listat e gjate dru per te huajit,dhe tere pasurija kombetare mbi e nen toke natyrore dhe e krijuar nder shekuj bashke me kapitalet strategjike ‘frrush e kumbulla’ per te HUAJT dhe kujslinget krriminele antishqipetare!

  Si mund te thuhet Shqiperi kur ka 30 vjet qe u propogandua teorija reaksionare ,krriminale e antishqipetare e ‘terapise se shokut’ dhe serbi Karaxhixh Salija deklaron 30 vjet:
  1 EURO SHQYPNIJA’ !?

  Si mund te perdoret e pergojohet apo perdhunohet emeri i ‘Nenes Shqiperi’ nga perdhunuesit e saj te huaj e vendas kur ketu jo vetem mungon shteti por dhe elementet baze te tij:Teresija teritoriale pa Zot dikur Popull,pa ligje pa POPULL!

  Si mund te flitet per ‘shtet’ e Shqiperi’ pas 30 vjetesh kur dhe dy gAmoret qe dolen dje ne ish Bulevardin e ‘Deshmoreve te kombit’ si te vetemet qenje me tru qe kane ngelur ne kete vend pas 30 vjetesh dhe qe nuk pellasin me se i kane zevendesuar imamet prifterinjte e hoxhallaret ,e kane te qarte se per te perdorur fjalen ‘shtet’,’vend’nacion’,Shqiperi do te thote:
  Te kesh parasysh e ne konsiderate nje popull apo ‘komunitet’ bashkesi individesh qe kane me njeri tjetrin shumicen e gjerave te perbashketa si:Gjuhen-Vend ndodhjen trasheguar nga te paret-Historine-Simbolet-Traditat-Kulturen-Fene e shume te tjera si keto pa u futur tek kodi GJENETIK apo DNA-ja qe propogandoj ne nje rryme tjeter filozofike se ketu tani jo vetem eshte bere gjaku UJE e ‘prishur’ por eshte bere SHURRE nga ajo e Mushkave,Mul nokave,Monave,Metave e tere Bujar Nishanever Mutrave e AMehmetave qe mbi gjakun e Deshmoreve ne bulevardin e Deshmoreve vene bythet gjithe AGGJIZE pretendetet per zonja te para ne çadrat e pashallekut si lope shterpa laramane!

  Pra si mund te flitet per ‘shtet’ e per Shqiperi pas 30 vjetesh kur GJUHA shqipe nuk flitet me dhe tere brezi i ri i moshave 1-35 vjeç ne emigrim edhe sherbimin ushtarak edhe betimin e ben ne gjuhe te huaj,pjesa e ngelur ketu flet gjuhen e xhihadit dhe stervitet ne kampet e qendrat e stervitjes ne Jale ne emer te alla akbar,kreret e krimit e politikes 30 vjet njohin vetem fjalet’biznes’,’affere’,’monopol’,’konçernsin’ e nuk dine asnje flale ne gjuhen shqipe si ti perkthejne!
  Teritori dikur i Shqipetareve eshte komplet i pa kontrolluar dhe vendin e shqiptareve e kane zene muxhahedine,xhihadiste’hajdare’ e shumica te ardhur si ‘kosovare’ qe jo vetem tradita po nuk flasin shqip po gjuhen e xhihadit me pasaporta e prona me firmen e kalif Salise e Mehmret mahmut Nishanebve!

  Historija qe bashkon eshte ktyer permbys ajo e luftrave rilindasve ,luftes per pavaresi e çlirim,per liri e ndertim dhe zevendesuar me antihistorine ku si thote Noli tradhetarit i thone patriot,,Heroit te popullit Mt’hat mahmut Hamit ,matjan mjafton te jete koloboracionist apo i mergates se qyqeve e antishqipetar!

  Simbolet si pjese e historise jane bere ‘skrap’ ashtu si tere baza ekon omike e infrastruktura bashke me tere rrjetin hekurudhor sistemin hidroenergjitik kullues e vadites-Toke e djegur ne duar te ISIS!
  Simbolet nga ai i heroit Kombetar e tere rilindjes luftrave e nderitim jane trasformuar ne ngritje buste krriominelesh koka papesh e hajdutesh hajdaresh e hamit matjanesh!?

  Tradite e kulture!?Ku ti kerkojme e ku ti gjejme pas 30 vjetesh kur tere rilindasit e pasardhesit e tyre jane çensuruar si ne mesjeten e inkujzicionit duke filluar nga te ‘krishteret’ Noli e MIGJENI e zevendesuar nga ‘VRIMAT’ e bythes se Agron Tufave,Zhitave ,zogolljane e zogiste kurban Basha e autore te kurbaneve me thonj te pa prere ku ne vend te VLERAVE 30 vjet na ndertuan sistemin e ANTIVLERAVE!

  TirOna!Kryqytet i kujt!?
  ————
  A mund te konsiderohet ish Tirana kryeqytet e shtetit shqipetar edhe faktikisht dhe me kushtetute pas 30 vjetesh kur sa thame me siper mungon ‘shteti’!?
  Atehere si mund te konsiderohet ky ish qytet apo ish kryeqytet apo ‘qytet shtet’ sot ku aty nuk dallohet ,me se je ne TAirane,Kabu.apo kandahar ku luan qeni i kajllaxhiut dhe luhet kaladibrançe midis tere pushteteve krriminale e mafjoze si ne asnje vend te Botes perfshi dhe Avganistan!?

  Per te treguar shkallen e mosnjohjes se gjendjes dhe mizerine e problemeve qe ka qeverrisja e nje vendi dhe veçNerisht ekonomija analizohet thenja e nje sekretari shteti amerikan per Afganistanin Donald Ramsffelld i cili kur u pyet nga gazetaret per gjendjen atje u tha:
  ”Ka gjera qe dime qe i dime,po ka gjera qe dime qe nuk i dime por ka dhe gjera qe nuk dime qe nuk i dime”!?

  Ç’fare dihet per TirOnen pas 30 vjetesh ku jane bere mish mash apo lesh e lin tere pushtetet e inkriminuara e kriminalizuara nepermjet monopolizimt te çdo gjeje ne duar te mafjes e monopoleve tere sistemet e pushtetet ai ekonomik,politik,financiar,bankar,akademik,e ku nuk mer vesh qeni te zone mes moteleve kthyer ne qendra orgjish bankave te tere sistemeve me shume se sa bankjerre e bankjere me shume se kreditore e investitore,e nje popull sa nje fshat po i vdesin 30 vjet FEMIJET per BUKE dhe sypeshkaqenat qe kane uzurpuar gjitheçka jetojne parajsen me gjak femijesh shqipetare dhe grate qe i perdorin si tregeti Mish i bardhe’!

  Si mund te flitet per Shqiperi kur ajo ka 30 vjet KOLONI me shume kolonizatore e komplet vendi pa popull eshte komplet ne ANARKI dhe me nje ish kryeqytet te pushtuar nga tere agjenturat -MAFJA-ISIS qe jo vetem kontrollon tere sistemet e pushtetet ne kryeqytet por ka dhe trupen krriminale me maska qe ka pushtuar edhe bulevardin si e vetemja shetitore per MJERIMIN duke mos i lejuar ata as te shetisin e aqe me teper te kerkojne BUKE se i vrasin dhe pasi i vrasin si 21 Janar edhe i perdhunojne te vdekur si ‘Koke palare’!

  Ç’far duhet bere!Qe te çlirohet Shqiperija,duhet çliruar kryeqyteti,e qe te çlirohet TirOna fillimisht duhet bonifikuar ose duhet me urgjence te behet decentaralizimi ndarja e shapit nga sheqeri e pushteteve politik ekonomik,mafjoz,akademik financiar bankar,600 agjensi 3000 ish krriminele politikane kryetare shteti deputete prokurore gjyqtare,hajdute gomare,,,,motele,lojra fati,banka kisha xhamija,imame,hajvane prifterinj janullatus bytheqire xhihadistem,’kosovare….!

  P.S Nuk do ish keq qe per 10 vjet kryeqyteti i ish Shqiperise te vendose Lushnja,Fjeri apo edhe Elbasadi dhe ndarja e pushtetit politik nga pushtetet e tjere te behet ne tere teritorin e ish Shqiperise qe sot nuk dihen as kufijte e 1913 si ne Vlore disa ministri,ose istitucione,ne Shkoder disa te tjera ,Ne Korçe e gjirokaster ne tere ish Shqiperine….
  Mire tere pushtetet e inkriminuara ne Tirane po ‘istituti’ i krimeve te kAmunizmit kush e paguan e pse nuk i ndertojne zyrat ne Tepelene atje ku ka qene ‘kampet e perqendrimit’ dhe te bejne studime fosileve ne Vjose per te mbyturit e ‘regjimit kAmunist’qe nu,k thuhet asnje emer dhe atje te marin me vete dhe Edvinin!
  Po avokatja e ‘popullit’ me 200 Milion qe vjedh para se te shkoje ne burg pse nuk e nderton zyrat ne Malsine e madhe atje ku eshte periferija e vuan populli per buke si ne mesjete tu mbroje te drejtat ashtu si rekomandon Papa Françesku te ndertohen kishat ne periferi!?
  Po ‘Zani i hoxhes dhe i priftit ne nje kange te degjenerueme’ çmutin kerkojne ne mes te ish kryeqytetit te nje vendi dhe populli nga me LAIKET e Europes ne mes te TirOnes qe te llaftarosin nate e dite femijet BARKTHARE-SHQIPTARE!?”Perendi! Ku je?”

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH July 9, 11:58

  TIRoNA PAS 30 VJETESH!KRYEQYTET I KUJT?

  ‘Shumica, edhe pse jemi deri ne gryke ne mut,ka nga ata qe sodisoin yjet”O.Wild
  ——–
  Ne vend te paraDhenjes:
  E verteta eshte ne pergjithesi e hidhur si ilaçet por shpesh sheron!
  Ne si popull pas 30 vjetesh jo vetem qe kemi ngelur pa shtet por po kalojme mbas 30 vjetesh ne krrize te thelle indetiteti qe do te thote as me pak e as me shume ‘shuarje’ si komb si popull si ‘nacion’ dhe kjo nuk eshte per tu çuditur se ne histori jane zhdukur edhe vende dhe popuj me te medhenj se sa ky i yni i ngelur ‘gjysma gjel’!

  Te perdoresh si dogme emerin Shqiperi nga krriminele te konsideruar ‘politikane’ nga te huaj ‘ambasadore’ ‘misionere’ antishqipetare e gomare ,Fevzinj,Lubonja ,Bushate e bastarde Zagare kur kemi 30 vjet pa shtet e mbi te gjitha pa SHQIPETARE do te thote o je agjent e Zagar ne sherbim te te huajve o te eshte bere trushpelarje nga ISIS ne emer te alla akbar o je i lindur IDJOT dhe me gjithe se je i inkriminuar e i zhytur deri ne gryke ne Mut vazhdon sikur te mos kete ndodhur asgje e sodit yjet ne Bulevard si banor i nje kopeshti Zoologjik:’Rama ik’!

  Mbas 30 vjetesh ish bulevardit ‘Deshmoret e kombit’ ju shtuan perveç qenjeve te shperfyteruara ,me maska dhe me bisht edhe qenje te ngrata qe populli shpesh i quan ‘Babai i mushkes’!Dhe tragjikisht ne kete tragjedi komedi na thuhet se qenkerkan shtuar edhe ‘aktore’ te shoqates se Thjeatros biles dje u tha edhe nje ‘aktor me emer’ apo ‘famoz’ ne levizjen xhihadisto ‘Rama ik’!

  Si mund te quhet ‘aktor’ ‘intelektual’ ‘gazetar’,shqiptar e aqe me teper ‘famoz’ nje IDJOT i rrethuar apo i ndodhur ne mes te bulevardit,ne mes te kryeqytetit,ne mes te Europes,kur nga mbrapa ka ‘babain e mushkes’ ose (il Mulo) ose gAmorin me hallatin jashte,nga para ka djalin e gAmorit Mushken ose Mul Noken,nga e djathta ka Monen qe flet me Allahun ti fale mekatet e krimit,nga e majta ka Medine,mbi koke ka kalif Saline dhe si pararoje me MASKA paramilitare te ISIS qe behen ‘kamikaze’ ne emer te alla akbar per Meten Monen.Mulin,Medine per te mbrojtur idhullin pa krye ,guiden Supreme,zjarrvenesion e Shqiperise Neron Saline!?

  Edhe dy gAmoret e kane mese te qarte qe keto lloj skena me KRRIMINELE-KARRNAVALE jo vetem i kane regjite dhe skenaret jashte por si objektiv kane qe nje Edvin te vazhdoje ne perjetesi te mos qeverrise kete vend pa shtet e pa ekonomi e pasuri por te vizatoje zhaba,te beje batuta kaps e te kultivoje ne ish kryeministri kthyer ne stalle Breshka pa e patur idene as te shtetit as te 4 pushteteve te pa varur e te ndare as te qeverrisjes e as qe behet fjale per te rilindur shtet permes REFORMAVE e rilindur SHPRESE permes politikave drastike radikale ekonomike,financiare,bankare,investimesh te pilotuara fiskale,kunder burrokracise monopoleve privilegjeve krimit e korrupsionit qe po shkaterron nje ish shtet e po çfarosin nje POPULL dikur i quajtur SHQIPETAR!

  Shteti,’nacione’,Shqiperija!?
  ——
  Kur tere trushpelaret,agjentet,zagaret e antishqipetaret bashke me ‘ambasadoret’ e misioneret e SHBA-ve dhe BE-se permendin dogmat me shtet e Shqiperi si:Shqiperija duhet akoma,Shqiperija ,ka arritje,Shqiperija,duhet ti hapen Negociatat po shqiptareve tu vendosen vizat,e idjotesira e ‘putanata’ alanbakesh si keto 30 vjet a arrijne te pakten te IMAGJINOJNE pa le ta KONCEPTOJNE fjalen ‘Shtet”,vend ,’nacione’ !
  Si mund te permendet fjala Shqiperi pa SHQIPETARE duke e konsideruar vetem me malet e Shqiperise kthyer ne gurore te krimit politik e Like Florise,ish fushat e gjera pjellore tani keneta si i krijoi i madhi Zot,lisat e gjate dru per te huajit,dhe tere pasurija kombetare mbi e nen toke natyrore dhe e krijuar nder shekuj bashke me kapitalet strategjike ‘frrush e kumbulla’ per te HUAJT dhe kujslinget krriminele antishqipetare!

  Si mund te thuhet Shqiperi kur ka 30 vjet qe u propogandua teorija reaksionare ,krriminale e antishqipetare e ‘terapise se shokut’ dhe serbi Karaxhixh Salija deklaron 30 vjet:
  1 EURO SHQYPNIJA’ !?

  Si mund te perdoret e pergojohet apo perdhunohet emeri i ‘Nenes Shqiperi’ nga perdhunuesit e saj te huaj e vendas kur ketu jo vetem mungon shteti por dhe elementet baze te tij:Teresija teritoriale pa Zot dikur Popull,pa ligje pa POPULL!

  Si mund te flitet per ‘shtet’ e Shqiperi’ pas 30 vjetesh kur dhe dy gAmoret qe dolen dje ne ish Bulevardin e ‘Deshmoreve te kombit’ si te vetemet qenje me tru qe kane ngelur ne kete vend pas 30 vjetesh dhe qe nuk pellasin me se i kane zevendesuar imamet prifterinjte e hoxhallaret ,e kane te qarte se per te perdorur fjalen ‘shtet’,’vend’nacion’,Shqiperi do te thote:
  Te kesh parasysh e ne konsiderate nje popull apo ‘komunitet’ bashkesi individesh qe kane me njeri tjetrin shumicen e gjerave te perbashketa si:Gjuhen-Vend ndodhjen trasheguar nga te paret-Historine-Simbolet-Traditat-Kulturen-Fene e shume te tjera si keto pa u futur tek kodi GJENETIK apo DNA-ja qe propogandoj ne nje rryme tjeter filozofike se ketu tani jo vetem eshte bere gjaku UJE e ‘prishur’ por eshte bere SHURRE nga ajo e Mushkave,Mul nokave,Monave,Metave e tere Bujar Nishaneve Mutrave e Mehmetave qe mbi gjakun e Deshmoreve ne bulevardin e Deshmoreve vene bythet gjithe GGJIZE pretendetet per zonja te para ne çadrat e pashallekut si lope shterpa laramane!

  Pra si mund te flitet per ‘shtet’ e per Shqiperi pas 30 vjetesh kur GJUHA shqipe nuk flitet me dhe tere brezi i ri i moshave 1-35 vjeç ne emigrim edhe sherbimin ushtarak edhe betimin e ben ne gjuhe te huaj,pjesa e ngelur ketu flet gjuhen e xhihadit dhe stervitet ne kampet e qendrat e stervitjes ne Jale ne emer te alla akbar,kreret e krimit e politikes 30 vjet njohin vetem fjalet’biznes’,’affere’,’monopol’,’konçernsin’ e nuk dine asnje flale ne gjuhen shqipe si ti perkthejne!
  Teritori dikur i Shqipetareve eshte komplet i pa kontrolluar dhe vendin e shqiptareve e kane zene muxhahedine,xhihadiste’hajdare’ e shumica te ardhur si ‘kosovare’ qe jo vetem tradita po nuk flasin shqip po gjuhen e xhihadit me pasaporta e prona me firmen e kalif Salise e Mehmet mahmut Nishaneve!

  Historija qe bashkon eshte ktyer permbys ajo e luftrave rilindasve ,luftes per pavaresi e çlirim,per liri e ndertim dhe zevendesuar me antihistorine ku si thote Noli tradhetarit i thone patriot,,Heroit te popullit Mt’hat mahmut Hamit ,matjan mjafton te jete koloboracionist apo i mergates se qyqeve e antishqipetar!?

  Simbolet si pjese e historise jane bere ‘skrap’ ashtu si tere baza ekon omike e infrastruktura bashke me tere rrjetin hekurudhor sistemin hidroenergjitik kullues e vadites-Toke e djegur ne duar te ISIS!
  Simbolet nga ai i heroit Kombetar e tere rilindjes luftrave e nderitim jane trasformuar ne ngritje buste krriominelesh koka papesh e hajdutesh hajdaresh e hamit matjanesh!?

  Tradite e kulture!?Ku ti kerkojme e ku ti gjejme pas 30 vjetesh kur tere rilindasit e pasardhesit e tyre jane çensuruar si ne mesjeten e inkujzicionit duke filluar nga te ‘krishteret’ Noli e MIGJENI e zevendesuar nga ‘VRIMAT’ e bythes se Agron Tufave,Zhitave ,zogolljane e zogiste kurban Basha e autore te kurbaneve me thonj te pa prere ku ne vend te VLERAVE 30 vjet na ndertuan sistemin e ANTIVLERAVE!

  TirOna!Kryqytet i kujt!?
  ————
  A mund te konsiderohet ish Tirana kryeqytet e shtetit shqipetar edhe faktikisht dhe me kushtetute pas 30 vjetesh kur sa thame me siper mungon ‘shteti’!?
  Atehere si mund te konsiderohet ky ish qytet apo ish kryeqytet apo ‘qytet shtet’ sot ku aty nuk dallohet ,me se je ne TAirane,Kabul.apo kandahar ku luan qeni i kajllaxhiut dhe luhet kaladibrançe midis tere pushteteve krriminale e mafjoze si ne asnje vend te Botes perfshi dhe Avganistan!?

  Per te treguar shkallen e mosnjohjes se gjendjes dhe mizerine e problemeve qe ka qeverrisja e nje vendi dhe veçNerisht ekonomija analizohet thenja e nje sekretari shteti amerikan per Afganistanin Donald Ramsffelld i cili kur u pyet nga gazetaret per gjendjen atje u tha:
  ”Ka gjera qe dime qe i dime,po ka gjera qe dime qe nuk i dime por ka dhe gjera qe nuk dime qe nuk i dime”!?

  Ç’fare dihet per TirOnen pas 30 vjetesh ku jane bere mish mash apo lesh e lin tere pushtetet e inkriminuara e kriminalizuara nepermjet monopolizimt te çdo gjeje ne duar te mafjes e monopoleve tere sistemet e pushtetet ai ekonomik,politik,financiar,bankar,akademik,e ku nuk mer vesh qeni te zone mes moteleve kthyer ne qendra orgjish bankave te tere sistemeve me shume se sa bankjerre e bankjere me shume se kreditore e investitore,e nje popull sa nje fshat po i vdesin 30 vjet FEMIJET per BUKE dhe sypeshkaqenat qe kane uzurpuar gjitheçka jetojne parajsen me gjak femijesh shqipetare dhe grate qe i perdorin si tregeti Mish i bardhe’!

  Si mund te flitet per Shqiperi kur ajo ka 30 vjet KOLONI me shume kolonizatore e komplet vendi pa popull eshte komplet ne ANARKI dhe me nje ish kryeqytet te pushtuar nga tere agjenturat -MAFJA-ISIS qe jo vetem kontrollon tere sistemet e pushtetet ne kryeqytet por ka dhe trupen krriminale me maska qe ka pushtuar edhe bulevardin si e vetemja shetitore per MJERIMIN duke mos i lejuar ata as te shetisin e aqe me teper te kerkojne BUKE se i vrasin dhe pasi i vrasin si 21 Janar edhe i perdhunojne te vdekur si ‘Koke palare’!

  Ç’far duhet bere!Qe te çlirohet Shqiperija,duhet çliruar kryeqyteti,e qe te çlirohet TirOna fillimisht duhet bonifikuar ose duhet me urgjence te behet decentaralizimi ‘pushteteve’-ndarja e shapit nga sheqeri e pushteteve politik ekonomik,mafjoz,akademik financiar bankar,600 agjensi 3000 ish krriminele politikane kryetare shteti deputete prokurore gjyqtare,hajdute gomare,,,,motele,lojra fati,banka kisha xhamija,imame,hajvane prifterinj janullatus bytheqire xhihadistem,’kosovare….!

  P.S Nuk do ish keq qe per 10 vjet kryeqyteti i ish Shqiperise te vendose Lushnja,Fjeri apo edhe Elbasani dhe ndarja e pushtetit politik nga pushtetet e tjere te behet ne tere teritorin e ish Shqiperise qe sot nuk dihen as kufijte e 1913 si ne Vlore disa ministri,ose istitucione,ne Shkoder disa te tjera ,Ne Korçe e gjirokaster ne tere ish Shqiperine….
  Mire tere pushtetet e inkriminuara ne Tirane po ‘istituti’ i krimeve te kAmunizmit kush e paguan e pse nuk i ndertojne zyrat ne Tepelene atje ku ka qene ‘kampet e perqendrimit’ dhe te bejne studime fosileve ne Vjose per te mbyturit e ‘regjimit kAmunist’qe nu,k thuhet asnje emer dhe atje te marin me vete dhe Edvinin!
  Po avokatja e ‘popullit’ me 200 Milion qe vjedh para se te shkoje ne burg pse nuk e nderton zyrat ne Malsine e madhe atje ku eshte periferija e vuan populli per buke si ne mesjete tu mbroje te drejtat ashtu si rekomandon Papa Françesku te ndertohen kishat ne periferi!?
  Po ‘Zani i hoxhes dhe i priftit ne nje kange te degjenerueme’ çmutin kerkojne ne mes te ish kryeqytetit te nje vendi dhe populli nga me LAIKET e Europes ne mes te TirOnes qe te llaftarosin nate e dite femijet BARKTHARE-SHQIPTARE!?”Perendi! Ku je?”

  Reply to this comment
 3. lexues I 'DITES' July 9, 12:55

  ‘TIRoNA’ i nderuari i respektuari i èpa komentuari shqiptari a.gramsh sot e 30 vjet me pare le ta mare vesh bota ,mbare se nuk eshte ma kryeqytet as i shqipnise e as per shqiptare por asht kryeqytet:
  MAFJES.KRIMIT-KORRUPSIONIT -KAòIFATIT TE BATHORES…..ISIS…

  Reply to this comment
 4. lidhja Prizerenit July 9, 13:13

  NO COMENT!a A.GRAMSH

  Reply to this comment
 5. MIGJENI July 9, 13:20

  ”..Dhe tash s’po dihet ma kush asht zot e kush njeri.
  Ka ardh nji kohe
  ne te cilen njerezit po kuptohen fare mire
  per me ndertue Kullen e Babilonit,-
  dhe ne maje te Kulles,ne maje te majes se fronit
  ka me hype njeriu
  dhe ka me thirre:
  Perendi!Ku je?”

  Reply to this comment
 6. gjaku i shqipetarit nuk mund te behet uje July 9, 13:39

  Xhota,gazetar i Dites!
  Si u be puna me ato deklaratat e intervistat e skraparrlliut Spartak Braho me emer arti ‘TAKU’ ne lidhje me ate istitutin e studimeve te krimeve te kAmunistave.,!!??
  Ky istitut krriminal u shkri,do shkrihet apo do hidhet ne ere nga hakmarrja per drejtesi si nuk eshte çudi te hidhet dhe Taku me tritol ne bythe si krrimineli e kryehajduti daj Meta si skraparlli…..!?
  Xhota,si gazetar i Dites pse nuk interviston çobanin Ruçi pergjegjesin e stacionit te nderzimitte shQInave e salinjaneve me se meret bparlamenti krriminal qe 30 vjet harxhon mbi 1 MILIARD lek… po mereni me nje èsikopat me emerin Edvin e nje bytheqire me emerin zonjeza Lulushe!?
  Xhota ,pse nuk interv iston zvendesin e Edvin thonj pa prerit me mbiemer Braçe te na jape llogari se 7 vjert nre qeverri ku perfundojne mbi 4000 MILIARD nga buxheti i shtetit te ardhura qe investohen e kreditohen krimi korrupsioni e istitute tev krimeve te komunisteve si Qemal Stafa me shoke,te 28 mije shqiptare qe derdhen GJAK dhe sot jane zeverndesuar me krriminele dhe Hajdare…

  Xhota,pse nuk interviston shitesin e fiqve me koqet si fiq te thate Lali Erin se kur do ta ktheje TirOnen si thote GRAMSH ne indetitet ku te vere ruspen tere simboleve pllakatave,busteve,kokave prej çimentoje 30 vjert qe qelbin ambjentin e urbanistiken e kryeqytetit wqe eshte i gjithe shqiptareve dhe ti jape ultimatum Fatmira Hajdarit gjyqtares kamarjere bme minifund e vajzes ‘deputete’ brenda 24 oreve ta zhvarrosin bashkeshortin e banbane e ta varrosin tek te shumtit se po qelb deshmoret e kombit…!!???

  Reply to this comment
 7. fantazma Bismark July 9, 13:55

  O Thano,Keto shkrimet6 e gramshit qe ne esence shprehin kerkesat e 80 peqrqind te shqoiptareve qe nuk votojne èpse nuk i publikoni nate e dite e shperndahini si fòetyushka e kamunikata kamuniste neper studjot e alabakerise kthyer ne klube Selaniku qe tu dale frika nga Edvini se mos na behet diktator e nje ditev del nudo tek kryeministrija e qoshe me qoshe me lodrat e Zahos imiton zhurmat e tankeve,te topave,te fllotes ajrore,te kembesorise te ish ARMATES se ish SHQIPERISE tani ngelur pa breke ne bithe me keq se breket e Shukridse ??????

  Reply to this comment
 8. Peza July 9, 18:36

  I nderuari z.Thano!
  Ne gazeten tuaj botohen mjaft opinione te shume personaliteteve te shquar,por habitem se si nuk merr persiper ndonje nga ju ose ata,qe te investigoje,arsyetoje dhe gjykoje se ,
  1-Pse iu desh ta sajonte z.Rama fantazmen e “bashkeqeverisjes me qytetaret”?
  Cfare e nxiti,ku ngecte,cfare legjislacioni apo mundesie praktike e pengonte etj,qe kete detyre ta kryewnte e gjithe administrata?
  2-Kaq i lire eshte kryeministri,sa te merret cdo jave qe te prezantoje ne kryeministri personat qe u ka zgjidhur ankesat “bashkeqeverisja” dhe pse u dashka bewre kaq reklame kesaj,kur qenka kaq e sukseseshme dhe paska ndihmuar kaq shume qytetaret?
  3-Kur te gjitha ankesat i zgjidhka vetem “bashkeqeverisja”,pse mbahen me rroge qindra zyra dhe mijra rrogtare te “Maredhenieve me publikun” dhe ato te “Komunikimit me qytetaret”,neper institucionet shteterore dhe vendore,kur praktrikisht ato nuk merren fare me ankesat e qytetareve?
  5-Mire ky kryeminister qenka i sugjestionuar me sajesen e tij mashtruese te kesaj fantazme si “bashkeqeverisja”,po qytetaret e thjeshte,a jane te nje mendje me ate?
  6-Ne se vete kryeministri e ka shpallur veten si “kampion” i demokracise dhe eshte bere “theror” ne sherbim te qytetareve,per t’u zgjidhur hallet e tyre te shumta,siu spjegohet qe po ky kryeminister kur nje qytetar i dergon email personalisht atij se “bashkia e Tiranes,nepermjet UKT, po vjedh qytetaret “, ai ne vend qe kete denoncim ta vleresoje dhe t’ua jape per verifikim vartesve te vet,ai ben te kunderten, i kundervihet me hakerrimen arrogante se “UKT nuk varet nga qeveria!”
  Po shtetasit e vet qe vidhen nga pushteti i tij vendor a nuk jane votuesit e tij,qe detyrohet t’i mbroje?
  7-Kur u botua raporti i BB se ne Shqiperi 37% e te punesuarve punonin ne te zeze,pra jane jashte kontrollit te qeverise ose jane pjese e korrupsionbit te adminisatrates se saj!
  Kjo do te thote se keta mijra punonjes nuk u paguhet rroga e plote dhe nuk jane me kontrate pune,pra jane krejtesisht te pa mbrojtur nga ligjet!
  Nga ana tjeter,per keta mijra punonjes nuk jane derdhur kontributet per sigurimet shoqerore dhe shendetesore,qe do te thote se atyre nuk u njihen as vitet e punes per efekt pensioni dhe nuk marrin sherbimet shendetesore falas nga shteti!
  Po keshtu,nga te dhenat zyrtare tatimore eshte konfirmuar se,
  -“Në fund të vitit 2018 borxhet e akumuluara në tatime në formën e sigurimeve shoqërore të papaguara arritën në 13.8 miliardë lekë ose 108 milionë euro. Sipas të dhënave zyrtare nga tatimet këto detyrime u zgjeruan me 20 milionë euro gjatë 2018 ose me 18%.”
  8-Bashkimi Evropian i ka dhënë Shqipërisë 650 mln euro. Fonde këto që janë përdorur kryesisht në sektor të ndryshëm si administrata, siguria ushqimore apo mjedisi.
  Ky eshte lajmi,por se cfare efewktiviteti paten keto miliona,askush nuk thote gje!
  Por populli i ndjen ne kurriz se jo vetem asgje nuk ka ndryshuar,por cdo gje po shkon ne humnere!
  -Ka 5 vjet,qe ne shtyp eshte denoncuar se buka prodhohet me miell kanceroz dhe as kryeministri,qe eshte hazerxhevap edhe per nje rromuze femijesh,ka heshtur!
  Po keshtu edhe media ka heshtrur pa llogaritur prokurorine!
  Te ushqesh nje popull te tere me buke qe prodhohet me miell kanceroz,me mish me hormone,fruta,bulmet,bostan,domate,kastraveca etj do te thote se qeveria po kryen GENOCID SHTETEROR haptaz!
  A mos valle ne shqiptaret jemi bere kavie eksperimentale njelloj si roberit e luftes ne kampet e perqendrimit nazist si ne Aushvic,qe aq qejf e ka marre kjo qeveri ate te Tepelenes?

  Reply to this comment
  • Drenova July 9, 19:18

   A e dini pse Rama e reklamon aq shume “bashkeqeverisjen” e tij?
   Ja si e spjegon kete fenomen nje nga gjenite me te medhenj qe ka lindur njerezimi ne tere historine e tij,Volteri:

   -” Tiranët gjithmonë kanë disa hije të lehtë virtyti; ata i mbështesin ligjet para se t’i shkatërrojnë ato!

   Edhe Rama,e sajoi “bashkeqeverisjen me qytetaret”,jo per te ndare pushtetin me sklleverit e tij,por per te shkaterruar shtetin ligjor!
   Dhe kjo ka bere qe vete Rama te jete mbrojtesi me i madh i korrupsionit,padrejtesive,percarjes dhe rrenimit te administrates qendrore dhe vendore!
   Ketej brohoret per te drejtatr e qytetareve,nga ana tjeter ketyure qytetarevce u fut “thiken” pas shpine!
   Si mund te jete nje kryeminister i afte,i ndershem dhe i sinqerte,kur edhe ne media u denoncua skandali i tenderit te unazes se re,prej 20 milion euro,qe iu dha nje firme fantazem me dosje te fallcifikuar,ai u hodh ne mbrojtje te zyrtareve te tij te korruptuar se “ku eshte ketu korrupsioni”?
   Kjo verteton ate se ky kryeminister keshtu i ka bere te gjithe tenderat e meparshme:ME KORRUPSION!
   Por ne Shqiperi nuk ka as prokurori e as media qe t’i nxjerre rrenjet kesaj gangrene kanceroze qe ka grryer te gjithe ekonomine e vendit!
   Dhe habiten pastaj pse ikin shqiptaret nga vendi!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*