900 ushtarë nisin ndërtimin e murit anti-emigrant në kufi me Serbinë

July 17, 2015 14:47

900 ushtarë nisin ndërtimin e murit anti-emigrant në kufi me Serbinë

Ushtria hungareze ka filluar ndërtimin e murit në kufi me Serbinë për të penguar hyrjen e emigrantëve klandestinë. Njoftimi për nisjen e punimeve u dha dje nga Ministri i Mbrojtjes, Csaba Hende, i cili ka shpjeguar se për punimet, të cilat do të përfshijnë dhjetëra lokalitete, janë përkushtuar rreth 900 ushtarë dhe që ndërtimi do të përfundojë në 30 nëntor.

TOPSHOTS Local soldiers of the Hungarian Army's technical unit set the first elements of the 150 meters long metal fence at the Hungarian-Serbian border nearby Morahalom village on July 16, 2015. Defense Minister Csaba Hende said that 900 people would work simultaneously to install the fence which is planned to be 4 meters (13 feet) high along the 175-kilometer (109-mile) border between Hungary and Serbia. Over the last two years, Hungary has been one of the main routes for people hoping to cross into Austria and Germany, most coming from Afghanistan, Iraq, Syria and Kosovo. Hungary's defense minister says that a fence on the border with Serbia to stem the flow of migrants and refugees will be built by Nov. 30. AFP PHOTO / CSABA SEGESVARI

Muri anti-emigrant (një pjesë e të cilit do të ndërtohet edhe nga të dënuar të burgjeve hungareze), do të përshkruajë 175 kilometra të kufirit hungarezo-serb. Sipas Ministrit të Brendshëm, Sandor Pinter, nga 81.333 emigrantë të futur në mënyrë klandestine në vend që në fillim të vitit, rreth 80-mijë kanë arritur të kalojnë përmes kufirit me Serbinë.

Local soldiers of the Hungarian Army's technical unit set the first elements of the 150 meters long metal fence at the Hungarian-Serbian border nearby Morahalom village on July 16, 2015. Defense Minister Csaba Hende said that 900 people would work simultaneously to install the fence which is planned to be 4 meters (13 feet) high along the 175-kilometer (109-mile) border between Hungary and Serbia. Over the last two years, Hungary has been one of the main routes for people hoping to cross into Austria and Germany, most coming from Afghanistan, Iraq, Syria and Kosovo. Hungary's defense minister says that a fence on the border with Serbia to stem the flow of migrants and refugees will be built by Nov. 30. AFP PHOTO / CSABA SEGESVARI

Pintér ka nënvizuar që muri është një “ndërtim bashkëkohor”, i cili do të shkatërrohet nëse fluski i emigrantëve në vend do të kontrollohet. “Sidoqoftë, – ka nënvizuar ministri. – hyrja në vend do të lejohet përmes pikave të ligjshme kufitare dhe emigrantët që kanë të drejtë për azil do ta përfitojnë”.

Local soldiers of the Hungarian Army's technical unit set the first elements of the 150 meters long metal fence at the Hungarian-Serbian border nearby Morahalom village on July 16, 2015. Defense Minister Csaba Hende said that 900 people would work simultaneously to install the fence which is planned to be 4 meters (13 feet) high along the 175-kilometer (109-mile) border between Hungary and Serbia. Over the last two years, Hungary has been one of the main routes for people hoping to cross into Austria and Germany, most coming from Afghanistan, Iraq, Syria and Kosovo. Hungary's defense minister says that a fence on the border with Serbia to stem the flow of migrants and refugees will be built by Nov. 30. AFP PHOTO / CSABA SEGESVARI

Local soldiers of the Hungarian Army's technical unit set the first elements of the 150 meters long metal fence at the Hungarian-Serbian border nearby Morahalom village on July 16, 2015. Defense Minister Csaba Hende said that 900 people would work simultaneously to install the fence which is planned to be 4 meters (13 feet) high along the 175-kilometer (109-mile) border between Hungary and Serbia. Over the last two years, Hungary has been one of the main routes for people hoping to cross into Austria and Germany, most coming from Afghanistan, Iraq, Syria and Kosovo. Hungary's defense minister says that a fence on the border with Serbia to stem the flow of migrants and refugees will be built by Nov. 30. AFP PHOTO / CSABA SEGESVARI

Local soldiers of the Hungarian Army's technical unit set the first elements of the 150 meters long metal fence at the Hungarian-Serbian border nearby Morahalom village on July 16, 2015. Defense Minister Csaba Hende said that 900 people would work simultaneously to install the fence which is planned to be 4 meters (13 feet) high along the 175-kilometer (109-mile) border between Hungary and Serbia. Over the last two years, Hungary has been one of the main routes for people hoping to cross into Austria and Germany, most coming from Afghanistan, Iraq, Syria and Kosovo. Hungary's defense minister says that a fence on the border with Serbia to stem the flow of migrants and refugees will be built by Nov. 30. AFP PHOTO / CSABA SEGESVARI

July 17, 2015 14:47
Komento

5 Komente

 1. perkthyesi July 17, 16:14

  Eshte koha te ndertohen ura e jo mure!

  Reply to this comment
 2. NIO July 17, 17:33

  Sikur si presin dote telat me pincat te posacme ata … nje investim i gabuar dhe i papjekur … duhet bere dhe militarizimi i kufirit … Njerezve po u iken jeta dem per shkak te luftrave … Shpresojme qe njerezit te sensibilizohen nga ky mur , jo si dicka e pashpirte por si nje thirrje per ndalim , per mirekuptim , pasi Europe ka shume flukse te madhe emigrantesh … Duket qarte se njerezit jane per si te cakerdisur … Ju mendoni se i shpetuat luftes andej nga erdhet por nuk po e kuptoni se po ndizni nje te re … gjithcka po shkon drejt nje Holokausti te dyte … do te jete dicka shume e dhimbshme …Nje tjeter plage per Historine e njerezimit … Ardhja e Emigranteve ne Europe bie ndesh me parimet demokratike te qyteareve europiane … Bashkjetesa e tyre do te jete jeteshkurter pasi Europa nuk ka pune ber nje bote te tere …Madje rrezikohet qe ne te ardhmen shume femije europiane qe sot jane minoren kur te rriten do ta kene te veshtire te punesohen … Do te jete nje ferr i vertet … Nje pjese te punesimit do ti kete zene femijet e emigranteve qe po vijne sot … Do te jete nje konkurrence e temerrshme qe mund te pershkallezoj ne lufte civile … drejt nje holokausti …

  Reply to this comment
 3. raimond Vlonjati July 17, 17:59

  Kosova duhet te ndertoje nje mur ne kudi me Serbine . Kjo do ishte gjeja me e mire

  Reply to this comment
 4. SS July 17, 19:40

  E ksperiencen tone po e mer Europa per ndertimin e mureve !!! Jemi rac e zgjuar por ne vete nuk e dime.

  Reply to this comment
 5. Darius July 17, 19:54

  U duhen cuar bunkeret,ne kete krize Rripjellja duhet te kishte bere oferte per 15.000.000€ qe ca pare ti merrte koke lopa,dhe ca ky i gjati qe te benet shtesen e shtepise me materiale te varfera.
  Saliut dhe Lulit dhurate nga nje Banane Gome.!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*