A do ta shpërndajë Meta Parlamentin? Presidenca, kërkesë KQZ-së

June 14, 2019 14:02

A do ta shpërndajë Meta Parlamentin? Presidenca, kërkesë KQZ-së

Përmes sekretares së Përgjithshme, Presidenca i është drejtuar sot me një shkresë Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, përmes së cilës i kërkon t’i vihet në dispozicion lista shumë emërore e deputetëve.

Në shkresën drejtuar KQZ, presidenca kërkon t’i vihet në dispozicion numri aktual i mandateve të deputetëve të Kuvendit në shkallë vendi, si edhe lista emërore e deputetëve aktualë të Kuvendit të Shqipërisë për cdo zonë zgjedhore për çdo subjekt.

 

e.t./dita

June 14, 2019 14:02
Komento

25 Komente

 1. Monika Lewinsky dhe Monika KryeMadhi June 14, 14:13

  Politika dhe masmedja shqiptare nuk vleresojne si duhet faktin qe presidenti Shqiperise
  ne cdekretimin e dekretit te tij eshte ne konflikt interesi,sepse bashkeshortja e tij eshte kryetare
  e LSI qe eshte nje ShPK e dorezuar me akt pronesie nga Iliri tek Monika.

  Fakti qe ligji i ben null veprime te tilla si cdekretimi ka shume arsye,por une po ndalem tek njera
  qe per mua eshte arsyeja e vertete e krizes politike ne Shqiperi.
  Jane pergjigjet per keto pyetje qe konvergjojne ne krizen e ciftit presidencial-shkak i krizes politike.


  -Sipas deklarimeve te Monikes duket sikur cifti jeton i ndare;nuk e kam takuar qe dy jave…

  -Meno pausa e Monikes ka acaruar mardheniet e ciftit duke e privuar partneren e ShPK nga kenaqesia
  seksuale.

  -Nuk ka transparence publike per nderhyrjet kirurgjikale qe ka bere Monika.Kane te bejne me zvogelimin e
  vitheve apo me zmadhimin e cicave,koseguenca te krizes se menopauzes.

  -Erresire e plote ndaj qytetareve te vendit per kushtet ekonomiko financiare se si jeton cifti qe ka
  ne dore fatet e shqiptareve.A ka strehim te mjaftueshem?Ku flene?Sa dhoma kane ne dispozicjon?Sa banja?

  -Fytyra e Monikes ne publik duket mjafte histerike kur flet per persona me te cilet me pare ka qene
  fotografuar e qeshur!?Xhelozi?Urrejtje nga pa mundesia!?

  Mund t’ju kujtoj se krizat ne bote qe nga Greqia e Lashte e deri ne ditet tona ne pergjithesi kane qene te influencuara nga raportet seksuale te mbreterve,pricerve e deri tek liderat demokratik.

  Njohim tani lufterat per Helenen e Trojes…etj.

  Raportet seksuale te Bill Klintonit me Monika Levinskin cuan ne firmosjen e vendimit per te bombarduar Serbine dhe sollen pavarsine e Kosoves…

  Reply to this comment
  • Nje koke pa lare June 14, 14:19

   Si duket ILIR FLORIRI fle me Saliun…

   Reply to this comment
  • Sharlatani i Selanikut Fahri Xharra June 14, 14:20

   Ka vetem nje fakt. Shqiperia ishte dhe eshte KOLONI. te gjitha te tjerat jane imagjinare.
   Te gjitha krizat ne bote kane qen dhe jane INXHINERIME gjeo-politike.

   Reply to this comment
  • Raimond vlonjati June 15, 01:47

   Meta ja futi sa krahu atij hajdutit te mbushur plot ligesi e deficence qe e kemi Kryeminister

   Bravo Meta , u tregua inteligjent ,

   Ndersa tani deficenti Rana ketkon te beje revolucionarin , se duke zbatuar ligjet nuk i ben dor azgje Metes

   Ligesia e qelbesires Rama ishte e pa fund ,
   kur gjasme ne emer te Vetingut te fameshem , e prishi Gjykaten Kushtetuese dhe Gjyjaten e larte ,
   ne menyre qe te bente cte donte , duke emeruar sharlatane e zogj korenti ne cdo institucion

   Mirpo kjo ligesi i ra ne surrat si bajge , te cilen ja leshpi me zgjuarsi Ilir Meta

   Reply to this comment
  • Makbethi June 15, 03:39

   Hahahahah
   Skrapi Ilir Meta nga katundi guror Çepani e deshiron veten mbret. HAHAHAH
   Mbreti jam une.

   Reply to this comment
 2. Komunist i Penduar Thelle ne Kanada June 14, 14:13

  HA mut ha o president.HA MUT HA O MI HALEJE

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro June 14, 14:41

   Ilir Meta BURRE SHTETI, veç ky mund ti beje balle egersires dhe çmendurise te kriminelit dhe hajdutit me te madh qe ka njohur historia e shtetit Shqiptar Edvin tepsia, sahani , kazani dhe qenefi. Sot asnje shqiptar i ndershem nuk i shkon pas Ram timonit , perveçse disa dallkaukeve e sahanlepires te pa fre. Mallkimi i ketij populli do ti zere.

   Reply to this comment
   • shqipe June 14, 15:36

    Te vjellat e shqupit te sali gjirizit dhe lulush Mut sterrmutit s s’e harrijne dot per ta bere pis gjigandin,shqiptarin e madh Ed Rama.

    Reply to this comment
   • Cuni i Vuk Karaxhicit nga Vicidoli June 14, 20:01

    Po kete titull te larte , ambasadori Arvizu ia akordoi bajraktarit , kurse zoti “Kastro” ia paska vjedhur doktorit dhe po ia var I.Floririt ! Po e kalojne dore me dore, sikur te ishte kupe kampionati sportiv . Ju lutemi te jini me serjoze!

    Reply to this comment
 3. Sharlatani i Selanikut Fahri Xharra June 14, 14:18

  Te reja nga KOLONIA SHQIPERI

  A do te zbatoj presidenti imagjinar urdherin per te c’ber parlamentin imagjinar?

  Mendohet se PRONARI I SHQIPERIS e ka inxhieruar, urdheruar krizen e sotme, qe struktures drejtuese te prones se tij Shqiperi ti jap FORME PRESIDENCIALE.

  Reply to this comment
 4. NY. June 14, 14:54

  Bravo Meta, shperndarje ate pis parlament qe te zgjodhi ty ! Palacot na qenkan penduar qe te vune president ?
  Tani u kujtuan te qahen ? mbaroj muaj i mjaltit ? Divorc Meta ! Parlamentit te kurvave te “ndershme” qe deri dje fleten me ty.

  Reply to this comment
 5. Ujku Plak June 14, 15:33

  Shperndaje sa ti q.sh te Zonjen ne vere .
  Nuk kane pare gje akoma .
  Hiq 5-6 deputete , te tjeret duan tu besh ate qe donte tu bente Lale Krosi ne 1925 Deputeteve dhe Krereve te Bajraqeve si nga Jugu dhe ne Veri .

  Reply to this comment
 6. Konti Sbalta June 14, 15:41

  Mbas ketyre “lodrave”presidenciale neveria gati tridhjet vjecare ndaj Saliut ,po kalon teresisht tek Ilir Meta , ndersa Saliu ne “mjerimin” e vet , eshte bere per tu meshiruar dhe qar hallin, sepse mosha e tij nuk e perballon dot burgun edhe pse kushtet ne keta burgje do te jene te vecanta dhe shume te pershtateshme per keto figura te urryera te botes se krimit!Perpelitjet e Ilir Metes ne prag te SPAK-ut jane si frymemarrja e fundit e te semureve ne prag vdekje!

  Reply to this comment
 7. Konti Sbalta June 14, 15:47

  Mbas ketyre “lodrave”presidenciale neveria gati tridhjet vjecare ndaj Saliut ,po kalon teresisht tek Ilir Meta , ndersa Saliu ne “mjerimin” e vet , eshte bere per tu meshiruar dhe qar hallin, sepse mosha e tij nuk e perballon dot burgun edhe pse kushtet ne keta burgje do te jene te vecanta dhe shume te pershtateshme per keto figura te urryera te botes se krimit!Perpelitjet e Ilir Metes ne prag te SPAK-ut jane si frymemarrja e fundit e te semureve ne prag vdekje! Ate nuk e shpeton dot “as Shqiponja”qe ka aq “deshire” te vetfilmohet e ta percjelle ne ithtaret e tij as edhe”ujkonja “qe bertet nga mengjezi ne darke per “rrevolucion demokratik”bashke me lukunin qe i shkon pas!

  Reply to this comment
 8. Konti Sbalta June 14, 15:50

  Mbas ketyre “lodrave”presidenciale neveria gati tridhjet vjecare ndaj Saliut ,po kalon teresisht tek Ilir Meta , ndersa Saliu ne “mjerimin” e vet , eshte bere per tu meshiruar dhe qar hallin, sepse mosha e tij nuk e perballon dot burgun edhe pse kushtet ne keta burgje do te jene te vecanta dhe shume te pershtateshme per keto figura te urryera te botes se krimit!Perpelitjet e Ilir Metes ne prag te SPAK-ut jane si frymemarrja e fundit e te semureve ne prag vdekje! Ate nuk e shpeton dot “as Shqiponja”qe ka aq “deshire” te vetfilmohet e ta percjelle ne ithtaret e tij as edhe”ujkonja “qe bertet nga mengjezi ne darke per “rrevolucion demokratik”bashke me lukunin qe i shkon pas!(Monika Kryemadhja)

  Reply to this comment
 9. kasem gahinji June 14, 16:41

  mua me duket si perpjekje per te mbrojtur vehten nga shkarkimi kjo kerkese per legjitimitet.kushtetuta e percakton qarte kur presdenti shperndan parlamentin.ne te dy rastet ,por ne te gjithe kushtetuten nuk i jepet e drejta per 140 vendeshin.legjitimitetin e parlamentit nuk e shpall presidenti,ose ta anulloje presidenti.ate ,kushtetuta ia atribuon vetem kqz,e cila shpall perberjen,jep mandatet,zevendson deputetet sipas ligjit kur lene mandatet.aktualisht parlamenti eshte ne proces plotesimi.pra presidenti ,ne rast se dekreton shperndarje,merr kompetenca ekstra kushtetuese si ne rastin e dekretit per zgjedhjet.shperndarja ne rastin konkret eshte vazhde e grushtit e shtetit e kryer nga presidenti “alende”,por kete rradhe krah per krah me pinocet saliun.fakti qe sot bashkite e pd dhe lsi kane filluar perpjekjet per bllokimin e zgjedhjeve,shoqeruar me perplasje si ne librazhd tregon pershkallezimin hap pas hapi te grushtit te shtetit.ka ardhe koha per reagim masiv,miting proteste para preidences.te mblidhen 400,500mije qe te kerkojne zgjedhje me 30 qershor,doreheqjen e presidetit.dhe cdo miting fushat te khehet,jo ne monolog i edit por nr kerkese per mbrojtjen e te drejtes per te votuar me 30 qershor sipas kushtetutes.monologjet tileme per tragjedite e shekspirit,jo per zgjedhjet.

  Reply to this comment
 10. a jua shkerdheftshin qet e rruges rrace tuaj .Keni gjithe jetes vetem kafshohei si qen vidhni e vrisni e ky mut popull ben sehir June 14, 16:56

  ne vend qe t’ju shkerdhej robt e jua numeroj ne lule te ballit

  imagjino kta funderina njerzore te mbajne peng nji popull te tere
  e ti shkateroj jeten
  ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

  rrethoheni mer kte mut presidence dhe digjeni te gjalle kermen brenda ,

  ndryshe nuk ndryshon asgje ne ate vend kaqolash tifoza shkerdhatsh
  ———

  te mendosh se me cfar problemesh merret Bota dhe me cfar merren kta funderinat Mesjetare

  fisi i muzllumit fare Kancerogjene te Njerezimit
  ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

  Reply to this comment
 11. Niku June 14, 17:23

  Firma “Lura” ka marre lejen e ndertimit te fshatit turistik në Gjirin e Lalezit me firmen e Ilir Metes kur ai ishte Kryeminister. Disa vite me vone nderton vilen gjigande te tij pikerisht aty ku ka hedhur firmen. Konflikt interesi I paster qe cdo president në perendim do te kishte dhene doreheqjen. Në Shqiperi duket si dicka normale dhe asnjeri nuk flet!!! Ku eshte prokurorija per kete fakt?

  Reply to this comment
 12. Lili June 15, 06:25

  Niku , nuk e keni ditur kete kur e zgodhet President?
  Mirr e ka meta ky parlament duhet shpernda sa ma shpejt mbasi kur nuk veproj si Parlament po vetem si vend paeari per horrat!
  Jam e sigurt se 99%te shqiptareve jane pro shperndarjes te ketij turp parlamenti!

  Reply to this comment
 13. Dn June 15, 06:32

  Monika,
  Sexizmi i shkrimit tuaj eshte aq i poshter sa meriton vetem kazanin!
  Po mos eshte Rama ai qe vuan nga impotenca e po e le Linden e shumemartuar pa qef? Mos eshte kjo arsyeja pse Rama po çartalohet ? Etj etj . Dihet qe sa ma impotent jane aq ma shume kulla perpjete duan me ngrit! Edhe Rama e Veliaj rekord kane ketu…
  hajt merru e imotent tuaj edhe mos u kap me grate se kot e ke si dje si sot burri qe kapet me gra eshte i pavlere! Po kjo tregon nivelin tuaj ne debatin politik: kush e shkerdhen tjetrin eshte niveli i juaj.

  Reply to this comment
 14. enverdjali June 15, 08:06

  Nuk shperndahet Parlamenti se do Likja dhe PD-ja. Per parlamentin ka votuar sovrani me shumice votash.

  Reply to this comment
 15. Optimisti June 15, 10:48

  Një bashkomentues para dy ditësh, me shumë të drejtë, ngriti problemin që, meqënëse presidenti ka të dhëna për pregatitjen e një gjakderdhje të tipit të vitit të tmerrshëm 97, atëhere pse ai nuk mbledh urgjentisht Këshillin e siguris kombëtare?
  Asnjë nuk do të përjetoj rishtas vitin 97. Në fshatin tim, banditët me maskë, mbasi u futën në shtëpinë e S. Sotës, u vunë automatikun në kokë pjestarëve të shtëpisë dhe kërkonin paratë në këmbim të jetës. Gati një muaj , në tre pika të fshatit, organizuam vullnetarisht shërbimin e rojes së armatosur si në kohë lufte dhe ndoshta kjo shmangu sulmet e bandave të grabitësve. Nuk dua që përsëri banditi të më vij në shkollë dhe t’ më thoj që mos i kërko as detyrat as mësimin x personi se thika do të kaloj në fytin tënd dhe të dy fëmijve të tu. Dhe ky bandit i marrosur si kolegët e tjerë të tij, humbi jetën në tentativën e tretë për të grabitur te zyrat e komunës parat e pensionistëve të shkretë. Mos ardhtë një 97 e dytë!
  Meqënëse presdenti është aq i alarmuar, sa që, për të shmangur gjakderdhjen, anullon me çdekretim zgjedhjet, atëhere , me që gjëndja është kaq e rëndë, pse vërtet nuk mbledh Këshillin e sigurisë kombëtare dhe tëdiskutohet e ti vihen pikat mbi “i” çdo problemi që ka lidhje me këtë situat të rrezikshme që mund të shpërthej në mënyrë fatale dhe s’ mund të kontrollohet më pas. A ka ndonjë bashkomentues kompetentpër këtë problem ose ju të gazetës Dita mund të shtjelloni dhe të sqaroni a duhet të mblidhet Këshilli i siguris kombëtare, kush ka kompetencën ta thërras dhe në qoftë se duhet të mblidhet dhe nuk mblidhet,pse?
  Mos është mbledhur nga presidenti aktual ky Këshill për çështjen Balili?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim