Cili qelbësirë e shkroi atë letër?!

Arben Duka May 1, 2016 22:06

Cili qelbësirë e shkroi atë letër?!

(Pjesa e parë)

Shumë e shumë gjëra,
pa thënë na mbenë,
ndaj dhe u rikthye,
bilbili në skenë!

Ndaj na u rikthye,
me oi-oi,
se Salën e shpunë,
në prokurori!

Unë ja vura fjalët,
bilbilit në buzë,
kur thashë-se për Salën,
s’ka asnjë akuzë!

Ndaj këndon bilbili,
nëpër koçimare,
herë e parë që kemi,
një akuzë zyrtare!

Akuza ka shkuar,
në prokurori,
po s’dimë në do vejë,
dhe shoku Sali?!

S’e dimë nëse Llalla,
ka për ta hetuar,
apo do mbyllë dosjen,
fare pa filluar?!

Asnjeri tamam,
nuk e di këtu,
se u kap gafil,
edhe Zoti Lu!

Se Lu-ja e di,
nëse nisin gjyqet,
SHQUPI nga reforma,
fare do tërhiqet!

I doli sebepi,
Lulëzim idiotit,
që të mos e mbylli,
stinën e bojkotit!

Po ditë përpara,
pa nisur përplasjet,
Gardë e Republikës,
justifikoi vrasjet!

Justifikoi vrasjet,
vrasjet e Janarit,
dhe e drejta mbeti,
me Grupin e Zjarrit!

Garda e Rilindjes,
vrau drejtësinë,
nxori të pafaj,
edhe xha Salinë!

Edhe xha Salinë,
dhe rioshin Lul,
gjithë qëndrimet tona,
i ktheu në nul!

Garda e Rilindjes,
e ka shkruar pastër,
se Ziver Veizi,
ka qenë shumë i ashpër!

Ka qenë shumë i ashpër,
kur ka demostruar,
ndaj Garda për zjarr,
qe e detyruar!

Po bilbili thotë,
në ato gërxhepa,
se Ziveri qe,
me duar në xhepa!

Dhe vijon bilbili,
miku im i vjetër,
Faikun e vranë,
në trotuarin tjetër!

Dhe pyet bilbili,
se s’ka ç’të bëjë tjetër,
cili qelbësirë,
e shkroi atë letër!

Vërtetë që Janarit,
tani i ra flama,
do hiqen dhe pllakat,
që ka vënë Rama!

Pllakat e dëshmorëve,
hiqen në 5 Maj,
se Grupi i Zjarrit,
doli i pafaj!

(Vijon nesër pjesa e dytë)

Arben Duka May 1, 2016 22:06
Komento

17 Komente

 1. Beni May 1, 18:39

  Ziver Veizi, kthehet nga Greqia dhe nuk shkon te shohe nje here femijet e tij dhe na shkon direkt ne demostrate ? Cfare babai eshte ky ? Erdhi nga Greqia per familjen apo per demostraten ?
  Mbeten duke nxjerre neper gazeta vajzen e tij qe qan e kerkon babane….
  Ndoshta ka qene i organizuar ne “trupat speciale” qe u sollen te organizuar nga Greqia per demostraten.

  Reply to this comment
  • l ri May 1, 21:48

   Vetëm njeri shqiptar nuk je o ti krimbi ,,,beni

   Reply to this comment
  • Benjamin May 2, 06:35

   Seriozisht e ke ti Beni kete komentin???????????

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN May 2, 11:19

    Benjamin , po sigurisht qe e ka seriozisht .
    ne jemi ate qe shprehim .
    Benit kur i lindi cuni ,filloi te fliste fjalet e para
    tha tezja vdiq tezja ,tha daja vdiq daja , tha gjyshi iku dhe gjyshi …sa tha babi vdiq komshiu ….
    keshtu pra , ngaqe vet eshte “baba shembullor ” del ketu dhe vjell frustrimin e tij .

    Reply to this comment
  • Lesi May 2, 07:47

   Ky eshte Zeni me pseudonim “beni”!Po Myrtajn,Niken e Deden “trupat speciale” or majmun qe pasi te kane thene qe bishtin ta ka hequr Krykrimi ndihesh njeri .Ndoshta nuk ndihesh me majmun por mos haro se ka shenja e ,sjellje e te nxjerrin lakuriq qe je majmun e si i tille do te vdesesh o vemje Berishjane ose viktime e injorances 25 vjeçare te satrapit “burre leshi” qe shet edhe pjestaret e familjes per interesa te veta!

   Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 May 2, 10:10

   o beni me tru prej qeni!!
   ke shumë të drejtë!!po aq baballarë të këqinj ishin dhe ata që u vranë kundër pushtuesve!ata në vënd që të shikonin familjet e tyre dhe bythën e tyre morrën pushkët e shkuan për të luftuar!flas si për kohën e skënderbeut(me shpata atëherë)për kryengritjet e përhershme nën turkun,për luftën e vlorës dhe atë të dytën!!
   kështu mor debil që nuk e njeh atë që bota e quan ndërgjegje civile!!atë që vë në radhë të parë shoqërinë!!
   kështu mor debil,njerëz si ti shohin më parë bythën e tyre se shoqërinë!!prandaj jemi në këtë gjëndje!prandaj nuk shkojmë përpara sepse njerëz si ti nuk mund të llogarisin më larg se një hap!!dhe ky hap mbetet gjithnjë vetja e tyre!!njerëz të tillë harrojnë se kur e hanë në bithë ata vetë kujtohen përse të tjerët nuk i ndihmojnë!njerëz si ti e meritoni të liheni si qën në fatin tuaj!!sepse ju mendoni vetëm për fatin tuaj dhe jo të shoqërisë!!

   Reply to this comment
   • Antikonformisti May 2, 11:48

    “Beni” apo Zeni, llapaqen skuthesh, mbaje turravrapin, se dhe ne bythe te qenit te futesh, se fsheh do surratin. Me keto qe shkruan, veshtire se te fal kush, ndaj bej kujdes kur kerkon te rivrasesh, qofte dhe virtualisht.

    Reply to this comment
 2. As Poet, As Analist May 1, 20:57

  Kendon pa pushim Bilbili
  Pa i’u ngjirur zeri fare
  Here qendron ne prag te deres
  Here qendron ne dritare!!.

  Kendon pa pushim Bilbili
  Ne mejhanet e Tiranes
  Ia thote pa pushuar fare
  Te SHQUP-i ne ane te lanes!…

  Ka njezet e gjashte vite
  ç’te ka gjetur popull – ziu?!
  ti vajton si qyqe prilli
  si bilbil ‘kendon’ Saliu !!

  Bilbili me sqep te ndyre
  me surrat te deformuar
  sa here te ka share rende
  sa here te eshte hakerruar ?

  Ka nxire si reja e detit
  ka shperthyer ne gjemime
  ti si qyqe ke vajtuar
  vetem kuje e ligjerime!!

  Ka ‘kenduar’ sa eshte ngjirur
  ky bilbil-bilbil gjyzari
  po edhe ka pallur shume
  njelloj sic pellet gomari!

  Zbriti nga mali bilbili
  ashtu si fare pa pritur
  pastaj u be nje me ukin
  per te shqyer e uleritur!!

  Me ‘kenget’ e tij bilbili
  nuk ka lene sy pa perlotur
  me sqepin e tij te ndyre
  nuk ka lene asgje pa ndotur!

  Ne keto njezet e pese vite
  ç’te ka gjetur popull – ziu?
  ti je vrare e je gjakosur
  ketu ka bere hyqem Saliu!

  Ne keto njezet e pese vite
  ka ngrene njeriu – njerine
  koke ulur qyqi- popull
  ka degjuar bilbil Saline!!…

  Do vazhdoje kengen bilbili
  Do kendoje e s’do pushoje
  Ndersa ti o qyqi popull
  Do ngelesh me m….(molle) ne goje

  E sa shume ka per te shkruar
  per gjithe ‘kenget’ e Saliut
  per te zezat qe vazhdojne
  mbi kurriz te popull-ziut!!…

  Sa do e durosh akoma??
  Te pyes o popull – ziu
  te vajtosh si qyqe prilli
  te ‘kendoje’ bilbil Saliu??!!

  Reply to this comment
 3. Hani pak mos hani shume m.... May 1, 22:51

  Komentuesi “Beni” qenka tip b** q**, kelysh k**, legen dhe familje surrogato.

  Reply to this comment
 4. F. Fratari May 1, 23:55

  @As Poet, As analist… Je më shumë, je një artist!

  Krahas Dukës të kam parë, (Me brumë të shëndosh në magje) Të dy jeni të paparë, Për idetë hedhur në vargje.

  Duka shumë më lart qëndron, Frymëzon me tërë krijimin. Flet dhe si bilbil këndon, S’e duron dot anonimin…

  Eshte firmë e deklaruar Esht’ ilaç, ësht’ aspirinë, Në kohën më të kërkuar Qet’son e shëron njerinë…

  Reply to this comment
 5. Mark.uk May 2, 06:34

  Gazeta dita organ i partis socialiste.Zeri i popullit te kaloj e pavarur.tpTe kjo gazet jan mbledhur sigurimsa si dhe ish sekretar partie fshati.

  Reply to this comment
  • Antikonformisti May 2, 11:52

   O Mark Muti! Po e pranojme idiotesine tende per nje moment, po ty kush te pordhi, te pshurri apo te dhjeu qe vjen e pellet si gomar? Sigurisht qe do jesh nje servil i atyre qe lakon shume here dhe nga inati se kane fjetur me femrat e tua te fisit nuk rri dot pa lehur.

   Reply to this comment
 6. MeteH May 2, 08:37

  Shkruaj-shkeuaj o Arben Duka,
  Per PD e per Saline,
  Per popullin e shtrete,
  Qe keta jeten ja nxine.
  Sali-kafsha nuk fle gjume,
  Nate e dite enderron,
  Qe kete popull fukara,
  Si ta shkrije me avione.
  Me avion e me tanke,
  Ashtu si ne ’97-ten,
  Se si’98-ta lule,
  Do arrij imagjinaten

  Reply to this comment
 7. selim May 2, 10:30

  Nje gazete ku diskutojne vetem qelbaniket komuniste dhe po qe se dikush tjeter del kunder tyre nuk lene fjalor pa perdorur duke ofenduar e share biles dhe duke i bere presion kesaj gazete per te mos i cfaqur keto komente.

  Reply to this comment
 8. rapsodi popullor May 2, 12:37

  Kur prova nuk ka fare, dalin letra ” kercenimtare “..Sikur prova te kish vertet, nuk priste qeveria 5 vjet..Por ka dhe nje rrug tjeter, ( ajo e huqit te vjeter ).. Bej leter kercenuese, pa prova ekzistuese..Mashtro me prova te pa qena, sajo letra e shkruaj rrena..Kete menyre ka pushteti, te hutohet mileti..Keto letra e keto perralla, i shpik Tos Klos PALLA.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*