A do kapet demi prej brirësh?

February 11, 2018 11:10

A do kapet demi prej brirësh?

 

Bedri Islami

Një fakt është i vërtetë: Prokuroria, sidomos Prokuroria e Përgjithshme, ka filluar të lëvizë nga vendi. Pezhizhka që e kishte mbështjellë atë po fillon të bjerë dhe fillesa e tashme është ogurmirë dhe ndoshta mund të jetë edhe parathënia e shumë gjërave të tjera. Është plotësisht e mundur që përmes katarsit që mund të bëjë ajo, shumë gjëra të jenë plotësisht të qarta dhe të ketë ndëshkimet e pritshme për abuzimin me pushtetin.

Në harkun e pak ditëve janë bërë disa nga veprimet e pritura prej kohësh: Janë bërë ndalimet e drejtorëve të rëndësishëm të dy qeverive, ku ka qenë edhe korrupsioni më i ndjeshëm, të rrugëve, janë ndaluar dhe po merren në pyetje zyrtarë të rëndësishëm të dikastereve, krejt befas, por e pritur prej kohësh, thirrja në prokurori e njërit ndër më të përfolurit e viteve të fundit për korruptim dhe nivelin e lartë shpërdorues të jetesës, me të ardhura të dyshimta, Shkëlzen Berishës, tani ish-ministri Genc Ruli, e ndoshta edhe Haxhinasto.

Pra, lëvizja ka filluar. Kjo ka vënë në alarm, jo vetëm funksionarët e qeverive të shkuara, qofshin demokratë apo të së majtës, por edhe administrues të sotëm, të cilët ende nuk e dinë se me cilët do të merret në muajt e ardhshëm Arta Marku.

Është një fillesë e mbarë. Por, jo përtej fillesës. Është, ndoshta, filli i perit që mund të çojë në zbulime të tjera, të ditura dhe të padënuara. Ashtu si është e mundur që “drejtorët” e akuzuar të mbyllin gojën, të mbajnë gjithçka brenda vetes, edhe fajin e të tjerëve, edhe adresat se ku janë shpërndarë milionat e eurove, gjithëherë nëse ka ndodhur kështu.

Por, asnjëra prej tyre, ndoshta me një përjashtim, nuk hyn në ato që u quajtën “peshqit e mëdhenj”. Ata kanë mbetur ende në hapësirën e tyre politike, mediatike dhe, jo rrallëherë, edhe legjislative.

Nëse Prokuroria e Përgjithshme do të shtrihej, ta zëmë, në parlamentin shqiptar, ai mund të rrudhej me një të katërtën e deputetëve të sotëm.

Korrupsioni i lartë shtetëror prej viteve e ka zënë shtetin prej fyti. E ka mbërthyer mizorisht. Më shumë se me një peshkaqen, ai ngjan me një dem të tërbuar, i cili, sa shikon ngjyrën e eurove, sulet tërbueshëm dhe gllabëron gjithçka.

Nëse në këto 27 vite do të kishim pasur një shkallë më të ulët korrupsioni qeveritar e lokal, qoftë edhe në nivelin 30 për qind, të pakëta do të ishin rrugët e pashtruara deri tani; vendi do të kishte pasur, të paktën, edhe 120 mijë vende pune më shumë; niveli i të ardhurave vetjake do të ishte 142 për qind më i lartë në krahasim me të sotmin, do të ishin ngritur rreth 30 spitale të reja dhe mbi 110 shkolla; niveli i jetesës do të ishte shumë më i lartë; vendi do të ishte prej kohësh pjesë e Bashkimit Evropian dhe e drejta e punësimit në Perëndim do të ishte krejt e natyrshme. Ky është përfundimi në të cilin ka arritur një studim për Shqipërinë, i bërë nga njëri ndër institucionet e rëndësishme të Sigurisë, Stabilitetit dhe Integrimit Europian.

Megjithatë duket se është e shpejtuar, në fakt, hapja e dosjeve madhore, është e vonuar. Vonesa nuk është faji që rëndon mbi Arta Markun; në një hark kohor prej disa javëve ajo ka nisur të përmbysë disa tabu të politikës dhe të gjyqësorit. Por, nëse vonesa do të shkojë drejt kalendave greke, atëherë, bashkëfajësia do të ketë më shumë se një emër.

Humnera e shtetit shqiptar nuk e ka fillesën tani. Pasojat shfaqen gjithnjë e më të rënda, por zanafilla është shumë më e hershme.

Janë disa dosje të mbyllura, herë nga socialistët në pushtet, herë nga demokratët në të ikur nga pushteti.

Asnjëra nuk mund të zgjidhet si duhet nëse nuk fillohet nga ngjarjet e vitit 1997. Fillesa e korrupsionit nuk është aty, por ajo mbart njërën nga zezonat më të mëdha dhe enigmën e fillesës. Ka dëshmi okulare se si u hapën depot e armëve dhe kush dha urdhër për këtë, e jo vetëm nga Izet Haxhija. Disa nga dëshmitë janë ende të regjistruara, si ajo e ish-Presidentit Berisha në mbledhjen e Grupit Parlamentar të PD-së, “të armatosen militantët”, urdhri për bombardimin e zonave të rebeluara të Jugut, kërkesa për përdorimin e lëndëve kimike, vendosjen e shtetit nën kontrollin e policisë sekrete dhe gjeneralit Gazidede, përfaqësues jo vetëm i këtij sigurimi, por edhe i forcave radikale islamike; armatosja dhe mobilizimi i forcave civile dhe dërgimi i tyre në jug, duke ndjellë luftën civile; krijimi i të ashtuquajturit “Komiteti i Veriut” dhe vrasjet e shumta, të cilat janë edhe më tepër se sa ato të ndodhura në 40 vite komunizëm; mashtrimi masiv me firmat piramidale, e të gjitha janë vetëm një pjesë nga ku duhet të fillojë hetimi i Prokurorisë së Përgjithshme dhe të Prokurorisë së Krimeve të Rënda.

Fillesa e punës së tashme të strukturave të prokurorisë është sinjafikative, por nëse do të mbetet këtu, atëherë është bërë fare pak, ose më saktë, nuk është bërë asgjë.

Në harkun e 20 viteve të fundit kanë ndodhur ngjarje të jashtëzakonshme korruptive, të përmasave shumë të mëdha, të cilat kanë krijuar dy dukuri të llahtarshme: Kanë krijuar oligarkinë politike financiare dhe kanë shkatërruar besimin e njerëzve në ekzistencën e shtetit.

Koha për të hapur dosjet e mëdha dhe për të kapur demin nga brirët duhet të vijë sa më parë të jetë e mundur. Dhe mundësia është reale, sepse ajo që është vjedhur dhe ata që janë vrarë, jo vetëm kërkojnë ndëshkimin, por janë edhe paralajmërime të së ardhmes.

Është e pazakontë, por, thuajse me të gjitha ngjarjet e mëdha korruptive janë të lidhur një grup njerëzish, të mbledhur rreth ish-shefit të qeverisë “Berisha”. Me to, dhe me atë, janë të lidhura Rruga e Kombit, ku jo vetëm janë zhdukur qindra milionë euro, por edhe, për hir të një përurimi zgjedhor, janë hedhur në erë dhjetëra milionë të tjera. Është e lidhur Gërdeci dhe 21 Janari, CEZ, bandat mitingashe dhe Fazlliç; 14 Shtatori, puçi i zi i kolonelëve pëdëistë, zhdukja e floririt dhe vilat e stërmëdha në bregdet, rreth këtij grupimi janë fëmijët kryeministrorë dhe ish-ministra, si Bode, Ruli apo Pollo, të cilët, sa herë kanë pasur besim qeveritar, aq herë edhe kanë krijuar humnera financiare.

Nëse këto çështje të nxehta do të rrinë edhe më tej si kuti të mbyllura, të cilat nuk mund të hapen, atëherë krejt vlera e Vettingut dhe rigjallërimi i Prokurorisë do të jenë shfaqje kalimtare, nga të cilat të hidhëruar do të dalin njerëzit e thjeshtë, të varfër dhe të lënë në mëshirën e një burokracie gllabëruese.

14 Shtatori ishte frymëzimi serb i revoltës. Që para se të ndodhte grushti i shtetit, institucionet më të larta janë lajmëruar për përgatitjen e tij dhe për përfshirjen në të të njerëzve të lidhur ngushtë me strukturat e UDB-së së dikurshme apo KOS, shërbimit të fshehtë ushtarak serb, të cilët do të involvoheshin fuqishëm në një rebelim të armatosur.

Të mos hetosh 14 Shtatorin, jo vetëm si grusht shteti, por edhe si tradhëti kombëtare, grusht luftës në Kosovë dhe mbështetje pushtimit serb, do të thotë të lejosh që fantazmat e së shkuarës të jenë ende në parlamentin shqiptar. Është ndoshta nga momentet më të dokumentuara, që nga përgatitja dhe deri tek armatosja e sulmi mbi institucionet shqiptare, duke e ditur se gjithçka po përgatitej sipas skenarit të dikurshëm të vrasjes së Avni Rustemit. 14 Shtatori priste një vrasje dhe u gjet njeriu që pak më parë ishte betuar ndaj Berishës, se, “unë për ty e jap jetën”.

14 Shtatori do të sjellë një datë tjetër makabër: 21 Janarin.

21 Janari, i cili po shkon drejt harrimit, nuk është shfaqje e papritur. Ishte e paralajmëruar. Zanafilla e tij ishte viti 1997, vazhdimi i tij ishte 14 Shtatori, kur, për hir të pushtetit, desh u ndez një luftë civile. U përsërit në përmasa të tjera hakmarrja e pushtetit, pavarësisht dëshirës për të vrarë 300 demonstrues.

Krimi politik dhe financiar është i ulur në Shqipëri. Mbi të gjitha ai rëndon mbi atë që është quajtur elita e politikës, por që në fakt rezultoi një grusht mercenarësh, të cilët, edhe kur thërrisnin për demokraci, mendjen e kishin tek shkatërrimi, shërbimi ndaj strukturave të huaja sekrete dhe pasurimi përtallës ndaj varfërisë së popullit.

Prokuroria duhet ta kapë demin nga brirët. Duhet të përcaktojë të keqen saktësisht, e cila është një keqe e njohur, e ditur fare mirë, por ende e mbështjellë nën imunitetin e politikës.

Mos u druani. Demi ka brirë, por brirët mund të shkulen.

February 11, 2018 11:10
Komento

25 Komente

 1. spiros February 11, 11:46

  Mire e ke pershkruar gjithe zhvilimin ne fermen shqipetare me lope e dema z.Islami !E goditur eshte edhe kapja per briresh e demit,por ke harruar qe me kapjen per briresh te tij mund ta frenosh perkohesisht e per ta eleminuar ate duhet ta kapesh per bolesh!Mirpo bolet ky dem i ka shume te medha pavaresisht rrudhjes se tyre e do toreadore te zote qe fatkeqesisht mungojne sot!Ndaj si zorre eshte qe demi te ngordhe duke e kapur per briresh!Ai duhet tredhur e toreadori qe qe adap per ate pune nuk jeton me e me lope i ruan bishtin ketij demi te calltisur qe edhe i ngordhur te tremb!

  Reply to this comment
 2. Arber I February 11, 12:04

  Po nuk u kap Demi i Trustit te Geshtenjave te Tropojes, nuk do te shpetoje kurre as Partia Demokratike, as Shqiperia!

  Reply to this comment
 3. proletar February 11, 12:20

  Do kapim Demin ?
  Apo Demi ka kapur Bedriun per Briresh ?

  Nga shitja e Humburgerve
  ne leshin e Raketes Falcon Heavy [ tesla ].

  Bedriu , si bedri
  nuk u shpjegon qe Leshimi i kesaj Rakete
  ne HAPSIRE
  ESHTE ambicja e Korporatave per te kapercyer
  fUQINE Shteterore .

  shteti ka kapur Privatin per ” Briresh ”
  apo Privati kka kapur shtetin per ” briresh ” ???

  Bedriu kete nuk mund ta Thote ,
  se ja presin Koromenen .

  Reply to this comment
  • proletar February 11, 13:33

   Bedriu tregon Gjurmet .

   Nga Mc’ donaldi a Tesla SpaceX [ tesla ]
   Kjo eshte Gara Tragjike per te shkateruar SHTETET .

   Ndera ne Florida tifoset e ç’mendur merrnin pjese ne
   leshimin e Raketes Falcon Heavy e Elion Musk [ tesla ]
   Deklarimi i Casey Dreier duhei te ishte
   lajm i pare ne gazeta ::
   i cili deklaroi ::

   ”” e Reja e ketij leshimi ne hapsire
   eshte ambicja e Korporatave per te KAPERCYER shtetet , dhe qe sot demostron fytyren e vertet
   JEMI tek epoka e RE —- Gildet Age [ 1865 – 1914 ]
   Ku shume MILIARDER kerkojne
   te shkruajne TE ARDHMEN njerzore ,,,,

   kjo eshte nje Idiotesi ————
   atehere perse duhet Shteti ????????????

   Reply to this comment
 4. Edi February 11, 12:47

  Deshira e papermbajtur e militanteve si Bedrana eshte patjeter qe te shohin pas hekurave te burgut te gjithe kundershtaret politike te Edi Rames. Te mbesin jashte qelive vetem ato qe nuk ja rrezikojne pushtetin. Mirepo kjo qe ne pamje te pare duket si nje Parajse per militantet Rilindjote, do shnderrohet ne nje Ferr te vertete. Sepse ne panoramen e korrupsionit ne Shqiperi ka dy pale, biles pala qe sot ka pushtetin, Rilindjotet, kane me shume vend. Sikur kesaj panorame ti hiqeshin vetem demokratet, atehere ne mbare shqiptaret do shihej qarte vetem pala qe sot qeveris, Rilindjotet. Pa fasade fare, por vetem ato. Te mbuluar nga balta e korrupsionit. Pra, Rilindjotet, sado hiqen sikur duan te dergojne ne burg kundershtarin, nuk e bejne. Sepse do mbeteshin vetem ne panoramen e korrupsionit dhe do ta mbanin vetem ate llum e balte vjedhjesh qe sot e ndajne me kundershtarin ne opozite.
  Kjo gje natyrisht nga militantet nuk pranohet, po kush pyet per ta. Ata i duhen Rames vetem ne diten e votimit. Dhe pastaj 4 vjet ti mbaje me shpresa se do behen gjygje si ne kohen e Enverit me “Kriminelet ne litar, Urraaaa”

  Reply to this comment
 5. I.Troplini February 11, 12:54

  Nese rrjeshta te pergjithshem si keto, meritojne kopertinen e nje gazete te perditshme te pavarur, “zbukuruar dhe ilustruar”me nje karikature te nje demi apo gomari, atehere duhet thene se kryeredaktori i gazetes, i meshon fort mediokritetit dhe pallavrave boshe.
  Per gjera te tilla, Shqiperia ka sot kafenete. Aty mund te degjosh, nese deshiron te behesh pjese e taborit zhurmues llomotites, deri ne perendim te diellit, cdo lloj kategorie te rrjedhurish qe as vete nuk e dine se cfare flasin,,,por qe flasin ama. Eshte e vetmja gje qe u ka mbetur. Tragjike por e vertete. Vetem llomotitje, me pamje nga deti, natyrisht.
  A do lidhet demi apo gomari nga bishti apo nga veshet?
  Me falni. A mos ka ardhur koha, edhe per gazeten DITA, te mendohet per strategjine qe deshiron te ndjeke per te mbijetuar ne tregun e informacionit, per cilesine e asaj qe i servir lexuesit?
  Te gjitha keto ngjarje qe permenden ne keto rrjeshta, shqiptaret i kane perjetuar. Nga shtypi cilesor, qytetari pret analize te bazuar ne fakte dhe jo pikepyetje ne fund te nje fraze trutharesh.
  Faleminderit per asgje Bedri Islami. Mos harroni pikepyetjen, edhe tek rrjeshtat e rradhes, qe po shkruani dhe doni te na lumturoni neser.
  Do e lidhim Bedri, do e lidhim. Nga koka, do ta kapim.

  Reply to this comment
  • Gani USA February 11, 15:15

   O Idiot Troplini
   Pse ore Bedriu do ta kapi demin?
   Bedriu fjalen ka o profesor.
   Po t pakten Bedriu dhe Dita e thone fjalen sakte ate te verteten qe e dine gjithe analistet e tjere por t tjeret jane te blere.
   Si thua ti qe i kerkon prangat te Bedriu
   Me mire te kemi ca bedrinj qe ndajne me ne te vertetat sheshit apo t kemi vetem analiste legena qe genjejne per llogari te interesave te veta te ngushta?

   Reply to this comment
   • G&B February 11, 17:12

    ore Gani mavriusa

    kaq “deleted” jeni more ju amerikaret shqipfoles….Beri islami eshte e 10000000 here qe i thote keto fjale dhe lexusi kerkon:

    1-kush e mbron kete monster

    2-si do clirohet shqiperia nga pushtimi berishist se donald luja dhe edi rama duken lepuj para kesaj monstre..

    ;
    Jem lemerisur kur donald luja “i bedrriut dhe ganiut”ka kete mendim per perbindeshin berishe:

    ______________

    Gazetari pyet D.L
    Zoti ambassador përse i kushtoni kaq vëmendje një politikani që është tërhequr, ka dalë le të themi, “gjysmë pensioni”?

    ..

    Donald Lu Pergjigjet:
    Nuk besoj se z. Berisha do binte dakord me ju se pothuajse ka dalë në pension. Unë e pranoj që z. Berisha nuk është më kryetar i Partisë Demokratike dhe nuk është as drejtuesi i opozitës.
    Por ai është një person më me ndikim në Shqipëri dhe unë besoj me vendosmëri se është në interesin e qeverisë së Shteteve të Bashkuara, të popullit të Shteteve të Bashkuara, që përfaqësuesit e tyre, unë dhe persona të tjerë që punojnë në ambasadë dhe njerëz në Uashington, të jenë në kontakt me njerëz që kanë ndikim. Kështu, duke u mbështetur në këtë kriter, unë shpresoj që t’i vazhdoj takimet e mia me z. Berisha dhe të vazhdoj të kërkoj këshillën e tij…..

    o ganiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

    ky krimineli Sali i bedriut paska mbeshtetje nga donald luja i gani usa-s

    kaq budallenj jeni o shqiptare te mjere sidomos ju te ganite e usa-s

    Me e vogla qe duhet te beni ju katunaret shqipfoles te usa-s eshte ti drejtohni donalderve te amerikes

    zoterinj boll po e mbroni kaq hapur kete perbindesh qe na i prute ju nga beogradi

    Reply to this comment
    • Gani USA February 11, 17:18

     Po… Edhe cfare?
     Gazetareve ua kerkon ti te shkepusin lidhjet e Saliut me Donaldet apo te denojne Saliun dhe Donaldet?
     Ik ore budalla
     Pse po reformohet drejtesia?
     Per te bere keto qe kerkon zotrote.
     Pse more me penen dhe bojen e gazetave pretendon ti te kapi Bedriu per gryke Donaldin tani apo te kapi Viktor Malaj saliun per bishti dhe te zihen me grushta qe te kenaqesh zotrote.
     Shko ore mbushu, torollak

     Reply to this comment
     • G&B February 11, 17:52

      Nuk e di pse e ve fjalen USA nga mbrapa ?

      .
      Apo te tregosh se ai Donaldi i Washingtonit te merr cdo mengjez ne telefon dhe te thote; Hi .My friend…

      .
      Je aq i palexuar kur thua “pse me bojen e gazetave do hedhin ate apo kete…”

      Tani Gani hapi veshet :

      Pushteti i mediave ka aq fuqi sa per shembell ne 9 gusht 1974 e hodhen nga karrikja Niksonin si lecke…

      ..
      Pra ne qofte se ju 100..200 apo 1000 Gani Usa-t me ca alban dega (qe na cau trapin me komente copy paste) mblidheni dhe ju drejtoheni kongresit amerikan si intelektuale per denimin e krimeve te berishizmit jam i bindur se do ndryshoje rrota e historise ne Shqiperi..

      .
      Por me keto cicerimat e bedrisalmikut….dhe ham hamet ne blogje te hamdi degeve apo ganiusallareve te garantoj se berisha do behet Nderi i kombit..i ketij kombi te pshurruar nga te kater anet jo vetem nga armiqte por akoma me keq dhe nga miqte..e ganileshit

 6. Flutura February 11, 13:05

  Mos bej “tersin e Pojanit”, e ka filluar mire…por a do te vazhdoj. Me shpresedhenes z.Bedri.

  Reply to this comment
 7. perkthyesi February 11, 13:16

  Per te qene te sakte, duhet thene se rezultatet ende jane ZERO! Mund te jene trazuar pak ujrat, por ende nuk ka ndonje fillim premtues! Do flasim e shkruajme ndryshe, ne momentin e zenies ne rrjete te atyre emrave qe populli i njeh dhe i lakon perdite per zullumet dhe bemat e jashtezakonshme qe kane kryer! Ju faleminderit ne se me keni lexuar!

  Reply to this comment
 8. info analitike February 11, 14:00

  Shoku Bedri ka problem me demin sepse ka nje sfazim ideologjik dhe kohor. Sfazimi ideologjik ka te beje me tendencen qe ka ai qe te rrotulloje cdo gje rreth Berishes duke harruar te tjeret qe kane bere po aq deme. Sfazimi ne kohe ka te beje me faktin se aktualisht ne pushtet eshte Rama dhe jo Beriasha e Bedriu nuk merret fare me demin Rama sepse ai ka te njejten ngjyre me ate te Bedriut. Shoku Nuk luftohet e keqja me propagande ideologjike o shoku Bedri. Ti nuk ke faj se ahtu te kane mekuar qe ne kohene e ZP-se me luften e kllasave. Te perdoresh te njejtin meter gjykues si te kohes se kumandarit te ben edhe me qesharak e te pabesueshem. Shiko se ke arritur deri aty sa nuk te besojne me as militantet e partise meme.

  Reply to this comment
  • pensionist February 11, 15:39

   info – anali
   mos e bastardo diskutimin ,
   Mos e kthe diskutimin si tek Tajvani ballist .

   Rama , Bedriu , Saliu , Meta e compani
   jane made in Kapitalizem.

   EDHE ti brenda e ke me kete politik ballistash ,
   por nuk e ndjen se e ke Biren e madhe .

   hajde Loku ——- meso te shkruash – nuk kemi nevoje te na provokosht demokratikisht per klikime Nastradinesh .

   Reply to this comment
   • info analitike February 11, 16:40

    Po ti ke dale ne pension c’ne qe derdellit? Gezo pensionin qe te ka dhene Rama me Saliun se po ta heqin edhe ate kothere e nuk do te kesh leke as per te paguar internetin.
    Mos ma qaj hallin mua se une nuk u kam zene bese qe ne fillim dhe i kam zgjidhur shpejt hallet e mia fale punes dhe sakrificave ne nje vend per se mbari.
    Hajde loku mos shkruaj ne veten e pare shumes se nuk te ka zgjedhur askush zedhenes ketu ne forum, aq me teper qe nderron nofke vazhdimisht e nuk ke guxim as ti dalesh zot me nje nofke te vetme budallalleqeve qe shkruan.

    Reply to this comment
    • Gani USA February 11, 17:42

     info anali
     Po ku ta rrotullojme sipas teje ne mos jo rreth Berishes?
     A na thote Saliu qe ai e permbysi komunizmin dhe solli “rendin e ri”?
     Pra kete qe kemi sot?
     Je i kenaqur ti me kete qe kemi sot?
     Po? Epo ik pirdhu mos na rri forumeve.
     Jo? Atehere cfare ke qe derdellit kunder cdokujt qe te shan nga nena Sali?
     Edhe Rama produkt i Saliut dhe “permbysjes” se madhe qe na solli fshatari nga Vicidoli.
     Keshtu qe atij do ti kerkojme llogari?
     E kupton o info anali? apo je dhe ti fshatar nga anet e Sali analit

     Reply to this comment
     • info analitike February 11, 18:02

      Ore ketu ti vete je percaktuar i pjerdhuri ne pension. Jetojme ne demokraci o shoku vezhgues ndaj mesohu me rregullat e saj! Shkoi e vate koha kur jepje urdhera. Tani nuk te pjerdh njeri. Po pate argumente bujrum sa per llafe pazari vazhdo me Bedriun e rrotullojani njeri tjetrit aty ku u pelqen me shume. Se cfare bej une nuk te pies as ti as bedriun e askend tjater. Kuptove nashti o shoku coban i zbritur nga mali qe na hiqesh “tiranàs”

 9. Αλβανός δικτάτορας Γεώργιος Παπαδόπουλος February 11, 15:24

  Ti Bedri ke nje semundje si Mero Baze qe nuk guxoni te thoni asnje fjale per berishistet ne Washington dhe Bruksel qe kane cerekshekulli qe luajne fijet prapa skenes.
  .
  Me konkretisht;
  .
  Marrim dyshen Tom Ridge me Damir Fazllic ne vitet 2006-2007 ne KESHILLIN E SIGURISE KOMBETARE:
  .
  Nese ti me Meron e bete cope –cope me mitroloz agjentin serb Damir Fazllic (ustain e Lulbashicit) nuk guxoni te thoni gjysem fjale per Tom Ridge-in.dhe kjo eshte kriminale si per ty dhe per ato qe prune Fazllicin,,Berishicin I cili e tha troc ne parlament;
  UNE FAZLLICIN E KAM MIK SHTEPIE….DHE ju berdrinjt e mbyllet sqepin si pula qymezi

  Me bizarre eshte puna me Edi Ramen qe eshte ne hordhine e kanibaleve envero-fagos qe ne vend te hapte defteret e krimeve te salielezbiberit hapi bunkaret e Enverit

  E keqja e Rames ose tradhetia kriminale e tij eshte se ne vend te depononte ne prokurori me fakte per krimet berishaine u mor si KANIBAL me kohen e Enverit dhe jane qindra shembuj..
  ,
  Por Edi Rama e ka nje fare justifikimi se ai Nenpunsi I Endrrave te rruga e elbasanit duket qarte se I shterngon me pinca bolet e tij duke I thene;
  Bej cfare te duash ne ate vend..por Berishen burrin e shtetit te Arvizuse mos I prek asnje qime dhe ashtu ndodhi
  .
  Persa I perket korrupsionit nese ne shqiperi eshte me kuintal ne amerike dhe gjermani jane tonelata edhe pse jane te mire-maskuara
  Diku dikur nje komentues tha nje vertete te madhe ne kete menyre:
  .
  SA T’ KETE GJALLE N’ AMERIKE ELEZ SERBIBERIN
  KENI ME JA PA SHERRIN SALI MATHERFUCKERIT.
  ————————————
  .
  Si Izet Haxhai ashtu dhe keto Zabitat me Xhevdetet kane filluar te vene mikroskopet te detaje idiote te vrasjes Azem Rrugac Hajdarit dhe kane harruar kryesoren:
  GRUSHTI I SHTETIT NE 14 SHTATOR 1998 KUR USA-BE
  JU LUTEN KETIJ KRIMINELI QE TA FALTE NANON DHE TE KTHENTE ARMATIMIN
  BILE PATI DIPLLOMATE
  QE PERGEZUAN SALIKRIMINELN QE DORZOI VULLNETARISHT ARMATIMIN E RENDE TE GARDES…
  .
  BILES ME KRIMINALJA E MIQVE TANE ISHTE SE MUAJ ME VONE
  NUK LEJUAN ARRESTIMIN E BERISHES PER KETE GRUSHT SHTETI
  Pse usa-be nuk mbrojten hapur Sali kriminelin qe duhej arrestuar jo vetem atehere por dhe sot.
  Pse I duhen vene prangat ne cdo kohe burrit shteti Arvizuse dhe kumbarit te Donald Luse
  ***
  .
  Figura e krimit e të pandehurit Sali Rrahman Berisha
  Në 13 e 14 shtator 1998, duke përfituar nga ceremonia mortore e ish-deputetit Azem Hajdari, PD e kryetari i saj, deputeti Sali Berisha, si dhe persona të tjerë kanë bërë thirrje për përdorimin e dhunës, kanë nxitur qytetarë të ndryshëm për armatosjen e tyre, me synim pushtimin me forcë të rezidencave qeveritare për përmbysjen e rendit kushtetues”. Godinat u sulmuan duke u djegur dhe shkatërruar, situatë që u cilësohte si grusht shteti
  Pse duhet te arrestohet i pandehuri Sali Rrahman Berisha ??
  Në bazë të nenit 221 i Kodit Penal , I pandehuri Sali Rrahman Berisha i datelindjes 15 tetor 1944 duhet të përgjigjet penalisht për veprën e mësipërme dhe, duke qenë se krimi i mësipërm, për të cilin akuzohet, është me rrezikshmëri të theksuar shoqërore dhe kombëtare për rendin kushtetues dhe se vetë i akuzuari paraqet rrezikshmëri shoqërore të theksuar çmohet se atij duhet t’i vihen prangat ne cdo kohe
  Pse nuk arrestohet i pandehuri Sali Rrahman Berisha per krimine 14 shtatorit 1998…??
  Deponimi i bere nga i pandehuri Sali Rrahman Berisha perpara ish -ambasadorit te SHBA ne Tirane Robert Frouik dhe konsullja e Ambasades Amerikane ne Tirane Susan p. Lively ne ne19 korrik te vitit 1999 eshte ndoshta skandali me i madh dipllomatik per te cilin dhe sot admistrata amerikane dhe vecanerisht ambasada e rruges Elbasanit dhe posacerisht zoti Lu duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar qe kane “bashkpunuar m e nje kriminelI te rrezikshem si SERBerisha ?
  Nqs sot denojme krimet e Hitlerit ne vitet 40’ dhe ne bote po denohen akoma naziste te fshehur edhe ne moshen 80-90 vjecare per krime te kryer para 70 vjetesh pse ambasada amerikane po mbron nazi-berishistin,biles duke inskenuar DEKRIMINALIZIMIN E DONALD LUSE qe do godase sardele dhe krape te PS & LSI per te shpetuar Peshkaqenin Berishe
  .
  Prolog:
  Shembulli Monstres Berishe
  ka nje ngjashmeri perfekte
  me Augusto Pinocetin e ne Kili
  dheJorgo Papadhopulin ( Γεώργιος Παπαδόπουλος)
  ne Greqi qe kishin
  lidhje me CIA-n sipas dokumenteve te deklasifikuara per te mposhtur te majten e fuqishme ne vendet respective
  *
  Dhe qofte populli kilian qofte populli grek pasi vuajti nga keto junta barbare u cuan fuqishem dhe I plasen ne burg keto monstra te historise;
  .
  Kurse ne Shqiperi eshte e turpeshme per ate popull
  qe eshte nenshtruar plotesisht
  nga Junta Kriminale Berishiane
  (edi rama eshte I tredhur plotesisht)
  por me turp eshte per politiken amerikane
  qe mbron hapur Pinocetin e Viqidolit
  .
  Pra Bedri ndegjo fjalen e fundit;
  .
  briret e demonit Sali ndodhen ne washington dhe bolet e tij ne bruksel
  .
  kam qene antienverist I spikatur por me tolerimin criminal qe po I bejne miqte tane ne Buksel & Washington kesaj monstre duhet te themi
  NA FAL ENVER
  .
  poshtrimi nga miqte qenka me I rende se pushtimi nga armiqte

  Reply to this comment
 10. Koba February 11, 15:35

  Frika u ka zene nga Vetingu.ka legena qe duan te mbrojne falangat e korrupsionit po kot e kane.Fillesa e te KEQES ne Shqiperi eshte Vete Sali Krimineli.,qe e katandisi Shqiperine ne nje Ciflig te Tij. Natyrisht qe ka dhe nga ana e Majte ,sidomos taborri i Like Floririt.,qe ka bere kerdine ne fondet Publike..Po doni ju apo nuk doni Karavani i Luftes kunder Korrupsionit do te jete i Mbare .Nuk ka Zot ta Ndali ,se Daj Sami Vigjelon.

  Reply to this comment
 11. ALBAN DEGA February 12, 04:05

  Mendime me e mbi fakte fakte

  ESHTE KOHA TE KERCASIN PRANGAT !

  – A mund te krijoje qeveri Antimafie
  Lulezim Kryemadhi dhe Mafia e tyre?

  – Ti varesh melcite ujqerve te pangime !

  – Enough its enough….. Boll me !

  Nga Alban Dega, Nju Jork

  “Banda e Gangstereve” te Sali Berishes e rrenoi, e shkermoqi, e zhberi te pakten 7 here nga themelet Shtetin Shqiptar ne 13 vjet sundimi te Salikracise e kryeministri Edi Rama flet per sabotimin, pengimin e Integrimit te Shqiperise ne Bashkimin Evropian qe e duan e aspirojne 95 per qind te shqiptareve me evropian e pro perendimore se vete ata !?
  Cila rini e popull ne cilindo vend te ish- Perdes se Hekurt e Perandorise se Djallit doli neper sheshe me parullen lapidare :
  – E duam Shqiperine si e gjithe Evropa ! ne dhjetorin historik te 1990-es !
  Edhe kete aspirate e kushtrim unikal mbarepopullor e nakatosi Katovica e Sali Alise !?
  A nuk ishte “ Kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “ e Sali Kadafit, qe i shpalli lufte te hapur nga foltorja e altarit te Salikracise ne ate kohe “ imperializmit Amerikan dhe dores se zeze te tij CIA-s” ne pranveren e vitit 1997!?
  A nuk ka dy muaj plot qe Partise se Cadres se Putinit iu bashkua edhe Mafia me bllok ne dore me ze e me figure e Like Floririt!?
  A nuk e bekoi edhe vete Mareshalli i Beogradit bashkimin e Mafias e Cadres dhe asaj te Cizmes qe i shpallen se bashku lufte te hapur “ imperializmit ametikan “ ne pragdiimrin e vitit te trishte 2017 kunder Ambasades amerikane ne Tirane dhe ne vigjilje te protestes nekrofile te deshtuar me sukses te plote nga braktisja e shqiptareve ?
  A e dini cila eshte kerkesa kryesore e “ kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “ dhe Mafias se Bllokut 700 mije euro faqja dhe e Cizmes per protesten e 27 janarit 2018 !?
  Permbysja e Rames dhe krijimi i nje qeverie Anti- Mafia !?
  Po a mund te krijoje nje Qeveri Antimafia

  1- Dopjo- Mafia e 97-es,
  2- e 14 shtatorit 1998,
  3- e kusarise 500 milione euroshe te Autos-trades se Kombit me Lul- Giten ne krye,
  4- e Gerdecit me Fatmir Xenn ne balle,
  5- e atdheshitjes se Otrantos me Sali Zerven,
  6- Mafia e bllokut me 64 prej 82 videove te Likes me deri 700 mije euro faqja
  7- Mafia e 850 milone eurove te munguara te privatizimit te ARMO-s ,
  8- 620 milione eurove te CEZ-it ,
  9- 250 milione dollare e te Rapiscanit,
  10-mbi 100 milione eurove investim te humbura shtetit e popullit shqiptar nga Gita,
  11- e rreth 100 milione eurove te humbura Shqiperise nga Xeni dhe dajet e tij serbe me Interkonksionin Shqiperi- Kosove me i vestime gjermane …. !?
  12- e miliona dollare allishvetishe te pista e te kunderligjshme te Lulezim Bashicit, me Mafian turke e nderkombetare off-shore , ku vetem per nje fotografi me Donald Trumpin ka paguar 500 000 dollare, fotoja me e shtrenjte ne Bote e ketij sharlatani zecjerre e zeshtjerre qe na trashe edhe zerin e humbur e na ben edhe garipin, edhe te fortin si Il Capi dell Capi, post qe nuk ia leshon Sharovi i Vicidolit sa te jete gjalle sepse ai e di mire qe qehajai i tij ne krye te PDSH-se eshte nje p… jeshke mashkull.
  Ai e ka zgjedhur qenushin Basha per te zbatuar urdherat e tij e jo per te drejtuar Partine e tij qe e ka me tapi “derisa ti jape ymer ai lart”, sic e ka deklaruar ne gojen e tij.
  A mund te krijoje e drejtoje nje qeveri antimafia kjo “ Mafia qe ka dale krejt jasht kontrollit “, sipas “The New York Times” , mbretit te shtypit te lire Amerikan dhe boteror, te cilin Kapobandoja e saj Saleh Karaxhici e quajti “ nje leter higjenike” vetem se ne kete fjali ia beri radiografine e persosur te krejt sundimit te tij – SALIKRACISE !?
  Po si mund te pranoje rinia e populli me proamerikan ne Bote qe ta qeverise nje p… jeshke mashkull qe kurre ne jeten e tij nuk i ka thene per hajer nje pune te dobishme per te e per Shqiperine !?
  Po si mund ta ndjeke nje popull e rini nje humbameno, nje p… mashkull si Lulezim Basha qe per kater vjet ne krye te Bashkise se Tiranes nuk mbajti nje, qofte edhe nje premtim, qe per kater vjet nuk nguli qofte edhe nje gozhde ne Tiranen tone te bukur !?
  Po si mund ti shkoje mbrapa nje hori e hajduti me cizme jo vetem te Autostrades se Kombit, por edhe te kapur me ze e me figure duke vjedhur votat e Tiranes ne 2011… por edhe deri votat per kryetar te Partise se tij Salikratike te Shqiperise me kamikaze qe votuan deri ne pese here secili per kete hajn votash ?
  Si mund te besoje nje popull e rini nje rrenc te pafytyre si Lulezim Berisha qe nuk nxjerr nje fjale nga goja pa genjyer !?
  Te protestosh per krijimin e nje qeverie antimafia te Lulezime Kryemadhit eshte njesoj si ti varish ne qafe ujkut melcite per ti ruajtur … !!!
  Kane vjedhur boll per tu dhene shans te fshehin gjurmet, te prishin edhe me provat e deshmite, te stervjedhin perseri edhe vet vjedhjen !
  Eshte koha tu kercasin celsat e prangave ne kycet e duarve e jo tu jepen celesat e qeverisjes se saj kapove te kesaj “ Bande Gangsteresh” e “ Mafia qe ka dale krejt jasht kontrollit” per te shpetuar kokat e saj prej kucedrash te pangopura me parate, pasurite dhe gjakun e shqiptareve nga Vetingu dhe Reforma ne Drejtesi !
  Lanet !
  Populli duhet te dale ne sheshe me kushtrimin:
  Hiqnu dreqer prej meje
  Se jeni pa kurrfare feje !
  Enough it’s enough … Boll me !
  Eshte koha te paguan deri ne qindarken e fundit kusarine dhe vjedhjen masive te ketyre hajduteve me cizme e pa asnje skrupull, te ketyre atdheshitesve e atdherrenuesve, te ketyre vrasesve serial te popullit e Shqiperise !

  Reply to this comment
 12. ALBAN February 12, 06:05

  FATKEQESIA KOMBETARE

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Like Floriri, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Mona Cizmja, Argita Fazlici, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  E vetmja demokraci per ta eshte Salikracia e Salipandeshkueshmeria!
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Sali Ramollah Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se te padronit te tyre qe e kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet…” Jo vetem kaq po ajo filozofe me 4 klase fillore duke ruajtur dhente beri percaktimin me mendjendritur te socializmit shqiptar te asaj kohe duke e quajtur qe atehere
  “ Sociafikja “ !
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e “heroit te demokracise” Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Bote “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti, Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne mbi 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti, dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  “ E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes… “
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 12, 13:09

   o alban euforia
   hap sytë se na iku shqipëria!!
   lëri pordhët me katnarin tënd të viçidollit,por foli tradhëtarit të tiranës të mos na shesë!!se votën ja dhanë shqiptarët për të mbrojtur shqipërrinë dhe jo për ta shitur tek gërku!!
   hape gojën or debil,kemi kohë më vonë për sali gërdecin a sali ’97ën a sali detin!
   a më fal për këtë të fundit do ta gjykojmë bashk me ramën!të dy në të njëjtin kafaz!!

   Reply to this comment
   • the real truth February 12, 14:19

    anticensurë25642654

    ky trimi alban hamdi dega me izet haxhine
    duhet te japin llogari;

    A ESHTE ELEZ BIBERAJ KONTIGJNET I UDB SIC KANE PRANUAR TE DY APO JO

    KY PROBLEM ZGJIDH AUTOMATIKISHT PROBLEMET NE SHQIPERI POR KETO NUK JANE BURRA

    LEXO CFARE THOTE KY DEGA PER TE VENE DUART NE KOKE ..

    Askush si Dita nuk e ka bere analizen me fakte te Biberishizmi! Askush!

    Mos i hij ne hise!
    Ka edhe shume e shume me teper por cdo hap ne kohen e duhur!
    E sa per dijeni te kexuesit jam nga te rralle ose i vetmi gazetare Shqiptare qe jam sulmuar me rrena, mashtrime, shpifjet, pa asnje te vertete nga badhkefshatari im Elez Biberi ne nje shkarra liber me titull ” The Rocky Way of Albanian Democracy” ( Rruga e thepisur e demokracise Shqiptare ) ku shkon deri aty sa te me quan edhe pjestar i nomenklatures komuniste dhe edhe zedhenes te PS-se pa qene asnje minute as anetar i saj!
    Jo vetem kaq po me nje ligesi tipike ala serbe me paraqet si nje antiamerikan mua qe ne birin 1986 bitova tek ” Zeri i Rinise” se Remzi Lanit koment in “Nje mik i madh i nje populli te vogel Woodrow Vilson, u pushova per disa minuta nga puna si Editor per Kosoven ATSH sepse per here te pare nxora ne shtypin e asaj kohe emrin e Elez Byberit ne nje koment te tij per Kosoven dhe politbyroistet Manush Myftiu dhe Rita Marko dhane alarmin per tradhetine time ne 87-en.., autor i reportazhit bombe ” Dy muaj ne Amerike” shkruar me 20- 25 nentor 1990 e botuar ne te minuta radhazi ne gazeten “Bashkimi” me 13, 14 e 15 dhjetor 1990 pasi sic ne shpjegoi ish- kryeredaktori i talentuar i saj Qemal Sakajeva ishte detyruar ta hiqte tri here nga faqja kryecensura e KQ te PPSH-se. Te njejten shkrim e kisha derguar edhe tek Zeri i Popullit, por nuk u botuar kurre!
    Ishja une antiamerikani i Elez Biberit, qe per muaj me radhe mbajta gjalle rubriken ” Tri mesime te demokracise amerikane” tek gazeta Bashkimi e Sakajeves dhe Mehmet Elezit!
    Diten e rrezimit te monumentit te Qoftelargut me 20 shkurt 1991 per pak sa nuk me ra ne koke koka e tij… Kam me qindra fotografi te asaj dite historike…
    E Elez Byberi si badhkefshatar me lidhje teper te ngushta e vellazerore midis familjeve tona beri edhe nje dhurate tjeter te paharruar…
    Gjate nje vizite ne ATSH bashke me zevendes apo drejtorin e Zerit te Amerikes per Evropen Lindore, isha zhytur ne nje koment per ngjarjet ne Kosove. I shoh qe futen ne zyre dhe ngriten u jap doren sipas zakonit dhe mikpritjes shqiptare. Pas nje tungjatjeta te thate me drejton pyetjen me cinike te jetes sime
    A akoma je ketu !?
    – Pse ku me e dije se punoje ne Komitetin Qendror!? ia kthej. … Ne kete fabrike lajmesh me tri turne jam!
    U skuq edhe me fytyra e tij kuqalashe nga natyra!
    U skuq dhe nuk vonoi e ma skuqi edhe me shpejt se e mendova!
    Dy dite mbrapa drejtori i ATSH-se magazinieri i peshkut dhe bythelepiresi me I peshtire fillimisht i Dritero Agolli, drite paste, dhe i Sali Berishes, Ilir Zhilla, me therret ne zyre.
    Brenda ishin daja i tij Uran Butka dhe naziskini Petrit Kalakula. I pershendes dhe pa u ulur fare ne tavoline talenti i bythelepirjes se Berishes qe u be drejtor i ATSH-se me nje shkarra shkrim per te ” Njeri apo Shqiponje” !!!! me jep sihariqin e flakjes nga puna mua kryeredaktori per Kosoven me 7 gjuhe te huaja…
    Kur i kerkoi aresyen dhe vendimin zyrtar per ate gjueti shtrigash biberishiste me thote oer aresye reforme dhe vendimin do ta marrish tek kuadri.
    – Shume faleminderit qe me hoqet edhe orange ne fundit me kete regjim , dhe largohem pa u hedhur as syte dy deputeteve me fashiste te Berishes dhe bythelepiresit te tyre Ilir Zhilla…
    Ishte hera e dyte qe bashkefshatari im Elez Byberi me pushonte nga puna! Per nje intelektual e ne punes shteti ai ishte barai me denimin me vdekje!
    Nuk ia arriti sepse kishte gati tre vjet qe sherbeja si korrespondent i gazetave spanjolle ” El Pais” ( edhe sot e treta nga tirazhi dhe e 4- ta nga reputacioni ne Bote ” La Vanguardia” e Barcelones, ” Excelsior” e Meksikes, “La Nacional” e Argjentines…..
    Besoj se jam gazetari i pare shqiptar qe e kam quajtur sy ne sy e balle perballe tri simboleve te tij me te erreta Butjes, Kalakules dhe Ilir Bythelepiresit qeverine e Sali Berishes regjimi. Koha ne dha plotesisht te drejte jo vetem per ate por edhe paralajmerimin qe ia dha vetem 9 dite me vone ne gazeten Zeri i Popullit ne analizen perle e bombe njekohesisht me titull ” Demokracia fiton cdo cdo dite! me 19, 20, 21 qershor 1992…
    – Kujdes Zoti President! ruaju nga servilet… Ata do te jene te paret qe do rrembejne sopaten e bejne dru mbi pemen tende jo pasi te rrezohet por sa te filloje te lekundet…..!
    Ashtu edhe ndodhi ne 1996- 1997-en tragjike
    qe rrezik jo vetem demokraturen berishiane por per shkak te saj edhe krejt Shqiperine sic po orvaten te bej edhe sot ai shtrigan Vicidoli dhe banda e tij e vampireve kriminele!
    E Elez Biberi nuk mjaftohet vetem me aq…
    E per me keq ky liber eshte shtypur nga nje shtypshkrojne e qeverise Amerikane pa verifikuar fare vertetesine e dizinformacionit te tij…
    Sapo marr njoftim dhe blej libri kontaktoj me nje nga studiot ligjore me fame boterore ketu ne Nju Jork.
    Pasi u jap informacionin dhe tregoj librin Presidenti i saj, Dr, Prof. XY me thote se ke nje ceshtje absolutisht te fituar dhe do te padisim jo vetem autorimesse dhe Radion ” Zeri i Amerikes” por edhe qeverine federale qe ka pranuar te shtype nje liber te tille me dizinformacion, shpifje, prishje fame ( difamacion ) cenim personaliteti me pasoja te renda humanitare, ekonomike, financiare, morale dhe psikologjike per ju dhe familjen tuaj per nje shume prej 25 milione dollaresh!
    Per kete studioja e binder ne suksesin e sigurte me ofron qe te mos parapaguaja as he cent dhe do te me kerkonin vetem 15- 20 perqind nga 30- 35 per qind te demshoerblimit qe kerkojne studio te tilla per aksidente. Pervec kesaj ajo do te me paguanin 50 dollare per faqe perkthimi te dokumenteve te mia pasi libri i Elezit ishte ne Anglisht dhe nuk kishte nevoje… Ka qene dite e premte dhe e lame te nenshkruanim kontrate ligjore te merkuren pasi te mendohesha edhe nje here….
    U clirova…. gati sa nuk po fluturoja!
    Kisha hapur ne krahet e ligjit dhe Drejtesise!
    Nuk e kam dashur dhe kurre nuk kam perkrahe hakmarrjen… Kam shume prova per kete… mbi te gjitha shkrimin fantastik ” Ule ate gryke pushke vella!” botuar nga Adrian Thano tek Shekulli !
    Doja drejtesi e Ligj!
    Bashjefshatari im kishte kaluar cdo cak njerezor e ligjor…
    Jo nje… as dy…. as tri …. shume here!
    Do ta falenderoja po te merrte Pushken e te ne dilte perpara si burre e te qellonte!?
    Pse kishte te drejte!?
    Sepse diku nga vitet 49 babai i tij Hysen Byberi dhe mixha i tij Niman Byberi kishin ardhe ilegalisht nga ish – Jugosllavia me misionet e UDB-se serbe kishin trokitur ne deren e families Dega ne Grac.
    Familje tipike malesore me 25-30 fryme nen nje cati… Pak toke buke por qindra rrenje geshtenja, qindra bageti, peme frutore sidomos dardhat me fame te Gracit. Tre cerekun e vitit ushqeheshin me geshtenjat sezionale apo gjithevjetore te therqeve…
    Familje mikepritese deri ne flijim! Stergjyshi Ibrahim Islami plagosur per vdekje nga turqit dhe prej plageve vdes ne moshen 38 vjecare, ne lulen e burrnise.
    Gjyshi Ali, luftetar i Bajram Currit plagoset nga xhandarret e Zogut… Burre shume I pashem e trim!
    Babai Ram Dega, yll drite qe vajzat e Krasniqes e krejt Malesise se Gjakoves thoshin njeri tjetres ” O Zot mi jep edhe nje pale sy vetem me e pa”. Qysh 17 vjec rroke armet e shkon te luftoje perkrah vellezerve shqiptare ne Plave- Guci e Kosove! Plagosur!
    Bashke me baben e Elezit, Hysenin dalin partizane! Plagoset nga gjermanet. Gjendet gjysem i vdekur nga nje brigade partizane bullgare dhe e risjellin ne jete !
    Gjyshi i Elez Byberit , Kadri Sokoli nje burre burri. Nuk ka te vrame per gjak, themi ne Malesise e Gjakoves.
    Bijat e bijte e tij njeri me I mire se tjetri. Hyde in e kam vella prej gjaku e ty Ram te kam vella prej shipirti, i thoshte babait tim.
    Alia, nje fanatik i semure, e Kadri Sokoli kane verue disa here bashke me familjet deri ne mentor ne Livadhet e Shoshanit…
    Motrat e bijat tona e te Kadri Sokolit hynin e dilnin si ne shtepine e vet tek njera- tjetra. Nje familje ne dy shtepi njera ne Grac e tjetra rreze Gracit!
    Kur vdiq motra e Hysenit Bora, megjithese edhe vet i semure , im ate u ngrit nga shtrati dhe me lot ne sy iu drejtua arkivolit te saj ne Yonkers me fjalet
    Bej moj moter Bore te qofte i lehte dheu i ketij vendi te bekuar…
    Hera e pare qe pashe lote ne syte e babait tim. Lote zemre te vellait per motren!

    Cfare ndodhi e solli ndarjen midis nesh?

    Asgje personale! Asgje familjare! Pas clirimit Hysen Byberi emri get oficer policie me garden toger ne Korce! Im ate pjestar i Batalionit te Mbrojtjes se Popullit me nje grade me pak. Miqesia familjare vetem forcohet.
    Vellai i Hysenit Nimani, nje kollos, zeshkan simpatik, qejfli … edhe armesh e paguan miqesise familjare me harac!!! Per cdo dy te shtime me revolen apo automatikun e babait tim duhej ti sillte nje koshere te vogel me boronica… pazar me leverdi reciproke

    Neser do te lexoni xhevahire legjendare

    Vijon…..

    Cfare na tregoi babai per Biberajt ne kohen e Enverit!

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 12, 18:01

   alban euforia
   nuk e mora mundimin që të lexoja logorinë tënde(të paktën për momentin,nuk them se nuk ke të drejtë),por do të desh të dija se a e ke përmëndur tradhëtinë e saliut me paktin detar??
   apo dhe ti ashtu si rastësisht nuk e përmënd si bedriu??
   thjesht për kureshtje!!
   e keni bërë me fjalë apo thjesht e kuptoni se muti nuk duhet gërvishtur se vjen era e qelbur pastaj??

   Reply to this comment
 13. anticensurë25642654 February 12, 17:18

  shkrim i bukur i bedriut!!
  të duket sikur po trasmeton ndonjë ndeshje,ku është vetë komentatori dhe analizuesi i saj!!
  ja fillon duke komentuar se çka ndodhur dh emë pas thotë se po të ishte bërë këshu dhe ashtu do të kishim dh endonjë gol bile një fitore të bujshme!!
  nuk lë sekondë për sekondë pa komentuar dhe analizuar bile shpesh dhe duke i përsëritur momentet e ndeshjes!
  me të vërtetë fantastike,për një moment të duket vetja sikur ke fituar bindshëm si me gola dhe me lojë,bile të krijohet përshtypja se në ndeshjen e ardhme do të jesh aq i fuqishëm sa do ti lije një përparsi prej një dyzine golash kundërshtarit!!
  por pasi del nga tërë euforia në të cilin të fut komentatori bedri!?
  të vjen në mënd se duke llogaritur dhe përsëritjen e komneteve,dhe përsëritjen e analizave,prapë bedriu ka harruar si pa dashje një sekondë shumë vendimtare!!
  të paktën për momentin!!
  harron të përmëndë atë moment të veçantë,të vetmin moment që vërteton katërcipërisht tradhëtinë e berishës ndaj shqipërisë,atdheut tonë!!
  harron të përmëndë Paktin Detar, me një humbje kolosoale për shqipërinë,me një dhënje teritori të jahstëzakonshëm,me greqinë!!
  dhe këtë e bën për të vetmen arsye se do ti duhej të përgjigjej dhe për tradhëtinë e sivëllait të berishës,ose të dashit të kopesë së tij!!
  bedriu nuk zë në gojë mëkatin e kundërshtarit për të mo dëmtuar të vetin,në të njëjtin mëkat!!
  pra dhe bedriu,me dashje a “padashje” nuk po del në krah të shqipërisë!!ai është rreshtuar në krahun e tradhëtisë!!
  kjo puna e detit sot,nuk është aq e thejshtë sa duket!!
  përfytyroni një heshtje të tillë,një heshtje të të tërë atyre që normalisht nuk rrinë pa lehur dhe për kotësinë më të vogël!të atyre që krijojnë lajmin dhe në boshllëk në temperaturë të zeros absolute!!
  nuk është e mundur të quhet RASTËSI,kjo HESHTJE!!
  KJO ËSHTË NJË HESHTJE E MIRË ORGANIZUAR!!
  ËSHTË NJË HESHTJE PËR TË MOS ZGJUAR POPULLIN E PËRGJUMUR SHQIPTAR!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*