A certifikohen zgjedhjet e 30 qershorit? Borchardt: Pyesni të hënën

June 28, 2019 13:36

A certifikohen zgjedhjet e 30 qershorit? Borchardt: Pyesni të hënën

Zyra e Bashkimit Europian në Tiranë kërkon nga politika që votimet e 30 Qershorit të jenë paqësore.

Ashtu si BE, edhe drejtuesit e OSBE-së u bëjnë thirrje partive politike të ulin tensionet politike dhe të tregojnë vetëpërmbajtje.

Në një deklaratë të përbashkët, drejtuesit e OSBE-së shprehin keqardhje për  tensionet e vazhdueshme politike në Shqipëri

“OSBE ka nxitur vazhdimisht të gjithë aktorët që të angazhohen në një politikë konstruktive, të respektojnë proceset demokratike të vendit dhe të tregojnë përmbajtje. Tani më shumë se kurrë është e domosdoshme që aktorët shqiptarë të punojnë së bashku për të thyer bllokimin aktual, për t’u angazhuar në dialog pa parakushte dhe për të siguruar që zhvillimi i zgjedhjeve të dielën te jetë një proces paqësor”, tha OSBE.

Gjithashtu OSBE ka dënuar dhunën në KZAZ-në e Vaut Dejës, por ka kërkuar që të ndëshkohet shitblerja e votave.

“Çdo përpjekje për të prishur procesin demokratik përmes veprimeve të dhunshme ndalon përparimin e Shqipërisë dhe njollos reputacionin ndërkombëtar të vendit. Çdo shkelje ligjore lidhur me zgjedhjet, duke përfshirë blerjen e votave, shpërdorimin e burimeve publike dhe ushtrimin e presionit lidhur me zgjedhjet për punonjësit e sektorit publik, duhet të ndëshkohet”, shtoi OSBE.

I pyetur nga gazetarët nëse OSBE/ODIHR do t’i certifikojë zgjedhjet pas dekretit të Presidentit për shpalljen e një date të re për zgjedhjet, ambasadori Bernd Borchardt ka refuzuar të përgjigjet duke ja lënë përgjegjësinë shefes së Misionit të vëzhgimit Glover.

“Këtë pyetje duhet t’ia bëni të hënën shefes së misionit të vëzhgimit, shumë shpejt do të dalin në një raport paraprak për zgjedhjet”, tha Borchardt.

j.l./ dita

June 28, 2019 13:36
Komento

4 Komente

 1. Oficeri OSMAN, Iskanderbeg June 28, 13:49

  Juve certifikuat pushtetin e Enverit TUAJ dhe CIRKUN qe ndodhi pas 1990.

  Reply to this comment
 2. BK June 28, 14:09

  Tani e morem vesh se c; eshte demokracia edhe ne perendim dhe sa vlere ka vota e qytetareve.

  Sikur Enver Hoxha te mos merrej me lufte klasash, te mos kishe pataur te burgosur politik, ja kisha bere hallall fukarallekun.

  Pa luften e klasave, keta ti hajne Enver Hoxhes ato qe nuk thuhen, kur them keta, nuk e kam fjalen vetem per faktorin politik shqiptar por edhe per ata qe qeverisin demokracite perendimore.

  Si ne socializem dhe demokraci, populli mbetet mish per top.

  Reply to this comment
 3. Alban Dega June 28, 19:57

  Bashkebisedim virtual me Zef Hilat e Shqiperise

  A PAK GJAK KEMI DERDHUR PER KETA
  KRYEBANDITE !?

  – Jug e Veri jemi nje … Jemi Shqiperi !
  – Cfare beri Sali Berisha apo Edi Rama per
  Veriun !
  – Thirrini mendjes atdhetare e trurit shqiptar !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  O Zef Hilat e Shqiperise: po Bebe jeni ju qe tu cazite e tu ktheje ne kamikaze SaLike Lulush Mul Stanishic, Mona Cizme Floriri Lalezi !?
  Po si mund te hedhish Molotov mbi kokat e bijeve tu me uniforme policise qe paguhen me pak se cereku jot.
  Po cfare pret ti nga djemte e tu qe i perfshive ne akte te mirefillta terrori !
  Kush vret nje njeri vret mbare njerezimin, more antikrisht i mallkuar, more vrases ne tentative i Nene Terezes dhe Taliban i Voltana Saleh Ben Ladenit !
  Si malesor qe je a e di ti dhe talebanet e Voltana Hitlerit se pervecse me ligjin e drejtesine, pervecse me shtetin hyni ne gjak edhe me vellezerit e motrat, bijte e bijat e popullit tuaj dhe familjet e tyre ne baze te Kanunit te Lek Dugagjinit !
  A pak gjak te njeri- tjetrit derdhem ne 1997 e 2011 e per 46 vjet diktature per te derdhur edhe sot per karriket e pasurite, per kolltuket e vilat, per Blloqet e Lalezit, per Farkat e Linzat, per Kunet e Dhermite… per miliona e Xenit e Armines, per shkollat sa frengu pulen te Siborave e 13 banjot edhe per macet te Mona Cizmeve e Like Florinjeve ?
  A e di Zef Hila se per nje thirrje te nje 16 vjecari te Haklaje ne mitingun elektoral te qershorit 1997 me Bajram Curri te Tropojes, Sali Berisha dhe kamikazet e tij ia vune pushken brinje ne brinje tritolin, zjarrin e flaken shpi per shpi krejt Malesise se Gjakoves nga Fierza ne Keshin e Vujkut e nga Bytyci e deri ne Salce e Currajt e Eperm te Nikaj- Merturit .
  A nuk e di Zef Hila se vetem dy muaj me pare po ky Sali Berishe kishte urdheruar aeroplanet luftarake per mbrojtjen e Shqiperise nga pushtuesit e huaj, qe te godisnin me zjarr e me hekur, me bomba e Napalm Vloren e Fierin, Gjirokastren e Tepelenen, …Jugun e Shqiperise vetem per nje karrike presidenti te perjetshem me kembe mbi gjakun e kufomat e vellezerve tane te Jugut !
  A nuk e di se Sali Berisha mobilizoi e armatosi mijera mercenare veriore bile edhe serbe midis tyre per te gjakosur vellezerit tane te nje gjaku ndersa hirdhite e Milloshevicit gjakosnin Kosoven !?
  A e di se per tre muaj mars-korrik 1997 per ate kolltuk te gjakosur u vrane e sakatuan gati 10 mije shqiptare, gati po aq sa shfarosi Hitleri i Ballkanit Sllobodan Milloshevici be Kosove be vitet 1998-1999, ose dyfishi i shqiptareve te ekzekutuar nga ish diktatura gjakatare e Enver Hoxhes per gjysem shekulli katrahure komuniste ?
  A e di Zef Hila se per dy vite per ate thirrje femije u vrane 175 tropojane ose gati pesefishi i te ekzekutuarve ne fushe-beteja me diversantet dhe terroristet e Rankovicit dhe vendime Gjykate ligjore per krimi te renda ne 46 vjet diktature !?
  A e di se Sali Berisha e gjeti Bajjram Currin nje qytet alpin qelibar dhe e la me keq se nevojtore e Kandahar!
  A e ke pa cfare ndryshimi rrenjesor ka pesuar Vlora dhe ku ka mbete Shkodra gjate 6 vjeteve te fundit!
  Jo po Edi Rama eshte kunder Veriut!
  Jo po Edi Rama perkrah Jugun si Enveri !
  Po akoma nuk keni mesuar se vendlindja, Toka ku i ra koka Edi Rames eshte Shkodra dhe jo Tirana as Vlora !?
  Turp e faqja e zeze per telalle e papagalle te Beogradit e Athines, te Moskovit e Sali Sharovit ala Voltana Ademi qe perhapin shpifje e percarje te tilla te turpshme e cinike thellesisht e tmerresisht antishqiptare.
  Po ta leme vendlindjen se te gjithe shqiptaret kemi nje vendlindje- Shqiperine !
  Cilat jane faktet dhe e verteta cullak !?
  Tri here e pagoi Sali Berisha me taksat e shqiptareve dhe jo parate e Ram Halilit as te Shiqeres rrugen Bajram Curri -Valbone rrugen Koplik- Vermosh…
  Kater here i vodhen paret e shqiptareve kamikazet e tij ne Tropoje dhe Shkoder !
  Te dyja mbeten ne mes te rruges!
  Per tri vjet Edi Rama jo me paret e Kristaqit as te Nene Anetes por te shqiptareve i kreu dhe me cilesi evropiane !
  Cfare sollen ato per popullin e tyre.
  Pesefishimin e te ardhurave nga Turizmi malor. Jete me te mire, me te begate e qyteterim perendimor, qetesi e mireqenie shoqerore… asnje vrasje per gakmarrje ne ato shkrepa hakmarrjeje shekullore per tri vjet kur ne Shkoder jane kryer mbi 50 te tilla !,
  Solli, rikthimin deri nga Nju Jorku e Londra, Oslo e Zelanda e Re… te mbi 2000 imigranteve qe e pane se kishin lene Zvicren natyrore shqiptare per Bronxin e Hamtermakun se me kursimet e mbledhura me dy e tri pune e jete ne bodrume Harlemi nuk mund te blinin asnje kasolle qeni ne Bronx munden te ngrinin tri kulla e 10 shtepiza turistash edhe amerikane ne trollin e vet hyjnor nga bukuria e Legjenda nga mikepritja !
  Kryebashkiaku demokrat i Bajram Currit Besnik Dusha mobilizoi trurin tropojan per projekte zhvillimi per dhe bashkepunoi me kryeministrin e qeverine qendrore.
  Voltana zgjodhi karshillekun dhe Molotovet e Saleh Lulush Edi Mul Stanishicit… ndaj lutjeve te Rames per orojekte zhvillimi e perparimi, tritolin, djegjet e shkollave dhe revolucionin bolshevik Putino- Stalinist te Saplehut te Vicidolit dhe Lulezim Kaqolit !
  Une i drejtohem Voltana Ademit me Voltazh te Larte Serbo-Rus Vicidoli dhe te gjithe “patrioteve te cartun verior” me nje pyetje te thjeshte :
  – Kush eshte me ne Veri te Shqiperise Lepusha e Vermoshi, Keshi i Vujkut e Maja e Pejes, Valbona e Thethi… apo Qyteti i Shkodres !?
  I drejtohem Voltanes e jo Lulushit sepse e di se me njohurite e tij “ te shkelqyera” gjeografike do te me pergjigjet Konispoli !
  Keni qytetarine ti pergjigjeni kesaj pyetjeje shteruese perpara se ti fryni zjarrit dhe hidhni Molotovet e minat me sahat te percarjes vellavrasese e atdherrenuese Jugu kunder Veriut dhe Veriu kunder Jugut !
  Pergjigjuni ore me serbe se Milloshevici e Dacici, me antishqiptare se Toptani i Tropojes, me greke se Kali I Trojes, me djaj se vete Perandoria e Djallit Putanin qe na quante ne shqiptareve “ njerez me bisht “!
  Pergjigjuni ose shkoni ne rrote te semes bashke me Banden e Gangstereve tuaj politike, ologarkike biologjike dhe oturako- mediatike ala Rusia Today e Sputnike!
  Kjo eshte e verteta si Drita e Diellit o Zef Hilat e veriore e jugore.
  E verteta lakuriq pa Fake News Opinionesh ala Blendi Koran Toptanit, ala OraTv e Artur Zheleznov Kremlinit, ala 24 ore Fake News, ala Govorit Moskva , ala Te Paekspozuarit e vetekspozuar te RIA- GRU Ylli Gazidede Rakipit, ala Andi Krasta Shout, ala Syrit te Peshkaqeneve Serbe Xen Pekic Has- Vicidolit, ala Andi Bushat Izvjestias ….
  E ju Zef Hilat e djemte a kamikazet do paguani harxhet jo vetem me burg me ligj, por edhe ne gjak perjete me Kanun !
  E ju e djemte a kamikazet e juaj me Vetizolim e karantine nga SHBA e BE perjete !
  Ata nga avioni ne avione, nga Malibuja ne Dakar, nga Amsterdami ne Vjene nga Tajlanda ne Rio de Zhaneiro.
  Ku po shkoni vellezer e motra !
  Partite vijne e shkojne, lindin e vdesin, vriten e vetvriten, shkojne ne maje te pushtetit, por edhe ne fund te detit…
  Populli, shqiptaret e Shqiperia mbeten perjete, sa te jete njerezimi !
  Mendoni e duajini femijet e veten tuaj, duajeni e mendoni per te ardhmen e te miren tuaj e femijeve e familjeve tuaja, duajeni e Mbroni Shqiperine tone Shtojzovalle e Atdhene si shqiponja Folene !
  Mos u beni mish per topat e milionave te ketyre Kryemafiozeve krejt jashte kontrollit dhe ketyre Kryebanditeve te “ Bandes se Gangstereve “ te SaLikekracise ne veteshpartallim te vetezgjedhur!
  Mos luani me zjarrin, me ujin dhe me shtetin!
  Uji te mbyt!
  Zjarri te djeg!
  Shteti e ligji edhe te mbyt edhe te djeg e nuk te lejon as te qash !
  Shteti demokratik e ka zemren prej Ligji e Drejtesie te barabarte per te gjithe e jo prel Luigji te 14-te e LikeSaliqi “ Ligji jam une “

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim