Do të jetë Veliaj pasuesi i Ramës? Një shkrim në revistën Forbes

April 17, 2018 14:37

Do të jetë Veliaj pasuesi i Ramës? Një shkrim në revistën Forbes

Revista e njohur “Forbes” i ka kushtuar një hapësirë Shqipërisë, e më konkretisht qeverisjes së bërë nga Edi Rama.

Reportazhi fillon me përshkrimin e një kryeministri sportiv, i cili i sapo ardhur nga atelia e një miku të tij, do të vendosej në zyrë për një bashkëbisedim miqësor me gazetaren e revistës.

Gazetarja Shellie Karabell, ndan me lexuesit e huaj pamjen “casual” të kryeministrit duke e përshkruar me detaje, madje ajo i etiketon sikurse dhe kryeministri; ‘lecka’ të veshura përgjatë kohës kur pikturohet.

E nis kështu reportazhin për të mundësuar një profil të kryeministrit nga e shkuara në të tashmen.

E shkuara që identifikohet me karrierën dhe pasionin e piktorit, dhe e tashmja që qëndron me detyrën e të çuarit Shqipërinë në Europë.

Gazetarja sjell të gjithë kalvarin e Shqipërisë për anëtarësimin në BE.

Ajo përmend vitin 2009 kur iu dha statusi i kandidaturës në vitin 2014, dhe ndërkohë, përmend dhe pikat kyçe që Shqipërisë i ishin vendosur si kusht për t’u hapur më pas bisedimet e pranimit. Duke renditur administratën publike, reformën e sistemit juridik, luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe përmirësimin e të drejtave të njeriut, ajo cilëson se kryeministri shfaqet i sigurt dhe krenar për arritjet e qeverisë.

“Ne kemi filluar procesin e verifikimit për gjyqtarë dhe prokurorë, dhe 17 janë hequr”, i është shprehur Rama gazetares, duke vijuar së dhëni dhe shembuj.

“Njëri, për shembull, u hoq sepse burimi i pasurisë së tij nuk mund të justifikohej. Do të gjejmë zëvendësime. Kemi shkolla të mira. Dhe për momentin këtu ka një thënie të vjetër “Më mirë të kesh një djep bosh se një me djallin brenda.” “

“Forbes” ka prekur edhe hapjen e qendrave për refugjatët dhe të pastrehët, si dhe goditjen e kanabisit duke thënë se ka ndikuar në kulturën e parave të gatshme, e cila po zëvendësohet ngadalë me shpresën e kultivimit të agroturizmit.

Ajo që ishte e pashmangshme për t’u trajtuar është edhe hedhja e vezëve në parlament.

E trajtuar në një paragraf të plotë, “Forbes” sjell mendimet dhe qasjet e banorëve të pakënaqur nga qeverisja e tij, si dhe rastin e fundit ku udhëheqësi i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe deputetët e tjerë hodhën miell, ujë  dhe vezë, për të protestuar burgosjen e protestuesve antiqeveritarë.

Por Rama, në mbështetje të çdo veprimi të sipërpërmendur, do të shprehej kështu: Politika shqiptare është e papërpunuar.

Revista “Forbes” në shkrimin e saj hamendëson se posti i kryeministrit tashmë ka një kandidat të ardhshëm, i cili sikurse edhe Edi Rama, do të vijë nga Bashkia e Tiranës.

Gazetarja thekson se njerëzit mendojnë se kryebashkiaku karizmatik dhe multilingual i Tiranës, Erion Veliaj, do jetë ai që do e drejtojë vendin drejt Europës.

“Piktura, skulptura, industri, shijim, stil jete. Ndoshta diçka me gatimin. Dua të gatuaj”, me këtë citim të Ramës për të ardhmen e tij, mbyllet shkrimi i revistës “Forbes”.

Përshtati: S. A/ Dita

Shkrimin e plotë në anglisht mund ta lexoni KËTU.

April 17, 2018 14:37
Komento

29 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku April 17, 14:47

  “Është interesant për të theksuar se rruga e Ramës drejt kryeministrisë nisi si kryebashkiak i Tiranës,”

  Nuk eshte e vertete. Si kryebashkiak Edvini ishte ne mes te rruges. Fillimi i rruges ishte poshte urave te Parisit, aty ku me nje pirun kapte te gjitha makaronat e pjates dhe fuste turinjte qe te shuante urine. Aty e diktuan dhe thane, ja ky ben per K/M te shqiptareve.

  Reply to this comment
  • nje shqiptar ne Paris April 17, 16:30

   Plaku Rrotecari , Edi Rama gjate viteve qe jetoi ne France , hapi nje numur te madh ekspozitash e shiti dhjetra piktura dhe banonte ne nje shtepi te mrekullueshme , ne mez te Parisit . Bente nje jete moderne , si gjithe artistet e degjuar . Kurre nuk i jane mbaruar parate , madje , na mbante edhe neve me lek . Jam deshmitar i pa diskutushem . Nje tjeter deshmitar , eshte edhe Kadareja , me te cilin Rama takohej shpesh .Ti , xhuxhumak idioti , ke degjon , Sali malokun e Viçidollit ?

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 April 18, 10:08

    ky xhuxhumaku ja fut kot,ti ke plotësisht të drejtë o dy shqiptarë në paris!!
    njerzit çfarë nuk shpikin për të ulur vlerat e udhëheqësve të mëdhenj të popujve!
    kështu ka në shpifur dhe amerikanët për aftësitë e kimit me qepë të koresë!!i gjat jetës së tij ka prodhuar shumë strategjira ushtarake,kot nuk është gjeneral madhor me pampers,por amerikanët thonë se ai ka qënë në shkollë në zvicër,bile nuk dinte gjë tjetër veçse të luante basket boll dhe me game boy!!
    vetëm një gjë të vogël nuk kuptoj këtu o parizijan i adoptuar!
    ku i ka çuar tërë ato para që ka fituar,me thes, në atë kohë?
    sepse këtu pretendon se ka vetëm 3 mijë euro!!
    bile bile thotë se është kollovar tek shtëpia e nuses sipërmarëse!!
    heeeee,çfar nuk shpikin rreaksionarët!!
    ne duhet të mbrojmë dhe të ngrëmë sa më lartë heronjt tanë!!
    sa më shumë ti ngrëmë aq më shumë biem poshtë ne!!
    hy njerëz zvarranik!!
    ps:vetëm për tua kujtuar,rama pa vdekur nuk i lëshon vëndin askujt!!
    jo veliaj të jetë por dhe skënderbeu të ngjallej,ska shans për tia lënë me dëshirë!!

    Reply to this comment
    • katrahura April 18, 23:20

     Eksperimenti me Erion Veliaj-n kryebashkiak te Tiranes rezultoi komplet i deshtuar!
     Ai punoi vetem per vete dhe per t’u dukur!
     Ai eshte nje reklamaxhi,qe merret me vogelsira!
     E votuam per mendje e jo per te harxhuar kohen me mbjellje pemesh apo lyerje kopshtesh apo cerdhesh te vjetra!
     Harxhoi miliarda per qendren e Tiranes dhe bulevardin e ri,ne vend qe ato pare t’i investonte ne zonat e shumta te banuara per rreth Tiranes,tani pjese e Bashkise me te drejta te barabarta si te gjithe qytetaret ve tjere,por kete nuk e beri!
     Ka nje administrate te pa afte,qe vepron sipas urdherave te “maliqit” e jo sipas ligjit!
     Veliaj kujton se e gjithe puna e tij (ne fakt interesi i tij) jane vetem investimet,por harron,ose nuk di qe banoret e Bashkise Tirane prej 1 milion banioresh,kane 1 milion halle!
     Por me hallet e banoreve te Tiranes asnjehere nuk eshte marre ky delirant i peshtire!
     Bile as vartesit e tij nuk jane marre me ankesat ve qytetareve!
     Prandaj them:
     -Harram votat e fisit tim,o Erion Veliaj!
     Harroji votat e mbi 100 veteve vetem ketu ne Tirane!
     Aq i peshtire je bere me daljet e vazhdueshme ne tv,sa nuk te shikoj dot dhe mbyll tv!
     Je bere si krimineli Berisha dikur!
     Veliaj kryeminister?
     Edhe Ver Llapa e ben me mire!

     Reply to this comment
   • ELIOT April 19, 11:03

    ha ha ha ha edi rama ne France punonte ne paris ne qender bente sikur punonte se kinezet kishin me shume klienta per piktura ose karikatura ;;dhe hante nje sanviche ne dite ;;;;;; e kam pare ;;; dhe ishte si mos me keq ;;me ate shoqen si liza e qymyrit ;;;dhe po te vazhdonte me shume ;;jam i sigurte se si cun mami qe ishte do te vdiste per buke ;;;se s e nxirrte dot mizen nga qulli ;;;thonin tironsit e vjeter ;;;; mos ja fut kot parisian ;;; dhe ky veliaj ;; cfare di te bej ky te mbjelli peme dhe vetem kaq ;;;; ky me shume mund te jete minister i bujqesise ;;se se ka haberin e reformave ;;; apo te beje korrupsion si rama ta coje vendin akoma me keq ;;;;non merci ;;;

    Reply to this comment
   • Edi April 19, 18:12

    Genjen

    Reply to this comment
  • I tillë je , sa herë që hap gojën April 17, 20:04

   Ha m…t o matufi xhuxhumak , ha ! Me sa duket , ta ka hapur oreksin çorba e prishur serbe , ndaj te dhembin sytë për ëdo gjë të mirë që bëhet në këtë vend . YYYT , LARO ! Mezi pret rastin të nxjerrësh të vjellat e tua toksike !

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku April 17, 22:50

    ju koqet e rilindjes, ju duket se kushdo qe ju dhjet ke dera patjeter eshte serb, po nuk qe serb duhet te jete nga Vicidoli dhe nuk e merrni vesh qe te gjithe po ua bejne mutin siper tavolines.

    Reply to this comment
  • mateo April 18, 01:54

   Veliaj ka qene totalisht i pa afte per kryebashkiak e jo me per kryeminister!
   Harram votat tona!

   Reply to this comment
  • Zike Voloreku April 18, 06:34

   Je i madh xhuxhumako. Je vertet gjigand dhe kot ja ke vene vehtes nofken xhuxhumaku. Je gjigand por jo per mencuri, as per bemat e tua, por se ke aftesine te mbledhesh tere marrinat qe fliten nga katunaret e ardhur ne Tirane, ti sintetizosh dhe ti perplasesh ne rrjet, me paturpesine me te madhe. Don apo nuk don ti, Rama ka hyre ne histori si lider, me sukseset dhe deshtimet e veta, tipike kjo per cdo lider ne bote, ne cdo kohe. Historia nuk njeh asnje lider qe ka korrur vec suksese, kuptohet perjashto Saliun, se ai cdo gomarllek sukses e quan. I fallen. Po ti, ku ke hyre, apo vertitesh si xhuxhumak ne poturet e asaj qe e di vete ti e nuk ma nxe goja ta them, se helbete, poture jane e qelben. Ske faj qe qelbesh, dil nga poturet e shife boten se eshte ndryshe, o xhuxhmaxhuxh i inatosur.Mos shko me mend e Petritit, atij te cyrufjepsurit te Likes.

   Reply to this comment
  • katrahura April 18, 22:12

   Eksperimenti me Erion Veliaj-n kryebashkiak te Tiranes rezultoi komplet i deshtuar!
   Ai punoi vetem per vete dhe per t’u dukur!
   Ai eshte nje reklamaxhi,qe merret me vogelsira!
   E votuam per mendje e jo per te harxhuar kohen me mbjellje pemesh apo lyerje kopshtesh apo cerdhesh te vjetra!
   Harxhoi miliarda per qendren e Tiranes dhe bulevardin e ri,ne vend qe ato pare t’i investonte ne zonat e shumta te banuara per rreth Tiranes,tani pjese e Bashkise me te drejta te barabarta si te gjithe qytetaret ve tjere,por kete nuk e beri!
   Ka nje administrate te pa afte,qe vepron sipas urdherave te “maliqit” e jo sipas ligjit!
   Veliaj kujton se e gjithe puna e tij (ne fakt interesi i tij) jane vetem investimet,por harron,ose nuk di qe banoret e Bashkise Tirane prej 1 milion banioresh,kane 1 milion halle!
   Por me hallet e banoreve te Tiranes asnjehere nuk eshte marre ky delirant i peshtire!
   Bile as vartesit e tij nuk jane marre me ankesat ve qytetareve!
   Prandaj them:
   -Harram votat e fisit tim,o Erion Veliaj!
   Harroji votat e mbi 100 veteve vetem ketu ne Tirane!
   Aq i peshtire je bere me daljet e vazhdueshme ne tv,sa nuk te shikoj dot dhe mbyll tv!
   Je bere si krimineli Berisha dikur!
   Veliaj kryeminister?
   Edhe Ver Llapa e ben me mire!

   Reply to this comment
 2. gjermani i fundit April 17, 14:57

  me duket ka qene edhe minister kulture perpara se te behej kryetar bashkie. Kurse Erjoni qenka edhe karizmatik, edhe multilingual; mos e ka per gjuhen arixhinnçe?

  Reply to this comment
  • patrioti April 17, 16:37

   Jo , e ka fjalen per gjuhen e injoranteve , si puna jote . Edi Rama dhe Erion Veliaj , jane qe te dy poliglote , qe zoterojne sejcili mbi 3 gjuhe te huaja , pastaj i treti vjen Sali maloku , qe edhe nja dy llafe te huaja qe di , i flet me theks maloku . Ti nuk je i fundit si gjerman , por i fundit ne bote .

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit April 17, 20:45

    o trapiot, ketu nuk jemi ne vagonin e servileve. Jemi ne gazete dhe themi çfare mendojme. Per mua as Rama dhe as Erjoni nuk jane socialiste, ashtu siç edhe Sala dhe Paloqja nuk jane demokrate. Karizmatik dmth qe ka karizme, dmth e ka fituar simpatine fale urtesise(mençurise) dhe dinjitetit. Psh,degjoj se minister aktual i ekonomise eshte dikush qe ka studjuar per gjuhe te huaja, kur me kujtohet se nje deputete socialiste legjistlaturen e shkuar dorezoi imunitetitn dhe iku prape ne Amerike, ajo Rudina qe s’ia mbaj mend mbiemrin.Nqs duhej nje ekonomiste e mire nuk do ishte turp qe kryeministri ti drejtohej asaj, jo ti lutej siç i lutet Kadarese per ta bere president. Sa per mutilingual, nuk e kuptoj nese atributi kryesor i nje kryetari bashkie qenka te jete multilingual…Mjaft me apologjira servilesh!

    Reply to this comment
  • E April 17, 16:50

   E like vu Emin Gjermani I fundit por qeke ifundit te Shqiperise, merhum

   Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku April 17, 18:03

   O mono mos merr guximin t’u thuash te verteten ketyre fanatikeve te Rilindjes se keta te bejne gjemen o mono.Shif si rren si derr ai qe gjoja eshte shqiptar ne Paris, Rama na paska qene artist me ekspozita e shiste piktura. Po, bonte ca portrete te shtremta per kalimtaret dhe fitonte noi dyshe. Se po te kishte kaq parralli perse do te hante ne mencat e supes te Parisit dhe sidomos, si ta shpiegojme qe Fatosi i Nanajve ia permendte vazhdimisht qe e kishte sjelle nga Parisi me thonj te paprere?
   ps. Edhe Vicidoli eshte malok, po kjo nuk e ben Edvinin me te mire nga c’eshte dmth nje pordhac i deshtuar vizatues qe aksidentalisht eshte bere KM i shqiptareve, gjithmone krenare po pak te dhjere.

   Reply to this comment
   • PSE ? April 17, 20:08

    Nuk ia vlen të merresh me idjotë antishqiptarë si puna e hajvanit xhuxhumaku !

    Reply to this comment
   • penisi ngja si xhuxho ! April 17, 20:33

    koka e penisit ngjanë si koka e xhuxhos,pa tru !…

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku April 17, 22:48

     penisi te qin mer lal!

     Reply to this comment
     • tahipi April 18, 00:25

      PLAK xhuxhkari po ta kesh vene re pa dashje ,rama ka njerin thua te gishtit tregues qe e mban gjithmone ” te pa-prere” per te krruajtur kur i han lekura , pikerisht per kete e kishte fjalen dhe tosi i nanajve keshtu qe kjo nuk do te thote asgje si argument. dje ne paris thoin pa pre , sot km prap thoin pa pre dmth po njesoj si njeri. AI ME SIPER THOTE JAM DESHMITAR TI THUA PORDH ME RIGON

     • Plaku Xhuxhumaku April 18, 14:30

      Tahipo sa kollaj i besoke “deshmitaret” mer Tahip. Jo per gjo po edhe une isha deshmitar kur ta palluan ty nonen.

 3. Aliu nga Selenic April 17, 17:54

  Velia munde edhe te pasoje Edi Ramen pore Lider i socialistev nuk besoi te behet kurre.Velia e ka gjuajtur me gure Partin te cilen kerkon te behet lider i saje.!

  Reply to this comment
 4. Arben April 17, 18:39

  Mjere ky vend, ne dore te kujt e ka lene veten

  Reply to this comment
 5. Lalai April 17, 19:07

  Forbes…Soros
  Veliaj Rama Sali ….Soros.
  Populli e Ha ne fund,nga Poliglotet dhe Katnaret e Shqiperise.
  Populli deri dje bertiste Parti-Laver
  Populli sot Bertet rrofshin KATUNARET E SOROSIT.
  Cfare eshte Populli?Nje Turme pa Tru qe pertyp ca i serviret,si ato lopet ne stalle qe kur vjen ora per te ngrene bejne mmmmmuuuuuu,dhe japin qumesht per ATA qe i ka pjelle kjo Turme pa Tru.
  Tani,kush eshte me i zgjuar Turma Popull apo ATA!?

  Reply to this comment
 6. Doni apo nuke doni ju o mije kenetash,DREJTESIA do te BEHET. April 18, 09:08

  Veliaj pasues i ramavicit!Aaaa,po,po por ne bangen e akuzes.Besoni,binduni dhe mos i sherbeni djajve me fytyre njeriu qe nuke kane te ngopur,ne leke te piset e pushtet pa kufi brenda jashteqitjes shqiptare ne dite e vite.Mjaft me,koha e tyre tashme perendoje,perderisa populli ne shumice dhe SHBA e BE kerkuan Reformen ne Drejtesi,Vettingun dhe ligjin e Dekriminalizimit.Prisni se nuke keni pare gje akoma,kur palopolitikaneve te pabreke qe i la dita dhe miljonere i ngrysi nata,kure te shkojne nga luksi e pushtetet ne bangen e akuzes,nga ku e djeshmja dhe e sotmja do t’u mbetet nje enderr dhe e nesermja e afert, ne nje fund te turpshe e pa kthim,Bashkejetesa me boten e krim-kurropsionit-mafojozo-imoralo-politik ka nje cmim,dhe ky do te jete ne burgun e sigurise se larte ne Rec. Riciklimit te botes se krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushetet i mbaroje vaji kandilit,kjo politike i mbetet nje nderre te keqe qe shqiptare e nderkombetar pane e provuan.Jane mijra nena e gra te veshura me te zeza,dhe mijra femije te mbetur jetim,pa harruar nje pasuri kombetare e private te grabitur e tjetersuar nga politikat e pangopesise se Tiranes zyrtare qe kerkon Drejtesi dhe jo lojra fjalesh e riciklim ne te tri pushteteve ujqerish e cakesh me nje barre krimesh e korrupsionesh mbi supe qe vazhdojne bashkejetojne me krimin e korrupsionin te denoncuara me ze,figure e deshmi te gjalla,sa istitucionaleaqe dhe me teper popullore e medjatike.MJAFT eshte MJAFT.Besoni,binduni,denonconi dhe rrefehuni,qe SOVRANI,SHBA,BE,e Ligji dhe ZOTI t’ju meshirojne.

  Reply to this comment
 7. Lisi April 18, 17:50

  Kjo gazetarja që e sheh Veliajn si burrin e ardhëshëm të shtetit shqipëtar, në mos qoftë provokatore , është një karafile mëndjelehtë !
  Një njeri i zoti për të menaxhuar problemet komunale të kryeqytetit të vendit , nuk don të thotë , se , automatikisht ka kaluar provën për të drejtuar vëndin .
  Jo, more jo , këto janë gjëra larg njëra-tjetrës .
  Rama , është provuar, s’bën për këtë punë , por , kur ke përballë bandën PD-LSI , Rama shkëlqen . Veliaj , që puthet me Monën tregon karakter të dobët , sjellje prej kurvice !
  Për mua , burrë shteti që shqipëtarët do t’a nderojnë brez pas brezi , është Ismail Qemali . Ai pa larg atë që të tjerët nuk e shihnin- Perandoria kishte vdekur, haxhiqamilët ishin të verbër !
  Le të kthehemi te haxhiqamilët tanë të sotëm , që, janë aq shumë .
  Për mesjetarin Ahmet Zogu as dua të flas , ndërsa për megallomanin Enver Hoxha dua të them se , për të ruajtur kolltukun I raskapiti shqipetarët me betejat e tij donkishoteske .
  Haxhiqamilëve të sotëm , moderrnë , me kollare e benza të shtrenjtë , a kanë menduar ç’do bëhet me Shqiperinë nëse NATO dhe BE do shuhen ?! Këta janë jo vetëm kretinë por edhe maskarenj , aq u bën per Shqipërinë .
  Izraeli i vogël , në mes të mbi 100 milionë arabëve armiqësorë jeton e zhvillohet pa i varur çelësat e shtëpisë në qafë të Amerikës , NATO-S apo BE .
  Këtë e don Sorosi , tjetrin e don Obama ose Merkeli ose Erdogani ose NATO ………..
  Duhet të vëmë në krye atë që është i baraslarguar nga të gjithë dhe të ketë dhënë prova për këtë .
  Në botën e sotme me dinamikë të jashtëzakonshme ndryshimi , duhet mendim i thellë gjeostrategjik . Ne jemi vënd i vogël dhe duhet të nxjerrim në krye njerëzit tanë më të zotë e më patriotë , që të mos mbytemi në këtë botë , ku njeriu për njeriun është më ujk se ujku !

  Reply to this comment
  • Montro April 20, 00:53

   Keto shkrime jane pjese e skenarit te madh antishqiptar,qe luhet ne kurrizin e popullit shqiptar!
   Kemi 28 vjet qe lideret e Shqiperise mburren nga perendimi dhe mediat,nga lobimet e shumta,por qe popullin tone e cuan ne humnere,ndersa vete u bene miliardewre!
   Dhe nuk kane patur 4 milion shqiptare per te qeverisur,por vetem 2 milione,se gjysma tjeter kane marre arratine neper bote!
   Edhe gjysma tjeter jane gati te ikin,se nuk shohin ketu asnje te ardhme!
   Mburren se u hapen negociatat me Europen,por kujtojne se ne jemi bageti e nuk i kuptojme lojrat e tyre!
   Rama dhe beniamini i tij adoleshent Veliaj jane vetem kloune cirku,qe tallen me shqiptaret duke e mbuluar Tiranen dhe Shqiperine me lulurinka!
   Gjate 6-7 vjeteve Rama shpenzoi miliarda vetem per qendrat e qyteteve kryesore,ndersa lagjet brenda tyre jane si para 30 vjeteve,ne mos me keq!
   Ka 3 muaj qe Veliaj ngeli duke mbjelle peme,sikur te ishte brigadier i pyjores duke harruar se ai eshte votuar per te zgjidhur hallet e 1 milion banoreve!
   Por sot nuk ka vend ne Shqiperi ku te ankohesh e te zgjidhesh nje hall,se askush nuk te degjon,por te percjell sikur je leproz!
   Eshte mashtrim i madh thirrja qe te denoncojme korrupsionin dhe kete e thone vete te korruptuarit!
   A ka tallje me te madhe se kjo?
   Po ku t’i denoncojme,kur te gjithe ruajne njeri tjetrin?
   Bukur e ka thene shkodrani i mocem qe “TE DREJTE KE,POR GJE NUK TE TAKON”!
   Berisha na vriste me plumb,ndersa Rama dhe Veliaj na vret me pambuk!
   Ne te 2 rastet ne SHARRE perfundojme!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim