A duhej publikuar videoja me familjarët e vajzës së përdhunuar? Komisioneri: Do bëjmë vlerësimin

February 9, 2019 14:23

A duhej publikuar videoja me familjarët e vajzës së përdhunuar? Komisioneri: Do bëjmë vlerësimin

Komisioneri për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale, Besnik Dervishi, në një reagim lidhur me publikimin e videos me familjaret e vajzës së përdhunuar në Kavajë, thekson se do të bëhet një vlerësim sipas ligjit dhe dispozitave përkatëse.

“Në rast se do të konstatohen elementë të shkeljes së tij, do të ndiqen procedurat ligjore të hetimit administrativ, në përfundim të të cilave do të dilet me aktin përkatës”, thuhet ne reagim.

Reagimi

Zyra e Komisionerit është njohur me ngjarjen të cilës ju i referoheni, nëpërmjet medias.

Zyra e Komisionerit, ashtu si edhe për të gjitha rastet e tjera, do të bëjë vlerësimin e duhur të çështjes, në raport me parimet dhe dispozitat e ligjit nr. 9887/2008 “Për mbrojtjen e të dhënave personale”, i ndryshuar.

Në rast se do të konstatohen elementë të shkeljes së tij, do të ndiqen procedurat ligjore të hetimit administrativ, në përfundim të të cilave do të dilet me aktin përkatës.

Zyra e Komisionerit e konsideron shumë të rëndësishëm bashkëpunimin me organet e medias, në funksion të respektimit dhe garantimit të të drejtave dhe lirive themelore të qytetarëve, ku bën pjesë edhe mbrojtja e të dhënave personale, e sanksionuar në nenin 35 të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë.

o.j/dita

February 9, 2019 14:23
Komento

11 Komente

 1. Zigur Qarri February 9, 14:46

  Video nuk duhej publikuar,sepse izolon Familjen ne fjale,te ciles i kufizon nje jete normale,sidomos ne nje Qytet te vogel,ku te vdes shpirti nga marazi nga perfoljet.Ne nje shoqeri ku morali ka aq interpretime sa ka edhe persona,tregon se nuk ekziston ligji.Problemi ne fjale zgjidhet vetem ne 5 minuta,por kjo nuk i intereson bandes se”rilindjes”.Mjer familja qe i ka ra ky hall,qe as Zoti nuk i ngushellon dot dhe jo me spurdhjaket e politikes.

  Reply to this comment
 2. Derrvishat e corbes dher kaosit nuk njohin asnji lloj Te Drejte Njerezore dhe akoma me pak cdo te thot Privatesi February 9, 14:52

  kush i jep te tilla poste ktyre injoranteve muzlluma ,
  qe vetem
  te notojne ne llume dijne .

  eshte qesharake ,te vazhdojne e merren akoma me
  ate cfar ndodhi ,ne vend qe ta lene te qet .

  Ky Derrvishi eshte pjes e atyre qe cenojne Privatesine e
  Viktimes ,sepse jane mesuar te merren me Viktimen kta maskarenje e jo me Krimin e drejtuar nga Shpellari !

  o ju dhjefsha kokat e Derrvvishave e dhe salishave

  qe degjenruat e po mbani Peng Shoqerine Shqiptare

  O RRACE MUTI
  JU DUHENI NDJEKUR NGA QYTETET E CDO POSTE SHTETEROR E SHOQEROR

  SEPSE KUDO JENI JU KA MIZERJE E PADREJTESI

  NJEREZORE KA KAOS E FATKEQSI NJERZORE

  Reply to this comment
 3. hahah Derrvishi do bej Vleresimin hahahahahaha cjan kto plehra te qelbura qe i sherbejne vetem qelbjes February 9, 15:06

  do vlersoj Derrvishi saliut ,

  videon ?

  kUSH ja ka kerkuar nji gje te tille Derrvish salihit ?

  Familja e vajzes ?

  Nqs jo perse ,vazhdoni ti lendoni Familjaret e vajzen

  e shkret ?

  Familja duhet te ngrej Padi per cdo Derrvish qe

  spekullon me gjasme Te drejtat e Privatesise ,

  per qellime Politike !

  Kush ishte ai shkerdhate qe e ka ven ne ate post

  kte Derr funderine muzllume apo si kudo me bo Llum Shqiperine !!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 4. intelektuali February 9, 15:08

  Po Skenderbesha e Edvinit a duhej te deklaronte menjehere pas publikimit nga Saliu perdhunimin makaber te minorenes qe u fsheh nga Shteti, Policia dhe prokuroria qe :

  “…Ne te gjithe Boten ndodhin perdhunime dhe pallime ne grup, ne SHBA, ne Norvegji, madje xhirojne edhe filma sexi per te zbavitur miletin…”

  Mos u cudisni kete PISLLIK te papare per nje femer, aq me shume per nje Ministre qeverie e ka deklaruar Elisa Spiropali, menjehere pasi Saliu hodhi ne publik lajmin per perdhunimin e minorenes ne nje shkolle Rilindja e Kavajes,

  prandaj:

  O Komisioneri Famoz i Edvinit për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale, Besnik Dervishi,

  KUR DO TA SHOHIM FILMIN PORONGRAFIK TE ELISA SPIROPALIT ALLA “HARD SEX” ME PERDHUNIM NE GRUP ME MINORENEN E KAVAJES?

  sepse:

  Deri tani kemi pare vetem si qajne prinderit te mallengjyer te perdhunuesve ne grup qe i shperndau si rrufe media jone servile kombetare.

  Reply to this comment
 5. mirel February 9, 15:46

  Karteli i Rilindjes ..dmth Komisioni do bente mire te na citonte Ligjin per rastin ne fjale. Pastaj te ulej ta shqyrtonte me bosin e karteles se Meros.

  Reply to this comment
  • Tani February 9, 18:23

   Ti as ja ke idene se cfare eshte karteli.Kartela po se e ke vete nje te tille.Pallat si ty xhaxhi I mbyllte ne Elbasan.

   Reply to this comment
   • mirel February 9, 18:59

    Karteli eshte Rilindja, Kartela eshte ajo qe Mero Baze I nxori Ramutit. Pse te duket kaq e veshtire ideja?
    apo vetem Rilindja I ka ne dore procedurat e njohjes?
    Ik mos na caj k. legen, na shet dhe mend pale.
    Kaq idiot je sa do rrish dhe te me shpjegosh cfare eshte Karteli. Rilindje eshte.

    Reply to this comment
 6. s.g. February 9, 16:48

  Në shtete të ndryshme publikohen edhe gjana ma skandaloze që kryejnë njerzit e rritur si psh. në Austri dhunimi dhe mbajtëja në izolim e vajzës nga prindi kurse këtu për delikte adoleshentësh konsiderohet tabu

  Reply to this comment
  • mirel February 9, 18:35

   Eshte tabu apo jo nuk ka rendesi. Rendesi ka te respektohet Ligji, dhe jo nevojat e Karteles se Rilindjes.
   Por ky rast tregon qarte qe cfare rrace e ndyre qe eshte Rilindja dhe politika ne Albanistan. Nje rrace qelbesirash te perkedhelur nga favoret qe kane marre per vite me rradhe, sa tani akuza me e vogel qe I zemeron keta eshte padrejtesi, dhe jo shkelja e Ligjit. Prishja e qetesise se Rilindjes eshte shkelje Ligji, zemerimi qe I shkaktohet Rilindjes eshte shkelje Ligji. Gjithe te tjeret jane vetem figurina dhe video per nevojat e Rilindjes.
   Popull gomar qe nuk I merr zvarre

   Reply to this comment
 7. Derrvishi s'njeh ala Kodin e Njerezimit ,na qeka Kryetar Komisioni per bla bla bla February 10, 10:25

  O tempora O mores

  kur na ra na pjes te rrojme me kte fare

  qe misheron veset me te ndyra njerezore ne Bote

  ku shkel kjo fare bastardesh thahet gjithcka edhe vet jeta

  Reply to this comment
 8. ta paske shqep marmiden pedofili February 10, 13:25

  kryetar komisioni duhet te jete pedofili bashk me ty o pleher bythqir.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim