Nismë në Kuvend për rishikimin e të gjitha medaljeve

December 18, 2015 18:22

Nismë në Kuvend për rishikimin e të gjitha medaljeve

Deputetja Mesila Doda deklaron se ka depozituar një nismë në Kuvend për rishikimin e të gjitha medaljeve dhe titujve që janë dhënë në Shqipëri nga autoritetet e parashikuara me ligj.

Sipas saj, kjo është një zgjidhje tërësore dhe rrënjësore e problemit të titujve të dhënë, personave që nuk i meritojnë.

“Ky është hapi ligjor i radhës për të hequr nderimet dhe medaljet ndaj xhelatëve dhe kriminelëve”, shkruan Doda.

 

10547546_10153719500015690_9025765051515159676_n

12249860_10153719500185690_577447259771383553_n12391217_10153719500235690_1405400043539783435_n

December 18, 2015 18:22
Komento

5 Komente

 1. Salver EdMagari December 18, 19:40

  Duke filluar nga enver diktatori i pashpirt, e duke vijuar me xhelatet ne ish-biro, kq te ppsh, kryeministri, sigurim e dege te brendshme – eshte vonuar shuuuume heqja e titujve, dekoratave e medaljeve ketyre egersirave qe e lane vendin e popullin per me shume se 40 vjet ne varferi te skajshme, izolim ne kulm, e rrenim moral total.

  Reply to this comment
 2. Arben December 18, 20:12

  C’ESHTE KJO PYETJE, O SHOKET E DITES.

  BEJENI ZEMREN GUR, E MOS U BENI QESHARAKE.

  Reply to this comment
 3. Kusaxhe December 18, 20:27

  Te vendoset nje komision qe te rishikohen te gjithe dekorimet nga viti 1990 e deri me sot

  Reply to this comment
 4. katarakti December 18, 20:56

  Te vazhdojne te jene te nderuar dhe te respektuar te gjithe ata qe moren pjese ne Luften Nacionaliçlirimtare. Te mbeten te damkosur te gjithe ata qe u bashkuan me Italine pushtuese dhe Gjermanine dhe luftuan kunder partizaneve. Te vihen ne shtyllen e turpit te gjithe anetaret e asamblese tradhtare, te cilet i dhuruan mbretit te Italise Viktor Emanuelit, kuroren e Skenderbeut. Duke pranuar keshtu pushtimin e vendit. Njekohesisht emrat e te gjithe atyre partizaneve dhe komunistave qe punuan me gjithe shpirt per transformimin dhe perparimin e Shqiperise duhet te mbeten te gdhendur me germa ari ne panteonin e nderit te popullit shqiptar. Nga ana tjeter te gjithe ata qe mbeshteten dhe instaluam diktaturen antinjerezore enveriane meritojne perbuzjen dhe injorimin total. Ne Sigurimin famekeq te shtetit ishin grumbulluar pjesa kryesore e ketyre krimineleve qe me kryekriminelin ne udheheqje vendosen ne Shqiperi nje diktature te lemerishme. Kjo diktature u hoqi njerzve deri edhe te drejten e fjales. Shume njerez te mençur dhe te ndershem perfunduan ne kthetrat e perbindshme te Sigurimit te Shtetit. Familje te tera u shkaterruan dhe u perndoqen deri ne tri breza. Pjesa me e madhe e tyre vetem sepse nuk mendonin si paranojaku Enver Hoxha. Pra propozimi i Mersila Dodes duhet shqyrtuar me seriozitet dhe gjakftohtesi. Pavaresisht se kush e ben. Se ka per te marre dhe per te lene.

  Reply to this comment
 5. shqiptar sharri. December 19, 12:53

  Mir,e ka kjo mesila pallma,edhe per kete duhet te meren masa,se kjo tha se kokpalaret dhe tjeret qe protestuan me 21,janar,mir jua kan bere kjo dhe qeveria ksaj qe i vran,dhe po te ishte kjo,apo ai rahmetlia oldashi ne pytje dote vritnin jo 4,por dhe 40-e besa edhe 400.kokpalar kto fjal i kan than live tedyt edhe rahmatli oldashi edhe mesila pallma qe thojte se tek pallmat apo ne pallma dozju vari,pra kjo thot tju miren dekoratat deshmorve,herove dhe veteranve,e tju jepen udbashve,ciashve,isfaliasve,dhe ballistve,zogistve,sali serbit,se vec saliu e mori medaljen e flamurit,pra kjo nushter kerkoka nji gje qe qysh moti eshte ka funkcionon,pra a ju ngrit permendore,amet zogut,hamit matjanit,lef nosit,xhafer deves,rexhep mitrovices,dhe marka gjonve te mirdites pra cfar kerkon kjo hien ma shum?
  Haram ju kofte kjo liri,qe e keni dhe ju,raft nama e gjakut te derdhur dhe ju turperovte zoti ne arkivolin e vdekjes,juva reakcionaret e pjelles se viteve 1939-1944,pra ju jeni bijat e bejte e reakcuonarve dhe bashkpuntorve te nazifashizmit dhe mbarre ju nuk keni se ju jeni pa moral dhe pa fee.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*