A e dini pse e shihni hënën gjatë ditës?

November 25, 2019 16:17

A e dini pse e shihni hënën gjatë ditës?

Një nga gjërat më të hershme që mësoni është se Dielli është një rreth i madhe i verdhë dhe i bardhë në qiell gjatë ditës pasi hëna ndryshon formën dhe shkëlqen natën. Kjo është kryesisht e vërtetë. Por duhet të keni vërejtur se ndonjëherë shfaqet pasdite.

Por pse po ndodh kjo? Ju nuk mund të shihni yje gjatë ditës, por Hëna ndonjëherë është e dukshme.

Kjo lidhet me pozicionin e Hënës në qiell. Ndërsa Hëna rrotullohet rreth Tokës, ashtu edhe Toka rrotullohet rreth Diellit, transmeton KosovaPress.

Lëvizjet e perceptuara të Hënës dhe Diellit shfaqen në qiell. Dhe kjo është arsyeja pse Hëna është drejtpërdrejt në përputhje me Diellin një herë në muaj, kështu që ne kemi një hënë të plotë. Kjo do të thotë që ajo lind pikërisht kur dielli perëndon, dhe anasjelltas.

Pjesa tjetër e muajit (rreth 29.5 ditë) nuk është rregulluar saktësisht në këtë mënyrë, që do të thotë se Hëna mund të duket para perëndimit të Diellit ose pas lindjes së Diellit, në varësi të faktit nëse është para ose pas Hënës së plotë.

Koha më e mirë për të parë Hënën është kur është në një kënd prej 90 gradë me Diellin, ose kur është në fazën e parë ose të fundit të tremujorit.

Gjatë hënës së re, kur nuk mund ta shihni atë natën sepse ana e saj e ndritshme është ‘e kthyer me shpinë’ kah Toka, Hëna është ende ‘jashtë’ gjatë ditës, por shumë afër Diellit. Drita e Diellit e fsheh plotësisht atë.

Edhe pse shkëlqen, ajo nuk lëshon asnjë dritë, por përkundrazi pasqyron dritën e diellit.

Ende pyesni veten pse nuk mund t’i shihni yjet gjatë ditës?

Space.com shkruan se Hëna është shumë më afër Tokës se cilido prej këtyre yjeve, gjë që e bën atë të duket më e ndritshme. Por gjatë ditës ju mund të shihni përmes teleskopit të mirë trupa më qiellorë, si Venera, Jupiteri dhe disa yje të tjerë.

 

l.h/ dita

November 25, 2019 16:17
Komento

9 Komente

 1. Gzim Kulufi November 25, 17:42

  Sa shume gjera qe mesuam! Nuk i dinim fare!

  Reply to this comment
 2. ganiu November 25, 18:44

  Material i shkëlqyer.
  Për mosha madhore që nuk kanë bërë asnjë ditë shkollë. Kurse ju e votoni si një sensacion?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 26, 08:59

   o gano këta duhen dënuar për shfrytëzimin e fëmijve nën moshën e lejuar për të punuar!!
   ky shkrim është i një fëmije të klasës së tretë a të katërt që për herë të parë ka lexuar për këtë fenomen!!
   e ka lexuar diku dhe tashti e paraqet si lajm!!
   nuk ka shpjegim tjetër!!
   një farë shpjegimi mund të jetë dhe ai se ky person në moshë madhore,si e thua dhe ti,ka filluar tashti shkollën fillore!!
   sigurisht që është doktorr shkencash por në rini nuk ka pasur mundësi të kryej filloren dhe 9 vjeçaren!
   këto lloj studimesh mund ti quajmë në tërë kuptimin “studime pas universitare”!

   Reply to this comment
 3. ardi_mamurrzaku November 25, 20:46

  Dielli nuk eshte i verdhe,por i kuq.!!

  Reply to this comment
  • Aules November 26, 05:16

   Dielli ësht blu, por varet si e shifni ju.
   Sahaliu me Nahardin kështu e perceptojn se kështu e dishirojnë.

   Reply to this comment
 4. lavazh truri November 25, 21:00

  Shpjegim me idiotesk nuk kisha lexuar ndonjehere. Nuk do ta zgjas me te gjitha. Po marrim vetem nje aspekt. “Shkenca” thote se kur hena nuk eshte e plote, kjo shkaktohet nga hija e tokes. Pyetje, po kur hena del diten, kush i ben hije henes qe nuk eshte e plote ?!!
  Ose qe “henen nuk eshihni sepse ana e saj e ndritshme eshte e kzhyer me shpine nga toka” Hena nuk ka ane te ndritshme dhe ane te pandritshme. Hena nuk rrotullohet rreth vetes, pra ne shohim gjithmone vetem njeren ane te henes. etj.

  Reply to this comment
  • Astro Nomi November 27, 03:39

   Nje korrigjim i vogel, Hena rrotullohet rreth vehtes qe cke me te, por me te njejten shpejtesi kendore qe rrotullohet edhe rreth Tokes, prandaj Tokes i tregon gjithmone vetem njeren ane.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 November 27, 16:41

    nomi ke të drejtë
    rrotullimi sinkron i saj në lidhje me tokën bën që ajo të duket gjithnjë në të njëjtën anë!!
    lene lavazhin se si duket lexon libra të veçantë,prandaj dhe e ka vënë shkencën në thonjëza!!
    po ta pysësh do të të thotë se toka është e sheshtë dhe se hëna është një “llampë” e madhe që e kanë vënë për të ndriçuar natën!!

    Reply to this comment
 5. Aules November 26, 05:16

  Dielli ësht blu, por varet si e shifni ju.
  Sahaliu me Nahardin kështu e perceptojn se kështu e dishirojnë.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim