A e dini pse flasin njerëzit në gjumë dhe çfarë thonë ata?

February 2, 2018 20:57

A e dini pse flasin njerëzit në gjumë dhe çfarë thonë ata?

Nëse keni qenë ndonjëherë në dhomë, apo ju është dashur të ndani shtratin me dikë që flet në gjumë me siguri keni përjetuar një eksperiencë sa zbavitëse aq edhe shqetësuese.

Çfarë po thotë? Pse po e thotë këtë? A kanë ndonjë kuptim të gjitha këto?

Por pse flasin njerëzit në gjumë?

Shumë njerëz supozojnë se fluksi i gjumit ndodh gjatë fazës REM të gjumit, ose ndërsa ne ëndërrojmë.

Gjumi i folur gjatë kësaj faze është mjaft i zakonshëm, por nuk është ekskluziv pasi mund të flisni gjatë gjumit në çdo fazë të tij.

Nëse flisni gjatë ëndrrave tuaja, kjo është ajo që terapistët e gjumit i referohen si një zbulim motorik, që do të thotë që fjalët e folura në ëndërr në të vërtetë thuhen me zë të lartë.

Është gjithashtu e zakonshme të flisni gjatë një faze tranzitore, e cila është kur bëheni gjysmë të zgjuar.

Çfarë thonë kur flasin në gjumë?

Pjesa më e keqe e është që një folës gjumi nuk i mban mend ato që ka thënë gjatë gjumit të tij.

Sa më shumë të dëshironi të mendoni se jeni duke recituar vepër letrare, shprehjet më të pandërgjegjshme zakonisht janë të shkurtra dhe të pakuptimta.

Nëse arrini të thoni fjali të plota, kjo natë natën mund të jetë e padëmshme ose mund të zbuloni sekretet tuaja më të errëta. Megjithatë, këto rrëfime nuk duhet të merren seriozisht.

Sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit, shpërthime të tilla nuk konsiderohen produkt i një mendje racionale apo të ndërgjegjshme, prandaj është e papranueshme në gjykatë. e.k/dita

February 2, 2018 20:57
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*