“A e kupton vjehrrën”, Rama, batuta me çiftin e sipërmarrësve shqiptaro-kinezë

April 28, 2019 13:54

“A e kupton vjehrrën”, Rama, batuta me çiftin e sipërmarrësve shqiptaro-kinezë

Kryeministri Rama gjatë qëndrimit në Elbasan vizitoi fabrikën, e prodhimit të lëndës së parë për bateritë e makinave.

Një investim me vlerë mbi 20 milionë dollarë, i ngritur mbi një tokë djerrë dhe të pashfrytëzuar prej vitesh, sot po shndërrohet në potencial të rëndësishëm punësimi edhe për banorët e zonës”– shkruan Rama në facebook teksa poston videon nga fabrika.

Gjatë takimit dhe bisedës me sipërmarrësin shqiptar, nuk munguan batutat mes tij dhe shefit të qeverisë.

BATUTAT

Rama: Ku e ke mësuar kinezçen?

Sipërmarrësi: Kam jetuar 14 vite në Kinë

Rama: I martuar me kineze?

Sipërmarrësi: Po

Rama: Ke mësuar shqip?

Gruaja kineze e sipërmarrësit: Po, po, kam gjashtë vite këtu

Rama: E kupton vjehrrën?

Gruaja kineze e sipërmarrësit: Po… (qeshin)

l.h/ dita

 

April 28, 2019 13:54
Komento

10 Komente

 1. intelektuali April 28, 14:20

  Pika i rente Edi Rames dhe elbasanllinjve dru me pre!

  sepse:

  Para do kohe ishte po KAQOLI Edi Rama qe donte te depozitonte ne Elbasan Armet Kimike te Asadit me nje mendjelehtesi te habiteshme adoleshenti.

  Fabrikat per prodhimin e baterive te makinave jane ato qe ndoton si kulcedra mjedisin nga plumbi qe perdoret per kete prodhim, ne te gjitha vendet e BE i largohen si “djalli nga tamjani” kesaj industrie te rreziksheme per shendetin e njeriut, elbansallinjve nuk i maftojne helmet qe ka depzituar Kombinati “Celiku i Partise” dhe tani firma mafioze “Kurum” por Edvini po i shton edhe plumbin e kinezeve ku jeta e njeriut dhe kujdesi per mjedisin nuk vlen dy aspra.

  Nje fjale e urte elbasanse thote:

  NA RUJT O ZOT NGA DALLKAUKU QE FLE I QETE MBI BOMBEN ATOMIKE!

  Reply to this comment
  • naga saki April 28, 14:58

   Nuk eshte cudi qe ky I vetquajtuari intelektual ta quaje dhe planetin dallkauk..
   ju lutem lexoni sib en Bushin JR dhe Obamen si lecke kepucesh..

   …..

   zoti intelektual
   po na ben te dyshojme ne shendetin tuaj mental sepse ne diarrene tuaj nuk ka rendesi Withersi por ajo fjalia juaj:
   .
   “Beji te fala Bush Junjor Dallkaukut qe financoi Saliun me 300 meleone dollaro per te hedhur BUMJEN ne Gerdec,.”
   .qe cdo lloj prokurori duhet te ngreje akuze per ju per mashtrim dhe ofendim te presidentit amerikan.
   ju lutem mos poshtroni veten tuaj ne menyre kaq banale..
   intelektuali
   Bush Junjor Ballkaukun e shau babai i vet Bushi Father kur deklaroi para gjithe SHBA:
   MOS E ZGJIDHNI PER PRESIDENT KETE DALLKAUK QE PER FATIN E KEQ ESHTE DJALI IM
   Kete President Budalle e shau dhe e injoroi gjithe Ammerika kur per pak sa nuk falimentoi ekonomine e SHBA me krizen e hipotekave dhe nuk mbajti asnje nga premtimet e tij elektorale, por i meshoi Luftes ne Lindjen e Mesme qe e vazhdoi dallkauku tjeter Barack Obama, genjeshtar dhe mashtrues i papare.

   avash nastro mos ngaterro edi ramen me haxhi trumanin e nagasakit obamashtrusin dhe bush dallkaukin..

   Reply to this comment
   • intelektuali April 28, 15:55

    Duke folur si nje taksapagues me pasaporte amerikane ne xhep:

    Nuk i heq asnje presje atyre qe kam shruar per dallkaukun me temadh qe ka pasur si President SHBA qe nga fillimi dhe themelimi, ja cfare shkruajne vete amerikanet per te:

    “… Në shkurt të vitit 2012, Gallup raportoi se amerikanët ende e vlerësojnë George W. Bush ndër Presidentëve më të keqinj te SHBA, Gallup kishte vërejtur se vlerësimet e favoritetit të Bushit në sondazhet e opinionit publik kishin filluar të binin një vit pasi ai kishte dalë nga zyra e Presidentit, nga 40 përqind në janar 2009 dhe 35 përqind në mars 2009, në 30 përqind në korrik 2010. Por sondazhet te tjera kanë vërejtur tendenca të përmirësimit të lehtë në favorshmërinë personale të Bushit që nga fundi i presidencës së tij. Në prill të vitit 2013, vlerësimi i miratimit të Bushit ishte 47 për qind sipas The Washington Post, vlerësimi i tij më i lartë që nga dhjetori i vitit 2005. Bush kishte arritur përfitime të dukshme në mesin e të moshuarve, Demokratët e moderuar dhe konservatorë që kur u larguan nga zyra, megjithëse shumica nuk pranuan falimentimin e ekonomisë dhe Luftën në Irak si fenomene negative. Vlerësimi i tij i miratimit prej 47 përqind ishte i barabartë me atë të Presidentit Obama në të njëjtën periudhë votimi. Një sondazh i CNN i kryer në të njëjtin muaj zbuloi se 55 përqind e amerikanëve kishin deklaruar se presidenca e Bushit kishte qenë një dështim total per ekonomine dhe politiken e jashteme te SHBA duke filluar permiresim në vitin 2017, e cila është interpretuar, në përgjigje të presidencës kontraverse së Donald Trump-së, një vlerësim që ka qenë edhe shprehur nga vetë Bush…”

    Reply to this comment
 2. Genti April 28, 15:48

  Dhe te gjithe u gajasen, me shakate plot kripe te Duces.

  Reply to this comment
 3. Raimond vlonjati April 28, 16:22

  Bravo shume bukur !

  Urime ciftit shqiptar-kinez<per jeten e perbashket dhe investimin shume pproduktiv e inteligjent

  Ky qenka investim I vertete ,

  Bravo Nusja kineze , qe ka mesuar shqip shume mire, por akoma me bukur,
  per femijet qe I flasin te dyja gjuhet shume mire

  Reply to this comment
 4. Zigur Qarri April 28, 17:01

  Rama batutaxhi,sipermarresi fjalepak pune shume,Taulant Balla llapaqen.Taulant Balla merr rrolin e ciceronit!Mungese kulture,
  idjotesi dhe propagande.Keta te televizionit “ERTV”,po promovojn Kryeministrin e ardhshem?Perpjekja per te treguar Taulant
  Ballen inteligjent,nxjerr njekohesisht se Rama eshte nje idjot qe nuk merr vesht nga asgje(as nga piktura),por vetem nga batutat.
  Aftesia e te qenurit batutaxhi,gallataxhi,palaço,klloun….si Rama,jan tregues qe garantojn menaxhimin e suksesshem te Shtetit!?
  Humorist nuk mund ti thuash kurre Rames(qe vetem nenqesh),sepse nuk e kalon as nivelin e palaços me”humorin”e tij bajat,
  humor nen efektin e droges.Fakti qe Ramen ka akoma shume militante qe e ndjekin pas,tregon se ne çfar permasash te frikeshme
  jan shtuar drogaxhinjt dhe debilet.Pasojat dihen,Qeveria Rama u penalizua nga Hollanda,si nje Qeveri ordinere,organizate mafioze.

  Reply to this comment
 5. intelektuali April 28, 18:34

  C’i duhen Shqypnise baterite e makinave dhe a mund te konkuroje Shqypnia prodhuesit gjigande ne Bote?

  Une per vete them se kjo fabrike kineze ne vendin tone eshte planifikuar te furnizoje autobuset elektrike te Lali Erit dhe Edvin Kaqoli si i paditur qe eshte ne pune teknike i ka dhene viston sic i dha edhe Armeve Kimike te Asadit duke i reklamuar si “Karamele Bamiresie” nga Vellai i Madh. Po te jete keshtu:

  CFARE DO TE BEJE SHQYPNIA E VOGEL ME TONELATAT E PLUMBIT QE DO TE GRUMBULLOHEN NGA BATERITE E SKADUARA?

  Per kete si gjithnje nuk do te pergjigjen kinezet, por shqyptaret dru me pre qe engledisen me batutat e Edi Rames.

  Reply to this comment
  • Zigur Qarri April 28, 19:52

   Ndoshta keni te drejte.Te presim se çfar do te thone specialistet ambjentialiste,nese jan informuar per teknologjine qe do te perdoret.
   Para dy Javesh, ka pasur protesta nga banoret e Qytetit Brest ne Bjellorusi kunder ndertimit te nje Fabrike per prodhimin e baterive per
   makina,nje investim kinez ky,nderkoh qe ne Kine, Fabrika te tilla jan ndaluar prej vitesh,sipas ambjentalisteve bjellorus.

   Reply to this comment
 6. Shefqet Cela April 28, 19:23

  Mua nuk më bëjnë përshtypje batutat (me gjithse janë mjet i komunikimit njerëzor); por interesohem për diçka tjetër:
  KJO FABRIKË, NDËRTUAR NË. NJË VËND DJERR, MOS E DËMTON ATË VËND, duke e berë totalisht djerr dhe përhap djerrësinë?
  E them këtë sepse bateritë janë të rrezikëshme për ambientin.
  Kuriozitet: ky vënd DJERR,mos ka qënë pronë shtetërore. Qoftë edhe private, A ËSHTË PAGUAR?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim