A e ndihmoi Filbi Mehmet Shehun?

March 17, 2016 14:45

A e ndihmoi Filbi Mehmet Shehun?

Nga Auron Tare

 

Vijon nga numri i kaluar

Menjëherë pas Lufte me dekret të Presidentit Truman, OSS pushoi së egzistuari duke krijuar kështu një fraksion të rrezikshëm ish-operativësh të shërbimit sekret OSS të cilët besonin se sovjetikët ishin kërcënimi më serioz për Amerikën.

Truman dhe njerëzit e afërt të tij të cilët nuk besonin se sovjetikët edhe gjatë luftës kishin penetruar institucionet amerikane, hezitonin në marrjen e një vendimi për krijimin e një Shërbimi të fuqishëm të Inteligjencës dhe donin rikthimin në gjendjen e paraluftës, ku çdo njësi ushtarake kishte shërbimet e saj të inteligjencës.

Por zbulimi se sovjetikët kishin mundur të merrnin sekretet e bombës atomike bënë që amerikanët të hidheshin në veprim duke krijuar një Agjenci të Centralizuar Zbulimi si dhe disa njësi super sekrete si “The Pond” të cilat vepronin në mënyrë të pavarur.

Ishte në këtë kontekst global kur Operacionet e njohura tashmë si BGFIEND kundër Shqipërisë, u konceptuan dhe u ekzekutuan nga një njësi sekrete e njohur si OPC (Zyra e Koordinimit të Planifikimeve) e drejtuar nga Frank Uisner Sr, babai i Ambasadorit të njohur Frank Uisner Jr.

Arsyet e Operacioneve BGFIEND dhe atyre britanike Valuable janë shpjeguar në një seri shkrimesh dhe nuk po zgjatemi, por dëshiroj të theksoj se ideja se operacionet anglo-amerikane kanë dështuar për arsye të Kim Filbit, është në fakt një nocion që vjen si rezultat i librit shumë interesant të Lordit Nikolas Bethell “Tradhtia e Madhe”. Megjithatë duhet pasur parasysh se koha e botimit dhe e kërkimeve arkivore nuk i kanë dhënë shumë mundësi Lordit Bethell të konsultohej me dokumente apo dëshmi tashmë të deklasifikuara. Kim Filbi sigurisht ka pasur një rol në Operacionet Britanike Valuable, pasi pozicioni i tij si ndërlidhës në Uashington i Shërbimeve Britanike dhe Zyrës së Koordinimit të Planifikimeve OPC, i lejonte atij akses në planifikimet strategjike.

Filbi si personi kryesor i koordinimit britanik me amerikanët, mund të ketë pasur informacion të mjaftueshëm për operacionet që kryheshin në Shqipëri dhe t’ia ketë paraqitur këto plane sovjetikëve, të cilët sigurisht ishin shumë përpara amerikanëve në përgatitjen e masave mbrojtëse ndaj vendeve nën sferën e influencës komuniste.

Kim Filbi

Kim Filbi

NKGB, e cila më vonë mori edhe emrin e famshëm KGB, kishte në Shqipëri një grup mjaft cilësorë oficerësh, të cilët ndihmuan shërbimin e fshehtë shqiptar për të kapur apo kontrolluar numrin më të madh të agjentëve të fshehtë që hidheshin në rrugë të ndryshme. Nuk ka asnjë mëdyshje të pranojmë faktin se sovjetikët ishin të mirëinformuar mbi planet e shërbimeve kryesore perëndimore ndaj Shqipërisë dhe vendeve të tjera të Lindjes. Por duke pasur parasysh nivelin e lartë të Filbit në hierarkinë e shërbimit anglez, si dhe mundësinë që një ditë Filbi mund të merrte drejtimin e këtij shërbimi, është e pamundur që sovjetikët të përdornin informacionet e tij për të dëmtuar planet britanike dhe amerikane në Shqipëri.

Kim Filbi ishte një agjent shumë i rëndësishëm dhe nuk mund të digjej për një vend të vogël si Shqipëria. Prandaj mendimi se nuk ka qenë Filbi personi që ka shkatërruar operacionet amerikane, por një apo më shumë agjentë të tjerë të penetruar në shërbimin anglo-amerikan, ka filluar të pranohet nga ekspertët e fushës, të cilët po rishikojnë të gjithë historinë e Shërbimeve Sekrete gjatë Luftës së Ftohtë.

 

Mehmet Shehu dhe operacionet BGFIEND

Pas luftës dihet mirë fati i komandantit të Brigadës së Parë, i cili qëndroi i mënjanuar nga ngjarjet kryesore të asaj periudhe. Kuptohet se jugosllavët ndërmjet tij dhe Xoxes kishin përzgjedhur këtë të fundit për t’u shërbyer interesave të tyre në Shqipëri. Xoxe, një personazh pa shumë personalitet në fushën e luftës, por i mbështetur fuqimisht nga jugosllavët, ishte njeriu i duhur për ta. Shehu, një njeri ambicioz, por kokëfortë dhe i pakontrollueshëm, u mbajt në distancë nga jugosllavët duke ngjallur zemërimin e tij ndaj tyre.

Me disa mungesa nga teatri politik i Tiranës, Shehu ndërmori disa kurse trajnimi në Bashkimin Sovjetik dhe nuk ka pse të mos mendohet se ishte kjo periudhë kur ai duhet të jetë kontaktuar apo rikontaktuar nga Shërbimet Sovjetike të Inteligjencës.

Një kontakt që nga koha e Luftës së Spanjës? Ndoshta arkivat ruse një ditë do të sjellin më shumë informacion mbi këtë periudhë të panjohur të Mehmet Shehut, por deri më atëherë mund të supozojmë se ishte mbështetja edhe e shërbimeve sovjetike, që e rikthyen atë në lojtar kryesor në Shqipërinë post-Xoxe.

Fakti që Shehu konsiderohej si një prej besnikëve pro-sovjetikë të udhëheqjes shqiptare, nuk ka përse të mendohet si një arsye vetëm për karrierë. Ishte kjo periudhë, e cila përkoi me fillimin e operacioneve klandestine amerikane BGFIEND dhe britanike VALUABLE.

Në postin e Ministrit të Brendshëm, Mehmet Shehu drejtonte personalisht operacionet e kundërzbulimit ndaj amerikanëve dhe britanikëve.

Lind pyetja, nëse Shehu ishte njeriu i amerikanëve apo i britanikëve, i rekrutuar nga Harry Fultz, përse operacionet klandestine të OPC patën një rezultat aq negativ për amerikanët dhe britanikët?

Përse amerikanët nuk patën mundësi që me ndihmën e Ministrit të Brendshëm të rrëzonin Hoxhën dhe në vend të tij të vendosnin Shehun? Nëse Ministri i Brendshëm shqiptar ishte njeri i rekrutuar nga amerikanët, a nuk do të ishte ky një informacion shumë i rëndësishëm që Filbi duhet t’ua përcillte KGB-së sovjetike? Fakti që KGB ishte mbështetësi kryesor i Shehut në operacionet e kundërzbulimit tregon se rusët nuk patën asnjëherë dyshim mbi besnikërinë e Ministrit të Brendshëm shqiptar.

 

 

Numrin e ardhshëm do të lexoni

 

-Dëshmia e rrallë e oficerit Burke për Mehmet Shehun

-Misioni “Xhevdet Mustafa” dhe një detaj i Halit Bajramit

 

March 17, 2016 14:45
Komento

35 Komente

 1. XUME PROTOPAPA March 17, 15:26

  PO SHKRUAN NJE LIBER TARE-ja I LAPRAKES

  Si ne shkrimin e pare e aq me shume ne kete te sipermin, tregon seriozitetin e munguar ne trajtimin e kesaj dileme gordiane: ishte apo nuk ishte agent i CIA-s apo OSS-se Mehmet Shehu.

  Ne njerin nga 66 dokumentat e CIA-s te “desekretuara” per periudhen 1942-1955, qe trajtojne figuren e Enver Hoxhes, flitet edhe per raportin mes tij dhe Mehmet Shehut, me saktesisht dokumenti : https://archive.org/stream/HoxhaEnver/HOXHA%2C%20ENVER_0008#page/n0/mode/2up !

  Meqe nuk e ke lexuar, se ndryshe do shtjelloje kete teme ashtu siç del nga keto dokumenta, Mehmet Shehu propozohet nga gjenerale te larte te Bashkimit Sovjetik, per te zevendesuar Enver Hoxhen, ne te kunderten ambasadori rus i kohes shprehet kunder ketij nderrimi rolesh.

  Aq e vertete, sa qe edhe permbledhje te tera shkrimesh, mendimesh, ekspertizash agjenturore te te gjitha ngjyrave, tregojne me fakte friken qe kishte Enver Hoxha nga nje eliminim edhe fizik nga dora e Mehmet Shehut.

  Shume vite nuk ishte pjesemarres ne eventet e kohes, siç ishte rasti i mos pjesemarrjes dhe anullimit te delegacionit qe ishte parashikuar te mirrte pjese ne ceremonine e varrimit te Josif Visarianoviç Stalinit, ku ne vend te Mehmet Shehut, kishte vendosur Rita Markon.

  Ruset i refuzuan vajtjen e delegacionit pa Mehmet Shehun.

  Edhe ne disa takime me ambasadore nuk u be i gjalle, siç del edhe nga dokumenti, ruhej rreptesisht nga ndonje atentat qe mund ti behej (Enver Hoxhes) nga, gjithnje siç del nga dokumenti, Mehmet Shehu dhe perkrahesit e tij gjeneralet ruse.

  CIA e trajton kete “mosmarreveshje” mes tyre vetem ne planin e nje “xhelozie te semure per pushtet”, dhe kaq.

  Nuk dihen shkaqet dhe frymezuesit e mevonshem te Mehmet Shehut, per t’u paraqitur se bashku me Enver Hoxhen, ne vizitat ne jugun e Shqiperise, ne krah te njeri tjetrit, duke u perqafuar, shtrenguar duart dhe duke mbajtur fjalime “bythelepirese” nga ana e Mehmet Shehut, per dashurine e madherishme qe ndinte per Enver Hoxhen.

  Jepi TARE gulçimave tuaja nga pjatat e stermbushura me fasule, qe te bejne te ndihesh vertete keq….

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 March 17, 16:58

   xume unë po pres deri sa të mbarojë tarja me shkrimet e tij!!është shum interesant,me shumë kuptime dhe me shumë paragjykime!!flet për asnjëanësi dhe domosdoshmëri për tiu referuar vetëm fakteve por në realitet më lëpëshrtypjen se në fund të fundit ka një paragjykim!!
   një interpretim të të dy shkrimeve,duke pritur të tjerët,do të thosha është një njeri që i ka rënë në dorë një manual i sëmundjeve patollogike!!e lexon dhe ……!?!?
   shpresoj që të mos të dalë në përfundimin se vetëm dhimbjet e lindjes nuk ndjen!!
   shpresoj të mos jem nxituar dhe tarja të ketë të drejtë në vijim!!

   Reply to this comment
  • antonio March 17, 18:23

   O Tare!
   Meqenese kundershton variantin se M.Shehu nuk paska qene agjent i amerikaneve,po si agjent i KGB-se,pse nuk arriti ta vrase Enver Hoxhen,por ia futi vetes???
   Apo i permbahesh asaj qe M.Shehu nuk ka qene agjent fare?
   Sidoqe ta dredhesh ti,o Tare M.Shehu del se ka qene POLIAGJENT ashtu sic e ka percaktuar Enver Hoxha dhe vetem zgjuarsia dhe trimeria e Enver Hoxhes beri qe te DESHTOJNE te gjithe spiunet ne krye te shtetit shqiptar!
   Vetem R.Alia i shpetoi Enver Hoxhes dhe ai i hengri mune Enverit,por atij ia hengrem mune vetem ne shqiptaret,qe hengrem sapunin per djathe duke besuar se me rrezimin e SOCIALIZMIT,do shkonim ne PARAJSE!
   Dhe ne fakt shkuam ne….FERR!
   LAVDI HEROIT KOMBETAR ENVER HOXHA!

   Reply to this comment
   • intelektuali March 17, 19:17

    Hajde hajde o LALI me llogjiken prej gomari, bile me keq akoma, llogjike fanatiku dru me pre i Partise se Punes dhe i vemjes se Enverit me Nexhmijen.

    Reply to this comment
   • roberto March 17, 23:09

    Vini re cfare mollois ky Tarja:

    -“Përse amerikanët nuk patën mundësi që me ndihmën e Ministrit të Brendshëm të rrëzonin Hoxhën dhe në vend të tij të vendosnin Shehun? Nëse Ministri i Brendshëm shqiptar ishte njeri i rekrutuar nga amerikanët, a nuk do të ishte ky një informacion shumë i rëndësishëm që Filbi duhet t’ua përcillte KGB-së sovjetike? Fakti që KGB ishte mbështetësi kryesor i Shehut në operacionet e kundërzbulimit tregon se rusët nuk patën asnjëherë dyshim mbi besnikërinë e Ministrit të Brendshëm shqiptar.”
    Bravo Tarja me llogjike te “hekurt” prej kashte!
    Tani po te kthehem une ty,o Tare:
    -Mie agjent i CIA-s nuk paska qene,po si agjent i KGB-se,pas 1961,kur u prishem me BRSS,si nuk e perdoren sovjetiket M.Shehun per te vrare Enver Hoxhen dhe te kishin Shehun ne vend te tij?
    Sipas teje ai nuk paska qebe agjent i askujt???

    Reply to this comment
  • Hiiii March 17, 20:24

   Auroni i Tares shkruan:
   KGB, kishte në Shqipëri një grup mjaft cilësor oficerësh, të cilët ndihmuan shërbimin e fshehtë shqiptar për të kapur apo kontrolluar numrin më të madh të agjentëve të fshehtë që hidheshin në rrugë të ndryshme.”
   Jooooooo, more Tare mavriu?
   Po kush na qenkan keta oficeret e fshehte qe ne nuk i dime dhe qe zotrote i di?
   Po Filbi yt,o Tare,cfare ndihme konkrete dha,meqenese tani letrat jane te hapura?
   Pse per akuzat qe i behen M.Shehut ti kerkon dokumente,ndersa per mbrockullat e tua nuk jep asnje fakt apo dokument???
   A e kupton o Tare,se me kete FURI SHKRIMESH qe po beni ne mbrojtje te M.Shehut ju pranoni plotesisht se ai ka qene AGJENT I CIA-s,KGB-se ,UDB-se ETJ???
   NDRYSHE CFARE INTERESI KENI JU TE MBRONI M.SHEHUN,KRAHUN E DJATHTE TE ENVER HOXHES???
   NUK I HA NJERI KETO,O TARE !
   KEMI 26 VJET QE PO SHQYEJME NJERI TJETRIN ME DHEMBE,POPULLI ESHTE NE MJERIM TE PLOTE,NDERSA NJEREZ SI KALLEPI YT,NA DERDELLITIN SE CFARE PASKA BERE MEHMETI,HYSNIU,KADRIU ETJ!
   O TARE!
   Cfare uji i ke dhene gomarit?
   TE NGROHTE APO TE FTOHTE?
   PO THE KETE, HALLALL TE QOFTE!

   Reply to this comment
 2. bolltare March 17, 16:02

  LETER TARES

  I nderuar analist I shekullit kaluar

  Lexova me vemendje edhe kete rracjonin e sotem

  absolutisht asgje te re edhe per njerez qe jane amatore ne keto fusha

  sinqerisht ju pyes

  perse shkruani keto gjera te thene 1000 here ??..kur nje kriminel si lul basha pritet si “deleted” ne shtepine e bardhe

  pse nuk merresh me lulin qe nga pashaporta e tij alias amerikane ne hollande..pashaportat e dyshimta kur punonte ne kosove: apo te dosja qe ai hapi ne shtepine verdhe per llogari te sherbimeve serbe.

  a je shqiptar auron ?

  a je atdhetar auron ?

  a atehere pse nuk merresh me kete kriminelin lul qe ka kete dosje kriminale te hapur dhe te dokumentuar po merresh me kufomen e enveri mehmeti kimit qimit apo kryshovit si nekrofag ??

  I pandehuri Lulzim Basha mund t’i ketë shokët e rrallë edhe në Evropë, si një politikan i cili në një hark kohor relativisht të shkurtër, ka krijuar një profil kaq të lartë kriminal dhe korruptiv.
  Njërin skandal, ku ka luajtur me 220 milionë euro me rrugën Durrës-Kukës, arriti ta mbyllte me procedurë, falë komandimit të drejtësisë nga Sali Berisha dhe falangat e tij. Ndërkaq, për dy histori të tjera kriminale dhe tradhëtare, Lulzim Basha nuk është paraqitur asnjëherë para drejtësisë. Bëhet fjalë për vrasjen e katër protestuesve të pafajshëm në bulevard në 21 Janar 2011, si dhe për shitjen e 300 km katrorë det Greqisë në mënyrë të fshehtë dhe mafioze. Lulzim Basha,mbrojtesi i familjes Berisha dhe pasardhës i Berishës në krye të Partisë Demokratike, është aktor i dhjetërave skandaleve dhe aferave të ndryshme, por emri i tij lidhet kryesisht me tre çështje, të cilat mund ta fundosin atë në çdo kohë dhe në çdo rrethanë. Lulzim Basha është identifikuar përgjegjës për vjedhjen e 220 milionë eurove me tenderin e rrugës Durrës-Kukës, për vrasjen e 4 qytetarëve dhe plagosjen e dhjetërave të tjerëve si dhe për shitjen e detit, Greqisë.
  dosja kriminale e Lulzim Bashës
  1. Shitja e detit, Greqisë
  Mbetet historia më e zezë e qeverisë së Sali Berishës. Është konsideruar tradhtia më e madhe kombëtare pas shitjes së Shën Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes së Shkodrës nga Esat Pashë Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Lulzim Bashës, i cili asokohe mbante postin e Ministrit të Jashtëm dhe ka negociuar në fshehtësi marrëveshjen për shitjen e detit. Në takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashës më 20 mars 2008 një nga temat kryesore të bisedimeve ka qenë pikërisht marrëveshja për përcaktimin e kufirit detar. Ky fakt u konfirmua nga të dy ministrat në konferencën e përbashkët për shtyp që zhvilluan në përfundim të këtij takimi. Por në faqen zyrtare në internet të Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, deklaratat e Bashës dhe Bakojanis janë fshirë. Ndërkohë, në faqen zyrtare në internet të Ministrisë së Punëve të Jashtme greke këto deklarata janë botuar të plota. Më pas, kryeministri grek Kostas Karamanlis erdhi në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për “sheltin detar” që u konsiderua si skandali i radhës.
  2. Pazaret me Bakojanis, Kushtetuesja konfirmoi fajësinë e Bashës
  Gjykata Kushtetuese ka konfirmuar fajësinë e Bashës sa i takon pazareve me Dora Bakojanis për shitjen e detit. Në datën 15 prill 2010, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, ka hedhur poshtë si të papajtueshme me Kushtetutën marrëveshjen e lidhur mes Shqipërisë dhe Greqisë “Për delimitimin e zonave të tyre përkatëse, të shelfit kontinental dhe të zonave të tjera detare që u përkasin në bazë të së drejtës ndërkombëtare”. Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të prillit 2010, shkeljet janë të shumta. Ato nisin që me mungesën e rolit të Presidentit të Republikës në hartimin e kësaj marrëveshjeje – nuk i ishte kërkuar plotfuqishmëria për negociatorët shqiptarë.
  3. 21 Janari
  21 Janari është ngjarja më e rëndë dhe njolla më e zezë e kësaj qeveri pas Gërdecit. Më 21 Janar qeveria vrau katër qytetarë të pafajshëm dhe plagosi me dhjetëra të tjerë. Sërish, Lulzim Basha u akuzua si përgjegjësi kryesor për vrasjet, në cilësinë e ministrit të Brendshëm. Edhe pse Grada e Republikës varej nga ministri i Brendshëm, Basha dhe komandanti i Gardës, sot i pandehur për vrasje, ai pasuan përgjegjësinë njëri-tjetrit. Edhe sot vijon të shtrohet pyetje se kush dha urdhër për vrasjet? Të gjitha përgjigjet të çojnë drejt Lulzim Bashës dhe Sali Berishës. Por ky i fundit arritë të shpëtojë, të paktën përkohësisht Bashën dhe veten. Në fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarë njeri-tjetrin, më pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarë brenda rrethimit. Kur u vërtetua se protestuesit ishin vrarë jashtë rrethimit, Berisha sajoi puçin e shtetit dhe ngriti një komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit të Prokurorisë për arrestimin e komandës së Gardës. Refuzimi i Berishës për të dorëzuar komandantët, shokoi ndërkombëtarët. Kupola në pushtet u përfshi në një tjetër aktivitet kriminal, pasi zhduku të gjitha provat që kompromenton qeverinë në vrase. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Më pas Berisha hodhi në koshin e plehrave ekspertizën e FBI për vrasjet. Sot nuk ka asnjë të dënuar për këtë çështje.
  4. Skandali me rrugën Durrës-Kukës
  19. 9 Tetor 2007: Plas skandali më i madh financiar i qeverisë Berisha me rrugën Durrës-Kukës.
  Protagonist është sërish Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë çuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura mbi 1 miliardë euro. Lulzim Basha shkoi para gjykatës, por Sali Berisha arriti t’ia mbyllte gjyqin me procedurë dhe ta shpëtonte përkohësisht duke e veshur me imunitet deputeti. Por kjo dosje mund të hapet në çdo kohë. Fakt dhe provat janë aty. Lulzim Basha është përgjegjës për zhdukjen e 220 milionë eurove. Nuk mund të ketë gjykatë në planet që mund t’i hedhë poshtë ato prova.
  5. 7 pasaportat e dyshimta
  Lulzim Basha ka shtetësi të shumëfishtë pasi ka përdorur shtatë pasaporta. Të dhënat e TIMS tregojnë se Basha ka përdorur tri pasaporta të zakonshme dhe katër diplomatike. Shtatë pasaportat janë lëshuar gjatë periudhës kohore 13 dhjetor 1995 dhe 10 maj 2010. Nga analizimi i këtyre të dhënave rezulton se këto pasaporta janë përdorur nga zoti Basha, madje njëra prej tyre edhe për blerjen e shtëpisë në Hollandë. Për periudhën 4 gusht 1997 deri më 4 gusht të vitit 2002, Lulzim Basha ka disponuar dhe ka përdorur njëherësh dy pasaporta. Për periudhën 29 maj 2002 deri më datën 4 gusht 2002, Lulzim Basha ka disponuar tri pasaporta kurse për periudhën 10 tetor 2003 deri më 10 tetor 2008, Basha ka disponuar 4 pasaporta, tri nder të cilat diplomatike. Për periudhën 10 tetor e në vijim, Basha disponoi tri pasaporta diplomatike. “Në pasaportën e z. Basha që është përdorur për blerjen e shtëpisë në vitin 2001 ndodhen dy vula shtyrje të afatit të përdorimit. Basha pretendon se ka bërë dy herë shtyrje afati në vitin 2001 e 2002, por në sistem këto dy shtyrje nuk ekzistojnë. Ai kurrë nuk ka dhënë nj sqarim për këtë çështje…vijon saga e krimeve

  boll tare me nekrotafite e shekullit kaluar..le ti veme prangat bashes dhe berishes..pastaj fillo me keto rromanca spiunesh te vdekur…merru me te gjallet I nderuari nekrofil

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 March 17, 17:10

   bolltare e ke gabim!!
   lulët,berishat,deri tek ramat e të tjerë që do të vijnë,janë dhe do të jenë të tillë për sa kohë ne nuk i kemi dhënë një drejtim llogjikës tonë!!do të egzistojnë do të krijohen përsa kohë ne nuk mendojmë me llogjikë!një mënyrë për formimin e llogjikës është dhe analiza!
   tarja po bën të tijën,aq sa mundet!
   jasht del,komentohet me një mungesë të theksuar llogjike!!mungesë që noli e ka paraqitur në një shkrim të tijin gati 100 vjet më parë!!pavarsisht se ai ka përshkruar paradoksin e politikës shqiptare të asaj kohe!?ajo lidhet me llogjikën e shqiptarit!!
   po të kujtoj një nga pardokset që ai përshrkuante(pak a shumë)partitë financoheshin nga ata për të cilët partitë flisnin kundër!!
   kjo na duhet o bolltare!!nuk mund të flitet gjithë ditën për lulin e saliun!!nuk mund të flitet për diktatorin e ri 2.2metrosh!!ka dhe gjëra të tjera!!sado e vogël që është shqipëria jonë,prap ka shumë për të shkruar!!

   Reply to this comment
 3. Zeus March 17, 16:09

  Po keto i ke lexuar ti Auron Tare?
  Gjyqi i Kadri Hazbiut:Deponimet e Fiqerete Shehut:

  FIQIRETE SHEHU: Gjatë vitit 1953 kur ishte akoma ministër i Brendshëm Mehmet Shehu janë dy episode me të cilat lidhet armiku Kadri Hazbiu:
  1-E para, në 1953 shteti ynë kishte marrë një vendim që të bëhej një amnisti nga e cila do të përfitonin të burgosur nga ish-grupi i intelektualëve.
  2-Mehmet Shehu kishte marrë në këtë kohë një detyrë nga agjentura amerikane që me këtë rast të liroheshin edhe disa agjentë amerikanë dhe më tregoi se për bërjen e listave, për futjen edhe të agjentëve amerikanë në këto lista që do përfitonin nga amnistia për këtë punë, kishte ngarkuar të punonte Kadri Hazbiu, si dhe Mihallaq Ziçishti dhe pastaj do t’i shikonin të tre së bashku.
  3-Po në vitin 1953, është një episod tjetër i rëndë e i rëndësishëm. Byroja Politike në fund të gushtit 1953 ose ditët e para të vitit 1953 analizoi punën në Ministrinë e Punëve të Brendshme. Aty u bënë kritika shumë të rënda për punën në Ministrinë e Brendshme dhe për lidhjet që mbaheshin nga Mehmet Shehu e udhëheqës të tjerë, pra edhe Kadri Hazbiu, me këshilltarët sovjetikë, të cilëve u thuhej çdo gjë sikurse dhe me ambasadorin sovjetik, që në atë kohë ishte Leviçkini, të cilit i thuhej çdo gjë qoftë nga çështjet që kishin të bënin me problemet e sigurimit, ashtu edhe çështje të partisë. Nga kjo kritikë Mehmet Shehu u trondit shumë dhe i tha Kadri Hazbiut, se nuk linte gjë pa i thënë, që situata në Byronë Politike ishte shumë e rëndë. (Nuk e di, a ka qenë vetë Kadri Hazbiu në atë mbledhje, meqë ishte zëvendësministër i Brendshëm apo jo) Kadri Hazbiut i kishte thënë Mehmet Shehu që në këtë situatë unë mendoj që t’i drejtohem Leviçkinit për ndihmë, për të ndërhyrë te sekretari i Parë i KQ që të më përkrahë Leviçkini. Edhe Kadri Hazbiu siç më tregoi Mehmet Shehu ishte i tronditur nga zhvillimi i mbledhjes së Byrosë Politike, nga kritikat që ishin bërë, se i takonin dhe atij dhe ishte treguar dakord me Mehmet Shehun që të shkonte të kërkonte ndihmën e Leviçkinit…
  ARANIT ÇELA: Këtë ta ka thënë Mehmeti…
  FIQIRETE SHEHU: Po, ai ma ka treguar. Desha të them se kur u bë ministër i Punëve të Brendshme Kadri Hazbiu, filloi vetë nga ana e tij të punonte për forcimin e mëtejshëm të lidhjeve me sovjetikët, qoftë me ish-këshilltarët e Ministrisë së Brendshme, ish-këshilltarët sovjetikë, qoftë dhe direkt me Leviçkinin, me të cilin kishte miqësi shkonte dhe për gjah, qoftë së bashku me Mehmet Shehun qoftë edhe veçantë, duke i shfrytëzuar këto raste edhe për biseda gjithfarëshe që kishin të bënin me punën e Sigurimit ose edhe me punët e partisë. Kështu që kur erdhi rasti më 1960-1964 dhe më vonë që u prenë marrëdhëniet me BS-në dhe filloi polemika, Kadri Hazbiu natyrisht ishte për ato qëndrime që thashë dhe më vonë kur u ndërprenë marrëdhëniet edhe me Kinën, më mirë të them kur doli hapur në skenën botërore revizionizmi kinez. BS-ja bënte tratativa në këtë kohë që të afrohej me ne dhe Mehmet Shehu i kishte dhënë porosi Nesti Nases që në OKB të takohej me personalitete të diplomacisë sovjetike për të hedhur hapa të mëtejshme dhe më të forta tani për lidhjen e marrëdhënieve të vendit tonë me BS-në. Për këtë çështje që në fakt u konkretizua në formë bisede midis Nesti Nases dhe zëvendësministrit të Punëve të Jashtme të BS, Iliçovit në OKB. Aty Iliçovi i tha ç’bëhet me miqësinë. Nesti Nase ju përgjigj, që hidhni juve hapa të mëtejshme, thoni edhe hapur që Hrushovi është shkaktar e që merreni përsipër të shlyeni edhe dëmet që na janë shkaktuar neve me këtë rast, atëherë edhe ne miqtë e BS me në krye Mehmet Shehun, do të dimë të marrim masa e të hedhim hapa të mëtejshme. Edhe për këtë çështje, si për çdo çështje tjetër, Mehmet Shehu e njoftoi Kadri Hazbiun, i cili gjithashtu si dhe në rastin e mëparshëm më ‘64-ën, e aprovoi plotësisht dhe tha që kjo ide tani duhet të konkretizohet në lidhjen e marrëdhënieve të vendit tonë me BS-në.
  FIQIRETE SHEHU: Ka pasur lidhje ndërmjet tyre. Kadri Hazbiu, sikurse dhe Mehmet Shehu kanë qenë në lidhje me puçistët. Mehmet Shehu ishte njoftuar qysh në vitin ’70-’71 nga një prej agjenturave, ose sovjetike ose jugosllave, nuk më kujtohet se cila, që në ushtri vepronte një grup armiqësor i kryesuar nga Beqir Balluku, Petrit Dume e Hito Çako. Për një grup të tillë i kishte folur, po në këtë kohë ‘71-‘72 edhe Feçor Shehu, Mehmet Shehut, të cilit nuk i ra në sy, nuk iu hap Mehmet Shehu, meqë dhe porosia e agjenturës ashtu ishte, që as Beqir Ballukut, Petrit Dumes e Hito Çakos, mos t’iu hapej, por vetëm të vepronte.

  Ndërsa Kadri Hazbiu ia ka thënë Mehmet Shehut dhe Mehmet Shehu e Kadri Hazbiu kanë qenë, jo vetëm në dijeni të grupit të puçistëve, por kanë qenë edhe organizatorë dhe drejtues të këtij grupi. Frymëzues për grupin e puçistëve që të godiste vijën e Partisë dhe tezat e Këshillit të Mbrojtjes, meqë dhe këta vetë kishin të atilla pikëpamje dhe vepruan, në fakt, kur u bënë ministra njëri pas tjetrit, të Mbrojtjes Popullore, Mehmet Shehu dhe Kadri Hazbiu kanë pasur pikëpamje diametralisht të kundërta me vijën e Partisë, me tezat e Këshillit të Mbrojtjes, me kërkesat e Artit Ushtarak Popullor në të gjitha drejtimet, si përsa i përket karakterit të ushtrisë sonë, përsa i përket luftës frontale pozicionale, shkollave të lira, falsifikimeve, rolit udhëheqës të Partisë në ushtri. Thashë jo vetëm kanë zhvilluar biseda dhe kanë frymëzuar drejtuesit e grupit puçist, por edhe vetë kanë vepruar në atë drejtim.
  RRAPI MINO: Lidhur me manipulimin pastaj, çfarë do bëhej se u arrestuan ata, kishin frikë…
  FIQIRETE SHEHU: Atë do ta dëshmoj kur të flasë për Feçor Shehun. Feçor Shehun unë e kam njohur në pozicion armiqësor për herë të parë më 1956.
  ARANIT ÇELA: Në prag të Konferencës së Tiranës…
  FIQIRETE SHEHU: Feçor Shehu ka qenë çështja e manipulimit pas Konferencës së Tiranës, çështja e informimit të Mehmet Shehut në ‘70-’71, kurse pas goditjes së grupit të puçistëve në ‘74, pastaj dhe të sabotatorëve në ekonomi duhej të manipulohej puna e të mos dilte asnjë nga anëtarët e organizatës tonë kundërrevolucionare, të kufizohej çështja tek ata, që qenë goditur dhe u morën masa nga Kadri Hazbiu e nga Feçor Shehu në këtë periudhë, që qysh në zgjedhjen e hetuesve, siç tha një herë Kadri Hazbiu, se unë prapë i shpreha një herë Mehmet Shehut, frikën se mos dalim ne dhe tha se për këtë është marrë vetë.

  Kadri Hazbiu me Feçor Shehun dhe një herë që Kadri Hazbiu, që në shtëpi tha, se është i drejtë shqetësimi dhe meraku i Fiqiretes, por ne kemi marrë masa për këtë çështje qysh nga zgjedhja e hetuesve edhe nuk i lëmë hetuesit të bëjnë si duan vetë. Një herë gjatë hetimit duhet të përdorin edhe atë kërcënimin në një farë mënyre që të flasin dhe të kufizohen në punët ç’kanë bërë vetë dhe ç’kanë bërë me njëri-tjetrin, ose me njerëzit e kastës, por jo të dalin jashtë kësaj sikurse dhe në fakte të kufizohen në ato fakte që kanë dalë në Plenumin e 5-të e të 6-të të Komitetit Qendror.

  Ndërsa, Mehmet Shehu më tha, duke qenë prezent dhe ai, që para se të bëhen procese, ato thëniet e Beqir Ballukut, të Hito Çakos, Petrit Dumes, sikurse dhe më vonë të sabotatorëve, shikohen me kujdes nga ana e kuadrit, nga ana e Feçorit. Përsa i përket manipulimit është edhe çështja që me elementet e arrestuar do të mbahej ky qëndrim, kurse me familjet e tyre të mbahej një qëndrim i tillë, që t’u jepej shpresë që gjendja e tyre ishte e përkohshme, çështja do të rregullohej dhe të merreshin masa që të lehtësoheshin qoftë për gjetjen e punës, qoftë për gjetjen e strehimit dhe që t’ju jepej të kuptonin që dikush mendonte për ta…

  Në fakt një qëndrim i tillë u mbajt dhe ndaj nesh, mua dhe fëmijëve të mi, kur qemë në Belsh, që pa u bërë as 10 ditë, u dërgua menjëherë një person, Kristofor Mërtiri, për të na thënë ç’nevoja kishim, a u vendosën menjëherë fëmijët në punë, do të na jepej strehim më i gjerë e më i mirë etj., etj. Ndërsa, për manipulimin, Mehmet Shehu, më pat thënë që masa merren jo vetëm këtu për të mos dalë asnjë person tjetër nga anëtarët e organizatës sonë, por edhe me zbuluesit tanë jashtë shtetit. Për këta interesohej direkt Kadri Hazbiu, por edhe Feçor Shehu, dhe zbuluesve u thuhej që të kenë kujdes, që të mos bëjnë ndonjë hap, mos hedhin ndonjë hap që të kapen edhe të tjerë, se kjo nuk i intereson shtetit tonë dhe sidomos, të ruhen të mos hyjnë në sferat e larta.

  Duke u justifikuar, se në sferat e larta s’kemi ç’të marrim, s’kemi ç’të sigurojmë. Kurse qëllimi i vërtetë ishte se pikërisht, nga ato sfera mund të dilte ndonjë gjë për drejtuesit e organizatës sonë kundër revolucionare, komplotiste e puçiste, për Mehmet Shehun, për Kadri Hazbiun ose për ndonjë tjetër.

  Për Feçor Shehun, veç këtyre që thashë, është dhe çështja se Feçor Shehu, qysh në vitin 1979, ka bashkëpunuar me Mehmet Shehun për çështjen, për kurdisjen më mirë të them, të fejesës së djalit tonë me vajzën e Qazim Turdiut. Në 1979, nga gjashtëmujori i dytë, Mehmet Shehu, nëpërmjet radios me foni, që kishte sjellë nga Parisi, më ‘72, kishte marrë një porosi nga agjentura amerikane, që të bëhej fejesa e djalit tonë me një vajzë me përbërje të keqe politike dhe Mehmet Shehu kish thirrur Feçor Shehun, e kish pyetur dhe kishin rënë dakord për vajzën e Qazim Turdiut, për të cilën Feçor Shehu kishte thënë, që është vajzë e mirë dhe e përshtatshme për një fejesë të tillë nga çdo pikëpamje.

  Për këtë di, që qysh në atë kohë kish pyetur edhe Kadri Hazbiun nëse e njihte këtë vajzë dhe Kadri Hazbiu kishte thënë, që kjo është e përshtatshme për një fejesë të tillë midis Nelit, Skënder Shehut d.m.th., dhe vajzës së Qazim Turdiut. Pra, kjo ishte e kurdisur, një pjesë e tillë sipas diktimit të agjenturës amerikane midis Mehmet Shehut dhe Feçor Shehut. Ndërsa thirrja e Feçor Shehut në korrik të 1981 u bë si mbulesë, edhe për ta paraqitur siç më tha Mehmet Shehu natën e 2 ose 3 dhjetorit, nuk më kujtohet ekzakt, kur më shpjegoi për çështjen e kësaj fejese, të kësaj kurdisjeje si qe bërë dhe si ai qe i detyruar ta bënte këtë, duke bashkëpunuar me Feçor Shehun, siç thashë.

  Këto të dhëna, në korrik i kërkova tha, Mehmet Shehu për t’i thënë ty, për t’u hequr që ja do të ta shpjegoja që me këtë gjendje mund të bëhet një fejesë e tillë, se ne ndajmë 4 pjesëtarë të familjes nga rrethi tjetër, vajza as kishte lindur në atë kohë, as i njeh s’ka pse të mbajë përgjegjësi etj. Dhe gjithashtu e bëra tha Mehmet Shehu këtë, sepse edhe po të na kërkojnë llogari Partia, kemi me se të dalim, pse kurdisi alibinë lidhur me fejesën e djalit tonë, siç e ka quajtur me të drejtë Partia. Kurse moment tjetër i rëndë në veprimtarinë e Feçor Shehut është ajo e natës së 16 dhjetorit, që ka ardhur në shtëpinë tonë. Unë vetë nuk e kam takuar Feçor Shehun, për herë të parë dëgjova për këtë më datën 17 dhjetor, kur Mehmet Shehu më tha që do zbres të pres Kadri Hazbiun, se një ditë më parë kish vajtur dhe i kish thënë Feçor Shehu si me shkrim edhe me gojë atë ultimatumin, kërcënimin jugosllav që, o të bënte vrasjen e Sekretarit të Parë të Komitetit Qendror në Byronë Politike, ose ata do të nxirrnin të dhëna komprometuese për veprimtarinë armiqësore të tij ndaj PPSH-së. Ky është një moment tjetër i rëndë.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 March 17, 17:02

   zeus
   a me të vërtetë e ke aaaaaaaaaaa??
   shko mor pirdhu!!mos harxho bitët e kujtesës së faqes!!
   deponimet e fiqeretes janë të pregatitura nga hekri lali!!
   prandaj janë aq të trasha!!
   or shpirt boll na bëjnë për të vjellë këta botuesit mos e shto dozën dhe ti!!

   Reply to this comment
 4. Shahisti March 17, 16:48

  Sa bukur qesh Enver Gjirokastra ne kete foto, tamam si bytho.

  Reply to this comment
 5. Theofani March 17, 17:03

  Vetem gazeta DITA ka sot 5 shkrime per M.Shehu!!!!!!
  Uuuuuaaaaaaaaa!!!!
  Cfare ka ndodhur qe te bombardohet opinioni publik shqiptrar me “heroizmat” e M.Shehu?
  Mos valle ky nuk ka qene krahu i djathte i Enver Hoxhes,por i Mehdi Frasherit???
  A nuk mjafton kaq qe te vertetohet se M.Shehu ka qene agjent i CIA-s,KGB-se ,Udb-se etj???
  Per cfare arsye eshte e organizuar kjo mbrojtje mafioze,kur per Enver Hoxhen vetem villet vrer????
  Edhe heshtja ndaj vete M.Shehut eshte pranim i krimit e jo me MBROJTJA qe po i behet atij!!!

  Reply to this comment
 6. nga mehmeti te ajshtajni March 17, 17:13

  Me kete McCarthyism-in tuaj zoti Auron po behesh si ato ushtaret japoneze ne ishujt e humbur te Filipineve qe edhe pse ishte viti 1974-75..pra kishte 30 vjet qe kishte mbaruar lufta e dyte boterore ato luftonin me Aleatet..

  Edhe ju zoti Tare o beheni pjese e nje genocidi antikomunist qe ka kaluar ne kete terrorizim mediatik jo vetem tuajin por dhe ca McCarthyis-tave ne Amerike me ne krye fame keqinjte antishqiptare Frank Wisner junior dhe altoporlati i tij tiribuja e vuthajve te bjeshkeve te nemuna Elez Zeherraj.

  Ky lloj antikomunizmi ne vite 50′ kishte nje fare kuptimi kunder invazionit rus atehere..por te vazhdoni si te semure psiqike antikomuniste betejen eme Enverin dhe Mehmetin e vdekur eshte antihumane deri ne kanibalizem…

  Aq shume u zhvillua atehere kjo lufte klasash si ne shqiperi (por ne krah te kundert) sa qe dhe emblema boterore qe ndihmuan ameriken pa rezerva si Ajshtajni u akuzuan si armiq por fati i shpetoi

  Pra mos na beni Mehmet shehun si Ajshtajni !?
  ””””””””’
  Einstein supported a number of political causes that branded him a radical in the eyes of many in the U.S. government. He wrote of his support for socialism, for example, and described capitalism as “economic anarchy.” Such statements, combined with his advocacy of nuclear disarmament and civil rights, made Einstein a highly controversial figure in the 1950s, when the House Committee on Un-American Activities and Senator Joseph McCarthy were accusing many of being Communists. Indeed, the Federal Bureau of Investigation amassed a file with almost 1,500 pages of information on Einstein’s allegedly subversive political activities.
  Einstein never backed down from his beliefs, however–and always emphasized the importance of intellectual freedom. “I have never been a Communist,” he said. “But if I were, I would not be ashamed of it.” Einstein despaired over the effects of McCarthyism : “The current investigations are an incomparably greater danger to our society than those few Communists in our country ever could be. These investigations have already undermined to a considerable extent the democratic character of our society.”

  October 25, 1945U.S. Congressman John Rankin criticizes Einstein for his allegedly subversive political beliefs.
  It’s about time the American people got wise to Einstein….He ought to be prosecuted.
  —Representative John Rankin, member of the House Un-American Activities Committee
  Einstein was never charged and never appeared before the House Un-American Activities Committee.

  The McCarthy Era

  Communist Witch-Hunts
  Although the United States and the Soviet Union were WWII allies against the Nazis, many in America were deeply suspicious of the Communist country. As the tensions of the Cold War deepened, fear of Communism reached its peak in the early 1950s. The U.S. Congress, led by Senator Joseph McCarthy and the House Committee on Un-American Activities, conducted witch-hunts in search of Communist sympathizers. The accused had two options. They could refuse to testify and risk losing their jobs and friends. Or they could cooperate and accuse friends and colleagues of being Communists. At the same time, the Federal Bureau of Investigation, led by J. Edgar Hoover, monitored citizens’ activities, searching for “subversive” behavior.
  Einstein and his leftist political convictions attracted the attention of the U.S. government as early as the 1930s. Denounced as a Communist spy and watched by the FBI, Einstein persisted in publicly criticizing McCarthyism as a dangerous threat to democracy and freedom of expression.

  Reply to this comment
 7. landi March 17, 17:55

  deponemet e fiqiretes e cila pasi ishte rrahur dhe droguar fliste si papagall? po po tamam deponime serioze.

  Reply to this comment
 8. Sigurimi i Shtetit. March 17, 18:24

  Ajo qe z. Tare nuk arrin akoma te kuptoje dhe kembengul deri ne absurditet, eshte se bota e inteligjences shkon shume me larg nga analizat dhe pyetjet e tij retorike.
  Ti kerkosh ti pergjigjesh aftesive manipuluese dhe diversive te inteligjences me dokumenta, eshte diletantizem.
  Mehmet Shehu dhe Kadri Hazbiu po punoni brenda mundesive te kupoles se hekurt per marrjen e pushtetit pas vdekjes se Hoxhes, duke eliminuar çdo rival dhe duke kontrolluar pikat kyçe me njerez te tyre kryesisht familjare apo bashkeluftetare, gjithmone komuniste.
  Sherbimet e huaja te pergatitura per nje qeverisje te shpejte te Shehut u gjenden krejt te shpartalluara nga levizjet e paparashikushme te Hoxhes.
  Enver Hoxha arriti te nuhase levizjet e nendheshme te partise se tij dhe pasi vendose te nderhyje dhunshem dhe te diktoje udheheqjen pas vdekjes se tij, detyrimisht perdori demagogjine e rendomte me tradhetare dhe poliagjente si ushqim per masat injorante qe kishte krijuar.
  Oficeret e Sigurimit te Enver Hoxhes nuk shquheshin per inteligjence, por per efiçence brenda limiteve ideologjike dhe strukturale te shtetit komunist. Ndersa Enver Hoxha, Mehmet Shehu, Kadri Hazbiu ( te gjithe se bashku por dhe veç e veç sipas interesave te momentit.) do te ngelen pa dyshim nje kupole jeshtezakonisht e afte te komunikoje, imponohet, PERFITOJE, manipuloje, poshteroje, diplomacite dhe sherbimet sekrete te dy blloqeve apo ti vere ato ne sherbim te interesave te ambicjeve personal per pushtet.
  Te nxjerresh Mehmet Shehun nga ky dimensjon………………..
  Mehmet Shehu titullin e tradhetarit nuk e ka marre as pse shfaroste shqiptare dhe as pse tradhetoi endrren europjane shekullore te shqiptareve.
  Titullin tradhetar ja ka vene Enver Hoxha dhe ne gjykimin, mentalitetin, funksionin, historine, propaganden, paradoksin e shtetit komunist dhe vete Enver Hoxhes, Mehmet Shehu do te ngelet nje tradhetar.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 March 18, 09:51

   “Titullin tradhetar ja ka vene Enver Hoxha dhe ne gjykimin, mentalitetin, funksionin, historine, propaganden, paradoksin e shtetit komunist dhe vete Enver Hoxhes, Mehmet Shehu do te ngelet nje tradhetar.”
   këtu ke të drejtë!!
   por sot kemi një ndryshim rrënjësor!!një nga 3251 pikat që kemi ndryshuar është dhe “enveri dhe sistemi i tij nuk egzistojnë më!!duke mos egzistuar më kjo pikë,duhet parë dhe veprimtaria e një personi,që siç thua dhe ti “dhe as pse tradhetoi endrren europjane shekullore te shqiptareve”,e denigruar nga një tjetër person që nuk bëri gjë tjetër më shumë se po e njëjta gjë që thua ti”dhe as pse tradhetoi endrren europjane shekullore te shqiptareve”!!
   të flasësh për gjëra të tilla!ti diskutosh analizosh dhe tu japësh vëndin e duhur personaliteteve,deri tek njeriu i thjeshtë,është gjithnjë mirë!!të paktën nuk bën dëm!!dëm është të kesh iluzione të gabuara,të kesh ide të gabuara!!

   Reply to this comment
 9. WHY ? March 17, 20:22

  Habi e madhe me keto hapje te ketyre deftereve historise..PLOT 10 EPISODE RRJESHT ME MEHMETIN…NUK KA BO VAKI TE GAZETA DITA..

  Sapo kaluam 7 artikuj te Idajet Beqirit dhe ca Eqeremeve per HYSNI KAPON qe “e vrane” ne paris

  Per nje sy te vemendshem ketu nuk eshte problem as te Hysniu as te MEHMETIT po per te denigruar LUFTEN E LAVDISHME NCL qe eshte nje nga faqet me te lavdishme te kombit.

  Me rendesishmja eshte dhe mbulimi I shkaterrimit biblik te kombit shqiptar ne mbrojtje ekonomi financa moral etj..pra KEMI MBARUAR

  Pikerisht per te mbuluar kete veprimtari kriminale ne shqiperi akoma vazhdohet me bombardimin psikollogjik duke anatemuar enver hoxhen si vampiroide qofte nga faktori I brendshem qofte jashte.
  Le te analizojme Enver Hoxhen (EHO) shkurtimisht dhe te gjejme kush eshte fajtori I vertete:
  *
  Pas krijimit te boshtit antifashist ne 1941 nga USA-GB-USSR pervec perballjes frontale u vendos qe ne vendet e pushtuara te krijohej rezitence e armatosur ku per Shqiperine dhe Ballakanin en pergjithesi u la ne drejtim kryesor linja MOSKE-BEOGRAD-TIRANE ku shqiperia konceptohej si nnje territory nen ombrellon e Titos.(ne kete kohe enveri nuk e pirthte kush pra nuk kishte faj)
  **
  Anglo Amerikanet sic thuhet qarte ne dokumentet e sotme perkrahen pa rezerva partizanet shqiptare (dhe pksh) per aresye se sa me shume gjermane te “gozhdoheshin ne Shqiperi dhe Ballakan aq me pak amerikane do vriteshin ne france dhe itali..pra ne nje fare menyre angloamerikanet e prune EHO-n ne pushtet (edhe ketu nuk ka faj enveri)
  ***
  Ne vitet 1943-1944-1945 gjithmone sipas dokumeteve thuhet sakte se CURCILLI ME RUZVELTIN sipas ndarjes se re boterore perseri Shqiperine e lane ne dore te TITOS dhe ky I fundit ishte nen ndikimin sovjetik( pra edhe ketu nuk eshte faji I enverit por curcillit dhe ruzveltit qe na shiten si placke tregu te Stalini qe I bente ligjin atyre)
  ****
  Ne vend te ishin te duruar dhe te “zgjuar” dipllomatet anglo-amerikane bene “sherr” me Enverin per kthimin e mbretit Zog dhe per pranine e tyre ushtarake.Pra perse duhet te fajesojme akoma enverin kur vete anglo-ameriaknet po prishnin marreveshjen qe kishin bere me Stalinin.Enver Hoxha veproi drejt se nuk ishte prostitute e “pandershem “ dhe te martohej me dy burra ne te njejten kohe.(edhe ketu nuk ka faj enveri)
  *****
  Perseri sipas dokumenteve sidomos pas 1948 pati nje agersion shumedimensional deri dhe plane per pushtim te shqiperise nga greqia,jugosllavia me zogiste dhe ish fashiste dhe te menaxhuar me mjete dhe fonde nga amerika dhe anglia…Sinqerisht te na kishin pushtuar do ishim te lumtur dhe do ti falenderonim,por meqe deshtuan perse nuk kerkohet falje sot nga anglo-amerikanet per vuajtjet e shqiptareve se udheheqja e EHO-s bente palle..biles dhe nje pjese te fondeve te te perndjekurve politike duhet ti paguajne anglo-amerikane dhe jo brezat qe akoma nuk kane lindur te paguajne borxhet e te perndjekurve politike.( Perseri enveri nuk ka faj..kush sulmoi..pse deshtuan)
  ******
  Eshte non sens nga shume analiste,dipllomate dhe zyrtare perendimore qe fajsojne EHO-n si dikatator…jo te nderuar zoterinj eshte faji juaj qe e late Enveri ne kembet e Titos dhe me vone te Stalinit dhe ai vecse hodhi vallen sipas muzikes tyre ( eshe ketu enverin mund ta quajme dikatator por jo fajtor..kush e la te kopeja dikatatoreve?)
  *******
  Edhe pas prishjes me Ruset ku EHO-a beri nja akt madhor ne 1961 ne bazen e vlores qe deboi flloten ruse dhe me vone doli nga traktati varshaves dhe denoi fuqishem agresionin ne ceki..perse anglo-amerikanet nuk u bene te gjalle per nje veprim ne favor te NATOS..pse e lane komentshkruesin te ahje bar dhe jo vetem qe nuk dhane asnj e lloj ndihme thelluan me shume embargo(edhe ketu nuk e fajesoj enverin)
  ********
  Pas lidhjes me Kinen ne 1964-1974 pati nje zhvillim te fuqishem ne vend nga ndihmat e medha kineze dhe kjo periudhe ishte kulmi I zhvillimit dhe nje fare hapje ndaj botes por cfare ndodhi ? Kush e mban mend vete personalisht EHO drejtoi nje fushate kunder konservatorizmit,riteve mesjetare dhe perkrahu liberalizimin dhe frymen e se rese dhe novatore (kujtoni fajlimine Matit ne 1972 dhe biseda me Agim Meron) ku thote shprehimisht qe brezi I luftes duhet te largohet dhe ti lere vendin nje plejade te re kuadrosh te shkolluar me universitete dhe jo me me veteranete luftes.Kështu ka pasur dy fjalime të rëndësishme të Enver Hoxhës, që përmenden pak, por që në një farë mënyrë përcaktuan atë që quhet “periudha e liberalizmit”, pavarësisht se njerëzit pastaj i ngatërrojnë gjërat. Ka qenë i famshmi fjalimi i Matit i Enver Hoxhës dhe e dyta biseda me Agim Meron, që ishte në atë kohë rektori i universitetit. Në fjalimin e Matit Enver Hoxha hodhi idenë se shokët e udhëheqjes që kanë bërë luftën, kanë vlerat e tyre, por tani duhet t’ua hapin rrugën kuadrove të reja. Pra ishte ideja e një hapje dhe një rinovimi të kuadrove të reja. Ndërsa me Agim Meron, midis të tjerash Enver Hoxha tha se sa të na e dëgjojë muzikën rinia në radiot e huaja, më mirë ta japim ne vetë. Ishte një ide për frymëmarrje të rinisë. …mirpo cfare ndodhi???????
  *********
  Shqiptaret qe posa dolen nga nje mjerim 500 vjecar nen pushtimin turk,me vone nen nje shtet anadollak me Zogun dhe pastaj pushtimi fashist e gjeti shqiperine ne 1944 pa asnje kokerr leku,te uritur,te shkaterruar nga lufta dhe mbi 80 perqind e zonave rurale dhe malore ne gjendje mesjetare..E thene ndryshe qe ky popull mund te emancipohej duhej te pakten 100 vjet..pra nga 1944 deri ne 2044 mund te civilozohej..pra kemi pune akoma per c’kafsherimine talebaneve Sali-baneve.
  Pikerisht ketu gaboi Enver Hoxha qe nxorri direkt nga mesjeta ne qytete berishistet barbare qe sot kane pushtuar ate vend.
  Cfare ndodhi ne fakt 1970-1972 ? Pak vemendje ju lutem..
  Ndersa Enver Hoxha po pregatitej te largohej nga skena politike dhe t’ja linte vendin brezit me te ri,duke shfrytezuar hapjen e tij ndaj cultures perendimore ,novatorizmit dhe te rese…ai popull,ata qeveritare te atehershem ,edhe shume familje te bllokut u HAPPEN BYTHESH..
  Filloi nje degjenerim I frikshem me teper nga shtresa injorante,nga te pakenaqurat nga sistemi si dhe nga agjenturat e huaja..Kjo u pasua deri ne tallje me Luften NCL dhete Enver Hoxhes vete bile dhe ne instanc a te larta…Pra filloi te behej nje permbysje sistemi ne menyre “gazmore” me muzike dhe TV…Ne ato vite koinciduan dhe tre ngjarje shokuese 1-vizita e Niksonit ne Kine..2-Lidhja e Titos me Kines dhe e treta ishte semundja e teper e rend e Enver Hoxhes.
  Pas nje rikuperimi te pjesshem Enveri u rikthye ne drejtim dhe filloi te hakmerrej me ato qe nuk e kuptuan liberalizimin e tij deri dhe permbysjen e tij prandaj mori dhe ato masa dragoniane se e pa qe ai popull ajo udheheqje e asaj kohe nuk ishin gati per “emancipim”.
  Kushdo mund te lexoje shenimet e autentike te Haxhi Kroit sekretarit personal te Enver Hoxhes dhe mund te kuptoje qe Enver HOXHA punoi dhe drejtoi normalisht nga 1944-1974 pra 30 vjet dhe pas kesaj ai duhej te mbrohej I semure rende nga ata qe donin ti merrnin “fronin” nga jashte dhe nga brenda.
  *************
  Cfare ndodhi ne 1991-1997 do te ndodhte dhe ne Shqiperi ne vitet 1973-1974.Ai vend sot eshte I djegur I shkaterruar moralisht ekonomikisht,ushatarakisht,financjarisht,moralisht dhe psiqikisht.
  Pikerisht dhe kjo egersi kanibaleske ndaj figures Enver Hoxhes eshte ne fakt monumenti me I mire qe po I bejne Enver Hoxhes qofte ish armiqte etij ambasadore te tipit Rajerson-Arvizu,qofte sumelepirisit e tij si Berisha,qofte Kaubojsa te peshtirosur si Edi Rama,qofte te perndjekurit (te permjerrurit ) politike qe sa ishte gjalle I rruajten topet dhe nuk po e mundin as te vdekur.
  Eshte e cuditeshme qe ne nje kohe qe Amerika zyrtare mban maredheie te shkelqyera me Kinen Komunuste te Maos dhe po vendos mardhenie dipllomatike me 3K (Kuben Komuniste te Kastrove),ne shqiperi doli ambasdor I Arvizu ( lexues fermanesh) dhe I thote qe Enver Hoxha ishte monster.
  Lind pyetja ? Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje ish burre shteti qe udhehoqe nje vend per 40 vjet dhe te sulmuar eger dhe me embargo nga vendi I tij ? Pse nuk na cliroi Amerika nga “monster enver ?
  Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje popull te te tere,te vararet e 21 janarit dhe jetimet e tyre duek I then nje krimineli si berisha kur akoma nuk ishte thare gjaku I derdhur ne boulevard..Pse ndodhin keto veprime dipllomatesh te pa paranueshme qe nuk ndodhin as ne vendet koloniale..?
  I vetmi spjegim eshte te fatkeqesia me madhe kombetare ne Shqiperi pas 1992.
  Kombi shqiptar ka diasporen me anti-adhetare per te gjitha kohrat dhe per te gjithat vendet e botes ne Amerike.
  Dihet qe admistrata amerikane ne mardheniet me nje vend te caktuar ka vendimtare dhe rolin e diasporas se atij vendi.Kush jane diasporistet tane ?
  Ata jane disa elezbiberiste,franshkreliste,ca vatrane ish spiune,ish te mergates qyqeve te komitetit te maleve dhe ish spiune te grekut dhe serbit..qe kurre nuk u moren per nje Pajtim Kombetar ose per te ndihmuar ne investime amerikane ne Shqiperi..por merita e tyre e vetme ka qene kanibalizmi I teprur me figuren e Enver Hoxhes,ka qene nje lufte idiote kunder komunizmit ne shqiperi (qe vetem I tille nuk ishte).Keta te semure makartiste prune dhe djallin berishe ne pushtet ne 1992 dhe po e mbrojne dhe cot me te gjitha menyrat…ne nje kohe qe vete amerika zyratare nuk merret me me me luften idiote elezbiberiste kunder fuckomunizmit dhe enverizmit qe I perket shekullit kaluar..
  Pikerisht mbrojtja qe po behet Satrapit kriminel Berishe nga keto segmente nenje kohe qe ai e ka shperfyteruar plotesisht ate vend si shtet dhe si komb dhe vazhdon te kete fuqi dhe imunitet te plote nga keto elezbiberiste-makartiste eshte lapidary me I amdh qe po I ngrene Enver Hoxhes jo ne beton apo Bronx por ne kujtesen dhe ndergjegjen kombetare..
  Pra I bejme thirrje ketyre segmenteve antishqiptare kudo qe jane :
  Ju lutem mos I ringrini monumentin Enver Hoxhes duke mbrojtur me cdo cmim nje nga felliqsirat me te ndyra qe ka nxjerre shoqeria njerzore per te gjitha kohrat..
  SHTRIGU I LUGUT TE ZI TE TROPOJES
  ME NDER ME THANE
  SALI QENEFI.

  Reply to this comment
 10. Lili March 17, 20:33

  A e ndihmoi pra?
  Po te tregon mbasi baba ime ishte nje ander BG fiends: Shqiptaret ne grekise kishin marr lajmin se jeni te dekonspiruar mos rezikoni edhe kete me exakte bindese’Nje ander parashutistat i tregon eproreve amerikane lajmet qe kishte marr nga miqte ne shqiperi.Amerikanet jo vetem qe nuk e besojne po e burgosin edhe nuk e lejojne me me pas ur kontakt me pata shit state tjere,ander ta baba ime e baba i Ana Oxa.-hoxha-..Kur pata shit state erdhen mbi shqiperine avioni fluturoj mbi Tiranen,jo nje po disa here,cka n’a te kohe kur nuk kishte aéroport ishte sikur me iu thane qe ku i keni parashutistave!
  Pra pse amerikanet Kane vepruar keshtu eshte pyetja? Sepse ka kerkuar deshtimin e ketyre misioneve…
  Pse ? Per te bindur ruset se filby ishte tradhtar!
  Droni ju nje vend qe lejon Birkin e kryetradhetarit me studiuar ne Oxford me paret e Shteti,sic ndodhi me djal in e philbyt?
  Edhe sa per di jeni parashutistat kishin urdher me u dorezuar n’yugoslavi ne rast nevoje! Kjo per te ju treguar se sherbimet yu kishin ne di jeni totale,pra kishin edhe rus et ne di jeni…
  Vetem shqiptaret nationaliste,shpirtbardh kishin besuar ameriken,e nuk kishin menduar kur se amerika per interesat e veta i dergoj ne nje vdekje te sigurt keto parashutista ,po jo vetem keta po gjithe fare e fisin e tyre!

  Reply to this comment
 11. intelektuali March 17, 21:40

  KUSH KA QENE ME SHUME SPIUN NE KETE FOTOGRAFI? GJENI DICITUREN! GJEN DICITUREN?

  Ky do te ishte nje titull me llogjik per shkrimin e dyte te Auronit ne DITA shoqeruar me nje fotografi mbreselenese ku BOSI i ndryshimeve demokratike ne BRSS nuk shikon Enverin, por Mehmetin, gje e cila i ka dhene te drejten Auron Tares te shpalose tezen se Mehmet Shehu, Kumandari i Brigades se Pare Sulmuese, HEROI i Operacioneve te Veres dhe te Dimrave, dhe LEGJENDA qe cliroi Tiranen nga Tiranet dhe qe i kishte futur friken ne bark ARMIKUT te Kllases me masakrat e tij si KILLER i pameshirshem, pra ishte vetem…

  NJE AGJENT, SPIUN I KGB-SE SOVJETIKE!?

  qe Enver Miku e vrau si nje zog pule ne gjumin e nates me nje plumb te vetem pas koke qe nuk e degjoi kush por qe nuk e pa askush. Po me te drejte thone enveristet fanatike ne DITA:

  PO MIRE JA BERI ENVERI QE E VRAU POLIAGJENTIN, QE TANI DEL SE NUK ISHTE AGJENT I AMERIKONIT POR VETEM I SOVJETIKUT.

  Po kush nga keta te tre ne foto ka qene BOSI i kamufluar qe ishte atehere agjenti spiun i Amerikonit qe ta bejme sot HERO dhe t’i japim sot nje dekorate apo medalje trimerie, jo si titulli i Kuvendit per Enverin qe mbahet HERO kur bashke me Nexhmijen kane mbushur lumenj me gjak njeriu vetem pse nuk donin ta linin pushtetin, as si medaljet dhe dekoratat qe Edvini i jep Nexhmije Hoxhes dhe Vito Kapo, por nje medalje te vertete demokracie se ky spiun i amerikonit paska qene shume largpames dhe e ka dite qe Shqypnia nje dite do t’i ndere BYTHEN SHBA dhe Perendimit dhe do kerkoje t’i bashkohet vendeve Antikomuniste dhe Demokratike. Pra i gjithe debati mund te shkurtohet fare qarte vetem me nje pyetje:

  KUSH KA QENE SPIUNI I AMERIKONIT NGA KETA TE TRE?

  sepse:

  dihet qe spiunet e anglezit qe ishin intelektualet properendimore shqyptare i vrane dhe i masakruan xhelatet e Enverit dhe te Mehmetit edhe gjate Luftes edhe pas saj me urdher nga Beogradi dhe Moska me ndihmen e pakursyer te Kim Filbit,

  sepse:

  dihet qe Enveri dhe Byroja Politike e tij e shpalli Mehmetin pas vrasjes poliagjent edhe te amerikonit edhe te rusit dhe nuk u morr vesh gje se spiun i kujt ishte, ashtu sic ka mbetur deri me sot,

  sepse:

  dihet qe Hrushcovi pas vdekjes u shpall si spiun i amerikonit dhe i Imperializmit nga Brezhnjevi dhe banditet e tij te kuq,

  sepse:

  dihet dhe njihet fare mire qe Enveri ishte spiun i Zogut ne Bruksel, pastaj spiun i kunatit te tij Kryefashist Bahri Omari, pastaj spiun i Titos te Jugosllavise, pastaj spiun i Stalinit te Rusise, pastaj spiun i Mao Ce Dunit te Kines, pastaj kur mbeti vetem ne Dimrin e Vetmise se tij te Madhe u be spiun i Nexhmijes,

  prandaj pyetja eshte:

  KUSH KA QENE ME SHUME SPIUN NE KETE FOTOGRAFI? GJENI DICITUREN!

  Reply to this comment
 12. intelektuali March 17, 21:41

  KUSH KA QENE ME SHUME SPIUN NE KETE FOTOGRAFI? GJENI DICITUREN! GJEN DICITUREN?

  Ky do te ishte nje titull me llogjik per shkrimin e dyte te Auronit ne DITA shoqeruar me nje fotografi mbreselenese ku BOSI i ndryshimeve demokratike ne BRSS nuk shikon Enverin, por Mehmetin, gje e cila i ka dhene te drejten Auron Tares te shpalose tezen se Mehmet Shehu, Kumandari i Brigades se Pare Sulmuese, HEROI i Operacioneve te Veres dhe te Dimrave, dhe LEGJENDA qe cliroi Tiranen nga Tiranet dhe qe i kishte futur friken ne bark ARMIKUT te Kllases me masakrat e tij si KILLER i pameshirshem, pra ishte vetem…

  NJE AGJENT, SPIUN I KGB-SE SOVJETIKE!?

  qe Enver Miku e vrau si nje zog pule ne gjumin e nates me nje plumb te vetem pas koke qe nuk e degjoi kush por qe nuk e pa askush. Po me te drejte thone enveristet fanatike ne DITA:

  PO MIRE JA BERI ENVERI QE E VRAU POLIAGJENTIN, QE TANI DEL SE NUK ISHTE AGJENT I AMERIKONIT POR VETEM I SOVJETIKUT.

  Po kush nga keta te tre ne foto ka qene BOSI i kamufluar qe ishte atehere agjenti spiun i Amerikonit qe ta bejme sot HERO dhe t’i japim sot nje dekorate apo medalje trimerie, jo si titulli i Kuvendit per Enverin qe mbahet HERO kur bashke me Nexhmijen kane mbushur lumenj me gjak njeriu vetem pse nuk donin ta linin pushtetin, as si medaljet dhe dekoratat qe Edvini i jep Nexhmije Hoxhes dhe Vito Kapos, por nje medalje te vertete demokracie se ky spiun i amerikonit paska qene shume largpames dhe e ka dite qe Shqypnia nje dite do t’i ndere BYTHEN SHBA dhe Perendimit dhe do kerkoje t’i bashkohet vendeve Antikomuniste dhe Demokratike. Pra i gjithe debati mund te shkurtohet fare qarte vetem me nje pyetje:

  KUSH KA QENE SPIUNI I AMERIKONIT NGA KETA TE TRE?

  sepse:

  dihet qe spiunet e anglezit qe ishin intelektualet properendimore shqyptare i vrane dhe i masakruan xhelatet e Enverit dhe te Mehmetit edhe gjate Luftes edhe pas saj me urdher nga Beogradi dhe Moska me ndihmen e pakursyer te Kim Filbit,

  sepse:

  dihet qe Enveri dhe Byroja Politike e tij e shpalli Mehmetin pas vrasjes poliagjent edhe te amerikonit edhe te rusit dhe nuk u morr vesh gje se spiun i kujt ishte, ashtu sic ka mbetur deri me sot,

  sepse:

  dihet qe Hrushcovi pas vdekjes u shpall si spiun i amerikonit dhe i Imperializmit nga Brezhnjevi dhe banditet e tij te kuq,

  sepse:

  dihet dhe njihet fare mire qe Enveri ishte spiun i Zogut ne Bruksel, pastaj spiun i kunatit te tij Kryefashist Bahri Omari, pastaj spiun i Titos te Jugosllavise, pastaj spiun i Stalinit te Rusise, pastaj spiun i Mao Ce Dunit te Kines, pastaj kur mbeti vetem ne Dimrin e Vetmise se tij te Madhe u be spiun i Nexhmijes,

  prandaj pyetja eshte:

  KUSH KA QENE ME SHUME SPIUN NE KETE FOTOGRAFI? GJENI DICITUREN!

  Reply to this comment
 13. ENVER HOXHA THE GREAT.. March 17, 23:38

  SHQIPERIA C’KA QENE,C’ESHTE …..DHE C’DO TE BEHET ?
  Mendoj se shqiptaret kthyen koken nga enverhoxha pas 1997…u shkri shteti shqiptar per here te pare pas 1912..kaq mjafton per kuroren e pare te enver hoxhes
  Nuk gop some sot asnje shtet apo kualicjon shtetesh..asnje organizte apo sherbim qe nga Cia-Kgb e deri te mafja nderkombetare te erresoje figuren e xhaxhit
  Perkohesisht ish pinjollte e fashizteve ,zogisteve ..mergatqyqareve elezbiberiste,filo serbe.damirfazllice filogreke janullatiste,titste isamusafiste islamiket me muhaxherrit fatos lubonjat dhe spartak ngjalat kane ne dore media qe nga VOA e deri te Klani I 2F qe po shperfyterojne memorjen kombetare..por e kane te kote:
  Fillojme me Zog tradhetarin qe I kane ngritur lapidarin
  Per Ahmet Zogun edhe nqs se marrin ne konsiderte qe shqiperia doli nga perandoria osmane tejet e varfer dhe mbi te u versulen shtetet fqinje dhe fuqite e medha prape se prape kishte kohe te bente shume me teper per ate vend ,,por ai u mor me hareme,tradheti dhe kurveri klasike dhe politike.Numri I atentateve qe I kalonte 50 here tregojne jo vetem urrejtjen e popullit per te por dhe se ai ishte nje shejtan apo djall qe nuk e kapte plumbi.
  Nqs se lexojme kujtimet e ambasdorit amerikan Grand ne ate kohe ai thote: Ahmet Zogu e kishte shitur me kohe shqiperine te italianet dhe 7 prilli 1939 ishte nje pushtim formal se pushtimi ekonomik dhe moral kishte kohe qe ishte kryer.Ne nje fare menyre Zogu e mirepriti kete pushtim se perfitoi nje thesar kolosal dhe doli I fituar.
  Por hileja e me madhe e pompimit dhe glorifikimit te Zogut eshte ne funksion te erresimit te figures Enver Hoxhes.Nqs se shohim nje detaj vetem te fotografia qe nipi ESAT TOPTANIT –blendi feziu ka vene ne kopertinat e librave per enverin dhe zogun ne te parin ka vene nje fotografine e erresuar dhe te plakur te te Enverit kurse te zogu ka vene fotografine e tij me te mire I veshur me te bardha dhe ne moshe te pershtateshme.
  PAK VEMENDJE I NDERUAR LEXUES !
  Kam qene ne ate brez shqiptaresh qe u distancova ng a “rruga e enverit” qe nga 1973-74 per aresye qe nuk du ate zgjatem se jane shume.Kete qendrim e kam mbajtur deri ne mars 1997 kur shteti shqiptar u shkerrmoq per 1 muaj..Para kesaj ngjarje kushdo person I afert me mua qe fliste mire per Enverin ne nje fare menyre e perbuzja dhe e largoja nga ai mjedis ku debatonim….Por pas 1997 dhe deri ne keto ore qe po flasim Shqiperia nuk egziston si shtet qofte si MBROJTJE,DIPLLOMACI,EKONOMI,FINANCA e deri te …MORALI.KOMBETAR

  Me kot lodheni enverofage te eklipsoni figuren e Enver Hoxhes ne artikujtt tuaja biles sa me shume e shani ju si ujk i vetmuar aq me teper i rrisni vleren atij.Ju duhet ta ndani figuren e Enverit nga ana ideollogjike dhe te shihni veprimtarine e tij ne rrafshin kombetar.
  Shohim sot se sa me teper kjo klase politike futet me thelle ne rrugen e asgjesimit te shtetit shqiptar dhe te deformimit kombetar aq me e eger behet propoganda kunder atdhetarit Enver Hoxha.

  Viktime e kesaj propogande eshte brezi i ri qe po bombardohet non stop 24 ore ne dite me nje rrjet shume te gjere dhe te sofistikuar duke i trullosur deri ne shplarje truri permanente.
  Por vepra e Enverit nuk mund te zbehet pamvaresisht shume gabimeve te ndodhura ne kohen e tij qofte nga eksperianca,qofte nga nje rrethim 40 vjecar nga athina dhe beogradi te ndihmuar ne ate kohe nga perendimi.Jo vetem i takojne ato dy dekoratat qe ka te Kuvendi por une do tishtoja dhe te tjera:
  1-DEKORATE ATDHETARIE
  Mbrojtja hyjnore qe i beri kombit Enver Hoxha ne konferencen e paqes ne Paris kur i tha botes se:
  SHQIPTARET KANE ARDHUR NE PARIS JO PER TE DHENE LLOGARI POR PER TE KERKUAR LLOGARI qe i la me goje hapur udheheqsit boterore me frengjishten e tij perfekte .
  2-DEKORATE TRIMERIE
  Mbrojtja e shkelqyer qe i beri monarko-fashisteve greke ne 1949 qe i shkerdheu nenen atyre.Kurse nen regjimin e talebanit Berishe ne 1994 komando greke shpartalloi dhe poshtroi maksimalisht duke vrare disa ushtarake shqiptare dhe duke i lidhur si bageti efektivin e nje njesie luftarake te mender berishes.
  3-DEKORATE GUXIMI
  Debimi spektakular qe i beri fllotes ruse ne Pashaliman qe shume stratege e cilesojne si nje nga veprimet me te guximshe ne historine e njerzimit.Ishen vitet 60′ kur Ruset ishin fuqia me e madhe boterore ushtarake derisa ne krizen e karaibeve ne 60′ Hryshovi i trembi amerikanet te cilet deshtuan ne ngjarjen e Gjirit te derrave ne Kube.
  4-DEKORATE LARGPAMESIE
  Trim u tregua dhe ne daljen nga traktati i Varshaves ne shenje proteste kunder pushtimit Cekosllovakise qe mbahet si dita kur u be komunist plehu Sali Birishi nga “mallengjimi” i ketij akti heroik .
  4-DEKORATE INTELIGJENCE
  Enver Trimi drejtoi vendin qe e mori absolutisht te shkaterruar dhe pa asnje kokerr leku ne arken e shtetit.Ai drejtoi dhe luftoi balle per balle me Titon per 30 vjet qe dihet se ishte nje figurat boterore me finoke dhe i mbeshtetur fuqimisht per te shkaterruar shqiperine.
  5-DEKORATE PER DIZINFEKTIM TE TURKOSHAKEVE
  Kjo eshte vepra e tij madheshtore qe vuri si Pashko Vaso ne zbatim moton :feja e shqiptarit eshte shqiptaria.Si rrjedhoje ekesaj politike kemi me mijra familje shqiptare me besim miks qe i ben me teper shqiptare se fetare.Eshte kriminale sot te shohes sumat perpjete te disa besimtareve dallkauke perpara gjergj kastriotit ne Tirane dhe kjo mjafton per kete supermedalje
  Jane shume aspekte qe flasin ne favor te ketij legjendari por pa harruar shume bema te keqia te tij qe nqs do ishte gjalle do ti kerkonte ndjese shqipatreve.
  Ishte sistemi i Enver Hoxhes qe mori Sali morracakun nga vicidoli nga nje familje ekstremisht analfabete ,i dha shkolle e futi ne gjirin e famijes deri te oxhaku i tij dhe pastaj ky gjarper kafshoi te zotin..
  6-DEKORATE “GARIPI”
  Eshte lideri I vetem ne bote qe I beri kaps dy superfuqite per 40 vjet dhe kjo eshte aresyeja kryesore qe ai luftohem me kaq cmenduri sidomoa nga ish mergata e qyqeve dhe Macrthistet ne Amerike qe ndyshe sillen me komunizmin kinez me Maon apo me Fidel Kastron dhe ndryshe me enver hoxhen qe kane kaluar deri ne kanibalizem.
  7-GJYSEM DEKORATE PER DE-TARTABIQIZIMIN E NASTRADINEVE &SALIBANEVE
  Ketu ka gabur se eshte treguar se ishte sistemi i Enver Hoxhes qe mori Sali morracakun nga vicidoli nga nje familje ekstremisht analfabete ,i dha shkolle e futi ne gjirin e famijes deri te oxhaku i tij dhe pastaj ky gjarper kafshoi te zotin..
  Ishte enver hoxha qe armiq te betuar te tij I fali ,I dha shkolle te larte dhe I ofroi dhe poste te rehateshme ku do permendja dy egzemplare nga mijra te tille si Uran Butken dhe Pellumb Kurvllen qe po na can menderen me rrefenja nga marika..ketu futet dhe nastardin perkthyesi I palodhur I veprave te xhaxhit ne rusisht..eshte kopja e amik kasaruhos qe ishte dhe I perndjekur dhe spiun I shokeve..

  Nuk dua te mbroj atdhetarin Enver Hoxha sepse ka qene ne nje fare menyre i para denuar nga koha qe jetoi dhe ideologjia qe perfaqsoi por Ate KOLLOS NUK MUND TA ZHDUKIN AS UFO-T nqs do vijne nje dite sepse ishte nje ZEUS qe historia e ka futur ne arkivat e saj.
  Ne ditet e sotme kur shqiperia eshte kthyer ne shprehje gjeografike nen ombrellen e Natos dhe klasa politike nuk eshte e afte jo vetem te vere ne funksion shtetin shqiptar por e ka shkaterruar ate perfundimisht duke e lene ne dore te ca ambasdoreve low life figura e tij eshte ne rritje progresiveVetem nje referendum popullor per Enver Hoxhen do ju mbylli gojen reaksionareve dhe tradhetareve te vendit te cilet ai I lujtoi per 40 vjet dhe nuk jane pak..
  Ne pefundim shtetareve qe na kane drejtuar pas 1924 do ti jepja kete vlersim simbolik per dhjete pike:
  enver hoxha…9 pike
  ahmet zogu …1 pike ( se eshte 1/2 dhender amerikan per hater)
  fatos nano…0 pike
  Sali berisha..nuk vlersohet burre shteti
  ( vetem arvizu eshte dipllomati I vetem ne bote qe beri nja gafe te tille per halen berishe por gafa me e madhe e tij ishte dalja ne television per te thene se enver hoxha ishte monster qe ka nje efekt boomerang..nqs ka nje diplomat arkitekt qe I ka bere permendoren me te madhe enverit ky ishte arvizu qe pranoi poshtrimin nga burri I tij I shtetit dhe iku nga shqiperia si ushtar ..kur ne e nderuam si general para 21 janarit..)
  JEPENI CEZARIT BALLKANIT ATE QE E MERITON DHE VETEM AMERIKANET E KANE CILESUAR
  ARMIKU YNE I DOBISHEM.
  .KAQ MJAFTON..
  KY ESHTE LAPIDAR MERMERI QE AMERIKA I KA NGRITUR ENVERIT (NUK DUHEN NDEGJUAR PORDHET E ELEZBIBERIT DHE AS TE NDONJE MOTHERFUCKERI)

  Reply to this comment
 14. Kasandra March 18, 15:17

  Fotografi simbolike
  Sa më pëlqen kur e shikoj!
  Kjo është një fotografi që përfaqëson denjësisht kohën e saj. Drejtuesi i shtetit më të madh socialist, i BRSS, ka ardhur të thyej e të nështrojë udhëheqësit e “pabindur” të shtetit më të vogël socialist, R. P. të Shqipërisë. Sekretari i Parë N. Hrushovi po dëgjon si me mëdyshje. Ai e ka mbaruar ligjëratën e tij ku theksoi se klima e Shqipërisë ishte më e përshtatshme për portokalle e limonë se sa për misër e grurë e se grurë ata kishin shumë sa hanin edhe minjtë, pra edhe për ne; se ishte më me leverdi zhvillimi i dafinës, kikirikut dhe çajit jo i naftës dhe i metalurgjisë; se zbulimet arkeologjike harxhonin fonde për gjëra të vdekura, nuk rritnin mirëqenien e popullit; se nga Butrinti dhe Gjiri i Vlorës ata mund të bënin zap këdo.
  Përgjigja që mori qe: Hip këtu e shih Stambollin, se vendin e parë e zënë nafta , industria minerare, një uzinë metalurgjike, pavarësia e vendit…Në fund kërkesave shqiptare Hrushovi i u pergjegj si me shaka: “Shqipëria ka ecur përpara dhe sikur ju të na jepnit neve një hua do t’jua merrnim me gjithë qejf.”
  Ndoshta ky është momenti kur Mehmet Shehu i përgjigjet me të njejtën monedhë por me një fytyrë miqësore, me pak humor dhe pak ironi:”Gurë, det dhe ajër ne kemi boll.” Dhe zyba u përgjegj: “Nga ato kemi shumë më tepër se ju. Keni dollarë?”
  Ndoshta kjo e bëri Enver Hoxhën të qeshë me gjithë shpirt siç nuk e kemi parë në asnjë fotografi tjetër dhe jo aktiviteti që ai duket sikur po ndiqte.
  Shqiptarët e pritën mikun me të gjitha nderet që i takonin vendit të tij. Të nesërmen në shtyp doli një artikull ku i këndohej kullufruthi revizionizmit që Hrushovi e kishte vënë si parakusht për të mos u përmendur. Kasandra

  Reply to this comment
  • Shahisti March 19, 01:41

   Po, tamam. Po historia vazhdon edhe me tutje e nuk ngrin ne kete fotografi. Meqe ty te paska ngelur ora tek kjo fotografi, me lejo te te kujtoj qe:
   1. Pas ca vitesh Mehmet Shehut ja kenuan kullufruthin te vetet. A e vrane, a vrau vehten, c’rendesi ka.
   2. Industira minerare, pale ajo metalurgjike ia kaleroi nonen te gjithe ekonomise shqiptare, se domatet, shalqinjte dhe cigaret shqiptare mezi mjaftonin per te blere koksin qe donte ai mender kombinati i pavaresise. Atehere doli edhe ajo brcaleta qe ti besoj e ke degjuar lidhur me “koqet e pergjegjsit”.
   3. Grurin e beme lesh ne, po ti si duket nuk ke qene ne ndonje fshat socialist ku te thyente dhembet kollomoqi dhe fasulet me krimba.
   4.Ajo e qeshura e Enverit me shume duket si e qeshur prej debili qe sapo i kane thene: “Po qenke pak si budalla zotrote”, po qe ne moment nuk e kupton. Kur i del gjumi te nesermen, inatoset me budallallekun e vet dhe hakmerret duke e demaskuar ate revizionistin e qelbur, te cilit ia hengri mutin sa mundi.
   5. Dhe e fundit, andej nga fillimet e viteve 90-te aq i lumtur ishte populli shqiptar qe kishte ndjekur me besnikeri mender fillozofite e Hoxhes sa qe jo vetem ia pshurri nishanet keti “burri te madh leshi, pardon shteti, saqe ia dorezoi pushtetin pasardhesit me te lavdishem te komunizmit Sali Ram Berishes. E more vesh ti Kasandra qe “Kulla e barit nuk do te digjet”?

   Reply to this comment
   • ai qe tarrasi March 19, 16:22

    o shahist-intelektuali-nastradin..o sperme e haxhiqamilit..o zorre e trashe e esat toptanit o morr i ahmet zogut dhe kopil i hamit matjanit.

    kurre nuk jam marre me enver hoxhen dhe praktiken e tij te gabuar por ne krahesim me keto ndyresirat qe te permenda me lart ai eshte vite drite larg..

    shiko vetem nje detaj: si enveri dhe mehmeti biseojne te barabarte me njeriun me te fuqishem te botes..kaq mjafton…dhe mbas 2-3 vjetesh vete KRYSHOVI ne nje interviste pas disa vitesh tha:
    AKOMA NUK E KUPTOJ PSE IKEM SI PULA TE LAGURA NGA SHQIPERIA…

    duke qene se je shprehur se Esat Pasha ishte Hero dhe Avni Rustemi nje terrorist..ndiqe cfare Monstre anti shqiptare ka qene Esat Turkoshaku

    Esat Pasha, një feudal tipik turkoshak
    Një nga feudalët antikombëtarë ishte Esat Pashë Toptani. I dhënë pas orgjive dhe shthurjeve morale, ai përshkohej nga mungesa e çdo ndjenje kombëtare. “Unë jam turk, ç’lidhje kam me qeverinë e Ismail Qemalit?!”, ishte përgjigjja e tij, kur u pyet për qeverinë e përkohshme nga një gazetar i huaj, në maj të vitit 1913. “Sa për qeverinë e Vlorës, si mundem unë, një gjeneral turk, të kem marrëdhënie me të? Konsujt e Austrisë dhe Italisë më kanë njoftuar se një qeveri e tillë ekziston. Unë nuk e di, dhe nuk më intereson!”. Ky ishte qëndrimi i hapur e armiqësor i Esat Pashë Toptanit.
    Atdhetarët shqiptarë e dinin se si pashai turkoshak kishte dorëzuar Shkodrën, qytet i cili kish tërë mundësitë e mbështetjen që të shpallej kryeqytet i Shqipërisë së pavarur; dinin gjithashtu se ai kish bërë një marrëveshje me Malin e Zi që të dorëzohej duke mbajtur trupat. Dorëzoi Shkodrën, por mbajti të ngritur një ushtri me rreth 15 mijë trupa të armatosur.
    “Ku e ka varrin Esat Pashë Toptani?”. Kjo është një pyetje formale e që merr si përgjigje përpos se emrin “tradhti”. Shumica e shqiptarëve ngrenë supet, po t’u drejtosh këtë pyetje dhe vetëm tek-tuk ndonjëri jep përgjigjen e saktë: në Beograd. Si këta, edhe shumica e shqiptarëve nuk e dinë që qeveria e Mbretërisë Jugosllave, gjashtë vjet pas krismave që vranë tradhtarin, i mori eshtrat e Esatit dhe i varrosi me ceremoni në varrezat e ushtarakëve në Beograd. Pse, për çfarë motivesh fqinjët tanë armiq i kanë bërë këtij njeriu shpenzime dhe ndere? A mundet kush të japë një shpjegim të qëndrueshëm se pse i vendosi me ceremoni në tokë serbe qeveria jugosllave eshtrat e një të huaji? Për të marrë një përgjigje bindëse, duhet parë veprimtaria në dëm të popullit shqiptar.

    Dega e ullirit që nuk u përfill
    Në filmin “Nëntori i Dytë”, në mënyrë simbolike, i paharruari, regjisori Viktor Gjika, e shfaq Ismail Qemalin me një degë ulliri në dorë, si simbol të paqes me fqinjët e me fiset e këtij vendi. Por rrethanat e detyruan atë që degën e ullirit, së pari t’ia ofronte Esat tradhtarit. I ndërgjegjshëm se jashtë kabinetit ai do shndërrohej në një armik të rrezikshëm, Ismail Qemali rrëfen se “…ne vendosëm që të futet në kabinet. Kërkoi ministrinë e ushtries, as desha dhe as munda t’ia ap, duke qenë se Z. Mehmet Pasha prej Kosove, ish zgjedhur prej kongresit kombëtar. Nuk kisha veçse ministrinë e punëve të Jashtme që i’a lashë zotit Mufit Beut, i cili u hoq për t’ia lënë ministrinë e punëve të Brendshme Pashës”. Emërimi si ministër i Brendshëm i Esat Toptanit, ndonëse nuk u paraqit kurrë në këtë detyrë, u cilësua nga personalitetet politike të kohës si gabimi i parë i madh i Ismail Qemalit. Si ministër i Punëve të Brendshme, nuk vonoi të ngrinte krye kundër qeverisë së vet. Kërkoi gjëra që ishin kundër interesave të atdheut. Ai kërkoi që të dëmshpërblehej financiarisht nga Qeveria e Përkohshme e Vlorës për “humbjet” në Shkodër; kryeqyteti të hiqej nga Vlora e të shkonte në Durrës, ku ai të njihej si princ i shqiptarëve dhe të kish të drejtë të ngrinte një kabinet të ri. Nuk vonoi dhe kërcënimi: nëse nuk i plotësoheshin këto kërkesa, do të bashkohej me serbët, ose Shqipëria do qeverisej nga Turqia. Dega e ullirit ofruar Esat Pashë Toptanit u shkel dhe përdhos nga ai vetë.
    Në kujtimet që sjell Sejfi Vllamasi, bën të njohur se Ismail Qemali nuk e lejoi dhe e pengoi Isa Boletinin, kur ai i shfaqi dëshirën që për interes të Shqipërisë ta zhdukte Esatin në ditët që ai erdhi në Vlorë, gabim që u korrigjua veçse pas shtatë vitesh veprimtari antishqiptare. Plagët që i la në trup, Shqipëria i lëpiu për një kohë të gjatë.

    Shqipëria e helmuar dhe e përçarë nga armiqësia
    Janë fjalë këto të dala nga goja e Ismail Qemalit në fund të gushtit 1913, diktuar nga rrethanat dëshpëruese të krijuara nga sulmet tradhtore, ndonëse më 29 korrik 1913, Konferenca e Londrës e kishte vendosur njohjen e Pavarësisë së Shqipërisë. Në mbledhjen e 31 korrikut, ajo vendosi që në krye të shtetit shqiptar të caktohet një princ i huaj dhe, në vijim të traditës që kish filluar me Greqinë 90 vjet përpara, e pasuar nga Rumania dhe Bullgaria, ky princ s’mund të ish tjetër përpos se një gjerman. Ky vendim gëzoi shumicën e popullit. Pas kësaj, qeveritë lokale në Shqipëri u detyruan ta njohin Princ Vidin si të vetmin sundimtar të Shqipërisë, ndërsa krahina e Dibrës kishte ngritur krye kundër sllavëve serbë. Esat Pasha e ka rritur ndjeshëm sulmin e tij kundër Qeverisë së Përkohshme të Vlorës. Shpifjet e intrigat kanë zënë në kurth Myfit Libohovën, Azis Pashë Vrionin, Bektash bej Cakranin, Ahmet Zogun dhe, madje, me ta u bashkua edhe Faik Konica. Një varg i gjatë artikujsh të tij, fyes e tallës për “Malon”, zinin faqet kryesore të gazetës “Dielli”, të cilat ndikuan shumë për formimin e një opinioni dhe qëndrimi negativ ndaj Ismail Qemalit te komuniteti shqiptar i emigrantëve të kolonisë së Amerikës. Kështu, shqiptarët humbnin kohën e çmuar, duke u marrë me grindje të dëmshme.
    Në ditët e para të gushtit, siç na e ka lënë të shkruar konsulli austro-hungarez në Shqipëri, Esat Pashë Toptan analfabeti, fillon të mësojë për të shkruar dhe për të kënduar shqip. Për rrjedhojë, ai dëgjoi, por nuk mundi dot të lexonte shkrimin e Mihal Gramenos, botuar në gazetën “Perlindje e Shqipëniës” nga mesi i gushtit, nën titullin, “Esad, kini kohë të hiqni dorë nga tradhtia”, të cilin po marrim përsipër për vlerat që ka, ta botojmë të plotë.
    Më 1 shtator, 18 anëtarët e Senatit i dorëzuan Ismail Qemalit një dokument të nënshkruar prej tyre, ku përshkruheshin gabimet e kryetarit të qeverisë. “…Ne duam flamurin osman, prandaj do të ndahemi nga toskët”, u thosh Esati katundarëve të Shqipërisë së Mesme. S’vonoi dhe gabimin e Ismail Qemalit e bëri dhe Princ Vidi. Dy ministritë më të rëndësishme, Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe atë të Luftës ia dha Esat Pashës. Shumë shpejt u dëshmua se nxitimi në vendimmarrjen e posteve që ju besuan Esatit, ishte një nga gabimet më të rënda të Vidit.

    Mëkatet e Esatit ndaj Shqipërisë, të rreshtuara shkurt
    Esad Pasha u bë përkrahës i xhonturqve në politikën për osmanizimin e shqiptarëve; është e provuar se subvencionohej si agjent nga viti 1908 prej qeverisë italiane me 6 mijë lira në vit dhe u pagua si agjent serb me shuma të mëdha nga Serbia dhe Jugosllavia, deri në vdekjen e tij (50 mijë dinarë në muaj); si ushtarak madhor, me ushtrinë xhonturke mori pjesë aktive në shtypjen e kryengritjes së përgjithshme të vitit 1912, duke djegur dhe duke shkretuar malësorët; organizoi vrasjen e komandantit turk të Shkodrës, Hasan Riza Pashën (me nënë shqiptare); nuk pranoi kërkesën e Ismail Qemalit për të ngritur flamurin kombëtar në fortesën e Rozafës; u dorëzoi malazezëve Shkodrën, me ushtri, armë e topa, pas një marrëveshje tregtie që bëri me mbretin Nikolla (u fol për 25 mijë napolona në dorë), çka nga Qeveria e Përkohshme e Vlorës u konsiderua si atentat ndaj pavarësisë në ditët kur vendosej mbijetesa e kombit; më 7 maj 1913 deklaronte se i njihte Greqisë kufirin që niste prej Himarës; në mesin e majit 1913 organizoi, si kundërvënie ndaj Kuvendit Kombëtar të Vlorës, të ashtuquajturin “Kongres i Krujës”, me pjesëmarrjen e turkoshakëve klerikë nga Tirana, Durrësi, Shijaku dhe Kavaja; si kundërvënie ndaj Qeverisë së Vlorës, formoi më 12 tetor 1913 në Durrës “Pleqësinë e Shqipërisë së Mesme”; urdhëroi heqjen e gjuhës shqipe nga administrata dhe zëvendësimin e saj me gjuhën turke; dha me gjithë mënyrat ndihmën e tij në stisjen e akuzës ndaj I. Qemalit në çështjen e komplotit të Beqir Grebenesë; nxiti dhe përkrahu të ashtuquajturën “Kryengritje e Shqipërisë së Mesme”; komplotoi me tërë mjetet e forcat kundër Qeverisë së Princ Vidit; ndërsa Princ Vidi po largohej nga Durrësi në drejtim të Italisë, takohet me Pashiqin më 17 shtator 1914 në Nish, ku Esat Pashë Toptani nënshkruan një marrëveshje me Nikolla Pashiqin, në dëm të kombit shqiptar, tradhti të cilën e damkos përfundimisht më 28 qershor 1915, kur firmosi me ministrin e Brendshëm serb, Ljubomir Jovanoviç, bashkimin me Serbinë; mori përsipër atributet e një delegacioni në Konferencën e Paqes në Paris, ku më pas gjeti dhe atë që i ishte profetizuar nga gazeta “Atdheu” në gusht të vitit 1913, vdekjen.
    Ndonëse pinjollët e turpëruar të linjës së tij, Toptani, në këto vite janë orvatur që t’ia heqin njollën e turpit përmes shkrimesh, siç është për shembull biografia e tij te “Wikipedia”, është e sigurt se nga koha kur eshtrat e tij u vendosën në Beograd, asnjë shqiptar nuk ia vizitoi varrin.

    Reply to this comment
    • Shahisti March 19, 23:05

     O Rrote Cari, ke gabuar adrese or trap. Ku ne te sat’eme e sheh ti qe une kam permendur, Esatin, Haxhiqamilin apo ate lukunine tende te preferuar. Po qe i zoti jepi pergjigje atyre qe kam thene ne koment e mos na çaj zolloten me perralla koti. Idiot! Ti mesa duket je nga ata qe ka nxjerre nga bytha Enver Gjirokastra dhe qe i lepinje bolet shefit te deges cdo te merkure ne mbremje kur ju therriste ne raport mbasi u kish bere grate.

     Reply to this comment
 15. bambada March 19, 10:10

  Mehmet Shehu nuk ka asnje mundesi per te qene agjent amerikan eshte dyshuar si agjent rus hoxha e hoqi qafe per ti hapur rugen shqiperise drejt perendimit

  Reply to this comment
 16. Kasandra March 19, 20:26

  Replikë për Shahistin që e shkruan vetë se e bëri grurin e popullit “lesh”
  Ora ime është automatike dhe nuk ngelet nëpër gurë kilometrikë. Nuk mbeti as në1959, as pas 1971 kur u intensifikua lëvizja e ujrave të nëndheshme për të minuar bazën materialo-teknike që ishte trampolina për ngritjen e mëtejshme të nivelit të jetesës së popullit. Pasi e rrënuan dhe e drobitën vendin për njëzet vjet filluan ta shajnë duke përçmuar si dje edhe sot popullin e thjeshtë që besoi dhe fitoi me udhëheqësin e vet si në luftë dhe në ndërtim. Ata që godasin Enver Hoxhën me shpifje dhe sharje, në fakt duan të godasin fitoren e arritur nga vegjëlia, atë që nuk e bëjnë dot vetë dhe i ngjajnë dhelprës që kur nuk e arrinë dot rrushin thotë “qenka i pa bërë, nuk bën për mua”, domethënë nuk bën për asnjë. Po atëhere pse gjithë ky shqetësim për një fotografi që reflekton qartësi dhe siguri para një bufoni që përdor kulaçin dhe kërbaçin ndaj një vendi të vogël!? Sharjet nuk prekin më njeri vetëm se fëlliqin sharësin dhe nuk vlejnë për gjë tjetër se historia bëhet me fakte jo me sharje.
  “Kulla e barit u dogj” bashkë me grurin dhe uzinat, u bënë shesh se “flamurtarët e demokracisë” do të shpërbleheshin mirë jo vetëm me “çekun e bardhë”, po edhe me mjete të tjera, secili sipas zanatit. Ta gëzoni fitoren si të Pirros! Paaftësi prej debili, nuk bënë dot një kompromis në dobi të vendit të tyre sikur regjimi nuk mund të ndërrohej pa e djegur vendin që pasuria t’i shërbente tranzicionit. Çdo gjë u shkatërrua dhe u shpërdorua, populli mbeti pa punë që të merrte arratinë e të hynte biznesi i huaj dhe askush nuk reflekton pak dhembje dhe pendesë për këtë krim kombëtar.Tani Shqipëria ka dy palë të përmbysurish, varfëri, plagë të rënda soqërore dhe borxhe me miliarda. Urime Z. Shahist! Kasandra.

  Reply to this comment
  • Shahisti March 20, 00:04

   Ti o e uruar nuk mbushke. Nuk e bera une grurin e popullit lesh. Po Partia qe tha se e beri grurin ne vend, e kish bere “lesh” demek nuk e kishte bere po ashtu genjente. Po te ishte ndryshe perse te gjitha fshatrat e Shqiperise dhe shume nga qytetet e vogla hanin buke misri? He moj Kasandra perse? Apo i bente me mire zorreve buka e kollomoqit. Ajo qe ti thua per punen e vegjelise, eshte rrena me e madhe qe sajoi ndonje here rregjimi i Hoxhes. Prandaj edhe shume trushpelare si puna jote edhe sot e kesaj dite permendin vegjeline qe na paskej qene ne pushtet, po harrojne te shtojne qe mezi mbushte barkun me buke dhe breket i kishte me arna. Tashti, budallalleqet dhe traplleqet qe u bene ne kohen e tranzicionit dhe vazhdojne te behen ne Shqiperi (qe meqe ra fjala nuk eshte se jane kushedi sa ndryshe ne krahasim me vendet e tjera, jemi vete ne qe jemi pak si koqe kandari) nuk e bejne rregjimin e Hoxhes as me te mire, as me human. Eshte njelloj si te thuash qe meqe mua babai me vdiq nga kanceri i stomakut, do te kish qene me mire te me vdiste nga kanceri i mushkerive. Ne ke jetuar ne Shqiperi ne vitet 80′ dhe je akoma gjalle e nuk ke vdekur nga uria paske qene me fat, po nuk e ke kuptuar akoma.

   Reply to this comment
 17. Nesër do të jetë koha e lavdisë së tyre! March 20, 14:21

  o shahist…po si nuk tu mbyll ajo goje..ajo hale me sakte..nuk le komentues ap ju ngjitur si ..uti pas kepuce..

  te respektoj mendimin qe je antikomunist & antienverist i betuar dhe dajlli te shtofte fuqine…por nuk ke asnje tedrejte te ofendosh,,,ose te besh presion njerezve qe mendojne mire per sistmin e enverit…
  sepse historia i ka ligjet e saj, si dje, sot dhe nesër. Politikanët dhe gjeneratat e sotme janë të pazotë t’i ndryshojnë këto ligje. Ata janë të zot të përdorin propagandën e sotme si të duan, por janë të PAZOTË TË NDRYSHOJNË LIGJET E HISTORISË!

  Sundimi disa vjecar Napoleon Bonopartit i kushtoi Francës rreth 10 milionë të vrarë. Sa shumë e kanë urryer Napoleonin bashkëkohësit e tij, qytetarët dhe nënat franceze që i’u vranë djemtë. Prandaj duke shfrytëzuar këtë urrejtje, Burbonët e internuan atë, me mija kilometra larg Francës, në ishullin e braktisur të Shën-Helenës. Po Franca sot, MBURRET ME BONAPARTIN. Ajo nuk do t’ia dijë për të vrarët, për shkatërrimet, për krimet e tij, por PËR LAVDINË QË I DHA FRANCËS, sa ishte në pushtet. Prandaj e quan Napoleonin kapitenin më të madh të kohërave dhe i ka kushtuar deri tani rreth 200-mijë vepra!
  Maksimilian Robespieri i famshëm, shefi i diktaturës jakobine, kryetari i Shpëtimit Publik, për dy vjet me firmën e tij, dërgoi në gijotinë mbi 2400 njerëz, midis të cilëve edhe miqtë më të afërm të tij, si Dantonin, Shometin, Ebertin etj, që kishin filluar të ligështoheshin. I takon kësaj periudhe vendimi i parlamentit francez, për çfarosjen dhe fshirjen nga harta të qytetit të dytë të Frances, Lionit, sepse bëri provë të rebelohej kundër republikës franceze. Është vendimi më i egër që është marrë ndonjëherë në histori. Megjithate, sot Franca e ka për nder që ka patur një njeri të tillë në krye të saj në atë kohë. Robespieri e kosilidoi republikën franceze dhe e mbrojti ate nga reaksioni feudal dhe rujalist. Sot francezët krenohen me lavdinë që u la Robispieri dhe nuk pyesin për krimet e tij!

  Sot pas më shumë se 500 vjetësh, shqiptarët, festojnë me madhështi, krenohen me Skënderbeun dhe periudhën e tij. Askush sot nga shqiptarët nuk përmend, sa verë piu dhe sa mish hëngri Skënderbeu, sa kështjella kishte dhe si jetonte ai. Askush nuk përmend sot, se si u’a cungonte Skenderbeu shqiptarëve liritë dhe të drejtat, duke i mbajtur për 25 vjet rresht në luftë, duke i privuar nga liritë dhe kënaqësitë personale. Luftërat atëhere zhvilloheshin në verë dhe pranverë. Në këto dy stina shqiptarët në vend që të shijonin jetën, shijuan për 25-vjet luftën vdekjen, shpatën dhe shigjetën. Askush sot, nuk përmend se sa princërve shqiptarë i’u pre koka, se sa tradhtuan, sepse nuk ishin dakord me të. Ja këto “krime” të Skënderbeut në kohën e tij, shqiptarët e sotëm nuk duan t’i dinë. Atyre sot u intereson VETËM LAVDIA e Skënderbeut jo krimet e tij të atëhershme. Sot shqiptarët e kanë për krenari, që përballë një Europe të trembur, Skënderbeu i bëri ballë, superfuqisë më të madhe të kohës, Turqisë. Vetëm kaq. Kjo ka mbetur. Të gjitha të tjerat u zhdukën, u harruan me kalimin e kohës, me kalimin e brezave.
  Kjo është logjika e historisë. Nga kjo logjikë, nuk shmangesh dot. Kjo logjikë do të vazhdojë edhe në të ardhmen. Kësaj logjike do t’i nënshtrohet edhe Enver Hoxha i udhëheqëseve që dolën nga Lufta Nacional-Çlirimtare, që deshën t’i bënin të gjitha përnjëherësh, që deshën të mateshin me të mëdhenjët e botës, që sa ishin gjallë u matën me sukses me ta, duke i’a ngritur shumë lartë emrin Shqipërisë.
  Sot është koha e gabimeve te tyre. Nesër do të jetë koha e lavdisë së tyre!

  Reply to this comment
  • Shahisti March 20, 19:00

   Degjo ti o “i paemer”: E para, shumica ketu jane anonime, po te pakten perdorin nga nje nick, nepermjet te cilit krijojne nje lloj individualiteti brenda forumit. Ti je si pune ngjale, nuk ta mban bytha te perdoresh te njejtin nick vazhdimisht. Nga stili i komenteve kuptohet qe ti je autori i te pakten nja 10 komenteve vetem ne kete shkrim. E dyta, forumet prandaj jane qe komentuesit edhe te debatojne midis tyre, keshtu qe ate punen qe une u ngjitem si muti pas kepuces komentuesve te tjere e ke pak si kot, madje ne kete rastin tone ketu muti je ti e kepuca jam une. E treta, kur ma krahason Enver Gjirokastren me Skenderbeun, hajde se po te jap ca te drejte, por vetem po te kujtoj se edhe sot ka sa te duash shqiptare qe nuk e konsiderojne Skenderbeun as si hero te tyren, e as si ndonje figure historike pozitive. A e kane mire a keq, sot pas 500 vjetesh mua nuk me intereson. Sot Skenderbeu as nuk jep, as nuk merr buke e uje andej ketej.
   Kur fillon e krahason Bython e Gjirokastres me Napoleonera e me Robespierra, tregon qe nuk e ke idene e kontekstit historik, permasave te ndikimit te veprimeve a mosveprimeve te tyre etj. etj. Jo vetem kaq, harron faktin (a mbase nuk ia ke idene fare) qe edhe sot ka shume historiane franceze, per te mos folur per historiane gjermane e angleze, qe si njerin ashtu edhe tjetrin i konsiderojne si katastrofe kombetare per francezet. Megjithate fakti qe edhe sot e kesaj dite ka qe masturbohen me lavdine e Bonapartit dhe te Robespierrit nuk e ben automatike qe edhe per Bython e Gjirokastres, pasi te kalojne 500 vjet (e kujt po i rruhet sot se cdo te mendojne shqiptaret pas 500 vjetesh per Bython?) do te lene koken pas Enverit te Gjirokastres. Une di qe sa qe gjalle dhe si njeri qe kam rrojtur nen ate rregjim, megjithese direkt nuk jam prekur nga ndonje persekutim, pra nuk kam asgje ngushtesish personale kunder, me te gjithe veprimtarine e tij politike, ekonomike, arsimore, antireligjioze, etj. etj e la Shqiperine nje nga vendet me te varfera ekonomikisht dhe te shtypura shpirterisht jo vetem ne Europe, por ne Bote. \te ishte ndryshe, si e shpiegon zotrote qe nje t’u hapur kufijte turmat e shqiptareve te urritur dhe te rreckosur sulmuan Europen njelloj si keta arabet e gjore sot qe po ikin nga syte kembet. Po keta te pakten po ikin nga lufta, po shqiptaret nga se iken ashtu si djalli nga thimjani? He mo ti i paemer me jep ndonje pergjigje per keto gjera e leri perrallat me Robespierr e me Napoleon.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim