A e pyeti në fakt Agron Tufën për plagjiaturën gazetari i VOA-s?

January 5, 2020 20:04

A e pyeti në fakt Agron Tufën për plagjiaturën gazetari i VOA-s?

Nga Ilir Mborja

 

Mbase shumëkush që e ndoqi deri në fund intervistën e Agron Tufës te VOA pati pritshmërinë se gazetari i saj Ilir Ikonomi do ta pyeste azilantin për akuzën kryesore: si i denoncuar me dokumente të pakundërshtueshme për doktoraturën e vjedhur dhe plagjiaturën që pasoi alibinë e krimit të tij akademik. Edhe unë e prisja t’i drejtohej kjo pyetje, por besoj se shpjegimi i mëposhtëm arsyeton bindshëm se kjo pyetje “ka munguar” vetëm në mënyrë të drejtpërdrejtë nga gazetari i VOA-s.

Po të ndiqet me kujdes e gjithë intervista vërehet se gazetari Ilir Ikonomi është treguar shumë i kujdesshëm që Agron Tufës në këtë intervistëtë t’i drejtohet vetëm si Drejtori ekzekutiv i Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit në Shqipëri, shkrimtar e publicist.

Detyra e Drejtorit ekzekutiv të Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit e ka pamundësuar intervistuesin që ai të mos e pyesë Agron Tufën për akuzën që i është faktuar në cilësinë e pedagogut të Universitetit të Tiranës dhe një universiteti privat ku ai punon me kohë të plotë.

Për të ruajtur të pastër të gjithë shtresën që ai ka përfaqësuar në atë detyrë, gazetari Ilir Ikonomi në asnjë rast nuk iu drejtua Agron Tufës me ndajshtimet “profesor” apo “doktor”…

Gjithsesi, në këtë intervistë, pas minutës së parë, nga gazetari i VOA-s nuk mungon pyetja që kërkon shkakun e vërtetë të egzilit të tij “politik”: “Zoti Tufa! Jemi në vitin 2019 dhe ironia është se pikërisht sot Shqipëria merr presidencën e radhës të OSBE-së, ku një komponent është komponenti human. Ç’mendim keni?

Pastaj Agron Tufa përgjigjet: “Këto lloj paradoksesh të një rendi absurd unë nuk di se si kanë mundur të ngjasin…”(?!)

VO: Gazetarët profesionistë nuk harrojnë për asnjë moment se ata janë vetëm pronarë të pyetjeve, ndërsa përgjigjja mbetet gjithnjë pronë e të intervistuarit.

January 5, 2020 20:04
Komento

12 Komente

 1. Gazetari me mëditje: January 5, 20:54

  Ne shtepine e te varurit nuk flitet per litar e sapun!
  Pastaj kam pershtypjen se gazetaret i drejtojne pyetjet jo vetem te intervistuarve,por edhe vetvehtes…

  Reply to this comment
 2. intelektuali January 5, 21:46

  Karagjozi i paguar, grekofoni bedel, Ilir Mborja:

  VOA sic thua ti ose Zeri i Amerikes sic i thone shqip nuk eshte Institucion Akademik Shkencor qe te hulumtoje per titujt shekncore te individeve, por nje media TV ne sherbim te interesave te SHBA dhe te Demokracise kudo ne Bote, Institucioni i vetem qe e ka kete te drejte eshte Universiteti ne Sankt Peterburg qe e ka kete te drejte ezkluzive, ne menyre te vecante drejtuesit e disertacionit te Agron Tufes qe jane profesore te nderuar ne kete Universitet Prestigjoz ne Rusi dhe ata nuk kane thene kurgje per plagjiature apo per kopjim tjeter te kesaj natyre, perkundrazi jane shprehur pozitivisht per doktoraturen e Agron Tufes me materialet e tyre origjinale qe ja kane dhene vete ne dispozicion,

  prandaj:

  NGA E MERR TI O BOLE MERCENARE GUXIMIN E HAJVANIT PER TE BERE OPONENCEN E “ZERIT TE AMERIKES” DHE TE GAZETARIT ILIR IKONOMI?

  qe:

  Si BOLE dallkauke dhe budall i paguar je duke ndjekur Agron Tufen si gjermani partizanet ne Operacionin e Dimrit? Po Taulant Ballen pse nuk e ke pyetur per doktoraturen e tij rumune o mercenar i Rilindjes Enveriste. doktorature qe zevendesi i Edvin Droges qe e ka kopjuar germe per germe nga profesori rumun pa lejen e tij?

  Pty! Race e keqe grekofonesh qe jane njesh me fanatiket e Enverit si nje grusht bashkuar rreth Edvin Droges dhe Vampireve te tij plagjiatore te pacipe.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 6, 09:52

   o nastro bytha
   “Karagjozi i paguar, grekofoni bedel, Ilir Mborja:”,kur të djeg suma i harron 600 mijë shqiptarët që “mban gërku me bukë” dhe na bëhesh anti mut??
   o qën e bir bushtre,ti je mut dhe nuk mund të shitesh si manti mut!!ti je qën i tërbuar antishqiptar dhe mos mu hiq si patriot duke sulmuar mborjen si grek!!
   ha sa të duash për argumentet që sjell mborja por mos ha mut,nuk e di në është apo jo minoritar mborja,por dhe në qoftë nuk më intereson në këtë rast!!ai po flet për hajdutërinë e bastardit të tufëzuar!!pra për një hadutëri të atij që duhet të ishte kulmi i pastërtisë!!
   qën tufa e bir bushtre ti o sumësapunisur!!

   Reply to this comment
  • Na mbyten idiotet January 6, 23:55

   Kokrra e katunarit, me fal, e Intelektualit kenke.
   Qenke nji rrote trapi to o byrazer, qe me trapllekun tend e nxjerr Enver Hoxhen sikur ka qene hero, kur ne fakt ka qene nje medioker qe pa dashje u gjend ne krye.
   Kete sherbim i ben ti diktatorit te popullit te vet. O kungull. Distancohu nga figura qe turperojne disidencen e vertete shqipetare te viteve të diktatures.
   Jane me dhjetra poete, shkrimtare, mesues, njerez te thjeshte, intelektuale (Jo ti), piktore, talente te djegur nga erresira fashisto-komuniste, qe flasin sot me dinjitet, dhe gezojne respektin tone, dhe ne perulemi para tyre duke kerkuar falje.
   Por Jo, ti zgjedh turpin e kombit per ta mbrojtur, ate qe damkos me mediokritetin dhe perversitetin e tij ata, disidentet e vertete.
   Por ti, nje koqe kandari je.
   Respekti yne shkon per intelektualet e vertete si Visar Zhiti, Daut Gumeni, dhe per ate klase te large qe shkaterroi regjimi komunist, si Ypët, Dostët, familja Korça, Selfot, Blloshmet.
   Ndersa ti o kungull, e shite veten Tek komunisti Berisha, si fshatari i shkolluar ne Moske, Agron Tufa, qe na doli i persekutuar se vodhi ca miell.
   Kaqol.

   Reply to this comment
 3. Plaku January 6, 02:11

  Pyet se pari Enver Hoxhen per plagjarizem…..nese ka arritur deri te plagjarizmi.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 6, 09:54

   plako,
   lene se e pys unë!
   mos e vraj fare!!vazhdo e bjeri dajres!!
   je akoma në thun??
   ps:je ai plaku i vjetër,apo ndonjë i ri që i ka zënë vëndin për shkak riciklimi njerzor??

   Reply to this comment
 4. Shqiptar deri ne palce January 6, 02:21

  O intelektual, si nuk dallon dot ndryshimin midis fjales grekofon the grekofil?
  Grekofil eshte ai qe ndjen nje afersi shpirterore me grekun duke perbuzur kombesine e tij.
  Ne dallim te qarte nga kjo, grekofon quhet dikush qe ka gjuhe te nenes greqishten dhe kombesine greke.
  Ne tere QARKUN E KORCES, ne qytet e ne fshatrat nuk ka njeri ta kete gjuhe te nenes greqishten (lere pastaj kombesine).
  Te quash grekofon nje banor te atyre aneve eshte jo vetem e gabuar, por i sherben propagandes antishqiptare te Megaliidhese per Vorioepirin.

  Reply to this comment
 5. TURI EMIGR January 6, 07:14

  me fal zoti INTELEKTUAL, ne baze te emrit tend prisja nje oponence intelektuale MOS HARO faktin se A.T.ka vjedhur nje titull i cili paguhet, pra ka kryer krimin ,pervetesimit te prones shteterore [LEKE] dhe jo pake dhe per kete I .M, ka te drejte qe reagon.Se ne kete Shiperi jane denuar per 10000 lek te vjetra per dritat.Pra pse mos denohet dhe ky hajdut qe ka futur doren ne xhepin tend de timin. I heq kapelen si shkrimtarA.T por e PESHTYJ per krimin qe ka kryer si nje HADUT KRIMINEL

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 6, 10:31

   o lal qeke i ri ti këtu??
   a mund të mbushet një fuçi që ska fund??
   aq mund të mbushësh nastro beqirin!!
   bile ai nuk di dhe me u mbush!!
   e kjo është një shtesë mbi fundin që i mungon!!
   lëre vari hajdart se kënaqet më shumë!!

   Reply to this comment
 6. Doktorri January 6, 13:10

  Cfar je tuj than o intelektual? Ti paskan dhan vet materialet origjinale e ti vun ne dispozicion ruset ty qe te bash hajni me paret e shqiptarve? Mos je vet intelektuali Agron Tufa qe po i qet vet nga goja kto kumlla? Ban mir me ja fut nji xhiro nga doktorri i truve.

  Reply to this comment
 7. aristolel ganiu January 6, 18:21

  ky tefik mborja nuk duket normal, duket qe ka nevoje per spital mendor…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim