Gazeta rumune: Himni shqiptar, ish-himni ynë i ’75-s

June 19, 2016 19:37

Gazeta rumune: Himni shqiptar, ish-himni ynë i ’75-s

Gazeta rumune Adevarul, ka publikuar një këngë të vjetër patriotike rumune e cila ngjan shumë me Himnin e sotëm Kombëtar të Shqipërisë.

Sipas gazetës Shqipëria ka sot himn këtë këngë e cila për dy vite nga 1975-1977 u përdor si himn i Rumanisë.

Kënga u shkrua në vitin 1862 me muzikë të Porumbescu dhe tekst të Andreë Bârseanu.

“Unifikimi mbi flamurin tonë është shkruar” kështu titullohet kënga që  shkon në vija të ngjashme muzikore me himnin tonë

“Adevarul” jep edhe tabelat e mëposhtme:

 

1

 

June 19, 2016 19:37
Komento

25 Komente

 1. Pellazgu December 1, 21:57

  Ç’hyn ngjashmëria këtu? Për fat keq, po t’i dëgjosh janë njësoj!

  Reply to this comment
  • dfg December 1, 23:08

   Jo thjesht injorance por URREJTJE E VERBER ANTISHQIPTARE!
   Dhe thone pastaj se pse ENVER HOXHA vrau kaq shume intelektuale si keta horra!
   Po ju kthehem edhe une ketyre maskarenjve:
   -Po REPUBLIKEN TURKE a nuk e ndertoi nje shqiptar,Mustafa Qemal Ataturku???
   Po Enciklopedine TURKE a nuk e HARTOI nje shqiptar,Hasan Tahsini???
   Po shpata e Skenderbeut a nuk ishte turke???
   Po Ismail Qemali a nuk ishte Guvernator i Turqiose ne Liban ???etj!!!
   Per cfare duhen te gjitha keto poshtersira,o dallkauke cetnike???

   Reply to this comment
   • normali June 21, 22:24

    te shtoj dhe nje apo dy une tgf? Po Sami Frasheri çfare ishte per Turqine, po Muhamet Ali nuk themelo Egjyptin modern (mos e ngaterro me boksieri qe vdiq ca kohe me pare), e sa e sa te tjera. E, pra, keto jane …mos u vini rendesi çfare thone. Tani kaun e bejne me viç e lopen me dobiç.

    Reply to this comment
  • Euro Maloku June 20, 00:52

   Te pakten hymni ka rene ne “duar te sigurta”…

   Reply to this comment
 2. Albatros December 1, 22:20

  Kush jane keta injorant qe gelojne tek Gazeta Dita? Po ky eshte fakt i njohur boterisht. Teksti u shkruajt nga Asdreni, nderkohe qe muzika ju fal nga kompozitori Rumun, Ismail Vlores. Ciprian Porumbesku e shkruaj kete himn per popullin rumun, por s’mbajti shume dhe ky ja fali Rilindasve te shtetit shqiptar. Himni i shteti Turk eshte shkruajtur nga nje shqiptar nderkohe. I ka ish-perandoria keto.

  Reply to this comment
  • beni June 20, 17:43

   Aleksander stavri drenova ishte vllah dhe pikerisht ish ky qe imitoj ymnin rumun me ate shqiptar te sotmin e te djeshmin te tjerat jan fjal e llogje kafeneje!

   Reply to this comment
   • Drin June 21, 17:00

    Asdreni nuk ishte Vllah. Familja e tij dhe fisi qe jane sot te shperndare sa ne Drenove te Korces e sa ne Amerike apo Greqi nuk kane folur kurre Vllace, dhe Vllehe ne Drenove nuk ka pasur deri ne vitet 50′. Kjo se kam ndonje problem me te qenit vllah, por te dhenat tuaja jane krejt te pasakta.

    Reply to this comment
    • Bardhi Tolabi June 24, 15:22

     Po ju plotesoj dicka me shume.I ati i Aleksandrit,eshte me origjine nga Stratobedha,krahine e thelle e Korces,ne rajonin Juge-Pernedimor te saj.Ne Stratoberdhe nuk ka patur vllehe.I ati,ka hyre dhender brenda e eshte vendosur ne Drenove,me pas jane cvendosur ne Bukuresht…Perse duhet te merremi me kush e shkroi e kush beri muziken e Hymnit tone?A nuk behen shume gjera sot me tendera dhe fitojne e bejne punet edhe te huajt,jo vetem ne Shqiperi,por ne gjithe boten?Po nje nga poetet me te mire te Rumanise,Viktor Eftimiu,eshte nje Shqiptar,nga Boboshtica,po e Korces,e pastaj cfare,nuk duhet te mburret Rumania me poezite e tij,vetem se eshte Shqiptar?Po ai atje jetoj dhe per ate vend beri dhe poezite.Rendesi ka kush e zoteron “mallin” ne kete rast Hyminin.Hymnin e kemi ne dhe eshte i yni ne jete te jeteve,derisa vete populli te ndjeje nevojen e ndryshimit te tij per shkak te ndryshimeve thelbesore te kushteve.Por edhe kjo eshte shume e pamundur dhe kerkon nje kohe shume me te larget…

     Reply to this comment
   • Kuq e zi June 23, 22:50

    Ndersa vllehet jane grek sipas teorise se janulles
    Meqe ra fjala cu be me ate orgjine e kretes?

    Reply to this comment
 3. adanela December 1, 22:38

  Himni i Flamurit
  From Wikipedia, the free encyclopedia
  Betimi mbi flamur
  English: Hymn to the Flag
  Flag of Albania.svg
  National anthem of Albania
  Lyrics Asdreni, 1912
  Music Ciprian Porumbescu
  Adopted 1912
  Music sample
  Hymni i Flamurit (instrument)
  MENU0:00
  Himni i Flamurit (English: Hymn to the Flag) is the national anthem of Albania. The music of the anthem was composed by the Romanian composer Ciprian Porumbescu, originally for the song “Pe-al nostru steag e scris Unire” (or “E scris pe tricolor unire”).[1] whereas the words were written by the Albanian poet Asdreni (Aleksandër Stavre Drenova), and are merely different from the original Romanian lyrics which Andrei Barseanu wrote for Porumbescu’s piece.

  Reply to this comment
 4. lola December 1, 22:48

  tani e mori vesh ky gazetari Dites, pas nje shekulli…

  Reply to this comment
 5. Z/Kallami December 1, 23:01

  Nji nga 50 shtetet e Amerikes ka po te njetien melodi per hymnin e vet kombetar.
  Melodia e hymnit kombetar asht nji foneber e bandes muzikore Austriake.
  Nji turist austriak ne vendin tone,Shkoder kur ndigjoje banden ta ekzekutonte gjate asaje pjese rruge qe kishte zene vend banda e shoqeroi me hap rreshtor derisa mbaroi muzika.Shoqeruesit i tregoi:Ndjeva nji gezim te pa parashikuar qe ketu ne Shqperi te ndigjoja muziken time austriake.

  Reply to this comment
 6. iliri tjeter December 2, 02:03

  Nuk dini se cfar te shkruani. Ky qe ka bere kete palo shkrim me siguri eshte shkodran dhe mik me Ledi Shamkun. Keta duan qe te ndrojne hymnin kombetar qe kemi sot dhe t’a zevendesojne me nje tjeter te shkruar nga shkodranet. mendojne te vene kengen “Per ty Atdhe” te Pjeter Gacit.
  Kjo sepse Ledi Shamku do qe dhe gegenishtja te behet gjuhe zyrtare ne Shqiperi dhe po ashtu do dhe qe per hymn te kemi “Per ty Atdhe”.
  Turp dhe faqja e zeze e kesaj Shamkut. ve interesat krahinore mbi ato kombetare.

  Reply to this comment
  • bill right June 21, 14:37

   Nuk do isha kunder per te ndryshuar himnin ne “per ty atdhe”..eshte I ndjere dhe I mrekullueshem. Shkodra eshte kryeqyteti kulturor I shqiptareve dhe kenga eshte perkryer..Une vete jam Lab

   Reply to this comment
  • raimond vlonjati June 22, 01:03

   “Per ty Atdhe” esht kenge e shkelqyer edhe nga vargjet , edhe nga muzika

   Dhe gjuha e perdorur ne kengen Per ty Atdhe esht edhe gegenishtja, edhe toskerishtja–A

   Ne fakt ajo kenge eshte tamam per Hymn i Shqiperise , vecse te zgjatet muzika edhe pakez dhe te kete ndonje pjese ne forme ritmi ushtarak

   ndersa ky hymn qe kemi sot esht kopjuar nga nje vjerdhe rumune dhe e ka kompzuar nje kompozitor rumun

   Ne fakt Kompozitori rumun , kete muzike e ka kopjuar pakes nga Internacionalja komuniste, se kane njefare ngjashmerie ne nje fare vendi

   Reply to this comment
 7. nikoll June 20, 14:01

  po rumunet qe vete kane per hymn nje melodi ruse, ehhh

  Reply to this comment
 8. [email protected] June 20, 20:12

  rumunet te mesojne mire historine dhe ta lene menjiane fene !
  rrenjet e largeta te ilirise jane pertej rumanise atje ne lindjen e gjermaneve .
  mbreteria e Rumanise nga viti 1659 deri ne vitin 1842 ,ka qene e udhehequr nga Dinastia GJIKA !
  1- Gjergji Gjika 1659
  2- Grigore Gjika e pare .
  3- Grigore Gjika e dyte.
  4- Matei Gjika
  5- Scharlat Gjika
  6- Alexandru Gjika
  7- Grigore Gjika e trete.
  8- Alexandre Gjika i dtye 1842 !

  Cfare te them tjeter per Rumanishti komishti……
  ah……kush ma kundershto se
  [ B U K U R-E S H T E ….] nuk eshte emerim shqiptar !!!!!!
  B ukuresht !…….
  cfare himni u kemi kopjuar na atyre ,pervecese kemi qene edhe si [nji] komb !

  Reply to this comment
 9. Vurkari June 21, 07:35

  Po ç’të keqe ka o njerëz, Rumunët janë Dakë pasardhës të Pellazgëve si edhe Ilirët, Illinët ose Illines, Dardanët, Thrakët e Epirotët.

  Edhe kryeqyteti i tyre e ka emrin Shqip Bukur është pra është i bukur.

  Reply to this comment
 10. petraq June 21, 17:36

  jemi popuj fqinj ne mos te nje origjine e ngjasmerite jane te pa shmangeshme.tekstin e hymnt te fkamurit shqiptar e ka shkruar aleksander drenova nje arumune nga korca qe akoma nuk dihet ne se jane me origjine romake apo rumune.jane gazetar injorante keta qe meren me shkrime te tilla..

  Reply to this comment
 11. Akilis June 23, 13:25

  O zoti Petro,popuj fqinj por gjuja,ndergjegja,identiteti,emrat nuk kishte pervec Grekes ne periudhen 1000 vjecare te Bizantit,te pakten per ne qe u beme me vone Ahmete nga Vasil,Ismail nga Mihal,Enver nga Jeorgo,kjo eshte e verteta historike.
  Tani kush mendon ndryshe ose eshte idiot ose
  nuk ka shpjegim tjeter.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 June 24, 14:35

   aqillo nëse e thua ti se kush mendon kundër është idiot?
   këtë ta besoj!!
   ti je nga fshati i idiotëve ku i mënçuri ishte idioti!!
   hë buçko shko futi një pordhë se qelb më pak se shkrimet e tua!!

   Reply to this comment
 12. Thanasi qe ta plasi June 23, 23:30

  Himni yne eshte kopjuar nga himni i mbreterise rumune ose me sakte Asdreni e ka kopjuar aty. Mund te ndryshoje ndonje fjale aty ketu por ka strofa ku i vetmi ndryshim eshte zvendesimi i fjales Rumania me Shqiperia

  Reply to this comment
 13. anticensurë 25642654 June 24, 14:28

  “Sipas gazetës Shqipëria ka sot himn këtë këngë e cila për dy vite nga 1975-1977 u përdor si himn i Rumanisë.”
  nëse këto data janë shkruar në rregull do të thotë se rumunët e kanë kopjuar nga ne!!
  hymni ynë është pranuar si i tillë nga shteti shqiptar që në fillimin e tij më 1912!!pra shumë e shumë vite më parë!!
  nuk është mohuar asnjëherë që kompozitori ka qënë Ciprian Porumbescu,dhe teksti i asdrenit!!
  kështu që nëse ka plagjiturë është e rumunëve!!
  sidoqoftë nuk mund të flitet për plagjiturë!!
  hymni i një shteti nuk është e thënë të jetë shkruar dhe komponuar nga një vëndas!!
  mund të merret dhe një poezi e dikujt tjetër që i përshtatet karakteristikave të vëndit që e kërkon!!
  ky hymn na përshtatet ne,është pranuar nga shteti shqiptar dhe e këndojmë ne!nëse rumuni ka qef ta vërë një të ngjashëm,të përafërt me tonin,nuk besoj se do ta hedhim në gjyq!!

  Reply to this comment
 14. fteri June 24, 21:44

  Po këta djem të kombëtares shqiptare që u rrasën golin a ngjajnë si vllezër nga nëna me ju rumunët ?!

  Reply to this comment
 15. nest June 25, 07:29

  Po kjo dihet (jo nga injorantet) qe Himni shqiptar eshte nje kenge rumune dhe prandaj ka dashur dhe Zogu dhe Enveri ta nderrojne.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*