A ekzistojnë kopje të fshehura të filmimeve të fshira të 21 janarit?

April 28, 2016 11:59

A ekzistojnë kopje të fshehura të filmimeve të fshira të 21 janarit?

Nga Entela Resuli

Pesë vite më parë (21 janar 2011), në Bulevardin Dëshmorët e Kombit, humbën jetën Hekuran Deda, Ziver Veizi, Aleks Nika dhe Faik Myrtaj.

U ekzekutuan nga Garda e Republikës kur protesta ishte mbyllur.

Gjykata e Lartë që këtë 25 prill ka rrëzuar rekursin e prokurorisë për dosjen e 21 janarit.

Ajo nuk pranoi kërkesën e Prokurorisë, për të dënuar me 23 vite burg ish-Komandantin e Gardës Ndrea Prendi dhe 25 vjet për gardistin Agim Llupo.

Dosja u shqyrtua në Dhomë të Këshillimit dhe ajo nuk kaloi në seancë gjyqësore.

Në këtë mënyrë, Gjykata e Lartë ka lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së Apelit Tiranë, e cila dënoi me një vit burg Prendin dhe 3 vjet Llupon, duke i konsideruar si fajtor për vrasje nga pakujdesia.

Renato Myrtaj është djali i Faik Myrtajt.

50-vjeçari Myrtaj la pas dy djem, Bardhoshin dhe Renaton.

Disa muaj pas vrasjes së babait të tij, Bardhoshi, 22 vjeç, vrau veten në fshatin Kreshpan të komunës Cakran të Fierit, ku edhe jetonte.

“Dita” ka folur sot me djalin e vetëm të Faikut, Renaton, i cili ka mbetur pa baba dhe pa vëlla.

Thotë se ka prova që do të ndryshojnë rrjedhën e ngjarjeve, por pa qenë shumë konkret dhe i qartë për surprizat mbi të cilat flet…

Mund vetëm të aludohet se ekzistojnë kopje të filmimeve të fshira për atë që ka ndodhur brenda Kryeministrisë në 21 janar.

 

-Renato, 5 vite më parë, babai juaj humbi jetën në mënyre tragjike në bulevard, si ka ndryshuar jeta juaj që atëherë?

Ka ndryshuar shumë. Nuk ma kishte marrë mendja që një ditë do të përballesha me këto situata. Përveç se më iku babai, pa i patur faj askujt, dhe pa i bërë keq asnjë njeriu, humba dhe vëllain pak muaj më pas. Sot, jam pa njerëzit e mi më të dashur, kaq mjafton për të kuptuar se çfarë ka ndryshuar.

 -Cila është familja juaj momentalisht dhe ku jetoni?

Jetoj në Fier. Sigurisht, jeta vazhdon. Kam një familje të shëndetshme. Vazhdojmë të jetojmë si gjithë të tjerët. Bëjmë një jetë normale, por njolla na ka mbetur. Mundohemi të anashkalojmë thashethemet e njerëzve. Mundohem që nënës t’ia bëj dhimbjen më të lehtë, gjë që nuk po e arrij dot.

-Gjykata e Lartë doli disa ditë më parë me një vendim…

Po, ndërsa unë kam lajmëruar daljen e disa fakteve. Janë prova që do të dalin një ditë, ju siguroj se politikës dhe drejtësisë do t’i bjerë tavani mbi kokë. Për momentin janë në dorë të sigurt, janë jashtë vendit. Çdo gjë do të jetë një surprizë si për politikën ashtu edhe për gjyqësorin. Tashmë e kemi kuptuar që politikës i intereson posti dhe leku i pistë. Atje ku u dhëmb më shumë do të preken dhe unë po u eliminova një ditë do të merret vesh se nga kush e kam. Në këtë histori ka dhimbje dhe zhgënjim. Sa për drejtësinë, bëni mirë ta quani bandë mafioze. Nuk gjej fjalë tjetër për ta përshkruar këtë sistem.

-Ju flisni për prova që do shkaktojnë tronditje, kur i keni këto prova, pse nuk ia vini në dispozicion organeve përkatëse?

Po kujt t’ia vë në dispozicion, drejtësisë së Sali legenit?! Luajti politika, luajti gjyqësori, tani radha është e jona.

-Çfarë do të bëni konkretisht?

Njerëzit e mi, jo unë. Do të ketë surpriza plot, kini durim dhe nuk do ju zhgënjej.

Renato Myrtaj

Renato Myrtaj

-Çfarë provash keni ju që janë parë deri më tani?

Ato janë arma e fisit tim, dikush shpenzoi shumë për to dhe për momentin nuk mund të flas më tepër. Në momentin e duhur do të dalin dhe do i merrni vesh të gjithë. Disa njerëz do të shkatërrohen, disa të tjerëve do u qetësohet pak shpirti.

-Renato, kush mendoni se e vrau babain tuaj?

Killerat e Sali legenit. Dëgjoni, kam disa pyetje: Pse manipuluesit e provave vazhdojnë të jenë akoma në punë? Pse vrasësit janë ende të lirë? Pse Garda e Republikës sot kërkon pafajësinë? Gjatë procesit tonë civil garda kërkonte të shfajësohej. Qeveria që erdhi me premtimin për zbardhjen e kësaj çështjeje, e kësaj dosje, sot hesht, si shpjegohet kjo? Unë mendoj se e ka një shpjegim, më beso.

-Dhe cili është ky shpjegim, sipas jush?

Sepse drejtësisë dhe politikës i dhëmb shumë për dikë. Një ditë kjo punë do të shkojë deri në fund, edhe po nuk isha unë gjallë, do të faktohet. Kombet e Bashkuara, në qershor do të dalin me një raport. Kanë diçka me vlerë në dorë.

-Renato, pse doli atë ditë në protestë babi juaj?

Për një Shqipëri më të mirë. Ai donte një vend më të drejtë. Por paradoksi është se për njeriun që po kërkonte drejtësi, sot nuk bëhet drejtësi! Doli sepse ia kërkoi dhe kryetari asaj kohe, i Partisë Socialiste të Fierit, Xhevit Bushi dhe kryeministri i tanishëm.

-Pse ishit kundër PD-së?

Dhe brenda Partisë Demokratike ka njerëz të ndershëm. Nuk quhen të gjithë Lulëzim dhe Sali legeni. PD kishte dhe Sokol. Djalë i të gjitha të mirave dhe që më ka ndihmuar dhe që më hapi sytë.

-Ju ka ndihmuar Sokol Olldashi?

Nuk dua të flas shumë për këtë pjesë se nuk dua të penalizohen njerëzit e tij. E kisha mik, kaq mjafton.

-Renato, ju vazhdoni të jeni një votues i Partisë Socialiste?

Po vota e fundit atje shkoi. Megjithëse kam kuptuar se pushteti ndahet në tavolinë, votat e popullit si interesojnë askujt.

-Jeni i zhgënjyer?

Nga disa po, jam i zhgënjyer.

-Ka ndonjë emër në Shqipëri që ju ka ndihmuar realisht?

Ka një, po në krahasim me çka humba, lëmoshë do e quaja.

-Kush është?

S’ia vlen. Deri diku kisha simpati, por më doli nga zemra. 

-E ke fjalën për… Edi Ramen?

Nuk thashë emra, ai ndoshta nuk i di të gjitha. Nuk e fajësoj shumë. Ai urdhëron, por urdhri gjatë rrugës, harrohet.

-Renato, Berisha ka bërë thirrje që populli të armatoset, mendoni se ka frikë nga ju?

Ai nuk ka frikë as nga djalli, por një njeri i shitur dhe një njeri që vret popullin e vet nuk e ka për gjë të kërkojë destabilizimin e vendit të tij. Atij vetëm plumbi i bën mirë. Nuk besoj se ka frikë për destabilizimin, por dënimin e këtij vendi do.

Sali legeni është një person që po mban peng opozitën, po mban peng drejtësinë, ka bërë si kukull Presidentin Bujar Nishani, tani do dhe një destabilizim, kjo është e gjitha./DITA

Kryetari i PS Edi Rama dhe gruaja e Faik Myrtaj, Mamudeja, gjate nje manifestimi homazh te organizuar nga qeveria ne Bulevardin Deshmoret e Kombit, ne nderim te kater viktimave qe humben jeten 3 vjet me pare ne demonstraten e dhunshme te 21 janarit 2011.

Kryetari i PS Edi Rama dhe gruaja e Faik Myrtaj, Mamudeja, gjate nje manifestimi homazh për viktimat e 21 janarit 2011.

April 28, 2016 11:59
Komento

64 Komente

 1. shqiptar sharri. October 6, 20:51

  Or,ramooo,po nuk dota haroin familjet se,ty dhe sali serbi,dhe basha sivllai i sali srbit,i keni harru,dhe nuk keni kocet me ju dale zote.Po,pse na qenka e veshtir mor jahu,per drejtsin kur jane vrar 4 veta te paarmatosur more zhirafo?!Po,kush i pengon arestimet,a’nuk je jryeminister more shabllon,a nuk ke ministri te drejtsise e te policise more hajvan?Pse,nik i arestoni ata qe ju pengoin,a ju jeni ne pushtet apo sali serbi dhe basha qe i vran?Po,tij te shkoi nji vete e gjysem,kur te kane ngel dhe dy vite e gjysem,cfar dote bejshe ne kto qe te kane ngel ore pallo?

  Reply to this comment
  • plaku January 1, 18:15

   shqiptar shari,
   Vere vehten ne vendin e Edit te lutem. Ti i dergon prokurorise si ministre e mbrojtjes nje dosje ma materjale per shkelje ligji nga ish ministri Imami. Prokuroria e merr dosjen dhe si perfundim nuk e dergon per gjykim ne gjykate. Cfare do te besh ti ?
   Ne nje shtet te rregullt per cdo shkelje ligjore i dergohet prokurorise nga institucjone te ndryshme ose persona private dosja zyrtare. Prokuroria e studjon dosjen dhe ne se shef shkelje ligjore ja dergon dosjen gjykates. Gjykata e merr dosjen dhe Brenda tre diteve vendos per sigurine me futje ne burg ose jo te personit ose personave te akuzuar. Gjykata ben gjykimin, degjon te dy palet ( prokurorin e ceshtjes dhe avokatin ) dhe ne baze te provave jep vendimin perkates. Keshtu veprohet ne demokracite perendimore dhe shtetet ligjore dhe jo sic thua ti.
   Jam munduar te te spjegoj edhe me pare se shteti ka tre kollona : Ligjevenesi qe eshte parlamenti, zbatuesija e ligjeve qe eshte qeveria dhe drejtesine. Koalicjoni PS-LsI ka per momentin ne dore qeverine dhe parlamentin por jo drejtesine te cilen e ka ne dore Sala. Parlamenti mund te ndryshoje KLD. Gjykasten Kushtetuese, Presidentin, Prokurorin etj. me shume votash VETEM kur ketyre institucjoneve ti kete kaluar mandati. Te qeverisesh nuk eshte kollaj dhe duhet durim dhe sidomos respektim te kushtetutes ne fuqi. Qeveria e ze lepurin me qerre thote populli.

   Reply to this comment
   • SuloKapedani January 1, 18:17

    Çdo ditè vonesè èshtè njè dèm i madh pèr shqipètarèt por edhe pèr ty z. Rama.Populli me çdo kusht kèrkon drejtesi dhe reformat duhet tè jenè radikale dhe tè shpejta nè tè kundèrt opozita dashakeqe gjithmonè negative nè veprimet e saj nuk lejon reformat qè populli dèshiron.Deri tani shumè pak pavarsisht gjerave pozitive.

    Reply to this comment
    • korçari January 1, 18:18

     Ky djali eshte thjesht i tronditur
     Berisha nje kriminel
     Rama nje pederast

     Reply to this comment
     • ELEONORA January 1, 18:19

      NESE DO EKZISTONIN ATO KOPJE TE SERVERIT TE FSHIRE TE KRYEMINISTRISE, ME SIGURI AMERIKANET I KANE.
      PERSE NUK VEPROJNE ATA???

     • plaku January 1, 18:20

      Renato kurajo
      Dy gjera me ben pershtypje te intervista jote pervec faktit qe ke prova te fshehura

      1 – Ti thua “njolla na mbeti”. Kjo tregon shume se ne cfare gjendje e ka vene kete familje vrasjet e Berishes dhe mefshtesia e Rames. Tani e kuptoj pse vellai i Renatos vrau veten

      2 – Ti thua vetem plumbi e rregullon Berishen. Ke te drejte!

     • albano January 1, 18:22

      Djali i Faikut
      Ate plumbin qe ke permendur ne kete interviste mos e ler ne mes te rruges

   • Dr. John January 1, 21:24

    Jo o shqipe jo nuk e ve veten ne vendin e Edit une jo. Perpiqu te vesh ti veten ne vendin e Sali protopapes e me thuaj si ja beri ai te zhdukte nga themelet drejtesine qe trashegoi nga regjimi komunist dhe si e zevendesoi ate me injorantet e gjakpiresit qe kane sot gjyqsorin. Aty e ke pergjigjen. Une mendoj se kush ka vullnetin ta bej e ben. Ky ose nuk ka vullnetin ose nuk ka bythe ose nuk di ose eshte pale me ata dhe njesoj si ata. Deri tashti shikoj me dhimbje qe eshte kjo e fundit, mos them me keq fare, ortak me ata te cileve i fali jo vetem mandatet me manovra qe ishim mesuar ti shikonim vetem te Cirku i Tiranes, por i dha dhe leje te ndertoje 20 kateshat mu ne rrenze te diges se liqenit artificial. Ti pastaj ndac quaje shtet ligjor, ndac quaje demokraci, ndac quaje opinga po deshe, por keto jane faktet qe po na shohin syte dhe po i prekim perdite o shqiptar i mire.

    Reply to this comment
    • Kariz Matik January 2, 14:30

     Renato ty ngushellime po sa per Edi Ramen dy fjale:
     deliri i madheshtise behet shpesh pengese qe dikush te analizoje drejt veprimet personale, apo te reflektoje sic duhet mbi sjelljen e tij. Mungesa e aftesise per t’i bere nje skanim preciz dijeve dhe njohurive vetjake, e ben ate te injoroje me naivitetin e nje megalomani driteshkurter shqetesimet, propozimet dhe kritikat qe drejtohen ne adresen e tij.

     Magalomania e individit arrin piken kulminante, kur ky individ rreshqet perfundimisht nga binaret, duke u munduar te perhape sa me shume ankth dhe frike tek shoqeria qe e rrethon, pa u preokupuar se me te tilla veprime mund te behet dhe i urryer per ta. Dhe nese ky megaloman vazhdon te ndjeke gjithmone te njejten linje, do te mbese viktime e perjetshme e kritikave dhe e vleresimeve negative te opinionit te pavarur te shoqerise civile.

     Reply to this comment
   • Claus April 29, 11:19

    Si u arrit deri tek 21 janari?!
    Nje permbledhje e shkurter dhe tronditese!
    Edi Rama,pasi deshtoi me menyrat e tjera per te rrezuar qeverine e kohes, vendosi te kishte gjakderdhje,e cila gjaderdhje duhej te ishte sa me e madhe dhe e tmerrshme.
    Zoti Rama,por edhe te tjere si zoti Ngjela,Gjinushi etj, ne menyre qe te pergatitnin njerezit per gjakderdhjen e menduar,filluan te flisnin per skenare egjiptian,tuniziane,libiane me luftra civile te pergjakshme.
    Momenti i duhur per ta bere erdhi kur shtiu ne dore nje kasete me Ilir Meten protagonist.Mediat mbeshtetese me analistet e saj,hapen nje fushate te paprecedente propagandistike,ku i behej thirrje popullit te dilte en proteste e te “tejkalonte veten”,qe me fjale te tjera,ligjin dhe kushtetuten,qe me fjale te tjera akoma,te shembte me dhune dhe gjak qeverine legjitime.
    Nderkohe u instruktuan disa qindra kriminele per te provokuar me cdomenyre e mjet gjakderdhje.
    Vetem ca ore para krimit,vete zoti Rama i beri ULTIMATUM qeverise legjitime,qe nese nuk dorezonte pushtetin,Bulevardi i Madh do te mbushej me kufoma protestuesish!
    Diten e protestes,Edi Rama,me socialistet dhe aletatet,qendronin pas protestuesve.
    Ne balle te protestes ishin grupi i krimineleve,qe Arvizuja i quajti “grupi me agjende tejter”,qe kishin detyren te provokonin gjakderdhje masive.
    Pas tyre vinte turma e madhe e protestuesve te thjeshte,ku bente pjese edhe Faik Myrtaj me tre viktimat e tjera,e cilet nuk dinin gje prej gje per kurthin vdekjeprures ne te cilin i kishte futur Edi Rama.
    Kurthi ishte ky:”grupi me agjende tjeter” provokon gjakderdhjen,turma e protestuesve te pafajshem do te perfshihej me pas,sipas atij ligjit te njohur te perfshirjes se turmes ne nje perleshje te inxhinieruar.
    Pikerisht se do te kishte gjakderdhje,Rama dhe shoket e tij,qendruan ne bisht te protestes.
    Pikerisht se do te kishte gjakderdhje,gazetaret dhe analistet e Rames,rrinin ne kafenete e kullave dhe prisnin me padurim te shihnin spektaklin e pergjakte.
    Sic shihet,te gjithe e dinin se do te derdhej gjak.
    E dinte Edi Rama i pari,si ideator dhe organizator i saj.
    E dinin bashkepunetoret dhe aleatet e tij.
    E dinte “grupi me agjende tjeter” qe ishte paguar me para ne dore per te kryer krimin.
    E dinin edhe gazetaret dhe analistet e majte,qe u akomoduan ne kafenete e kullave per te shijuar shfaqjen makabre.
    E dinin te gjithe … pervec Faik Myrtajt,tre viktimave te tjera, dhe mijera e mijera protestuesve te thjeshte e te gjore.
    Dhe sot na del djali e tij , e thote qe disponon “fakte tronditese”…!!!
    More ,keta nuk te japin mundesi edhe te te vije keq!

    Reply to this comment
  • redi January 2, 00:16

   PYETJE INTERVISTUESIT DHE GAZETES NATA:::

   NUK ESHTE VEPER PENALE TE KERCENOSH NJE ISH-KRYEMINISTER ME FJALET: VETEM PLUMBI I BEN MIRE?????

   Reply to this comment
   • Bersant January 21, 15:54

    I dashur Renato
    Publikoi provat nese i ke
    Mos ku besim as te Amerika as te OKB e te askush
    Do ta perdorin dhimbjen tende vetem per interesat e tyre

    Reply to this comment
    • aldo January 21, 15:55

     u perlota duke lexuar kete djale
     perpiqet te duket i vendosur por dhimbja dhe mjerimi i braktisjes ndihet ne cdo fjale qe thote
     nese ka prova per te cilat flitet, ti publikoje menjehere ndryhe pas kesaj interviste i rrezikohet jeta

     Reply to this comment
     • oo66 January 21, 15:55

      Po Rama i lexon keto intevista?
      I vjen turp ndonjecik?

     • Tani January 21, 15:56

      Si ti vij turp?! Pse ti vij?! Kur i ka ardh ndonjehere per gjithe mashtrimet qe ka bere?!pas saliut dhe lulit duhet ta kete ai rradhen.

     • Osman Lala January 21, 15:56

      Zoti Renato
      Ngushellime per babane dhe vellain

      Disa ditë më parë, ministri i Brendshëm Saimir Tahiri tha se është ngritur një padi ndaj ish-drejtuesve të policisë, Hysni Burgaj, Agron Kuliçaj, Bashkim Shehu dhe gardistëve.

      Është hera e parë që një ministër socialist nuk përmend Berishën ndërsa flet publikisht për 21 janarin.

      Padia e përmendur nga ministri shmang përgjegjësi të politikanëve, ish-kryeministrit Sali Berisha dhe ish-ministrit të Brendshëm Lulzim Basha. Ka rëndësi ky moment pasi edhe njëherë, në emër të llogarive politike të momentit, çështje të tilla trajtohen duke “bërë kurban” si fajtorë të deklaruar njerëz që kanë qenë në pozicione ekzekutive, por jo vendimmarrëse.

      Ndërkohë që vrasjet e kryera në bulevard u trajtuan nga Partia Socialiste si vrasje të urdhëruara nga Lulzim Basha dhe Sali Berisha. Ky i fundit do të përsëriste disa herë se: “Unë kam qëndruar në krye të detyrës”. Në dritën e kësaj padie të re mund të pyetet: kush mban përgjegjësi për vrasjet e 21 janarit? A mos vallë vetë Partia Socialiste ka hequr dorë edhe formalisht nga ideja e zbardhjes së saj dhe mbajtjes së përgjegjësive, si një pazar i mundshëm politik me PD-në e cila ka nisur organizimin e protestave?

      Ish-Kryeministri i vendit Sali Berisha mori përsipër në atë kohë përgjegjësinë për moszbatimin e urdhrit të prokurorisë për shoqërimin e 6 funksionarëve të Gardës së Republikës me argumentin se nuk mund të pranohej likujdimi i të gjithë zinxhirit komandues të Gardës.
      Pse nuk merret në konsideratë ky fakt në kushtet kur niveli i akuzave për këtë ngjarje ka qenë ekstrem?

      PSe nuk e pranoni publikisht qe ju kerkojne amerikanet te mos permendni 21 janarin?

      Kaq i tredhur jeni?

      Ju kane votuar shqiptaret jo Podesta dhe ambasadori i tyre ne Tirane qe hedh gurin dhe fsheh doren.

     • opozitar i sfilitur January 21, 15:57

      Gjykata e Larte???
      Thone qe mesimet qe nxirren pa gjak, harrohen.
      Pederastet e Rilindjes nuk nxene as mesimet e nxjerra me gjak.
      Sa turp!

     • Pellumb Zaimi January 21, 22:55

      I nderuar Osman Lala ? Edi Rama nuk eshte i tredhur sepse qe te jete i tredhur nenkupton pasjen e koqeve ne te kaluaren. Sa per dijeni nuk ka pasur ndonjehere koqe. Mjafton te kujtosh pak se te gjitha betejat qe nisi nuk i coi asnjehere ne fund . Kujtoi pak nje nga nje sa per statistike dhe jam i sigurte se do te vini ne kete perfundim ? Do kuptoni menjehere se nuk ka pasur kurre koqe. Kurre . Para se te behej kryeminister e kam quajtur ne disa shkrime gjeneral gjysmak sepse te gjitha betejat i linte pergjysem.Hidhu nje sy dhe do te bindeni ? Nderime !

   • PO QY...ORE ! April 28, 18:00

    PERGJIGJE PER SHQUP-ISTIN “redi” :
    KUR ” NUK ISHTE VEPER PENALE” VRASJA E 4 QYTETAREVE,NE MES TE TIRANES,DITEN NE DREKE , FAQE BOTES DHE PLAGOSJEN E MASAKRIMIN E DISA DHJETRA TETJEREVE……NATYRISHT QE FJALET E RENATOS , NE POZITAT QE ESHTE AI , NUK MUND KURRSESI TE MERREN PER VEPER PENALE . JURISTET E PLEPAVE TE VERBUAR NGA URREJTJA KLASORE ,ETJA PER GJAK,PUSHTET DHE PASURI ,SI PUNA JOTE , MUND EDHE TE BEJE TE KUNDERTEN ,SIKURSE PO SHOHIM CDO DITE PROKURORET E GJYKATESIT PLEPIANE , NGA TE CILET JE DHE TI , NE MOS QOFSH DORA VETE Z. ALIBEAJ .

    Reply to this comment
   • Askushi April 29, 14:33

    Per redi diteziun. Kjo deklarate nuk berben kercenim sepse intervistuari thote nje mendim qe ky person c fare meriton dhe nuk thote qe do beje veprim. Kjo eshte diferenca ti kuptoje po deshe. Po sdeshe na u prish gjiza.

    Reply to this comment
 2. Pëllumb zaimi October 6, 22:14

  Tejzgjatja në kohë e çështjes së 21 janarit nuk më duket se flet në favor të bërjes drejtësi ? Tejzgjatjet fshehin gjurmët dhe fshijnë kujtesën? 5 vjet kaluan,edhe sa të tjerë duhet të kalojnë!? Drejtësi e vonuar drejtësi e korruptuar apo e mohuar? Drejtësinë e ka bërë shpejt e shpejt vetëm një njeri,-trimi Avni Rustemi ! Tung!

  Reply to this comment
  • plaku January 1, 22:13

   Pellumb zaimi,
   Me lejo te lutem qe te te them mendimin tim personal se Edi po mundohet te beje shtet dhe se dhe mbi 100 vota ne Parlament Edi nuk ben dot gje te madhe per drejtesine. Cdo shtet ka kushtetuten si baze te ligjit. Edi nuk ben dot reforme ne drejtesi, nuk mund te heqi presidentin, prokurorin, KLD-nê, shefin e SHIKUT, gjykaten kushtetuese, etj. pa perfunduar ne fillim mandati i tyre ligjor sipas kushteutes. Presidenti ka Mandat ligjor 5 vjet dhe duhen pritur 5 vjet qe Parlamenti te zgjedhe nje president tjeter. Kryeprokurori ka nje Mandat prej 5 vjetesh dhe mund te hiqet vetem pasi ta mbushi 5 vjet, Nente anetaret e Gjykates Kushtetuese zgjidhen per nente vjet dhe vetem pas kesaj kohe mund te nderohen, kryetaret dhe anetaret e gjykatave zgjidhen per nente vjet dhe vetem pas kesaj kohe mund te nderrohen, kryetari i kontrollit te larte te shtetit zgjidhet per shtate vjet dhe vetem pas kesaj kohe mund te nderrohet nga parlamenti, anetaret e keshillit te larte te drejtesise zgjidhen per pese vjet dhe vetem pas kesaj kohe mund te nderrohen.
   Keto qe thashe me siper thote edhe Kushtetuta qe eshte ligji baze i shtetit. Edi eshte i detyruar te zbatoje kushtetuten ndryshe kthehemi ne diktature. O njerez te mire, i kuptoj kerkesat tuaja por ama shteti ka ligje te cilat qendrojne me lart se kerkesat tuaja. LIgji eshte ligj dhe ne se ai eshte ne fuqi duhet respektuar pa tjeter. Mos ti kerkojme Edit qiqrq ne hell. Shteti eshe shtet dhe mbahet me ligje dhe jo kerkes ose endera pa kuptim. Punet e mira behen avash avash dhe ne zbatim te ligjit dhe jo ashtu partizançe sepse keshtu prodhojme anarki si ne vitin 1997. Lereni Edin tone qe te punoje se e ka filluar mire.
   Ja se cfare thote kushtetuta :

   Neni 88
   (Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datë 21.04.2008)
   1. Presidenti i Republikës, në çdo rast, zgjidhet për 5 vjet, me të drejtë rizgjedhjeje vetëm një herë.

   Neni 149
   (Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datë 21.04.2008)
   1Prokurori i Përgjithshëm emërohet nga Presidenti i Republikës me pëlqimin e Kuvendit per nje mandat 5-vjeçar, me te drejte riemerimi.

   Neni 162
   1Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit zgjidhet dhe shkarkohet nga Kuvendi me propozim të Presidentit të Republikës. Ai qëndron në detyrë për 7 vjet, me të drejtë rizgjedhjeje.

   Neni 136
   3. Kryetari dhe anëtarët e Gjykatës së Lartë qëndrojnë në detyrë për 9 vjet pa të drejtë riemërimi.

   Neni 125

   1. Gjykata Kushtetuese përbëhet nga 9 anëtarë, të cilët emërohen nga Presidenti i Republikës me pëlqimin e Kuvendit.
   2. Gjyqtarët emërohen për 9 vjet, pa të drejtë riemërimi, nga radhët e juristëve me kualifikim të lartë dhe me përvojë pune jo më pak se 15 vjet në profesion.

   Neni 147
   1. Këshilli i Lartë i Drejtësisë përbëhet nga Presidenti i Republikës, Kryetari i Gjykatës së Lartë, ministri i Drejtësisë, 3 anëtarë të zgjedhur nga Kuvendi, si dhe 9 gjyqtarë të të gjitha niveleve, të cilët zgjidhen nga Konferenca Gjyqësore Kombëtare. Anëtarët e zgjedhur qëndrojnë në detyrë për 5 vjet pa të drejtë rizgjedhjeje të menjëhershme.

   Pershendetje

   Reply to this comment
   • lili January 2, 01:28

    Kur ke voten e popullit edhe Kushtetuta ndryshohet per te miren e popullit! Ju kujtohet se si e ndryshuan Brenda Nates di e saliu di kur per te mbjatuar pushtetin e Duarte e PD PS,parti te bije te PPSh- se,

    Reply to this comment
   • shpatar January 21, 19:07

    I nderuari Plaku.Po kembengul ne nje pike per te justifikuar K\Ministrin si te pafuqishem.Shpjegon gabim 3 pushtetet kur 2 i bene me te pafuqishem se ai i 3 Drejtesia.Si mund te konceptohet nje shtet demokratik ku njeri mund 2 te tjere.Une kete se pranoje cfaredo argumenti te hidhet.Dhe dicka tjeter.Nese Drejtesia ka pushtet absolut pse nuk e hedhim ne vot popullore por votojme se kush merr shumicen Parlamentare.Me keto argumenta ne nuk kemi K\Minister por nje Drejtor dhe as K\Parlamentar por nje kryetar i kooperatives Made in Albania.
    Sigurishte qe ka shume gure te tjere qe e kane bere te pamundur gjykimin e 21 janarit.Minimalja qe duhet te bente Rama ,se Meta ska morale per te,ishte ti drejtohej popullit sic komenton Korcari.Ta hiqte nga vetja dopjo 6 dhe do te shifje se cdo bente populli me ate vrere qe kishte.Jo Drejtesi por do vendoste per gjithe bemat qe kur kjo menxyre hypi ne pushet ne 93 e deri me sot.
    Mbi Saliun e bishtat e tij rendojne shume akuza qe perseriten e perseriten pa mbarim sic po bejme dhe tani.Si nuk e moren nje here situaten ne dore te Majtet per tu thene stop me.
    Jo i nderuariPlaku ajo qerrja nuk ka shance te kapi lepujt qe e kane gerryer Shiperine sa qe ska mbetur me se c’te gryejne ata dhe te tjeret qe do vijne nga pas.Vetem ndeshkimi dhe konfeskimi i pasurive te tyre shpeton te ardhmen e vendit.Qe te behen keto do qe te jesh me shpirte patriot.Te vesh ne rrezik,jo vetem karriken por dhe koken.Per mua Rama e te tjere, kenaqen me faktin qe hypin ne ato karrike.

    Reply to this comment
   • bureto April 29, 10:30

    Z.Plaku! Politika shqiptare keto 25 vjet ka bere shume zullume, por sipas rastit, perjashtuar ligjin famekeq 7501 (qe dje, pas pilafit, edhe mender kryetari i ‘partise se pronareve’ e quajti ligj komunist!) kushtetutat dhe ligjet i kane bere fitimtaret e rradhes. I vetmi rast, qe u vuri vulen paudhesive, ishte pikerisht miratimi i ndryshimeve kushtetuese te Prillit 2008, te cilat u hartuan prapa kulisave dhe u miratuan brenda dites, pa debat, me vullnetin dhe miratimin e plote te Berishes dhe Rames (mesa me kujtohet me mbi 120 vota). Ju kujtohet qe ndaj atyre ndryshimeve, ne ate kohe, reagoi Meta etj, duke ndjere friken e eliminimit, por meqe disa gjera, ne 2009, ndryshuanm ne favor te tij, edhe ai i pa hajrin atyre nderyshimeve, se perndryshe po te qe korrekt me parimin dhe jo interesin e tij, do ta ishte si kauze per aleancat e ndryshme, fillimisht me Berishen dhe me pas me Ramen, qe te ndermerrte nismen per t’i rikthyer ato ne normalitet, bile me te mira ne dobi te shoqerise dhe shtetit(kuptohet qe keto qe ia atribuoj metes, jane enderra, por dua te them se ato ndryshime jane edhe ne interes te tij dhe jo vetem ne ate te dy kryetareve te partive me te medha) Te gjitha ato qe, me lart, ju rradhitni me te drejte, e kane atje burimin. Dhe te dy te lartpermendurit nuk i kane bere nga budallalleku ato, por me ndergjegje te plote, qe te konsolidojne pushtetin e parase dhe te krimit, te klikave te tyre, jo vetem personale, sigurisht duke u alternuar ne pushtet, me njemije e nje menyra, por qe vetem me nje perfundim: te ruajne pasurite e vena ne rruge kriminale dhe korruptive, dhe qe ne cdo rast te mos ndeshkohen kurre. Ato ndryshime kete sollen dhe nese ato nuk rishikohen, perspektiva eshte shume e erret. Reforma ne drejtesi, edhe nese do behet ndonje dite, nuk i cenon ato. Kryetaret e dy partive te medha, me ato ndryshime, por aktualisht e ne vijim, ne dobi edhe te Ilir Metes, i kane kthyer partite e tyre ne prone, dhe me listat e deputeteve qe ata vete perpilojne, parlamentin ne nje tufe eunukesh. Dhe ne presim zgjidhjet prej tyre?! Utopi! Zgidhje ka, por kjo nuk mund te behet padiskreditimin ne bllok te shkaktareve te kesaj situate. Populli (elektorati) duhet te ndergjegjesohet qe t’i largoje ata me vote, duke mos i votuar me. Ndryshe te mos ankohet.

    Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 April 29, 11:48

   ose armenët me tre inisiatorët e genocidit armen!!
   që të tre u vranë si qnër!!

   Reply to this comment
 3. Mark uk October 6, 21:41

  Pa myll ne kafaz cmenia skizofrenin komunistin sali nuk bohet Shqipnia..

  Reply to this comment
  • DOD ARIU October 6, 23:10

   EHU , bre mark uk , e paske thith vizen shtremet mo burr ?
   qenke bo komunist tu lexu komunistat e dites ?
   E qite veten pre trathtari ?
   Po a shahet baca saliu bre ?
   Apo tash qe nuk te nep mill , i ke ra hasha ?
   Marre dhe vetem marre o MARK ujku , ma mirre me te thone bisha krejt.
   po a munet buurri me e henger Besen si me pas Hanger nje salçiçe thiu ?
   keto jane veò marrina

   Reply to this comment
 4. Mark uk October 6, 22:41

  Rama ben sikur po ben dicka per 21 janarin vetem sa per sy e faqe.
  Sepse sikur te behet ose te ishte bere, Rama sot do ishte duke vuajtur denimin.
  Ishte organizuesi i dhunes qe ju be policis se shteti,vetem per ate karrige qe sot e mban me vota te blera dhe me 35 mafioz qe i ka deputet ne krah.

  Reply to this comment
 5. Mark uk October 6, 22:35

  O idiot qe shkruan ne emer tim.Pse moj flliqesin komuniste perdor emrin tim.

  Reply to this comment
 6. ai October 7, 00:52

  Plumbin Renati, plumbin
  te tjerat jane brockulla

  Reply to this comment
 7. Korabi October 7, 00:59

  Le te shkojne ne Amerik ose ne nje shtet te evropes dhe te sulmojne godinat shteterore apo private dhe policine se do ua tregojne ketyre holiganve drejtesin,

  Reply to this comment
 8. MENTORES October 7, 07:33

  O zotni, nese ke prova nxirri
  Rama ju nxorri te hani plumbin kater veta para kryeministrise, tani vazhdon ju perdor edhe te vdekur!
  Pse te mos e bej mor lal, keta jane shqiptaret!

  BRAVO!

  Reply to this comment
 9. Rimi October 7, 07:19

  2 PRILLI 1991;Bomba ne supermarketin Vefa;1997;vrasja e Hajdarit dhe grushti i shtetit 1998;Gerdeci;21 Janari ;vjedhja e BK ,jane nje dosje e zeze (siç e quante viktima e radhes se S.Berishes S.Zhulali)qe kurr nuk ka per tu hapur ne kete vend!Ndaj ju lutemi z.Rama si njeri i qyteteruar mos bini ne nivelin e krimineleve si S.Berisha duke genjyer kete popull me genjeshtren e radhes se kjo dosje nuk eshte e mbyllur!Qe te hetohet kjo dosje duhet ti hiqet nofka e vene ga eproret e tij Sali Berishes(Burre shteti) e L.Bashes (Yll ne ngjitje).Ndaj lerini shakate e radhes e merruni me probleme me konkrete e lerini rehat ata qe rane ne mes te dites per interesa qe s’ka ryeminister qe i shkon deri ne fund sepse ose do te manipulohet ose do te largohet me skenare tashme te qarta .Lerjani Perendise te marr hak per keto viktima te pafajeshme.Eshte me mire te heshtni se sa te mos realizoni duke shtyre premtimin e dhene se:N.q.se drejtesia nuk do te vihet ne vend deri me 21 Janar 2015 do digjen se bashku ne ferr si drejtesia edhe Rilindja”!Kane mbetur akoma edhe 141 dite nga ky ferr!

  Reply to this comment
 10. sopiqoti October 7, 07:54

  Reforma ne drejtesi nuk eshte vetem kerkese e pozites dhe opozites POR i gjithe popullit shqiptar se pse “..DREJTESIA ESHTE KATANDISUR NE PIKE TE HALLIT..” Kete e pame edhe die kur nje far Gjin Gjoni referoi i perfolur per afera koruptive i dha leksione asaj mbledhjeje te nderuar se si duhet te behet reforma ne drejtesi.

  Reply to this comment
 11. Saliu komunist October 7, 07:56

  21 Janari ka mbetur thjesht nje date dhe nuk do te kete drejtesi duke qene i lire Adolf Berisha dhe vajza e tij e biresuar Lulezimja, urdheruesit e pushkatimit te 4 qytetareve e plagosjen e 300 te tjere ne bulevard.

  Reply to this comment
  • LORA October 7, 09:55

   Une mendoj se 21 janari eshte rregjistruar tashme ne kujtesesen historike te Kombit tone si data e demostrates me madheshtore te demokracise;si eventi me sinjifikativ qe i vendos shqiptaret ne te njejten rradhe me popujt e perparuar, ne ushtrimin e te drejtave te tyre demokratike e sovrane;pra eshte nje histori KRENARIE per shqiptaret ne shumice te cilesuar.Jam e sigurt per kete.
   Sa per premtimin e Kryeministrit tim,une e besoj; ai eshte deri me sot njeriu i fjales se mbajtur.

   Reply to this comment
 12. Mark uk October 7, 08:06

  tjeta ooooor tajjjj mark uk car ke qe eksitohesh kaq eger,pse shkru me nicku e tjerve ti o plene e jozefines ikore dreq ruj dhite+delet..

  Reply to this comment
  • DOD ARIU October 7, 09:21

   Na ke hutu krejt o mark uk nuk jena tu t’marr vesh ?
   niher sha edin e niher sha saliun ?
   u sperdrithke si gjarpen o mark uk ,
   Nuk je mo ai marku i pare , paske ndryshu krejt .
   Mblidhi mente e kokes , mor burr , e mos e lesho vedin njashtu.

   Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi October 7, 12:09

   Ky “Mark.uk” këtu dhe Dod Ariu në vijim qënkan të lezetshëm prandaj po ju jap nga një nderim veç e veç? Tung!

   Reply to this comment
 13. doni October 7, 10:24

  ca lesh drejtesie futeni plumbin lulkes sali shurres

  Reply to this comment
 14. Oketo October 7, 13:00

  Rama nuk eshte as prokuror as gjykates ! Duhet qe te veproje sistemi i drejtesise se perndryshe kthehemi perseri te sistemi i Hitlerit dhe Stalinit. Per kete duhet te nderhyhet urgjentisht ne Kushtetute dhe te shpallen te pavlefshme dipllomat e Plepave !

  Reply to this comment
  • SKORPION January 1, 21:35

   Rama nuk eshte prokuro as gjykates,eshte nje nga te involvuarit kryesor si organizator i protestes te dhunshme ndaj policise e ndaj institucioneve qe eshte e pafalshme dhe nga ana tjeter vrasja e kater protestuesve te zellshem qe ishin ne rendin e pare,e ata qe hidhnin gurre e bekatona mshifeshin pas turmes.Pergjigjen duhet ta japin si Sala ashtu edhe Rama se jane skaje e te njejti shkop.

   Reply to this comment
 15. Protestuesi i 21 Janarit October 7, 21:39

  u nbyll 21 Janari pa i hyre Saliut dhe te tjereve as nje gjemb ne kembe
  Rama o Renato eshte nje qurravec hileqar i vogel
  Edhe Fatosi tha dikur se Paret e firmave do t ‘i merrni por shqiptaret meren te pervjelat e Sales dhe te Nanos.
  Me sa duket kete rruge ka marre edhe 21 Janari.
  Ruaju se Ustai ka deklaruar dhe po pergatit Shtatorin e 1998.

  Reply to this comment
 16. "Horri i Bulevardit" January 1, 19:02

  Me duket se e kam kuptuar llogari-strategjine e Edi Rames.
  1 vit, “terror”, per te zbatuar ligjin te pagdhendurit.
  1 vit terror ndaj krimineleve qe mbrohen nga Saliu dhe politika.
  2 vjet pune intensive dhe ne mbarim te mandatit, shqiptaret shohin rezultate te prekshme dhe vjen mandati i dyte, qe do te fuse shqiptaret ne Bashkimin Eurooian.

  Reply to this comment
 17. socialisti bythpambuk January 1, 19:35

  Renato
  21 janari eshte hedhur ne koshin e plehrave bashke me 200 milione te rruges se kombit , me monopolet qe i kane njerezit e Saliut, me koncensionet po te Saliut , me korrupsionin e qeverise se mepareshme , me LLotarine kombetare qe premtoi ta kthente qysh diten e pare te qeverisjes , etj .
  Cfare e pengon Ramen ? Eshte i zhytur deri ne fyt me pislleqe dhe vjedhje per 11 vjet ne krye te Bashkise Tiranes., pra eshte i kapur.

  Reply to this comment
 18. avrizuja January 1, 20:04

  PO SA SHPEJT E HARROVE GERDECIN O EDI RAMA?

  21 janari ishte receli mbi torten e KRIMIT te Sali Berishes se ky pinjoll i Partise se Punes duhej te denohej me pare per renimin e shtetit ne vitin Piramidal 1997, per pucin terrorist te 1998, per Remzi Hoxhen dhe Kosta Trebicken qe u vrau me urdherin e tij direkt, per vjedhjet makaber te fondeve publike si ato qe shpalosen me shume jane ne Rrugen e Kombit, per hotel Dajtin dhe per vjedhjen e Thesarit te Shtetit si kurre me pare ne histori, per te vazhduar me vrasjet e Gerdecit dhe 21 janarit. Po pse duhet te VONOJE Drejtesia kur populli ta dha voten plebishitare o Edi Rama ne 23 qershor dhe ti po kerkon te fshihesh per te rivendosur Drejtesine me finte rufjanesh duke ja hedhur pergjegjesine Gjyqsorit te Korruptuar te Nishanit apo Prokurorise se Tharrtuar te Llalles? Po pse kroatet o Edi Rama sapo e zbuluan ish Kryeministrin e tyre hajdut Sanader ne Austri e prangosen menjehere dhe nuk u VONUAN asapk me hezitime dallkaukesh? Cfare ndryshimi ka Shqypnia ka Kroacia o Edi Rama qe nga urimi per Vitin e Ri mesuam se ne depresionin total qe ta ka kapluar mesa duket po kerkon t’ja shpetosh nga pergjegjesia dhe do qe t’ja mbathesh nga pushteti me bilete pa kthim per ne Vjene sic beri Fatos Nano do vite me pare duke e kthyer Saliun ne Kryeministri me Kale te Bardhe pasi populli e kishte perzene me kallash ne dore. Prandaj nese ke ndermend te ABDIKOSH nga pushteti qe populli ta dha me kaq deshire, me mire beje qe tani duke pergatitur me nje tjeter ne vendin tend, me intelektual, me te arsimuar, por me shume energjik dhe te vendosur per t’i cuar gjerat deri ne fund, se Saliu po ferkon duart nga deklaratat e tua me urime depresionuese per popullin shqyptar, por me shume se, me vone demet nga doreheqja e vonuar per Vatanin do te jene shume me te medha.

  Reply to this comment
 19. socialisti bythpambuk January 1, 20:35

  Duhet urgjentisht qe socialistet ta shkarkojne si kryetar te PS dhe te zgjidhet nje tjeter .
  PS ka dhjetra qe do ta bejne shume mire , mos i masni nga gjatesia .Koha nuk pret , cdo dite me kete mashtrues dhe te pa afte eshte fatale per fatet e shqiperise.

  Reply to this comment
 20. I.Troplini January 1, 23:02

  21 Janari me 4 viktimat e pafajshme dhe ngjarjet qe ndodhen me pas, jane aq te pandara nga e sotmja, saqe nuk do e egzagjeroja me pretendimin tim, se ajo ngjarje na mban peng te gjitheve dhe nuk do na lejoje kurre te ecim perpara, pa bere ate qe duhet bere.
  Ngjarjet e atyre diteve te Janarit, e ndjekin nga pas Sali Berishen dhe jane arsyeja e cdo levizjeje qe ai ka bere, qysh nga ajo ngjarje. Qellimi i tij i vetem, mbetet mosperballja me drejtesine.
  Ato ngjarje, ndjekin nga pas edhe Ilir Meten, videoja e te cilit, i tregoji gjithsekujt ne kete vend, se kjo klase politike, duhet shporrur nje ore e me pare nga pushteti. Kokepalare, i quajti Zoteria demonstruesit dhe iu desh te krijonte nje llogore te perbashket me vrasesit e asaj dite, qe e mban te lidhur “emocionalisht” edhe sot.
  Ajo ngjarje, duket te kete nje peshe shume te rende, per Z.Kryeminister. Aq e rende eshte ajo barre per te, saqe rrezikon ta vere ne te njejten llogore me vrasesin dhe shkaktarin.
  Presidenca, eshte e mbushur me “nepunes” si Gjergj Lezhja, te perfshire ne fshirjen e filmimeve te kamerave te sigurise dhe qe keqperdorin kete institucion si vend azili per deshmitare krimesh.
  KLD, Kryeprokuroria dhe gjykatat,,,,,, jane te gjitha se bashku, direkt apo indirekt, pengje te asaj ngjarje makaber.

  Persa kohe, kjo Republike nuk gjen forcen e brendshme per perballjen direkte ligjore, te vrasesve dhe bajraktareve te frikes me drejtesine, per aq kohe vazhdon pengmarrja e shoqerise shqiptare, per aq kohe vazhdon hipokrizia e klases politike ndaj qytetareve te ketij vendi.
  Te marresh voten e 1 milion shqiptareve dhe tu thuash pas 2 vjeteve se drejtesia per 21 Janarin do vonoje por nuk do harroje,,,,,, do te thote qe Z.Rama e ka mbyllur ate kapitull. Arsyet i di Zoteria, me mire se kushdo tjeter. Traumatizimi i Z.Kryeminister, eshte aq i thelle saqe ai u tha shqiptareve ne konferencen per shtyp te fundvitit, se nuk ka ndermend te rrije gjate ne ate zyre.
  Pengmarrja vazhdon. Situata te tilla te jashtezakonshme, kerkojne nje Kryeminister dhe masa te jashtezakonshme. Z.Rama, nuk eshte i gdhendur prej atij lloj materiali.!!!

  Reply to this comment
 21. shqiptar sharri. January 1, 23:10

  Per,plakun,dhe nji pershendetje,dhe uratat e mia.qe viti,2015,te jete sa ma imir dhe imbar pet ti mik,dhe familjen tande,po ashtu dhe per shqiptaret ne pergjithsi,nga sharri.
  Plaku,po une i te kuptoi ti,ndoshta ke,te drejte por ndoshta jo???
  Un,nuk jam fare njohes i drejtesise or mik,dhe ligje e nenligje,nene e kushtetuta nuk njohe,por ama te miren dhe te keqen i dalloi si xhdo njei qe ka,pakez mende.
  Plaku,po thushe ne shkrimin per pellumb zaimin,se presidenti zgjidhet per 5,vite,dhe nuk shkarkohet edhe me 100,vota,po ashtu per kryeprokurorin thue nuk mundet te shkarkohet per 5,vite,dhe thue dhe 9,antaret jane per 9,vite te zgjedhur,dhe nuk mujsh me i shkarkue,se sistemi demokratik nuk e lejon,apo?Tani,une po them sesi thue ti,plako neve ne paska marr lumi,se rama dhe qeveria e ti,eshte par 4,vite,pra kuri nuk mundet rama me i shkarkue kta njerez qe shifet nga 10000,metre lartsi se kta jane krimineldhe vrases,dhe nuk qenka e mundur sipas teje dhe kushtetutes te shkarkohenapo s’eshte keshtu?Ama.une kame kete mendim dhe pervoi se,xhdo gje mundet kur eshte ne pytje shteti,dhe kur eshte ne pytje lufta kunder krimit korupcionit,dhe vrasesve,mundet se i ka 84,vota dhe krejte ata ligje qe i ka bere klani mafioz berishiste,ti fshie dhe te vere ligjet e reja,ku dotju miret e drejta kriminelve te veshur me pushtet,dhe me imunitet,por ama duhet vendosmeri,dhe veprime mik,jo te thush nuk mujm me nderhy ne kushtetut,po kjo kushtetut ishte para zgjedhjeve e dinte rama dhe meta,pse atehere thonine se po ta marim pushtetin ne do bejme gjemen,kunder kriminelve,vrasesve,korupcionit,pra pse mashtronin popullin dhe zghedhsit ju besuan dhe i votoan pikrishte per premtimet dhe nxerjen para ligjit kriminelin sali me kupolen e ti,mafioze,apo nuk eshte kshtu?
  Tani,po dale dhe te demokracia qe thue ti.EDhe gjermania kishte kushtetut,dhe presidentin e mbonte kushtetuta,por ai dha dorheqjen pas nji muje,nga shtypja qe benin shtipi,dhe organizatat jo qeveritare,pra nuk e mbrojti kushtetuta,dhe per cfar,vetem se kishte marr kredi nga nji mike,bankier me nji interes ma te vogel pra nuk ishte nji korupcion i hatashem,dhe e tregoi dhe gjykata se,nuk e denoi,por ai me nuk eshte presidente,or mike,pra edhe ne demokraci,ka gjera qe nuk te lejon te shkelish mbi regulla,dhe ne diktatur po ashtu nuk te len te shkelish regulla,dhe tani me trego,si nuk u mundet te shkarkohen kta njerez qe e damtoin drejtsin nuk ka ktu fare lidhje me demokracin or mik,se shkilen ligjet nga njerez qe duhet ti mbojne ligjet,presidente kuklla,kryeprokurori dobic,dhe ata 9,gjykatsit matrapaze.pra kta duhet te shkarkohen se kta i shkelin ligjet dhe nuk e pesoin,kurse nese ti miku ime vetem i prek pak,ligjet ti menjihere te burgosin kta hijena,a me jep pergjigje plaku i urte?

  Reply to this comment
  • plaku January 2, 12:23

   shqiptar shari,
   Faleminderit per shkrimim shume civil. Kisha keto gjera :
   – Me pelqen shume insisitimi yt ne lidhje me denimin e presidentit etj. Desha te te kujtoj se ne kushtetuten e Shqiperise thuhet :

   Neni 90

   1. Presidenti i Republikës nuk ka përgjegjësi për aktet e kryera në ushtrim të detyrës së tij.
   2. Presidenti i Republikës mund të shkarkohet për shkelje të rëndë të Kushtetutës dhe për kryerjen e një krimi të rëndë. Propozimi për shkarkimin e Presidentit në këto raste mund të bëhet nga jo më pak se një e katërta e anëtarëve të Kuvendit dhe duhet të mbështetet nga jo më pak se dy të tretat e të gjithë anëtarëve të tij.

   Pra presidenti yne mund te shkarkohet VETEM per shkelje te rende te kushtetutes dhe per kryerjen e nje Krimi te rende. Me thuaj te lutem se ku ka shkelur presidenti yne kushtetuten dhe cfare Krimi te rende ka bere ?

   – Per sa i perket presidentit te Gjermanise ne momentin qe ai u akuzua nga prokuroria gjermane per perfitim ekonomik nga kredia ne fjale, mos harro se ai ishte gjerman dhe jo nje sharlatan si Nishani. Ai vete personalisht,pa e detyruar kush, per te lene organet e drejtesise te bejne hetimet e duhura, dha doreheqjen. Pra ai dha doreheqjen vete dhe nuk e detyroi parlamenti dhe qeveria per sa kohe qe gjykata nuk e shpalli te denuar. Pra ky eshte nje rast tjeter.
   – Mos harro te lutem se une shpesh kam cilesuar se nuk marr vesh nga ana juridike dhe se jam nje fans i filosofit grek Sokrates i cili thoshte : Une di qe nuk di asgje.

   – Pra edhe nje here me thuaj te lutem me fakte se ka shkelur presidenti Nishani rende kushtetuten dhe cfare Krimi te rende ka kryer.

   Pershendetje

   Reply to this comment
 22. Ericson January 2, 05:27

  Zotni fort i nderuar “shqiptar i sharrit” gjuha jote shqipe ,sado jo me drejtshkrimin e gjuhes letrare ,prape eshte nje gjuhe e kulluar dhe me ngjyrime qe edhe ne shqiptaret e Republikes se Shqiperise, e cmojme!

  Pavaresisht kesaj ,une cmoj kurajon tuaj qytetare qe urdheruesit dhe dorerasit e vrasjeve te 21 Janarit ,dmth. Salih Rrahman Berisha, Lulezim Xhelal Basha,dhe gardistet kriminele ,mbase nga e keqja , por Ndrea Prendi mundet ti shprazte ne koke vete Salihit e me pas vetes koburen, perpara se te vriste kater fshatare te varfer ,e krejt te pafajshem, te shkojne para gjykates!

  Qe Salihi eshte nje prodhim i paster i agjentures ,nje kombinim fatkeq i UDB-se serbe, dhe segmenteve te caktuara reaksionare te Departamentit te Shtetit, e te CIA-s me ne krye tropojanin e arratisur Elez Biberaj, e ambasadorin e pare amerikan William Rayerson, kur aty kishte personalite antikomuniste si Peter Prifti etj., kete nuk e ve askush ne dyshim!

  Une e di ,mbase me mire nga ty se Edi Rama eshte frikaman ,madje edhe “shabllon” sic thoni ju apo klluf e kallep, por nuk ju lejon njeri ta quani hajvan ,e pall, merr vesht, pasi ky eshte nje ofendim i pavend shoqnor ,qe aty ku jeton ti te heqin kaptinen, i pari ti!

  Une vete , por qofte edhe ti, nuk jemi aq trima sa te leme gra e femije , kupton , e te veme te vrasim Salihin ,kur vete viktimat e tij po vrasin veten, e askujt prej tyne nuk ja mban menderja , sidomos fisit te famshem te Haklajve, ta qerroje njehere e mire kete kolere qe ka infektuar nje pjese te kombit shqiptar,e perse…..sepse i beri me “prona e para”!

  Ne te njejten kohe po te them se perderisa persona te shumte ,hasem personale me Salihin e zgjatin kaq shume jeten e ketij gangsteri politiko-ordiner, perfshi ketu edhe Z.Edi Rama te cillin desh, e vrau me hunj kokes, …jo se nuk duan por kane takat, pasi malukati ruhet nga shteti e zagaret e tij !

  Reply to this comment
 23. Arben January 2, 07:54

  ME DO TE VONOJE PER CFARE E KE FJALEN.

  APO MOS PRET VALLE QE ILIR MUTI TE FUTET VETE NE BURG.

  HA HA HA HA HA HA HA

  Reply to this comment
 24. rudi January 2, 08:29

  TE GJITH KOMENTUESVE QE ME TE DREJTE SHPRHEN ME INDINJATE PSE RAMA NUK VEPRON JO VETEM PER 21 JANARIN POR PER SHUM RASTE TE NDODHURA GJAT QENVERISJES TE SALI RAM SHEQERE BERISHES TE SHOHIN DICITUREN DHE DO QETESOHEN AJO FLET SHUM FLET SHUM PER SERBET QE JAN RUSE POR I FALEN EVROPES I KERKOHET TE NJOHE KOSOVEN JASHT CDO VULLNETI TE SAJ POR DO TA NJOHE SEEEEEEEE?HE????SKA AS NJE QINDARKE!GREQISE HEEEEEEE 500 MILIARD BORXH SKE NGA I LUAN MENDERET KOSOVES HEEEEEE SKE PER DY DIT BUKE SHQIPERIS HEEEEEEE SKE LEK ME NXJER DIMRIN KY ESHT PUSHTIMI PA DERDHUR GJAK PUSHTIMI EKONOMIK DHE PO DESHE MOS E DEGJO ATE QE TE PAGUAN AFENDIKONE QE NE SHQIP PERKETHEHT PRONARI

  Reply to this comment
 25. Kasem January 2, 08:47

  Avokatit Plaku po i bejme nje pyetje: A i kish parasysh keto “veshtiresi”, qe po na i reshtoni ju zoti avokati vullnetar i Rames, ne drejtesi Edi Rama dhe partia e tij kur na premtuan se do te vendosim drejtesine edhe per kete ceshrje? nese nuk i kishin parasysh do te thpte se nuk jane per te drejtuar shtetin. nese i kishin parasysh (dhe i kishin qe cke me te dhe ty nuk na hedh dot hi syve) do te thote se donin pushtet qe te pasurohen dhe jo drejtesi, se po te donin drejtesi votat ne parlament i kane dhe e bejne ligjin qe te gjithe prokuroret dhe gjykatesit te zgjidhen nga populli direkt, si ne SHBA dhe keshtu qe eleminohej korrupsioni ne drejtesi. Por nuk mund ta bejne kete sepse vetem keshtu genjejne e e mbajne pushtetin sa me gjate duke mos u hyre gjemb ne kembe tane jeten. Kush nuk i kupton keto hile te Edi Rames e Sali Berishes (te cilet jane marre vesh per keto gjana) asht budall e kaluar budalles.

  Reply to this comment
 26. Bocari January 2, 13:40

  Kasem ma shkrove mendimin me pare, edhe une kete pyetje do beja.
  Zoti Plaku mos u bej sic ja ke vene emrin vehtes. Meqenese flet gjuhen gjermane ne Zvicer po te them nje thenie gjermane; -ai qe DO gjen Rrugen, ai qe Nuk do gjen Argumenta. Keshtu eshte zotni. Jam nga ato lloje qe kerkoj bisedimin e paster, pa tendence me ta fut. Pabesia, shperdorimi i beses, te hedhurit hi syve jane te gjitha gjera qe kuptohen. Vetem kujt i interesojne ben sikur nuk i sheh ose naivet qe jetojne me shpresen se neser do jete ndryshe. Shkundu Plak dhe shikoje realitetin ne sy,, jemi perseri te tradhetuar, perseri nga shqiptaret dhe kjo eshte historia jone. Vendose njehere vehten tende ne nje situate pritje te mbajtjes se premtimeve ne emer te ligjit, qe ti si qytetar e beson dhe voton, e ndjek dhe e adhuron dhe pastaj te lene ne rruge si nje lecke qe nuk u duhesh me.
  Vendose njehere vehten ne krye te nje turme qe kerkon drejtesi kundra hajduterise, dhe ti ja mbath me vrap sapo hidhet shashka e pare. Turma pa drejtim ka veti shkaterruese Plak dhe kete ti e di me siguri. Nuk po bej analizen e 21 Janarit, por une e shikoj “turmen” te tradhetuar dy here. Njehere kur i dhane shallin e kuq dhe e hodhen ne arenen e Saliut te ndersyer nga paniku i humbjes se pushtetit ku u braktis dhe u la e vetme dhe njehere kur ju premtua qe do te marr hak dhe perseri u harrua. Tani na dolen veshtiresite ligjore……
  Flitet per ligje ne nje shtet ku nuk njehet ligji. Plak na kane dale briret. Deri kur ma!!
  Deri kur do luajme me jetet, te drejtat dhe idealet tona?!

  Reply to this comment
 27. ALBAN DEGA January 21, 23:07

  OI… OI… PRITA E DESHTUAR DHE KURORA E HARXHUAR E BERISHES

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Degjuam kryeministrin dhe ministra, llapaqene arrogante si Sokol Olldash Mamaq Hoxhe Berisha, si Artur Zheji Hoxha Nano Meta Berisha, si Ylli Pango ImoralI, e sidomos Jozefina “Dizenjatore” Topalli, e Sali Kryekzekutor Berisha te cirren si cakaj gjaksore e rrenca te pafytyre.

  Si ne kor e me nje ze akuzojne liderin e opozites dhe shoket e tij se nuk kishin dale ne balle e protestuesve. Se i kishin nxjerre ata por jo vetveten ne priten e organizuar kunder tij.

  Ishin ashiqare te terbuar e te merzitur… Pse!? Sepse kryeministrit Sali Berisha i kishte shkuar dem kurora e luleve dhe shpenzimet per funeralin e liderit te opozites , qe e kishte paralajmeruar publikisht e makabrisht para kamerave e idhtareve te tij vetem nje jave para.

  Degjuam kryeministrin, kryparlamentaren e gangsteret e qeverise hajdute te votave e te lirise se shqiptareve te shpifnin se Prec Zogaj dhe Edi Ramen I kishin perzene familjaret e viktimave nga spitali ushatarak.

  Pame me syte tane Edi Ramen e Prec Zogajn duke dhene konferenca per shtyp e duke denoncuar fuqishem e hapur ekzekutoret reale te atyre viktimave nga i njejti spital prej ku i kishin perzene.

  I pame krejt lideret e opozites e deputetet. perfshi Prec Zogajn te shkonin tek viktimat e te vizitonin te plagosurit ne spital tu hidhnin nje grusht dhe e vendosnin kurora e qirinj mbi varre e mbi gjakun e dlire ne bulevardin Deshmoret e Kombit.

  Nuk pame asnje qeveritar te bente asnjeren e as tjetren ! Pse!

  Ishin ne zi! A nuk e pate Jozefinen te veshur me te zeza, tamam si “Pantera e Zeze” e ish- diktatures. Edhe syte e Berishes ishin flake te kuq si gjaku i dlire i deshmoreve te lirise qe kishte dhene urdher per ti ekzekutuar. Ishin ne zi sepse lideri i opozites nuk u kishte dalur ne priten e sajuar kunder tij. U kishte mbetur pa perdorur… U ishte harxhuar kot kurora e kryeministrit per funeralin e liderit te opozites.

  A nuk e pate Jozin duke vajtuar me oi oi kete deshtim te madh! Ndaj mezi lexoi gjithe gabime hartimin qe i kishin hartuar nekrologet e qeverise me Beirshen ne krye!

  Oi… Oi .. Oi. Cfare aktorje e deshtuar! Humbi cdo shans per tu punesuar edhe nga Estrada e Shkodres sapo te rivendoset demokracia e vjedhur, demokracia e dhunuar ne Shqiperi. Oi… Oi…

  Oi…. Oi …. U kishte deshtuar edhe kurora edhe funerali. Pse!? Ne saje te paralajmerimit serioz e shpetimtar te mikut e aleatit me te madh te shqiptareve, jo te politiqareve te mbrapshte shqiptare, SHBA-se dhe ambasades se saj ne Tirane.

  Thank You USA!

  SHENIM: Shkruar e botuar per here te pare me 23 janar 2011, ribotohet pa asnje ndryshim

  Reply to this comment
 28. Koli April 28, 14:54

  Une jam nje nga ata qindra mije shqiptaret qe Sali bajgen e shohim si te keqen me te madhe te ketij vendi dhe diten qe Sali bajga do ngordhi do ha e do pi si asnjehere ne jet, ama po e vrane do futem ne klubin me te pare dhe do qeras gjithe cdo gjej aty. Por ti or djali i Faikut ne ato qe thua dhe per sa te shoh le shteg per ti then dy fjale. E para kur flet per Olldashin qe te qenka ber mik e te paska ndihmuar, a e mban mend edhe ti si une e te tjeret kete Olldashin qe pasi te vrau babane doli i pari nga PD ne TV e foli per “vrasje nga turma”, “makine me eksploziv”??? Si e bere mik ti kete njeri!!!!!!!!!? E dyta ate flamurin qe mban pas shpatullave te tua ne foto hiqe se nuk te shkon ty ai flamur, eshte flamuri i atij qe i Burre shteti atij qe te vrau baben. Kur lexon ty dhe shikon foton tende nuk me mbushet mendja as per provat e reja dhe as per tjeter gje. Te uroj jete te gjate qe te rrosh e ta kujtosh babane e vellane, se edhe vellane Sali bajga ta vrau.

  Reply to this comment
  • ke palma e Mesilës April 28, 18:33

   krejt ne rregull vec ke harru qe 21 janari ish shkak-pasoj, cka do me thon qe aleanca e 1 prillit rama-meta e ka varros drejtsin per 21 janarin e 2011. pra ky djali dhe gjith familjart e te vramve e kan dit ket gje qysh me 1 prill….

   Reply to this comment
 29. antipadrejtesi April 28, 16:56

  Ha ha ha ha ha Nastradini kur zihej ngusht hapte defteret e vjeter. Edhe gazeta e Thanos ate po ban, po boton prap komentet e parvjetem.

  Reply to this comment
 30. Visari April 29, 11:07

  Sado fakte te kesh Renato,nuk besoj se do te dale gje ne drite. Sali Shpellari i ka vene poshte te gjithe,me pushtetare, me kriminele, me ambasadore, me nderkombetare, dhe po u merr frymen,vetem po deshi vete me i lene te lire. Sa poshte kemi rene, sa turp.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?