A do ta hetojë Arta Marku, Sali Berishën?

January 22, 2018 00:15

A do ta hetojë Arta Marku, Sali Berishën?

Arta Marku është e re në atë zyrë dhe si e tillë, para se të shfletojë dosjen e “21 Janarit”, po i përmbledh qëndrimet publike të Sali Berishës që e bëjnë atë fajtor për vrasjet, për prishjen e provave dhe për pengimin e drejtësisë. Nuk po flas për gjëra që janë në dosje shërbimesh apo hetime prokurorësh. Po jap detaje nga qëndrimi i tij publik, të cilat i kam përsëritur disa herë. Qëndrimi i tij publik, provon të tria veprat penale, edhe vrasjen, edhe fshehjen e provave dhe pengimin e drejtësisë – shkruan Mero Baze, i cili ka publikuar një kronologji të deklarimeve të Berishës në 21 janar.

Më 21 janar në orën 19.30 minuta, Sali Berisha doli para shtypit, i bindur se do t’ia arrinte të fajësonte për vrasjen e tre qytetarëve, opozitën. Ai tha:

“Në këto përleshje kanë humbur jetën tre qytetarë, janë plagosur dhjetëra policë dhe demonstrues. Përgjegjësia e plotë totale për të gjitha këto bie mbi organizatorët e skenarit “tunizian”, mbi pinjollët e “benalive” shqiptarë. Duke ju shprehur ngushëllimet më të sinqerta familjarëve të viktimave, theksoj se të dhënat paraprake flasin se secili prej tyre është qëlluar nga afër me armë pistoleta të lehta, të cilat nuk gjenden në armatimin e Policisë së Shtetit dhe as të Gardës së Republikës. Duke theksuar këtë, i kërkoj Prokurorisë të zbardhë sa më shpejt të vërtetën e këtyre jetëve të humbura.”

Më poshtë ai tentoi të japë dhe prova se vetë qytetarët ishin bindur se vrasjet i bëri opozita. Ishte interesante, por ai foli në orën 19:30 për një ngjarje që kishte ndodhur rreth orës 19:15 minuta në Spitalin Ushtarak, ku një grua nga Tropoja i është hakërryer Preç Zogajt, pse i ishte plagosur vëllai polic me gurë në demonstratë. Aq “online” ishte Berisha për të prodhuar një akt të tillë, sa doli para medieve dhe e shtrembëroi ngjarjen duke zëvendësuar gruan nga Tropoja, që doli që nuk kishte as vëlla polic, me “motrën” e Aleks Nikës, plagosur, që më vonë humbi jetën. Ja çfarë ka thënë po më 19:30:

“Opozita organizoi një skenar puçist, e paralajmëroi atë, organizoi skenarin tunizian. Përgjigje opozitës i dhanë familjarët e njërit prej viktimave, i nxorën jashtë ata: “Dil jashtë kriminel, na vrave vëllanë”. Të dhënat paraprake të ekspertëve dhe të mjekëve të reanimacionit janë se ata janë gjuajtur nga afër me armë të lehta…..Përshëndes, ndonëse në fatkeqësi, familjarin e njërit prej këtyre viktimave, i cili do t’i thoshte në Spitalin Ushtarak njërit prej këtyre drejtuesve kryesorë të kësaj dhune: “Largohu kriminel, na vrave vëllanë”, dhe në prani të personelit do ta nxirrte jashtë nga dhoma. Motra e shkretë, megjithëse kishte në gjendje shumë të rëndë vëllain, por që nuk kishte humbur arsyen, i dha atë që meritonte këtij shoku.”

Nga ana tjetër, i sigurt që gazetarët nuk kishin filmuar vrasjet, ai sulmoi publikisht në konferencë një gazetar, i cili ishte plagosur, duke i shpuar plumbi dorën në krah të Hekuran Dedës, që u vra pasi ishte tek vendi ku rrinë gazetarët. Ja çfarë thotë Berisha:

“Mund t’ju bëj një pyetje: Ju që ishit në të katër anët e kësaj situate me kamerat tuaja, pse nuk arritët të filmonit njërin prej tyre. Si nuk arritët ju të filmoni qoftë dhe njërin prej tyre. Çfarë ndodhi me kamerat tuaja? Ju i keni dhënë të gjitha, madje unë dëgjova një telekronist tuajin që tha se më ka marrë plumbi, pastaj doli se nuk e kishte marrë plumbi. Ndjeva keqardhje, por fatmirësisht doli se nuk e kishte marrë plumbi dhe tha se më shtynë.”

Këto janë çfarë ai ka thënë më 21 Janar në orën 19:30, i bindur se do t’i funksiononte skenari, që demonstruesit i vrau opozita. 22 janari u gdhi ndryshe, pasi u publikua në mesnatë, video ku dukeshin qartë ata që vranë dhe ata që u vranë. Skenari i parë i Berishës nuk pinte më ujë. Por ai me të njëjtën vendosmëri nisi betejën e dytë, atë të fshehjes së provave, frikësimit të autorëve të vrasjeve, mbajtjes peng të tyre, mosdorëzimin në prokurori dhe kërcënimin e opozitës, gazetarëve, kryeprokurores dhe presidentit, si “puçistë”.

Në fjalimin e tij në mbledhjen e qeverisë më 23 janar paradite:

“Pas konferencës së shtypit i kam kërkuar Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Ministrave të vërë në dispozicion të Prokurorisë të gjithë videon e Kryeministrisë. Kryeministria ka një sistem videosh te vetin, përveç asaj që ka Garda, përveç asaj që vendos policia. Kamerat tuaja ishin të plota. Në këtë kontekst, me bindjen time kishte një material të plotë për të saktësuar se nga erdhën plumbat, si u vra dhe ku u vranë, pra të gjitha rrethanat.”

Sipas kësaj deklarate të bërë në datën 23 janar, i bie që më 21 janar rreth orës 20:00 në mbrëmje, Sali Berisha të ketë thirrur në zyrë Gjergj Lezhjen dhe t’i ketë thënë këto që thotë më sipër, pra që të kontrollojë serverin e Kryeministrisë dhe të nxjerrë andej pamjet filmike dhe t’i vërë në dispozicion të prokurorisë.

Këtë e thoshte më 23 janar. Siç doli më vonë nga ekspertiza amerikane, serveri i Kryeministrisë është fshirë rreth orës 01:00 të natës duke u gdhirë 22 janari. Pra, i bie që Gjergj Lezhja e ka marrë porosinë, ka kontrolluar pamjet filmike, është tmerruar nga ato çfarë ka parë, ka bërë një kopje, ia ka çuar Berishës në zyrë dhe Berisha ka urdhëruar për të fshirë serverin. Djallëzia e Berishës shkon në ekstrem. Ai qëllimisht flet më 23 janar për server të paprishur të Kryeministrisë, që sot të ketë alibi se ai nuk dinte gjë që ishte prishur.

Një vit më pas, kur FBI ka sjellë ekspertizën në Tiranë dhe paraqet si problem faktin se ky server është fshirë natën e 21 janarit, shihet qartë se Berisha çdo hap drejt alibisë së tij e ka bërë me vetëdije. Siç bëjnë vrasësit profesionistë.

Më 22 janar Ina Rama i kishte çuar ministrit të Brendshëm gjashtë urdhër- arreste që përfshinin zinxhirin komandues të Gardës, që nga komandanti deri tek qitësi i dyshuar për vrasës. Ministri i Brendshëm ka refuzuar. Arsyeja sipas tij është se nëse ai dorëzon ata, Garda kapitullon, pasi ushtarët dëshpërohen. Është një arsyetim që të lë pa fjalë. Në logjikën infantile të atij që quhej ministër i Brendshëm, kishte një psikozë lufte. Ai e quante Gardën një repart që duhet të ruante moralin e lartë për të mbrojtur pushtetin e tij. Dhe sipas kësaj logjike, shteti ligjor po u ngatërrohej nëpër këmbë në luftën e tyre me armiqtë.

Kryeprokurorja është detyruar t’ia bëjë më të lehtë duke i thënë se ata thjeshtë do merren në pyetje dhe mund të lihen të lirë. Por asgjë nuk ka  funksionuar. Tensioni është rritur dhe ministri i Brendshëm me ligësi i ka kërkuar të shprehej dhe Presidentit, për një gjë flagrante, për një kundërshtim të Kushtetutës. Ai i ka treguar ligjin dhe kjo ishte sikur t’i tregoje burgun.

I vetmi që ka pranuar t’i dëgjojë, ka qenë ambasadori amerikan. Ai ka hyrë në mes të këtij konflikti të pastër ligjor, duke inkurajuar prokuroren për hetime, por dhe duke bindur Berishën se vetë nuk është “pjesë e puçit”.

Për herë të parë në historinë e një shteti ligjor, një kryeministër mori përsipër moszbatimin e urdhrave të kryeprokurores duke u vetëshpallur vetë agresor, vetë gjykatës, vetë prokuror dhe vetë garant i Kushtetutës. Në të vërtetë ky ishte i vetmi element real i grushtit të shtetit atë ditë. Atë e kishte bërë Sali Berisha.

Rezistenca e Berishës për të mos dorëzuar gardistët vazhdoi dhe pasdite, në komunikimin mes Prokurorisë dhe Drejtorisë së Policisë. Më në fund, drejtori Burgaj kishte gjetur zgjidhjen. Urdhër-arrestet kishin “lapsuse të papranueshme”.

Dhe Berisha e gjeti lidhjen mes puçistëve. Meqë Bamir Topi refuzoi të futej në këtë mes, meqë Ina Rama këmbënguli gjithë ditën t’i arrestonte gjashtë të dyshuarit për vrasje dhe meqë Edi Rama atë pasdite vonë kishte deklaruar se Berisha po refuzonte të dorëzonte vrasësit, atëherë dilte që Bamir Topi, Ina Rama dhe Edi Rama kishin një plan të koordinuar.

Tragjikomedi. Pasditen e së dielës, në seancën e posaçme në Kuvend, teza kishte avancuar. Ishte futur në listë dhe SHISH. Sipas Berishës, në zarfin që SHISH i kishte dërguar në zyrë në datën 20 janar, kishte zero informacion për “puçin”!

Aq shumë ishte autosugjestionuar nga ideja se ishte para një puçi, sa tani i kërkonte dhe SHISH-it ta kishte parë atë ëndërr një ditë para se t’i fanepsej atij. E vuante shumë idenë se SHISH-in nuk e kishte nën kontroll. E vuante më shumë që ata raportonin më shumë tek ndonjë vend mik i Shqipërisë se sa tek ai. Dhe ju duk rast i artë t’i hiqte qafe me këtë rast.

Para deputetëve shpjegoi qartë dhe skenarin. Foli për dy lloj zarfesh me lekë, një për transportin dhe një për “luftën”. I pari kishte 10 deri 20 mijë lekë, i dyti 200 deri 300 mijë lekë. Shpjegoi se si para “Dajtit” ky grup kishte marrë një drogë sintetike.

“U shpërnda thuhet një lloj droge sintetike, për këtë duhet të bëhen analizat se për këtë nuk kam dijeni, u shpërndanë gurë dhe të gjitha mjetet e tjera…”.

Komisioni u ngrit dhe  u bë kujdes të gjendeshin deputetë që nuk prishnin punë dhe nëse bëheshin qesharakë, e shihte se skenari nuk po ecte. U ngrit një Komision dhe në krye të tij u emërua Eduard Halimi. Detyra ishte e qartë: Të terrorizonte prokurorinë dhe të baltoste sa të mundej presidentin, SHISH-in dhe median kritike me Berishën.

Kërkesa e tij e parë e lexuar nga Gent Strazimiri, ishte dhe më tragjikomikja, por që përputhej me psikologjinë e Sali Berishës. Shpalli si kokë të puçit katër gazetarë, që sipas tij kishin udhëhequr skenarin e grushtit të shtetit.

Por pasi kaloi furtuna e gazetarëve puçistë, Perëndimi u pa se po u jepte mbështetje “puçistëve” dhe ky ishte një problem i madh për  Berishën. Presidenti i Republikës dhe kryeprokurorja u bënë destinacioni i ri i diplomatëve. Berisha u tërbua dhe shpërtheu. Në një takim më 24 janar me efektivë të policisë dhe familje të tyre, iu turr me një fjalor rrugaçëror Ina Ramës dhe Bamir Topit. Të parin e quajti “horr bulevardi”, të dytën “lavire bulevardi”. Sofistikimi i tij për “puçin” kishte ecur përpara.

Argumentet pse ai nuk dorëzonte gardistët tani ishin të ndryshme nga një ditë më parë. Më 22 janar argument ishte demoralizimi i zinxhirit komandues të Gardës, më 23 janar bënte thirrje të merrej filmimi i serverit të Kryeministrisë që vetë e kishte fshirë qysh më 21 janar dhe më 24 janar thoshte ata nuk kanë prova, dhe provë të vetme kanë rregulloren e Gardës që lë përgjegjësinë tek zinxhiri komandues. Ishte duke sulmuar “skenarin B të puçit”, që sipas tij lidhej me marrjen e pushtetit përmes gjyqësorit dhe prokurorisë. Skenari A përmes armëve kishte dështuar. Në të vërtetë, kishte dy skenarë, por ato ishin tek Berisha. Skenari A i tij ishte që vrasjet i bëri opozita dhe skenari B ishte që meqë u bë grusht shteti, vrasje do ketë. Siç e tha vetë në Parlament dhe para policëve, në raste të tilla nuk ka rëndësi sa vriten.

“Në një grusht shteti mund të mos vritet asnjë, mund të vriten 3, 30 apo 300. Grushti i shtetit nuk mund të kalojë. Kjo është absolute. Forca e institucioneve të një shteti demokratik është e hekurt. Mjerë ata që e provojnë!…”

Këto janë të gjitha publike. Kemi një kryeministër që ka urdhëruar vrasjen e katër qytetarëve, ka dhënë me vetëdije një version që ata i vrau opozita me armë surprizë, ka tentuar të manipulojë opinionin publik, pastaj ka ndryshuar qëndrim dhe ka shpallur atë që quhet “grusht shteti”.

Prokurorja e Përgjithshme duhet doemos të hetojë këto qëndrime, ose të hetojë vrasjet, ose “puçin e shtetit”. Nëse ajo beson se opozita bëri “puç shteti” ta hetojë si të tillë. Pra, ajo është e lirë ta hetojë Berishën dhe Bashën, ose si vrasës ose si viktima. Por duhet t’i hetojë, pasi së paku katër vetë janë vrarë dhe vrasjet nuk mund të parashkruhen.

 

January 22, 2018 00:15
Komento

97 Komente

 1. raimond vlonjati November 3, 02:28

  Edhe sikur te jete fajtor , shefi i opozites nuk denohet, sepse i jep nje pamje ditkatoriale pushtetit,
  aq me teper kur je dhe me trashegimi diktatoriale

  Ndaj as qe duhet shkuar ndermend te arrrestosh kreun e Opozites, sepse faktitkisht Sala eshte kreu i opozites shqiptare,
  por ti diskretitohe ate me punen tende politke ne Tv dhe ne parlament etj.

  Ndersa ato qe thote Mero Baze nuk duhen mare parasysh fare, se jane te motivuara nga urejtja e verber e tij

  __Mero eshte nje Akrep i gazetarise shqiptare,
  dhe eshte i mbushur me skrupujt e urejtes ndaj Sales , personalisht —

  Ai eshte tipiku i ligesise qe kemi ne shqitparet ne pergjithesi, qe per hakmarjet tona personale
  jemi gati te hedhim edhe shtetin ne gjakderdhje

  Shteti qe ka ardh sot, nuk duhet te merret me opoziten, por te shikoje peprara, sepse po te merresh me lideret e opozites,
  shakteron kohezionin e brishte te shoqerise shqitpare…..Vetem ata qe jane antishqiptare merren me denimin e opozitareve

  Ne jemi komb i vogel dhe kemi shume armiq ne bote dhe ne fqinjet, ndaj duhet te punojme me shume drjet faljes se mekateve dhe te shikojme peprara, per te regulluar jeten e njeriut shqiptar

  Falja e mekateve nuk do te thote qe te kultivojme kulturen e mos-ndeshkmit sic ulerasin lart e poshte sa hipokrite te gazetarise ..antishqitpare ,, sic eshte Mero Baze qe me gazeten e tij TEMA
  ben vetem percarjen e Shqitpareve, duke ju bere jehone ne ate gazete gjithe komenteve Antishqitpare te njerezve te grekut
  dhe duke mos lejuar komentet pro shqitpare e patriotike, per te treguar nje opinion te deformuar te shqitpareve sipas interesave te tija te dites

  Por falja e mekateve behet per nje qellim me te larte dhe me fisnik, qe eshte ruajtja e unitetit te kombit tone

  Ka dicka qe njerezit qe jane karizmatike ne politke, krijojne njefare holizmi ne rethine tyre shoqeror, Kete holizem e ka trajtuar shume bukur filozofi gjemran Karl Poper
  dhe ky holizem
  eshte pothuaj i rezatuar ne gjysmen e popullit shqiptar–

  Ndaj duhet kihet shume kujdes kur kerkon te denosh keta lloj lideresh politike …….sepse krijon tensione sociale
  te paparashikuara, qe te cojne ne lufte civile -, aq me teper per nje komb sic jemi ne qe jemi komb idolator, sepse jemi te prapambetur ne demokraci…

  …Keshtu qe absolutisht nuk duhen prekur lideret e opozites, .

  Reply to this comment
  • cendurimmadhi November 3, 09:35

   pa pa pa,ça kenke i squt ti,po kenke i squt midi shalve

   Reply to this comment
   • Dielli mbi KORAB November 4, 11:17

    SALI GJELI PA BISHT POZON MBI PLEHRA.

    Sali Berisha ka pjerdh nga trut me kohe e me vakt,dhe fajtor eshte dhe Familja e tij me Gene tradhtare.
    Ajo qe vuajti ishte Shqiperi dhe shqiptaret prej ketij KLANI BASTARDESH
    Berishes nuk po i ndahet shpirti nga politika dhe deshira per te komanduar dhe vazhdojne ta terheqin si magnet gropat e MBETURINAVE qe na la pas.
    Ai e katandisi Shqipnin si mos me keq dhe vazhdon te na boje parada mode me dy gishtat nalt.
    Sali Berisha osht nji GAMOR i coft dhe duhet shume kohe qi trashigimia e tij te DEKOMPOZOHET plotsisht.
    Po perpelitet çmendurisht sa ne zyren e tij ,. posht fotografise se VAGINES se zeze dhe po e torturon gruen e tij Lirine e shkret,qi ka dale si PULE e pshurme duke e terheq rreshqanas fushave me plena dhe kodrave te shpyllzume.
    Sali Berisha e din shume mire se se shpejti e pret nje QELI ne Burg prandaj ti leme dhe pak kohe qe te çmallet me plehrat qe ja la ketij vendi.Cdo KRIMINEL harron se ka nje fund ,kur vjen nje dite dhe pergjigjet per KRIMET e tij.
    Sali Berisha bon si fudull dhe krenohet duke pozuar mbi tragjedine qe i la pas nje populli te varfuar.
    DREJTESIA DUHET TE VEPROJE SA ME SHPEJT.
    Duke fillu nga i biri per GERDECIN pastaj tek i ati, PERVERSI Sal Ram Berisha.

    Reply to this comment
    • beqo February 12, 20:48

     pergjigja e ish.Kryeministrit Sali Berisha pran organeve te drejtesis per GERDECIn, 21 JANARIN,shperdorimet e fondeve per rrugen e kombit etj etj ?

     Reply to this comment
    • tradia January 22, 15:10

     Dielli mbi Korab, ne se dielli eshte aq i erresuar nga urrejtje klasore sa ti shkruan, jeta mbi toke eshte nje shkretire. Populi shqiptar, pavarsisht veshtersive eshte te pakten 1000 mije here me mire se ns kohen e Dulles dhe per kete rritje me nje mije here eshte merite e padiskutueshmeeSali Berishes qe te pakten per çdo njeri te qytetruar mjafton te mosjete kriptoenverist eshte nje kollos i politikes shqiptare.

     Reply to this comment
  • ermir November 3, 10:19

   o rajmond shpellari ne te gjithe vendet e civilizuara ne qofte se ish k/ministri dhe pas kryetare i opozites ka vjedhur e vrare sic ka bere doktor mortja ka perfunduar ne burg por Shqiperia sa te kete njerez si puna jote nuk futet ne keto vende pra sa jete gjalle malokeria dhe injoranca zor se do te ece perpara vendi yne.Shpresojme qe kjo qeveri qe eshte e para ne historine e Shqiperise qe ka ne stafin e saj njerez te kulturuar te ndryshoje dicka,tu tregoje vendin njerezve si Sali Berisha e co.qe per 23 vjet e kane perdorur popullin shqiptare si placken e tyre private.POPULLI DUHET TE KUPTOJE SE PARTIA DEMOKRATIKE E KA TRADHETUAR IDEALIN E SAJE .

   Reply to this comment
  • Korabi November 3, 10:23

   Ore po S.B sikur nuk eshte me shefi i opozites, eshte nje deputet i thjeshte?

   Reply to this comment
  • SALIU November 3, 11:44

   Sa me kenaqni me keto reportazhe qe beni,sidomos reportazhet e Meros kane shume publicitet.Une e konsideroj shtypin nje sherbim permanenet qe na behet.Madje ne ne jeten tone te perditesheme e keshilojme njeri tjetrin.
   Psh, Lili,kur une jam bere pa ruejt me thote:
   -Shko nje here andej nga “TEMA” e futi nje te rujtme…
   Por edhe une Lilit,kur i rritet lesht i rekomandoj “DITEN”:
   -Lili,mendoj se duhet ti japesh nje gershere “diten” e jo naten..
   Qe nga koha e “New York Times” shtypi na ka sherbye per se mbari ne te familjes Berisha qe nga letra higjenike e deri tek te ruejtmet,qethjet apo manykyr e padikyr….
   E kena vendos me Lilin qe sa here te dalim me vizitue trojet tona me i ba edhe nga nje “cerrreee” Meros me na rezervue hapsiren e nevojshme publicitare tek “TEMA”

   Reply to this comment
  • N.VJOSA November 3, 13:31

   Ti Raimond flet kot fare….
   Si ore, kreu i Opozites mund te beka çfare te doje dhe nuk u denoka se me qe eshte shef Opozite…
   Jo ore Raimond, ti je i njeanshem.
   Ne Demokraci Mbreti eshte Ligji, eshte interesi i popullit dhe para ketij interesi nuk ka asnje te priviligjuar…Kush shkel Ligjin merr ate qe meriton!
   Denimi Berishes jo vetem qe eshte normal, por eshte guri i proves ne se Demokracia shqiptare funksionon ose jo. A nuk ndodhi keshtu me Sananderin e Kroacise?!…
   Ti Rajmond je nje berishist i kamufluar.
   Edhe ne mardhenie me gazetarin e talentuar Mero Baze, ti je shume subjektiv. Ne se nuk te ka botuar ty ndonje koment, kjo nuk eshte matesi i pjekuris politike te Mero Bazes!…
   Po te kishte Shqiperia nja 10 gazetare si Mero, pushteti i katert , pushteti i medies do te ishte ne lartesine e duhur!
   Sali PrimitivkriminelhajdutrrumpalleBerisha do denohet, vetem nga nje drejtesi e pamvarur dhe kjo do te jete shenje e maturise se Demokracise ne Shqiperi!
   Krimineli Sali Berisha meriton “byzylyqet” dhe shqiptaret e kerkojne kete!
   Mosdenimi i Rrumpalles do te ishte nje deshmi e qarte se Shqiperia nuk eshte shkeputur nga kthetrat e diktatures!
   Ligji, ligji dhe dhe vetem respektimi ligjit eshte vet shteti demokratik!
   Ndryshe, pa denim te kriminelit, hajdutit, shteti demokratik nuk funksionon !

   Reply to this comment
   • raimond vlonjati November 3, 16:22

    Ne nuk jemi nje demorkaci e konsoliduar jemi nje demokraci fillestare ne cdo aspekt
    –Ne jemi demokraci fillestare si ne mentalitetin e politikaneve tane ashtu edhe ne mentalitetin e popullit tone ….

    Ja shikoni ate foton midis ciftti Basha dhe ciftit Rama qe jane aq prane dhe nuk flasin aspak me njeri tjetrin-

    -Primitivizem me skandaloz se sa percon ajo foto nuk ka –Edhe Izraleitet me Palestinezet te ishin ulur aq afer do flisinin sa per kortezi, ndersa keta tanet …..jane skandal fare

    Ajo foto tregon se kush jemi ne, në brendesine tone

    Ajo foto flet gjtiheshka per mentaltietin primitiv Agresiv deri ne armiqesi esktreme
    qe kane politikanet tane kryesor ndaj njeri tjetrit …mendo tani popullin sa mbrapa eshte….

    Ne shqipot ne mentalitet jemi akoma ne fazen fillestare te Mesjetes, kur akoma nuk ishte formuar koncepti i kombit,
    dhe kjo duket ne ligesine e pafund qe kemi ndaj njeri tjetrit

    Ne mire vete, si popull i thejshte, por ne edhe intelektulaet i kemi me mangesi te koncpetit te Shtet -formimit

    Ketu ne emigrim ne jemi i vetmi komb ne bote, absolutisht i vetmi qe mundohemi te kafshojme njeri tjetrin, duke e spiunuar, dhe duke u vrare me njeri tjetrin
    Asnje komb ne bote nuk e ka kete

    Dhe ka edhe dicka populli jone , qe nuk ka repsekt per njerezit inteligjente, por per mediokrit si ai huri qe keni ne krye te PSs-eme skopionsat e tij deficente

    ,Ndaj nuk behet fare krahasimi midis nesh dhe vendeve demorkatike europiane…….

    Ne jemi nje komb i papjekur , dhe kalojme menjehere ne ekstrem, Ndaj asbolutisht nuk duhen prekur lideret e opozites ….

    Sa per mua , une nuk jam me Salen…Kam qene dkur me Salen, por nuk jam më me te sepse ai shkateroi gjithe Inudstrine, bujqesine Ushtrine , shendetsine etj etj Na detyroi te marim ruget e botes

    –Ne fakt une jam tifoz me Enverin, dhe jam per programet e partive te majta ne ekonomi,se ato jane shpetim per kombin tone

    Sipas meje , e djtathta nuk duhet te vije më në pushtet per nja 50 vjet,
    sa te vendosen mire bazat e mireqenjes sociale te 99% te shqiptareve, pastaj shohim e bejme …….

    Reply to this comment
   • Tomorri November 3, 19:37

    Eshte fat qe Shqiperia s’ka 10 Mero , eshte bere si udheheqes sekti.
    Nuk eshte lufta kunder korrupsionit qe i intereson por deshira per tu bere pjese e korrupsionit.
    Eshte pene e arte por moral prishur.
    Kush e ka kundershtar duhet ta marre seriozisht.
    Shkrimet e tij kunder Berishes kane inat personal , nuk ishte i tille kur i
    fuste gjoba firmave ne kohen e mbeshtetjes ky.
    Lufta e tij gjoja pa kompromis ka nuanca percarje dhe gjakmarrese.

    Reply to this comment
  • kujtimi itali November 3, 23:32

   z rajmond e lexova opinin tuaj dhe cfare lideri eshte berisha kur vjen nga drejues politik i rregjimi ?-cfare politikani eshte berisha kur ne 97 futi ne konflikt veriun dhe jugun ?- sipas jush te denosh nje ish kryemister apo nje ish mister qe ka kryer krime ndoshta jo personalisht por nen drejtimin e tij vetem pse eshte lider i nje partie dhe kushdo qofte ai dhe nik duhet te ndeshkohet kroacia eshte nje vend ivogel sine por me pretendime te medha -arrestuan ish k/m e tyre. mjaft me retorike ai qe ka abuzuar me detyren ai qe ka bere korrupsion duhet te denohet… sa per z/mero mundet te kete nje mllef shume te madh per z berisha por keta qe shkruhen ne gazeten e tij nuk jane fakte qe dalin sot vetem se sot njerezit jane me te ndjeshem ndaj opinioneve sepse shohin qe ne qeverine ere po leviz dicka (almeno sembra) respekte /mreo per opinionet tuja impecabile

   Reply to this comment
  • ela November 3, 23:46

   nuk e arreston dot as arta marku saliun
   arta komandohet nga ambasada amerikane
   po te kishin ndermend ata e kishin bere me kohe
   nuke prekin saliun ata, ka mare fund ky muhabet pavaresisht kostos se rende qe kjo gje ka per vendin

   Reply to this comment
  • Manti January 22, 19:30

   qenke i semure nga trute e kokes o raimond. Kur ke aq shume defiçenca ne qasje te tilla krimesh monstruoze me mire ri e hesht e mos flit. Sikur nje prej te vrareve te ishte pjestar i familjes suaj do ta falnit saliun per hir te shefit te opozites. Ndaj bej ashtu siç te shkruajta ne fillim e mos lendo e hap plage tek familjet e te renve me duar ne xhepa dhe pa asnje faj. Bej kujdes tjeter here o trim i vlores. Bej kujdes

   Reply to this comment
  • prizem January 24, 20:07

   @raimond vlonjati
   Jo raimond vlonjati te jete por gjithe “raimondet shqiptar” te behen bashke nuk mund ta shpetojne nga drejtesis e munguar SB….Mblidh kallaballekun se je komplet out.

   Reply to this comment
  • Sali mut Berisha January 24, 22:53

   Raimond Vlonjati, e ju qe po mbroni Sali kriminelin uroj qe ti shkoni mbrapa atyre qe Saliu vrau per 27 vjet…

   Reply to this comment
 2. Tani November 3, 02:33

  Te nderuar te gazetes DITA qerojeni kete nga lajmet dhe rubrikat.Komunist, shpellar vrases spiun etj etj etj.

  Reply to this comment
 3. Samir November 3, 02:40

  Ne se ka qofte edhe nje prove te vetme qe ka shkelur ligjet, ai duhet te nxirret ne gjyq e te gjykohet.

  Ashtu si Baze mendoj se dyshja Meta Rama druhen ta bejne kete, me se paku se nuk jane ne gjendje te lirojne gjyqesorin nga presionet e shantazhet, dhe me tej i druhen nje skenari te mevonshem te ngjashem per veten e tyre.

  Ne se ka fakte duhen perdorur per ta gjukuar. Shume qytetare e mendojne Berishen si njeri qe ka bere krime. Vetem drejtesia e cliron ate dhe keto tjeter.

  Reply to this comment
 4. Gjin Musa November 3, 03:42

  Qofte Mero Baze qofte edhe une komentuesi i ketije shkrimi e kame trajtuar ne shume shkrime te mijat arrestimin e Berishes.
  Arrestimi i Berishes duhet te jete i pa shmangshem,sepse ne karjeren e tije politike kane ndollur ngjarje shume te rana,tashma pa patur nevoje ti rikujtojme.
  Ne demokraci fajtori denohet,hajdutit i konfiskohen pasurit e kundra ligjsheme dhe merre denimin sipase fajsis.’
  Perpara ligjit nuke ka imunitet,keshtu qe parlamenti dhe qeveria aktuale duhet te lejojne organin e pokuroris dhe te hetimit te bejne arrestimet e duhura,koha do drejtesi,po nuke u kape peshku i madhe pra Berisha i cili ka nji lume akuzash shteti nuke funksionon,demokracia eshte penge i krimit dhe korrupionit,c’do komente eshte i tepert…Gerdeci dhe 21 Janari duhen zbardhure orgjenishte,tjerat dalin ne drite vete…..

  Reply to this comment
  • Pjeter January 23, 06:11

   Zoti Gjin urime per komentin ku e qet zbulue Berishen me aftsit e tua gazetareske.
   Zotni a keni ken ju krytari i komuns Berdic a ka ken Gjin tjeter?
   Urime zoti Gjin edhe ni her.

   Reply to this comment
 5. koli November 3, 04:05

  provojeni dhe do ta shihni se me te padrejte te preket Berisha.Omerrooo Berisha eshte burre dhe jo klloun si ti.Ti po leh shume vetem per Berishen shkruan sa te paguajne per kete na thuaj

  Reply to this comment
  • lola January 22, 13:43

   o koli o trap berisha ehte burre aq sa je dhe ti.Deri tek dera e halese.Burri nuk vret dhe fshihet pas te tjereve por del ne mexhlis dhe e pranon.Burri i vertete nuk shan diten dhe naten ne erresire hyn tek dera e atij qe shau diten per te kerkuar meshire.Burri i vertete nuk fut djalin ne krevatin e kusherires dhe pastaj vrapon te merre neper goje si kurvat grate e botes.A do me o kurva e berishes.Maloket e kane ndryshuar kuptimin e fjales burre dhe kujtojne se e kane ndryshuar te tere.

   Reply to this comment
 6. N.VJOSA November 3, 08:01

  E nderuar redaksi e Dites,
  Shume mire keni bere qe shtroni per diskutim kete çeshtje kapitale per shoqerine shqiptare sot.
  Por pyetja me e drejt do te ishte:
  PSE NUK PO ARRESTOHET SALI BERISHA?…
  Edhe nje referendum popullor te organizoje , pjesa derrmuese e shqiptareve do te kerkonin arrestimin dhe gjykimin e POLITIKANIT KRIMINEL, HAJDUT DHE SHARLATAN SHQIPTAR
  , QE U SHPERDOROI ME NJE KOSTO GALOPANTE AFRO ÇEREK SHEKULLI SHQQIPTAREVE,K o h ën…,
  duke qene pergjegjes per krime makabre, vrasje, vjedhje dhe per shpurjen e nje vendi me resurse te mrekullueshme, ne buze te gremines….
  Pse nuk nxirret ne gjyq Krimineli dhe hajduti primitiv?…
  Sepse duhet nje drejtesi e pamvarur…
  Sepse shteti shqiptar duhet te mos ndikohet nga askush kur eshte çeshtja per interesat e popullit te vet…
  Zhvillimet e jetes politiko shoqerore ne Shqiperi kane mbritur ne nje pike, kur Arrestimi dhe gjykimi i Padrinos se mafjes shqiptare eshte
  ORA E SE VERTETES PER SHQIPTARET!!!!…
  Gjaku i te vrareve te 21 Janarit therret!
  Hiroshima shqiptare e Gerdecit therret!
  Zhdukja pa gjurme e Remzi Hoxhes, Xhindit, Trebickes, dhe shume te tjereve therret!…
  Vjedhja masive dhe katastrofale e shqiptarve me Piramidat therret!…
  Borxhi dhe shitja masive e Pasurive shqiptare therret!…
  Sali Primitivi duhet vene nen Lenten e Hetuesis!…
  Denimi ose mosdenimi i Berishes eshte ndarja perfundimtare me te kaluaren dhe HAPJA E PLOT E DYERVE PER SHQIPERINE DREJT KOMUNITETIT EUROPIAN….
  Prandaj pyetja duhet shtruar:
  PSE PO VONOHET ARRESTIMI I SALI KATRAHURES,
  POLITIKANIT ME SHARLATAN QE KA PATUR NDONJEHERE SHQIPERIA ,
  I CILI I DEMTOI AQ SHUME SHQIPTARET
  ME VETDIJEN DHE INJORANCEN E TIJ…

  Reply to this comment
 7. galaxy November 3, 08:43

  Ndersa unë mendoj se Edi me shumë zgjuarsi do dije ta linçojë monstrën Birisha.Ai s’mund ti harrojë e ti kalojë sikur të mos ketë ndodhur gjë në njëzet e ca vitet e keqqeverisjes së barbarit Berisha.Një lider që urrehet nga pjesa më e madhe e popullit të vet meriton ndëshkim shembullor.Përndryshe ky popull do e etiketojë dhe Edin si bashkëkomplisë me monstrën.

  Reply to this comment
 8. nastradini November 3, 09:28

  SALIU E KA ALIBINE E MOSNDESHKIMIT TEK MIKU DHE MESUESI I TIJ ENVER HOXHA.

  Nje pergjigje me pozite qytetare nga nastradini.

  Mero Baze ka te drejte absolutisht per SKEPTICIZMIN e tij per ndeshkimin e Sali Berishes, sepse shqyptaret nuk jane si kroatet qe denuan fet e fet kryeministrin e tyre hajdut Ivo Sanader per zullume shume me te lehta se ato te Sali Kusarit dhe Sali Vrastarit. Si keshtu? Mund te hidhen perpjete shume enveriste, fanatike e komuniste, por edhe thjesht debile socialiste qe duan te shfryjne dufin e shpirtit te varferise se tyre mesjetare drejt tek strumbullari i te KEQES qe ka pllakosur shqyptaret dhe qe sipas tyre eshte pikerisht Sali Berisha dhe pushteti i tij kriminal. Saliu nga ana tjeter ben sikur s’ka ndodhur ASGJE dhe nuk e vret mendjen fare qe ka falimentuar ekonomine dhe ka renuar shtetin pothuaj njesoj si ne 97-n kur i shpetoi lincimit popullor duke u fshehur ne shtepine e Bashkim Finos. Perkundrazi Saliu pas deshtimit total ne zgjedhjet e 23 qershorit po perdor metoden e sprovuar qe ka mesuar ne Partine e Punes te huazuar nga Stalini se;

  MBROTJA ME E MIRE ESHTE KUNDERSULMI!

  dhe ka filluar te sulmoje ne te gjitha frontet maxhorancen nga rrjetat sociale FB dhe nga faqet e media e TV. Ketu lind nje pyetje krejt llogjike: Nga buron kjo energji dhe force e pashtereshme e Sali Berishes per te sulmuar kur e di se ka lene pas vetes nje shtet te falimentuar si nje shkretetire financiare dhe e ka mbushur CV-ne e tij si BOS i shqyptareve me vrasje dhe viktima te panumerta? Pse nuk terrhiqet Sali Berisha ne hije kur eshte pasuruar si Miliarder Amerike, por kerkon akoma REVANSH 23 vjet pas renies se Murit te Berlinit nderkohe qe e di se eshte Dinosauri i Fundit Komunist qe ka mbetur ne politike ne epoken postkomuniste te Botes? Pse Saliu nuk ka frike fare se mund te ndeshkohet dhe denohet rende nga Drejtesia sic ka ndodhur me shoket e tij ne vendet e tjera ish komuniste te rajonit? Pse Mero Baze eshte SKEPTIK per ndeshkimin e Saliut qe do te ishte nje mase fare normale per te vertetuar se edhe shqyptaret jane nje popull i civilizuar dhe jo si nje fis afrike ZULU qe Zoti rastesisht e ka vendosur te jetoje ne kerrthize te Evropes? Pse shqyptaret akoma nuk konsiderohen nga Bota si gjithe popujt e tjere? Keto ceshtje duhet te hulumtoje media dhe analistet duhet t’i futen punes per te nxjerre ne drite te VERTETEN, qe per fat te keq ndodhet e fshehur ne prapambetjen intelekuale te popullit tone, e indicuar nga dhuna 50 vjecare e regjimit gjakatar te Enver Hoxhes. Prandaj edhe nastradini po mundohet te radhise ne forme te koncetruar disa nga arsyet e kesaj prapambetje morale dhe intelektuale te popullit tone:

  – Saliu nuk ka frike nga ndeshkimi sepse eshte shembelltyra 100 % e mikut dhe mesuesit te tij Enver Hoxha. Ky ANTIKRISHT sadist dhe katil vrau, vodhi dhe mashtroi shqyptaret per shume vite me radhe dhe akoma nuk eshte denuar nga historia, perkundrazi dalin debile enveriste si arkitekti-dallkauk Shkreli dhe konfirmon serbes-serbes se PIRAMIDA famkeqe e Enverit ne qender te Tiranes do te mbetet si nje deshmi se ASGJE nuk ka ndryshuar ne trojet tona. Pse te kete frike atehere Saliu nga krimet e tij, kur Enveri ka kryer qindra here me teper dhe jo vetem nuk eshte denuar, por mbahet akoma si HERO i popullit dhe HERO i punes socialiste me vendim te Kuvendit Popullor?
  – Saliu nuk ka frike nga ndeshkimi se Edi Rama me pare duhet t’u kerkoje falje shqyptaret per krimet qe ka kryer Partia e Punes si Partia Meme e Partise Socialiste te trasheguar, sepse nuk mund te trashegosh vetem elektoratin per vota, por edhe zullumet qe kjo Parti Famekeqe u shkaktoi shqyptareve per mese 50 vjet me radhe. Edi Rama para se te ndeshkoje Saliun duhet te heqe dore nga Zeri i Popullit Famekeq gjithashtu i enver Hoxhes, qe u kallte friken edhe femijeve ne barkun e nenes dhe te largoje nga PS-ja e tij Dinosauret Prehistorike si Gramoz Ruci me shume kriminele nga pas.
  – Saliu nuk ka frike nga ndeshkimi se Fatos Nano vodhi sa deshi bashke me te ne biznese kriminale, por edhe vrau ne autostrade nje kalimtar dhe e flaku ne kanal te pergjakur dhe te gjalle akoma si qen rruge duke ja mbathur nga vendi i krimit bashke me Blendi Klosin dhe ja ku jane te dy si koqe molle njeri ne Vjene si Sulltan Arabie, tjetri ne Parlament si deputet famoz i Edi Rames.
  – Saliu nuk ka frike nga ndeshkimi dhe nuk i plas fare nga shkrimet ne DITA apo ne TEMA, as nga kercenimet indirekte te Erjon Braces sepse ka Kollonen e tij te Peste brenda trupit te maxhorances dhe kush thoni ju o milet i paditur? Ju a thote nastradini menjehere: Ky eshte Kryetari Famoz i Kuvendit Ilir Mete Rushfeti qe i shpetoi Drejtesise ne finte koalicioni.

  Reply to this comment
 9. timi November 3, 09:49

  Sali Berisha, nje medioker servile ne gen, ish komunist e sekretar patrie gjate diktatures, uzurpous pushteti pas diktatures president e kryeminister I eklipsuar nga mafioz e kriminel, antikombetar dhe shkaterrues I shtetit shqiptar, shkaterrues I demokracise dhe I ambientit e natyres shqiptare, shkaterrues dhe origjinator I kaosit urban, eshte shtetas shqiptar I barabarte me mua, me ty vella me ju o gazetare te Dites dhe me cdo shtetas shqiptar dhe per krimet e bera duhet te arrstohet dhe te denohet patjeter dhe ligji duhet te veproje me drejtesi sic vepron mbi te pafuqishmit dhe te varferit pa perkrahje. pasurine e vjedhur duhet t’ja sekuestrojne sipas ligjit ashtu sic ja sekuestrojne mafiozeve. Ky edhte shteti qe aspirojme dhe qe do te na rradhiseme dinjitet perkrah shteteve europiane. duhet kuptuar nje here e mire qe te zgjedhurit me pastet me te larta nuk jane peredi apo te vecante (si psh. presidenti actual mos ju duket gje si perendi ha ha ha ), duhet kuptuar nje here emire qe uk jane te paprekshem dhe te pandeshkueshem nese bejne sic beri krimineli Sali Berisha. jane aty per ti sherbyer vendit dhe te gezojne privilegjet qe I lejon posti dhe ne populli ia bejne uraten…por jo te vjedhin, te super vjedhin, te mashtojne e pervetesijne pasurite e vendit me menyrat nga me te cuditshmet dhe haptazi, jo te vrasin jo te shkaterrojne vendin, kjo eshte e denueshme dhe keto njerez duhet te trajtohen si kriminele.

  Reply to this comment
 10. Shpirag November 3, 10:02

  Shkrim i mirë,por i mbetur ende në sipërfaqe të problemit kapital që pret zhvillime tepër të shpejta!
  Rilindja ka një premtim rreth këtij njeriu vrasës dhe tepër i pështirë moralisht,fizikisht dhe kulturalisht! Premtimi i Rilindjes ( inkriminimi i vrasêsist, i të korruptuarit dhe shkaterrimtarit e ankandit të Shqipërisë, është dukshëm ligjor) në të vertet nuk përbën pengesë “aplikative”, bile duhej të ishte ekzekutuar nga drejtësia! Por këtu dhe tek ndonjë “patericë” amorale në grupim me PS, mund të jetë shkaku i vonesës dhe detyrimisht Rilindja mbetet, në këtë cështje kruciale, dështim! Sovrani që votoi masivisht më 23 qershor mazhorancën aktuale,padyshim që me qortim shikon mosveprimet për të cilat ai vet VEPROI! Sovrani di mirë që lideri i mazhorancës është frikacak dhe në cështje kardinale,të cilat përshpejtojnë zhvillimin e vendit,ka treguar që merr vendime të gabuara,ose bën indiferencën!Me “gurin në dorë”,dhe “arrën e paqëruar”, ai dhe të gjithë Rilindasit,nuk godasin për të nxjerrë thelbin nga “arra”, NDESHKIMIN me LIGJ të atij dhe atyre që premutan se ishin vrasës të shqiptarëve; vrasës në Gerdec, 21 janar, por dhe në cështjen e spostuar të sulmit ushtarak të shtetit ndaj jugut,ku 4000 të vraret(sipas shtypit, 2800 veriore dhe 1200 jugorë, e qe duhet zbardhur zyrtarisht shifra) të gjithë bijë nënash shqiptare, pa kryeqeveritarë të ndëshkuar! Aktualisht kuptohet se ajo që ka bërë gjer më sot ramizizmi me “ushtarët e tij”, në të vërtet nuk ka asnjë lidhje me demokracinë europiane, pasi thjesht gjithshka është një luftë e vërtet e së majtës shqiptare, duke manipuluar me projekt katovice ish të persekutuarët dhe ata që shpresonin në ndryshime të vërteta demokratike të asaj periudhe, por dhe të tjerë që ende nuk kuptojnë kriminalen PD! Lufta brenda ish të majtës totalitare,moniste shqiptare, natyrisht kishte dhe ende ka SUPORT, qarqe reaksionare antishqiptare në Beograd,kryesisht, por dhe në Athinë, nga ku u përpoqën me këtë Klan( bandë) të majtë, konvertuar me projekt në të djathtë, të frenonin lirinë e Kosovës dhe të merrnin pasuritë kombëtare të mëdha në detin e Sarandës! Ndaj Shqiperia,si tha gazetari amerikan,”Tani fillon tranzicioni”…sepse nuk ka qënë asnjë ditë në shinat e demokracisë europiane, por ka qënë në baltovinën e shkaterrimeve dhe vrasjeve, krimit dhe korrupsionit! Duhen analiza të thella, tani që proceset demokratike mund të hyjnë në rrjedhë sepse edhe ngushtim i raporteve politike,”I majtë-i djathtë”, po shkon drejt zhdukjes, duke dalë superior Sovrani me demokraci të drejtpedrejtë ku kryefjalë është dhe do të realizohet,jo “lufta klasore”, i majtë i djathtë, por niveli ekonomik i cdo qytetari, dinjiteti dhe lartësimi i tij! Kjo nuk mund të bëhet pa spastruar “rrugën” nga baltovinat politike;as pa ndëshkuar ata që kanë vrarë e janë superpasuruar me korrupsion e pozitë shtetrore! Ndaj Rilindja ka shansin historik të veprojë shpejt dhe të sjell drejtësi tek mijra shqiptarët, ndryshe Sovrani ka vizionin e vetorganizimit dhe me Revolucion francez, pa gijotinën, të vetbëjë drejtësi! Por do të jetë vonesë, ndërsa vota e një milion shqiptarëve kërkon mbajtje premtimesh!Shtypi ndërkohë nuk ka pse merret me vrasësit, por me Rilindjen pasi ajo u votua për ndryshim dhe drejtësi të munguar!

  Reply to this comment
 11. redisheheri November 3, 10:18

  Sali Berisha nuk duhet denuar pse eshte opozitar,Ilir Meta nuk duhej denuar pse ishte bashkqeveritar,Fatmir Mediu nuk duhej denuar pse eshte laperdhar,luli nuk duhet denuar pse eshte kryetar,Lazarati nuk duhet eksploruar se eshte me zarar.Me thoni qe nga krijimi i ligjeve ne bote,a ka pasur ndonje shtet me tabu te tilla,ku pandeshkueshmeria eshte ligj?Kjo eshte qesharake,

  Reply to this comment
 12. Vlora November 3, 10:49

  Une mendoje se nuke eshte mometi i arestimit te Sali Berishes jo se nuk e meriton.Ai e ka merrituar shume me shpejte ,n.q.se ne Shqiperi do te funksiononte Shteti Ligjore, ku te gjithe te ishim te barabarte perpara ligjit.Atij duhene nderprere rruget,duke i arestuar kriminelet qe e mbeshtesi,kontrabandistet Serbe,etj…Atj i duhete bere nje debate i hapure ne parlament,ne popull e kudo qe e djathta Shqiptare ta kuptoje se sa humbet nga ky njeri.Pra tani ai po i bene nje deme te madhe kesaj te djathte te brishte ne Shqiperi ,qe ky njeri e la te tille.Pra te dashur miqe me kete person muk ka me pune Edi Rama me te tani e tutje duhet te kete pune Lul Basha dhe sidomose demokratet e ndershem qe ishin ne pushtet per rrethe 14-vjete ne 23-vjet demokraci ,por qe kane pare punen e tyre duke mos u ngatruar me krimet e Sali Berishes apo me vjedhjet e tij.

  Reply to this comment
 13. Valmir November 3, 11:01

  Kush ta arrestoj Rama…ky dhjaks qe zverdhet e qesh nga sikleti. Votuam Ramen se menduam qe do i zhduk qelbesirat por asgje deri tani. Merret me te dobtit dhe ky, jo me tigrat e luanet. Vazhdojn bejn qejf te gjith Zamir Manet, Ulajt, Avni Ponari dhe sigurimet qe jan piramida dhe asgje. Shqiptaret qenkan te destinuar te ken ne krye plehra.

  Reply to this comment
  • timi November 3, 20:34

   Prit or burre se Sali krimineli ka mbushur gjykatat dhe prokurorine mr njerezit e tij duhen vite te pastrohen keto institucione pastaj te merren me sali kriminelin dhe familjen e tij kriminele

   Reply to this comment
 14. shqiptari November 3, 11:33

  jo duhen future ne burge ky vetem po te gjith se jan aq te pashpirte sa ska ku te vej nuk gjenden ne bote si keta minje qe masakrojne popullin dhe vendin e vet si ka mundesi ka nga keta minje halesh ne vende qe ta bejne vendin e tyre te lumture e shkatrojne te vret armiku me serb e grek me shqiptare sa keq e an garancin mos te preken prandaj bejne keshtu i lumte amerikes mire na e ben

  Reply to this comment
 15. Leonardo November 3, 11:50

  Duhet sa më shpejtë që të jetë e mundur të dënohet për të këqiat që i ka bërë këtijë populli

  Reply to this comment
 16. LORA November 3, 11:57

  “A eshte i mundur nje proces gjyqesor ndaj berishes”?-duket si nje pyetje retorike per mazhorancen aktuale,per t’i kujtuar asaj se verdikti i shenjteruar i 23 qershorit ja ka dhene ne tepsi te gjitha fasilitetet e procesit gjyqesor ,denimit dhe sekuestrimit,qe do te me beje te besoj se shteti i shqiptareve po ngrihet me kembe.
  Vota e 23 qershorit,qe permbysi edhe parashikimet me entuziaste,ishte nje klithme popullore
  PER DREJTESI,duke filluar nga brekedhjeri i historise dhe me poshte.
  Sa per komentin e “Rajmondit” ,ne oren 2.28,,,,,,,vetem brekedhjeri me makthet e veta mund te ishte pa gjume ,ne kete vakt.

  Reply to this comment
 17. Horri i Bulevardit November 3, 12:16

  Votat e 1-miljon shqiptareve i dhane te drejten qeverise se Edi Rames, pikerisht qe te arrestoje cdo te korruptuar dhe vrases, pyetja se: A duhet te arrestohetSali Berisha, e ka pergjigjen tek nje miljon shqiptare, qe votuan pikerisht per arrestimin e tij dhe te familjes se tij.
  Ne qofte se qeveria e re nuk mundet te arrestoje Berishen me familjee tij dhe disa te tjere kryesore qe populli i quan , atehere duhet te lere pushtetin.
  Te premtosh se do luftoj korrupsionin, do te thote qe ata qe abuzuan me pushtetin duke vrare dhe vjedhur miljarda dollare, ti cosh para drejtesise, ose lereni pushtetin te vi tjetri qe ka vendosmerine ta beje kete.
  Burgim dhe sekuestrim, kjo eshte drejtesia qe kerkuan 1-miljon shqiptare.

  Reply to this comment
 18. Kreshniku i Partise November 3, 13:06

  Edi Rama duhet te kuptoje se 1 milion shuplaka qe ju dhane saliut nga populli shqiptar me 23 qershor 2013 sic e ka per zemer vete edi ta thote keshtu tregojne se:
  Populli kerkon drejtesi.Populli kerkon qe ata qe kane lyer duart me gjakun e ketij populli duhen te pergjigjen si per vitin e mbrapshte 1997,per Gerdecin,per 21 Janarin etj etj.Populli kerkon qe ata qe kane shkaterruar vendin duke e vjedhur,duke bere korrupsion ,duke e plackitur ne cdo cep duhet te ndeshkohen.Prandaj Edi Rama duhet te kuptoje se ky popull qe i dha 1 milion shuplaka Saliut me 23 Qershor 2013 nese nuk vepron per te vedosur drejtesi,ne veren e vitit 2015 i japin edhe Edit 1.5 milion shuplaka.Mire eshte te kuptoje se keshtu si e ka nisur duke u sistemuar ne pune te gjithe te LSI-se dhe asnje i PS-se ne gjithe Shqiperine do coje qe shpejt PS-ja te kthehet ne nje shoqate jofitimprurerese.Nese Edi kete don atehere mire po vepron,nese nuk e don PS-ne shoqate sa nuk eshte vone duhet te punoje per te zgjidhur hallet e popullit te majte qe ka 8 vjet e gjysem qe po rropatet per buken e gojes.

  Reply to this comment
 19. Eli November 3, 13:25

  berisha i ka shume gjynahe ketij vendi,pamvaresisht edhe atyre pozitive ai kabere shume marrezira qe bien ndesh me ligjet dhe interesat e vendit .Mjafton te permendim vitet 1997 -1998 ku u vrane me mijra njerez per kokefortesi e papergjegjshmeri u shkaterrua shteti dhe askush nuk u denua,ndodhi gerdeci asnje nuk mbajti pergjegjesi ,u vrane 4 njeres ne 21 janare ,jane vjedhur votat etj etj dhe nekete vend askush nga qeveritaret nuk ka mbajtur pergjegjesi.Te gjitha i kapesuar populli ai qe paguan qeverin .Qeveria eshte menaxhuese dhe sherbetore e popullit qe e financon ,kurse ne shqeperi eshte bere vrastare hajdute klenteliste ,shkaterruese,taksambledhese ku asnje nuk mbane pergjegjesi,prandaji drejtesia duhet te dale nga kornizat e pandeshkushmeris dhe ta nxjere para drejtesis sa me shpet qe te tregoje se para ligjit te gjithe jane te barabarte

  Reply to this comment
 20. pelivan November 3, 13:42

  Zotrinj komentues! Cdo shkrim a koment, ne dem,apo ne mburrje te saliut,eshte bere me se i neveritshem…Mos shkruani me per te qofte dhe nje fjale te vetme dhe kjo do sherbej si dacka juaj e fundit per ate menderin… S’ka nga mban,do vi… Ju,vec beni sehir, “Eshte e cal e vjen ngadale…”

  Reply to this comment
 21. halim halimi November 3, 14:10

  Po ky Mero Baze vetem me Salen e ka -dhe mir ben -po Ilir Meten do ta arrestoje kjo byro

  Reply to this comment
 22. marko November 3, 14:51

  TE NDERUAR BASHK-ATDHETAR MOS HARXHONI KOHEN KOT ME KETO HARTIME QE BEJNE DISA. SALIU NANON E BURGOSI NDERSA NANUA JO VETEM QE SE BURGOSI POR I DHA DHE PUSHTETIN NE 2005. E SUPOZOJME SE EDI RAMA MUNDET TE KETE DESHIREN QE TA DENOJE BERISHEN ,POR AI KA BERE NJE AKT MARVESHJE ME ILIR METEN I CILI NE 21 JANAR KUR U VRANE 4 VETA JO VETEM NUK BERI AKTIN ME MORAL TE DOREHIQESH NGA QEVERIA ME BERISHEN ,POR E SHANTE EDIN ME MDHEFIN ME TE MADH.ATEHER NGA KUSH PRISNI JU QE TE NDESHKOHET SALIU?

  Reply to this comment
 23. Ajet Delaj November 3, 15:03

  Fatekeqesi e madhe per nje shoqeri qe edhe 23 vjet pas rrezimit si strukture shteterore te komunizmit komunizmi rrone zhvillohet ne mendjet e zemrat tonaduke filluar e nga komentet anonime si fleterrufete e revoluciont kulturor e deri tek mentaliteti.
  Qe nga kreu i ketij shkrimi e tere shtjellimet e komentet jane mentalitet i paster komunist. Hetusia komuniste e Enverit nisej nga armiku i partise qe i viheshin hekurat ne pleniumet e saje e pastaj hetusia kishte per detyre te fabrikonte provat pasi denimin e kishte dhene partia e jo gjykata.
  Pse duhet thene dhe shtruar pyetja se a duhet dhe a mundet q te denohet e gjykohet X apo Y kure ne Kushtetuten e Shqiperise barazia para ligjit teorikisht eshte e garantuar. Pyetja duhet te shtrohet a dojete i zoti pushteti dhe shqiptaret dhe kure them shqiptaret kam parasyshe mediat dhe tere mekanizmat demokratik te nje shoqerie qe te detyrojne pushtetin te zbatojne kushtetuten.
  Koncepti perendimor per drejtesine e prezumimin e pafajtesise nuk te lejon qe te paragjkosh dhe te etiketosh tjetrin si kriminel por duhet nisur nga veprimtaria kriminale ne dem te shoqerise e shtetit per te arrtur tek krimineli.
  Besoj se jeni ne nje mendje me mua qe skadalet me te medha qe kane shoqeruar qeverisjen e djathte per tete vjet kane qene “Rruga e Kombit”, “Gerdeci” e “21 Janari”
  Per te paren duhet nisur nga studimi i fizibilitetit , projekti, tenderimi, zbatimi e deri ne marrjen ne dorzim nese eshte marre akoma. Per te dyten duhet pare zbatimi i rregullave te sigurise per veprimtari te tilla persa i perket largesise nga qendrat e banuara , licensimi, tenderimi dhe kush e ka pasur nen juridiksion dhenjen e lejes dhe kush e ka dhene gjithashtu edhe ku kane qene te siguruara firmat qe kane ushtruar nje veprimtari kaq te rrezikshme. Nje firme ndertimi me 4 puntore duhet te jete e siguruar po te tjerat? Nese i shtojme kesaje shitjen e mijera tonve tunxh, bronx, barut e se ku kane shkuar parate atehere panorama behet me e qarte mbi kete dhije veprimtarie e “biznesi”
  Se fundi per 21 Janarin thjesht duhet ndjekur rrjedha e shkatrrimit te serverit dhe ku eshte kopja e filmimeve pasi eksperiza e FBI ka thene se para se te shkatrrohet serveri eshte kopjuar. Nese i shtojme kesaje zbatimin e rregullores per hapjen e zjarrit jashte telave rrethues te objektit , zinxhiin e komandes e zyrin e nxir te komandantit te gardes panorama behet me e qarte e besoj se ndriohet krejt errsira.
  Tani sipas kushtetutes dhe ligjeve ne fuqi nuk ka ndonje perjashtim per pozicione ne pozite opozite apo hiearki qe te ndaloje doren ndeshuese per thyerje te ligjeve ekzistuese e veprimtari kriminale.
  Ne anen tjeter nuk kemi asnje arsye te paragjykojme vullnetin e pushtetit per te vendosur ligjin dhe drejtesine dhe gjithashtu nuk kemi te drejte te politizojme organet e zbatimit te ligjit ne Shqiperi . Duhet pasur ne konsiderate nga pushteti i majte se veprimtaria kriminale nuk ka filluar me pushtetin e demokrateve ne 2005 por shume me heret me se pakti qe ne 1944 e me pertej me vrasjet mbas shpine te Zogut e vjedhje te pasurise shteterore .
  Pra perballja e pushtetit te ri te z Rama me krimin eshte nje nerrmarrje shume e madhe dhe e veshtire por jo e parealizueshme nese ruan dhe erkthen ne veprime konkrete vullnetin politik qe ka pasur gjate opozites e atyrshem nese kerkon ndihme ne fushen e zbatimit te ligjit tek partneret tane perendimore kryesisht tek Shtetet e Bashkuara te Amerikes.
  Pragjykime e politizime te tilla nuk jane ne funksion te vendosjes se shtetit ligjor ne Shqiperi gje per te cilen kane aq nevoje shoqeria shqiptare.
  Filozofia e luftes kunder mafies e krimit te organizuar na meson se duke ndjekur rrjedhen e parase e aseteve te krimit shkojme tek kriminelet e jo e kunderta.

  Reply to this comment
 24. Oficeri November 3, 15:19

  jam oficer gjyqsori dhe der ne nje fare mase e perkrah rajmondin por ne kemi prova shume te qarta qe sali berisha vrau te gjithe familjen e haklajve dhe per kete jane investuar nje shume e paimagjinueshme. Dihen edhe njerezit qe benin pjese ne skuadren e asgjesimit te cilet me pas kishin poste te larta ne garden dhe ministrine e brendeshme. Besoj se te qenit opozitar nuk duhet te mbroje nje vrases dhe kriminel ordiner. Ne kemi dosje qe ai implikohet edhe ne vrasje te tjera. Edi duhet te dali mbi ushezimin e keshillit te eurpes dhe te arrestoje sali berishen dhe pastaj do te shikoni se cili ka qene kryeministri i juaj

  Reply to this comment
 25. "Doreza" November 3, 15:27

  SIGURISHT
  Por duhen gjetur ca burra ne drejtesine shqiptare te veshur me shallvare ose pa brek, qe ta marrin te pandehur dhe ta cojne ceshtjen deri ne fund.

  Reply to this comment
 26. altin November 3, 16:26

  Te arrestohet krimineli Berisha

  Reply to this comment
 27. dakord November 3, 16:26

  C’fare pritet akoma?!!! Nuk e kam fjalen vetem per kriminelin me gjakatar qe ky vend ka pare, por per te gjithe familjen KRIMINELE BERISHA. Ne burg keta bisha qe kane ne duar gjak shqiptaret, ne burg keta hajdute ordinere e te pa ngopur te ketij populli dhe ketij vendi! Ose te han plumbin brinjeve trotuareve te Tiranes, ose burgun. Te zgjedhin vete. Askush nuk i fal ato cka i ke ber!!!

  Reply to this comment
 28. zevzeku November 3, 16:26

  Pse te arrestohet ?!…

  Nese ka…le te nisin hetimet, te shpallen akuzat nga prokuroria, te dergohet ne gjykate, dhe le te vendosin…,por me trasparence.

  Pastaj…burgjet aty jane…ose te denohet si Berluskoni…nese vertetohen akuzat gjithmone…

  Reply to this comment
 29. sos November 3, 16:27

  Nese JO …. atehere pse te burgoset hajduti xhepave ?
  Z.Rama ky do jete nje “turp” per Ju dhe shpejt populli do ju urrej dhe largoje ….. per mos mbajtjen e premtimeve gjate fushates.

  Reply to this comment
 30. Gege Kosova November 3, 16:57

  Nese ky njeri nuk arrestohet e nuk denohet, atehere duhet te lirophen gjithe te inkriminuarit e deri tashem me gjitha llojet e veprave penale e civile.Berisha ka kryer krime ekonomike e shte inkriminuar ne vrasje e cvjedhje te madh>Ka kryer krime edhe ndaj njerezimit dhe ka bere tradhti ndaj athdeut, kur ka shitur hapesira detare grwqis.Ka tradhtuar ceshtjen e Koosves dhe UCK,Ka furnizuar me derivate serbvine e cila ndiqte e vriste shqiptaret ne Kosove, Ka mbajtur lidhje me Miloshin e Bullatin,mikun e tij, per furnizim me derivate ne kohen e bllokades ndaj serbise nga bota e qyteteruar.Ka ndjekur e ka tentuar te denoje KomNDANTIN lEGJENDAR aDEM jASHARIN DHE tHACIN, LIDERIN E uck,kA VRAR hOXHEN BIZNI9SMENIN SHQIPTAR PSE NDIHMON uck E SHUME TE TJERA, QE DREJTESIA DHE PROKURORIA E SHTETIT DO TIRENDISTE NE AKTAKUZEN E bERISHES PER GJYKIMIN E TIJ NE DITET JO EDHE TE LARGETA.

  Reply to this comment
 31. Tomorri November 3, 19:13

  Mero Baze ka qene pjese e sistemit gjobvenes me ane te gazetes Tema ne kohen kur Berisha e mbante prane. Mbasi e perzune nga varka e pushtetit kaloi ne krahun e kundert e tani jep leksione antikorrupsion. Zgjedh kundershtaret ne menyre selektive , mbron me shkrime perfide me te korruptuarin e te keqen e ardhshme te Shqiperise Ilir Meten.
  Dalim tek Byroja Hetimore , ligjin po e pregatit delfini i Metes.
  Mendoni qe ka ngelè arrestimi i kapiteneve te korruptsionit tek kjo byro qe thjesht do perdoret
  per presion vetem per kundershtaret e momentit.
  A mund te perfundoj Berisha ne burg?Mendoj kurre .
  Kush ta fusi ?Meta qe eshte para tij ne radhe, Rama qe gjysmen e deputeteve i ka per burg ne Shqiperi, disa kriminele te njohur dhe nga interpoli.
  Duhet te jemi naive dhe thjesht te manipulueshem te degjosh Nacon e te besosh per drejtesi.
  Drejtesin e bejne te ndershmit, dalloni ndonje te paperlyer nga keta trumbetuesit qe llomotisin per lufte kunder korrupsionit.
  U votua per ndryshim por fatkeqesisht jo per drejtesi.

  Reply to this comment
 32. ed mema November 3, 20:56

  te pakten kan filluar ethet se nga komente qe lexoj paskan hallin e sales keta se paskan shire lom ne kohene tij mos umerni me mero bazen ai po shtron nje problem dhe shikoj qe paska akoma berishista

  Reply to this comment
 33. Jay November 3, 21:25

  Nje gje dihet qarte shqiperia bene pjese ne ish bllokun e lindjes dhe disa ish kryeministra te ketyre vendeve Kane shkuar ne burg pe korupsion kjo ka ndodhur nga faktori i jashtem I ketyre vendeve tani I erdhi radha e Shqiperis . Saliu po te ishte I zgjuar kur e pa qe I rane disa ne burg te bente STOP se kjo ishte ryme qe do te vinte dhe ne shqiperi . Nje gje eshte e qarte ndrkombetaret te lene vete te bjesh me kembet e tua si ra Sala

  Reply to this comment
 34. DRENICA E KUQE November 3, 21:59

  Berisha do hetim te hollesishem dhe denim kapital per krimet qe ka bere ne kurriz te shtetit dhe ne kurriz te qytetareve shqiptare dhe nuk eshte i vetem ne rrugen e tij te krimit anti shqiptar…
  Pranga kupidonit “shqiptar” dhe Kalit te Trojes bashkekohore!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 35. Gava November 3, 22:31

  ..Nuk e di pse vonon arrestimi i banditit…?

  Reply to this comment
 36. MUCI_MUCI November 4, 01:28

  TE NDERUAR BASHK-ATDHETAR MOS HARXHONI KOHEN KOT ME KETO HARTIME QE BEJNE DISA. SALIU NANON E BURGOSI NDERSA NANUA JO VETEM QE SE BURGOSI POR I DHA DHE PUSHTETIN NE 2005. E SUPOZOJME SE EDI RAMA MUNDET TE KETE DESHIREN QE TA DENOJE BERISHEN ,POR AI KA BERE NJE AKT MARVESHJE ME ILIR METEN I CILI NE 21 JANAR KUR U VRANE 4 VETA JO VETEM NUK BERI AKTIN ME MORAL TE DOREHIQESH NGA QEVERIA ME BERISHEN ,POR E SHANTE EDIN ME MDHEFIN ME TE MADH.ATEHER NGA KUSH PRISNI JU QE TE NDESHKOHET SALIU

  Reply to this comment
 37. MUCI_MUCI November 4, 01:30

  saliu eshte pengu i ramizit.nuk dihen planet se si do ta perdorin tutoret e tij.

  Reply to this comment
 38. Hopeless November 4, 02:57

  O bashkkomentues: eshte qelbur peshku nga koka? Ju dini qe ne Shqiperi mbisundon padrejtesia. Ju e dini qe ne shqiperi lulezon ligji I xhungles? Te gjithe e dini se c’duhet bere, por nuk behet sepse qofte te majtet qofte te djathtet vlojne ne nje kazane e ky kazan eshte shoqeria shqiptare e korruptuar deri ne embrion, shoqeria shqiptare me nje mentalitet mesjetar qe e ka te ngritur ne institucion “RRYSHFETIN” . Prandaj shtyni kohen e meruni me debate sepse asgje s’ka per tu bere…prape te zhgennjyer do te dilni per derisa te shihni ne parlament fytyrat e urryera te Beishes,, Metes, Mehdiut, Rucit e co…oh se desh harrova kaqin dhe kar-dellin…

  Reply to this comment
 39. Apojo November 4, 08:03

  Per krizen e bukes se ’91 fajtor jane REDAKTORI i lajmeve dhe K/REDAKTORI i TVSH ne ate kohe sepse lajmi “Edhe 6 dite buke ka ne Rezervat e Shtetit” u dha nga TVSH 2 – 2.5 ore pasi kjo situate ishte komunikuar ne Mbledhjen e QEVERISE nga K/Ministri i asaj kohe VILSON AHMETI, ku ishin ftuar edhe perfaqesues nga forcat politike (me ner me thon). Pas kesaj ndodhi ajo qe kemi pare me sy edhe se situata degjeneroi me keq sepse TOMORR MALASI, KRYETAR KOM. EKZEKUTIV (gjoja pluralist), kishte vene ne drejtim te Fabrikes se Bukes dhe Furrave te Bukeve te Bardha (franxholla dhe simite) dy nga shoket e tij PERLAT….(ish sef finance) dhe GENC MYFTIUN (ing. mekanik) me te cilet TOMORRI kishte punu ne Administraten e Ndermarrjes Ndertim Minierave Metalore TIRANE me drejtor dikur ing.NDOC UCI dhe N/drejtor SHEFQET XHIKUN. P E R F U N D I M I S H T kriza e bukes ’91 u amplifikua nga P.D. me levat e saj!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 40. Ipapuni November 4, 08:27

  Kjo strukture e re qe do te ngrihet(apo jane vetem fjale dhe asgje me teper?) do te hetoje korrupsionin dhe krimet e kryera duke abuzuar me pushtetin. Bravo! Suksese! Te filloje hetimi dhe me pas ndeshkimi. Ajo ç’ka me ka mbetur ne mendje nga leksionet Presidentit Obama ne Afriken e Jugut, eshte se, ky system qeverises kercenohet te deshtoje per shkak te mosndeshkueshmerise se njerezve me pushtet qe fitojne nga abuzuimi me pushtetin. Hetimi i veprimtarise se tyre eshte i domosdoshem. E nga keta njerez ketu ne shqiperine tone te vogel jane me shumice, se I ka instruktuar baca Sali dhe tani po ben avokatin e tyre Lulushi. Ne votuam qe te shohim ndeshkimin e ketyre larove qe tani po hiqen si viktima qe enden me makina lusoze “per te ngrene ne ndonje cep nga njeçike buke misri me dhalle”.. Se tani qe po I “lirojne nga detyra”(mgjse meritojne shkarkimin dhe denoncimin per ndjekje penale). Shpresat po ne mbajne gjalle

  Reply to this comment
 41. KADAFF November 4, 09:52

  KRIMI DUHET DENUAR
  PRA EDHE SALIU ME KOMPANI DUHET DENUAR!
  PASTAJ TI VIJE RRADHA RIPJERDHESAVE SE EDHE ATA ZULLUME KANE BERE DHE PO FILLOJNE TE BEJNE!

  Reply to this comment
 42. ramushi November 4, 11:17

  Burgosja e Sali Berishes nga drejtesia do te jete njeheresh çlirim i saj nga politika .
  Neqoftese ndodh kjo ,qe realisht duhet te ndodhe, populli do te qetesohet perfundimisht shpirterisht dhe nga hija e mbetur e Sali Berishes, per mbajtjen peng te njerezve ose genocid dhe ndekohe duhet denuar per krimet e kryera ne mes te dites, ne sy te gjithe botes se qyteteruar.

  Reply to this comment
 43. Guri November 4, 15:20

  Gjyqet bëhen për të vërtetuar fajet ose krimet. Sali Berisha ka bërë një mal me krime të vërtetuara dhe prandaj nuk ka aspak nevojë për gjyq. Ai ka nevojë urgjente vetëm për dënim.

  Reply to this comment
 44. tomas November 4, 23:29

  me sa po shikoj edegjoj. sali berisha po i ben zbor te gjith shqiptareve pytja ime eshte a ka lindur ai komandant te merret mekte zborist se perparaligjit jemi te gjith njesoj

  Reply to this comment
 45. sali ramadani-kercova August 18, 20:09

  df. A-GJ RIBASH SHQIPTA-PIASHPUKA
  (Japan-America-Albania)

  SHUMË PYETJE, PËR PO AQ PËRGJIGJE, OPINIONIT (NDËR)KOMBËTAR

  Shumë të nderuar, ekselencio,

  Z. Pretendent-Princ-Mbret (edhe në shumës), aktualë dhe ish-presidentë, (krye)ministra, (krye)parlamentarë, (krye)partiakë, por edhe aktualë (sikurse edhe ish-senatorë, ish-kongresmenë, akademikë, shkencëtarë, artistë, shkrimtarë, gazetarë-publicistë, analistë-opinionistë, sportistë, krijues universalë, etj.etj.;

  Pas publikimit, sidomos, në kohët e viteve të fundit, pa humbur modestinë, por edhe pa e personalizuar konkretisht, vetëm ndofta duke aluduar, atëherë pra, shpresojmë se edhe ia kemi qëlluar;
  Opinionit shqiptar, por edhe botëror, pra që nga Princi-Pretendenti-Mbret… dhe deri te krijuesi universal i potencuar si më lartë, pas (ri)botimit-(ri)publikimit në dhjetra, a ndofta edhe qindra media të shkruara dhe elektronike shqiptare, por edhe botërore, në shqipet dhe në dhjetra gjuhë të botës, në qindra apo ndofta edhe mijëra shkrime sasiore, a ndofta edhe cilësore, në mijëra apo qindra-mijëra faqe të shkruara në shqipet dhe më gjerë, për opinionin shqiptar, por edhe botëror, më në fund, për zgjidhjen paqësore të problemeve më kruciale, më relevante, me të cilat ballafaqohet populli dhe kombi shqiptar, por edhe më gjerë, rezulton si imperativ i kohës, dashur ose pa dashur, jemi të detyruar t’i bëjmë vetëm ca pyetje, në vend në qindra, mijëra dhe qindra-mijëra sish, në mënyrën më koncize, me të cilat nuk është rezultati si në sondazhet më objektive shkencore, kur ia qëllojmë, por më punë e mençur është, kur nuk ia qëllojmë, mendohet në kuadrot më cilësore në çdo drejtim, sepse atëherë dmth. se kemi shumë, apo më shumë dhe mirë që i kemi dhe po t’i kemi, shpresojmë, që të mos identifikohet vetëm një grup i vogël, ca sish, apo “rastësisht” dhe, ndofta, fatkeqësisht, larg asaj vetëm NJË, aludimi mund të jenë edhe koinçidencë shkencore, prandaj edhe nuk e personifikojmë kërkend, por, po e theksojmë, nuk e identifikojmë, së sëpaku hëpërhë, deri në arrtitjen e qëllimit të paradestinuar, sepse, rëndomë, koinçidencat janë të rastësishme, duke vepruar, si vijon:

  Zotërinj të nderuar,

  1. A, e dini se, por edhe cilët janë, konkretisht, të themi si shembull, në njëjës: CILI
  ËSHTË NJËRI NDËR PERSONALITETET MË PAQËSORE, SHQIPTARE, a
  NDOFTA EDHE MË GJERË, BOTËRORE, ose, NDOFTA EDHE I PARI?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  2. A, e dini, se cili është ALTRUISTI, FILANTROPISTI MË I MADH SHQIPTAR,
  por edhe më gjerë, ndofta edhe i pari?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  3. A, e dini, se cili është njëri ndër… shqiptarët, ose edhe më gjerë, ndofta edhe i pari
  PERSONALITETI MË UNIVERSAL?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  4. A, e dini se cili është njëri ndër VEPRIMTARËT MË TË SPIKATUR SHQIPTARË,
  ose më gjerë, a ndofta edhe i pari?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  5. A, e dini, se cili është PERSONALITETI MË SASIOR (pra kuantitativ, a ndofta edhe
  më CILËSOR (pra kualitativ), shqiptar dhe më gjerë, ose edhe i pari?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  6. A, e dini, se cili është PERSONALITETI MË DEMOKRAT, njëri ndër, a ndofta edhe
  më gjerë, ose edhe i pari?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  7. A, e dini, se cili është HUMANISTI MË I SHQUAR, njëri ndër, ose edhe i pari?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni ose duhet ta mësoni-sic?!)
  8. A, e dini, se cili është, de facto, POETI MË SASIOR, a ndofta edhe më cilësor, njëri
  ndër, ose edhe i pari?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  9. A, e dini, se cili është, de facto, por edhe de iure, KRITIKU MË SASIOR, ose edhe më
  cilësor i TEATRIT, por edhe më gjerë, ndofta edhe i pari?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  10. A, e dini, se cili është ORATORI MË SPIKATUR SHQIPTAR, por edhe më gjerë, ndofta
  edhe i pari, krahas Ciceronit, Demostenit…Qesarit, Brutit, Kasios,
  Gevarës, Kastros, Adollfit, Nolit, Rustemit, Zogut, Hoxhës, Hajdarit, Tufait…?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!
  11. A, e dini, se cili është RECITUESI MË CILËSOR SHQIPTAR NË SHQIPET DHE
  NË CA GJUHË të HUAJA, por edhe më gjerë, bile edhe i pari?
  (Himni… , Skënderbeu…, Lahuta…,
  Humnera…, Fausti, Një natë…, Shpell’ e Dragobisë, Bagëti e…, Rubairat,
  Hamleti, Qesari, Besa, Anës lumenjve, Balada…, Kosova…, H. i UÇk-së,
  Rrëfime …, Drenica…, N’Shtutgart…, N’Bruksel…,Urra…, Sh.Palluzha…,
  N’Qelekullë…, Nëna e Botës…, Kushtrimi…, H. i Dardanisë, N’Prekaz…,
  Kryeheronjtë…, Bllaca…, Kosova, jo, Dibër Heroike, Sulltana…
  Ili…NJERI, nënkolonele-gjenerale-poete…! Etj.etj. nga “Frymëzime
  Shqiptare” , rreth 10jersha…antologjike në nivel (ndër)kombëtar, etj.)
  (Nëse nuk e keni ditur ose nuk e dini, do ta mësoni ose duhet ta mësoni-sic?!)
  12-a. Cili është p.-b.SHKENCOR MË CILËSOR, ndofta edhe ndër më sasiorët, me mirëpritje të dorës së parë, në tribuna, sesione, konferenca, sidomos simpoziume shkencore (ndër)kombëtare (… shih programin e botuar të simpoziumit “Shqiptarët dhe Evropa, dje, sot dhe nesër” të ASHAK, IAP, të 1991 etj.:“Çështja e ribashkimit të shqiptarëve-çështje e domosdoshme e kohës” “Si të zgjidhet çështja e kosovës-shqiptarëve”, “As Faderatë, as Konfederatë, por Referendumi Plebishitar për Ribashkim Gjithëkombëtar Shqiptar”)
  Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!
  13. A, e dini, se cili është GAZETARI-PUBLICISTI MË SASIOR, a ndofta edhe më
  cilësor SHQIPTAR, por edhe më gjerë, a ndofta edhe i pari?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  13. A, e din i, se cili është, de facto, ANALISTI-OPINIONISTI MË SASIOR, a ndofta
  edhe më cilësor SHQIPTAR, ose edhe më gjerë, a ndofta edhe i pari?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  14. A, e dini, se cili është, NJERIU MË I GUXIMSHËM, MË SYPATREMBUR, MË
  STOIK SHQIPTAR, por edhe më gjerë, ndofta edhe i pari?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  15. A, e dini, se cili është NJERIU MË I PËRVUAJTUR, MË I PËRNDJEKUR, MË I
  PERSEKUTUAR, MË I DËNUAR SHQIPTAR, por edhe më gjerë, ndofta edhe i pari?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  16. A, e dini, se kush i KOMPREMENTOI CA NGA UDHËHEQËSIT MË TË LARTË të Federatës
  Jugo(serbo)sllave, të Republikës, ish-Krahinës së Kosovës, duke i gjunjëzuar
  dhe diskualifikuar totalisht deri në piramidën më të lartë?
  Nëse nuk e keni ditur, nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  17. A, e dini se cili ishte njëri ndër URAGANËT e DEMONSTRATAVE të v. 1968,
  1981, 1988?
  Nëse nuk e keni ditur, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  18: E keni njohuri se cili ishte PERSONALITETI me “STAZH” MË TË GJATË TË HETIMEVE ME DEKADA dhe me DOSJE MË TË RËNDË SHUMËKILOGRAMËSH dhe MIJËRA FAQE TEKSTE?
  Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-?!)
  19, A, e dini se cili ishte ARRESTMIMI MË ARROGANT NË HISTORI me 45 policë të armatosur
  deri në dhëmbë dhe dy garnizone ushtarake të gatshëm për HATANË E MADHE?
  Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni ose duhet ta mësoni-?!)
  20. A, e dini se sa vite VAZHDUAN GJYKIMET MARATONIKE, me 15 seanca 19-ditëshe,
  me 9 avokatën “mbrojtës” dhe kush e DEKLASOI GJYKATËN,
  REPUBLIKËN dhe FEDERATËN?
  Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  21. A, e dini sa MUAJ ZGJATI GREVA TOTALE E URISË NË QELINË E BURGUT HETUES
  FAMËKEQ DHE SA HERË ISHTE PARA VDEKJES?
  Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-?!)
  22. A, e dini, se kush E NGRITI NË KËMBË POPULLIN SHQIPTAR GJATË FUSHATAVE
  PARAZGJEDHORE?
  Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  23. A, e dini, se cili djalosh 20-vjeçarë FOLI i PARI SHQIP NË MITING, më pas DEPUTET, në
  MEXHLIZIN E MADH dhe TMERRIN ARMIKUT DERI NË MAJAT MË TË LARTA, duke e
  shndërruar në PARLAMENT të PARË ETNIKISHT të PASTËR SHQIPTAR NË BALLKAN??
  Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-?!
  24. A, e dini, KRYETHEMELUESIN ME GJAK TË UNIVERSITETIT HISTORIK?
  Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  25. A, e dini, se KUSH E SHPALOSI FLAMURIN SHQIPTAR MBI MIKROFONAT E
  FOLTORERES SË PARLAMENTIT antishqiptar, si e MBROJTI ME PLOTË SUKSES dhe sa
  herë e kishte më vështirë dhe me rrezikim jete, se Skënderbeu dhe Ismail Qemali?
  Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-si?!)
  26.. A, e dini, se sa herë dhe sa parti POZITË-OPOZITË koalicionare, si i pavarur, i FITOI dhe
  DEKLASOI, bashkë me aparatin komplet të SHTETIT të brishtë?
  Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, osew duhet ta mësoni-sic?!)
  27. A, e dini, se pas IMPROVIZIMIT të Flamurit edhe në Prizrenin HISTORIK, tri herë të
  imponuar , në vend në Shkup (1878, 1912, 1943), ku u shpalos dhe ruajtur
  provizorisht apo definitivisht në Amerikë nën mbrojtje insituciaonale deri në
  KËTHIMIN E SËRISHËM në vendin ku edhe u shpalos i pari?!
  Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  28. A, e dini, se si e pritën adhuruesit në Mitingun e Poezisë në Pallatin e Kulturës “Asim
  Vokshi” të Gjakovës, mbi 100 poetë më të zgjedhur dhe e tërë shqiptaria
  me duartrokitje frenetike dhe ovacione me veprën omonime
  “Kosova-zemra dardane-ilire” në shtator të v. 1999?
  Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  29. A, e dini, se cili është NJERIU FARE i PA KORRUPTUAR SHQIPTAR NË BOTË?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  30. A e dini, se cili është, de facto, POLITIKANI MË I MADH, ndërsa DEPUTETI MË I
  NJOHUR, MË I AFIRMUAR DHE MË HISTORIK SHQIPTAR,
  por edhe më gjerë, ndofta edhe i pari?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  31. A, e dini, hiq tubimet e domosdoshme, se cili është PERSONALITETI MË I PAFTUAR NË
  EMISIONET VIZUALE, DEBATE etj., si rrallë kush ndërshqiptarë,
  por edhe më gjerë, të mos themi i pari?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  32. A, e dini se, cili është, pa humbur modestinë, sado që e kemi gati më të vështirë, më
  delikate, më të ndieshme, më të prekshme, më sensibile, mbi të gjitha:
  ATDHETARI MË I DEVOTSHËM, njëri ndër, ose edhe i pari?
  (Nëse nuk e keni ditur, ose nuk e dini, do ta mësoni, ose duhet ta mësoni-sic?!)
  33. Pyetja e fundit, me ca sqarime, për shkaqe etike, morale, mirësjelljeje, homogjenizimi, amortizimi, konsumimi, sensibilizimi, në mënyrë sui generis, si licet comparari ose mutatis mutandis, në mënyrë sovrane, në vend në dhjetra, qindra, mijëra, qindramijëra apo edhe miliona pyetje, iu mbetet si respekt dhe mirësjellje, mediave të interesuara, sa për tu rrumbullakësuar dhe nxitur detyrat kreative, duke mos dëshiruar, sinqerisht, që të mos jetë kështu, bile edhe të jetë i fundit ndër shqiptarë, më gjerë dhe në Botë, por…!
  Nëse dëshirojnë edhe vërejtje ose të replikojnë, në çdo kohë, ndofta edhe në çdo vend, të nënshkruarit janë të gatshëm me të personifikuarin e aludimit tonë, për “ballafaqim”, “megdan”, debate, gara, konkurime me pretendentë më seriozë, poashtu me sondazhe shkencore, por ndofta edhe me intervista të organizuara institucionale rreth të gjitha , ama bash të gjitha, pyetjeve të parashtruara, për shkaqe të racionalitetit kohor!)
  ……………………………………………………………………………………………._
  PS (Postscriptum): Kushdo që mendon ndryshe, e ka mundësinë e polemikës, debatit, kritikës, replikës…, PËR TË GJITHA, në mënyrë konstruktive, objektive dhe njerëzore, në çdo kohë, a ndofta edhe në çdo vend, me ca kushtëzime kohore etj., sipas marrëveshjes paraprake dhe mundësive tjera, por, nëse ia qëlloni, përkundrejt dëshirës dhe qëllimit tonë, atëherë dmth., se mirë e kemi, pra se e kemi me vend, se ia kemi qëlluar!…
  Me respekt,
  …Kabineti-K.Informativ-K.i Ekspertëve…
  Bashkë(-autorë)-kryetarë:
  I.Saliu-H.Shabani-R.Abazi-I.Piashukku-R.Shqipta-Piashpuka
  Krye(-autor)-kryetar-këshilltar gjeneral-strategjik-shkencor:

  df.A-GJ RIBASH SHQIPTA-PIASHPUKA (Japan-America-Albania-JAA)
  :ibid.të ex(de facto)Deputetit…; Krijuesit universal…
  (Sihariqi madhështor: Kabinetit etj….urime për (ri)angazhimin-(ri)zgjedhjen nga shtetet respektive!)
  PRISHTINË-SHKUP-TIRANË-DIASPORË
  —- Nga dhjetra media të shkruara dhe elektronike, qindra tituj, mijëra faqe, 100-200 vepra letrare, shkencore, gazetareske-publicistike…, me 30…logjistika:”Çështje Shqiptare (Si?Të zgjidhen!)”

  I.SALIU-H.SHABANI-R.ABAZI-I.PIASHUKKU-R.SHQIPTA-PIASHPUKA:
  DHJETË LOGJISTIKAT STANDARDE
  LOGJISTIKA PERMANENTE-MBËSHTETJE SHKENCORE PËR SHKRIMET TONA:
  L o g j i s t i k a e p a r ë:
  (permanente, më koncize, më relevante a më kruciale)
  B E T I M I I UÇK-së, KUSHTETUTËS dhe SHKELJES MË FLAGRANTE
  PS (Parascriptum): Për deklasimin e antishqiptarëve dhe puthadorëve diletantë (mbështetëse, plotësuese, justifikuese etj. për tekstet adekuate, për përkrahje ose kundërvënie: individëve, grupeve, subjekteve, instituteve, institucioneve, organeve, organizatave, asociacioneve etj. vendore, shtetërore, rajonale dhe ndërkombëtare (i)relevante, që nga baza e deri te OKB-ja?!
  Në vend të prologut:
  (Huazuar nga Dielli, Illyria-Nju Jork etj. Shkup, Prishtinë, Tiranë, Tetovë)

  B E T I M I I UÇK-së-UÇPMB-së-UÇK(ombëtares)
  “ UNË, USHTARI I USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS, BETOHEM SE DO TË LUFTOJ PËR ÇLIRIMIN E TOKAVE SHQIPTARE DHE BASHKIMIN E TYRE. DO TË JEM PËRHERË USHTAR BESNIK, LUFTËTAR I DENJË I LIRISË, VIGJILENT, GUXIMTAR DHE I DICIPLINUAR, I GATSHËM QË NË ÇDO KOHË, PA KURSYER AS JETËN TIME, TË LUFTOJ PËR T’I MBROJTUR INTERESAT E SHENJËTA TË ATDHEUT. NËSE SHKEL KËTË BETIM, LE TË NDËSHKOHEM ME LIGJET MË TË ASHPRA TË LUFTËS DHE NËSE TRADHTOJ, QOFTË I HUMBUR GJAKU IM.
  B E T O H E M”.
  (Huazuar nga vepra kapitale: “DËSHMORËT e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës-MUZEU I KOSOVËS, nën siglën e Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së, më 28 Nëntor 2002, Prishtinë, me autor bashkëpunëtorin shkencor, Mr. Sadik Krasniqi, f. 1 (-218)
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………….. L
  L o g j i s t i k a e d y t ë
  TRI FOTOGRAFITË ZYRTARE NGA PARLAMENTI DHE TELEVIZIONI

  1. Fotoja zyrtare nga biografia e z. Sali Ramadani-Kërçova
  ( e instaluar në web-faqen e Parlamentit të M.:1994-1998…)

  2. Deputeti i Popullit Shqiptar, z. Sali Ramadani-Kërçova, në ballë të sallës së madhe të Parlamentit të FYROM-it-Shkup (1994-1998), publikuar në dhjetëra-qindëra-mijëra media elektronike dhe të shkruara (ndër)kombëtare.

  3. Deputeti i Popullit Shqiptar Historik, z. Sali Ramadani-Kërçova, fotoja zyrtare e TVM-së-Shkup, duke e shpalosur Flamurin Kombëtar Shqiptar mbi mikrofonat e foltores së Parlamentit të M. më 08.07.1997 (siguroje origjinalin më të pastër nga Parlamenti ose RTM etj.), me rrezikim jete, i cili e pati më vështirë se Skënderbeu mbi Kështjellën e Bardhë të Krujës (më 28.11.1443) dhe Ismail Qemali, mbi ballkonin e shtëpisë së kushëririt të tij, Xhemil Vlorës (28.11.1912)…Shih wideo-kasetat dhe stenogramet zyrtare të Parlamentit. Kliko në internet në rreth 50 media: Sali Ramadani-Kërçova; +rreth 100…tituj…; + 500 personalitete!…
  Përgatiti: Shtabi-K.Informativ-K.i Ekspertëve:
  Bashkë(autorë-)kryetarë:
  I.Saliu-H.Shabani-R.Abazi-I.Piashukku: Shkup-Prishtinë-Tiranë-Diasporë
  PS: Për shkak të hapësirës së (pa)kufizuar, për hir të relevancës, peshës, kërkesave të kohës, arsyetmit të ide-propozimeve, implementimit, materializimit të projektit grandioz, mund t’i botoni komplet pas çdo botimi-publikimi të 10 logjistikat, ca sish, një ose edhe anjë, të cilat paralelisht do të botohen në veprat në ca vëllime të “Çështje
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
  L o g j i s t i k a e t r e t ë:
  K R Y E R E Z I M E A

  (Vetem 1-3 me rreth dy faqe koncize, në vend të 10-30 logjistikave permanente standarde me nëntituj-kapituj prej 20-100-1.000 faqeve në ca vëllime):

  I.SALIU-H.SHABANI-R.ABAZI-I.PIASHUKU-R.SHQIPTA-PIASHPUA
  Bashkë(-autorë)-kryetarë

  të ex (de facto)Deputetit të Popullit Shqiptar Historik (…1994-1998…), ex(d.f.)KP-President Republike (1999,2004), Ambasador i Federatës Botërore të Paqjes (2003…); Krijues universal: Poet Kombëtar, b. shkencor, kritik teatri, gazetar-publicist, aktor, regjisor, folklorist, orator i praruar si Ciceroni, Demosteni, Noli, Konica, Rustemi, por edhe Hoxha…, me 20 emra konspirativë, me rreth 100 vepra të (pa)botuara të zhanreve të ndryshme, i popullarizuar si Deputeti i Shqipes (fjalimi i parë në Parlament më 08.02.1995, duke i dëbuar 98 sllavo-m.nga salla dhe shndërruar në parlament të parë etnikisht të pastër shqiptar në Ballkan, “bile dilni edhe nga M.!” Dikush, si Dr. Ilmi Veliu: “Thyeje qafën në Bullgari!”, bile edhe në ShehërZi-Serbi, a Rusi), i pari më 19.04.1959 në Mitingun Gjithëpopullor ”Ke vorret e Babunecit”, Zajaz-Kërçovë, me karakter komunal e rajonal, si i pari shqip edhe në Iliridë, sikurse edhe në gjykime si i vetmi, duke i deklasuar Gjyqin, Republikën, Federatën…; I mbiemërtuar edhe si “Babai i Flamurit Kombëtar Shqiptar (08.07.1997, shpalosja dhe mbrojtja me rrezikim jete,( më vështirë se Skënderbeu më 28.11.1443 në Kështjellën e Bardhë të Krujës dhe Ismail Qemali më 28 Nëntor 1912 në ballkanin e Vlorës), para mikrofonave të foltores së Parlamentit të FYROM-it; 9 herë i arrestuar (1960-1988), gjashtë herë i dënuar (1969-1995), mbi 40 herë para vdekjes e mbi gjysmë shekulli nën hetime të (pa)zyrtarizuara (Dosja e parë më 12.11.1958-1985, e regjistruar, tjerat nuk dihet se ku?!-sic?!), mbi 72 ditë grevë totale urie, në zgri të vdekjes, 37 pa ndërprerë në qelinë famëkeqe të Burgut Hetues “Shuto-Orizari” në Shkup (14.03.1969-29.01.1970 dhe në Idrizovë (09.06.1973-09.08.1974), pas burgut shtëpiak (29.01.1979-19.06.1973), me 5 vite e gjysmë gjykime maratonike (14.03.1949-09.08.1974) dhe deklasim të “Gjykatës”, Republikës e Federatës me rreth 3.000 faqe tekste shumica të fshehura ose asgjësuara (sic?), me 9 avokatën-“mbrojtës”, ndër të cilët edhe më i madhi i Kosovës, Hasan Kryeziu dhe i Evropës e Botës, Filla Fillota (sic?!) etj.etj.
  ………………………………………………………………………………………………
  PS (postscriptum): Ky nënshkrim i gjerë i kryeautorit, mund të shërbejë edhe si rezime permanente të dhjetë logjistikave-mbështetjeve gati për çdo shkrim (I-X kapituj shkencor-politologjik-publicistik, sidomos dy të parat dhe më koncizet me vetëm gjysmë faqe tekst: BETIMI i UÇK-së, UÇPMB-së dhe UÇK(ombëtares) gati të tria të tradhtuara (sic?!) dhe 1-3 foto me Flamurin Shqiptar mbi mikrofonat e foltores së Parlamentit:
  (më 08.07.1997), të cilat, si të plota, mund të botohen-publikohen, sikurse edhe në ca raste të tjera, vazhdimisht, ose herë-herë, varësisht nga hapësira e e mundësive të mediave, në shqipet dhe në gjuhë të huaja, si ndimesë emergjente.
  TUNG!TUNG!

  Reply to this comment
 46. censura February 12, 23:25

  Temen e semes, po tere Salinjte koqe qenkan,ta bejne trurin mut me budallalleqet qe shkaravitin,kije mendjen ne mesim ooeejj koqe ,ika se m’u dogjen fasulet sali !-e mos dile pa leje here tjeter nga kafazi.

  Reply to this comment
 47. alphade January 22, 01:28

  Shkurt,qarte dhe ekuivoke: Ne se gjyqesori i Ri pas
  Vettingut nuk con para drejtesise :
  1- Sali Ram Berishen.
  2- ilir Meten,aktualisht presidenti i Republikes
  3- Lulezim Bashen ,kryetar aktual i bandes se Saliut.
  Me vone vijne te tjeret….
  E perseri, ky gjyqesor ka bere vetem nje vrime ne uje.
  Dhe Edi Rama le te marre pincelet e te beje ate qe tho-
  te Berisha punen e nje ” Piktori Deshtak” ! Kaq kisha,
  koha do te vertetoje gjithecka…….!!!

  Reply to this comment
 48. MH January 22, 02:01

  21 janari 2011 do zgjidhet plotesisht.Kriminelet kane fatin te mos shkojne ne boten tjeter me nji koqe plumbi mbas koke por ta vuajne denimin ne bjeshket e Recit.
  Titulli:
  A do ta hetojë Arta Marku, Sali Berishën?
  Pse ky dilizionim.Cfare asht Sali Berisha! Edhe sikur te ishte ne krye te pushtetit.Arta Marku do ta hetoje deri ne qelizen e fundit.Jo ma sot qe i kane ra puplat Berishes dhe picirukut Basha.I vetmi prishaqefit tim si komentues asht:Pse nuk i vendosin prangat urgjent Bashes dhe Berishes me gjithe klyshet qe i ka pjelle me Lirien.
  Janari po na del shpuar.Asnji bercak(cironke)ne hekura e jo ma balena e peshkaqej.

  Reply to this comment
 49. N.V. January 22, 03:01

  Shkrim shume i mire ky i Meros.

  DY FJALE PER MERON…

  Dikush ketu ne komente nuk e do Meron.
  Dhe niset nga fakti qe ne fillim ai ka bashkpunuar me Berishen.
  Une them se nje nga meritat e Meros eshte pikerisht fakti qe ai diti te ndahet me Bacen e Mafjes.E vertete eshte se Baca i Krimit i ra ne qafe Meros.Po dhe Merua nuk ju nda dhe diti te mos bjere ne platforma meskine personale, POR TA DEMASKOJE POLITIKISHT!…
  Dhe e ka demaskuar si rrallekush!
  Me fakta, me llogjiken e se Vertetes.
  Puna e gazetarit duket e thjeshte.Por nuk eshte ashtu.Sepse Gazetari duhet te beje edhe Hetuesin edhe Gjykatsin edhe perballjen me vlerseimin e Opinionit Publik.
  Nuk e harroj sa te jem gjalle e te marr fryme…kur nisa punen e Gazetarit, menjehere pas Fakultetit ne nje gazete teper autoritare per kohen, , me derguan ne Permet. Si per koicidence, nje intervistues imi, me pyeti, mbasi i kerkova me modesti te me ndihmonte sepse isha i ri e sa kisha filluar punen…
  Me tha keto fjale:
  -Or Djale, shkruaj gjithnje te Verteten, se e Verteta eshte si ky Mali i Trebeshines, i Golikut APO i Dhembelit!…E Verteta eshte e pamposhtur!…NJE GAZETAR I MIRE ESHTE NJE GJENERAL I OPINIONIT PUBLIK !
  Dhe Merua eshte i tille!
  Sa shume njerez ka marre me qafe Mashtrusi Sharlatan Berisha?
  Ka shume, qe duane te largohen prej tij, por nuk largohen dot…
  Merua e gjeti guximin dhe jo vetem u largua, por e demaskoi me fakte dhe me llogjiken qe i pret si brisk!…
  Merua shkruan cdo dite.
  Dhe shkrimet e tij jane nje shkolle e vertete per gazetaret e rinj, por dhe per ne te vjetrit…
  Merua u ngrit mbi meskinitetin dhe fitoi!…

  DHE PER ARTEN…

  Kjo Arta jone Kryeprokurore veshtrimin ma ka si te Shqiponjes…
  Shume fotozhenike dhe duket e rrepte!
  Por a eshte profesionalisht e afte te mbaje mbi supe nje barre kaq te madhe?
  Dhe ne nje Xhungel Krimi dhe Korrupsioni si Shqiperia?…
  Nuk e di.
  Por nga Natyra , Grate jane me korrekte se burrat. Bile nje Filozof teper i madh me permasa boterore thote se po te formoja nje Qeveri, gjysmen e ekipit do ta preferoja me gra, sepse jane me pak te korruptueshme, kane disipline ne pune…!
  Njerzit provohen ne pune!
  Jo se Arta do beje vet prokuroren, se ajo eshte Drejtuese, por ne drejtimin e puneve.Besoj shume se mund tja dale, sepse jane ngritur me kohe struktura te vecanta dhe kunder Krimit dhe Korrupsionit monitorohet gjithcka , vecanrisht nga BE, por dhe nga Shtetet e Bashkuara!…
  Dhe kjo eshte nje ndihme shume e madhe.
  Nuk do dyshoja aspak tek Arta, por, kam nje histori personale qe me pelqen ta tregoje…
  Atehere punoja Pedagog.
  Pas seminareve , po degjonim ne provim studentet e grupit tim. Kish ardhur te degjonte ne provim Profesori i nderuar J. Sota…
  Po pergjigjej nje studente nga Mirdita.
  – Si e ke emrin , e pyeti Prof. Jorgji…
  – Brigadiere… u pergjigjq ajo e hutuar dhe e emocionuar…
  – Jo cfare ke punuar, por si e ke emrin…e pyeti me tej Profesori…
  – Marta, tha ajo dhe e mblodhi vehten… vazhdoi te pergjigjej, por shume dobet…
  – Cfare note do ti japesh kesaj Martes…, me pyeti Profesori i moshuar.
  – Note kaluse, nje pese, i thashe,,,
  – Po kjo nuk u pergjigj mire, me kundershtoi ai….
  – Profesor, vazhdova une, atje ne ate fshatin e thelle te Mirdites, qe e kane derguar ne shkolle MARTEN KANE ME TE MIREN…! Do mesoje , se nuk kane me te mire se Marten!…
  E prura kete shembull jo per te fyer Arten.
  Ajo mund te kete qene nje studente e shkelqyer dhe te kete pjekuri dhe aftesi organizative si talent…
  Megjithate, kjo kohe se si do reagoje dhe organizoje ne Xhunglen e Krimit Arta jone, mbetet per ta pare!
  Nga Paraqitja duket sy Shqiponje, qe te merr Gjak ne Vetull…
  MOS
  ME GABOFT SYRI…!
  Marta, tani je syte e mbare Kombit, brenda dhe jasht Shqiperise!..
  Se jemi me shume ne shqiptaret jashte Shqiperise qe te duame S h q i p o n j e,
  o Arta jone e mire!…

  Reply to this comment
 50. kush eshte i fundmi i berishes ne Washington ? January 22, 03:26

  KEQARDHJE PER KETE ARTIKULL MONOTON TE ZOTIT MERO KU NUK KA ASNJE GERME
  APO MENDIM TE RI POR VETEM NJE RIPERSERITJE SHTATVJECARE PER TE 1000-EN HERE
  …………………….
  I Vetmi artikull I Merobazes qe ve pikat mbi I eshte ai me titull:
  .
  “GRANOFF I FUNDMI I BERISHES NE WASHINGTON”
  .
  qe nxjerr qarte faktin se Berisha mbrohet me cdo cmim nga “fansat” e tij ne Amerike qe dihet kush jane.

  Nese do me pyesnin kush ishte shkaku kryesori I protestes te 21 janarit do te thoja se
  ishte Gerdeci dhe vjedhja e votimeve te 2009…Video e Metes me Dritan priftin ishte nje
  levizje e Berishes qe mund ta beje vetem mendja e nje Satanai
  .
  Dihet boterisht se Gerdeci kishte boss Skerdhen Dhe
  Muhamet Hoxhen taksidari I Gerdecit .qe ishte I vetmi baxhanak ne bote qe nuk njihej nga baxhanaku I tij,,
  Pak e dine qe vlera e municjonit te ushtrise shqiptare kapte vleren mbi 30 miljard dollare qe dhe sot nuk dihet ku perfundoi…….
  Shume shqiptare te ndershem pyesin: Ku e gjen fuqine familja kriminale e berishajve qe “sfidon “dhe vete shtetin amerikan:

  Ose me sakte:

  Pse e hedh shurren perpjete Sypeshkaqeni
  .
  Pergjigja ne tre pjese eshte me poshte :

  Pjesa e pare

  “The New York Time”: “Vdekja e Trebickës ka ngjallur frikë dhe pasiguri”

  Gazeta me famë botërore i kushton katër faqe aksidentit. Hijet e dyshimit rëndojnë dhe ndaj ekspertizës amerikane

  Gazeta “Nju Jork Tajms” ka publikuar një artikull që lidhet me vdekjen dhe hetimet e deritanishme rreth ngjarjes së bujshme në Shqipëri. Në një shkrim me autor Nikolas Kulish, gazeta prestigjioze konstaton fakte interesante rreth hetimeve, e cilëson vdekjen e Trebickës, dëshmitarit kyç të aferave të armëve dhe Gërdecit, si të papritur. Dyshime dhe njerëz që kanë pak besim tek autoritetet e tyre, nënvizon gazeta. “Çështja për vdekjen e Kosta Trebickës, dëshmitar kyç në një çështje shumë të rëndësishme, është e rrethuar me spekulime. Ai zbuloi prova të rëndësishme në eksportimin e municioneve në drejtim të Afganistanit. Akuzat e tij për trafikun e armëve u pasuan me arrestime në Shqipëri, kur më 15 mars nga shpërthimi në Gërdec humbën jetën 26 persona, mes të cilëve edhe fëmijë. Trebicka, 48 vjeç, u gjet i vdekur muajin e shkuar në një rrugë rurale pranë makinës së tij. Hetimet për vdekjen e tij janë gjithçka, përveçse rutinë”, – thuhet në artikull. Më tej citohet se një hetues amerikan u thërrit nga Prokuroria për ekspertizën e vdekjes së tij, Kevin J. Teter është ekspert në Policinë e Shtetit në Virxhinia. “Pas përfundimit të ekspertizës dhe dërgimit të raportit nga ana e tij, pati shumë debate dhe diskutime në Shqipëri. Media të ndryshme e kanë vënë në dyshim përfundimin e ekspertizës, sipas së cilës Trebicka kishte vdekur si pasojë e një aksidenti automobilistik. A ka vdekur Trebicka në një aksident, apo ka qenë diçka tjetër që e ka shkaktuar vdekjen e tij? Populli në këtë vend të vogël e të varfër europian ka tashmë pak besim jo vetem tek autoritetet e tij, por dhe nga miqtë perëndimore.
  Dihet qe Sali Berisha e quajti kete gazetë letër higjenike.
  ——————————–
  pjesa e dyte
  ———————
  “Gërdeci”, Luan Hoxha fiton azil në SHBA
  .
  Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm, i dënuar me 5 vjet burg nga Gjykata e Apelit në Tiranë si një nga përgjegjësit për tragjedinë e Gërdecit tashmë është azilant në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Hoxha sipas një kabllogrami të Ambasadës Amerikane raportoi përfshirjen në Gërdec të djalit të ish-kryeministrit Berisha. Lexoni kabllogramin e plotë.
  Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë shqiptare, Luan Hoxha ka marrë statusin e azilantit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Edhe pse ai është dënuar me 5 vjet burg si një nga përgjegjësit e tragjedisë së Gërdecit më 15 mars të vitit 2008, ku humbën jetën 26 persona dhe u plagosën rreth 300 të tjerë, Hoxha nuk do të mund të ekstradohet në Shqipëri. Ish-zyrtari i lartë i Forcave të Armatosura, ka lënë Shqipërinë në datën 1 janar 2012, së bashku me familjen është larguar drejt Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dihet tashmë se Luan Hoxha ishte kercenuar me jete nga ‘Sypeshkaqeni” dhe I eshte then shprehimisht..Do pësosh fatin e Kosta Trebickës
  —————————————————————————————
  pjesa e trete (ju flet gery kokalari)
  .
  KONGRESMENI FRANK WOLF
  Fatmir Mediut i pëlqen që të mburret me miqësinë e tij me kongresmeniin Frank Wolf, që përfaqëson shtetin e Virxhinias në Uashington. Unë do të doja të dija nëse ka pasur ndonjë komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Mediu u ekspozua në gazetën “Times”? A ka pasur komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Kosta Trebicka vdiq në një aksident misterioz me makinë? Ishte një rastësi që eksperti amerikan që u soll me aq shpejtësi të hetonte çështjen ishte nga policia shtetërore e Virxhinias? Apo mund të jetë diçka më e rëndësishme, siç më ka thënë një ish- agjent i FBI që hetoi çështjen? Dhe përse pikërisht pasi Fatmiri doli në gazetën “Times”, ai nxitoi të takonte Shkëlzen Berishën? Çfarë ishte kaq e rëndësishme që ata duhej të flisnin në mes të krizës? Dhe siç e di mirë Fatmiri, Nicholas Wood, gazetari i “Times”, që e intervistoi, solli me vete një kameraman shqiptar për të regjistruar intervistën. Pse një ditë pas intervistës, disa truproja të tij shkuan në studion e kameramanit dhe i konfiskuan pajisjet?
  VOA
  Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,.
  Epilog:
  Kjo maskarade qe po ndodh sot me Banditin Berishe dhe kelyshet e tij tregon se duhet kohe e gjate qe te ringjallet ai vend por kryesorja eshte te themi te verteten qe Saliqeni eshte kriminel por jo fajtor.
  .Fajtor per momentin jane Edi Rama qe mori vota cudiberese ne 2013 por dhe zoti Donald Lu & company qe me veprimet dhe mos veprimet e tij po behet nje mbrojtes me dashje apo pa dashje I kesaj dinastie kriminale.Edhe me pro-amerikani ne Shqiperi por dhe me antikomunisti ne Amerike kur shikojne kete film me mafien berishiane “Live” ne Shqiperi…pamvaresisht se teorikisht shajne enver hoxhen..mendojne se ne fund te fundit qofte ai popull..qofte klasa politike..qofte keto xhambasadoret e akredituar ne Tirane e kishin hallall dajakun e tij..Thjesht Dinastia kriminale berishiane eshte kthimi ne legjende te enver hoxhes nga armiqte por dhe miqte artificjale te ketij kombi.

  ******
  ..Nese duhet te kape nje peshk te madh Arta Marku duhet t’ja filloje me personin (personat ) qe I dhane vize gjeneral Luan Hoxhes pasi ai kishte deponuar te ambasadori amerikan ( mbreti I pashpallur) qe Shkerdhen Berisha e kishte kercenuar me jete se do ta bej si Kosta Trebicka…..per kete krim duhet qe dhe qeveria amerikane qe perfaqsohet nga SHENJTORI DONALD LU te nderhyje per nje fare eksperti qe erdhi nga VIRXHINIA qe ne menyre kriminale provoji se Trebicka ishte perplasur me nje lepur dhe ishte rrezuar ne humnere 40 centimetra…

  *****
  Pra jo vetem Arta Marku por dhe dipllomacia dhe sherbimet secrete & gjeostrategjike amerikane
  duhet te ndalojne politiken e tyre me dy standarte ne shqiperi :
  Jane me popullin shqiptar
  apo me Pinocetin e tyre qe e prune ne 1991 dhe po mbrojne me “te fundmin e berishes ne Washington”…
  duke perdhosur hapur nje komb te tere qe mbahet nga me proamerikanet ne bote
  qe po shendrohet nga me te zhgenjyerin prej tyre…

  Reply to this comment
 51. rudi January 22, 04:02

  NEJSE P.D.ja qe mblodhi ne gjirin e saj tere hajduterine tere te pa shkolluarit qe urenin dhe zotin e meritonte ne krye nje pinjoll komunist te thekur qe i genjeu i nziti ne urejtje per njeri tjetrin per shkaterim te cdo gjeje me vlera kolosale me preteksin se kujtojne komunizmin i beri shpelarje truri me dy gishtat i futi ne reth vicjos banden qe drejtonte shtetin hoqi qafe me keq se enveri njerzit qe hapnin gojen apo qe dinin fakte e coj vendin ne prag te luftes civile dhe tani qe i rane dhembet disa tru shpelare na porositen na shesin moral na kercenojne se po i preket ishet behet muti mullarJO ZOTERINJ KUSH KA ABUZUAR ME PUSHTETIN VENDIN E KA NE BURG LIGJI NUK ESHT VETEM PER POPULLIN E THJESHTE

  Reply to this comment
 52. Populli January 22, 07:56

  SALI BERISHES ARTA MARKU NUK I MBERRIN TEK THEMBRA.ESHTE E VOGEL CUPA KUR TE RRITET EDHE CA PARTIZAN SI BABI KA ME U BA.PERDERISA FLET MERO BAZE BESOJ SE ” DENIMI” DO BEHET POR KUR TE QETHEN VICAT.

  Reply to this comment
  • N. January 22, 12:11

   Ti,
   qe te duket vetja se je Populli…
   Po ti leme pak vend fantazis…

   Sali Mortja te thote falemnderit Artes qe si Shqiponje ta mbertheje me Kthetrat e Ligjit dhe ta coje ne ate burgun e ri te Recit, se ka kushte te mira!…
   Sali Monstra ti thote 100 here falemnderit Saimir Tahirit , qe nuk la ndonje dritare hapur, qe dy-tre shqiptare, te pregatitur si Oficere Zbulimi dhe dy tre ushtare te tipit te Alket Rizait, qe arrijne te arratisen nga burgu me Helikopter…,
   …. ta sistemonin Sali Pordhen ne nje Pako dhe ta conin ne ato Shpellat e Vjoses sime, APO akoma me mire, qe te veje haka tek i zoti… ne ate Shpellen e Dragobise, ku disa tropojane qe kishin ne shpirt Djallin, vrane PATRIOTIN me te madh gjakovar, ate burre te ndritur, te cilin Nol Vigani i kushtoi strofen e arte:

   Thone u shtri
   E thone u vra,
   Po ti s’vdiqe, or Baba,
   As tek shpelle e Dragobise,
   as te Zemer e Djalerise !…

   Fjalen e kam te merrnin hak edhe per Bac Bajramin!…
   Ta shterngonin Sali Mortjen te tregoje edhe sa qumesht ka pire nga Sheqerja, ti tregonte vet te gjitha krimet, ta filmonin ne nje Kasete dhe tja jepnin Televizionit shqiptar me te shikuar!…
   Pastaj ti permirnin ne koke dhe ta leshonin te ulerinte…
   Me fjale te tjera, ka shqiptare qe dine te bejne aksione te tilla, aq sa rrembimi i Aldo Moros, ish Kryeministrit italian, te duket si loder femijsh…
   ( sa per humor, ne ate kohe, nje funksionar i larte, qe punonte ne Durres, thoshte me shaka :…shikoni se Aldon do ta kene rrembyer keta shijaksit e mi, se per te rrembyer, nuk te falin keta…!”
   Po ne jetojme ne nje bote ku duhet te sundoje Ligji dhe jo Hakmarrja e verber…!
   Te jesh i bindur se shqiptaret nuk kane per ta falur Sali Mortjen, po nuk veproi Ligji…!
   Saliu i ka lyer duart me gjak njerzish te pafajshem deri ne brryl!…
   Keshtu or “popull”, qe je funderrine e Popullit…

   Reply to this comment
 53. s.g. January 22, 09:33

  Të hetohet Salihi eshtë e mundur të denohet e pa besushme arsye se ka punu ma tepër me qarqe spekulantësh të jashtëm e të mbrendshëm ma shum për hesape private se shtetrore bile pas hetuesisë mund të dali hero

  Reply to this comment
 54. intelektuali January 22, 10:35

  A DO TE HETOJE ARTA MARKU SAJME QORRIN?

  sepse:

  Sali Berishen qe Edi Rama dhe Rilindja e tij Enveriste e la Deputet te nderuar te Kuvendit Kriminal Komunist qe te gjitha mediat i drejtohen respekt DOKTORI, Arta Marku kursesi nuk ka gjasa qe ta hetoje sic nuk ka kurfare gjasa te hetoje edhe Ryshfetciun Like Floriri qe Edvini e beri President dhe qe cdo vit premton se do te ndeshkoje kriminelet e 21 janarit dhe ka 5 vjet ne pushtet qe u tregon gishtin e mesit familjeve te viktimave te enverizmit ne Shqypni.

  PO PSE ME KETO LLOGJE TE NJEANSHME MEDIATIKE SI MESALLA ME DY FAQE DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  Reply to this comment
 55. O tempora o mores ! c'mjerim . Paska vdek ai popull me nigju nji Nastradin ! January 22, 10:57

  Ah ne cfar qorrlliku ka perfunduar ajo shoqeri ,
  ne cfar nivelesh ordinere mendimi arsyetimi llogjike kulture qytetare .
  Nji shoqeri naive qe ne cdo kohe eshte mashtruar nga sharlatanet ,politike apo medies politike si eshte rasti i nji nder me surrateve te ndyra te medies shqiptare ,mero bozen.

  Vetem ata ,qe dijn/arrij te kuptojne se kujt i sherben gazeta e ktij funderine mediatike ,e ktij fshatari e skuthi tipik ,kush ne gjendje te analizoje karakterin agresive e shparjen e trurit qe ben gazeta e ktij funderine ,kupton se ky eshte njelloj i rrezikeshme per shoqerine shqiptare si krimineli sali berisha .
  Eshte skandaloze ,qe ajo shoqeri ,te vazhdoje te eci qorre rruges se jetes ,e lejoje te manipulohet nga te tille sharlatane si mero baze ,qe mbas atij muti te madhe qe sprucon ne gazeten e tij per ate shoqeri , i vendos larte hallaven qe gatuan si “qershi mbi torte”, duke analizuat gjasme , maskaralliqet e politikes shqiptare ,nderkohe qe nuk jep asnjio zgjidhe ,asnjiher ,vetem se rrotullohet ne ato intriga e indiotlliqe te asaj politike qe ky vet dikur i sherbente . Hapni syte ,o njerez ,bolle i lejuat sharlataneve te tille ,t’ju manipulojne trurin e nga ana tjeter te bejne patriotin ,tipike ne gjiteh rracen sharlatane muzllumane . Hidhni nji sy me kujdes temave qe i afron ky plehre toxike nga me te rrezikeshme e kazanit te medias ,cfar shkrimesh / temash afrone e cfar shkerdhatash pseudoanaliste e pseudogazetare ,lejone te tallen me inteligjencen e asaj shoqerie ,se kujt i sherbejne ato shkrime e tematika degjenrimi cthurjeje alogjise mendimit njerezore ,qe i shkojne nji kulture shkaterrimi ,qe me qytetarine ,me ndergjegjen njerezore arysen s’ka te bej ne asnji raste. Provni te komentoni ne nji teme kunder janullatos ose nji x figure politike qe ky i sherben dhe do shikoni se si ajo teme diskutimi do zhduket menjiher nga faqja e gazetes . Ky kerm thellon injorancen ,mban larg shqiptaret nga realiteti ,mashtron ata shqiptare duke i hequr qylafin njierit politikani e ven nji tjetri ,pra vesh e cvesh klloune ,kriminele ,dhe c’eshte me kryesorja ,ky sharlatan mediesh eshte ne sherbimte nji politike te ndyre ,te huajsh ,qe i sherben vetem budallepjses se asaj shoqerie .
  Ky eshte per medien ,njelloj si ishte sali berisha per idiotet e demokracise ne shqiperi . Shikoji surratin dhe kuptoni me shume se shprtin qe fshihet mabs atij surrati te dhjere fshatari qe per cudine e te gjitheve ,i jep mend qytetareve te asaj bote !

  o TEMPORA O MORES
  tinzaria e anadollit i tregon qytetarit shqiptare ,se ku qendron e drejta ,rruga qe con ne Drejtesi !
  haaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhahhaa
  si mundet te jet kaq naiv ai popull .

  Reply to this comment
 56. Katovica January 22, 11:14

  TA PROVOJE PO TE DOJE!!! EDHE ME TE PUSHTETIT!!!! E KAP DIREKT VETINGU!!! PSE KOT I ZGJODHEN KOMISIONERET ATA SIPAS QEJFIT?!!!

  Reply to this comment
 57. anticensurë25642654 January 22, 11:29

  “A do ta hetojë Arta Marku, Sali Berishën?”
  ???????????????????????????????
  PYETJE IDIOTE!!
  përse e them një gjë të tillë??
  fare thjeshtë!!
  nuk mund të shtrohet pyetja a do ta hetojë PUSHTETI OPOZITËN!!
  nëse ne po flasim për një drejtësi të barabartë për të gjithë,tëdrejtë dhe të pavarur!?
  atë herë pyetja duhej të shtrohej në një mënyrë tjetër!!
  “A DO TA HETOJË ARTA MARKU, EDI RAMËN?”???
  pra nëse ajo do të kishte dëshirën,guximin,paanësinë,pavarsinë,ajo do të mund,do të duhej të fillonte hetimin me ata që mund të bëjnë dëmin më të madh!!
  pra me ata që kanë fuqinë në dorë!!
  me të tjerët mund të vazhdohet më pas!!
  duke filluar me të parët,me pushtetin e korruptuar!?
  atëherë nuk i jep mundësinë opozitarëve të flasin për “hetime ose gjyqe politike”!!
  pra kjo pyetje është e shtruar komplet gabim që në fillim të shkrimit!!pra titull i gabuar i një shkrimi dhe më të gabuar!!
  përvoja na ka treguar se korrupsioni NR-1 është ai që është në pushtet!!pra ka qënë korrupsioni:
  berisha 1
  nano
  berisha 2/like floriri
  rama1/like floriri
  rama 2
  sado korrupsion të bëjë opozita,nuk krahasohet me pushtetin!!
  pushteti gjithnjë në shqipëri ka goditur opozitën!!duke filluar nga saliu 1 deri në ditët e sotme!!
  ne si njerëz me një këndvështrim të ngushtë,flas për popullin,përpiqemi të hakmerremi me atë që na ka bërë keq dhe asnjëherë të ndreqim atë padrejtësi që na është bërë!!
  duke u hakmarrë ne vetëm se riciklohemi në padrejtësi!bëjmë dhe pranojmë padrejtësi!!
  nëse ndreqim padrejtësinë që na është bërë,ndërpresim rrjedhën e padrejtësive!!vendosim drejtësinë!!
  dënimi i kujtdo,pozitë, opozitë,krahu tim,krahu kundërshtar nuk duhet bërë për hakmarrje,për ti zënë vëndin në korrupsion!!ajo duhet bërë për të zhdukur korrupsionin,për të vendosur drejtësinë!!
  shëmbujt i kemi!!
  gjermaninë psh!dikush thotë se nuk jemi gjermani.është e vërtetë,por kjo nuk do të thotë që të mbetemi gjithnjë “shqipëri” vetëm e vetëm që të ruajmë vëndin e parë në një renditje ginesi!!
  ne nuk duhet të shpikim ndonjë gjë të re!!
  mjafton të kopjojmë atë të të tjerëve!!të mësojmë prej tyre!!

  Reply to this comment
  • intelektuali January 22, 12:02

   Shyqyr o anticensure qe e kutptove edhe ti te VERTETEN dhe u rendite ne nje linje me intelektualin,

   por:

   Pyetja thelbesore qe qendron ne skenen tone kombetare eshte:

   A DO TE HETOJE DHE NDESHKOJE POLITIKA JONE KOMBETARE ENVER HOXHEN?

   ndryshe:

   Shqypnia do te mbetet si nje rekord GUINNESS-i per mos ndeshkimin e krimeve kunder njerezimit, si asnje vend tjeter ne rajon dhe BE ku genjeshtari Edi Rama po kerkon te futet megjithe Enverin dhe Nexhmijen dhe me Piramiden e tij Famekeqe ne mes te Tiranes.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 January 22, 16:15

    o tope
    ti nuk e ke kuptuar akoma!!
    or debil,lëre enverin atje ku është!!mos e quaj boshtin e gjithçkaje që ndodh në shqipëri!!
    ai ka ikur dhe me të koha e tij!!
    enverin hetoje a mos e heto,nuk del gjë më!!ka shkuar me të shumtit,si do të shkojmë unë dhe ti!!
    por ti e ke të pamundur,ti je i sëmurë patollogjik!!ti e ke pasur perëndi enverin prandaj nuk mundesh ta shkulësh nga mëndja!!
    o tope unë nuk vi në linjën tënde!!akoma i kam dy fije truri në kokë!!e “vërteta” tënde është vetëm tëndja dhe pasues ke hijen tënde!!nuk ke të tjerë!!ke më pak se çpati blush mavria,që filloi me principe dhe përfundoi me budallalëqe!!
    ti e ke filluar me gomarllëqe,po e mbyll me idiotësi!!

    Reply to this comment
    • intelektuali January 22, 21:46

     Beji te fala BOSIT Luan Bregasi qe drejton biznesin dhe qeverine ne hije, mund t’i besh te fala edhe PARTIZANIT te Enverit Edi Rama qe eshte enverist pa shkolle dhe trupeshk dhe nuk di si te drejtoje ekonomine, por mund t’i besh te fala edhe BOSI te kokaines se Xibrakes Ermal Hoxhes qe Rilindja Enveriste e kishte emeruar administrator te Laboratorit me te madh te droges ne Evrope.

     PASTAJ MUND TE FLASESH ME RESPEKT ME INTELEKTUALIN

     Dhe une kujtova se kishe kuptuar te VERTETEN

     Po pse me Enverin dhe Nexhmijen dhe Piremiden Famekeqe ne mes te tiranes do te hyje Shqypnia ne BE?

     Dil dhe shiko Boten perreth qe ta kuptosh me mire te VERTETEN.

     ndryshe:

     Do te mbetesh kercu qe nuk vlen as per dru zjarri.

     Reply to this comment
 58. popull i mjere .i semure mbas mashtruseve politike e pseudoanalisteve January 22, 12:55

  ja perse ka perfunduar aty ku eshte ai popull .
  se degjon tipa pseudoqytetaresh ,i familjes se pseudoanalistesh ( mucho nano ,lubonja ,bushati,nazrko,etj sharlatane te mediave) ,qe deri dje ishin pjes se bandave POLITIKE dhe ne sherbim te tyre qe degjenruan shqiperine dhe sot bejne shejtanin e squt medieve .
  Popull pa tru ,ose tru tredhur .
  Ky maskara ,thjeshte e perdor kte taktike ,gjasme i interesuar per zhvillime pozitive ne Drejtesine e Politiken e atij vendi ,per te mbuluar gjurmet ,e veprimtarise tij ne medie ,se kujt i sherben .
  Akoma s’u ngop ai popull me kta gjaprishur mbetje anadollai ne ate vend . Nji surrat bythpederi si ky mundet ti vleje nji shoqeri arbo-turke por kurr nji shoqerie qytetare ,e cila shef nga Europa . ky ka gjithe jeten e tij rrotullohet mbas mutit sali berisha ,sepse pa eren e tij s’ben dot .shifi surratin e jepi dum-in muzllumit . Popull i mjere .

  Reply to this comment
  • Lili January 22, 14:38

   populli i mjere,
   BEst comment of the day!
   Na lodhen me keta mashtruese !
   Si eshte e mundur mos me gjetur keta gazetat tona njereze tjere, me nje nivel si duhet!

   Reply to this comment
   • populli mjere January 22, 15:39

    Lili .
    thanx per vleresimin edhe
    perse me shume rendesi ka te kutptuarit
    e realiettit ne ate vend mbi gjithcka .
    ky popull akoma nuk eshte i qarte ,se ka rene ne nji gracke ,bandash politike-medie ,
    dhe i shkon pas si te jet dorezuar jetes ,
    per ti lepire idiotesite qe hedhin kta mashtruesa ,te cilin e kan ber tashme si nji ushqim te dites .
    Ajo qe kta qytetare nuk kuptojne eshte se kjo bande Media eshte nji ndershkaktaret kryesore te asaj gjendje skandaloze ne ate vend ,sepse kta jane manipulusit e mbulusit e gjithe ksaj politike afrikane qe ushtrohet ne ate vend .Kto medie ,kan qene sherbetoret besnik e jane akoma ,te bandave qe shkaterruan shqiperine ,qe e kan marr peng ate ,mediat ,analistet jane me te rrezikshem se vet politikanet ne ate vend ,jane ata qe i kan sherbyer cdo lloj politike te kriminelebve ne vend por edhe te hujave ,qe tashme i menaxhojne kto medie ,ne funxion te budallepsjes se shqiptarit .
    Mjafton te shofesh cfar ndodh ne shqiperi ,e kupton se ku e cuar ate shoqeri kta shkerdhata mediesh . Qytetarine nuk e ka udhehequr ne asnji epoke FSHATARESIA ;KATUNARIA e nji vendi .Sot ne politike dhe medie ke vetem te tille .Pra shif e shkruaj .shif surratin e mero gelbazes dhe mendo Europen ,te ngatrrohen zorret ne tru ! hahah

    Reply to this comment
 59. Lili January 22, 14:48

  O mero Baze ,
  kuptoje nje here ne jeten tende se Prokurorja nuk mendon si tij e pseudo analistet e dallur nga shkolla e enverit: ajo mendon per Drejtesi !
  Pra ajo nuk fokusohet tek njerezet po tek mekanizmi qe mundeson Berishes apo kushdo tjeter me vepruar illagalisht pa pasur asnje kusur… Pjese e ketij mekanizmi je ti, e njerezet si tij qe keni mbuluar krimet, qe keni heshtur para krimit edhe kur keni pasur dijeni se po kryen krime qofte ekonomike, qofte direkt e ketu te rikujtoj rahet e njerezeve te cilat ti i ke sponsorizuar n’ate kohe… Pra kur te behet Drejtesia, do thirrni me rend edhe ju para prokurores per te dehmuar per cfare keni ditur e cfare keni mbuluar se detyra e cdo qytetari eshte mos me hesht para krimit, edhe kjo detyre behet edhe ma e madhe per ju, eshte pike se pari detyre moral, po moral nuk keni, po eshte edhe detyre ligjore ,pra pres te ju thirre nje dite Prokurorja me rend… e pastaj mbushet dosja e berishes edhe te gjithe atyre qe meritojne burgun per demet qe i kane shkatuar Shqiperise e shqiptarise.

  Reply to this comment
  • edi January 22, 16:14

   i personalizojn qellimishte ,
   me urdher te politikes ,
   me qellim presionin dhe deshtimin e Vetting-ut .
   Ktu synon e gjitha ,jo cfar gjasme i kerkon ky palla mero gelbaza .
   Ktij i kan dhen iden ,cpoe pak “Muhabetin me Arte-n” dhe tinzari kerven menjiher , na e paraqit te gjithe Vettingu-n si nji prone te Prolurores .
   Eshte nji taktike e njohur qe kane bere edhe me skandalet .i Diskutojne gjasme ne publik per ti mbuluar ,jo per ti zbuluar te vertetat.
   Ashtu bejneedhe me Ramen ,kane 7 -Vjet nji bande e tere opozite medie i drejtohen Rames vetem ,jo qeverrise ,qellimi eshte ta godasin ke ai anen psikologjike ,ti marrin energjine duke e personalizuar dhe drejtuar gjithe sulmin vetem ke ai ,dhe nqs do shofim Gafat e Rames ne kto vite nuk kane munguar ,pra jo parrezultate . Mbas bandes Opozite ,qendrojn Sektet alla Podetsa ,nji bataljon i tere ,qe studjojne dhe udhezojne opoziten ne luften e saj per pushtet ,lol .
   Shqiptaret shikojne vetem turinjt e opozites ne skenen politike shqiptare ,jo Djallin qe leviz manikinet nga lart .
   Dhe kto i di mir edhe mero gelbaza ,por per ato nuk flet rropsia .

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 23, 12:03

   “Pra ajo nuk fokusohet tek njerezet po tek mekanizmi qe mundeson Berishes….”
   a me të vërtetë e ke mi debile??
   të është mbushur mëndja apo do të nai mbushësh ne??
   shko moj tarrallake!
   po na dalka në copë fyçkë kamikaze e ramës që të na pastroka shtetin nga korrupsioni!?
   po të ishte kaq e pastër do të kishte filluar të hetonte ato që po bën bushati në kretë e korçë me urdhër të ramës!!
   ato si ndalon dot më po u firmosën!!korrupsioni dhe të korruptuarit nuk ikin!këtu janë!!

   Reply to this comment
 60. edi January 22, 16:15

  i personalizojn qellimishte ,
  me urdher te politikes ,
  me qellim presionin dhe deshtimin e Vetting-ut .
  Ktu synon e gjitha ,jo cfar gjasme i kerkon ky palla mero gelbaza .
  Ktij i kan dhen iden ,cpoe pak “Muhabetin me Arte-n” dhe tinzari kercen menjiher , na e paraqit te gjithe Vettingu-n si nji prone te Prokurores .
  Eshte nji taktike e njohur qe kane bere edhe me skandalet .i Diskutojne gjasme ne publik per ti mbuluar ,jo per ti zbuluar te vertetat.
  Ashtu bejneedhe me Ramen ,kane 7 -Vjet nji bande e tere opozite medie i drejtohen Rames vetem ,jo qeverrise ,qellimi eshte ta godasin ke ai anen psikologjike ,ti marrin energjine duke e personalizuar dhe drejtuar gjithe sulmin vetem ke ai ,dhe nqs do shofim Gafat e Rames ne kto vite nuk kane munguar ,pra jo parrezultate . Mbas bandes Opozite ,qendrojn Sektet alla Podetsa ,nji bataljon i tere ,qe studjojne dhe udhezojne opoziten ne luften e saj per pushtet ,lol .
  Shqiptaret shikojne vetem turinjt e opozites ne skenen politike shqiptare ,jo Djallin qe leviz manikinet nga lart .
  Dhe kto i di mir edhe mero gelbaza ,por per ato nuk flet rropsia .

  Reply to this comment
 61. turku January 22, 19:46

  Ka edhe nje zgjidhje te thjeshte per salen dhe lulen. Nje ose me shume nga te afermit e viktimave te sales te mare armen dhe tua hedhe trute ne ere te dyve. Besomeni, shpeton Shqiperia dhe shqiptaret.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku January 22, 23:22

   Ti qe qenke kaq trim e i ditshem, perse nuk e ben vete ate qe u keshillon te tjereve? Apo emrin e vertete e ke Skuth dhe kur ishe i vogel babi jot ta ka çaplye bithen?

   Reply to this comment
 62. Plaku Xhuxhumaku January 22, 23:20

  Mero Baze cfaredo qe te thuash ti, nuk je i besueshem sepse Saliu ta ka kie nanen. Ne fillim e njofte per babe, kur te hodhi ne rruge po e shan si shahet baba i keq.

  Reply to this comment
 63. Arber I January 23, 00:13

  Vettingu do te shnderrohet ne nje Fllucke Sapuni, nese Kuvendi i Shqiperise nuk harton nje Kushtetute te vertete Demokratike, si ajo Amerikane. SHBA dhe ambasada e saj ne Shqiperi duhet te mbeshtese hartimin e kushtetutes se re dhe jo te dergojne ambasadorin kafe me kafe te beje llogje me zyrtaret e larte te nje shteti qe funksionon sipas Kushtetutes kriminale “Berisha & Co.”

  Reply to this comment
 64. fteri January 23, 17:30

  Eksponentët e dhunës dhe të krimit si Sali Berisha ,Flamur Noka dhe të tjerë duhen plasur në burg.

  Berisha ,Monika dhe Basha e quan veten edhe opozitë dhune kur sot hodhën flakadan në parlament me deputetët pinjoll të krimit dhe lëshuan tym mbytës të shoqruar edhe me muzikë filmi nga ardhja e Skëndërbeut me treqindë kalorsit në shqipëri.

  ç’far shëmbëlltyre opozitë ,mos e pastë kushë !

  S.Berisha ,kur diskutohej reforma në drejtësi dikur i tha Edi Ramës në parlament : “ti kemi thyer e ti thyem turijtë sa her të duam “,kurse tani i thotë fundrinë që më penguan të flas në parlament!!!

  Gruaja e Ilir Floririt , bëri thirrje për rrethimin e komisarjatit të lezhës në zgjedhjet e qërshorit ,Munika tha të rrëzojmë këtë qeveri dhe këtë kryeministër ,rrugaq bandë e krimit sipas sajë ,vetëm kjo e drejton shqipërinë ,mjer shqipria !!!!

  L.Basha e quan veten edhe kryengritës kur kërcënoi parlamentin me flakadan dhe tym lotsjellës ,me hujë dhe gurë e drrasa ,mos harrojmë kërcënimet nga çadra kur kërcënoi qeverinë se kur të kaloni mbi trupat tanë do të hyjë F.XHAFA si ministër i brendëshëm…dhe përsëri tha :goditni,tërhiqni zvarrë,thyeni xhamat ,shponi gomat etj etj thirrje .

  Kështu thërriste e bërtiste sot në protestë të krimit ,ose vallja e krimit do ta quaja para parlamentit shqiptar për mbrojtjen e prokurorit krimit A.Llallës.

  L.Basha është një diktator i vogël ,i pa aftë dembel egoistë ,por edhe anarkistë që bërtet e shanë kur nuk dinë edhe tabelën e zhumzimit kërkon të bëhet edhe kryeministër ?!!!!,kjo është skandaloze.

  Këtu duhet të veproi ligji kundër atyre që hodhën flakadan ,goditën me mjete të fota policinë si banda të armatosura .

  S.Berisha ,F.Ndoka ,Monik Kryemadhi sot kan kryer krim ,këto jan organizata kriminale që sot kërcënojnë rendin kushtetues,dhe autoritetin e shtetit ,pengimin e punës normale të parlamentit .

  Këtu jan plagosur edhe policë e deputet dhe të tjerë . Drejtësia duhet ti prangosë edhe për vjedhjen e kartave të deputetve socialistë nga Kryemadhi në tymin që hodhën këto terroristë ,që prekin vullneti e votën e lirë ,ky është sistemi demokratik rrokopujë.

  Reply to this comment
 65. Sali Mut Berisha January 24, 22:56

  T’i hani mutin Enverit ashtu sic ja keni ngren sa ishte gjalle. Sali Mut Berisha duhet te arrestohet dhe te perplaset pas hekurave.. Sali muti nuk eshte lider opozitet por eshte qelbanik i llumit te opoleshit.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 25, 10:15

   lali dje u ngopëm me mutin e saliut sot me të edit!!
   me siguri duhet të jemi popull mutngrënës!!
   e vetmia gjë që mund të bëjmë!!
   enveri ka shku me kohë,nëse ka mbet ndonjë copë prej tij duhet të jetë tharë brënda këtyre 30 e ca viteve!!mbaje për koleksion vllajo!

   Reply to this comment
 66. Arber Iliri January 25, 18:23

  Mero urime, je nga te paktet gazetare moderne qe e ndjek ceshtjen qe duhet ndjekur.Nuk i ke gjithe njohurite si jurist dhe sigurisht nuk mund te analizosh si i tille.Lexova para ca ditesh se je deshmitar okular i nje disku me emrat e bashkepunetore sekrete te Sigurimit.President apo Zot pasja e nje liste te tille eshte krim, nuk mund te mbahet kjo ndaj u krijuan organe qysh atehere per pastertine e figures etj e ka edhe sot institucione te tera qe paguhen per kete pune.Nese ekziston ky disk eshte kryer nje krim nga Sali Berisha si President dhe ai qe ja ka dorezuar.Duhet te hetohet.

  Reply to this comment
 67. alphade January 26, 02:18

  Berisha, nje fashist primitiv ! Nje mafioz moderb ! Nje
  hajn ordinere ! Nje kriminel i lindur ! …….”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*