Ftesë për debat lexuesve tanë: A është Shqipëria gati?

July 11, 2019 15:59

Ftesë për debat lexuesve tanë: A është Shqipëria gati?

Edi Rama thotë shpesh kohët e fundit që më të mirë se qeveria e tij Shqipëria “nuk ka patur, nuk ka dhe nuk do të ketë për ca kohë”.

A është kjo e vërtetë?

Edhe sikur të ishte, njerëzit e përparuar dhe të zgjuar nuk e thonë kurrë këtë gjë.

Ata e dinë cilët janë. Dhe nuk janë kurrë të tillë.

Vetëm një burrë që pushtetin e përjeton si narcizëm hedonist dhe jo si përgjegjësi përballë popullit të tij të varfër e të sfilitur është në gradë të lëvdojë dhe heroizojë kështu veten.

Emigrimi masiv dhe 30 qershori tregojnë se këto mbivlerësime boshe janë të huaja për shumicën e shqiptarëve, veçanërisht për brezin e ri, dukshëm sot të papërfaqësuar.

Lëvizja studentore e vitit të kaluar, në fillesat e saj, kur ende nuk ishte vrarë e dëshmoi këtë.

Sidoqoftë, a mendon shumica e qytetarisë shqiptare që Shqipëria duhet të vijojë me po këtë klasë politike të dështuar?

Që Shqipëria e meriton varfërinë, padijen arrogancën e sotme?

Që Shqipëria e vogël, e pasurive të mëdha natyrore duhet të vazhdojë të prodhojë mirëqenie vetëm për një grusht sharlatanësh politikë?

Që Shqipëria duhet të vijojë edhe pas kësaj me rotacionin 30 vjeçar mes të njëjtëve?

Me rotacionin tashmë pa kuptim që e ka lënë vendin në fund të zhvillimit ekonomik dhe social krahasuar me të gjithë vendet e tjerë ish-komunistë?

A ka ardhur koha për një forcë të re politike, jo prej atyre që prodhohen në laboratorët e të njëjtëve?

A është Shqipëria gati?

Dita

 

July 11, 2019 15:59
Komento

64 Komente

 1. Tartufi July 8, 09:33

  Nuk eshte gati nuk eshte gati
  se ne krye eshte I gjati.
  Nuk eshte gati nuk eshte gati
  .
  se I kunderti eshte sakati.

  Nuk eshte gati,se eshte lume

  me miletin qe eshte turrme

  Reply to this comment
  • Axhem Ceta July 9, 13:04

   Zoti Thano
   Quhem Axhem Ceta jetoj ketu ne Tr Jam 50vjec kam qen oficer ne ushtri jam larguar me kerkesen time kam emigruar detyra e fundit qe kam kryer ka qen polic tek burgjet tani merrem me nje biznes familjar jambetuar para flamurit dhe me dhimbset atdheu im qe e kan katandisur si lisi i rrezuar perdhe mjafton te shikosh sa eshte dita e punes ne vendet me te cilat kufizohemi dhe sa eshte ne shqiperi duke u nisur nga kjo kupton sa na duan udheheqesit tane 30 vjecar pastaj po te shikosh pasurit e nentokes son me ato te fqinjeve te ben te ikesh nga mendte kur mendon se kemi krom bakerr nafte per te cilat nuk flitet se kush i merr dhe sa perfiton shoqeria jon nga keto pasuri prandaj un besoj dhe shpresoj se ne shqiperi do te dali nje robin hud qe ti rrezoj keto 3 parti hajdute nga pushteti do ti fusi ne burg te gjith hajdutet politikan dhe biznesmen te lidhur me ata dhe te shpetoj ky vend do jet e veshtire por do te ndodh me eren qe po fryn shum shpejt te tre partit e medha do te katandisen ne karakatina qe sdo tju afrohet njeri ne te kundert ne kete vend sdo ket me njerez te lire vec skllever ne zgjedhje do hyj dhe partia ku un jam pjesetar por e kemi te veshtir te shpalosim programin ton pasi oligarket nuk na lejojn te dalim ne televizor qe populli ta dij se ka njerez qe e duan kete vend pa interes pa rroge 5miljonshe shpresojm qe ne zgjedhjet e ardhshme te fitoj partia ku un aderoj qe ta bejm shqiperin ashtu sic e doni ju gazetatet e thjesht ku te ket pune dhe barazi per te gjthe ku ti thuhet popullit troc kaq eshte jorgani por me kete jorgan do te mbeshtillemi te gjith jo ca te mbulohen dhe te tjeret te ngelen jasht e te ngrijn se ftohti shpresa vdes e fundit

   Reply to this comment
   • Sadik Perleka July 9, 13:14

    Zoterinj deputete cbeni ndryshimet e 2008 ne kushtetute ndryshimet e 2008 e bejne kryetarin e mazhorances diktatòr kushdoqofte ai bejne deputetet te varur prej tije bejne edhe parlamentin te mos kete pushtetin qe i takon me kushtetute edhe presifnca te mos kete pushtet hiqni listat e mbyllura pergjysmoni deputetet e te votohen nga populli bashke me presifntin ndryshe nuk kemi demokraci sadik perleka

    Reply to this comment
    • Ardit July 10, 06:59

     Ne momentin qe dhe Dita iu kundervu Rames, sepse po abuzon me pushtetin, e kuptova qe ka filluar numerimi mbrapsht per te, dhe se po fryn nje ere e re ndryshimi. Njerezit po ndergjegjesohen, dhe po i largohen militantizmit partiak, per t’iu afruar te mires se perbashket per Shqiperine. Po perpeliten maskarenjte qe kane 30 vjet qe i kane zene frymen ketij vendi. Po u vjen fundi.

     Reply to this comment
   • Partizani July 9, 22:48

    I nderuari z.Thano!
    Ne gazeten tuaj botohen mjaft opinione te shume personaliteteve te shquar,por habitem se si nuk merr persiper ndonje nga ju ose ata,qe te investigoje,arsyetoje dhe gjykoje se ,
    1-Pse iu desh ta sajonte z.Rama fantazmen e “bashkeqeverisjes me qytetaret”?
    Cfare e nxiti,ku ngecte,cfare legjislacioni apo mundesie praktike e pengonte etj,qe kete detyre ta kryewnte e gjithe administrata?
    2-Kaq i lire eshte kryeministri,sa te merret cdo jave qe te prezantoje ne kryeministri personat qe u ka zgjidhur ankesat “bashkeqeverisja” dhe pse u dashka bewre kaq reklame kesaj,kur qenka kaq e sukseseshme dhe paska ndihmuar kaq shume qytetaret?
    3-Kur te gjitha ankesat i zgjidhka vetem “bashkeqeverisja”,pse mbahen me rroge qindra zyra dhe mijra rrogtare te “Maredhenieve me publikun” dhe ato te “Komunikimit me qytetaret”,neper institucionet shteterore dhe vendore,kur praktrikisht ato nuk merren fare me ankesat e qytetareve?
    5-Mire ky kryeminister qenka i sugjestionuar me sajesen e tij mashtruese te kesaj fantazme si “bashkeqeverisja”,po qytetaret e thjeshte,a jane te nje mendje me ate?
    Ne gjykimin tim “bashkeqeverisja me qytetaret” e Rames eshte KAPAKU I ARKIVOLIT qe kryeministri antishqiptar i ka vene shtetit ligjor dhe demokracise ne Shqiperi!
    Ne se nuk demaskohet Rama, qofte edhe per kete krim makaber,atehere ne si popull nuk meritojme me shume se sa sundimi i Rames dhe i sundimtareve te tjere si ai!
    6-Ne se vete kryeministri e ka shpallur veten si “kampion” i demokracise dhe eshte bere “theror” ne sherbim te qytetareve,per t’u zgjidhur hallet e tyre te shumta,siu spjegohet qe po ky kryeminister kur nje qytetar i dergon email personalisht atij se “bashkia e Tiranes,nepermjet UKT, po vjedh qytetaret “, ai ne vend qe kete denoncim ta vleresoje dhe t’ua jape per verifikim vartesve te vet,ai ben te kunderten, i kundervihet me hakerrimen arrogante se “UKT nuk varet nga qeveria!”
    Po shtetasit e vet qe vidhen nga pushteti i tij vendor a nuk jane votuesit e tij,qe detyrohet t’i mbroje?
    7-Kur u botua raporti i BB se ne Shqiperi 37% e te punesuarve punonin ne te zeze,pra jane jashte kontrollit te qeverise ose jane pjese e korrupsionbit te adminisatrates se saj!
    Kjo do te thote se keta mijra punonjes nuk u paguhet rroga e plote dhe nuk jane me kontrate pune,pra jane krejtesisht te pa mbrojtur nga ligjet!
    Nga ana tjeter,per keta mijra punonjes nuk jane derdhur kontributet per sigurimet shoqerore dhe shendetesore,qe do te thote se atyre nuk u njihen as vitet e punes per efekt pensioni dhe nuk marrin sherbimet shendetesore falas nga shteti!
    Po keshtu,nga te dhenat zyrtare tatimore eshte konfirmuar se,
    -“Në fund të vitit 2018 borxhet e akumuluara në tatime në formën e sigurimeve shoqërore të papaguara arritën në 13.8 miliardë lekë ose 108 milionë euro. Sipas të dhënave zyrtare nga tatimet këto detyrime u zgjeruan me 20 milionë euro gjatë 2018 ose me 18%.”
    8-Bashkimi Evropian i ka dhënë Shqipërisë 650 mln euro. Fonde këto që janë përdorur kryesisht në sektor të ndryshëm si administrata, siguria ushqimore apo mjedisi.
    Ky eshte lajmi,por se cfare efewktiviteti paten keto miliona,askush nuk thote gje!
    Por populli i ndjen ne kurriz se jo vetem asgje nuk ka ndryshuar,por cdo gje po shkon ne humnere!
    -Ka 5 vjet,qe ne shtyp eshte denoncuar se buka prodhohet me miell kanceroz dhe as kryeministri,qe eshte hazerxhevap edhe per nje rromuze femijesh,ka heshtur!
    Po keshtu edhe media ka heshtrur pa llogaritur prokurorine!
    Te ushqesh nje popull te tere me buke qe prodhohet me miell kanceroz,me mish me hormone,fruta,bulmet,bostan,domate,kastraveca etj do te thote se qeveria po kryen GENOCID SHTETEROR haptaz!
    A mos valle ne shqiptaret jemi bere kavie eksperimentale njelloj si roberit e luftes ne kampet e perqendrimit nazist si ne Aushvic,qe aq qejf e ka marre kjo qeveri ate te Tepelenes?
    Rama shporru!
    Dhe kete ia kerkon nje socialist i vertete nga ata qe kane mbetur ne minorance ne Rilindjen e sotme tradhetare!
    Do me kundershtojne shume tru shplare rilindas per kete qe po them,ndersa une do u pergjigjesha me fjalet e mencura te gjeniut Volter qe thote se,

    -” Është e vështirë t’i çlirosh budallenjtë nga zinxhirët të cilët ata i adhurojnë”!
    E adhurojne Ramen dhe sundimin e tij antipopullor pikerisht se jane te tille sic thpte Volteri!
    Le te provojne po munden te kunderten!
    E verteta e sakte nuk gjendet kurre ne mes te turmes,sa do e madhe qofte,por ajo gjendet edhe tek nje NJERI I VETEM!
    Kete te fundit e ka thene gjyshi im i ndjere!

    Reply to this comment
    • ligor July 12, 22:08

     Pershendetje
     bashkeqeverisja me qytetaret eshte thjesht show i radhes se nje kryeministri te deshtuar qe kerkon te krijoje imazhin se ai dhe vetem ai mundet te zgjidhe problemet e Shqiptareve , pra ju jep zgjidhje jashte institucionale , sepse institucionet sipas atij nuk jane aq te pakoruptuara sa ai , pra edhe pse diku brenda qeverise se tij mund te kete shkelje apo neclizhenca atehere problemet zgjidhen shume kollaj duke ju drejtuar mesise mbi toke qe eshte shkelqesia e tij lideri global qe as punet e fshatit te tij nuk ka regulluar dot
     Por ketu del lakuriq para Shqiptareve sepse ka 6 vjet qe ben sikur qeveris , por akoma nuk ka krijuar institucione te besueshme te cilat te jene te afta te zgjidhin problemet per te cilat paguhen , pra ai vete perfaqeson nje shtet paralel me institucionet

     Reply to this comment
   • Raimond vlonjati July 16, 05:01

    Po prandaj ikin Shqiptaret ne turma te medha, perdite nga Shqiperia,
    duke mbushur metrote e Frances, Anglise, Italise, GJermanise etj,
    , saqe ne numer emigrantesh ne keto vite te qeverisjes se ketij hajduti ,
    ja marin edhe Sirianeve qe jane ne gjendje lufte ,

    Se ky miresine e qeverise se tij e mat me taksat e larta

    Duke qene se hajduti Rama I ka taksat me te larta edhe se Amerika,
    atehere
    duhet te jete qeveria me e mire e Shqiperise ..lol

    Reply to this comment
 2. Kokpalari 21 janarit July 8, 09:38

  Nuk eshte dot gati pa u zhbere Rama-Berisha e 2008.

  E kane mbyllur tregun politik, e kane monopoliziuar, kane garantuar rotacionin, edhe sikur 10 veta vetem t votojne.

  E keqja eshte qe sot per sot vetem keta vetë qe e ben mund ta zhbejne 2008-n

  Si i behet?

  Kush do ti detyroje?

  Reply to this comment
  • Aladini me eskorte July 8, 09:40

   Te jet gati do te thote te kete FRYMEN per ndryshim, t mberrij shpirti i ndryshimit.

   Ai nuk pyet per pazaret e dy funderrinave.

   Ai i merr perpara dhe i djeg si minjte brenda vilave te tyre te ndyra ne Lalz dhe Surrel

   Reply to this comment
  • Feniks July 8, 11:43

   Ne se njerez te afte,trima,atdhetare e te sakrifices duhet te dalin pa humbur kohe dhe te shpallin PAMFLETIN E TYRE POTITIK,per ringjalljen e shtetit shqiptar tashme te rrenuar!
   Por asgje nuk do jete e besueshme per shumicen e popullit pa i bere me pare GJYQIN E HISTORISE te ketyre 29 viteve rrumpalle!

   Reply to this comment
 3. Arben Duka July 8, 09:42

  Vetëm nëpër këngë,
  jemi të pandarë,
  sepse sot shqiptarët,
  janë të përçarë!

  Janë të përçarë,
  tamam si me thikë,
  këtë na e bëri,
  kurva politikë!

  Jemi gjithandej,
  parcela-parcela,
  kjo përçarje-rrënjët,
  i ka shumë të thella!

  Ndarë e përçarë,
  taborë-taborë,
  tridhjetë vjet në skenë,
  të njëjtit aktorë!

  Të njëjtët aktorë,
  porsi nga fillimi,
  nga këta ne presim,
  të na vijë ndryshimi!

  Të gjitha të ligat,
  vendit ja kanë bërë,
  duhet që me kohë,
  të iknin të tërë!

  Sot kemi përballë,
  dy kampe armike,
  krejt ka degraduar,
  kjo klasë politike!

  Besimi dhe shpresa,
  me këta na humbi,
  Kur një forcë e re,
  do duket gjëkundi?!

  Reply to this comment
  • Ilmi July 9, 00:14

   Arben duka je me i madhi njeri i ndershem dhe i se vertetes , po ku ti gjejme ato idealet? Pislleku gjithmone del siper ujit, deri tash nuk kemi pare me te mire ky igjati bare me pak duket mashtrus e karaduz, uroj te dsli nje idea l por veshtire shqipta r te tille te kemi sot. Po pati bisht ne do ja zmadhojme, po nuk pari do ja veme.shiko Sali serbin si keto 29 vet i ka gjet e vu bishta te gjithe atyre qe nuk i binden ati.! Jete te gjate e shendet te uroj ty e z. bedri adrianit po i merr lundra uj ka pak keqardhje per te,qofsha i gabuar.

   Reply to this comment
 4. Emigranti July 8, 09:48

  Ja po e ben Edvini duke prodhuar parti alla Astrit Patozi
  Ose te huajt duke prodhuar tip Rudina Hajdari, vajza e nje ordineri te vrare nga rrugacet dhe e nje mamaje simbol te korrupsionit me gjyqesor qe vazhdon ben operacion plastik bythet edhe 60 vjec.
  Dhe presin t ngjisi ne popull.
  Cfare budallalliqesh
  Cohuni o zoterinj te Dites bejeni vete, dilini per zot, testojeni ate pjese te shqiptarise qe ka ngelur akoma aty ne ate vend te nemur, na beni nje thirrje dhe ne emigranteve, mbase na ka ngelur dhe pak takat.
  Por vetem pasi te shohim me fytyren tallëse ne mut, Saliun, Met kokmadhin, Edviner e gjithe fatmiret, vangjelet, idrizet e shushunjat e tjera
  E kryni dot?

  Reply to this comment
  • Nebi Surreli July 8, 19:41

   Me mendimet dhe shkrimet e tyre, gazetaret dhe bashkepunetoret e Dites kane kontribuar dukshem ne ndergjegjesimin e qytetareve, dhe eshte padyshim mbajtja prej tyre e nje qendrimi nga me te respektueshmit dhe dinjitozet ne krahasim me restin e mediave bytheshitura, ajo qe u jep atyre mundesine reale per t’u bere iniciatore per themelimin nje force te re politike, e cila do te mund te konkretizonte ndryshimet e premtuara ne 2013, por te flakura fill pas fitores ne koshin e plehrave rilindjotase.

   Shuplakat masive qe morri politika majtas-djathtas prej sovranit ne zgjedhjet e 30 qershorit jane mjaft domethenese.

   Ato duhen trajtuar jo vetem si shprehje e mosbindjes civile, por edhe si nje gatishmeri e tyre per t’ju bashkuar nje rryme te re politike, e cila nga ana e saj do ta sanksiononte ne statut si prioritetin numer nje venien e gurit te themelit te shtetit te se drejtes ligjore.

   Sot nuk kemi asnje parti. Sot kemi vetem ceta te privatizuara, ku fjala e njeshave nuk behet dysh.

   Sot nuk kemi asnje parti, e cila te krenohet si dikur ne diktature per mbeshtetjen e fuqishme popullore. Nese regjimi autoritar i Hoxhes i bente qefin vetes, keta te sotmit as qe e kalojne nder mend nje gje te tille, pasi pakenaqesia ndaj marrezive dhe bemave te tyre nga me te paskrupullta ka arritur kulmin.

   Sot nuk kemi asnje parti, se ciles mund t’i besosh qofte dhe premtimin me minimal. Humbja e besimit ke politika eshte njelloj sikur te gjendesh ne mes te udhekryqit dhe te mos dish se nga t’ja mbash. Humbja e besimit ke politika eshte per nje popull e barazvlefshme me certifikaten mortore. Tkurrja e popullsise si pasoje e largimit masiv dhe sidomos emigrimi i trurit, eshte pasoje e keqqeverisjes. Kete s’e lot as topi dhe pike.

   Sot nuk kemi asnje parti, e cila te kete ne programin e saj politik riatdhesimin e emigranteve shqiptare, me kusht qe atyre t’u mundesohen pak a shume te njejtat maredhenie pune si ne vendet ku ata kontribojne prej vitesh.

   Do te mjaftonte vetem ky mosinteresim nga ana e tyre, do te mjaftonte vetem kjo lloj skutherie dylberesh, per t ‘i nxjerre parti-bandat cullak ne syte e te shqiptareve te interesuarve per t’u rikthyer sa me pare qe te jete e mundur ne atdhe.

   Reply to this comment
 5. Devis Shehu July 8, 09:49

  Shoqeri ne krize!! Jemi ne nje situate qe nuk ka asgje normale. Normale ketu jane cmendurite qe shohim e degjojme perdite. Shohim nje parlament qe vetem parlament nuk eshte::: ska qene prej 30 vitesh sepse aty flasin kot :: po kot fare! Flasin per gjera qe skan lidhje me hallet e problemet tona dhe votojne ligje qe i sherbejne vetem atyre! Konfliktohen per ide idiote dhe e mbajne debatin ne nje nivel mizerabel intelektual sa detyrojne dhe nje popull te tere ti nenshtrohet nivelit te tipit Nard ndoka. Flamur noka Tao tao e lloj lloj intelektuali analfabet qe ne fund te cdo fjalimi ne parlament i fut nje te zgerdhire a thua se jane aty per humor e jo per te udhehequr nje popull! E ne nuk reagojme: se presim te na shpetojne: se jemi te percare nga bindje idiote qe na kane mbushur me mllef e urrejtje per njeri tjetrin dhe qe kemi bere sehir kur keta kane grabitur cdo gje ne emer te shtetit per nevoja personale! Flasin ne emer te shtetit kur besoj se 80% e tyre se ka haberin cdo te thote shtet! Na kane vjedhur dhe e tregojne hapur dhe ne nuk reagojme: po na poshterojne perdite neper institucione e ne perseri nuk reagojme: Pse???? Sepse jemi ne krize identiteti si popull ! Sepse kemi zene vendet e gabuara ne shoqeri dhe prej andej cdo gje qe pasohet detyrimisht te con ne drejtime te gabuara! Aq te gabuara jane sa nuk reagojme per veten por per liderat! Nje popull indiferent eshte i destinuar te nenshtrohet!!!?

  Reply to this comment
 6. Buzuku July 8, 09:50

  Mos doni Saliun mo, mos valle Munike Kaponen, apo Lul mavrine…? He de gjeni ate te duhurin dhe.. dakord!

  Reply to this comment
 7. anticensurë25642654 July 8, 09:54

  rama ka të drejtë për atë që thotë!!
  “A është Shqipëria gati?”për të ndryshuar??
  JOOOOOOOOOOOOOOO!
  përsa kohë ne do të zgjedhim “TË KEQEN MË TË VOGËL”,për aq kohë nuk do të jemi gati!!
  çfar do të thotë “E KEQJA MË E VOGËL”??
  do të thotë fare e fare thjeshtë zgjedhjen e pjesës së politikës që nuk është në pushtet!!pra atë që deri dje e quanim “TË KEQEN E MADHE” sepse kishte pushtet,dhe e zëvëndësuam me “TË KEQEN MË TË VOGËL” që nuk kishte pushtet!!e kështu na doli që ” e keqja e vogël” sapo mori pushtetin na u bë “e keqja e madhe” dhe e “keqja e madhe”pasi ra nga pushteti na u bë ” e keqja më e vogël”!
  duke qënë se jemi popull pa kujtesë,ne vazhdojmë e ndërrojmë vëndin e të këqijave!!pra bëjmë atë që quhet ROTACION I TË KËQIJAVE!!
  përsa kohë shqipëria dhe shqiptarët do të mbajnë mentalitetin ngushëllues “se ka dhe më keq”,për aq kohë do të dunohemi nga të dy të këqijat!si nga ajo e MADHJA,dhe nga ajo e VOGLA!
  ne duhet të ndryshojmë mentalitet,duhet të zëvëndësojmë “ka dhe më keq” me “KA DHE MË MIRË”!
  e në të njëjtin moment të fillojmë e të kërkojmë më të mirën,të hedhim poshtë si të “keqen e vogël” dhe “të keqen e madhe” dhe ti zëvëndësojmë me “më të mirën”!
  prapë kjo nuk sjell ndonjë siguri absolute!!sigurinë absolute e sjell kontrolli,kritika që ditën e parë të ardhjes në fuqi të forcës më të mirë që kemi votuar vetë!!
  për të bërë këto që po them,duhet shumë shumë ndryshim brënda nesh!!gjëja më e vështirë është ndryshimi i vetvetes!pa ndryshuar vetveten nuk mund të pretendosh të ndryshosh tjetrin!!
  prandaj ne nuk jemi të pregatitur!prandaj si rama,berisha,zagarët e tyre të sotëm,prandaj dhe zagarët që do të lindin nesër për tiu zënë vëndin qënëve të sotëm do të na sundojnë për një kohë shumë shumë të gjatë!!
  pordhët e ramës janë të njëjta me fëndët e berishës!dje ishte e kundërta!berisha ishte në pushtet dhe kishte mundësinë të pirdhte,sot e ka rama!!
  ndryshimi është zero!vetëm evoluimi është më i madh!!
  prandaj nëse nesër do të zëvëndësojmë të këqijat,nuk do të kemi gjë tjetër veçse evoluimin e të keqes së radhës!!
  e keqja e keqe do të mbetet,nuk ka rëdnësi se si e ka mbiemrin!!

  Reply to this comment
 8. intelektuali July 8, 10:21

  Nje gje eshte fare e sigurt po te gjykojme nga shifrat e hajnise makaber antishqyptare:

  QEVERIA E EDVIN DROGES ME BASHKIM ULAJN&LUKUNI ESHTE QEVERIA ME HAJDUTE QE KEMI PATUR DERI TANI

  dhe:

  Kete te vertete lakuriqe e kuptojne edhe kalamajte e rruges.

  Reply to this comment
  • lori July 8, 15:06

   Karabushi intelektual paske fillu me shkry gegnisht.Aferim.Bashkim Ulaj eshte antar I PD financuesi kryesor I saj.Zyra e shtepia ku jeton shefi yt Sali Berisha jane dhuruar nga Bashkim Ulaj shefit tend.Korruptuesi kryesor I drejtuesve te PD e I lidhue si mishi me kocke me PD vevanti Berishen e Bashen eshte tropojani E MIKU YT bASHKIM uLAJ

   Reply to this comment
   • Lili July 9, 02:27

    Edhe?
    Kjo vetem se verteton se horrat behen bashke siçu bane dje per kushtetuten !
    Mbaroj koha e lojes pozite opozite te ppshse!

    Reply to this comment
 9. ETHEM LALAJ July 8, 10:25

  E NDERUAR D I T A:UNE SI QYTETAR MBI 75 VJEÇAR MENDOI SE KM RAMA KA TE DREJTE.PSE:
  1-NE 30 VITE TE GJITHA QEVERIT E DJATHTA E TE MAJTA NUK KAN BERE AQ SA KA BERE RAMA NE 6 VITE.KTE E VERTETON DHE PRESIDENTI ME I MIRE-ALFRED MOISIU DHE RILINDASI KOSOVAR-REXHEP QOSE,TE CILET I KAM LEXUARE ME VEMENDJE.
  2-QEVERIT E DJATHTA VETEM KANE SHKATERRUARE VENDIN QE NGA 1992 ME TEORIN E SHKATERRIMIT E TE ÇEKUT TE BARDHE,KU VENDIT I JANE SHKAKTUARE MBI 2 MILD.DOLLARE DHE MBI 20.000 TE VRARE.
  3-QEVERIA NANO U AUZUA PER DISA KAVANOZA REÇEL,POR U FUT NE BURG PREJ SALIUT DHE VENDIMI GJYKARES E QUAN TE DENUARE PA FAJ.NANU ISHTE KOPETENT POR LIBERAL DHE I BERI LESHIME SALIUT PASI MORI 80.000 $ NGA SALIU PER BURGUN QE BERI.
  4-A.MEKSI QE BISHTI I SALIUT DHE U BENTE KARSHILLEK KRIMEVE TE TIJ.SAQE U TREMP NGA VRASJA E SALIUT NE RINAS..DHE HESHTI.NDRYSHE DO E PSONTE SI A.HAJDARI E S.OLLDASHI.PO TREGOHET I ZGJUARE QE NUK FLET SHUME PER ASNJE..!
  5-META-U SHQUA PER VJEDHJEN E FKORIRIT TE KRRABES I AKUZUAR NGA SALIU.POR DHE TE VIDIOS 7 % ME PRIFTIN APO TE AFERES ÇEZ.ETJ.
  6-MAJKO-ESHTE I AKUZUAR PER SHPERDORIMIN E PRONAVE NE USHTRI NJELLOI SI KM E THERE,POR QE NUK ESHTE SULMUAR FARE NGA OPOZITA.PERKUNDRAZI I BUZQESH TA GRADOI PAS RAMES QE TA RREZOI SHUME SHPEJTE VETEM ME MILITANTET E LAÇIT E TE MAMURRASUT-SIÇ PERSERIT SHPESH SALIKRIMI.
  -PRA,RAMA DERI SOT ESHTE ME I MIRI,NDONSE OPOZITARET E LEMERISUR ME FEKALE DERI NE BRES VETEM DO SHPIFIN E SAJOJNE ME VIDIO TE TIPIT BABALE.
  -RAMA FITOI 1000 PIKE ME BERJEN E ZGJEDHJEVE ME TE MIRA NE 30 VITE NE 30 QERSHOR ME MIRATIMIN AMERIKAN E EUROPIAN,KU 4 KRYEPOZITARET U ESHTE FUTUR KOKA NE PRAPANICE PREJ TYRE DHE TE FILLOJNE REFORMIMIN DERI NE 2021.ÇDO VONESE E PROTESTE TE DHUNESHME..DO CILESOHEN SI GRUP TALEBAN -TERRORIST.
  -DOSJET E KRIMIT 30 VJEÇAR I KA NE DORE FBI.PRITET SPAK E BKH.DHE FILLIMISHT DO SHKOI NE “HOTEL REÇI” 4 -TERSHJA OPOZITARE QE PO DEL HAPT KUNDER SHBA+BE.
  -RAMA DO U PERGATIT KUSHTET E HOTELERISE DHE PAS 2021 MBASI TE PETFUNDOI REFORMA NE DREJTESI…DO SHKOI DHE VET ATJE..NESE KA LYER DUART EDHE AI..PIKE.Nga ish ushtaraku madhor mallakastriot i preferuri i D I T E S-Jo anonim.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 8, 10:48

   Cfare kafshe eshte:

   “KOPETENT”

   O Kafsha enveriste e pyllit me germa te medha ETHEM LALAJ?

   Reply to this comment
   • Tosi dhe Bushati July 8, 12:25

    Na mbyti Dia e nates ne median Shqiptre! Lloj lloj matrapazesh shkruajne artikuj,njerez pa moral,debile,medioker,gjysem analfabete marrinpersiper te kritikojne dike per komentin duke i quajtur ‘kopetenti”. Shkruhet “kompetenti”! Mesoni shqip, shkruani drejt te dashur shqiptare dhe lerini polikanet vrases te dalin para ligjit! Akoma zihen njerezit per te mbrojtur politikanet!

    Reply to this comment
  • zani partizani July 8, 16:01

   Idiot madhor prej mallakastre.

   Reply to this comment
 10. Feniks July 8, 11:44

  Ne se njerez te afte,trima,atdhetare e te sakrifices duhet te dalin pa humbur kohe dhe te shpallin PAMFLETIN E TYRE POTITIK,per ringjalljen e shtetit shqiptar tashme te rrenuar!
  Por asgje nuk do jete e besueshme per shumicen e popullit pa i bere me pare GJYQIN E HISTORISE te ketyre 29 viteve rrumpalle!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 8, 12:30

   normalisht thuhet se kur njeriu prek fundin,atëherë ka vetëm një mundësi!!
   të ngrihet!!
   ky është me të vërtetë fundi i fundit!!më poshtë vështirë se mund të biem,por mesa shoh unë e kemi vështirë të ngrihemi!!

   Reply to this comment
 11. Jimi July 8, 12:44

  E megjithate edhe per ca kohe kjo eshte qeveria me e mire, jo ajo qe duam, pavaresisht mllefeve te k/redaktorit!

  Reply to this comment
 12. Ish ushtaraku jo madhor, Major Grade July 8, 12:47

  O madhor Ethem Lalaj,
  Atë “h” kot e futni në emër, kur shkurt të thërresin Etem.
  Vdiqëm për një çik luftë por na iku karriera kot. M.gj.atë rrogën me status e marrim. Unë luftova diçka nga Kosova.
  Pyteje test si madhor që nuk pate rastin të luftoje vetëm 5 minuta:
  Nga ndryshon pistoleta TT nga mortaja 82.5.
  Basti: kec kremenari.
  Attention, an officer on board

  Reply to this comment
 13. HOMORA July 8, 13:01

  ketij çdo stine i jep halysinacjione por ne ver e paska pisk punen,sepse eshte ne nevroze vegjetative.
  ky eshte gjeni.
  e ne te mjeret qe zbesonim ne forcen magjike te gjenive.
  ja ku e kemi si malet e shqipnis mu perballe hundes sone.
  faleminers o aladin qe na hudhe ket gjeniun ton knej nga shqiperia,biles as qe e ferkove llampen per ket gjeni te veçante si ky qe na i dhe si trashegim.
  Oh i mjeri popull,oh e mjera shqiperi,oh te mjeret ne dhiaspora,kena turp me thon qe jena shqipetar,na zen tmerri kur na shohin pasaportat,sepse e ndjejem qe policet kane nje te qeshme te pa perbajteshme ne thellesine e tyre shpirterore.
  Kena frik me morr rrugen e venit qe te na krenohen femijet me shqiperine e origjines se tyre.
  Kena frike se shoket e shoqet e tyre te shkolles do tallin meneren sa ta morrin vesh qe eshte me dubel nacionalitet,allbanez et…
  Oh çna ka gjet zullumi dhe belaja!!!
  Ky po na i ul koken ma poshte se komunizmi,kena prek funin e tokes,po na tallandiset shpirti e zemra e ky tall me neren akoma me popullin e drobitur,te raskapitur dhe te uritur.
  O mema shqiperi çfare krimesh ke bere qe te vuash kete perdhunim kaq te pa meshirshem???
  O kombi shqipetar çfare aktesh makabre ke kryer qe te vuash kete poshterim kaq barbar!!!
  Ky po na i merka frymen pak e nga pak,komunizmi ta fuste i plum e bije rehat,po ky ta qiska shkumen nga bytha.
  Kush ishin ata mjerane qe e sollen ne fuqi kete te letuar,ky as trun qelpiçi nuk ka e jo me te drejtoje nje komb.
  Ne çfare mekati ke hy moj shqiperi qe te dermohesh nga mekatare me tru te pashplare?
  Ky e paska vapen si psikotrop shpirteror.
  Paska vdek njeher e pergjithmone shqiperia e bashke me te dhe shqipetaret.
  Oh po shkoj te kerkoj nacionalitetin Marsian apo te Andromedes.
  sa po u vonoka sot naveta kozmike.
  Mathjani se ufot kane pushtu shqipnin.

  Reply to this comment
 14. Plaku Xhuxhumaku (qe nuk duroi dot pa komentuar) July 8, 13:21

  Ky Edvini e di qe eshte bajge, po bajge ama. E krahason vehten me mutin dhe thote qe une jam me i mire. Harron i ziu qe edhe bajga eshte mut kafshesh, pra nje mender mut eshte edhe vetë.

  Reply to this comment
 15. Dhimbia e madhe popull. July 8, 13:24

  Eshte KOHA qe duhet vene PIKA mbi “I”!(dhimbien)
  Parathenia me votimet e 30 Qershorit e tha fjalen.

  Te genjesh veten eshte me e keqia….Nje gje me pelqen sot qe ne”Dita”- KOMENTET flasi, per nje hall; ndryshimin e gjendies qe ndodhet vendi..faleminderit se pari koemtuesit direkt si Ethem Lalai, verte Lalagjon..
  Duhet pasuar te tillet.Drejt flet dhe “emigranti” qe me te drejte kerkon te merret fjala, mendimi, deri vota e emigranteve te kudondodhur.
  Hiqe dyshimin “anticensure” kur thua; “e kemi veshtire te ngrihemi”..te mos ngrihesh do te thote te pranosh vdekien.Pa tjeter “NGRITIA”permes VOTES, jo si mendojne deri vepruar ekstremistet, qe krenohen me funderinat e kombit, “laciotet” me “”saliotet e metotet me shoke..
  Pa tjeter duhet shoshitur qeveria RAMA,ata;qe hiqen si e “vegjelise”,po jane te “parise”. Po”e majta e bashkuar ” duhet te qeverise.
  Dhimbia e madhe popull.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 9, 10:23

   o Dhimbia e madhe,
   popullin lëre në punë të vet,boll e përmëndin langot e politikës!
   tashti ti këthehemi diskutimit!!
   ti thua “ne ngrihemi,por me votë”??
   me kë votë o i dhëmbur??
   me atë që na i vjedhin si në rruzhdie të fierit a si në baftishanë e dibrës??
   mos vallë është numëruar ndonjëherë vota jonë??mos vallë është mbrojtur vota jonë??
   ne nuk jemi ngritur asnjëherë në tërë kuptimin e fjalës për të fituar diçka!!ne marrim si pushka e jevgut a flaka e kashtës dhe sapo mbyllet java jemi të lodhur e na kanë shkuar brekët në tokë!!kështu që na duhen disa vjet të marrim veten!!
   sepse ne nuk ngrihemi prandaj na përdorin si bagëtia!!
   si sundimtarët dhe bajraktarët!!
   shiko popullin e trashë shqiptar!!
   njëri krah shkon pas të parit që ka pushtetin!ky sundimtar pasi i ka gënjyer si derr,pasi i burgos për një tel të lidhur në shtyllën e gabuar,pasi ju vjedh paratë dhe bën sikur jua jep oligarkëve,për ti marrë vetë,në fund i rimashtron duke ju thënë se unë jam mut më i mirë se ai muti që qelbte dje!!
   krahu tjetër shkon pas kriminelit hajdutit të çmëndurit që e ka shkatërruar shqipërinë në mënyrë periodike!!sa herë ka pasur në dorë dajakun!!pra mund të themi se është një shkatërrues serial!!
   dhe krahu i tretë,ai më i madhi bën gjum berati!!nuk i ha palla për askënd!!e vetmia gjë që bën,gjat kohës së lirë!?është qurravitja!!
   dhe së fundi një pjesë e vogël,shumë e vogël,është për këtë vënd!!kjo pjesë jo vetëm që nuk ka gjë në dorë,por dhe kur e thotë fjalën e saj!?i vërsulen zagarët e paguar,zagarët budallenj,tërë ajo pjesë që shtypet njëllj si ata,për ti mbyllur gojën!!
   sepse janë dembel të ndryshojnë gjëndjen,por të zellshëm për të tërhequr e për ti mbajtur në batak dhe ata pak njerëz që duan të dalin prej tij!!

   Reply to this comment
 16. 01 vlora July 8, 13:29

  Po krijo një parti o Thano se shumë i zoti.

  Reply to this comment
 17. katarakti July 8, 13:52

  Jam dakort me ata qe shkruajne se pavaresisht te gjithave, qeveria e Rames mbetet, tani per tani, me e mira e mundshme. Tani na mbetet te presim nga Adrian Thano me Arta Daden qe te na krijojne nje parti te re antifashiste dhe anti Mit’hat!
  Ndofta Shqiperia ka nevoje vertet per nje parti kombetariste socialiste. Sepse dihet qe Rama nuk eshte i majte dhe PS-ja, alias Rilindja, eshte kthyer ne nje parti te qendres. Por gabimi me i madh tani do te ishte qe “Dita” te na shpallte krijimin e nje partie kriptokomuniste, me pushtetin gjithe sovjeteve, me nostalgji per Enverin dhe periudhen e tij etj etj.Me devizen:”Ishim me mire, kur ishim me keq”. Qe ne fakt perben edhe praktiken editoriale te kesaj gazete.
  Nje parti e tille do te ishte jashte kohe. Zgjidhja per mua eshte qe partia socialiste te zhvendoset majtas, aty ku e ka vendin e vet dhe te ndiqte nje politike ekonomike nacionaliste. Dmth qe pasurite e vendit te shfrytezoheshin nga vete shteti shqiptar me ane te PPP-ve te keqperdorura dhe te keqperfolura. Te zgjidhte ministra kompetente dhe me eksperience dhe deputete me nje barre mend dhe me reputacion ne popull. Jo si xholat dhe kllounet qe ka zgjedhur Rama. Ka shume vend per ndryshime dhe permiresime te PS-ja.

  Reply to this comment
 18. Ura e perroit July 8, 13:54

  Shqiperia ka marre hijen e rende te shokut Sali dhe e ka teper te veshtire te ndryshoje imazh. Keto hiena i kane bere nje dem te madh kombit. 30 vjet e kane marre penge demokracine.Kur te groposen keto kerma shqiptaret nisin jeten e lire, si gjithe popujt perendimore.

  Reply to this comment
 19. Orakulli i Dypakut July 8, 14:14

  Kjo eshte nje shprehje intelektualish jo mikpritese qe e perdor dhe meç duket ju paska bere pershtyje ne mes te 1001 skandaleve me PPP-ra, drogera, mungese kinfidencialiteti etj etj qe perdoren si gjethe fiku nga disa per shpelarje trrruuurii. Dhe per disa per larje b*the publike.

  Reply to this comment
 20. Xha Beqo July 8, 14:47

  Plotesisht e vertete. Qeveria me e mire qe kane pare shqiptaret deri tani.

  Reply to this comment
  • Lexues Athine July 8, 15:56

   Ciprasi i shpetoi nga kriza dhe i thane Mjaft.
   Ne jemi ku therret qameti dhe militantet vazhdojne me brohorima.
   Pika qe nuk ju bie

   Reply to this comment
   • Lili July 9, 16:29

    Ketu eshte problemi keni politikanet qe meritoni mbasi dembelet nuk fiqirojne me trute e tyre po edhe trute i kane ne pause edhe flasin vetem me sloganet e Njishave! Faji eshte tek dembelet shqiptare , jo tek barinjt e ketyre qe bejne siç e gjejne vendin me ba! Dillni pak edhe shtegonju frenat edhe keni me pa si do ndryshoje puna!

    Reply to this comment
 21. Zgalem July 8, 14:54

  Vjen mengjezi dhe pa kenduar kendezi
  Ne fund te ketij opinioni , do t’i pergjigjem pyetjes te editorialit drejtperdrejt. Le te shofim shkurtimisht cilet jane aktoret e tregut politik .
  Mbasi dogji te tera mandatet e perfaqesimit , opozita , ne 30 Qershor , dogji dhe te drejten e votes . U konfirmua statusi i saj saj extra institucional .Jeta ecen. Pluralizmi funksionon , sepse opozita e ligjshme eshte pjese e Kuvendit .Nuk u vertetua “profecia “ e Presidentit se do te kishte perplasje civile, qe vet Ai e pergatiti ne ethet e dy dekreteve zgjedhore .
  Ne kete bojkot vetvrases , opozita e rruges , nuk arriti rrastesisht . Eshte filozofia e dhunes dhe e bojkotit , konsoliduar per 3 dekada .
  Qeverrite e drejtuara nga Berisha , si ne pozicionin e Presidentit dhe ate te Kryeministrit , kane qene plotesisht autokratike , te dhunshme dhe me fytyre kriminale. Eliminimet fizike , si rrasti i Remzi Hoxhes , vrasjet e drejtusve te UCK , qe ka dencuar H. Thaci .Vijuan me Gerdecin , 21 Janarin. Urrejtje dhe plumba , kjo eshte panorama e qeverrisjeve Berisha . Keto lloj qeverrie , qe u quajten Rrumpalle , krijuan analfabetet dhe universitet fantazme . Nuk do te zgjatem , ne kete teme te gjate .
  Nafta e kontrabanduar nga Berishes vrau kosovare dhe boshnjake . Ne regjimin berishian , prodhimi industrial hengri vetveten . Shume militante nuk paguanin energjine , ujin etj . Me urdher te tij , u hapen depot e armeve te ushterise , kur moren pepjestime alarmante konfliktet . Koha vertetoi se Berisha ishte nje bandit politik , i ardhur nga fronti komunist dhe i maskuar si demokrat . Jam munduar , te gjej ndonje premise pozitive te qeverrisjeve Berisha , por me kot . Berisha mbeti nje tiran , qe ka parazituar ne politiken shqiptare , me dore te hekurt , me licence demokracie te fallsifikuar .
  Ne opozite Partite e djathta te drejtuara nga Berisha , Mediu , Basha , kane mbajtur te ndezur frymen e konfliktit , bojkotit dhe luftes frontale me perfaqesus te kundershtave politike , por dhe kunder gjithe popullit. Kryeministrat dhe Presidentet socialiste , fillo nga Bashkim Fino , Ilir Meta , Ylli Bufi , Pandeli Majko , ndoshta dhe F . Nano , gjat qeverrisjeve te tyre , nen presionin fizik dhe moral te Berishes , here kane bere aleance me te dhe here , kane ndjekur shembullin e tij , me ose pa dashje . Marveshja e tij me Edi Ramen , ndryshuan kushteten brenda nates .Nje epope berishiane, ka pas qene kultivimi I canabisit ne Lazarat , qe u perhap kudo ne Shqiperi , per t’u bere problem europjan dhe boteror . Qeverrisjet Berisha , ne pushhtet dhe opozite , jane ngjyra reale e 25 viteve tranzicion .
  Bojkoti i Parlamentit nga grupi idrejtuar nga Basha mori karakter me te theksuar agresiv , jo vetem ne qendrim , por dhe ne vleresim . I quante parlamentaret kriminele , kur ende nuk ishte thare gjaku i 4 shqiptarve , qe u vrane me urdhrin e tij . Nuk mund te thuhen dy fjale pozitive ne jetshkrimin e tij politik , por vijon te jete Kryetar i PD dhe i opozites .
  Protestat e Opozites vetqueshin mos bindje civile, por ishte lufte e organizuar , kunder rendit kushtetus . Nuk pranonin dialog , me Kryeministrin legjitim dhe ju drejtuan rebelimit permanent revolecionar. Vendosen edhe djegjen e mandateve , qe u pat dhene populli , nje gjeme e pa degjuar ne asnje vend te botes mbare . Veprimi opozitar mori karakter taliban . Kete situtate e rendoi Presidenti Ilir Meta , qe nen influencen e opozites , per te mos thene familjar , anulloi daten e zgjedhjeve , duke kryer nje atentat te paster kushtetus .
  Opozita godet me gure dhe molotov , presidenti godit me dekrete , qe fillojne me dekretimet e ministrave dhe u mbyllen me dekretimet e zgjedhjeve . Bukur e cilesoi opozitari Murrizi : “dekretet e Presidentit , jane kthyer si ftesa daseme “ , per ta vazhduar kete ide , keto dekrete mund t’i cilesojme “molotove institucionale” , kunder qeverrise se ligjeshme .
  Katrahura , qe krijoi Berisha dhe opozita jasht parlamentare , ne keto 6 muajt e fundit , synonte te mbyste ne djep reformen ne Drejtesi , qe pretendohet te jete fundi i tranzicionit demokratik , mbarsur me krim , korrupsion dhe megallomani politike te ngritur ne sistem .
  Shqiperia , per gati 3 dekada duroi vuajtjet e pa shoqe te berishizmit barbar , qe i kane shkaketuar plage te renda , trupit te kombit ,disa te pa sherushme . Dy balozet , Berisha dhe Meta , si miq te idealit , thyen koken moralisht ne murin e hekurt te demokracise , qe krijoi populli me 30 Qershor . Ne ket date historike u nda gruri nga egjera . Qeverria u votua , pavaresisht konsumimit , qe te ben pushteti .
  Merite te madhe , ne kete perpjekje titanike , per demokracine pluraliste ka PS dhe kryetari i saj, Edi Rama , energjik , popullor , dhe i pa perkulur Nismetar dhe mbrojtes i reformes ne drejtesi . Eshte domosdoshmeri te behet me bashkepunus dhe me pak ironik me kundershtaret politike .
  Askush nuk e ka perjashtuar PD , nga institucuionet . Ka mbivleresuar veten , por vjen mengjezi dhe pa kenduar kendezi .
  Ketij formacioni te rendesishem politik i duhet nje Dritero i dyte , per t’u ndare prere nga Berisha . Opozita parlamentare dhe elementet e vertet demokrate , do te gjejne forca , ta ribejne PD . Nje Parti moderne demokretike e meriton Shqiperia.Nuk i shkojne , per shtat demokracise dhuna , bojkoti , revolucioni .
  E djathta aktuale ,po qe se nuk reformatohet seriozisht , do te vijoi te mbetet strehe e njerzve te dhunshem , megallomane , hipokrite , me etje te cfrenuar , per pushtet te pa merituar .
  Presidenti , ne proces shkarkimi , Ilir Meta , perpara dhe teresisht , pas 30 Qershorit , u be zedhenes i platformes opozitare . Dekretet ekuivoke te tij , kane pasur synim te krijonin nje 97 tjeter dhe me tragjike . Koha vertetoi se gjat gjithe karieres politike , ka qene dhe mbetet nxenes kokeulur I Berishes . Partia , qe krijoi Meta , ne inat e siper me Fatos Nanon , mbeti nje pari parazitare , qe i ka krijuar vec trauma tranzicionit tone problematik .
  Keta politikane dhe fansat e tyre , fjalorin e demokracise e kane djegur ne skrapamentot e veturave lluksove . Faktet kane vertetuan, se votusi as mashtrohet dhe as blihet . Populli , nuk mund te pranoi nje monster politike ,si kjo opozite qe vec te tjerave , kerkon te vije ne pushtet me revolucion. Po qeverria socialiste ? Eshte larg ketij formacioni , per aftesi , ndershmeri dhe largpamesi , por nuk eshte e perkryer . Ka shenja lodhje nga pushteti . Nje PD e refomuar me themel , do ta kryej rotacionin e pushtetit paqesisht . Popullit tone nuk i mungun ndergjegja politike . Shprehja mburavece e Rames , nuk eshte etike , sado , qe eshte e vertete , por esht krejtesisht e pranushme nje mburrje , se sa nje pushtet , ne c’do qelize i pa afte dhe gjakatar . Zgalem

  Reply to this comment
 22. tori July 8, 14:57

  Oh sa gezim.Komentoj zedhensi kryesor I PD te shpartalluar nga tera anet,autori I skandalit “Babale”,mashtruesi,intriganti,e gojendyti nder me te medhejt e kombit.Shikojeni cfar fjalori?tipik fjalori I drejtuesve e militanteve te PD.Njeri I pa vlere,i pa moralshem e armik I betuar I ketij kombi.Interektual te lutem me korekto shkrimin tim

  Reply to this comment
 23. DRENICA E KUQE July 8, 15:07

  Edi Rama (e as per te tjeret qe jane marre me politike ne dy “shtetet shqiptare” keto 30 vjet, mos te flasim) e ka(ne) dhjere fare! Vetelavderimi eshte veti e te ligut dhe ligesia e tij e madhe (dhe e te tjereve gjithandej…), qe shihet prej qiellit, eshte se ka marre per keshilltare shume udbasha te Prishtines Shkupit e Podgorices dhe do ta shohe vete se ku do ta çoje kjo vetekenaqesi e tepruar dhe duhet ta dije se kush flen me qen – zgjohet me pleshta e kur flen me udbasha nje “zot” e di se ku do te dale e kur do t’i dale gjumi i “Presidentit historik”, Dr. Ibrahim Rugoves, i cili me krejt klyshet “shqiptare” te Titos ua ka shtie UDBn “patriotike” ne gji!…
  Kujdes Shqiperia ime, kujdes populli im shqiptar dhe shtetare te Shqiperise se shqiptareve! Kujdes!!!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 24. mirel July 8, 16:13

  Per ata qe pretendojne se Ramuti eshte e keqja me e vogel ose me “e mira e mundshmja”.
  Keta jane si puna e atij qe pret pemen e kalbur. Kujtojne se po mundin Berishen, dhe kujtojne se po e rrezojne pergjithmone, por sopata pret ne pemen e tyre.. nen vete. NUk duket, keta jane lart, sopata eshte poshte.
  Kjo eshte e mira e mundshme e tyre.
  Uroj qe te ngjiten sa me lart qe ta thyejne qafen njehere e mire se na lodhen me idiotesite e perditshme e me kujen e qametit se cfare do na gjeje nese qerrojme Ramutin.
  Fillojne te permendin nje historik me bemat e Berishes pastaj..
  Morra, sikur nuk po e mbani dhe ju Berishen ne krahe. Nen vete ka per tju zene Rilindja dhe do ju shkele persiper perseri Berisha. U mesuat me mizerabilitetin.
  Dava lengatash

  Reply to this comment
 25. Limani July 8, 16:59

  Tall bythën me ne të gjithë , palaçua k/ministër !
  Me këtë popull të përulur , ky është rrufjani i radhës që na poshtëron dhe që i këndohen këngët – labçe në jug dhe me çifteli në veri ( ata hajvanët e Tepelenës e paskan injorancën disa shtresa të thellë ! ) .
  Unë nuk e kam guximin e Faik Konicës ndaj shqipetarëve , por , ai na paska njohur mirë dhe na e ka perplasur të vërtetën në surrat .
  Edvini s’bën përjashtim , është koha e tij , është kodoshi i radhës !

  Reply to this comment
 26. kris 1 July 8, 18:12

  Kohe Te veshtira qe nuk kapercehen as me vote e as me bojkot po vetem me grushtin e forte.
  Media po therret per Te trubulluar ujrat plehrat pardesybardhe Ceken,imamin ,Brocken nga haleja 30 vjecare.Nderkombetarer bejne shejtan budallain.
  Entusiazem per reformen NE drejtesi qe me ligjin e imunitetit dhe nenin 449 e le drejtesine ti rruaje bolet politikaneve hajdut.
  Reforms elektorale eshte NE dore Te dy horrave Sali dizhitalt dhe Edvin gaztorit
  per shqiperine dite Te Mira pas dekadash vijne

  Reply to this comment
  • Lili July 9, 16:45

   Kris , prandaj ky fare Vettingu eshte vetem pluhur syve kur keta kane veteaministuar krimet e tyre!

   Reply to this comment
 27. Mark .U.K July 8, 19:29

  Esther hera e pare Qe Rama thot te verteten.Sepse as nje qeveri nuk arriti te mBiell me droge te gjith Shqiperin.

  Reply to this comment
 28. Adih July 8, 21:44

  Ore ju te PS te tjeret ,prevec ketij Rames ,mereni lidheni se nuk eshte ne terezi .Vetem acaron popullin e mjere e te varfer .Po ja numeroj :

  Borxhin publik e ke me te larte ne % se aSli largqofti ..
  Pronaret ,e trojeve po i shkel me kembe ,Nuk e beri as Turku Zogu ..Prit Gjygjtarin Grek Alexander , kapo i Gjyk se Strasbourgut kur te ngreje ty me bythe perpjete ,eshte gati te te hapi thesin . Apo do paguajme miliardat ne Euro ne populli me taksat tona ??.Shkel , perdhunon Kushtetuten ,dhe per kete ke bere nje betim ,kur vure bythet pe rti ngrohur ne karrigene kryeministrit .Apo e quan burreri .As edhe nje rrugac nuk e ben .Ja ke kaluar te gjitheve
  As edhe nje investim nga Firma te huaja serjoze .

  Euron po e varros sa ska ku te shkoje ,per te mbuluar vjedhjet dhe abuzimet e tua.
  Ke monopolizuar cdo gje .
  Dhe me e forta , qe te ka plasur cipa dhe je i vetmi ne te gjithe boten ,per eksportin e shqiptareve ke vene taksa ,ku te tjere shtete bejne te kunderten ,Duan te shesin dhe fiton shteti .E mos te permend Drogen ,qe e mbolle si me qene miser e grure..Mbaje mend do kesh nje fund te dhimbshem e te turpshem .Nuk te kam inat o Rame ,por je komplet apsajt .Nuk te keshilloj se eshte shume vone per ty ,Tamam si SPAK qe i ka kapur befasishem te pa pregatitur te gjithe hajdutet .
  Mbaje mend o Rame ti do jesh i fundit pardesy bardhi i katovices ,e ka vendosur perendimi ..

  Reply to this comment
 29. servet July 9, 08:55

  Eshte gabim i madh qe Rama te jete i fundit. Detyrimisht ai duhet te jete i pari qe te dale para SPAK-ut sepse po e lame per ne fund nuk i dihet ne do te kete mbetur me gje ne buxhetin e shtetit prandaj duhet filluar me ata qe jane ne shtet qe te mos lihen te vjedhin akoma dhe njekohesisht te merremi dhe me paraardhesit e tij sepse keta te fundit as kane me mundesi per te na demtuar dhe as nuk mund te largohen.

  Reply to this comment
 30. te vertetat sipas Rames July 9, 13:37

  Rama ka thene “Qeveri me e mire as ka patur as do kete”!
  A eshte e vertete kjo?
  Aq sa ishte i vertete deklarimi pompoz i po ketij Rame kur tha se avionet e trasportit droges ishin per te sperkatur mushkonjat…

  Reply to this comment
 31. Kole Brana i Mokres July 9, 14:03

  Nqs e vendos Km R per vehten e vet, kjo eshte e vertete. Por, le te numerpjme faktet… Per, mendimin tim, gjate ketyre gato 30 viteve pluhur (!) vetem eshte shire dhe vazhdon shirja me pasurine shqiptare, njerezore e pasuri natyrore. Nje fakt: ku eshte shkolla e kultura shqipe, po sherbimi shendetesor?#

  Reply to this comment
 32. Ekonomist July 9, 20:02

  Dikush duhet ti shpjegoje Rames se sa eshte borxhi publik (kampion der me sot), si dhe pastaj te marre misionin e pamundur ti shpjegoje efektin qe ka ne ekonomine e Shqiperise (aty ku Rama ka njohuri po aq sa ka gomari vesh per muzike).

  Reply to this comment
 33. kujtesa July 10, 18:37

  Megjithese ketu s’ka me vend per te shkruar, une theme: a do te vazhdoje Shqiperia me me keta tipa gazetaresh qe hane e pine me shume se politikanet dhe qelben dynjane? PO parate nda dalin veç? Se sipas tyre shqiptaret kane ikur te gjtihe dhe keta kane ngele vete!

  Reply to this comment
 34. alphade July 10, 22:29

  Nuk jam dakort me definicionin e kryeministrit por duke e
  pare problemin shqiptar ne nje tjeter kenveshtrim tjeter,
  duhet thene se nga kjo qeveri eshte bere nje hap te madh perpara duke e nxjerre vendin nga “llumi” i anarki-
  zmit qe e kishte zhytur SaliSerbBerisha, i cili “boten mbrapsht desh ta kthente dhe me ushte ta mberthente”
  Sepse desh ta kthente Shqiperine e fundit te shek. 20
  ne Kohen e Kanunit te Lek Dukagjinit.ky njeri anarkist
  “for excellence” , bajraktar dhe tribalist primitiv qe e zhyti
  Shqioerine ne kaos,vellavrasje, ne konturet e mafias .

  Reply to this comment
 35. Konti Sbalta July 11, 19:39

  Edi Rama nuk ka thene :” –Me te mire nga ne nuk ka patur ,nuk ka dhe nuk do te kete–“,por ‘”–Ne nuk jemi me te miret ,por me te mire nga ne nuk ka,,”Edhe une jam i ketij mendimi se per kete kohe me te mire se Ps nuk ka ,te pakten edhe per disa vite!Shtroini drejte pyetjet i nderuar Thano !

  Reply to this comment
 36. QYTETARI July 12, 21:16

  Z. Thano si dhe here te tjera ju pergezoj per nismen.
  E deshem shume demokracine dhe Shqiperine si Europa.Na e perdhosi Saliu me bandene tij . Kishim rezerva per PS, sepse tek e fundit qe vazhdim i Partise Punes pamvaresisht se e transformuar. E pritem me shprese Edi Ramen duke menduar se do e transformonte plotesisht PS dhe do shkonim drejt Europes por realisht ku jemi ?
  Kemi nje qeveri te KORUPTUAR si e gjithe klasa politike shqiptare.
  I kemi dhene celsat e “shtepise” qe te na administroje mallin e gjene e ajo na VJEDH, na shperfill, na mashtron ne votime, mban ndezur nje debat kot me opoziten per te na hedhur hi syve, nuk ka denuar asnje nga hajdutet e PD,LSI, etl pa le ata te PS.
  Kjo klase politike antipopullore ka shperbere vlerat, atdhetarizmin (qofte duje vajtur dhe burrat me citjane ne diten e flamurit), ka shperdoruar deshiren per arsim te shqiptareve (duke na vene ministre ca xhixhilera me mesatare 5.4 ose UFO nga Kosova) ka shkateruar DREJTESINE. Drejtesia nuk fillon te gjykatat, Drejtesia fillon te Administrata Publike.Kur ajo punon me mashtrime me vjedhje me fallsifikim dokumentacionesh, me nepotizem me kurveri atehere dhe gjykatesit bejne ate qe kemi pare.
  Z. Thano,
  Si mundet qe Qeveria ben mbledhje neper lokale (restorante, hotele,etj). Si mundet qe Kryeministri pranon te quhet nga servilet e tij Skenderbe apo ti kendohen kenge? Pa le mediat dhe analistet lolo, Si s’u vjen turp qe luajne estrade cdo nate.
  Jam dakort duhet organizuar dhe punuar qe populli shqiptar ,me gjithe mend i mrekullueshem, te dale nga pesimizmi dhe te shikoje se ka nje vend te mrekullueshem, ka nje klime fantastike, ka deshire per arsim, ka objektiva kombetare per te kryer dhe po i pine gjakun disa qelbesira te PD-PS-LSI-LDK,etj,et,.
  Ju uroj gjithe te mirat dhe ju fakenderoj.

  Reply to this comment
 37. ligor July 12, 22:09

  Pershendetje
  bashkeqeverisja me qytetaret eshte thjesht show i radhes se nje kryeministri te deshtuar qe kerkon te krijoje imazhin se ai dhe vetem ai mundet te zgjidhe problemet e Shqiptareve , pra ju jep zgjidhje jashte institucionale , sepse institucionet sipas atij nuk jane aq te pakoruptuara sa ai , pra edhe pse diku brenda qeverise se tij mund te kete shkelje apo neclizhenca atehere problemet zgjidhen shume kollaj duke ju drejtuar mesise mbi toke qe eshte shkelqesia e tij lideri global qe as punet e fshatit te tij nuk ka regulluar dot
  Por ketu del lakuriq para Shqiptareve sepse ka 6 vjet qe ben sikur qeveris , por akoma nuk ka krijuar institucione te besueshme te cilat te jene te afta te zgjidhin problemet per te cilat paguhen , pra ai vete perfaqeson nje shtet paralel me institucionet

  Reply to this comment
 38. Mark U.K July 14, 20:01

  Pa u ndeshkue krimet e komunizmit dhe pa u verifikue cfar eshte folur per per kta te sotmit Shqiperia nuk do ecin perpara.Ku ne qeveri e ne partit kryesore ka komunist ish funksionar te larte te shtetit.Ka njers te lidhur me krimin.Po jap vetem nje shembull.Gramos Ruçi ish sekretar I par I komitetit te partis se punes,ish minister I mbrendesh I PPSH.

  Reply to this comment
 39. Florida July 14, 21:04

  Ju te gazetes Dita po mbani flamurin kunder gjithe klases politike ,si gjithmone i futni ne nje thes te gjithe njelloj si banditet, mafjozet ,hajdutet(Saliu,Meta ,Kryemadhi dhe Basha)dhe mazhoranca e sotme , qe ka dy vjet qe qeveris e vetme.Po kush i beri reformat e medha si ajo territorreale , arsimore , apo ne perfundim e siper te reformes se drejtesise?Po ku qenka kjo klase e re politike qe po vjen? Apo brezi iri ipjerdhur ,qe shumica i merrnini diplomat me leke?Ku e fituan experiencen e punes keta ,ne kafe apo restorante?Pse ne Amerike shumica e kandidateve per president jane nga mosha 55 deri 75?JU te Dites keni mbajtur nje qendrim shume te drejte me luften Nacional Clirimtare kunder nazo fashisteve dhe organizates tradhetare e Ballit kombetar.JU kritikuat me te drejte veprimin e kryeminstrit Rama ,qe ktheu eshtrat e tradhetarit M .Frasherit ne Shqiperi ,por shume shpejt kaluat ne extrem ,kapet Ramen ne korrupsion pasi kishte dale ne foto afer nje oxhaku shume te shtrenjte 36.000$ me pas ra ne 18.000$, pastaj u moret me punet e L,Rames ,sikur nuk isht anetare e bordit te bankes ,por e trajtuat sikur ishte pronare e disa bankave.Kaq ju fshi nga kujtesa juaj si goca e ish kryeministrit kerkonte klienteve 3,000,000 euro per nje firme nga i jati ,apo i biri i babezitur ne skandalet e Gerdecit te Cezit e shoqja qe vidhte leket e fondacionit te femijeve te semure , apo ish kryeministrin vrases, bandit ,mafioz , tradhetare dhe hajdut.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim