A është real vampirizmi?

June 18, 2018 08:27

A është real vampirizmi?

Termi vampir është term i prezantuar së pari në letërsinë gjermane, por mendohet se origjina e hershme e fjalës rrjedh nga fjala sllave “vampir”.

Sipas folklorit popullor, vampirët janë qenie që ngrihen nga varri dhe thithin gjakun e njerëzve.

Termi “vampire” shpesh është përdorur në mënyrë jokorrekte në literaturën psikiatrike si sinonim me nekro-sadizmin.

Psikoanalisti Ernest Xhons në vitin 1931 citon se vampirët janë shtysa simbolike të pavetëdijes dhe mekanizmave mbrojtës.

Ai theksonte se kur aspektet normale të seksualitetit shtypen, atëherë format regresive shprehen në formën e sadizmit dhe vampirizmi është një lloj sadizmi oral.

n.s. / dita

June 18, 2018 08:27
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*