A filluan të bien këmbanat

May 12, 2018 20:11

A filluan të bien këmbanat

 

Nga Bedri Islami

Saimir Tahiri, ish ministri i Brendshëm i Qeverisë Rama 1, që nga dita e sotme, me vendim të veçantë të Gjykatës së Krimeve të Rënda, do të jetë në arrest shtëpiak.

Një masë e dhënë nga drejtësia duhet miratuar dhe nuk duhet të futet hullia e politikës më tej se sa kaq.

Megjithëse nuk u miratua, vetëm pjesërisht, kërkesa e Prokurorisë së Krimeve të Rënda, që nga dita e sotme, çdo lëvizje e Saimir Tahirit do të jetë e kontrolluar dhe, në mos tjetër, kjo është masa e parë vërtet shtrënguese ndaj tij.

Me sa di unë, ndoshta jam i gabuar, kjo është hera e parë që ndaj një ish ministri dhe ish deputeti, deri para pak ditëve, të merret një masë e tillë, të cilën, askush nuk e di, mund ta pasojnë edhe masa të tjera.

Kanë ndodhur në Shqipëri edhe herë të tjera akte thellësisht të dënueshme, për vepra të ngjashme ose edhe më të rënda, por deri ditën e fundit asnjë nuk është tërhequr nga politika dhe ndaj asnjërit nuk është dhënë një masë e tillë, që më shumë se sa një arrest shtëpiak, është një kambanë, jehonën e së cilës mund ta dëgjojmë më shkoqur në ditët e ardhshme.

Megjithëse të përfshirë deri në akte të rënda të krimit të organizuar, jo vetëm në të tashmen e afërt, por që në fillimet e pluralizmit politik, asnjë ish ministër nuk do të shkojë kështu para një veprimi të ardhshëm.

Megjithatë, edhe një herë, opozita e shikon të gjithë këtë si një lojë të politikës qeverisëse, jo për tjetër, por për të tërhequr vëmendjen nga rasti i ministrit Xhafaj.

Për opozitën nuk ka asnjë shkak tjetër, veçse, duke bërë kurban një ish-ministër, të ruhet ministri aktual.

Deri para pak ditësh gjithçka ishte ndryshe: opozita kishte primare rastin Tahiri dhe as i kishte shkuar mendja tek gjërat e mëvonshme.

Zonja Kryemadhi i bëri thirrje popullit të vendosë drejtësinë. Vetëm përmes popullit, thërret opozita, në dy krahët e saj, mund të shpëtojë drejtësia e kapur nga Edi Rama.

Lus Zotin të mos ndodhë kjo lëvizje, jo se kam dhembje për pushtetarët aktualë të korruptuar, e nuk janë të paktë, por, nëse ndodh një gjë e tillë, vetë ata që e kërkojnë do të bëjnë thirrje për ndalim të lëvizjes së popullit.

Në të vërtetë, në tre dekada, populli duket se ka harruar shumë gjëra.

Nuk është çudi të zgjohet një ditë.

Nëse zgjohet, jam i bindur se, kjo klasë politike ka shumë gjynahe për të larë, ka shumë të pashlyera dhe gjëma që kam bërë e që duhen shpagimin e tyre.

Në kohën që mund të ndodhë kjo lëvizje, jam i bindur se ata që po e thërrasin me kaq afsh, si mjet për të shpëtuar veten, do e ndjejnë më shumë se të tjerët se ku do të godasë vala e zemërimit.

Kujtesa afatshkurtër ndodhet tek opozita. Ajo ka harruar dhe kërkon shpëtimin përmes kurbanit të Saimir Tahirit.

Kujtesa afatgjatë është tek njerëzit e zakonshëm, tek që, në pragun e zgjedhjeve, me qesëndi e quajnë “sovrani”. Dhe nëse sovrani, jo ai i zgjedhjeve, por reali, i përditshmi, lëviz, pak vetë do të gjejnë vend ku të presin një ditë qetësimi.

DITA

May 12, 2018 20:11
Komento

19 Komente

 1. Tahiri (jo Ministri i suksesshem) May 12, 20:33

  Kembanat po bien, “Arrest shtepie” per perfshirje ne afera trafiqe droge te ish ministrit Tahiri!
  Natyrisht, ne ate “Shqiperine qe do” Rama burgu eshte per hallexhinjte, per ato qe nuk paguajne dritat.
  Tahiri ja doli qe me ato kodet e tij si “s’keni pare gje akoma” ta detyronte kete shtet legen e drejtesi kurve te mos e burgosin. Drejtesia apo ca me keq ajo qe quajne reforme ne drejtesi eshte sot me e diskretituar se kurre.

  Reply to this comment
  • K. Matik (RPT) May 13, 21:22

   “Nuk është çudi që “populli” të zgjohet një ditë”?

   Per cilin popull e ke fjalen o Bedriu i Partise? Per ate qe i eshte bere mendja llotari, kafene, kanabis dhe tallava, apo per ca motherfu*ker te cilet e shohin fatin e tyre vetem ke ciu-ciu dhe fu*kbook-u? Per ate qe televizionet e kapura dhe celularet sot ua kane balcamosur trute fare? Per ate qe i eshte ulur koka dhe nuk eshte ne gjendje te shohe me se c’ndodh perrreth? Per ate qe nuk di me te beje dallimin midis realitetit dhe botes virtuale?.

   Jo zoteri, jo! Tufa amorfe qe ti ma quan popull nuk ka ditur te ngrihet kurre. Ajo ka shkuar vetem andej nga e ka degdisur forca e eres. Kur kjo tufe nuk mundi te ngrihet sic duhet atehere kur i kishte te gjitha mundesite per ta kthyer 180° rroten e historise, prej saj nuk ke me se c’te presesh. Duke ja ditur mire “takatin”, e ke te kote qe i lutesh zotit qe te mos ngrere koke.

   Sa per “kembanat” qe permend zotrote, ato jane kembana false. Jane krejt te pazhurmshme. Ato behen sa per t’u hedhur hi syve te atyre qe kane plot 70 vjet qe gjenden te zhutur thelle ne gjumin letargjik. Keta te fundit nuk i zgjojne dot as termetet dhe jo me ca fershellimat e bedelave. Sipas gjykimi tim, lidhja e kembanes me vendimin per “arrestin shtepiak” (lexo:pension politik) te ish-pararojes edviniste ne luften kunder krimit eshte e pa vend. Kembanat e tua jane thjesht nje show i dirigjuar prej uzurpatoreve te nje ish-shteti sovran. Kemabanat e tua jane thjesht zhurme dhe vetem zhurme. Kembanat e tua nuk jane gje tjeter vecse tallja xhambazadiriale e radhes me nje popull totalisht te demoralizuar, te asfisksuar, dhe te pa afte per te marre ne dore fatin e tij

   Qofsha i gabuar zoteri, por mesa kemi pare e degjuar gjithe keto vite, askush nga politikanet nuk eshte bere tamam koke turku. Per 70 vite rresht asnje nga politikanet shqUptare nuk ka dhene kurre llogari per veprimet dhe mosveprimet e tij perpara nje trupi te pavarur gjykues. Per sa kohe rufjanet politike do vazhdojne ta mbajne te mberthyer ne kthetrrat e tyre (pa)drejtesine ligjore, ndryshimet rrenjesore do mungojne. Dhe per gjendjen aktuale mediat, cilado qofshin ato, kane padyshim pjesen e tyre te fajit.

   Reply to this comment
 2. Aliu nga Selenic May 12, 20:42

  Kurban Sajmire Tahiti.Jo ne asnje menyre, pore Sajmire tahiri do te jet ai i pari qe do te rreshtohenm pas tije vipa te cilet ase qe e kan menduar ndonjeher ate dere,
  Pra duke qen nje forc politike teper transparence ajo ja filloi nga vetja per ti zbardhur te gjith meket e medhe te kesaj Histori 27 vjecare se masakruan shqiperin dhe shqiptaret.
  Une kem bindje qe Sajmiri eshte Celsi i zberthimit te te gjith ketyre mekatarve te cile deri tani kan menduar qe te shpetojm nga Viktima Tahiri, pore keta do te behen vet viktim dhe Tahiri do te dal i pa fajshem sice e dijen te gjith i madhe dhe i vogel.
  Pra Sajmori do te jete ai qe do ti rreshtoj mekataret e historise para drejtesise.!

  Reply to this comment
 3. Arben May 12, 21:00

  litari litari,

  ai duhet ne shqiperi

  Reply to this comment
 4. Realisti May 12, 21:15

  Mjaft me keto idjotesira , per te justifikuar vjedhjen e energjise elektrike ! Vjedhja eshte vjedhje , ligjerisht eshte krim , cfardo gje qe te vidhet . Ne se fukarai , sic spekulloni ju , nxitesit e krimit ne opozite , qe i ” qani hallin ” , dhe i jepni te drejte te vjedhe , pse nuk e nxitni se pari te vjedhe buke , veshje , shtepi , libra shkolle , ilace , …gjera per te cilat ju , ose flisni shume pak , ose nuk flisni fare dhe spekulloni gjithe diten per vjedhjen e energjise elekrike , pjesa derrmuese e te cileve ngroheni me korent . Ne te vertete , ju makuter qe justifikoni kete lloj vjedhje , na vidhni ne te tjereve , qe paguajme rregullisht , jo vetem korentin qe harxhojme vete , por edhe ate qe harxhoni juve , sepse OSHEE=ja i ka ngritur dhe i ngre cdo vit pagesen per familjaret , ne menyre qe te mbuloje humbjet , kurse ju skuthat , iu duket sikur po vidhni shtetin e na mallengjeni me varferi ! Nuk u duket se kerkoni ndonje gje “te madhe” , vetem te legalizohet vjedhja nga ana e juaj , pra te legalizohet krimi dhe te neperkembet shteti !

  Reply to this comment
 5. info analitike May 12, 22:02

  Shoku Bedri keshtu perfundon kur kerkon te besh shtet me qelbesira. Mos u merzit se nuk ke pare gje akoma.

  Reply to this comment
 6. intelektuali May 12, 22:42

  PO PUNA E GJENERALIT ROMMEL SI ISHTE O BEDRI MAVRIA?

  sepse:

  Krahasove vellane drogaxhi te hetuesit Fatmir Xhafaj, te denuar me 7 e kusur vjet burg ne Itali me nje Gjeneral Legjende e Luftes se Dyte Boterore qe ka ne Gjermani 22 rruge ne emerin e tij dhe dy kazerma ushtarake 70 e kusur vjet me vone deri me sot.

  PO AMAN LERI KETO DACIBAO ENVERISTE SE NA PLASE SHPIRTIN!

  Reply to this comment
 7. Referendum per arrestimin e koleres sali May 12, 22:50

  Kjo tregon se ish kriminelet e 28 vjecar te partis derrave te akuzuar dhe te faktuar per krimet e shkatrrimit te vendit te vjedhjeve te pronave te vrasjeve te 97 te gerdecit te bulevardit etj etj,po triumfojne ndaj shpifjeve dhe thashethemeve.
  Dhe kjo tregon se akoma komandon vampiri sali me prokuror e gjykata qe nuk pranojne te hetojne vjedhjet galopante qe i kane bere se bashku.
  Edi rames i rrofte timoni dhe 1 milion shuplakat.

  Reply to this comment
 8. h May 12, 23:48

  Tregonin nje rrefim tragjikomik shume kohe me pare.
  Gjate nje perleshje një gjigant muskoloz kapi nga fyti nje rakitik
  dhe po e shterngonte duke i marre frymen. Ky i fundit rrotullonte syte
  nga deshperimi dhe gjiganti e pyeti çfare po kerkon me sy?
  Po vendos nga cila anë do të hedh ju pergjigj i ziu qe po vdiste.
  Edhe shoqeria shqiptare eshte ne kushtet e atij te mjerit,
  qe po e mbyt mafja,korrupsioni,prokuroret,droga dhe ajo hedh
  veshtrimin tek evropa,futbolli,festivali kenges etj.
  Inkoshienca eshte tragjike,kur shoqerohet nga fodulliku tragjikomike.

  Reply to this comment
 9. BLACK SWAN May 13, 10:15

  e pra Islami eeee,
  leri kambanat ti, se komunistet nuk kane perendi,
  po lere dhe popullin, se komunistet kane vetem parti
  nuk ngrihet populli te vritet per kriminelet tuaj, e lozet njeher kete film juve e pastaj hengret ngjala, vizen qeverise suaj ja kane hequr me lart, dhe ata lart e dine mire qe ju nuk doni as Europe, as drejtesi e aq me pak zhvillim te Shqiperise. ju keni vetem demagogji e mbajtje kolltuku, se keni harruar ate epoken ku ju dukej çifligu juaj gjithe vendi qe e katandiset si e di vete ti .
  mbaj shenim Islami, se 3 vjet nga sot, del dhe masa e arrestit per te gjatin ….
  mbaj artikujt aty qe ti besh copy-past, se ti je…zeri popullit

  Reply to this comment
 10. alphade May 13, 10:51

  Z. Surrat Breshke ! Lut zotit qe te mos ngrihet populli ! Se
  po u ngrit te jeshe e sigurte qe ti moj zonje, vetem zonje
  nuk je por nje baxhelle rrugesh, hakmarrja fillimish do te
  bjere mbi juve si familje. Shqiptaret nuk imharrojne cantat
  tuaja me droge. Pastaj, Ti e di fare mire cili do te jete go-
  ditja e popullit shqiptare. Do te shenoje fundin e monstres
  se Vicidolit. Ju ,zoterinj te opozites jetoni ne kulle eteri dhe nuk e keni idene se sa urrejtje ka akumuluar populli
  shqiptar kunde 2 bandave tuaja: sepse ju kurre nuk keni qene parti vecse banda mafioze,grabitese e plackitese,
  vrasese e dhunuese …! Por sado te perpiqeni t’ju shma-
  ngeni verdiktit popullor nuk do te mundeni. Shqiptaret nuk
  i mashtroni dot me ! Alibite tuaja kane marre fund ! Gjyqi
  ju pret ,ne mos sot,me siguri neser ! Prandaj po ju kujtoj
  nje shprehje te Napolonit ku thote: ” Me mire nje fund i
  tmerrshem,se sa nje tmerr pafund” ! Ju zotrin kriminele,
  hsjna e mafioze me mire pritni nje fund te tmerrshem se sa te vuani e te luftoni me shpirt neper dhembe per t’i
  shpetuar drejtesise.

  Reply to this comment
 11. LILOLABJA May 13, 11:10

  Kembanat nuk bien per askend ,kembanat rane njehere ne 97 -ten dhe rraca e qelbur nuk e mori dot mesimin ,,se 97 -ta u tradhetua nga palaço Nano dhe ambasada e rruges se Elbasanit.Fale atij populli qe ska marre asgje veshe nga kultura demokratike ,kembanat bien por nuk degjohen nga askush pra bejne sikur bien ,se po te binin vettingu do fillonte nga politika.Cunami duhet te godase ne brigjet e politikes qe ka 28 vjet qe shkermoq shtetin.

  Reply to this comment
 12. SELA May 13, 11:56

  Bukur e ke shkruar z.Bedri,por nuk jam dakort me Ju kur i drejtoheni zotit qe te mos e ndigjoje thirrjen e Monika Sihanukut!Lutju Lu-se sepse ai eshte president ne kete vend,ai eshte krieprekuror,ai eshte ai qe vendos per çadrat,ai eshte qe anashkalon kryekriminelin “burre shteti” e “yllin ne shuarrje”,ai eshte koloniziatori i ketij vendi si edhe paraardhesit e tij mbrojne e jane kupole ku strehoen te gjitha krimet Berishjane!Kush del nga shinat e ketij treni ose ekzekutohet nga Berisha ose denohet nga koloniziatoret ,siç edhe po veprohet me Tahirin ku pasi perzune popullin(qytetarin e ketij vendi per mese tre vite)tash hedhin valle duke na verbuar me dokrat e tyre per drejtesi e peralla qe kane rreth 28 vite qe i degjojme!Kriminelet ,hadutet,kontrabandistet,kultivuesit e bimeve narkotike jane nen strehe ku ç’fare pretendojne ata iua ploteson kinezeria e radhes!Tahiri foli rende per emerimin e Gazidedes se dyte si ambasadore e kerkush nuk e deshifroi kete perfolje si e keqe e ketij vendi,kush e perse u zgjodh kjo koke e pragluftes civile te 97!Ne shqiperi ka gjithçka tanime vetem popull jo!Ka banda ka kontrabande,ka korupsion,ka mafje vetem nje gje mungon e do te mungoje gjate shteti dhe drejtesia siç i duhen nje vendi Europian e jo vendi kolonial siç jemi vetshpallur me keqardhje!A thua te jete rastesi ne krye te prekurorise se pergjitheshme u vendos Marku,ne krye te krimeve te renda Prela,ne Eurovizio Buçpepa !Sa te lehi balua ne çdo sokak era mut do bjere ku prag!Do bien ne rrjete te gjithe peshqit e medhenj u zotuan peshkaqenet e ketij vendi dhe vertet kjo po behet realitet!Lum kush jeton ne kete vend dhe e shijon kete dhjemokraci alla kinezeçe!!I gjithe ballkani u rimekemb e vetem Ne dhe Kosova jane nen trusnin ambasadoriale ku pasi rembyen tere pasurite e tokes se ketij vendi tashme i jane versulur kufinjeve detare per puse nafte ku fale naiviteteit te nje topografi sot u ka ngelur gozhda ne derrase si dikur per mbetjet e nendetseve nukleare ku kerkonin me çdo kusht kembimin e pranimit ne familjen Europiane me kthimin e Shqiperise ne kontenier per hedhje mbetjesh nukleare!Rrofte miqesia Shqiptaro-Kineze!

  Reply to this comment
 13. info analitike May 13, 19:13

  Nje pietje nga salla per shokun e partise Islami:
  Shoku Islami shohim se Tahorri ka marre Maksin si avokat, tani te gjithe e dine qe Maksi ka tarifat me te kripura dhe nuk merret vesh se nga i gjeti leket Tahorri me rroge shteti qe te paguaje avokatin me te shtrenjte? Di gje ti shoku Islami se nga i mori parate qy i suksesshmi? Jo per gje po do te bejme vetting de more de!

  Reply to this comment
 14. republika fuckambasadoriale e Salbanise May 13, 19:57

  Komentuesi “SELA”

  Komenti juaj eshte brilant .
  .
  As ne vendet e pushtuara dhe as ne koloni klasike nuk ndodh qe nje ambasador Rajerson-Arvizu- Donaldlu kane fuqi aq te madhe sa duan te kryqzojne Tahirin (Socjalist) per disa kilogram gabime dhe mbrojne hapur dyshen KRIMINALE 2B per mega krimet e tyre

  Habitem sa pasive qendrojne shqiptaret e vertete para nje skenari te lexueshem makartist “made in rajerson-berisha 1993” ku kryeopozitari i majte socjalist u arrestua atehere si BIN LADENI per 100 dollare te ndihmave italiane..kurse Lu Basha gje vodhi mbi gjysem miljardi dollare dhe vrau kater protestues u shpall nga governori ilegal Arvizu …Yll ne ngjitje..
  .
  E njejta gje sot..

  Nga zgerdhimja e Rajersonit ne 1993 kur u arrestua Nano po shohim ngerdheshjen e Donald Luse..
  .
  Ne nje kohe qe nga Izet Haxhia po dalin tonelata krime te juntes kriminale berishiste..shohim antidipllomatin Lu qe po mundohet ti barazoje me disa kilogram gabime te Tahirit
  .
  Edhe pse Fatos Nanos i vjen turp qe ti kujtosh kete deklarate ne 1993 me poshte..ai ka thene nje te vertete absolute
  ……..
  ….Vetem tre dite para se te arrestohej, me 27 korrik 1993, parlamenti shqiptar i heq Fatos Nanos imunitetin e deputetit.
  Tashme ai ishte lakuriq dhe i pambrojtur perballe drejtesise. Kryetari progresist i Partise Socialiste i drejtohet popullit shqiptar me nje leter te hapur, ku nder te tjera shkruan fjalite e tmerrshme:
  .

  “…Diplomate te tipit Hill dhe Rajerson, pasi bene karriere me CIA-n ne Beograd, i vune ne tavoline Berishes skenarin…Nuk eshte e rastit kenaqesia e tyre patologjike…per te zbatuar planet e pluhurosura makartiste te hartuara jo vetem per vendin tone, ne periudhen e pasluftes, te doktrines Truman… Eshte fatkeqesi e madhe dhe fatalitet qe Shqiperia nuk drejtohet sot ne Shqiperi. Ky eshte alarmi… dh jo thjesht heqja e imunitetit apo cungimi i lirise time…por kthimi ne nje shtet klient ideal pa dinjitet dhe sovranitet”.

  .Turp per dipllomacine euroatllantike me ne krye gaztorin kripto-berishist Donald Lu qe po tallen me ate popull si kapiteni Xhon te Fermave e Kafsheve te Orwellit..
  .
  Turp per 250 mije shqiptaret e Amerikes qe nuk bejne nje oponence atdhetare ndaj ketyre makartisteve-elezbiberiste dhe nazi-lulbashisteve qe ja kane kalur dhe hitlerit qe nuk vriste viktimat dhe i shurronte si Sali Satanai..burri i shtetit i fame keqit Arvizu….

  Pse kjo politike kaq antiamerikane e lexueshme nga nje pseudo-ambasador amerikan ?

  Si nuk doli nje burre shqipfoles (me perjshtim te Ilir Yzerit me Arvizine e 21 janarit) qe tja perplase balle per balle komikut Lu……..qe eshte bere
  Jelek Special Antiplumbi i Serberishes ?

  Reply to this comment
 15. Alban Dega May 13, 23:28

  From: Alban Dega
  Date: May 11, 2018 at 12:36:48 PM EDT

  PERENDI E SHTETIT …
  SHEN DREJTESIA !

  -Nga Alban Dega, Nju Jork

  BANDA E GANGOVE
  KA SHKALLUAR
  SE I PLASI KOKA(INA)
  NE DUAR !
  JO ATIJ POR
  DOLIVICIT
  TE DY JANE
  VEC ZOGJ KERRIQIT !
  E HENGRI
  DHE HOR BESIMI
  LAKU SHKON
  TEK SALADINI !
  FLAKA DEL
  FILL PAS TYMI
  TYM I ZI
  MAFIAS NE
  SHQIPERI
  NE KRYE TE SAJ
  SHOKU SALI
  KRYEPESHKU
  NE TEPSI
  PESHQ TE MEDHENJ
  NE RADHE PAS TIJ
  NE DAC NE PARTI
  E NE DAC NE SHPI!
  RROFSH E QOFSH
  O ZOT DREJTESI!
  EDHE VONON
  POR KURRE
  S’ VDES TI !
  PO I VJEN FUNDI
  SALIQIT
  ZEMRA E SHTETIT
  ESHTE VECSE
  PREJ LIGJIT!
  NE GRAHMA
  TE FUNDIT
  SALIKRACIA
  SHPIRTI I SHTETIT
  ESHTE DREJTESIA
  DRIDHET MULI
  E LUL HAJNIA
  KAPLON SALEN
  DREQ… CMENDURIA
  MONA CIZMEN TRONDIT HISTERIA! YLL MAVRINE. LEMERIA !
  ALIBE GEBELSIN
  CMENDURIA
  CMENDURIA E TERBIMI NGA DREJTESIA E ZOTERI VETINGI
  NE DOSJE TE TYRE
  KEMBEKRYQ ULUR
  KUSARIA E KRIMI.
  NE KLD TEK MINISTRIA
  KAMIKAZE I PAT SALÍA
  NUK I SHPETON
  AS GJURULLDIA
  NE HORIZONT
  U FEKET QELIA !
  NE GRAHMA TE FUNDIT. SOT ESHTE MAFIA !
  VRANE ME PLUMBA
  VRASIN ME FJALE
  SHPATE INTRIGAT
  JATAGAN SINGINE
  VICIDOL SHTRIGAT
  NASTRADIN SALINE
  UA LEVIZE FIJET
  SIC DO NEN SURDINE
  VEC KAMIKAZIN
  TA BEJNE ATA DINE
  GJITHNJE
  ZGJEDHIN ME TE MIRIN
  KRYQEZUAN ARTEN
  TANI FATMIRIN !
  ME TYMUESE
  E MIELL TE BARDHE
  SHOHIN FUNDIN
  CUBAM DUKE
  U ARDHE
  SE KRIMI PAANE
  PO U DEL DARDHE
  PANIKU TMERRI
  TERBIM LEMERIA
  NE AGONI MAFIA
  PO RILIND SHQIPERIA
  OKSIGJEN LIGJI
  SHPETIM DREJTESIA!
  FESTE E MADHE
  PO VJEN TEK
  SHQIPERIA
  NE FRON PO VIHET
  VETE PERENDIA
  EMRI I SAJ ESHTE
  SHEN DREJTESIA!

  Reply to this comment
 16. Alban Dega May 13, 23:32

  KUR JE I DHJERE… MOS E NGRI KOKEN !
  Populli

  Po per keto “ heroizma” te Sali Lul, Mul, Fatmir, Xen….a i njoftuat TRUMPIN, BE, OKB, KSK, CIA,DEA, FBI-ne….

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  NuK jane hipoteza as shpifje, as sajime, as intriga as komplote as “ mosbindje civile “ ala Vladimir Putin, Beograd, Athine…
  Jane krime teper te renda, shkelja Kartash OKB-je , KS OKB-ja, Karte Heklsinki, Karte te Drejtave dhe Lirive Themelore te Njeriut, Konventash Gjeneve, genocid, krime kunder njerezimit te perseritura ……
  Fjale e fakt… Fakt e fjale !
  Jane deshmi me ze e me figure ne syte e shqiptareve e nderkombetareve..,
  Nuk jane falsikime, as fabrikime….
  Jane vendime me firme e me vule te Sali Berishes, te Keshillit te Ministrave, te ministrive perkatese …
  Edhe nese i keni zhdukur apo djegur jane kopjet origjinale, mikrofilmat, rregjistrimet tokesore e satelitore,…
  Jane sarajet e dugajat, bizneset e hotelet multimilioneshe deri ne kryeqytetin e Botes Nju Jork, Abu Dabi…. e Kine….
  Jane Gjiri i Lalezit e Farkat, Prezat e Jalat, Shengjini e Vajni, Valbona e Thethi, jane Velipoja e Dardha, Thehi e Razma….
  Jane gjaku i mbi 11 000 shqiptareve te ekzekutuar pa gjyqe e ne tortura, me barut e municion Gerdeci e urdhera makaber 21 janari Jane ata qe mos qofshi antievropianet e antiamerikanet me fjale e me vepra, me emra e mbiemra, jane atdheshitesit e atdherrenuesit me firma e vula ne dokumente e marreveshje nderkombetare ala Otranto e vendime Gjykate Kushtetuese …. !?
  Mungon vetem drejtesia e Vetingu qe po ecin me hap breshke e rreshqitje kermilli, por po e do te behen ose populli do te marre vete ne dore drejtesine e do harrohet Bastija !
  Nese kini dyshim lexoni vetem mikroanalizen e meposhteme per te kuptuan cmendurine e Sali Betishes, lemerine e Lulezim Bashes e Flamur Nokes, Mona Cizmes e Petrit Vasilit, terbimin e Enkellef Alibeajt e Ylli Manjanit…. e Fatmir Medihoxhes e Xen Gerdec CHEZ-it… e krejt “ Bandes se Gangstereve “ e “ Mafias qe ka dale krejt jashte kontrollit “ …..

  From: Alban Dega
  Date: April 6, 2018 at 1:03:44 AM EDT.

  ” I NDERSHEM” SI SALA APO KRYEHAJDUT SI BERISHA E CO, !?

  – Kryehajdutet e kryekusaret e Shqiperise kane emer e mbiemer…

  – Deshmite jane pa fund… me ze e me figure, ne kamera e kudo

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Po c’faj ka Sali Berisha pse vjedh Ilir Meta, mund te pyese dikush !
  Vallahi bilahi Sali Berisha eshte i ndershem, hidhen te tjere .
  Shihni ku jeton !?
  Ne nje apartament te zakonshem si gjithe te tjeret… e terrci e verrcii…. e verrci e terrci!

  Si eshte e verteta!?

  Cfare thone faktet !?
  A e dini se para se ti nxirrte ne publik Dritan Prifti ia kishte treguar 86 video te tjera me vjedhje e korrupsion jo vetem te Metes e LSI-se por edhe te ministrave e zevendeministrave e zyrtareve te Sali Berishes si Genc Ruli, Fatmir Mediu, Genc Pollo, Ridvan Bode…. dhe Ilir Metes !
  Berisha jo vetem kishte heshtur, por e kishte keshilluar Dritanin ta mbyllte ato afera megakusarie multimilioneshe ‘?
  Jo vetem aq… !
  A nuk ishte kryeministri Sali Berisha dhe qeveria e tij garantuesi i suksesit te cdo kontrate qe i kerkonte
  Argita e Shkelzeni si “Tokat e Helmatisura” te Damir Fazlicit, Gerdeci, qe gjoja “nuk e dinte ku
  binte”, megjithese Keshilli e Sigurimit Kombetar te SHBA, sherbimet e sigurise se Departamentit
  te Shtetit dhe ambasades amerikane i kishin kerkuar qe te nderpritej puna ne Gerdec gjate vizites se ish- Presidentit amerikan Xhorxh Bush ne Tirane e Fushe Kruje!?

  Keta as te genjejne nuk dine !?

  Vetdemeskohen keqazi !
  A nuk i shkaktoi 100 milione euro investim te humbur te nje multiimilioneri pakistanez e bija Argita me kerkesen per 3 milione euro qe do te fuste n xhepin e saj si shperblim per suksesin e paragarantuar te miratimit te kontrates nga i jati dhe qeveria e tij !?
  A nuk ishte Sali Berisha e qeveria e komanduar prej tij, qe i shkaktoi mbi 620 milione dollare humbje shtetit e popullit shqiptar me marreveshjen antishqiptare e antikombetare te CEZ-it vetem qe i biri Shkelzen Berisha dhe sekseri shqipfoles Nue Kalaj i tij te fusnin ne xhepat e tyre 7 milione dollare me nje dore e nuk dihet sa miliona te tjere nen dore, per cka ka dokumente e tabulata, mesazhe e prova pa fund!?
  A nuk ishte dhenderri i Sali Berishes, Jamarber Malltezi, qe i shkaktoi nje humbje prej 150 milione dollaresh te Bankes Boterore per projektin madhor te turizmit ne zemren e tij Bregdetin Vlore- Sarande dhe rrenoi me dhjetra shtepi te banoreve te zones e jo vetem nuk iu fut nje ferre ne kembe, por sot eshte nje nder kandidatet kryesore per te zevendesuar kryehajdutin e Autostrades se Kusarise se Kombit, Lulezim Bashen me mbi 500 milione euro te vjedhura e plackitura siqptareve qe e rrenoi ekonomine e financat shqiptare !?
  A nuk ishte qeveria e Sali Berishes qe me nje afere teper te dyshimte e tipike mafioze me sponsorin e Shoqates se bashkeshortes Lirie Berisha per Femijet Talasemike, qe nuk e kalojne numrin 250 ne Shqiperi, Rezart Taci, i shkaktoi nje humbje te paster prej 650 milione dollaresh, te nje kompanie kineze, shume e garantuar nga qeveria e superfuqise ekonomike e financiare e Botes ajo kineze, ofroi dhe u mund nga megamashtrimi i ketij hajduti e aventurieri qe ofroi 850
  milione dollare leshi me dokumente te falsifikuara e rrena !?

  A nuk mjafton vetem kaq ….?

  A nuk mjafton vetem njeri prej ketyre fakteve qe Sali Berisha, Ridvan Bode, Genc Ruli e co. te denohen me burg te perjetshem pa te drejte faljeje per demin kolosal qe i sollen popullit e shtetit shqiptar!?
  A nuk mjaftojne vetem keto 5 midis qindra fakteve te tjera qe Sali Berishes e Like Flori Tepsise sa Sheshi Skenderbej te LSI-se te denohen me burg te perjetshem e konfiskim edhe te Kulles se Drakules se Vicidolit e te Sarajeve te Xenit, Argites, Monikes e Berishes ne Farke e ne Gjirin e
  Lalezit, vilat e pallatet e Lulezim Bashes ne Tirane, Vlore e Hollande te blera me para e gjak, me vrasje vetvrasje piramidash e shitje deri mandatesh deputetesh nga 250 000- 500 000 euro ne zgjedhjet e 25 qershorit 2017!?
  A nuk mjaftojne keto pese fakte dhe cifligjet e Aleksander Frangajt e vilat qindra mijera auroeshe te gazetareve te Kazanit te Sali Berishes dhe te Tepsise sa Sheshi Skenderdebej te LSI-se Ilir Metes jo vetem tu konfiskohen pasurite por edhe tu hiqet e drejta e ushtrimit te mbulimit, fshehjes se ketyre krimeve, dizinformimit dhe shtremberimit te ketyre fakteve skandaloze e rrenimtare per shqiptaret e Shqiperine, nje pjese e te cilave eshte perdorur per te blere mediat e korruptuara po aq sa edhe politika shqiptare !?

  25 miliarde dollare kusari ne 27 vjet Salikraci !

  A e dini vellzer e motra shqiptare sa eshte shuma e vjedhur shqiptareve e Shqiperise ne keto 27 vjet nga kjo “Bande Gangsteresh” e nga kjo “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit”!?
  Nga 20 – 25 miliarde dollare!?
  Ku shkuan !? Kush i mori!? Cfare u be me mbi 2 miliarde dollaret evetem te Piramidave !?
  Ne xhepat e kujt e ne cilat parajsa fiskale kane perfunduar !?
  Prandaj Shqiperia eshte ne kete dite halli !!!
  Prandaj shqiptaret jane ne varferi, ne papunesi, ne rruget e kurbetit!
  Eshte mekat !
  Eshte megakrim!
  Eshte tragjedi qe nje popull si shqiptaret te linde, te rritet, te plaket e te vdese fakir mbi nje truall flori, me bukuri natyrore hyjnore, me nje klime fantastike !
  E keshtu ishte, keshtu eshte e keshtu do te jete derisa populli do te duroje, derisa tia hedhim fajin, derisa do te ndjeke, derisa do te shkoje ai ne burg ne vend qe te coje ne burg shkaktaret e fatkeqesise se vet pa dallim feje, ideje, partie, krahine, ideje !

  Zgjidhja: fuqia e ligjit !

  Ata kane emra e mbiemra konkrete!
  Eshte koha qe ne vend qe behemi mish per topat e tyre, tua veme “topat e uraganit” popullor ketyre kusareve e vrastareve, ketyre hajnave me cizme, e vrasesve me fjale e vrasesve me plumba, ketyre atdheshitesve e atdherrenuesve te hurit e litarit !
  Eshte koha qe ashtu si francezet iu versulen Basitjes edhe populli shqiptar jo me vare e bidona me benzine, por me fuqine e votes dhe forcen e ligjit tu versulet Sarajeve e dugajave, Gjirit e Lalezit e Farkes, blloqeve te tyre, para te cileve ai i Enver Hoxhes duket si Kasollja e Galigatit,
  Parate, pronat e pasurite e vjedhura popullit duhet ti kthehen pronarit te ligjshem te tyre – popullit !
  Nuk eshte koha qe populli te paguaje tarifat e kusarise se Sali Berishes e Lulezim Bashes se autostradave jo autostrada e rrugeve pa rruge te Like Floririt e Monika Kryemadhit e co.
  Eshte koha per ligj e drejtesi
  Parate e vjedhura popullit dhe te sekuestrimit te pasurive te kusareve dhe vrasesve te tyre e te Shqiperise te perdoren per tarifat e rrugeve dhe per nje jete me te mire e me te begate te popullit !
  Nuk eshte as e drejte dhe as njerezore, nuk eshte demokratike qe 3 milione shqiptare te paguajne per hajnine, per korrupsionin, per luksin e 4 – 500 banditeve, gangstereve dhe mafiozeve qe e moren peng dhe kthyen ne ciflig te vetin Shqiperine
  Hajnat me cizme ne burg !
  Te shkoje haka tek i Zoti, populli !

  Reply to this comment
 17. besniku May 13, 23:58

  Per ke popull e ke fjalen Z. Islami? Per kete tonin, popullin shqiptar, apo per ndonje tjeter. Mire koha e Enver Hoxhes eshte harruar fare, por eshte harruar edhe koha e kryekriminelit dhe kryespiunit, dhe kryeshkaterruesit te gjithckaje te Shqiperise, atij qe quhet Sali Berisha!
  Keshtu, mos shpreso qe ky popull te kujtohet per gjemat e politikaneve tane, dhe te beje ndonje gje te padegjuar dhe te papare!

  Reply to this comment
 18. Alban Dega May 14, 00:14

  KRYEGJYKATESIT SUPREME

  KUR VRASESIT DHE KRYEKUSARET BEJNE KRYEGJYKATESIT SUPREME TE SHQIPERISE !?

  – VRASESIT SERIALE TE MBI 10 000 SHQIPTAREVE ….
  – KRYEKRIMINELET E “BANDES SE GANGSTEREVE “….
  – KRYEHAJNAT ME CIZME TE DHJETERA MILIARDE DOLLAREVE TE SHQIPTAREVE
  …. TE SALI LIKE LUL CIZMES
  1- BRAKTISIN KUVENDIN SE GJOJA NUK MUND TE RRININ NE NJE SALLE ME NJE TE PERFOLUR NGA MAFIA E NARKOTRAFIKUT SI SAIMIR TAHIRI ( !? ) , KUR VETE ATA JANE TE KAPUR NE FLAGRANCE ME ZE E ME FIGURE DUKE VRARE E DUKE VJEDHUR JO VETEM SHQIPTARET POR PIKESEPARI SHQIPERINE!
  2- ORGANIZOJNE MITINGJE ENVERISTE ALA “ARMIQTE NE LITAR” KUNDER SAIMIR TAHIRIT QE ESHTE NE HETIM
  3- BEJNE KRYEGJYKATESIN DHE KRYEPROKUHORIN ALA SALEH RAMOLLAH KARAXHICI E LUL PUTIN FAZLICI, ALA MONA FLORI CIZMJA, ALA FLAMUR NOKA STANISHICI E CORP. KUR VETE ATA DHE BANDA E TYRE DUHET TE ISHIN PREJ VITESH E DEKADASH NE PRANGA PER KUSARI E VRASTARI ALA 97, 98, GERDEC 15 MARS 08, 21 JANAR 11….!
  ZOT RUAJNA MENDET E KRESE !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*