A flirtoi Gjergj Fishta me pushtuesit fashistë?

Nasho Jorgaqi October 2, 2016 13:00

A flirtoi Gjergj Fishta me pushtuesit fashistë?

Prof. Nasho Jorgaqi

Për fat të keq, kleri katolik shqiptar, që trashëgoi një traditë të shkëlqyer në historinë tonë kombëtare, në prag dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore nuk u gjend me ato forca  që u hodhën në luftë kundër pushtuesve fashistë. Përkundrazi, kleri katolik, në një mënyrë a në një tjetër, i hapi rrugën pushtimit italian, e mirëpriti ushtrinë agresore, duke i cilësuar legjionet e saj “pëllumba të Krishtit”, e mbështeti “rendin e ri fashist” dhe u vu në rolin e bashkëpunëtorit të tij. Për këtë flasin  qartë arkivat, dokumentet e viteve 1939-1944.

Ndryshe ka ndodhur me klerin katolik në Poloni, i cili jo vetëm u radhit në anën e popullit të robëruar, por, madje, u vu në udhëheqje të rezistencës klandestine e partizane. Jo rastësisht, një ndër partizanët antifashistë polakë ishte dhe Karol Vojtila. Është në nderin e kombit polak dhe të kishës katolike të tij që disa nga prelatët e saj luftëtarë u shpallën heronj kombëtarë.

Çfarë mrekullie do të kishte qenë sikur edhe një prift katolik shqiptar të ishte flijuar për kauzën e lirisë gjatë luftës kundër fashizmit në Shqipëri! Meritave kulturore dhe atdhetare të katolicizmit në këtë vend do t’u shtoheshin vlera të reja, ndaj të cilave, sido që të ishte sjellë sistemi totalitar, sot do t’u referoheshim me respekt, duke i parë si monumente të historisë kombëtare. Por, duam, s’duam, prapë duhet të themi për fat të keq, nuk ndodhi kështu. Megjithatë, për hir të së vërtetës, nuk duhet të harrojmë se i vetmi prift katolik që u bashkua me forcat e rezistencës antifashiste ishte Dom Luigj Pici, famullitar i Kishës së Reçit, i cili qe një nga ata që ngriti në këmbë dhe u priu besimtarëve të tij në luftë kundër fashistëve. Madje ai do t’i qëndronte besnik idealeve të luftës deri në çlirimin e atdheut. Por fundi i tij, pavarësisht nga aktivizimi antifashist, do të ishte tragjik. Pushteti i ri që erdhi në fuqi nuk do ta kursente dhe prifti patriot do ta pësonte si kolegët e tij klerikë.

Po ky është një kapitull më vete, me një problematikë të gjerë, që lyp pa dyshim një studim objektiv shkencor.

Një nismë serioze që duhet përshëndetur është edhe botimi kohët e fundit i studimit monografik të Dom Nik Ukgjinit “Kisha katolike në trevat shqiptare” (Nga shekulli XI deri sot). Është hera e parë që një nga klerikët katolikë shkruan një vepër për historinë e kishës katolike shqiptare, të dhënë me dritat e hijet e saj, duke përfshirë edhe vitet e Luftës së Dytë Botërore. Nën këtë prizëm e vështron dhe e shqyrton pushtimin fashist të Shqipërisë, marrë në raport me klerin katolik shqiptar. Ai e pohon hapur se “Kisha Katolike, e kushtëzuar dhe nga nevojat e mëdha financiare, përkrahu si partner të mundshëm shtetin fashist.” Ndaj dhe një nga arsyet kryesore të këtij qëndrimi e gjen tek fakti se Gjergj Fishta, Anton Harapi, Ernest Koliqi, Mustafa Kruja etj., duke qenë të grupimit intelektual proeuropian shqiptar, largimin e Zogut e shohin si shpëtim për Shqipërinë. Sipas tij kleri katolik është nostalgjik ndaj pavarësisë së humbur, por është më i kënaqur me një autonomi (?) të kufizuar se sa me një Shqipëri të shkatërruar ekonomikisht e të qeverisur keq si ajo e mbretit Zog. Për të dhe për gjithë klerin katolik armike nuk është Italia fashiste, por Zogu dhe komunistët.

Siç vërehet problemi është kompleks. Dom Ukgjini thotë të vërtetën dhe duke marrë shkas prej kësaj do të sjell një dokument për qëndrimin e Gj. Fishtës gjatë pushtimit fashist. Por para tij, do të evokoj një moment nga kujtimet e at Zef Pllumbit. Këto janë kujtime që të prekin për sinqeritetin e tyre, për devocionin me të cilin janë shkruar, ato përbëjnë një ndihmesë të vyer për të plotësuar e qartësuar portretin e Fishtës si njeri dhe si artist. Por ajo që tërheq vëmendjen e studiuesit është mënyra si evokohet figura e poetit në ditët tragjike të prillit të 1939-ës, siç është mospajtimi i tij kalimtar me pushtimin, tronditja që ai pësoi etj. Duam ta besojmë sinqerisht at Pllumbin. Duam ta besojmë se një poet i përmasave të Fishtës, vepra e të cilit kishte për kryefjalë fatin e Shqipërisë, s’kishte si ta përjetonte lehtë dramën kombëtare të pushtimit të huaj. Ai me siguri është tronditur thellë si atdhetar dhe si artist. Dhe fakt është që ai nuk shkroi asnjë varg për “pëllumbat e Krishtit” që shkelën tokën shqiptare. Por Fishta, si prelat i lartë i klerit katolik shqiptar, nuk mundi t’i shpëtojë tundimit që i bëri fashizmi. Këtu ndodhi dyzimi i tij tragjik, gjë që solli pasoja që hedhin hije në figurën e tij politike.

Ka shumë të ngjarë që ai të ishte i ndërgjegjshëm se zgjedhja si anëtar i Akademisë së Italisë qe më shumë një akt politik, që u shërbente qëllimeve të mbrapshta të demagogjisë fashiste. Ndryshe ndodhi me Çabejn, i cili refuzoi shpalljen e tij anëtar i Institutit Italo-Shqiptar, duke e vlerësuar atë si një vepër “joshkencore”.

Fishta s’kishte nevojë për ndere të huaja, aq më shumë prej dhunuesve të lirisë së Atdheut. Nderin më të madh atij ia kishte bërë populli i vet. Vargjet e Fishtës i dinte përmendësh jo vetëm rinia shkollore, por i dinin edhe malësorët analfabetë, të cilët “Lahutën e Malcis” e kishin kthyer në abetare të identitetit kombëtar. Megjithatë, Fishta, dashur pa dashur, flirtoi dhe u kthye ose u përdor si ithtar i pushtuesve. Do të dëshmojmë vetëm një rast që e pohon këtë qëndrim, një dokument që flet me gjuhën e së vërtetës. Sepse është gjuha e dokumentit ajo që nuk e manipulon historinë, siç ka ndodhur në të kaluarën. Dhe, nëse flasim me gjuhën e tij, u pritet rruga ripolitizimeve, subjektivizmave, tendenciozitetit të çfarëdo natyre qoftë. Kështu edhe Fishtës i jepet ajo që i takon dhe nuk preken ato momente që s’i bëjnë nder poetit tonë. Themi kështu, sepse, në rastin e artistëve të mëdhenj, gabimet dhe shkarjet në jetën politike nuk duhet të mjegullojnë vlerat e tyre madhore.

Dokumenti që po botojmë është domethënës për problemin që po trajtojmë, sidomos për vlerësimin e drejte të atyre figurave, jeta e të cilëve paraqet probleme.

Është fjala për një letër të shkruar në gjuhën italiane, që Gjergj Fishta ia dërgon nga Shkodra më 10 gusht 1939 një oficeri të lartë fashist. Në përkthimin shqip, ndër të tjera, ai shkruan:

Shumë i shkëlqyeri dhe shumë i dashuri zoti kolonel.

            I kthyer mbas gjashtë javësh nga Italia në Shkodër më 8 të këtij muaji kryej një detyrë të ngutshme dhe të dëshiruar t’ju falënderoj nga zemra për përgëzimet dhe urimet  që keni pasur mirësinë të më drejtoni për emërimin tim si akademik i Italisë – gjithë mirësia e Duçes, i cili, ashtu si Ju, do të mirën jo vetëm të Shqipërisë, por edhe të shqiptarëve.

            Kam lexuar, ose, më mirë, kam rrufitur, në “Resto del Carlino”, artikullin tuaj magjistral “Bregu i pestë”. Them magjistral pikë së pari se në të kam gjetur gjithë personin tuaj, me shpirtin tuaj fisnik, të fortë; me inteligjencën tuaj të shkëlqyer; me zemrën tuaj të madhe sa kambana e madhe e Shën Pjetrit, që, edhe duke paraqitur plagët e kombit tonë të shumëvuajtur, gjen fjalë dhe fraza aq të sjellshme dhe njëkohësisht fisnike e të peshuara, që këshillojnë mëshirë dhe jo urrejtje në sytë e popullit italian shumë të qytetëruar; me shprehjet e një poezie të lartë dhe të vërtetë, me të cilat është mbushur i gjithë artikulli, megjithëse qëndron në zotërimin e plotë të prozës, që është më e vështirë. Së dyti, them magjistral për artikullin tuaj se në të ju shënoni rrugën e drejtë që duhet të ndjekin qeveria dhe populli italian për të ngritur nga mizorja shumëshekullore popullin e mjerë shqiptar. Me një fjalë, artikulli juaj është një kryevepër  e vërtetë…

Çdo gjë është e qartë dhe s’ka nevojë për komente. Dihet se historia nuk të fal kur e fsheh dhe e dhunon të vërtetën. Përndryshe ajo hakmerret keq. Në rastin konkret, edhe Fishtës vet i bëhet dëm, në qoftë se figurën e tij nuk e paraqesim në dritën e saj.

Nasho Jorgaqi October 2, 2016 13:00
Komento

45 Komente

 1. 21 JANARI 2011 KRIM FASHIST BERISHIST October 2, 13:27

  Nuk e di pse behen keto artikuj me dy presa

  Duke e krahesuar me pushtimin NAZI-SERBERISHST te pas 1992 (qe gabimisht quhet demokraqi) qofte zogizmi-fashizmi -socializmi apo komunizmi qe i thone ca monstra elezbiberiste-makartiste jane mijra here me te mira se me pakta kishte shtet qe ndertohej dhe punohej ..kurse sot jemi katandisur
  NE SHPREHJE GJEOGRAFIKE
  NE PLANTACJON DROGE
  NE KOSH MBETJESH NJERZORE
  NE KOH PLEHRASH TE HALEVE TE BOTES..

  kY ESHTE PUSHTIMI NAZI-BERISHST DHE MOS E NGATERONI ME EDI RAME KETE KRYE DREJTOR KOMUNALE..

  pra pas 1992 pervec te tjerave ishte dhe nje rikthim i fuqishem i nazi-fashisteve.

  Pse nuk flitet per XHAFERR DEVEN dhe merreni me kollese si gjergj fishta qe beri gabimin qe e bene te tere.

  Si nuk doli nje shqiptar i vertete (qe eshte zor te gjendet sot) qe ulurije per xhaferr devizmin e PD ??

  gjergj fishta nuk ka vrare…por mos harroni se regjimi barabar i ahmet zogut i dogji katoliket ma zjarr dhe hekur dhe me ekspedita kriminale..dhe eshte llogjike qe Fishta te ishte filo-italian si 90 perqind e klases politike

  …………………………….PSE NUK FLITET PER NDERIMIN E NAZISKINEVE NGA NEOFASHSITET SALI NISHAN BASHA ??

  JA NJE SHEMBULL NGA QINDRA TE TILLE..

  Në 24 nëntor 2014 me nder me thene Preshidenti Nishani dekoroi z.ISH FASHISTIN Bahri Omari (pas vdekjes) me dekoratën “Nderi i Kombit”, me këtë motiv: “Në shenjë vlerësimi për veprimtarinë e pamohueshme atdhetare, për ndihmesën e jashtëzakonshme politike dhe diplomatike në shërbim të Shqipërisë,si dhe në nderim të martirizimit të tij nga diktatura.”

  Propozimi erdhi nga shoqata “Vatra” e shqiptarëve të Amerikës, veprimtar i së cilës kishte qenë dikur FASHISTI Bahri Omari, në fillimet e veprimtarisë së tij të gjatë atdhetare.FASHISTI Bahri Omari është i pari ngatë dënuarit prej Gjyqit Special Komunist të vitit 1945, i cili dekorohet në Shqipërinë paskomuniste. Gjyqi Special ka dënuar ata që u quajtën bashkëpunëtorë të rangut të lartë të pushtuesve fashistë,
  ……………MASTERBIMI I KLASES POLITIKE SHQIPTARE NGA PUSHTIMI FASHIST ITALIAN

  ***
  Në mëngjesin e 7 prillit të vitit 1939, apo siç njihet ndryshe në memorien historike të shqiptarëve, të premten e zezë, Italia fashiste e Benito Musolinit kreu agresionin ushtarak duke pushtuar Shqipërinë fqinje.
  Vetëm një javë më pas, pra më 12 prill 1939, në marrëveshje me autoritetet italiane të pushtimit, në Tiranë u formua një Komitet Administrativ nën kryesinë e zotit Xhaferr Ypi dhe me z. Mihal Sherko për Punët e Jashtme, Zef Kadarja për punët e Brendshme, Pertef Pogoni për Arsimin, Kosta Marku për Financat, Izedin Beshiri për Punët Botore dhe Llambi Aleksi për Ekonominë Kombëtare. Përveç këtyre, koloneli italian, Stamati, u caktua për të organizuar forcat e rendit që do të mbanin qetësinë. Komiteti Administrativ vendosi formimin e një Asambleje Kushtetuese, në të cilën u zgjodhën personalitetet më të spikatura të jetës politike, shoqërore, artit, kulturës etj., nga e gjithë Shqipëria.
  Kjo asamble, më datën 12 prill paradite, u mblodh në sallën e Parlamentit dhe pasi emëroi qeverinë shqiptare të kryesuar nga kryeministri Shefqet bej Vërlaci, vendosi që të zgjidhte një dërgatë (delegacion), të përbërë nga personalitete prej të gjitha qarqeve të vendit, e cila do t’i dërgonte kurorën e artë të Skënderbeut në Romë, Mbretit të Italisë dhe Perandorit të Etiopisë, Viktor Eamanuelit III, i cili në bazë të vendimeve të marra nga Asambleja Kushtetuese, shpallej edhe Mbret i Shqipërisë. Sipas vendimeve të marra nga Asambleja Kushtetuese, kjo mërgatë, e përbërë nga personalitete dhe patriotë të shquar prej të gjitha trevave të Shqipërisë, u nis për në Romë më datën 14 prill, ku pasi u prit nga autoritetet më të larta italiane, të kryesuara nga vetë kryeministri Benito Musolini (Duce-ja), në mes ceremonive të shumta i dhuroi Mbretit Viktor Emanuelit kurorën e artë të Skënderbeut.
  Më në fund, Shk. T. kryetari i qeverisë, këndoi listën e anëtarëve të qeverisë së re, si vijon:
  Z. Shefqet Vëralci, kryeministër dhe Zëv.ministër i Punëve të Brendshme dhe i Punëve Botore: Z. Xhaferr Ypi, ministër i Drejtësisë; Z. Xhemil Dino, ministër i Punëve të Jashtme; Z. Fejzi Alizoti, ministër i Financave; Z. Anton Beça, ministër i Ekonomisë Kombëtare; Z. Ernest Koliqi, ministër i Arsimit. Formimi i Qeverisë u pranua me një zë dhe me brohoritje të mëdha. Menjëherë u pranua formimi i një delegacioni për t’i shprehur ndjenjat e mirënjohjes kontit Çiano, në Legatë, ku u drejtuan të gjithë në kortezh. Para se të mbyllej mbledhja, pranoi pas propozimit të Z. Xhaferr Ypi, t’i drejtohet telegram M.T. Mbretit të Italisë, Imperator i Etiopisë, duke iu lutur që të pranojë Kunorën e Mbretërisë Shqiptare dhe një tjetër telegram Shk. T. kryeministrit z. Musolini, për t’i shfaqur mirënjohjen për ndërhyrjen shpëtimtare në Shqipëri. Mbledhja e Asamblesë mori fund në mes brohoritjeve të pareshtura për N.M.T. Mbretin-Imperator Vitorrio Emmanuele, për Duçen, për Italinë fashiste, për flamurin shqiptar dhe për qeverinë e re.

  Menjëherë pasi u mbyll mbledhja e Asamblesë, që të gjithë asamblistët të pasuar prej një turme të madhe populli, një kortezhi impozant, u drejtua nga Legata italiane, ku qëndronte Konti Çiano. Ndërsa asamblistët hynin në Legatë për t’i shprehur Kontit mirënjohjen për ndërhyrjen italiane në favor të popullit, turmat jashtë brohorisnin frenetikisht Mbretin Perandor,të Duçes dhe të Kontit Çiano. Vendimi i Asamblesë që t’i afrohet Kunora Shqiptare Madhërisë së Tij, Viktor Emanuel të III, gjeti jehonën më të favorshme në shpirtin e popullit, i cili po shprehte me çfarëdo mënyre gëzimin dhe krenarinë e tij.
  – Më së fundi kemi një mbret, një mbret të vërtetë!

  Kështu thoshin shqiptarët. Dhe kishin plotësisht të drejtë, sepse dje kishim ESHTE FSHIRE NJE FRAZE E NDYRE… Po le të harrojmë të djeshmen. Tashti është koha të shikojmë vetëm përpara.

  Festimi i evenimentit
  Këshilli Ministror vendosi që ditët 12, 13 dhe 14 prill të jenë festë kombëtare dhe u lajmëruan telegrafisht të gjitha zyrat qeveritare që të kenë pushim. Tirana ishte në festim të math, ndërtesat publike ishin të ndriçuara, rrugët kryesore me shtylla të posaçme kremtimore dhe me drita dhe populli në lëvizje të madhe festimi. Me anë të Qarkores telegrafike drejtuar të gjitha Prefekturave dhe Nënprefekturave, Kryesia e Këshillit Ministror u njoftoi vendimet e Asamblesë Konstituente, domethënë: Rrëzimin e Dinastisë ‘Zogu’ dhe të regjimit të tij, afrimin e Kunorës Mbretnore M. T. Viktor Emanuelit të III, Mbret e Perandor i Italisë, si Mbret i Shqipërisë, ruajtjen e Flamurit dhe Indipendencës dhe të sovranitetit shqiptar dhe formimin e qeverisë së tij nën kryesinë e Shk. T. Z. Shefqet Vërlaci.
  Një delegacion
  në Romë
  Në përshtatje me vendimet e Asamblesë Konstituente, për t’i ofruar kurorën e Mbretërisë Shqiptare. M. së Tij Mbretit-Perandor t’Italisë Vitorio Emmanuele i III, u formua një dërgatë e posaçme prej delegatësh nga t’ardhurit nga të gjitha qarqet dhe u nis më 14 të këtij muaji për në Romë, nën kryesin e Shk. T. Kryetarit të Qeveris Z. Shefqet Vërlaci dhe me anëtarin e qeveris, ministër i Drejtësisë, Z. Xhaferr Ypi. Delegatët për secilën prefekturë, janë këta:
  Pref. e Beratit: Sami Vrioni, Qemal Vrioni, Ferit Vokopola, Pilo Papa.
  Pref. e Elbasanit: Dervish Biçaku, Bexhet Hydi, Ibrahim Biçaku, Qemal Karaosmani, Vissarion Xhuvani.
  Pref. e Korçës: Selim Mborja, Thodoraq Mano, Rafail Prodani, Xhevdet Starova.
  Pref. e Vlorës: Ali Asllani, Kristaq Strati.
  Pref. e Gjinokastrës: Reis Selfo, Jan Dado, Niko Polo, Safet Libohova, Rexhep Plaku.
  Pref. e Shkodrës: Ndoc Pistulli, Ymer Kopliku, Kol Bibë Mirakaj, Mark Kakarriqi, Zef Boriçi, Omer Rruzhdija.
  Pref. e Kosovës: Ismet Kryeziu, Avni Gjilani, Rrok Berisha.
  Pref. e Durrësit: Dhimitër Popa, Kristaq zaguridha, Shefqet Çelkupa, Shasivar Alltuni.
  Pref. e Dibrës: Cen Elezi, Selim Kaloshi, Shaqir Dema, Faik Shehu.
  Pref. e Tiranës; Zef Kadarja, Ali Qoraliu, Ismet Petrela, Sirri Toptani.
  Përveç delegatëve të shënjuar më sipër, janë të shënuar edhe këta persona: Sulo Xhyberi, Petrit Gega, Burhan Beu, Hiqmet Hadëri, Kristofor Harito.
  Manifestime Popullore
  Gjatë ditëve 14,15 dhe 16 prill, manifestimet e popullit kanë qenë të zjarrta. Rinia shkollore dhe jashtëshkollore në demonstrata të vazhdueshme, shprehte enthuziazmin e saj më të madh për ngjarjen e lumtur të pranimit të Kunorës së Gjergj Kastriotit nga ana e Mretit-Perandor, Ushtar dhe të Mirë, Viktor Emanueli i III-të. Fjalimet plot kuptim që mbajtën prej Shk. Së tij Anton Beça, si dhe prej Prefektit zotit Banush Hamdi Bego dhe Profesor Resuli, zgjuan edhe më enthuziasmin e popullit, i cili sheh qartazi se ka hyrë në rrugën e realizimeve të mëdha. Gjer në orët më të vona të natës, vazhduan manifestimet e popullit. Fjalimi i Kontit Çiano i mbajtur në Dhomën e Fashjove dhe të Korporatave, si dhe lajmet e ardhura nga Roma rreth pritjeve që i rezervuan delegacionit t’onë atje dhe çfaqjeve tepër miqësore dhe dashamirëse për Shqipërinë dhe Kombin Shqiptar, mbushën çdo zemër shqiptare me krenari dhe me guxim që mbërthyen në manifestimet më entuziaste. Lajmi se Flamuri i Kuq e Zi valoi në të tërë Italinë dhe përkrah të Tringjyrëshit në Kapitol, nuk la asnjë zemër shqiptari të paprekur. Dhe kur u mësua se Mbretëresha-Perandoreshë Elenë u foli shqiptarëve në gjuhën e ëmbël shqipe, enthuziasmi preku kulmin.
  Në krahina
  Po ashtu të zjarrta kanë qenë manifestimet e popullit në çdo qytet dhe krahinë shqiptare. Në bazë të lajmeve telegrafike nga krahinat, populli e kremtoi ngjarjen historike me madhështi dhe enthuziasëm. Duke mallkuar ata që ikën, populli plot shpresa për të ardhmen që nis nën shenjat më të mira, në një mijë mënyra shprehu gëzimin dhe harenë e tij për proklamimin e Madhërisë së Tij, Viktor Emanueli i III, Mbret të Shqipërisë. Në mijëra numërohen telegramet që janë dërguar Mbretit-Perandor dhe Duçes. Telegrame besnikërie dhe mirënjohje të përjetshme. Çdo tregtore, çdo zyrë qeveritare ose private, çdo shtëpi janë të zbukuruara me flamujt vëllezër të Shqipërisë dhe të Italisë dhe me fotografitë e Mbretit-Perandor, të Duçes dhe të Konte Çianos. Ideja për krijimin e Partisë Kombëtare Fashiste Shqiptare është përvetësuar prej çdo shqiptari, i cili shpëtimin e tij si shtetas, si shtet dhe si komb, e sheh vetëm në një Shqipëri Fashiste.
  Kthimi i
  delegacionit
  Lajmet që jepshin radiot rreth pritjes madhështore që iu rezervua delegacionit tonë, jo vetëm prej zyrtarëve të Italisë Fashiste, por edhe prej popullit italian, manifestimet e të cilit lajmëroheshin si krejt spontane, e kishin mbushur shpirtin e çdo shqiptari me hare dhe krenari kombëtare. Kështu, populli e priste me një padurim të dukshëm kthimin e delegatëve të tij, për të marrë vesh drejt për drejt dhe nga gojët e tyre. Dhe kur të martën e kaluar në mëngjez u përhap lajmi se pas dreke arrinin delegatët, i gjithë populli mbushi sheshin Skënderbej dhe rrugën e Durrësit, duke pritur ardhjen e tyre. Dita e martë ndonëse nuk ishte ditë pushimi, ishte ditë feste si për Tiranën, ashtu edhe për Durrësin. Një kallaballëk aq i madh, asnjëherë nuk ish parë në dy qytetet.
  Arritja në Durrës
  Durrësi, që prej orëve të para të pasdrekes, ish i gjithi në kambë. Pikërisht m’orë 16.00 kryqëzori “Giovani delle Bande Nere”, preku në limanin e Durrësit i përshëndetur më shtimjen e 21 topavet. Të parët që zbritën qenë Shk. Tij. Z. Shefqet Vërlaci, kryeministër, i shoqëruar prej Shk, të tyre: Xhaferr Ypi, ministër i Drejtësisë, Xhemil Dino, ministër i P. të Jashtme, Ernest Koliqi, ministër i Arsimit dhe prej z. Zef Kadare dhe Imzot Vissarionit. Në molom kishin dalë për pritjen, Shk. e Tij z. Francesko Jakomoni, ambasador i Italisë në Tiranë, Gjeneral Guzoni, ministër i Ekonomisë Kombëtare Shk. Anton Beça, ministër i Financavet Shk. E Tij, Fejzi Alizoti, Komandanti i Pjacës së Durrësit dhe një shumicë e madhe e popullit të Durrësit. Personalitetet e larta kaluen midis një kompanie ushtarësh Alpinë, që kishin në krye bandën e vet dhe kur hynë në Durrës u pritën prej Prefektit të Durrësit, prej autoriteteve të tjera ushtarake dhe civile, prej të gjithë nxanësavet të shkollave dhe prej një shumice të panumërt populli që brohëriste me një enthuziasëm të papërshkueshëm dhe me duartrokitje të pareshtura. Pas urimeve të mirëseardhjes, delegacioni i shoqëruar prej të gjithë autoriteteve që kishin dalë për pritjen, u nis për në Tiranë.
  Arritja në Tiranë
  Që prej orës 3 pasdreke, populli i kryeqytetit ish grumbulluar te sheshi Skënderbej dhe rreshtuar anëve të Rrugës së Durrësit. Poshtë Bashkisë ishte rreshtuar një kompani Bersaljerësh.
  Lidhur me atmosferën në qytetin e Tiranës në ditët e para të pushtimit fashist, ceremonitë e mitingjet e zhvilluara, si dhe ngjarjen e dërgimit të Kurorës së Skënderbeut në Romë e dorëzimin e saj, Mbretit të Italisë dhe Perandorit të Etiopisë, Viktor Emanueli i III, pati reportazhe dhe kronika të shumta në shtypin shqiptar të kohës. Njëra prej tyre, gazeta “DRITA”, e cila i kushtoi faqet të tëra asaj ngjarjeje, midis të tjerash nën titullin “Manifestime Popullore”, shkruante:
  “Manifestime
  Popullore”
  “Komisjoni kthehet në Bashki. Xhaferr beu i transmeton popullit fjalët e Kontit Çiano. Populli elektrizohet. Helmi që kish futur dje në zemër, ata që ikën poshtërisht pasi vodhën arkat, s’bënë më efekt. Italia nuk vinte për të çdukur Shqipërinë, por për ta krijuar me themelet e shëndosha të fashizmit. Një breshër duartrokitjesh, një gjymim brohoritjesh. Ja Konti Çiano! Komandanti trim dhe i pavdekshëm i Disperatës, zbret nga automobili dhe me buzën në gaz përshëndet alla fashista turmat. Qindra duarsh ngrihen në përshëndetje romake. Në sallën e madhe të Bashkisë, paria e vendit i rezervon Kontit Çiano pritjen më të bukur. Në fytyrën e Kontit këndohet qartë sadisfaksjon i një fitore romake. Roma shpëtoi popullin shqiptar nga thonjtë e një tiranie të zezë. Ky është misioni i Romës së Duçes. Të jetë roja e pafjetur e popujve punëtorë dhe fukarenj. Konti Çiano shkon në legatën italiane. Tashti e gjithë Tirana noton në ngjyrat italiane dhe shqiptare. Populli rifitoi besimin e tij. Priste qjamet, po u ndodh përpara një dite të bukur të lumtur, ditë shqiptare, thjeshtësisht shqiptare. Një demonstratë madhështore dhe drejtë e në Legatën italiane. -Rroftë Duçja! -Rroftë Çiano! Njerëz me pozitë dhe njerëz të popullit hyjnë dhe përshëndesin Kontin. Konti i pranon të gjithë, përshëndetjet, falënderon, enthusiazmon. Dhe e gjithë dita kalon kështu. Hare e dyfishtë: çlirimi nga një tirani, hyrja në një jetë rregulli, pune, drejtësie. Kalojnë trupat italiane. Zemra shqiptare ndjen një krenari. Kurdoherë e çmonte shqiptari forcën dhe rregullin dhe këto i sheh të mishëruara në djelmoshat trima të motrës së tij të madhe, Italisë Fashiste. Gjatë ditëve 14,15 dhe 16 prill, manifestimet e popullit kanë qenë të zjarrta. Rinia shkollore dhe jashtëshkollore në demonstrata të vazhdueshme, shprehte enthuziasmin e saj më të madh për ngjarjen e lumtur të pranimit të Kunorës së Gjergj Kastriotit nga ana e Mretit-Perandor, Ushtar dhe të Mirë, Viktor Emanueli i III. Fjalimet plot kuptim që mbajtën prej Shk. Së tij Anton Beça, si dhe prej Prefektit zotit Banush Hamdi Bego dhe Profesor Resuli, zgjuan edhe më enthuziasmin e popullit, i cili sheh qartazi se ka hyrë në rrugën e realizimeve të mëdhenj. Gjer në orët më të vona të natës, vazhduan manifestimet e popullit. Fjalimi i Kontit Çiano i mbajtur në Dhomën e Fashjove dhe të Korporatave, si dhe lajmet e ardhura nga Roma rreth pritjeve që i rezervuan delegacionit t’onë atje dhe çfaqjeve tepër miqësore dhe dashamirëse për Shqipërinë dhe Kombin Shqiptar, mbushën çdo zemër shqiptare me krenari dhe me guxim që shmbërthyen në manifestimet më entuziaste. Lajmi se Flamuri i Kuq e Zi valoi në të tërë Italinë dhe përkrah të Tringjyrëshit në Kapitol, nuk la asnjë zemër shqiptari të paprekur. Dhe kur u mësua se Mbretëresha-Perandoreshë Elenë u foli shqiptarëve, në gjuhën e ëmbël shqipe, ent’huziasmi preku kulmin”.

  21 JANARI 2011 KRIM FASHIST BERISHIST
  PSE SHKONI NE 1940 ??

  Reply to this comment
  • EDI October 3, 04:40

   Nasho Jorgaqi ka qene anetar i partise komuniste dhe i sigurimit te shtetit. Ky idiot hileqar eshte njemije here me kriminel sesa edhe vete ushtaret e Duçes. Si mundet ky pleher te shkuaj kunder nje figure kombetare dhe athetare si At Gjergj Fishta? Kriminel, fashist dhe antikombetar eshte vete Nasho qelbesira!!

   Reply to this comment
   • Skeptiku October 4, 11:15

    Pa dashur te fyej askend, por thjesht per korrektesi shkencore kam dy pyetje, Ukgjini eshte historian apo thjesht nje amator i zellshem? E dyta: kujt i drejtohej letra e Fishtes? Prurja e saj ne origjinal se bashku me artikullin e Resto del Carlino do ta pasuronte shkrimin e Jorgaqit. Kam frike se perfundimet e tija jane te ngutura dhe te mbrujtura me paragjykime. Ku ka ndodhur ne Europe a gjetke qe kleri te kete penguar nje pushtim? Pastaj ne jemi me shumice myslimane, pse nuk reagoi kleri islam dhe ai ortodoks???

    Reply to this comment
 2. ABC October 2, 14:07

  Mos u mundoni kot ta nenvleresoni figuren madheshtore te Gjergj Fishtes. Edhe sikur ta ket mbajtur anen e pushtuesve ajo nuk do te thot se ka qen armit i popullit. Ne sot mund te gjykojm me ndryshe se kemi me shum informacion per ate qe ka ndodhur por imagjinoni ju sikur te ishit Gjergj Fishta vet. Ne ato kohera kur gjysma e shqiptareve banoshin ne Jugosllavi dhe ne Greqi, kur shqiptaret ishin te kercenuar nga te gjith fqinjet e tyre, kur Zogu kishte len nje mbreteri te mjeruar nga dasmat dhe shkuma party qe bente ateher dhe ju mund te gjykonit ashtu si Gjergj Fishta.

  Ne duhet te jemi krenar per deshmoret e luftes antifashiste por ne asnje menyr nuk duhet te hedhim balt me kaq lehtesi mbi figura kaq te nalta si te Gjergj Fishtes. Mos te harrojm qe ne luften e dyt boterore Rumania morri anen e Nazisteve sepse u kercenua nga Bashkimi Sovjetik dhe te njejten rrug mund te kishte zgjedhur edhe Shqiperia dhe un prap do e mirkuptoja.

  Reply to this comment
  • xyz October 2, 17:19

   Shume e drejt.

   Reply to this comment
  • Ianina October 3, 00:01

   Turp per kete shkrimtar mercenar te komunizmit, per kete xhihadist komunist.
   TURP per kete autor. Edhe ky hyn ne listen e spiuneve te Rusise, Serbise, Turqise qe po sulmojne shtyllat e kultures dhe historise shqiptare KOMBETARE.

   A flirtoi (shume….) shoku Enver me jugosllavet?

   Ne kohen e luftes komisari Enver ka bere ate qe askush nuk e ka bere: KA FJETUR ME SERBET. Ka shkruar me doren e tij: Me Miladin Popoviçin flinim ne nje krevat e shtrengoheshim me nje batanie! Jane fjale te komisarit ne shenimet e tij per luften, oreeeee!

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 October 3, 13:42

    “A flirtoi (shume….) shoku Enver me jugosllavet?”
    në kohën e enverit shqipëria ishte shtet i pavarur,pa ushtarë të huaj brënda teritorit të saj!!
    debil mos i ngatërro gjërat!!
    në kohën e “flërtit” të fishtës!?
    ne ishim të pushtuar!!
    në kohën e enverit kishte aleanca si ka pasur dhe ka akoma sot!!meqë ne kemi aleancë me amerikë dhe nato nuk do të thotë se jemi në të njëjtën situatë si gjat pushtimit italian e gjerman më pas!!mos bëj rrolin e budallait për të na budallallepsur ne!!

    Reply to this comment
 3. Kjo eshte antikombetare October 2, 14:43

  Vazhdon leksioni i ndotur i Mergates se Qyqes?!
  E po mire, ulni Fishten, Poetin Kombetar, Anti-Serbin e Lindur dhe Floririn e Gjuhes Shqipe, njerin nga Krijuesit e Gjuhes Shqipe, dhe…
  dhe mbani Nashon, studentin e Shkodres me pistolete nga Sigurimi i Shtetit! Nasho Jorgaqin qe pergjoi dhe raportoi Diasporen, Nashon qe e torturoi Fan Nolin duke e sjelle ne Atdhe cike e nga nje cike, sic e donte politika e tiranes…jo sic Noli ishte vertete…

  Pse s’i hapni Dosjet, xhanem?! Edhe Kadarea u detyrua te fliste per kete thinjosh te shplare prej moralit…

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 October 6, 14:18

   seicilit të vetën!!
   si të mirën dhe të keqen!!
   atë që ka bërë fishta nuk ja mohon askush dhe nuk duhet tia mohosh as ti!!
   në mohim hyn dhe mohimi i gabimeve të tij!!

   Reply to this comment
 4. MH October 2, 14:49

  Due te di kur ash ba At Fishta Akademik i Shkencave te Italise!!!
  Ketu lexova qe Fishta asht ba Akademik i shkencave te Italis mbasi Zogu kishte marre arratin.
  Kam lexuar ne intervista qe Zogu e ndjkete Fishten.Dhe Fishta simbas lexuesve thote:Une e sdi qe Zogu me ndiqte!Edhe pse isha anetar i Akademise se Shkancave te Italise nuk u strehova ne Itali.Por e pash ma me leverdi te strehohem te miqt e mi ne Gomsiqe se sa te shkoje ne Itali.
  Pres komente te forta te keti artikullit nga z.Fritz Radovani.

  Reply to this comment
 5. Beroe October 2, 14:58

  Fishta ka merita te medha si poet dhe si atdhetar.
  Megjithate vini re c’thote Jorgaqi:
  Fishta poet pranoi ftesen “politike” te italianeve per te marre pjese ne nje institucion “shkencor”, kurse shkencetari Cabej e refuzoi oferten per te marre pjese ne ate institucion “shkencor”.
  Ka nje ndryshim te madh. Apo jo?
  Atdhetaria e Cabejt eshte emblematike shqiptare.

  Reply to this comment
 6. Emigranti October 2, 16:13

  Per vepren e madhe Lauta e Malesise Gjergj Fishta te lavderohet per vlerat e saj,ndersa per vleresimin qe i ben pushtimit fashist te denohej si tradhetar.Ne si komb duhet te edukojme njerezit me cilesite me te mira atdhetare si i madhiEqerem Cabej sepse po te tolerojme si rasti i Gjergj Fishtes nuk do te mbjellim fare te mire. Sot po shohim qe na shitet deti,thyhet embargoja qe bota i beri Serbise dhe shtetaret tane kane furnizuar me nafte Serbet per te vrare bashkekombesit tane kosovare ,besoj se ne keto ceshtje mjaft te mprehta duhet menduar mire mbasi i sherbejne edukimit.

  Reply to this comment
 7. paci October 2, 16:49

  Une i besoj me fanatizem historise se figurave dhe historise se shqiprise se kohes Enver Hoxhes , ajo eshte historia reale e vendit tone , mbas Enverit historite jane perralla me mbret si puna e librave te Blendi Fevziut qe na ben hero Esat Pashen e armik Hasan Riza Pashen .
  Enveri nuk toleroj kunatin e tije para drejtesise .
  Kleri katolik ka vlera te medha per kulturen e gjuhen e kombit tone por kur vjen puna per luften nacional clirimtare edhe sot nuk e njohin si duhet diten e clirimit 29 nentorin , qe ishte dhe mbetet dita kur u sigurua jo vetem clirimi i vendit por edhe pamvaresia dhe siguria e shqiptareve ne ballkan .

  Reply to this comment
  • ELIOT September 26, 21:59

   or pac ;; i zi ;; enveri vrau kunatin sepse kishte friken se e tregonte se ai ;; ENVERI JA DHA FASHISTAVE … E SPIUNOI TEK KUNATI ..DHE HOP E VRANE QEMAL STAFEN .. DHE ENVER PEERASI JA MORRI VENDIN SI SHEF … E KUPTON FSHATAR APO JE NGA VLORA …KOQE DEBILI ..DHE UNE SI BESOJ KETYRE PRFESOREVE TE KOMUNIZMIT …SI KY NASHO … SEPSE RREJNE SA HERE MARRIN FRYME …. CAPICHE .TETE DE BITE ..

   Reply to this comment
 8. demo October 2, 17:27

  Nuk ka c`i duhet Fishtes perdellimi joit hipokrit,sikur po te vjen keq.demek, faktit te dokumentit nuk ke c`i ben(!)
  Cfare ka te “tmerrshme” ky dokument?Nje leter falenderimi ,nje pergjigje kortezie ndaj nje artikullshkruesi italian,qe per fat qenka edhe kolonel.Fashist, shkruan Nasho,..Po ja po te quajme edhe ty komunist,se i ke pasur ca funksione te larta ne ate kohe,vec mesimdhenjes,;edhe antar i partise ke qene,kush te pyeste ty per pushkatimin e Hafzi Neles,te dy poeteve te Librazhdit,per internimet,per krimet e panumurta te diktatures komuniste?Ore ta zeme se ky koloneli ka qene djalli me brire.Eshte njerezore t`i kthesh kortezine njerit qe te ka lavderuar ne gazete,qofte ky edhe Duchja me gjithe Hitlerin.Ty nje cope rrugac te ngrihet nga tavolina,te thote profesor,te liron vendin ne lokal,te thote edhe qe i ke te paguara nga une dhe ti do i thuash faleminderit,se cfare do ti thuash?:-Tyt rrugac,se nuk dua kafe prej teje.
  Titulli akademik i Italise nuk e ndyn Fishten,sepse akademite edhe ne fashizem,edhe ne absolutizem,edhe ne kristianizem,edhe ne komunizem kane qene institucione shkencore,me me pak ndikim te politikes.Kolana e historise shqiptare,e gjuhesise shqiptare,e historise se letersise shqiptare me e plote se sa u shkrua nga akademiket e Akademise shqiptare te shkencave,nuk eshte shkruar kurre.Me vjen keq te tregoj arat,kur ne hartimin e historise se letersise ka firmen e vet dhe Nasho Jorgaqi.Ne kujtimet e prof.Dhimiter Shuteriqit kam lexuar per perpjekjet insistente te dy kolloseve te shkences shqiptare,Prof Aleks Buda dhe prof,Dhimiter Shuteriqi,per futjen e Fishtes ne historine e letersise shqipe dhe tekstet shkollore,ne ato takimet e rralla me Enver Hoxhen dhe ka pasuar terbimi i diktatorit,sikur t`i kishin futur specin ne bythe.Nuk eshte pyetur as Mehmet Shehu,as Ramiz Alia,as Manush Myftiu,per figura si Fishta,Koliqi,Konica dhe Pugacovin me shallvare Haxhi Qamili,ka vene veton Enver Hoxha.Perkundrazi sot Akademia e Shkencave eshte me e politizuar se kurre,me e njeaneshme,me parazite,me jo shkencore,me e paafte,sa duhet nje reforme si reforma ne drejtesi ta shkunde nga letargjia.Fishtes ju nuk i ndyni dot as ushkurin e veladinit,as rripat e sandaleve.At Marin Sirdani qe i qendroi tek kryet me 10 dhjetor 1940 ka lene fjalet e fundit te Fishtes:Me vjen keq qe e le Shqipnine te pushtueme nga te huejt,por me duhet te vdes.!

  Reply to this comment
 9. AUTOPSIA E ZOGUT KURVES October 2, 18:03

  Te nderuar lexues !

  Kam nje mendim te mire per Nashon Jorgaqin dhe per gazeten Dita por keto artikuj jane per biznes te piste mediatik duke provokuar lexuesit dhe komentuesit.

  Sor ne 2016 njerzit mund te diskutojme shume me sakte se ne 1946-1956-1991-2011 dhe nje pjese e tyre kane ndyshuar dhe mendim.

  Konkretisht:
  Duke marre parasysh qe Fishta nderroi jete ne 1940 kur fashizmi po tolerohej dhe nga amerika & anglia mendoj qe eshte hipokrizi te quhet pro-fashist sipas stilit te Kadarese qe njihet si kryekanibali i gjergj fishtes pas Koci xoxes.

  Ishte nje miljon here me mire nje autonomi me Italine se sa nen pushtimin e anadollakut dhe kriminelit ahmut zogu.

  Kush do te mesoje se sa kriminel ka qene ahmut zogu po ashtu si dhe sali krimineli te dy malokare tejet antishqiptare;

  Lexim te kendshem..

  Masakrat e Zogut, te katoliket shqiptare nga varjet tek pjekja në hell e njeriut

  At’ Benardin Palaj në revistën “Hylli i Dritës” Nr. 13. shkruan se “Kur plasi lëvizja e Dukagjinit, atëherë Ahmet Zogolli ua muar jeniçerëve të Stambollës ato armë të ndryshkura me gjak të shqiptarëve për me shue vllaznit e vet të krështenë të Dukagjinit.

  E atë vjet Muharrem Bajraktari i Lumës, ngrehë shtabin e vet – dibranësh, matjanësh e lumjanësh, hi në Kishë të Shalës, ku si nder dhuni të tjera bani kjo ushtri laperash e zhelanash – toka me pasë randë – vrau edhe rrogëtarin e fratit krejt afër kishe…

  Burrat ma të mirë të Dukagjinit, bashkë me shumë meshtarë, u burgosën, vriten, futen në lak e arratisen. Burgjet mbushë me gra e fëmijë, gjaja mbarë plaçkitë… (“Hylli i Dritës, Nr. 13” viti 194125-253).

  Një dëshmitar tjetër i asaj kohe, Pal Dukagjini shkruan se “Ç’ka ndodhi aty e mbrapa në Dukagjin e dijnë vetëm ata që e provuen. U dogjën shtëpia, u grabitën pasuni, u pushkatuen burra, u burgosën robni, u varën, u rrahën deri u dhunuen në nderë e erz, çka për shqiptarin ashtë dekë ma e ranë se deka.

  U dogjën dhjetëra e dhjetëra shtëpi, katunde të tëra u grabitën, u therën bagëtitë, u plaçkit çdo gjë që nuk mund të merrej me vete.“Sot janë dorëzue prej komandantit Operativ Kapiten Prengë Previzi 67 kokrra dele dhe 23 krenë lopë e qe” (Zef Harapi po aty.)

  Mercenarët ngado që i ranë, shkatërruan vathët e bagëtive, duke i detyruar pleqtë, që kishin mbetur pa arratisë dhe plakat t’ua piqnin në hell, t’ua zinin mishin e bagëtisë, me qumësht madje edhe në planc të bagëtisë së therur se kështu u shijonte shumë më tepër.

  Hapnin qypat e gjalpit e pjek petulla, të cilat i shoqëronin me mjaltë, ndërsa bletëve u fusnin flakën e barutit në derë të zgjojës. Bashibozukët shpërthenin kotecat e drithit e u jepnin për të ngrënë kuajve të tyre. Imoraliteti i tyre ç’njerëzor arriti deri aty, sa në Shalë marrin e lidhin një plak pas hellit të fërlikut dhe fillojnë ta rrotullojnë pranë zjarrit sikur të ishte ferlik.

  Zogolli me hipokrizinë e tij dhelparake arriti të nxiste një krahinë kundër një tjetre, duke përdor me shumë sukses mercenarët e verbër si topxhi të dhunës e terrorit të shfrenuar ndaj kundërshtarëve, duke përdor reprezaljet masive ndaj një krahine të tërë, siç ishte Dukagjini në rastin konkret.

  Mercenarë të armatosur nga Kelmendi zunë Qafën e Pejës, duke i detyruar dukagjinasit të kthehen prapa në tokën e tyre të shkretuar, ku Hasan bek Bushati, Muharrem Bajraktari e kompani, vazhdonin operacionin e pamëshirshëm….ect ..ect

  a doni me per kanibalet e kriminelet e ahmut zogut ..qe ju shqitaret e sotem i keni ngritur nje lapidar..ai qe donte te zhdukte gjergj fishtat..si kaqi xoxe ne 1947 dhe ismalkadavra ne 1974

  Reply to this comment
 10. Stef Staku October 2, 18:11

  Nasho Jorgaqi njerëz të Armës së sigurimit të cilet i perkasin shkrimtarëve të realizmit socialist nuk ka se si me shkru ndryshe.
  Fatkeqësia është se tipat e Nasho Jorgaqit sot drejtojnë Akademinë e Shkencave të Shqipërisë.
  Keto shkatrruan Akademin, që asht kthy në një OJQ e ketu akuzojnë se At Fishta u ba antarë i Akademisë Italiane.
  Tipat e Nashos janë vetem në Akademinë e Shqipërisë si dhe në Akademinë e Armës së Sigurimit të Shtetit. Akademi Europiane nuk i pranon as te dera e oborrit.

  Reply to this comment
 11. Baker October 2, 19:50

  Per ty MH:

  At Gjergj Fishta nuk u bw ndonjehere antar i Akademise se Shkencave te Italise. Ne artikullin e N. Jorgaqit flitet per dicka tjeter. Fishta, dhe 8 te tjere pranuan te beheshin anetare i Institutit italo-shqiptar qe synonte te identifikonte historinw dhe kulturen shqiptare me ate italiane, ne sherbim te procesit politik te bashkimit te Shqiperise me Italine.
  Praktikisht, te gjithe ata te cileve iu ofrua ky post e moren (me perjashtim te patriotit te madh Eqrem Cabejt qe e refuzoi ate zyrtarisht).

  Reply to this comment
 12. GJINOJA October 2, 20:09

  Fishta mund të ketë pasur simpati për Italinë, por fashist nuk u bë kurrë. Ju keni shkrimtarët tanë që jo vetëm u bënë komunistë të thjeshtë, por u bënë edhe ligjvënës komunistë. Ata jo vetëm nuk i kritikoni, por, përkundrazi i mburrni. Përse duhen denigruar ata që edhe mund të ishin fashistë dhe duhen mburrur ata që u bënë komunistë? Mos vallë komunizmi ishte më i mirë se fashizmi? Kur ishte më e lirë Shqipëria dhe shqiptari: në kohën e fashizmit, apo në kohën e komunizmit?

  Reply to this comment
 13. Bep Pjetri October 2, 21:30

  Po e shof se Prof. Jorgaqi e ka me hile ket shkrim sepse do t’i qendroji fanatik qendrimit tij të periudhës diktaturës si dhe ka formime paragjykimesh ……
  Ka ardh koha që të flitet me fakte “Pjesa e Dytë

  Kleri Katolik ishte antifashiste
  7 “Prilli “Dita e Robnis” – Thanie e Kishës Katolike n’ditën e zisë të pushtimit italian. Ju rekomandoj Prof Jorgaqi që të lexosh kët shkrim me kët titull të masipërme në linkun; http://www.proletari.com/forumi/viewtopic.php?p=10810

  Reply to this comment
 14. fteri October 2, 21:53

  At -GJergj Fishta është poeti më i dashur i popullit sa poezitë e tijë populli i kishte mësuar përmendësh.GJegj fishta është intelektual ,politikan e atdhetar i spikatur .
  Për veprimtarinë patërjotike ,politike ,atdhetare,e fetare At GJERGJ FISHTA mori nderime të ndryshme .Në vitin 1931 Greqia i jep dekoratën “Foenix “. Në 1939 Italia e bënë antar të Akademisë së saj .
  …..Vdiq në shkodër më 30 dhjetor 1940 .Botoi të plotë në vitin 1937 Lahutën e Malësisë këtë vepër madhore të krijimtarisë tijë.me 30 këngë dhe rrethë 17 000 vargje, është quajtur nga shumë studjues “iljada ” shqiptare.
  ……Është vlersuar si i vetmi epos kombëtar i letërsisë sonë,mandej edhe si epos i ballkanit.Eposi i vërtetë është fati i shqipërisë ,ajo fillon prej dy brezash njerzore.Fillon më 1858 kur mali i zi i nxitur nga Cari i Rusisë kërkon të zaptoi trojet tona ,Cikli që hap POEMËN e Lahutës Malësisë është ajo me qëndresën heroike kundër malazezve të OSO KUKËNËS . ,Mbarimi i poemës përfundon kur është shpallur pamvarsia e shqipërisë,dhe konferenca e Londrës që ka vendosur coptimin përgjysëm të trojeve shqiptare ,të quajtur KOBI -ose fati !!!
  …GJegj Fishta është një përmendore e gjallë e gjuhës dhe patërjotizmit shqiptar në shekuj,kjo nuk vihet në diskutim .Ai nxit harmoni mesë përbërsve të popullit shqiptar por edhe të rruzullit toksorë.
  …….Ky është një apel luftarak për të gjallët dhe të vdekurit,kur përmendim patërjotin e flakët AT- GJegj Fishta si në të gjallë edhe ndër të vdekur,punoi për kombin shqiptar.

  Reply to this comment
 15. Illo October 2, 23:08

  Jam kundra ketij shkrimi te N. Jorgaqit . Po qe se te kaluares tone do t’i heqesh Gj, Fishten , E. Koliqin , M. Krujen dhe disa personalitete fetare nuk di se kush mund t’i mbetet historise patriotikete te para luftes se dyte . Figurat historike nuk duhet t’i gjykojme , nga ky vit , kur shkruajme , por kur kane jetuar . Patriotet edhe kur mund te gabojne , vihen gabimet ne balance , vecanerisht kur behet fjale , per kohen kur regjimi I Zogut kishte degraduar dhe mbushi valixhet per rruge . Me kete veprim Ai justifikon edhe ndonje gabim te dijetarve , qe nuk jane politikane , por dijetare , elita e kombit . I. Foto

  Reply to this comment
  • Haaaaa October 3, 03:30

   Mos bre Illo qillua!
   Ja i hoqem keta fashistet dhe nuk i plasi bytha askujt!

   Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 October 6, 14:31

   “Patriotet edhe kur mund te gabojne , vihen gabimet ne balance ”
   ilo kjo është ajo që thua ti!!
   kandari ose peshorja ose balanca!!
   nuk ka peshore pa mall(të mirat)dhe gurë peshe(të këqijat),mund tua ndërrosh vëndin të dyjave!!
   nasho këtë ka bërë,ka vënë përball tërë patriotizmit të fishtës një gafë të tij!!ky shkrimi nuk ul vlerën e fishtës,por përpiqet tu mësojë të tjerëve që të jenë të kujdesshëm në jetën e tyre!!sidomos elitës intelektuale!!çdo fjalë e tyre zë vënd në popull dhe ndryshon rrjedhat e historisë!!qoftë për të mirë,qoftë për të keqe!!
   varet nga fjala,veprimi!!

   Reply to this comment
 16. Bashkim October 3, 03:40

  Morri i kuq Jorgaqi paska marre persiper te ule nje kollos si Fishta dhe kete e ben per nje Atdhetar te pakompromiste.
  Por ketij mbetje te ideologjise komuniste le ti drejtojme nje pyetje Ku ishin komunistet me 7 Prill 1939 A nuk ishin ata ne aleance ideologjike me Musolinin apo edhe vet Hitlerin Harron Nashua se Enveri u tha gjimnazisteve te Tiranes kur i kerkuan te organizohen kunder fashisteve se ata gjimnazistet ishin te rij dhe nuk e kuptonin se Ducja po luftonte kapitalizmin boteror.
  Pse ky mumje komuniste nuk shkon me tej e te thote te verteten e madhe historike se themelet e Pavaresise se Kosoves i vune “fashistet e ballistet” te cilet mbollen faren e lirise ne shpirtin e kosovareve duke hapur shkolla ne cdo cep te trojeve tona jasht kufijve te sotem shteterore.Kujane studimet e Jorgaqisit per keta themeltare si Koliqi,Mitat Frasheri apo Vasil Andoni.Kush eshte ai matuf komentator qe mund te thote se Bahri Omari apo edhe vet Prefekti Qazim Mulleti ishin fashiste deri sa ne shtepine e Bahriut strehohej Enver Hoxha dhe kjo shtepi i perkiste familjes Mulleti.
  Historine nuk mund ta bejne ata si Jorgaqisi qe kane pergjegjesi perpara Kombit se propaganduan si gebelsa komuniste dhe vazhdojne te propogandojne edhe sot per te perbaltur figurat tona kombetare.
  Ky kelysh i sllavizmit sulmon Fishten sepse ai ishte me shpirt kunder armiqve me te medhej te historise tone serbeve.

  Reply to this comment
 17. Amerikani... October 3, 10:55

  Fekalet( ose mbetjet siq i quan kreu i ripjelljes),ateisto-komunisto-islamiko-ortodokse, jane ne pritje te riciklimit historik…Shqiptaret, lane rrugen e ZOTIT, dhe islamizuan per pese “aspra”….shqiptaret mohojne identitetin dhe figurat me te medha kombetare, per tre “aspra”…shqiptaret i bashkohen isis, per dy “aspra”…dhe per asnje “asper” keta “shqiptare”, mbajne djallin ne gji…!!!..E ne kete tragjedi apokaliptike shqiptare ,vetem patriotet e vertete me ne krye kishen katolike shqiptare, mbrojten me gjak gjuhen identitetin, kulturen, fene dhe çdo gje te paster shqiptare…!!!.A mund te krahasohen pushtimi fashist me koleren turke ???!!!…Kush vuajti me shume prej gjakatarit te zogollajve , se kisha katolike ???!!!…Kush u pergjak dhe u masakrua prej birit te kajmekanit te Gjirokastres, se kisha katolike ???!!!…Dhe te gjitha keto e te tjera, jane te kuptueshme, sepse …”askush nuk urrehet me shume ,se ai qe thote te verteten…” “…Shume nga ju, do te vuani, perndiqeni dhe vriteni, per shkak te emrit Tim…” E megjithate ZOTI e do Shqiperine dhe shqiptaret…

  Reply to this comment
 18. Amerikani... October 3, 10:56

  Fekalet( ose mbetjet siq i quan kreu i ripjelljes),ateisto-komunisto-islamiko-ortodokse, jane ne pritje te riciklimit historik…Shqiptaret, lane rrugen e ZOTIT, dhe islamizuan per pese “aspra”….shqiptaret mohojne identitetin dhe figurat me te medha kombetare, per tre “aspra”…shqiptaret i bashkohen isis, per dy “aspra”…dhe per asnje “asper” keta “shqiptare”, mbajne djallin ne gji…!!!..E ne kete tragjedi apokaliptike shqiptare ,vetem patriotet e vertete me ne krye kishen katolike shqiptare, mbrojten me gjak gjuhen identitetin, kulturen, fene dhe çdo gje te paster shqiptare…!!!.A mund te krahasohen pushtimi fashist me koleren turke ???!!!…Kush vuajti me shume prej gjakatarit te zogollajve , se kisha katolike ???!!!…Kush u pergjak dhe u masakrua prej birit te kajmekanit te Gjirokastres, se kisha katolike ???!!!…Dhe te gjitha keto e te tjera, jane te kuptueshme, sepse …”askush nuk urrehet me shume ,se ai qe thote te verteten…” “…Shume nga ju, do te vuani, perndiqeni dhe vriteni, per shkak te emrit Tim…” E megjithate ZOTI e do Shqiperine dhe shqiptaret…!

  Reply to this comment
 19. Amerikani... October 3, 10:57

  Fekalet( ose mbetjet siq i quan kreu i ripjelljes),ateisto-komunisto-islamiko-ortodokse, jane ne pritje te riciklimit historik…Shqiptaret, lane rrugen e ZOTIT, dhe u islamizuan e greqizuan, per pese “aspra”….shqiptaret mohojne identitetin dhe figurat me te medha kombetare, per tre “aspra”…shqiptaret i bashkohen isis, per dy “aspra”…dhe per asnje “asper” keta “shqiptare”, mbajne djallin ne gji…!!!..E ne kete tragjedi apokaliptike shqiptare ,vetem patriotet e vertete me ne krye kishen katolike shqiptare, mbrojten me gjak gjuhen identitetin, kulturen, fene dhe çdo gje te paster shqiptare…!!!.A mund te krahasohen pushtimi fashist me koleren turke ???!!!…Kush vuajti me shume prej gjakatarit te zogollajve , se kisha katolike ???!!!…Kush u pergjak dhe u masakrua prej birit te kajmekanit te Gjirokastres, se kisha katolike ???!!!…Dhe te gjitha keto e te tjera, jane te kuptueshme, sepse …”askush nuk urrehet me shume ,se ai qe thote te verteten…” “…Shume nga ju, do te vuani, perndiqeni dhe vriteni, per shkak te emrit Tim…” E megjithate ZOTI e do Shqiperine dhe shqiptaret…!

  Reply to this comment
 20. Amerikani... October 3, 10:58

  Fekalet( ose mbetjet siq i quan kreu i ripjelljes),ateisto-komunisto-islamiko-ortodokse, jane ne pritje te riciklimit historik…Shqiptaret, lane rrugen e ZOTIT, dhe u islamizuan e greqizuan, per pese “aspra”….shqiptaret mohojne identitetin dhe figurat me te medha kombetare, per tre “aspra”…shqiptaret i bashkohen isis, per dy “aspra”…dhe per asnje “asper” keta “shqiptare”, mbajne djallin ne gji…!!!..E ne kete tragjedi apokaliptike shqiptare ,vetem patriotet e vertete me ne krye kishen katolike shqiptare, mbrojten me gjak gjuhen identitetin, kulturen, fene dhe çdo gje te paster shqiptare…!!!.A mund te krahasohen pushtimi fashist me koleren turke ???!!!…Kush vuajti me shume prej gjakatarit te zogollajve , se kisha katolike ???!!!…Kush u pergjak dhe u masakrua prej birit te kajmekanit te Gjirokastres, se kisha katolike ???!!!…Dhe te gjitha keto e te tjera, jane te kuptueshme, sepse …”askush nuk urrehet me shume ,se ai qe thote te verteten…” “…Shume nga ju, do te vuani, perndiqeni dhe vriteni, per shkak te emrit Tim…” E megjithate ZOTI e do Shqiperine dhe shqiptaret…!!!

  Reply to this comment
 21. Amerikani... October 3, 11:00

  Fekalet( ose mbetjet siq i quan kreu i ripjelljes),ateisto-komunisto-islamiko-ortodokse, jane ne pritje te riciklimit historik…Shqiptaret, lane rrugen e ZOTIT, dhe u islamizuan e greqizuan, per pese “aspra”….shqiptaret mohojne identitetin dhe figurat me te medha kombetare, per tre “aspra”…shqiptaret i bashkohen isis, per dy “aspra”…dhe per asnje “asper” keta “shqiptare”, mbajne djallin ne gji…!!!..E ne kete tragjedi apokaliptike shqiptare ,vetem patriotet e vertete me ne krye kishen katolike shqiptare, mbrojten me gjak gjuhen identitetin, kulturen, fene dhe çdo gje te paster shqiptare…!!!.A mund te krahasohen pushtimi fashist me koleren turke ???!!!…Kush vuajti me shume prej gjakatarit te zogollajve , se kisha katolike ???!!!…Kush u pergjak dhe u masakrua prej birit te kajmekanit te Gjirokastres,me shume se kisha katolike ???!!!…Dhe te gjitha keto e te tjera, jane te kuptueshme, sepse …”askush nuk urrehet me shume ,se ai qe thote te verteten…” “…Shume nga ju, do te vuani, perndiqeni dhe vriteni, per shkak te emrit Tim…” E megjithate ZOTI e do Shqiperine dhe shqiptaret…!!!

  Reply to this comment
 22. Amerikani... October 3, 11:00

  Fekalet( ose mbetjet siq i quan kreu i ripjelljes),ateisto-komunisto-islamiko-ortodokse, jane ne pritje te riciklimit historik…Shqiptaret, lane rrugen e ZOTIT, dhe u islamizuan e greqizuan, per pese “aspra”….shqiptaret mohojne identitetin dhe figurat me te medha kombetare, per tre “aspra”…shqiptaret i bashkohen isis, per dy “aspra”…dhe per asnje “asper” keta “shqiptare”, mbajne djallin ne gji…!!!..E ne kete tragjedi apokaliptike shqiptare ,vetem patriotet e vertete me ne krye kishen katolike shqiptare, mbrojten me gjak gjuhen identitetin, kulturen, fene dhe çdo gje te paster shqiptare…!!!.A mund te krahasohen pushtimi fashist me koleren turke ???!!!…Kush vuajti me shume prej gjakatarit te zogollajve , se kisha katolike ???!!!…Kush u pergjak dhe u masakrua prej birit te kajmekanit te Gjirokastres,me shume se kisha katolike ???!!!…Dhe te gjitha keto e te tjera, jane te kuptueshme, sepse …”askush nuk urrehet me shume ,se ai qe thote te verteten…” “…Shume nga ju, do te vuani, perndiqeni dhe vriteni, per shkak te emrit Tim…” E megjithate ZOTI e do Shqiperine dhe shqiptaret…!!!.

  Reply to this comment
 23. Amerikani... October 3, 11:01

  Fekalet( ose mbetjet siq i quan kreu i ripjelljes),ateisto-komunisto-islamiko-ortodokse, jane ne pritje te riciklimit historik…Shqiptaret, lane rrugen e ZOTIT, dhe u islamizuan e greqizuan, per pese “aspra”….shqiptaret mohojne identitetin dhe figurat me te medha kombetare, per tre “aspra”…shqiptaret i bashkohen isis, per dy “aspra”…dhe per asnje “asper” keta “shqiptare”, mbajne djallin ne gji…!!!..E ne kete tragjedi apokaliptike shqiptare ,vetem patriotet e vertete me ne krye kishen katolike shqiptare, mbrojten me gjak gjuhen identitetin, kulturen, fene dhe çdo gje te paster shqiptare…!!!.A mund te krahasohen pushtimi fashist me koleren turke ???!!!…Kush vuajti me shume prej gjakatarit te zogollajve , se kisha katolike ???!!!…Kush u pergjak dhe u masakrua prej birit te kajmekanit te Gjirokastres,me shume se kisha katolike ???!!!…Dhe te gjitha keto e te tjera, jane te kuptueshme, sepse …”askush nuk urrehet me shume ,se ai qe thote te verteten…” “…Shume nga ju, do te vuani, perndiqeni dhe vriteni, per shkak te emrit Tim…” E megjithate ZOTI e do Shqiperine dhe shqiptaret…!!!..

  Reply to this comment
 24. Amerikani... October 3, 11:01

  Fekalet( ose mbetjet siq i quan kreu i ripjelljes),ateisto-komunisto-islamiko-ortodokse, jane ne pritje te riciklimit historik…Shqiptaret, lane rrugen e ZOTIT, dhe u islamizuan e greqizuan, per pese “aspra”….shqiptaret mohojne identitetin dhe figurat me te medha kombetare, per tre “aspra”…shqiptaret i bashkohen isis, per dy “aspra”…dhe per asnje “asper” keta “shqiptare”, mbajne djallin ne gji…!!!..E ne kete tragjedi apokaliptike shqiptare ,vetem patriotet e vertete me ne krye kishen katolike shqiptare, mbrojten me gjak gjuhen identitetin, kulturen, fene dhe çdo gje te paster shqiptare…!!!.A mund te krahasohen pushtimi fashist me koleren turke ???!!!…Kush vuajti me shume prej gjakatarit te zogollajve , se kisha katolike ???!!!…Kush u pergjak dhe u masakrua prej birit te kajmekanit te Gjirokastres,me shume se kisha katolike ???!!!…Dhe te gjitha keto e te tjera, jane te kuptueshme, sepse …”askush nuk urrehet me shume ,se ai qe thote te verteten…” “…Shume nga ju, do te vuani, perndiqeni dhe vriteni, per shkak te emrit Tim…” E megjithate ZOTI e do Shqiperine dhe shqiptaret…!!!…

  Reply to this comment
 25. Amerikani... October 3, 11:01

  Fekalet( ose mbetjet siq i quan kreu i ripjelljes),ateisto-komunisto-islamiko-ortodokse, jane ne pritje te riciklimit historik…Shqiptaret, lane rrugen e ZOTIT, dhe u islamizuan e greqizuan, per pese “aspra”….shqiptaret mohojne identitetin dhe figurat me te medha kombetare, per tre “aspra”…shqiptaret i bashkohen isis, per dy “aspra”…dhe per asnje “asper” keta “shqiptare”, mbajne djallin ne gji…!!!..E ne kete tragjedi apokaliptike shqiptare ,vetem patriotet e vertete me ne krye kishen katolike shqiptare, mbrojten me gjak gjuhen identitetin, kulturen, fene dhe çdo gje te paster shqiptare…!!!.A mund te krahasohen pushtimi fashist me koleren turke ???!!!…Kush vuajti me shume prej gjakatarit te zogollajve , se kisha katolike ???!!!…Kush u pergjak dhe u masakrua prej birit te kajmekanit te Gjirokastres,me shume se kisha katolike ???!!!…Dhe te gjitha keto e te tjera, jane te kuptueshme, sepse …”askush nuk urrehet me shume ,se ai qe thote te verteten…” “…Shume nga ju, do te vuani, perndiqeni dhe vriteni, per shkak te emrit Tim…” E megjithate ZOTI e do Shqiperine dhe shqiptaret…!!!….

  Reply to this comment
 26. Amerikani... October 3, 11:02

  Fekalet( ose mbetjet siq i quan kreu i ripjelljes),ateisto-komunisto-islamiko-ortodokse, jane ne pritje te riciklimit historik…Shqiptaret, lane rrugen e ZOTIT, dhe u islamizuan e greqizuan, per pese “aspra”….shqiptaret mohojne identitetin dhe figurat me te medha kombetare, per tre “aspra”…shqiptaret i bashkohen isis, per dy “aspra”…dhe per asnje “asper” keta “shqiptare”, mbajne djallin ne gji…!!!..E ne kete tragjedi apokaliptike shqiptare ,vetem patriotet e vertete me ne krye kishen katolike shqiptare, mbrojten me gjak gjuhen identitetin, kulturen, fene dhe çdo gje te paster shqiptare…!!!.A mund te krahasohen pushtimi fashist me koleren turke ???!!!…Kush vuajti me shume prej gjakatarit te zogollajve , se kisha katolike ???!!!…Kush u pergjak dhe u masakrua prej birit te kajmekanit te Gjirokastres,me shume se kisha katolike ???!!!…Dhe te gjitha keto e te tjera, jane te kuptueshme, sepse …”askush nuk urrehet me shume ,se ai qe thote te verteten…” “…Shume nga ju, do te vuani, perndiqeni dhe vriteni, per shkak te emrit Tim…” E megjithate ZOTI e do Shqiperine dhe shqiptaret…!!!…..

  Reply to this comment
 27. Amerikani... October 3, 11:02

  Fekalet( ose mbetjet siq i quan kreu i ripjelljes),ateisto-komunisto-islamiko-ortodokse, jane ne pritje te riciklimit historik…Shqiptaret, lane rrugen e ZOTIT, dhe u islamizuan e greqizuan, per pese “aspra”….shqiptaret mohojne identitetin dhe figurat me te medha kombetare, per tre “aspra”…shqiptaret i bashkohen isis, per dy “aspra”…dhe per asnje “asper” keta “shqiptare”, mbajne djallin ne gji…!!!..E ne kete tragjedi apokaliptike shqiptare ,vetem patriotet e vertete me ne krye kishen katolike shqiptare, mbrojten me gjak gjuhen identitetin, kulturen, fene dhe çdo gje te paster shqiptare…!!!.A mund te krahasohen pushtimi fashist me koleren turke ???!!!…Kush vuajti me shume prej gjakatarit te zogollajve , se kisha katolike ???!!!…Kush u pergjak dhe u masakrua prej birit te kajmekanit te Gjirokastres,me shume se kisha katolike ???!!!…Dhe te gjitha keto e te tjera, jane te kuptueshme, sepse …”askush nuk urrehet me shume ,se ai qe thote te verteten…” “…Shume nga ju, do te vuani, perndiqeni dhe vriteni, per shkak te emrit Tim…” E megjithate ZOTI e do Shqiperine dhe shqiptaret…!!!……..

  Reply to this comment
 28. Paul Tedechini October 3, 12:17

  Data 31 dhjetor 1940 kur u varros At Gjergj Fishta (ne kohen e pushtimit fashist)

  Fjalimi frymëzues i hoxhës, intelektualit dhe patriotit Ali Kraja, në varrimin e Fishtës: Me ty, Patër Gjergj, kombi naltësohet dhe madhënohet.

  Hafiz Ali Kraja ishte figurë e madhe shqiptare, i pajisur me dije dhe me kulturë, i kthjellët në mendime dhe tepër i qartë në misionin e tij fisnik.

  Ai rrezatonte një mirësi të thellë dhe ishte mjaft i dashur e i respektuar me të gjithë njerëzit, pa dallim feje, krahine e bindje politike. Por, krahas këtyre virtyteve tepër të larta që gëzonte, ai gjithashtu ishte një armik i papajtueshëm dhe hasëm i përjetshëm me të keqen, e në veçanti ajo që e dallonte nga të tjerat, ishte një armik i betuar i doktrinës komuniste.

  Intelektualin e famshëm mysliman nga qyteti i Shkodrës, veç tjerash është tepër i njohur edhe për fjalimin e tij brilant mbi varrin e Gjergj Fishtës në 31 dhjetorin e vitit 1940.

  Fjalimin e tij mund ta lexoni më poshtë:

  “Poet kombëtar, Pater Gjergj!

  Kur nji orator, tue dasht me folë mbi veprat tueja, rrin shtang, hutohet, pse janë shumë, janë të mëdhaja edhe të madhnueshme, aq sa asht e vështirë me caktue se për të cilën duhet të flitet…

  Shkrimtarët e ardhshëm të historisë shqiptare jetën politike tanden do ta gjykojnë në bazë të ‘Lahutës së Malcisë’, kryevepra jote monumentale.

  Ta jesh i bindun, o Poet i Madh se shqyptari me ‘Lahutën e Malcisë’ ka për të qenë gjithmonë kryenaltë siç janë helenët me Iliadën e persjanët me Shahnamen, mbasi Ti, me atë vepër të naltë i ke njoftue botës së qytetnueme psihikën e karakteristikat ma të ndieshmet e popullit shqiptar…

  Me ty, Patër Gjergj, kombi shqyptar mburret, naltësohet edhe madhënohet para popujve të tjerë, prandaj sot krejt populli shqiptar të përulet, djelmnia intelektuale vajton humbjen Tande e me lot ndër faqe të përcjell me mallënjim e dhimbje në jetën e pasosme”, ka thënë ai. /Telegrafi/

  Reply to this comment
 29. Paul Tedechini October 3, 12:21

  31 dhjetor 1940 gjate varrimit te Fishtes ( periudha gjate pushtimit fashist )

  Fjalimi i Aleksandër Xhuvanit mbi varrin e Gjergj Fishtës

  Sot, 131 vjet nga ditëlindja e Prof.Xhuvanit

  Për të krijuar idenë e oratorisë së Aleksandër Xhuvanit, mjafton të kujtojmë fjalimin e tij, mbi varrin e Atë Gjergj Fishtës. Kjo vlen gjithashtu, për të treguar qartë vlerësimin e tij të thellë për kontributin e klerit katolik e personalisht të Këngëtarit të Lahutës. Për këtë arsye, nuk e kemi prekur origjinalin, në mënyrë që të njihemi edhe me trajtesat gjuhësore të asaj kohe: “Si vetimë u përhap an’ e kand të Shqipnisë lajmi i hidhët i vdekjes së poetit t’onë Kombëtar, At Gjergj Fishtës dhe e mahnitun mbeti sot mbarë bota shqiptare, tue kujtue emnin zamadh të autorit të “Lahutës së Malcisë” që ka këndue, si dikur Omeri, burrnin e besën e fisit tonë, që ka ndezë zemrat e Shqiptarëvet, si dikur Tirteu, i vjetërsisë. E me të drejtë i kan thënë Fishtës “Tirteu i Shqipnisë, se sikurse ai me elegjitë e tij ndezi zemrat e Spartanëve për luftë, njashtu dhe epopeja e “Lahutës”, odet dhe elegjitë e “Mrizit të Zanave” e të poezive të tjera kanë mbledhë në zemër të djelmnisë sonë dashuninë e pamasë për truellin e të parëve dhe për gjuhën amtare. Këto dy ideale: Atdhedashunia dhe rujetja e gjuhës si dritë e synit, lavrimi dhe përdorimi e saj kanë qenë polet rreth së cilave shtrihej vepra e çmueshme e Fishtës. E s’ka kush tjetër veçse ne arsimtarëve që kemi pasë e kemi nëpër duer edhe ua kemi mësue nxënësve poezitë e tij, që e çmon ma mirë veprën zamadhe të tij, e cila sot si një far i madh dritëdhanës ka ndriçue mendjen e djelmënisë sonë, si një Ungjill shkëndimadh morali ka zbutë e ka edukue zemrën e saj“. Kjo ishte një pjesë nga fjalimi i Xhvanit mbi varrin e poetit tonë, Gjergj Fishta. ( http://shkoder.net/ )

  Reply to this comment
 30. Amerikani... October 3, 12:33

  Fekalet( ose mbetjet siq i quan kreu i ripjelljes),ateisto-komunisto-islamiko-ortodokse, jane ne pritje te riciklimit historik…Shqiptaret, lane rrugen e ZOTIT, dhe u islamizuan e greqizuan, per pese “aspra”….shqiptaret mohojne identitetin dhe figurat me te medha kombetare, per tre “aspra”…shqiptaret i bashkohen isis, per dy “aspra”…dhe per asnje “asper” keta “shqiptare”, mbajne djallin ne gji…!!!..E ne kete tragjedi apokaliptike shqiptare ,vetem patriotet e vertete me ne krye kishen katolike shqiptare, mbrojten me gjak gjuhen identitetin, kulturen, fene dhe çdo gje te paster shqiptare…!!!.A mund te krahasohen pushtimi fashist me koleren turke ???!!!…Kush vuajti me shume prej gjakatarit te zogollajve , se kisha katolike ???!!!…Kush u pergjak dhe u masakrua prej birit te kajmekanit te Gjirokastres,me shume se kisha katolike ???!!!…Dhe te gjitha keto e te tjera, jane te kuptueshme, sepse …”askush nuk urrehet me shume ,se ai qe thote te verteten…” “…Shume nga ju, do te vuani, perndiqeni dhe vriteni, per shkak te emrit Tim…” E megjithate ZOTI e do Shqiperine dhe shqiptaret…!!!……………..

  Reply to this comment
 31. nord.al October 3, 18:11

  Duke pare murtajen komuniste qe erdhi mbas ikjes se italianve , rezulton se ato ishin shpetimtaret e lirise se Atdheut dhe jo dhunues te lirise se Atdheut. Dhunuesit ishin tek dera lindore.

  Reply to this comment
 32. Shushica October 3, 23:24

  Kur merret shëmbull i bashkëpunimit të kishës katolike me nazizmin , në enciklopedinë e luftës së dytë botërore jepet fotografia e Pater Anton Arapit të përulur përpara gjeneralit gjerman Fitzun…për dijeni të disa komentuesve filofashistë..

  Reply to this comment
 33. vjola October 3, 23:29

  Po ckini mo te mjere kush ju pickoje .Ju djeg e verteta se jeni mesuar te hidhni balte keto 26 vjete Gjithe se kush te mbaje te gjitha ckane bere me te mira e me te liga ,.kujdes mos u hidheroni shume faktet jane fakte je Atdhetare a i shitur dy rruge jane .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*