A ishte ky kryeministri që pritëm

September 9, 2019 10:14

A ishte ky kryeministri që pritëm

Nga Bedri Islami

Tik- taku i politikës rrjedh më shpejt nga dëshira e politikanëve dhe koha e llogarisë afron shumë më shpejt nga sa mendohet.

Më shumë se gjashtë vite shkuan nga qeverisja Rama, dhe, si ndodh rëndom, koha e përllogaritjes ka ardhur. Çfarë ka ndodhur, çfarë është bërë mirë e si duhet, besimi ndaj liderit të së majtës ishte i duhuri apo mund të zgjidhej një rrugë tjetër-në fakt nuk kishte tjetër; e majta ka qeverisur përmes vizionit të saj apo mendimi financiar i liderit iu imponua asaj; shumë pyetje vijnë shumë shpejt dhe do të kërkojnë përgjigjen e tyre.

Njëra prej tyre do të jetë domosdo: a ishte Edi Rama kryeministri që pritëm, apo edhe ky, si të tjerët, është vazhdë e një zhgënjimi kryeministror?

E majta do të fitonte në zgjedhjet e vitit 2013, edhe sikur lider i tyre të mos ishte Edi Rama. Por do të fitonte jo nga besimi, por nga zhgënjimi. Do të fitonte sepse njerëzit ishin lodhur me qeverinë Berisha, skandalet e saj, historinë aspak enigmë, por vrastare të Gërdecit, blerjen e gjakut dhe mburrjen se e kemi blerë, e më pas, si për të fundosur gjithçka në një qeveri, kishin ardhur vrasjet e 21 janarit.

Mund të kishte fituar e majta, por jo besimi. Njerëzit besimin e lidhën me emrin e Edi Ramës. U krijua psikoza se vetëm ai, Edi Rama, njeriu i punëve të mëdha në Bashkinë e Tiranës, që përdorte si figurë qeverisëse, edhe fjalën, edhe sopatën, mund ta bënte shtetin. Dhe Rama përdori pikërisht këtë slogan: të bëjmë shtetin.

E majta, e cila ishte ndjerë e tradhtuar në zgjedhjet e vitit 2009, kur Meta shkoi në të djathtë, ia fali Ramës dhe ia pranoi koalicionin e ri. Ai që duhej të ikte, iku. Të tjerat, menduan me naivitet, do të zgjidhen rrugës.

Tani rruga është bërë në një trase më shumë se 6 vjeçare dhe para vetes janë, të paktën deri tani, më pak se dy vite  rrugë. Nëse në katër vitet e para njerëzit gjetën dy fajtorë: hendekun e madh, më saktë, greminën financiare, që kishte lënë jo rastësisht qeveria Berisha, duke pritur përmbytjen si në shtetin grek, çka e publikonin haptas, dhe fajtori i dytë, pjesa tjetër e qeverisjes, LSI.

Tani qeveria është futur në muajt e parë të vitit të dytë të qeverisjes së dytë. Borxhet e qeverisë Berisha, në masë të madhe, janë shlyer. Alibia e qeverisjes në koalicion ka rënë. Në qeveri janë vetëm njerëzit e zgjedhur nga ai vetë, me dorën e tij dhe, nga garda e vjetër, të cilin Edi Rama e la mënjanë që në fillim, është vetëm një “gardist”, Pandeli Majko, që herë pas here synon të rebelohet dhe e lënë në rebelimin e tij, pasi dikasteri që drejton, pavarësisht nga fjalët e mëdha, nuk është as financiar, nuk ka as tenderë, as koncesione, e as PPP.

Tani pyetja:  A është Edi Rama kryeministri që pritëm, është më se normale, më se e arsyeshme, vetëm se ndoshta, nga gjërat që kanë rrjedhur,  është në një kohë të vonuar.

A përmbush ai aspiratat e mbi një milion votuesve, të cilët, edhe pse më herët kanë qenë në anë të kundërta të politikës, patën shpresë tek ai?

E përmbush ai besimin e njerëzve, apo besimi ka nisur të kriset dhe mund të çahet në një kohë jo të vonë?

Edi Rama e ka konceptuar politikën si një lojë shahu, megjithëse ajo gjithçka mund të jetë, vetëm një lojë shahu nuk është. Por, meqenëse ai mbahet tek ky koncept, a është ai në një gjendje, kur koha, qeverisja, mendjelehtësia në trajtimin e problemeve , i kanë dhënë “mat” dhe, nëse ecën kështu, mund të ketë jo shumë larg, një “shah- mat”.

Edi Rama, më thonë miqtë e mi, është më i mirë se sa Berisha. Megjithëse qeverisja nuk e njeh një përmasë të tillë të vlerësimit, edhe unë e pranoj, bile e di fare mirë, se ai nuk mund të jetë njësi krahasimi mes tij dhe qeverisjes Berisha. Krahasimet çalojnë, thotë një fjalë e urtë gjermane, dhe në këtë rast, shumë krahasime nuk qëndrojnë e nuk mund të qëndrojnë. Të përbashkëta kanë me tepri, ndasimet janë edhe përtej teprisë. Berisha, ndoshta vetëdijshëm, e rrënoi shtetin, strukturat e tij, nxori në sipërfaqe botëkuptimin mitingash në drejtimin e qeverisjes, largoi mendjet dhe shkretoi institucionet e dijes; pra, bëri gjithçka që nuk do të guxonte askush të bënte. Shembulli i Berishës në shembjen e shtetit shqiptar është i pazakontë: ai nuk ka asnjë tjetër.

Edi Rama, më thonë, nuk mund të krahasohet me rivalët e tij për postin kryeministror, Monika Kryemadhin dhe Lulzim Bashën.

Krahasimi me Kryemadhin çalon në të gjitha drejtimet, por edhe kjo nuk është njësia matëse.

Ndërsa Basha, jo vetëm nga gjumi bashkiak, por nga gjithçka e tij, që nga vjedhjet masive, roli enigmë në strukturat e drejtësisë në UNMIK, lidhja me Fazlliçin, nipin e shefit të sigurimit serb, Stanishiç dhe bashkëpunëtorit më të afërt të Millosheviçit, afera e Rrugës së Kombit, ajo e detit, dhe , mbi të gjitha, vrasjet e 21 janarit, jo vetëm nuk e bënin dhe nuk e bëjnë Bashën rival të Ramës, por do të ishte qesharake nëse do të synohej seriozisht ardhja e tij në pushtet.

Basha është njëra nga dështimet më të ndjeshme të politikës,i cili, e kupton të si një kalim nëpër dyert kunatore dhe mjetin e vetëm për të vënë pasuri e pushtet. Nëse pasuri mund të vërë, politikën nuk e bën të pranishme, as tek të vetët.

Largimi i tij nga kuvendi, pa e ditur, ende sot, askush të vërtetën, bojkoti i zgjedhjeve vendore, thirrja halucionante për përmbysje me revolucion, pa e prishur gjumin e drekës, idetë e mangëta dhe kryeneçe, si të ishte një figurë madhore, toni qesharak i deklamimeve, idetë që i humbasin rrugës, tabori rreth e rrotull tij – të gjitha këto kanë krijuar në mendësinë e njerëzve figurën e një njeriu që ka ardhur në politikë, jo vetëm rastësisht, por edhe qartësisht në vendin jo të duhur.

Tani të gjitha këto kanë shkuar. Tani është koha e pyetjes themelore: A ishte ai njeriu i duhur, për të shkuar më tej, a është ai edhe për më tej, njeriu i duhur, i cili ngjalli shpresë dhe besim?

A ishte në programin e tij politik kjo rrëshqitje kaq e thellë në drejtimin e kundër të së majtës, braktisje e atyre që e votuan dhe e mbështetën? Si ndodhi që drejtuesi i së majtës mendon djathtas dhe i thotë të vetëve të ulin kokat? A ishte e dobishme që njeriu agresiv i vitit 1991 ndaj së majtës të merrte në duart e tij fatin e saj?

Këto janë vitet e Edi Ramës, të askujt tjetër. Nëse deri më tani njerëzit kanë pritur dhe shpresuar, tashmë është një pikë ku besimi mund të kthehet në zhgënjim dhe shpresa në revoltë.

Askujt nuk i intereson nëse shefi i tashëm i qeverisë është i lodhur me pushtetin apo është i vetëkënaqur me pasurinë që mund të ketë vënë. Nëse është i lodhur me pushtetin, bën mirë të hiqet mënjanë, nëse ai është bërë tashmë një njeri i pasur, gjithçka mund të trokasë në derën e tij.

Koha është e tij, po aq sa edhe e njerëzve. Është çasti që, nga ato bisedimet “ gju më gju me popullin”, që më shumë se gjithçka tjetër janë imitime të një kohe tjetër, të hapë një kapitull të ri, pikërisht për atë që është besuar dhe për të cilin është votuar.

Ai nuk është besuar të zhvillojë “dialogje” nga poshtë lart e as nga lart- poshtë, si formë bashkëqeverisje, ku ndjesia e kësaj është kaq e paktë sa që edhe ai vetë duhej ta kishte kuptuar.

Është besuar se, përmes staturës politike dhe shtetërore të Edi Ramës, ndëshkimi ndaj së keqes, makutërisë, vjedhjes, korrupsionit, vrasjeve…do të jetë domeni i qeverisë.

Ishin bërë aq shumë krime dhe ishin grabitur aq shumë prona, vjedhjet dhe oligarkia financiare ishin bërë një me njëra tjetrën; askush nuk e kishte harruar ende as Gërdecin, ku ishte kryekëput familja kryeministrore dhe as 21 janarin, ku ishte familja politike berishiane.

Edi Rama kishte premtuar ndëshkimin, por deri më tani ka mbetur vetëm jehona e fjalëve të të tij dhe hija e premtimeve. Oligarkia politike financiare është po aty: faleshin në të djathtë para qershorit 2013, tani falen  majtas. Paguanin haraç me dorën e djathtë, tani paguajnë me të majtën. Herë më shumë e herë më pak.

Detashmenti Berisha qëndroi aty ku ishte dhe u rrit më tej, në ato përmasa rritje që kishte pasur më herët. Nuk kishin zënë mend dhe as nuk mund ta bëjnë këtë, pasi sinjalet e dhëna nga qeveria Rama ata i kishin kuptuar më mirë se të tjerët. Të parët, oligarkët e sapo larguar nga pushteti, ata e kishin kuptuar se mund të vegjetonin për pak muaj të parë të ndërrimit qeveritar, por më pas do të mund të ktheheshin në “dorën” e parë. Berisha dhe klani banditesk pranë tij as që morën mundimin të kishin drojë nga qeveria e re. Njëri nga rrënuesit e ekonomisë shqiptare, dy herë, në dy kohë të ndryshme, duke qenë ministër i financave, delegohet drejtpërdrejtë në Këshillin e Lartë Mbikëqyrës të bankës së Shtetit.

Nëse do të kishte vendosur ligjin, fillimisht ndaj dhunuesve të mëdhenj të tij, shteti do të ishte kthyer në sinorët e tij dhe nuk do të ishte tentuar, dy herë radhazi, të përmbysej parlamenti, të sulmoheshin dhe dëmtoheshin forcat e policisë, të ngrinte kokë anarshia dhe të synohej përmbysej shteti.

Rama nuk e bëri këtë, jo se kishte para vetes një sistem drejtësie të rrudhur nga korrupsioni dhe lidhjet politike, por edhe sepse ai u përqendrua fillimisht tek marrja e kalasë së ndërtimit të shtetit nga poshtë, nga ata që e kishin jetën në zgrip dhe përpiqeshin të mbijetonin.

21 janari është një datë e harruar, Gërdeci është mbyllur, grushti i shtetit 1997 nuk njihet më, vjedhja e Rrugës së Kombit është bërë shenjë kompromisi ndaj “ të fortëve” në politikë, marrëveshja tradhtore e Detit është lënë mënjanë…dhe askush nuk kujtohet më.

Në vend që të merret me bëmat e qeverisë së shkuar, Rama përpiqet të mbulojë skandalet e qeverisë së tij, njëri nga të cilët, ai i unazës është shëmbëlltyrë e kapjes së shtetit nga oligarkët, të cilët, si ishin miq të Berishës, u bënë miq të Ramës; si skandalizuan ligjet e ekonominë në qeveritë e mëhershme, ndodh edhe tani. PPP fantazmagorike, të cilat do të jenë shpërthimi i mëvonshëm financiar i shtetit, u bënë rrjedhë e natyrshme e qeverisë.

Vetëm denoncimet dhe zbulimet e Kontrollit të lartë të Shtetit do të mund të krijonin një uragan në goditjen e korrupsionit, por shumë as që u hapën nga prokuroritë dhe as nuk u ndoqën nga qeveria.

Në më shumë se 6 vite qeverisje asnjë oligark financiar apo politik, asnjë nga ata që vetë Rama i quajti banorë të krimit dhe se do të përgjigjeshin para drejtësisë, nuk u dënua e as nuk shkoi para gjyqit. Drejtësia u bë farsë, dhe vetëm shpresa se një ditë mund të ketë një ringritje të saj, mban ende brenda vetes atë ndjenjë që lehtësisht mund të kthehet në zhgënjim.

Edi Rama premtoi bujarisht se, pas ardhjes së tij në pushtet, ekonomia do të ishte prioriteti më i fuqishëm, një si lokomotivë tërheqëse për të ardhmen.

Fakt është se në katër vitet e para, rritja e pagave ishte në një minimum të habitshëm. Çka vazhdoi edhe në vitet e mandatit të dytë.

Qeveria e dhënë pas një deliri se, vetëm në kohën e tyre do të mund të ndodhnin mrekullira ekonomike, harroi se në këtë kohë ajo që i intereson qytetarëve të saj është rritja e të ardhurave të tyre. Nëse, mund të mendohej se, sektorin privat nuk do të mund ta kontrollonte, sektori më i madh punëdhënës i tashëm, ai shtetëror, po ashtu vegjetoi në rritjen e pagave, u rrudh mundësia e tyre blerëse dhe u gjet vetëm një mundësi mbijetese, e cila, para qershorit 2013 dukej se ishte shuar, emigrimi.

E keqja e madhe e tanishme është se po ikin nga vendi edhe ata që e kanë një mundësi jetese normale, që ishin mesi i artë i shoqërisë nga gjendja financiare,por maja e artë nga fuqia intelektuale – dhe e gjithë kjo nga humbja e besimit, nga fakti se figura e Ramës nuk ka më as enigmën e njeriut që pritej dhe as përditshmërinë e njeriut që të bën punë.

I dhënë pas teprisë krejt i vetëm, është harruar se nuk mjafton vetëm besimi se kjo tepsi është e ytja, por se begatia e saj duhet shpërndarë në të gjithë, në ato që të kanë besuar dhe në ato që nuk të kanë besuar. Pushteti i vetëm nuk u dha për të rrotulluar tepsinë në tryezën qeveritare, por për të bërë të kuptueshme një njësi tjetër besimi, atë që qeveria , edhe kur sundon e vetme, nuk harron se kontrollohet nga njerëzit.

Në fakt ndodh ende ndryshe, ndoshta si reminishencë e së shkuarës, por në të njëjtën trase. Arka e shtetit ka defiçite të mëdha pikërisht nga evazioni i ndjeshëm fiskal, i cili i kushton shtetit rreth 1 miliard e 200 milionë euro në vit, ose shumë më tepër se programi famëmadh ,por pak i bereqetshëm, i investimeve 1 miliard dollarësh. Evazioni më i madh është pikërisht nga elita oligarke afër njerëzve të qeverisë, të cilët as nuk druhen se mund të rëndojë diçka mbi to.

Sikur ky evazion të ishte ukur, të paktën në 50 për qind, shteti do të kishte në dispozicion në pesë vitet e qeverisjes më shumë se 3 milard euro shtesë, çka do të ishte më se e mjaftueshme për të ngritur një rrjet tjetër të rrugëve apo për të ngritur gjendjen sociale të shtresave të varfra.

Institucione të rëndësishme ndërkombëtare, sidomos nato monetare, por edhe të sigurisë, prej shumë kohe kanë dhënë alarmin e ngritur trazimin se versioni i tashëm qeveritar përmes PPP , në këtë shtrirje kaq masive, është si një minë që mund të shpërthejë në çdo moment. Shifra marramendëse për të ngritur rrugë apo për koncesione të habitshme, ngritur si një mendësi qeveritare, sikur përmes kësaj PPP-je, do të jetë ringritja e shumë gjërave, është në fakt borxhi i një të ardhme të afërt.

Ndoshta atëherë Rama nuk do të jetë në pushtet, çka mund të ndodhë nëse nuk i kthehet asaj që ka premtuar, por njerëzve pak i intereson kjo. Një borxh i sotëm, sido që të quhet, është një faturë e hapur për të ardhmen.

A është lodhur Edi Rama nga qeverisja?

Mund të ndodhë. Të qeverisësh një vend të lodhur, pa ligje dhe me struktura antiligj, me rrënime të pashoqe dhe grumbull mitingashësh politikë që duan të hedhin në erë gjithçka, me presion nga të gjitha anët dhe me një Vetting politik që do të afrohet shumë shpejt; me koncesione që nuk dihet se si përfundojnë dhe cicmice qeveritare të tjera, me një bjerrje të besimit dhe kur ekonomia po bëhet frymëmarrëse, është gjë e lodhshme, tejet e lodhshme.

Ndodh shpesh me qeveritarë që lodhen nga pushteti dhe atëherë shpejtojnë të bëjnë marrëzirat e tyre. Njëra prej tyre, më maroqja, ishte loja me fitimtarë e të humbur, kur askush, as koha, as historia dhe as pushteti, nuk ia kërkuan.,

Të tjerë vuajnë nga deliri i madhështisë dhe nga pyetja që i rëndon, se ku është vendi i tyre në historinë e ardhshme. Berisha e kishte gjithnjë këtë merak, por ai shkonte edhe më tej: pas meje, djalli e marrtë këtë vend. Rama është ende në fillesën e këtij deliri, megjithëse e di  se përmes fjalëve nuk kalohet në histori.

Në fakt, ka edhe një dehje nga pushteti. Të ketë zënë edhe Ramën avulli i dehjes?

Nuk e di.

Di vetëm se socialistët do të vazhdojnë ti besojnë liderit të tyre, i cili, në fakt, për nga bindjet, mund të ishte lider në cilëndo parti politike, por, fakti që është lidhur me të majtën dhe se kjo i ka besuar, si kurrë më parë një lideri tjetër, duhet ta bëjë atë të ndjejë më shumë përgjegjësi dhe të marrë mbi vete hallet e atyre që e votuan, të cilët, edhe nëse Rama ikën një ditë, nuk do e ulin kokën.

Sepse nuk e kanë ulur kurrë, edhe kur kanë qenë keq, në pragun ku donin ta hidhnin, në theqafje.

Edi Rama shpesh herë është shfaqur si një lider vizionar.

Të ketë mbetur vetëm në shfaqjen e tij?

Koha që ka përpara është më e pakët se ajo që i shkoi, por është vendosëse për jetën e tij politike e jo vetëm për të.

Në tri vitet e ardhshme ai do i përgjigjet edhe pyetjes, nëse është Edi Rama lideri që kemi pritur.

Në mos qoftë vonë edhe për përgjigjen.

*****

Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

September 9, 2019 10:14
Komento

110 Komente

 1. anticensurë25642654 September 9, 10:28

  “A ishte ky kryeministri që pritëm…”?????????
  jo mor bedri jo!!
  por nuk ishte as kjo PS që mendonim se ishte!!
  na dolën një tufë bastadësh të ngjashëm me ata të berishës!!
  në fakt çthem dhe unë!!njëlloj si të gjithë shqipot!!në çdo parti që janë janë një tufë të nënshtruarish!!
  nuk ju ka dalë nga gjaku “klani”,”bajraku”,”fisi”!
  por ndrysha nga më parë kur nënshtroheshin në bazë gjaku a krahine,sot nënshtrohen në bazë përfitimi!!
  nënshtrohen në bazë të zakonit!!
  kemi votuar për “filanin” dhe votojmë për filanin dhe nëse ai i pështyn,e i pshurr në surrat!!forca e zakonit është e tmerrshme tek njerzit që trurin e kanë vetëm për të mos lejuar rënjen e veshëve!!
  ps:asqë e mora mundimin për ta lexuar më tutje se titulli o bedriu i partisë!!më vjen keq por më duket humbje kohe!!ti nesër ke për ta mbrojtur këtë bastard që sot ndoshta po e kritikon!!

  Reply to this comment
  • Peza September 9, 13:33

   Pyetjes se titullit kurre nuk i dha pergjigje vete Bedriu!
   Te gjitha sa tha i dinim me kohe,por perseritja e poshtersive te Rames,qe nuk kane fund,nuk kane vlere me!
   Sot ka ardhur koha te shtrohet pyeta “KUSH ESHTE ZGJIDHJA”!
   Fajtoret e katrastrofes dihen,fajet e tyre me shumice,atehere njerezit e urte te Shqiperise te mbidhen dhe te marrin ne dore fatet e vendit qe po “VDES”!

   Reply to this comment
   • Nje emigrant i hershem September 9, 14:12

    I zoti e nxjerr gomarin nga balta,Populli e ka ne dore, populli eshte pergjegjes qe jane ata ne maje.Puna eshte qe ky popull eshte mesuar vetem te qahet si bebja qe do qumesht,Kur te piqet edhe pak do vi edhe ndryshimi

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 9, 15:36

    peza
    ti nuk e di zgjidhjen??
    unë po!!ndoshta si “autik” që jam dhe fantazinë e kam me pakicë,unë i bëj llogaritë 1+1=2+1=3+1=4,si shëmbull!
    atëherë fillohet,heqim këtë që dhe ti thua”perseritja e poshtersive te Rames,qe nuk kane fund”!
    vazhdohet duke mos pranuar ata që deri dje kishin në mënyrë të përsëritur vëndin e ramës dhe e bënë dhe më mut se rama!!
    e më pas diçka do të dalë në vënd të këtyre që duhet ti shkelmojmë,të mos i praojmë as si spektatorë në mitingje,jo më të shkojmë në mitingjet e tyre!
    duke dëgjuar të tjerët,duhet të bëjmë llogaritë sipas përvojës që kemi patur me këta që duhen hequr!!
    veprohet duke parë e duke vlersuar!!
    ta zëmë se,e them se zgjodhëm dikë tjetër që na mbush mëndjen,atëherë që ditën e parë fillon KONTROLLI PËR PUNËN E TIJ,dhe jo prisni se akoma nuk ka filluar,prisni se duhen dhe kaq e aq kohë,prisni se nuk e lënë ata të parët,ti japim kohë sa të mësojë,e turrli gomarllëqesh të tilla!!
    pra të fillojmë oponencën që me fjalimin që do të mbajë K/m i zgjedhur!!
    që aty fillojnë e duken bathët o pezë!!
    këtij pushti iu dukën bathët,për mua që me krokodilin e majit 2010,për shumë të tjerë në ditën e gënjeshtrave 1 prill 2013!!por shumë të tjerë nuk i shohin akoma sot!!

    Reply to this comment
  • shqipe September 9, 15:38

   Mos ja qaj gallin kalorsit,qysh e si vare ato…kembet medemek,i perpiqu t’u ash hallin ballisteve te tu qe s’din ku kane më kembet pa le me koken,ik o çenshurre,shurrake,ik mos na hap barkun se je bere gazi i mehalles me nje qind linke ketu!…

   Reply to this comment
   • rebel September 10, 15:30

    Une jan socialist,por kurre nuk kam qene dakort me qeverisjen antipopullore e te korruptuar te Rames ne keto 6 vjetet e pushtetit te tij!
    Rama pasi e shpalli veten mbret me “grushtin kushtetues”te 2008,e filloi realizimin e mbreterimit te tij me rrenimin e PS-se duke e bere ate inekzistente duke na mashtruar me parullen fallco “nje antar nje vote”,qe kurre nuk u zbatua vecse per te turullosur fukarenjte nga trute qe kane besua tek sofizmat e Rames!
    Mbushi asamblene dhe kryesine socialiste me njerez anonime,por te bindur ngaj padronit,qe me pas i kaloi edhe ne ministrite e pushtetin lokal!
    Tani me keta jenicere nuk pyesnin me jo vetem per popullin,ndaj te cilit nuk kishin asnje detyrim,sepse ishin caktuar me lista direkt nga padishahu ndersa per bojatisjen e sundimit te tij diktatorial nxorri nga axhenda demagogjine dhe propaganden gebelsiane qe e konkretizoi te shqiptarizuar me emrat sugjestionues si “bashkeqeverisja me qytetaret”,”rilindja urbane”,”Shqiperia qe duam”,”bashkia qe duam”,”kryebashkiaku qe duam”,”Pedonalet urbane”,”100 fshatrat turistike” dhe kulmi arriti me projektimin dhe ndertimin e veprave gjigande te tipit “Kombinati celiku i partise” ,por si karikature e tyre!
    U hodhen miliarda leke ne sheshin Skenderbej,krejtesisht te pa justifikuara,sepse keshtu ndodh kur shteti dhe bashkia nuk ka nje plan strategjik te zhvillimit ku te jene percaktuar prioritetet kryesore ne investime sips studimeve shkencore ku jane nevojat me emergjente ne perpjestim te drejte me sasine dhe dendesine e popullsise per m/2, pavaresisht nga largesia e tyre nga qendrat e qyteteve dhe rrugeve kryesore qe i duhen pushtetareve per te reklamuar imazhin e vet antipopullor!
    U hodhen rreth 30 milion euro per bulevardin e ri tek stacioni i trenit,totalisht i parakohshem para shume nevojave te tjera me te nguteshme qe ka Tirana,aq me shume qe aty kishte nje sasi e vogel banoresh!
    Vertet duhet punuar per perspektiven,por kur ke te gjitha ish komunat rreth Tiranes,tashme pjese e bashkise,qe kane qene dhe jane pa asnje element baze te jetes ne komunitet si cerdhe,kopshte,shkolla,kende lojrash e sportive,biblioteka,lulishte,rruge te shtruara,ndricim rrugor mes pallateve,pastrimi nga plehrat etj nje pushtet i pergjegjshem sado i pa afte te jete,keta elemente jetesore duhet t’i kishin ndertuar ne radhe te pare e jo te mbilleshin mijra peme tek liqeni,ndersa ne Yzberisht me 50 mije banore per 5 vjet nuk eshte mbjelle asnje peme apo lule,kur nga banoret bashkia grabit miliona leke taksa vendore,por nuk i ka kthyer ne sherbim te banoreve dhe kane fytyre te thone se kur te kemi me shume do ju japim me shume!
    Mire turp nuk kane,as pergjegjesi,por frike nga ligjet pse nuk kane,qe diskrimojne banoret brenda bashkise te ndare ne kategori si sklleverit dikur?
    Ky eshte shteti qe ka krijuar sulltani Rama,prandaj duhet shporrur sa me pare!
    Propaganda gebelsianhe e perhapur nga vete ai,se “Rama punon me shume se te gjithe para ardhesit”,se “Nuk tjeter me te mire se Rama”,se”Po iku Rama do vije Basha ” etj jane aq mashtruese sa edhe Gebelsi nazist,po te ngrihej nga varri do jepte doreheqje!
    Por ne mbeshtetje te plote te Rames eshte vene i gjithe media ne vend!
    Kritikohet Rama me pambuk,me shume politikisht,por anashkalohen shkeljet e shumta ligjore sidomos korrupsioni galopant!
    Askush nuk merr mundimin t’i beje pyetje Rames se “Pse iu desh ta krijoje sajesen e tij fantazem te “bashkeqeverisjes me qytetaret”?Askush nuk i hyri ne detaje faktevfe se kjo e ashtuquajtur “bashkeqeverisje” ka qene dhe eshte rrenuesja e shtetit ligjor,demokracise dhe mbrojtesja e korrupsionit!
    Si nuk u ka bere pershtypje qindra gazetareve,analisteve,opinionisteve,politikaneve te opozites,pa le prokurorise se ne takimet e perjaveshme te Rames me koordonatoret e kesaj “bashkeqeverisje” nuk ka dale asnhje denoncim per korrupsion,por vetem per legalizime,punesim etj?
    Mos valle nuk ka korrupsion,apo se keto denoncime seleksionohen djallezisht nga rrogtaret e kesaj kucedre amorfe per te fshehur realitetin?
    E gjithe media ka heshtur kur u njoh me raportin e Bankes Boterore,qe konstatonte se ne Shqiperi gati gjysma e bizneseve jane informale dhe se 37% e te te punesuarve punojne ne te zeze duke i shkaktuar arkes se shtetit qindra milione euro ne vit,duke mos derdhur taksa e tatime,kontribute per sigurimet shoqerore e shendetesore ,qe mijra te punesuarve nuk u njihen vitet e punes per efekt pensioni as edhe perfitojne sherbime falas ne shendetesi!
    Nderkohe ky shtet i korruptuar,qe ka mbyllur qellimisht syte para nje katrahure te tille kriminale,me siguri ka bere pazare korruptive me keto biznese dhe nga ana tjeter per te kompesuar kete boshllek gjigand,eshte i detyruar te derdhe miliarda leke per pagesat e pensioneve!
    Heshti media,por heshti edhe qeveria per dy muaj dhe kur u tulat cdo gje,qeveria filloi AKSIONIN mashtrues dhe propagandues gebelsian per gjoja luften kunder informalitetit sikur ketu behej fjale per 5-6 dyqane fshati e per 50% te bizneseve ne shkalle vendi!
    Dhe ky kryeminister arrogant,qe ua ka mbyllur gojen te gjithe qytetareve te vet per te bere ankesa ne te gjithe zyrat e shtetit e te pushtetit vendor,tani na ben thirrje qe te denoncojme informalitetin!
    Nje kryeminister si ky mos e paste edhe ARMIKU e jo ne!
    Dhe media keto shifrat e BB kurre nuk i zbertheu,por eshte mjaftuar vetem me dhenien e lajmit shkurt!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 September 10, 16:29

     rebel nuk është vetëm fajii ramës!!për këtë të jemi objektiv,ose të ndershëm!!
     si ne popullit merhum,dhe socialistëve të rangjeve të larta ju pëlqeu “eteri” që ju vuri në hundë rama”Mbushi asamblene dhe kryesine socialiste me njerez anonime,por te bindur ngaj padronit,qe me pas i kaloi edhe ne ministrite e pushtetin lokal!”!!
     asnjë prej tyre nuk e hapi gojën!!o ai ju hodhi trutë e gomarit,i mashtroi vënçe,o janë në tërë kuptimin e fjalës LESHKO.
     rebel,nëse ai na mashtroi,ty,mua feniksin dhe vazhdon të mashtrojë qipe bythën,për netin nuk po flas sepse atë e ka mashtruar perëndia që ditën që ka rënë në dysheme,ai nuk duhej të mashtronte,nuk duhej ta lejonin të mashtronte atë kryesi dhe atë nivel të lartë të antarëve të PSsë!!
     këta leshko të kryesisë,të antarsisë së privilegjuar të PS,po rrinë si halldupër,po rrinë si qyrrashë,jagravanë që dhe pështymën e tyre nuk janë në gjëndje ta kapërdijnë!!
     përse ndodhi kjo??
     të jenë me të vërtetë leshko tërë ajo ajkë e inteligjncës sqhiptare??të jetë me të vërtetë një inteligjencë fallco,pra një “inteligjencë”budallaqe?të jetë kjo inteligjencë e shitshme,e shitur,e blerë nga rama??
     ti jep shumë fakte,jo 30 mln te bulevardi,jo 200 mln në kashar,jo 100 mln në rrugën e “arbërit”,e tjera më të vogla si këto,por shtohet pyetja!?
     mos vallë me këto para mbyll gojat,nxjerr në pension të tërë ata që i ka zëvëndësuar me jeniçerë,me këta anonimët që sot të kapardisen si kokoshi majë plehut??më duket se po!!
     e di përse o rebel??
     sepse po të kishte dashur ajo pjesë e inteligjencës së ndrydhur në PS!?
     e merrnin me shkelma brënda ditës!!
     doli një blush,hëngri sa deshi(them hëngri sepse e mbylli me mut!e mbylli në të kundërtën e asaj që e filloi!e filloi për principe e mbaroi me premtime 1000€ për fëmijë të lindur)dhe askush nuk e mbështeti!!mund ta kishin mbështetur të paktën nja dy a tre!por jo!kishim vetëm votën e tij të asaj gruas që sja mbaj mënd emrin dhe të moz rruçit,për gallatë!!ku i shin kodhel e majko!?nuk po flas për tërë pjesën tjetër!!
     rebel prandaj duhet zhdukur,i duhet vënë viza e kuqe kësaj klase politike!!janë të kapur ose të PAAFTË!!
     në të dyja rashtet janë të dëmshëm për këtë shtet,për këtë vënd,për këtë komb!!

     Reply to this comment
     • Peza September 10, 19:18

      Ky eshte kryeministri qe na e vune,ndersa ne votuam si dele!
      Pushtuesit otomane zbatonin devizen e tyre se,”Lere nje popull te varfer dhe te pa arsimuar se e shtyp kollaj”!
      Me kete gjendje mjerane te varferise se popullit shqiptar dhe nje grusht cubash politikane qe kane mbushur llogarite e tyre bankare me miliarda,doemos qe vota i jepet hajdutit,maskarait etj me nje thes miell!
      Kjo eshte demokracia qe na prune,prandaj kane 30 vjet qe merren me bemat e Enverit dukje na e bere ate GOGOL!
      Ujku Ujku ulurijne politikanet,por CAKALLI KA BERE KERDINE!

     • Zorro September 10, 19:31

      anticensure,pse ti kujton se kryesine dhe asamblene socialiste i ka mashtruar Rama,prandaj ata heshtin?
      Jo more jo,ata jane te gjithe te emeruar nga vete Rama dhe mikluar me poste te ndryshme ne pushtetin qendror e vendor duke emeruar deputete,ministra,drejtore etj njerez krejtesisht anonime,servile,qe te ngopur me pushtet e privilegje nuk kane ndermend te ankohen kunder tij!
      Sa per antaresine dhe populli as qe u behet vone se ata perendi njohin vetem Ramen ndaj ulurijne sa te munden se “Po iku Rama vjen Basha”!
      Kryesia dhe asamblea socialiste sot luan ate rol qe ka luajtur edhe “Asamblea TRADHETARE kuinslinge” e kohes se pushtimit nazist me ne krye M.Frasherin,qe aq shume e nderoi vete Rama!
      A nuk veproi keshtu edhe perandoria osmane per 500 vjet pushtim ne Shqiperi,qe emeronte jo vetem ne Shqiperi,por edhe ne tere perandorine njerez te shitur duke u dhene grada,pofiqe dhe florinj vetem te mbronin sundimin otoman!
      Vetem shqiptare ne ate perandori kane sunduar 17 kryeministra ve mijra pashallare,qehallare etj qe sot mburren trashegimtaret e tyre se kane prona te medha dhe se kane qene patriote!
      Kete ben sot edhe Rama,i biri i komunistit te bllokut,nipi i antarit te byrose politike,qe e moli lopen socialiste si askush tjeter,ndersa tani po mjel edhe lopen kapitaliste duke deklaruar paturpesisht e ne menyren me kriminale se,
      – “SHQIPTARET KURRE NUK KANE VUAJTUR PER
      BUKEN E GOJES,AS NE MESJETE”!
      Dhe hajde thuaj pastaj se ky kryeminister eshte ai qe pritem!
      Me mire djepi bosh se shejtani brenda!

     • anticensurë25642654 September 11, 10:53

      zorro
      ke shumë të drejtë!!këtë e di fare mirë,por një shpresë,në gërhamat e fundit,nuk më ka lënë ta ulëras!!
      bashkim fino,një nga ata “të pastërtit” ata “që mund të jenë shpresë për ndryshim në PS”,dje në parlament kërkoi ndryshimin e dekretit!!nuk është se është kutija e mëndjes dhe po themi sa bukur që i ra në mëndje!!jo jo ai bëri atë që i kanë urdhëruar!!
      e kështu të urdhëruar janë të gjithë!!jo të gjithë janë të urdhëruar nga dobiçi i tironës,jo,jo,ata nga kryesia e PS janë bërë dobiçëria e PSs!!
      sot po dilet me terorinë se në atë grupim të majtë kemi PS dhe Rilindje!!nuk është e vërtetë!!
      kemi vetëm një bandë që tashti po prodhon metodën e re për të mbajtur pushtetin më pas!!
      ndarja do të bëjë që nesër të mos ketë një dobiç në mes të tepsisë,por një bashkpunim dobiçërish!!pra PS dhe rilindje do të jetë koalicioni qeveritar i ardhshëm!do të jetë shumë më i pranueshëm nga e majta me shpresën që pas 4 vitesh të shporret rama!!fajet do ti hidhen mungesës së timonit,pra koalicionit dhe kështu me rradhë populli idiot shqiptar do të sillet vërdallë si pordh anëpër brekë!!
      ai ngadal do të paksohet si është paksuar!vdekjet do të jenë dhe më të mëdha,popullsia po plaket gjihtnjë e më tepër,lindjet do të jenë krah pune për eksport,vëndin do ta mbushin të tjerë që do të vijnë nga vëndet jugore!e kështu mund të kemi shpresë që nga ana politike të ndryhsojë diçka!!shpresojmë që të importuarit të mos mashtrohen si po mashtrohen vëndäsit e sotëm(shqiptarët,si indianët me kolombin)!!

   • anticensurë25642654 September 10, 16:05

    o qipe
    po si ka mundësi që TI,qipe bitha,të thuash për mua “qysh e si vare ato…kembet medemek,i perpiqu t’u ash hallin ballisteve te tu qe s’din ku kane më kembet pa le me koken”??
    dobiçi,sivllai tënd,i tironës legalizon tradhëtinë e kryeballistit,turpit të frashërllinjve të mëdhenj,dhe e nderon me përmendore,ju thotë atyre që kanë luftuar “ulni kokën”përpara tradhëtisë. ti e mbron dobiçin,unë jo vetëm e kritikoj por dhe e çoj në të satëme dhe në të sëmës!?
    e unë qënkam ballisti??
    kur dobiçi jep miliona për të na bërë shtet nazist me aushvice të shfarosjes në masë të njerëzimit,ti e mbron dobiçin,unë nuk lë gjë pa i thënë dhe kërkoj dorheqjen e tij!?e unë qënkam ballisti??
    kur dobiçi financon me parate e atyre që e kanë votuar për të ardhur në pushtet për të quajtur kriminelë tërë dëshmorët e lanç dhe ti e mbështet,unë jam ballist që e bëj qepaze??
    moj qipe të kamë thënë gjithnjë se je rruspi e keqe!!je mësuar aq keq të provokosh sa dhe brekë nuk vesh për të të ndaluar farërrjedhjen shalëve!!
    mor të shkëdhefsha robt kudo që ti kesh,metaforikiosht sepse ralisht duhet të jesh dement si ti që të ndysh hajdarin me rracën tënde të qelbur,po nuk gjete ndojë gojore tjeter në vënd që të kërkosh timin!!
    nuk e kam aq të ndyrë sa ta pastroj në gojën tënde o qipe!!je aq e pistë moj debile sa dhe pisllëkune e ndyn!!

    Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

    « Back

    Reply to this comment
    • shqipe September 15, 15:13

     zonja shurrake!
     Mos u perpiq te bindesh te tjeret se ti je mashkull,se mashkull jam une dhe ti je femer qe s’i hyn ne pune kujt,ndaj ik e ben shuren,kaq!

     Reply to this comment
  • Labi September 9, 21:03

   Me e bukura eshte se edhe vete socialistet e dinin mire ca ishte. Dhe thoshin :Rama eshte psikopat te ben gjemen por o e ben Rama Shqiperine o se ben njeri . Apo parrulla e vjeter Rama vjedh por punon. Zgjedh psikopati e hajdutin dhe pret mbrekulline? Ne shqiptaret jemi vertete te cuditshem.

   Reply to this comment
   • Feniks September 10, 15:26

    Po ku eshte kryeministri qe donim dhe qe vazhdojme ta duam!
    Kush e thote kete?
    Te gjithe:popull,media, nderkombetaret dhe opozita!
    Mos je gje i cmendur qe derdellit keshtu?
    Ja faktet:
    1-Rama kerkoi tepsine,por ka 6 vjet qe e hengri te gjithe vete dhe popullin e la me gisht ne goje!
    Ju pyes o te mjere:cfare ju shtua ne shtepite tuaja keto 6 vjet?
    Do thoni ju:
    Po ja Rama ka ndertuar sheshin Skenderbej,bulevardin e ri,pazarin e ri,pedonalet,100 fshatrat turistike ,rrugen ketu e atje,ka lyer cerdhet e kopshtet etj,etj,qe Basha kurre nuk do t’i bente!
    Bravo tru shplare!
    Ne se jeni te kenaqur me kaq,atehere keni marre fund si qenie njerezore!
    Ne kapitalizem eshte parimi “secili per vete,zoti per te gjithe” ,pra cfare shtuat ne shepine tuaj e jo tek fqinji!
    Se rruget,sheshet,etj Rama dhe Veliaj nuk i bene per ne,por per te mbushur xhepat e tyre dhe vetem atje ku u bojatiset imazhi i qeverisjes!
    Ne se Veliaj mbjell 1 milion peme tek liqeni dhe asnje prane pallatit ku banoj per mua NUK KA PUNUAR FARE!
    Ne se ne nje bllok banimi shtron 20 rrugica me asfalt dhe atje ku banoj une nuk shtron asnje meter,prap them se Veliaj nuk ka punuar,bile e akuzoj se po me diskriminon!
    Kjo eshte llogjika normale,ndryshe shkoni blini nga nje samar!
    2-Bashkia Tirane na e shet ujin e PA pijshem per uje TE pijshem dhe e nje cmim skandaloz 6.5,afersisht sa cmimi i energjise elektrike qe eshte 9.5 leke per kw/ore,kur dihet qe kosto e prodhimit apo e blerjes se saj eshte shume me e larte se e ujit!
    Shto ketu edhe rreth 3 mije leke ne muaj qe bjejme ujin per gatim e per te pire dhe shkon kosto e ujit me e madhe se e dritave!
    Me thoni:A ESHTE ANKUAR NJERI PER KETE RJEPJE DHE MASHTRIM QE U BEHET QYTETAREVE TE TIRANES?
    3-Ka 6 vjet,qe ne medie eshte botuar nje investigim se BUKA PRODHOHET ME MIELL KANCEROZ SERB,sekser i te cilit eshte sot keshilltar i Rames!
    Jo Rama,por as media,as opozita e as ky popull mjran nuk ka protestuar per kete krim makaber qe i behet nje populli te tere nga qeveria!
    Nuk ka vrare njeri Rama thone tru tallashet e rilindjes,por harrojne se nga buka,mishi,frutat,zarzavatet,uji etj me qeliza kanceroze cdo vit ketu shtohen nga 5500 te semure kanceroze te rinj!
    Pra ne 5500 familje te reja jetohet me tmerrin e vdekjes dhe te gjithe heshtin!
    4- “Rama ik”-derdellit opozita,se paska vjedhur votat ne Durres dhe Diber dhe nuk ngre popullin ne kembe qofte edhe per keto fakte qe po shtroj une !
    Pra edhe opozita nuk eshte dakort qe te cohet ne gjyq Rama per keto krime,se te njejten gje ka bere edhe vete,bile edhe ne te ardhmen!
    Kaq per sot!

    Reply to this comment
  • Peza September 10, 19:17

   Ky eshte kryeministri qe na e vune,ndersa ne votuam si dele!
   Pushtuesit otomane zbatonin devizen e tyre se,”Lere nje popull te varfer dhe te pa arsimuar se e shtyp kollaj”!
   Me kete gjendje mjerane te varferise se popullit shqiptar dhe nje grusht cubash politikane qe kane mbushur llogarite e tyre bankare me miliarda,doemos qe vota i jepet hajdutit,maskarait etj me nje thes miell!
   Kjo eshte demokracia qe na prune,prandaj kane 30 vjet qe merren me bemat e Enverit dukje na e bere ate GOGOL!
   Ujku Ujku ulurijne politikanet,por CAKALLI KA BERE KERDINE!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 11, 08:05

    peza
    nuk është vetëm e otomanëve”Pushtuesit otomane zbatonin devizen e tyre se,”Lere nje popull te varfer dhe te pa arsimuar se e shtyp kollaj”!”
    është një nga tiparet e diktaturave!!ndryshim patën diktaturat sociale!!ato arsimuan popullin,kuptohet dhe i bënë lavazhin e trurit e indoktrinuan!!
    sa për arsim patëm,indoktrinim po ashtu,por nuk patëm asnjëherë liri në shprehjen e mendimit,nuk na mësuan asnjëherë atë që quhet e kulturë civile!!
    si e kam thënë dhe herë tjetër,gogoli enver ka zënë vëndin e gogolit ahmet,e më pas të zëvëndësuar me gogolin berishë!!këta politikanë na njohin shumë mirë,nuk bëjnë gjë tjetër veçse na “armatosin”,me të gjitha llojet e armëve dhe na lënë të luftojmë njëri tjetrin!!sot psh një kryeministër i një partie të majtë,e asaj partie që merr votat nga ajo pjesë e popullsisë që luftoi nazifashizmin,hedh në fushë të betejës mollën e sherrit të rehabilitimit të tradhëtisë dhe ne në vënd që ta kapim për bythe e ta çojmë në vrimë të sëmës,ne përleshemi me trashëgimtarët besnik të tradhëtisë!!që të dy nuk shohim interesin e sotëm,interesin që po na i vjedh dhe grabit politika,por vritemi ei pritemi e politika bën kërdinë!!

    zorro
    ke shumë të drejtë!!këtë e di fare mirë,por një shpresë,në gërhamat e fundit,nuk më ka lënë ta ulëras!!
    bashkim fino,një nga ata “të pastërtit” ata “që mund të jenë shpresë për ndryshim në PS”,dje në parlament kërkoi ndryshimin e dekretit!!nuk është se është kutija e mëndjes dhe po themi sa bukur që i ra në mëndje!!jo jo ai bëri atë që i kanë urdhëruar!!
    e kështu të urdhëruar janë të gjithë!!jo të gjithë janë të urdhëruar nga dobiçi i tironës,jo,jo,ata nga kryesia e PS janë bërë dobiçëria e PSs!!
    sot po dilet me terorinë se në atë grupim të majtë kemi PS dhe Rilindje!!nuk është e vërtetë!!
    kemi vetëm një bandë që tashti po prodhon metodën e re për të mbajtur pushtetin më pas!!
    ndarja do të bëjë që nesër të mos ketë një dobiç në mes të tepsisë,por një bashkpunim dobiçërish!!pra PS dhe rilindje do të jetë koalicioni qeveritar i ardhshëm!do të jetë shumë më i pranueshëm nga e majta me shpresën që pas 4 vitesh të shporret rama!!fajet do ti hidhen mungesës së timonit,pra koalicionit dhe kështu me rradhë populli idiot shqiptar do të sillet vërdallë si pordh anëpër brekë!!
    ai ngadal do të paksohet si është paksuar!vdekjet do të jenë dhe më të mëdha,popullsia po plaket gjihtnjë e më tepër,lindjet do të jenë krah pune për eksport,vëndin do ta mbushin të tjerë që do të vijnë nga vëndet jugore!e kështu mund të kemi shpresë që nga ana politike të ndryhsojë diçka!!shpresojmë që të importuarit të mos mashtrohen si po mashtrohen vëndäsit e sotëm(shqiptarët,si indianët me kolombin)!!

    Reply to this comment
  • Feniks September 11, 03:29

   Rama u tregua qe ne fillim te mandatit te tij te pare ne 2013 se nuk ishte kryeministri qe pritem!
   Na kerkoi 1 milion vota,ia dhame,na u ankua se PD-ja e kishte boshatisur arken e shtetit ,qe nuk kishte para as per te prere kangjellat para kryeministrise,i besuam,na tha se pas humbjes se zgjedhjeve kishin bere baterdine me privatizime te paligjeshme,i beduam,na tha se SHQUP-i,do t’u kthehej ushtararakeve,i beduam,thane se 4 ligjet antikushtetuese te Berishes kunder pensioneve te ushtarakeve,i besuam….e cfare na tha e nuk i besuam?
   Por cfare beri per te vene ne vend drejtesine?
   ASGJE!
   ASGJE!
   ASGJE!
   Po pse nuk beri asgje per t’i dhene popullit gjene e grabitur nga nje tufe hajdutesh kriminele?
   Sepse ju duken te vogla vjedhjet e tyre,se do bente vete super vjedhje,qe e ia kane nxire jeten nje populli te tere,ndersa pasurite publike i beri rrush e kumbulla me oligarket,duke miratuar rruge teper te shtrenjta edhe per shtetet me te fuqishme te botes,vetem qe te dilte ryshfeti i madh!
   Dhe i beri keto krime kaq hapur sa per skandalin boteror te unazes se re,ku shpallen fitues nje firme fantazem me dosje te fallcifikuar dhe vete kryeministri pa piken e turpit e te frikes iu hakerrye gazetareve:” KU ESHTE KETU KORRUPSIONI’?!
   Te projektosh qe rruge 2 km,brenda ne kryeqytet,per 40 milion euro eshte skandal i pa pare ne bote,kur KINA ndertoi nje ure gjigande prej 60 km,qe lidhi kontinentin me nje ishull turistik ne detin e thellr dhe me erera te fuqishme, vetem me 600 milion dollare!
   Te shperdorosh kaq ndyresisht milionat
   e popullit,kur kete popull e ke pa buke dhe po merr arratine neper bote,eshte pak BURGU I PERJETSHEM!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 11, 16:08

    Feniks

    “Rama u tregua qe ne fillim te mandatit te tij te pare ne 2013 se nuk ishte kryeministri qe pritem!”
    se kush ishte rama!?
    e pamë në 1 prill 2013!!atë që ai mund ta kishte fituar i vetëm,e fitoi duke e ndarë me ndyrësirën që më vonë do të bëhej “presidenti më i mirë që ka parë shqipëria”!!
    por një pjesë tona e dehur nga suksesi i mundëshëm,pas një zjarri kashte,jo vetëm e pranoi bashkimin e ngajlës me iriqin,por na pollën dhe tel me gjëmba,pra e mbrojtën me thikë në dhëmbë këtë bashkim të ndyrë!!
    pas fitores “hitleri” ynë na mbajti një fjalim që dhe njëherë e tregoi se çhale ishte!!i vetmi vënd ku e pranoj përcaktimin që i bëri fatos lubonja kësaj haleje!!pra hitleri shqiptar!!
    më pas pamë e çnuk pamë,një pjesë e mbështetësve ndryshuan qëndrim,por ka akoma idiotë që nuk kanë ndryshuar as më të voglin mendim!!janë aq idiotë sa dhe gishtin në sy tu futësh nuk kuptojnë gjë!!
    jemi për të ardhur keq si popull o feniks!
    nuk ke çthua tjetër!!

    Reply to this comment
 2. Romak September 9, 11:31

  shume gjate shkruan, si nuk gjete njehere force dhe kohe te shkruash me shkurt?

  Reply to this comment
  • Araniti September 9, 15:38

   Eh mor Romak…si te shkruaj shkurt Bedriu….ai eshte i “dalldisur” pas Rames….”prishet” duke i bere ” ledhatime”…e me e bukura flet ne numrin shumes…thua eshte perfaqesuesi i qytetareve….nuk e kupton Romak…ky eshte sejmeni personal i Rames…ndaj dhe nuk mund te shkruaj shkurt…thjesht shkruan te pastroj sadopak kuterbimin e kermes “Rilindje” qe po perze shqiptaret nga trojet…ee kete e thote vete ky “sanitari” Rames kur deklaron se po largohet shtresa e mesme.. Nga vatani…..ee nje vatan i zbrazur nga shqiptaret i duhet fqinjeve dhe sherbetorit te sherbetorit te Vuçiç…

   Reply to this comment
 3. Doda September 9, 11:36

  Asiher nuk mund te jet kryeminister i nje vendi nje njeri pervers nudist imoral e drogmen me ide fashiste , ky ishte nje mut si ata qe ishin par ktij , kafshe bile ky esht bastard fare , se ky mashtron elektoratin injorant te PSs sot , i mer votat dhe punon si i djatht ekstrem , ky kurv ordinere e perdal e shkaterroi PSn totalisht , duhet te shporret nje or e me par si saliu tosi luli kompani .

  Reply to this comment
 4. Doda September 9, 11:38

  Asiher nuk mund te jet kryeminister i nje vendi nje njeri pervers nudist imoral e drogmen me ide fashiste , ky ishte nje mut si ata qe ishin par ktij , kafshe , bile ky esht bastard fare , se ky mashtron elektoratin injorant te PSs sot , i mer votat dhe punon si i djatht ekstrem , ky kurv ordinere e perdal e shkaterroi PSn totalisht , duhet te shporret nje or e me par si saliu tosi luli kompani .

  Reply to this comment
  • mondi September 9, 19:09

   foli doda qe e ka per zakon qindracjecar me i fut motren mikut ne krevat qe te nderoje familjen.Ti vazhdon te masturbohesh dhe sot e ksaj dite me foton e Rames o bastard .Nuk e mbulon dot perversitetin tend duke bere ironikun ketu.

   Reply to this comment
 5. intelektuali September 9, 12:24

  TE KA NGELUR TIK-TAKU TE PARTIA E PUNES O ENVERISTI BEDRI ISLAMI

  sepse:

  Cfare do te tregosh me kete dacibao te radhes si “carcaf” enverist me shume pyetje dhe pa asnje pergjigje qe mund te perkthehet nga Bota Demokratike si:

  A ESHTE EDI RAMA SI ENVERI?

  ndryshe:

  Une per vete e kuptoj si nje thirrje per kthimin e Kohes se Qepes te Partise se Punes me tollona dhe bunkere

  qe:

  Ka gjasa te afroje Shqypnine me Korene e Veriut, por qe mesiguri bie ndesh me aspiratat e shqyptareve per antarsim ne BE.

  Reply to this comment
  • STOP CENSURËS September 10, 09:51

   Po s’te vjen turp nga vetja o gazep i shkrehur nga fiqiri qe publikon jashteqitjet e ketij gamorit antienverist dhe censuron shkrime sa nje carcaf?

   Reply to this comment
 6. Ai qe di ti September 9, 13:05

  Kurves Plake INTELBOLE gjithmone i duket se cdo gje qe thuhet,behet per kthimin e Kohes se Qepes dhe Prasit kur Ajo ishte e re dhe e hante poshte e larte dhe deri diku dhe me ndonje “spiunllek te vogel”,zakon ky i Kurvave mediatike, ashtu sic ka qene dhe eshte deri me sot,duke bere nostalgji per “Babain” e tij shpirteror qe e permend ne cdo “diarrhe gojore” te tij…Te fala beji njerkes Nexhmije dhe mikut tend Ulaj me qe i kujton ,jo per gje por…..

  Reply to this comment
 7. Albani September 9, 13:53

  Une e kuptoj qe, jo qellimisht, por nga qe nuk donje te zgjatej akoma me teper ky shkrim apo analuze, nuk ke permendur:
  – mbushjen e Parlamentut me krimineke apo te inkriminuar nga ana personalusht e Rames;
  – krimineke apo te lidhur me krimin u zgjodhen nfa vete Rama, ne pushtetin vendir qe nga Roshi e kompani;
  – Vjedhjave e votave, apo kercenini me pushim nga puna e atyre qe nuk votinin per PS
  Ka dhe te tjera…..
  Keto jane vendime apo veprime qe tregojne se nen drejtimin e Rames, krimi u be bashkepuntor me qeverine dhe PS;
  Keto tregojne se Rana ka bere thetersimin e votave te popullit ne dobi te PS
  – -Jryeneçesija maksimale ne mosnjohjen e dekretit te ligjeshem te Presidentit per cfuqizimin e dates 30 Qershor.
  Qendroni prane te vertetes per t’u bere i besueshem!

  Reply to this comment
 8. Guret qe rrokullisen September 9, 13:59

  Jo vetem mandati i Rames,por mandati i te gjithe lukunise se ujqerve 30 vjecare te pushtetit, moralisht ka mbaruar pergjithmone ! “lojtari i shahut” na tha se Meta eshte presidenti me i mire i te gjitha koherave,strategjia me e pjerdhur qe do kishte zgjedhur cdo lojtar serioz. Mirpo c’ndodhi tani me ngjalat ? si na u bene bajate ? Kush e detyroj rrokadon e tores,sopata SPAK ? Nuk eshte hera e pare qe kane gjoja “akuzuar” njeri tjetrin dhe perseri ne nje krevat,Berishe Mete Bashe e Rame,30 vjet orgji kurvash !
  Lojtareve te shahut po i vjen fundi, do skartohen nje nga nje me radhe per tu perjashtuar pergjithmone nga kampionati i pushtetit Drejtesia menon po nuk harron !

  Reply to this comment
 9. Buzuku September 9, 14:02

  PS. e ka zene dremitja; kjo duket nga pjestaret e ” garde’s se vjeter” Ruci, Fino dhe Majkuci – duket qe jane majmur mire. Zoti Rama qeveris ne menyre autarqike – pse do duheshin keshilltaret me perfeksionimet perkatese akademike, aspak politike. Po dhe KLSh nuk ka me pak pergjegjesi; ajo duhet ti coje punet deri ne fund.

  Reply to this comment
 10. Ethem September 9, 14:52

  AH,EDI RAMA:Vemi nga vemi,
  Me qe nuk ka çthemi,
  Me RAMEN tashme e kemi.
  -Ky eshte konkluzioni i DITES- sot me nje nga gazetaret me te mire te saj.
  -Sejcili ka mendimin e vet,por kur ky mendim analizohet nga militantizmi poplitike kjo nuk i ben mire as Rames,as PS dhe ca me keq vendit.
  -Sote-per-sote Rama eshte me i miri nder Kryeministrat e tranzicionit 30 vjeçar.Kete e ka thene Alfred Moisiu dhe Rexhep Qose.Te tjeret per mua ne Shqiperi e Kosove jane nje”0″ e madhe.
  -Bedriu thot se Rama nuk denoi ata qe premtoi ne 2013.Po vet Bedriiu a e dinte se drejtesia jone ishte kaq e koruptuare,e degjeneruare. !?Them se jo.Edhe Rama nuk e dinte.Athere si mund te denoi Kryeministri njerzit sot ne kete sistem Kush te lejon.!?
  -z Bedri:A duhet te jete Kryeminister Rama siç shpresuam ne..me kto gabime sipas jush.!?Ta provojme ne zgjedhjet e 2021.Une them se po kandidoi duhet te votohet me shume se 80 deputet.Por mesadi Ai do ja leri staferen Erion Velise.
  -Pse Rama fiton:
  1-Se ka dhene prova si punetor,vizionar,kerkues,autoritar,i pakonkurushem nga cili do krahe-i majte apo i dhathte.
  2-Se te ne nuk ka opozite reale por nje tufe bandash hajdute e vrastare qe populli nuk e voton me.Dhe sa te jen ne politike Saliu,Luli,Meta e Monika opozita do shkoi per skrap.
  3-Se Ramen veç populli ne shumice,e perkrahe SHBA+BE sidomos per reformen ne drejtesi si investim Amerikan e Gjerman.Dhe Rama do e votoi deri ne fund sistemin e drejtesise sipas tyre e jo sipas militanteve te opozitas se rruges.
  4-Se opozita eshte ne sulme te hapur kunder nd/kombetareve sa here eshte ne pushtet e opozite,se eshte mentaliteti agresiv Berishist 30 vjecar kundra te gjithve me mendim ndryshe.
  5-E vetmja rruge shpetimi i PD eshte reformimi deri ne 2021 pa Salin e Lulin e KO.Ndersa LSI duhet te shkrihet nese I.Meta shkon ne REÇ.

  Reply to this comment
  • NUSE LALE September 9, 15:33

   Shikoni o shokeni se kush guxon te zere me goje militantizmin… poplitik. Hahaha. Ke nje shkrim po i sotmi nuk kishte hequr dore nga perdorimi i germave kapitale. Si duket padroni ja kishte hequr kapistallin. Hahaha

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 9, 15:40

   Gjeneral,dhe ti si pordha nëpër brekë vërtitesh!!
   nuk luan nga instikami,për qamet!!ke ngulur këmbët si gomari dhe ska dru që të çon përpara!dru jo vetëm për të të goditur!ë??

   Reply to this comment
 11. Status Quo September 9, 14:54

  The gjë shoku Bedri?

  Jo për gjë, por s’arrita të mësoj dot asgjë tjetër përveç atyre që janë thënë e stërthënë me qindra herë.

  Sot nuk shtrohet më pyetja se si është e si duhet të ishte puna e një kryeministri, e tërci e vërci, e të tjera e të tjera, por cilat janë mundësitë reale për të dalë nga ngërçi ku e kanë futur vetveten pseudo-politikanët.

  Pyetja që parashtrohet është se cila është metoda më efektive për të përjashtuar grykësit liliputë nga e drejta për të keqqeverisur sipas midesë dhe oreksit një shoqëri të tërë.

  Pyetja që parashtrohet nuk është as se sa vizionar apo sa dritëshkurtër është njëri apo tjetri dështak politike, dhe as ajo se cila është marrëzira e tyre më maroqe, por se a do të jemi ne si shoqëri e aftë për të bërë dikur seleksionimin dhe përzgjedhjen e njerëzve të duhur në politikbërje?

  Unë mendoj dhe shpresoj, se me intelektualë të pastër në shpirt, dhe të pa përlyer në afera korruptive të të gjitha llojeve dhe marifeteve, por mbi të gjitha pas vënies në funksion të plotë të spak dhe byrosë kombëtare të hetimit, diçka pozitive mund të vihej shumë shpejt në lëvizje.

  Reply to this comment
 12. ts September 9, 15:27

  Rama o Bedri esht vazhdimi i diziluzionit te madh postkounist ,E di pse ? Sepse po “noton”e po hecen me pesonazhet e degjenerimit dhe shkaterimit te Kombit ! Sepse esht ajo qe thot “anticesura”!,Sepse po sillet si nje mafjoz ku qellimi i tij esht te zgjas pushtetin e tij ne kte klas politike qe ka pushtuar kta shqiptar ! Me histerin parazgjedhore na mbushi mendjen se do pastronte kte llum qe pushtoi ,vodhi ,vrau dhe e coi Shqiperin buz gremines ! Jo ,i la aty qe te na kercenoj e ti besojm akoma !!Nuk dim ma te dallojm friken me kompromisin ne kuriz te atyre qe e votuan !Luan me kohen qe i jep mundesin te pasurohet akoma dhe mekataret te dalin pa lagur !Pra Edi Rama na duhet edhe ne por edhe atyre ! Ne, qe spo i besojm syve tan por prap shpresojm se mos e kemi gabim dhe “atyre” qe nuk jan pak, per trasheguar trofet e fituara ! Shikoni vilat ne gjirin Lalzit ! Shikoni te kuptoni ku qendron fuqia e tyre dhe lakmia e ksaj klase per tu ber si ata ! Nuk ka me “ATA ” dhe “NE” !! Per ne jan vetem “ATA” me ngjyra te ndryshme Dhe ne do vazhdojm te mbetemi akoma gjat nen kte pushtim politikanesh te pabes ! Nuk ka zgjidhje o PEZA se jemi popull qe nuk duam Atdheun ,sepse nuk ja pam kurr hajrin ktij Atdheu ,sepse akoma kerkojm “atdhe” te na cliroj nga varferia ! Atdheun e “duan ATA” qe ju fali vilat e Lalzit , milionat neper banga dhe lluksin e shfrenuar qe gezojn ,e ne jemi ata qe thot anticesura !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 9, 15:47

   ts
   çja fut kot dhe ti!
   “Nuk ka zgjidhje o PEZA se jemi popull qe nuk duam Atdheun”,or lal ne nuk duam vetveten dhe jo më atdheun!!
   shtet, atdhe,mëmëdhe e shumë e shumë fjalë abstrakte nuk janë gjë tjetër veçse personifikimi i një turrme të caktuar njerzish!!
   vjedhja e shtetit është e barabartë me vjedhjen e mundit dhe djersës tonë!pra të çdo individi!!
   shitja e atdheut është e barabartë me shitjen e tokës dhe interesave të çdo individi të thjeshtë,pra tonën veç e veç!!
   ne nuk duam veten tonë e jo më një gjë abstrakte që na i kanë mësuar dhe e kemi mësuar përmëndësh,por që nuk ja dim kuptimin real se çfarë është!!
   po ta dinte shqiptari,duke filluar nga gjenral madhori ethem(që ka filluar të harrojë mbiemrin)e deri tek hale vjosa e kalbësirë dega,kuptimin e vërtetë të shtetit,atdheut e tërci vërci!?sdo të egzistonin as ramët e as berishët!!
   jua kishim shkërdhyer robt pa i lënë tju lindin!!

   Reply to this comment
  • Rebel September 9, 17:12

   Te vazhdosh akoma edhe sot pas 30 vitesh kapitalizem se ishalla vjen SPAK-u,qe te na qeroje halldupet tane,eshte njelloj si “gomari,we po e shqyente ujku dhe ai lutej,zot beje enderr”!
   Edhe per ata tru shplaret ish socialiste te kthyer ne balliste rilindas,qe trute nuk i kane as majtas e as djathtas,si kryetari i tyre, qe akoma derdellitin se “Rama eshte me i mire se Basha”!,vlen vetem shprehja e femijve se ,”Dashnori i mamit tim eshte me i mire se dashnori i mamit tend”!,kur dihet qe te gjithe dashnoret nje pune bejne!

   Reply to this comment
  • Lili September 11, 16:49

   Shkojme nje qind vete te bindur edhe gjithe villat e tyre behen prone te popullit! Se ne prone publike u ndertuan me leje te bajrambegut!

   Reply to this comment
 13. mirel September 9, 15:44

  Bedriu vazhdon e ben te njejten pyetje, ka 6 vjet. Rrotullohet rreth kesaj pyetje sikur ta kete boshtin e ekuilibrit te tij mendor..dhe do vazhdoje te rrotullohet, edhe pse pritshmeria nga kriminele te tille si Ramuti ka kohe qe eshte zhveshur nga aspiratat e cdo njeriu normal dhe …me dy para mend.
  Pritshmeria eshte shkelur me kembe qe kur horri Ramut beri Haleance me Ilir Meten dhe krijoi Lirindjen, per te mos e perjashtuar keshtu as Klanin e Berishes.
  Nepermjet Likes siguroi vazhdimesine e pazareve te tradhetise se Berishes me Greqine, siguroi dhe Bizneset e PPPve dhe koncesioneve me Ulajt, Fushat e sportelistet, sigurisht. Pazaret me Bashen jane nga me te uletat qe mund te bej nje politikan.
  Tani po e shet Shqiperine me gjithe breke e penevreke..Kush persiatet akoma rreth pritshmerise? Tuafet dhe guaket qe presin se mos kriminelet vene doren ne zemer dhe na bejne sevap per te miren tone
  Skandal

  Reply to this comment
 14. SS September 9, 15:54

  Une do te thoja kryeminister pa personalitet Sala psikopat ishte ,por kishte 10% personalitet ,po ky i ‘c fare ,si perfundim nje vere ne uje beri ,sa ja u nxiu ,dhe ja veshtiresoi je ten popullit

  Reply to this comment
  • Dreri September 10, 19:06

   Sikur asgje te mos kishte bere ky kryeminister,mjafton fjalori i tij rej rrugaci,edhe baba ta kisha do ta beja HASHA!

   Reply to this comment
 15. info analitike September 9, 16:12

  Shoku Bedri mos vahto kot si qyqe se ti ke pjese ne promovimin e monstres Rama edhe pse e dije mire cfare brumi ishte, ashtu sic ju kam paralajmeruar qekur ju brohoritnit si te dehur me 1 milione shuplakat. Tani beja edhe ti si Lenini dhe pyet: что делать? Lerini pallavrat po behuni konkrete e levizni ju qe shiteni si atdhetare me llafe. Tregoni sa guxim keni te dilni te protestoni ne shesh kunder kriekaqolit, hajde o burra levizni se mjaft u qurravite me artikuj bosh tek Dita.

  Reply to this comment
 16. Vatra September 9, 16:35

  Realisht PO sepse vendi qëllimisht ose jo u fut në krizë të thellë fianciare nga binomi Berisha Meta ata legalizuan krimin në të gjitha poret e jetës të popullit stimuluan vjedhjet dhe jo punën që nga vjedhëjet e ujit dhe dritave (runa zot) e deri te bankat që nga rojtari dhe deri te kryeministri .Të rimëkëmet nji buxhet dhe një shoqëri e falimentuar dhe të shlyhen miliarda obligime të pa paguara e deri te pagesat e dofar burgaxhive politikoshoqrorë të punohet në teren të minuar nga plotë çarqe dhe grupe destruktive dhe kriminale që organizuan dhe shkaktuan rekord akte terori dhe qindra protestash e çadrash opozitare dhe jo opozitare është sukses për popullin dhe për qeverinë

  Reply to this comment
 17. prizem September 9, 16:53

  Ky eshte KM qe donin shumica e shqiptareve, per KM tjeter jane shqiptaret qe do te flasin perseri nepermjet votes, ky eshte thelbi i demokracise sado e pamaturuar te jete ajo.

  Reply to this comment
 18. Limani September 9, 16:55

  Pa pikën e dëshirës po futem në këtë diskutim .
  Është apo s’është Edvini njeriu i duhur për të qëndruar në atë zyrë ,kjo pyetje apo kjo dilemë mua më nervozon , për më tepër kur shtrohet nga një analist i nderuar siç është Bedriu , përmes gazetës më serioze që kemi sot , DITËS .
  Pyetja duhet të ishte , si duhet përzënë ky sharlatan , ky pervers moral dhe politik , nga ajo zyrë !
  Unë s’kam ndërmënd këtu të shkruaj listën e gjatë të poshtërsive , të pisllëqeve , të pabesive , të tradhëtive të këtij vagabondi , ato përsëriten ç’do ditë në shtyp , deri në bezdi .
  Ngjitja e këtij njeriu deri në zyrën k/ministrore ishte rezultat i krizës së thellë e të stërgjatur që ka pushtuar vëndin . Ndryshe nga ç’mendohej , ky e thelloi edhe më tepër krizën , ky me perversitetin e tij , pëgëjti edhe ato qoshe të shtëpisë sonë që kishin ngelur pak a shumë të paprekura .
  E keqe e madhe është Edvini k/ministër , por , e keqe shumë , shumë më e madhe është PS e sotme e vdekur !
  Më falni , u zgjata shumë , s’dua të prish nervat e mija dhe të atyre që mendojnë ndryshe nga unë . Për këta ai është Skënderbeu vetë , për mua është Esat Toptani .
  Koha do t’a tregojë !

  Reply to this comment
 19. Irroshi September 9, 17:27

  A eshte kryeministri qe pritem !
  Edhe popujt e BE-se nuk e kane tagrin per ta percaktuar nje lider ne vazhdimesi nese do t’i realizoje gjithe premtimet, apo do t’i devijoje ato deri ne thyerje qafe. Ne fakt edhe Bedriu qe e ben kete pyetje (dhe jo me populli i thjeshte), nuk e ka te qarte (ose nuk do ta vere ne dukje) se cfare ka arritur Rama si K/min. ne keta 6 vite.
  Nese do i referohej vetem statusit te K/Min ne fb, ER.TV , aty do te shikoje si ne skaner gjithe aktivitetin e ketij individi qe ne emerimin e tij si K/Min dhe Kryetar i PS-se. Aty i ka te shkruar me ligje dhe projekligje dhe me mjaft ndryshimesh ne strukturen e shtetit te gjetur ne dekadence dhe te risjelle ne ulluket e duhur.
  Nuk dua te merem per ta krahasuar ER.TV-ne me statuset e Berishes, Metes, Bashes, apo Monikas , apo si, statuset e partive si institucione qe jane inekzistence onlin.
  Jo.
  Bedriu ashtu si dhe mjaft analiste te tjere nuk kane kohe dhe as kurajon t’i futen kesaj pune, sepse perbejne kaq shume volum, sa s’ka bibloteke per t’i stivuar ato si SD-ra ne rafte.
  E pra nese do i futet asaj qe thashe me larte, atehere per mua (jo me per Bedriun) ka mbetur qe Rama si K/Min. te beje dhe rolin e Prokurorit e te Gjykatesit , si dhe Vetingun e tyre.
  Jo asnjehere nuk duhet qe nje K/Min.-tri, t’ja kerkojme kete gje, sepse pa dashur do t’i faturojme veshjen e nje njeriu diktator qe ka ne dore litarin dhe kerbacin.
  Bedriu duhet ta kerkoje gjetke shqetesimin e tij dhe kjo quhet “Kulla e ngujuar e drejtesise” . Ose pushteti i dyte qeverises.

  Reply to this comment
  • mirel September 9, 17:55

   Kryeministrat e Evropes marrin rruget e lene detyren nese nuk realizojne objektivat e premtuara. Nuk rrine ne vazhdimesi si ky plera qe eshte kapur me Unaze ne dore. Iken May, nuk ijen Ramuti, qe nderroi 90 per qind te qeverise, po veten e nxorri te lare, dhe hajdutllekun te nderuar

   Reply to this comment
  • As mish, as peshk.... September 9, 18:26

   Askush përveç teje nuk e përkrah dogmën trushplarëse të padronit tënd, se ai duhet të bëje edhe rolin e gjykatësit, edhe atë të prokurorit. Kjo për të vetmen arësye se asgjë më tepër se heshtja kriminale nuk mund të pritet më prej një hipokriti multi-dështak , referuar kjo pothuajse tërë fushave, duke filluar qysh nga ekonomia, financat, punësimi, mirëqënia sociale, mbrojtja e qytetarit, siguria për jetën, dhe duke përfunduar deri ke demografia (tkurrja me ritme të shpejta e popullsisë ka shkaqe që një ditë duhen analizuar imtësisht), shtimi i frikshëm i borxhit publik, dhënia pa kritere e koncesioneve, tjetërsimi i pronës publike, i ashtuquajturi “partneritet” publik privat, pajisja e intelekthalerave të predispozuar vetëm për copy & paste dhe plagjiatura me diploma kristalore. Kaq për sot. Nesër prapë avazi, e kupton vetë ti. Për sot e kreve për mrekulli detyrën, tani shko të kërkosh kockën e hedhur nga kati i dytë diku anës palmës.

   Reply to this comment
 20. sapa September 9, 18:20

  Fakt eshte qe pushtetin ne shqiperi e marrin despotet me nje nivel mesatar inteligjence qe e kane sjelle kete vend ne katastrofe.Te aftet eleminohen sepse perbejne rrezik per pushtetin e ketyre despoteve.Dhe me e keqja eshte se nuk shihet asnje shenje drite ne fund te tunelit!Gjashte vjet ne pushtet per nje parti qe don serjozisht te beje shtet nuk jane pak qofte te ishte ky vend edhe kandahar.Por kur je vete i perlyer te mungon e drejta morale te perveshesh shpaten kunder te keqes.Prandaj ky kryeminister dhe kjo PS eshte zhgenjimi me i madh per shqiptaret e ndershem qe prisnin shtet.Deri ne kete moment nuk ekziston shtet ne shqiperi.Ka me mijera e mijera fakte reale qe ky i ashtuquajtur shtet nuk funksjonon fare.Kurse per militantet ka vetem perparime!Sigurisht qe duke ditur edhe nivelin e ketij kryeministri nuk mund te presesh mrekullira prej tij.

  Reply to this comment
 21. ALBAN DEGA September 9, 18:33

  KUR KRYEKRIMINELET THERRASIN KAPINI KRIMINELET !

  PO PD NUK PAT E NUK KA TE INKRIMINUAR NE KRYE TE SAJ!?

  Kryetari de facto i PD-se Sali Berisha eshte kryekrimineli me i madh ne historine e Shqiperise!
  Kryetari de jure i PD-se Lulezim Basha eshte i dyti ne radhet e krimineleve dhe kryehaduteve te Shqiperise… !
  Le te flasin faktet e gjalla te mirenjohura nga mbare shqitaret dhe nderkombetaret

  From: Alban Dega
  Date: September 30, 2018 at 1:40:45 AM

  SALI LUL CIZME…BERISHA PERBALLE EDI RAMES !

  KUSH BEN MORAL PER NDJESHMERI NJEREZORE !?

  APO KUR KRYEKRIMINELET THERRASIN KAPINI KRIMINELET !

  – NGA ALBAN DEGA, NJU NORK

  A MUND TE KENE NDJESHMERI NJEREZORE E JAPIN LEKSIONE PER DEKRIMINALIZIM SALI BERISHA E LULEZIM BASHA QE URDHERUAN EKZEKUTIMIN DITEN PER DIELL TE KATER PROTESTUES KREJT TE PAFAJSHEM DUKE LENE NENTE FEMIJE JETIME, TRI NUSE, NJE PREJ TE CILAVE SHTATEZENE, VEJA NE LULEN E RINISE, KATER NENA SHAMIZEZA E NJE POPULL TE TERE TE TRONDITUR !
  ZOT RUAJNA MENDTE E KRESE PREJ KETYRE KRYEKRIMINELEVE E KRYEKZEKUTOREVE GJAKFTOHTE QE NA JAPIN LEKSIONE PER NDJESHMERI NJEREZORE E DEKRIMINALIZIM PA U THARE AKOMA GJAKU I RRETH 10 MIJE SHQIPTAREVE, GJAKU I 27 VIKTIMAVE TE GERDECIT, PERFSHI NUSE SHTATEZENA, FOSHNJA TE PALINDURA ENDE NE BARKUN E NENES, FEMIJE NJOMZAKE E PLEQ, GJAKU I KATER PROTESTUESVE TE 21 JANARIT 2011 NE DUART E TYRE, PA U BERE E PA U DHENE DREJTESIA KUNDER TYRE !
  SI VEPROI SALI BERISHA DHE “ KJO MAFIA QE KA DALE KREJT JASHTE KONTROLLIT” !?
  SI VEPROI “BANDA E GANGSTEREVE” POLITIKE, BIOLOGJIKE DHE MEDIATIKE TE SALI BERISHES !?
  NE VEND TE DERGONTE VETVETEN, LULIN, TE BIRIN BIOLOGJIK XENIN DHE ATE POLITIK FATMIR MEDIHOXHE NARKO E HUMAN TEAFIKANTIN …NE PRANGA :

  1-U SHPALLI LUFTE HETUESVE E PROKUROREVE TE GERDECIT DUKE I LARGUAR ME NGUT NGA HETIMI

  2- SULMOI ME FJALE PLUMBA DHE SPASTROI SILVIA KONDIN SHQIPTARE INA RAMA DHE PRESIDENTIN BAMIR TOPI DUKE E DENUAR ME PAPUNESI NEPERMJET KAPTERRIT TE TIJ NE PRESIDENCE BUJAR PERISHANI ,

  3- E KTHEU KREJT QEVERINE NE NJE ZYRE NOTERIE PER TE GJITHA AFERAT KORRUPTIVE E KRIMINALE TE FAMILJES SE TIJ

  4- URDHEROI ZAGARNJORIN, XHIND XHONET DHE KAMIKAZET E TIJ TE GJYKATAVE TE BENÍN ZBULIMIN E SHEKULLIT ME AKUZEN E SHPIFUR TE “ AKSIDENTIT TEKNOLOGJIK” NE NJE FABRIKE SKLLEVERISH PRIMITIVE E VDEKJEJE KU VETEM TEKNOLOGJI NUK KISHTE!

  5- FSHIU SERVERAT E KRYEMINISTRISE, PRISHI PROVAT E PAKUNDERSHTUESHME TE 21 JANARIT.

  6- NUK LA RRUGE E MJET PA PERDORUR PER TE BLERE HESHTJEN E FAMILJEVE TE VIKTIMAVE TE 21 JANARIT, SIC VEPROI EDHE ME ATO TE GERDECIT ME PARE.
  DESHTOI ME TURP NE TE DYTIN NDRYSHE NGA GERDECI………
  KJO ESHTE NDJESHMERIA NJEREZORE E KY ESHTE DEMRIMKNALIZIMI I SALI BERISHES, LULEZIM BASHES, MONA CIZMES, E BANDES SE GANGSTEREVE DHE MAFIOZEVE TE TIJ !
  JO VETEM KAQ! POR KANE EDHE PAFYTYRESINE E CINIZMIN TE BEJNE THIRRJE PER VETING POLITIK KUR VETE JANE TE ZHYTUR NE KRIME TEPER TE RENDA TE DENJA PER HAGEN E MEGAHAJNI PA FUND E PA ANE NDAJ SHQIPTAREVE DHE SHQIPERISE !
  PO EDI RAMA !?

  1- PA FILLUAR ENDE HETIMET PA ASNJE PROVE E DESHMI INKRIMINUESE PER SAIMIR TAHIRIN U HAPI RRUGE DREJTESISE E LIGJIT PER TE VEPRUAR NDAJ KRAHUT TE TIJ TE DJATHTE

  2- A NUK VEPROI KESHTU EDHE NE RASTIN E FATMIR XHAFES PERBALLE BABALES NR. 1 QE U PLASI NE DORE CETES SE BANDITEVE TE BERISHES !?
  PER ME TEPER KUR FATMIR XHAFAJ E ASKUSH NE BOTEN DEMOKRATIKE NUK MBAN PERGJEGJESI LIGJORE AS PER BABAIN E NENEN, AS PER FEMIJEN MBI 18 VJEC E JO ME PER VELLAIN NE MOSHE MADHORE

  3- A NUK DEKLAROI PA MEDYSHJE: ME SILLNI QOFTE EDHE NGE FAKT OSE PROVE SE DEPUTETI I KRUJES KA NDERHYRE NE CESHTJEN E TE BIRIT DHE ATEHERE DO TE FLAS UNE !
  NATYRISHT EDI RAMA KA GABIME E FAJE JO PAK POR AI NUK ESHTE AS DETEKTIV AS PERGJUES VRIMASH CELESASH DHOMASH GJUMI E MOTELESH, LLAPAQEN SI SALI BERISHA LULEZIM BASHA… E BANDA E TIJ E GANGSTEREVE
  NUK ESHTE I PERSOSUR !
  POR KUR E VE PERBALLE KRYEKRIMINELEVE SALI BERISHA, LIKE FLORIRI, LULUSH KARABUSHI, FLAMUR NOKE STANISHICIT, FATMIR MEHDIHOXHE GERDECIT, ENKELED ALIBE GEBELSI, KLEVIS KERRIC BUALLIUT, ERVIN JONGUN SALIANUSIT…. E BANDES SE GANGSTEREVE TE TYRE POLITIKE, BIOLOGJIKE E OTURAKO- MEDIATIKE, TE VETKAPUR NE KRIME MADHORE. DERI NE ATO KUNDER NJEREZIMIT, EDI RAMA ESHTE SI DITA ME NATEN !
  NDAJ THEM SE EDI RAMA ESHTE NGA NJE PLANET TJETER JO NGA AI I VICIDOLIT .
  ESHTE KRYEMINISTRI I DUHUR I SHQIPERISE QE DUAM DERI SA TE SHFAQET NJE ME I MIRE, ME ATDHETAR, ME DEMOKRAT, ME LARGEPAMES SE AI QE TA NXJERRE NE PENSION !

  PERDITESIM I SOTEM:

  Edhe Edi Rama ka fajín e vet ne lartesimin ne poste me shume rendesi te qeverisjes shqiptare nese nuk ka kerkuar informacion per Valdrin Pjetrin a cilindo emerim apo perzgjedhje nga agjencite ligjzbatuese shqiptare.
  Nese ai e ka kerkuar ate información dhe nuk ka marre te dhena te sakta nga institucionet perkatese eshte faji i ketyre te fundit dhe jo i Edi Rames.
  Para se ta emeronte Prefekt te Qarkut te Shkodres dhe para se ta kandidonte per kryetar Bashkie Valdrin Pjetrin duhet domosdo ta kerkonte ate informacion aq me teper pas shembullit te shemtuar te ish- krye Bashkiakut te Kavajes Roshit.
  Jane edhe te pakten kater kryetare te tjere Bashkie qe edhe ketu ne Nju Jork u ka mberritur nami per korrupsion e kusari masive…
  Kur ka mberritur ne veshet e shtetasve te zakonshem shqiptaro- amerikane po ne veshet radare e syte e mprehte te shqiponjave amerikane qe dine per secilin prej nesh, aq me teper per cdo politikan shqiptar shume me teper se se ata e ne dime per vetveten…
  Dine cka dime ne por edhe cka dine e thone te tjeret per ne.
  Pervec informacioneve te klasifikuara nga organet ligjzbaturse, Edi Rama duhet te marre jo vetem mendimin por edhe votimin ne baze te parimit “ nje person nje vote “ me dy ose me shume kandidatura te anetareve dhe forumeve drejtuese nga baza ne qender dhe jo anasjelltas per cdo post drejtues ne parti dhe qeverisjen lokale dhe qendrore.
  Perndryshe nuk eshte demokraci por autokraci ku njeshi vendos e vulos per gjithcka si Lala Kros o Lala Kros vete shkruaj e vet vulos.
  Debatí Gabimi qe perseritet eshte faj .
  Faji qe perseritet eshte shume me teper !

  Reply to this comment
  • T. Alibani September 9, 19:12

   Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?

   Nga Hamdi Dega, Nju Jork.

   Se pari Sali Berisha eshte lideri politik me atdhetar ne Shqiperi. Ai e filloi karrieren e tij nga hiçi. Biri i dy malësorëve pa asnje mbeshtetje, qe per pak e lane pa shkolle per shkak te “kleçkave” ne biografi, arriti te perfundoje shkelqyer Universitetin, arriti te emerohej pedagog e mjek njekohesisht e deri deri edhe te specializohej ne Paris.

   Arriti te mesoje gjuhe te huaja dhe te shkelqeje ne kardiologji. Arriti te beje realitet endrra qe dukeshin te parealizueshme edhe ne ëndërr.

   Pasioni me te cilin ai ndiqte zhvillimet ne Kosove, perkushtimi ndaj çeshtjes se Kosoves qekur ishte mjek i thjeshte eshte shembullor. Akoma e kam te fresket ne sy, ne mendje, ne shpirt kur ne shtepine e mikut te tij dhe bashkevendasit tone Mehmet Elezi korrektoi komentin tim per planin famekeq te Millosheviçit per serbizimin dhe kolonizimin perfundimtar te Kosoves. Ai koment pati nje jehone te madhe nderkombetare dhe koha vertetoi largepamesine e tij. Ne kulmin e katrahures se ’97, kur Shqiperia ishte ne flake edhe per shkak edhe te gabimeve foshnjarake te Berishes, ne kohen qe Presidenca ishte e rrethuar dhe pritej te sulmohej nga Çaushët, sic me kane treguar deshmitare okulare, Sali Berisha nuk e braktisi Shqiperine. Vendosi te vdiste si hero e jo tua mbathte me te katra nga syte kembet, siç do te vepronte pak me shume se nje vit me vone Fatos Nano! Kjo eshte nje prove zjarri, nje deshmi madhore per atdhetarine e Sali Berishes.

   Ne kohen e luftes çlirimtare ne Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be baze e sigurte dhe strehe e ngrohte e qindra lufetareve per liri te Kosoves. Shume prej tyre rane si heronj ne altarin e lirise dhe pavaresise se Kosoves. Vepra me e madhe ne Ballkan dhe Vetem nje ure ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin Mat dhe bile edhe ne kohen e diktatures e deri sot njihet si “Ura e Zogut”.

   Megjithe perpjekjet per ta sabotuar fqinjet tane te Jugut e te Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e mbaron Rrugen Durres – Morine, arterien e bashkimit kombëtar ShqiperiKosove. U vodh. U shkapërderdh. Sado te jete vjedhur e shkapërderdhur rruga mbetet monument , “investimi me i madh ne Ballkan”, siç e degjova ne “Euronjuz” para dy ditesh. E kot nuk thote populli ku punohet, ku ndertohet edhe do te shkaperderdhet e vidhet ngapak.

   Apo mos valle vodhen me pak Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet, Malajt e Balajt ne vepra shume me te vogla e tendera ! Nuk ka shqiptar brenda e jashte Shqiperise te sjelle nje fakt korrupsioni ose dallavereje financiare te Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo rast qe ai eshte informuar apo ka marre vesh per korrupsion e dallavere, ai menjehere i ka spastruar pa medyshje autoret e tyre si ne Dogana, ne KESH, ne Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte djersa e mundi i popullit. Persa u perket shpifjeve per vajzen e dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzuesve te tyre turp e faqja e zeze per ju se çdo pasuri e tyre eshte e mbuluar teresisht nga pagat e larta me UNMIK-un e KFOR-in ne Kosove. Mos valle djali dhe vajza e tij duhet te rrine papune e te heqin dore nga profesionet e tyre vetem per te kenaqur kundershtaret e tij!? Mos valle femijet e tij duhet te behen fli te “moralit proletar” dhe “dhjete tipareve te komunistit”!???? Te pergojosh djalin e Berishes eshte po aq e turpshme sa pergojimi i semundjes se kapercyer te djalit te Edi Rames.

   Edhe me e paturpshme eshte pergojimi i kombesise se bashkeshortes se tij! Turp e faqja e zeze se Liri Berisha, Balidemaj eshte nderi i gruas shqiptare ne te gjithe drejtimet … Shembull serioziteti / Mund te besh shume kritika e verejtje per politiken e meparshme dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk ka se si ndodhe ndryshe: kush punon edhe gabon. Po askush nuk mund ta akuzoje Sali Berishen per mungese serioziteti. Sa ishte serioz e skrupuloz ne fushen e kardiologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe me serioz e tregoi dhe po e tregon vetveten ne fushen e politikes. Asnje pune ai nuk i futet me dy mendje.

   Kiji inatin por jepi hakun edhe kundershtarit. Realiteti eshte realitet edhe kur nuk me vjen per hosh mua. Me gjeni nje lider politik me serioz e me punetor se Sali Berishen dje, sot. Neser ishalla do t’ia kalojne shume te tjere per te miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider me punetor se Sali Berishen” ka deklaruar EuroDeputetja Doris Pack dhe shume personalitete te tjera evropiane. Zero tolerance ndaj imoralitetit / Nuk ka asnje lider politik ne Shqiperi sot qe gezon moralin dhe reputacionin e Sali Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe te shikonte si prind, si profesor e jo si laper “ me thoshte nje ishstudente e tij e para 25 vjeteve.

   Gjithe jeta e tij, por edhe paraardhesve te tij dhe krejt families se tij jane eshte shembull morali te larte shqiptar. Per çdo gje mund te toleroje, por kur eshte fjala per moralin, toleranca e tij eshte zero, Sali Berishes i duhen edhe kater vjet qe t’i perfundoje ato. Ndaj vota ime do te jete per Sali Berishen. Ai ngjason mjaft me ishPresidentin amerikan Xhorxh Bush . Kur e jep fjalen, qofte edhe mbrapsht po te jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin konkret behet fjale per fjale per se mbari ne dobi e ne sherbim te Shqiperise e popullit te saj.

   Gazeta 55
   E premte, 19 qershor 2009

   Reply to this comment
   • ganiu September 9, 21:01

    Riciklim hesapi?

    Reply to this comment
    • ALBAN DEGA September 10, 16:03

     URDHERI I DYTE E JO ME I NJEMIJETI E THYEN TE PARIN

     FATKEQESIA KOMBETARE !

     KUSH MBAN BESE ME TE PABESIN
     ESHTE ME I PABESE
     SE VET PABESIA
     ME TRADHETAR
     SE VET TRADHETIA
     ME SERB SE VET SALIA!

     – Me gjuhen e fakteve

     – Nga Alban Dega , Nju Jork

     – Si Berisha !

     …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
     Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
     Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
     Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

     Haraci i mercenarit

     Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
     Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
     Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
     Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

     Shifrat enigmatike dhe pasojat tragjike…

     Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
     Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!?
     Jane pyetjet e tij jo te miat.
     Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
     Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
     Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
     Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
     Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

     Zi e me zi per Shqiptari

     Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
     Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
     Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
     Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

     Nga katrahura ne katrahure

     Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
     Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
     Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
     Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

     Nga dhuna ne terror

     Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
     Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
     Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
     Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

     Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

     Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishesme tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
     Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
     “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

     Qevezia e hajnave

     Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
     Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

     Fjalet plumba dhe ….

     Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
     Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
     Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

     Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

     Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
     “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
     Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit per antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
     Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

     Si ta nxjerrim vdekjen nga politika
     shqiptare !?

     Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
     Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
     E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
     Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
     E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
     Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

     SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.

     Reply to this comment
     • ganiu September 10, 18:36

      Alban Dega, është e vërtetë që të pabesit nuk i jepet besa. Pyetja time është ç’bazë ke pasur që në 2009 bëje propagandë po kaq agresive për Sali Berishën?
      Dhe kjo pas tërë atyre krimeve që Sali Berisha kishte bërë nga 1992shi deri fund 1998.
      Mund të denjosh të ma japësh pa gjuhëpërdredhje? Thjesht pa sllogane e dredhira.

    • ALBAN DEGA September 10, 16:29

     ” I NDERSHEM” SI SALA APO KRYEHAJDUT SI BERISHA E CORPORATION !?

     From: Alban Dega
     Date: April 6, 2018 at 1:03:44 AM EDT.

     KUR JE I DHJERE DERI NE GRYKE MOS E NGRI KOKEN …..Populli

     – Kryehajdutet e kryekusaret e Shqiperise kane emer e mbiemer…

     – Deshmite jane pa fund… me ze e me figure, ne kamera e kudo

     – Nga Alban Dega, Nju Jork

     Po c’faj ka Sali Berisha pse vjedh Ilir Meta, mund te pyese dikush !
     A e dini vellezer e motra se ishte Sali Berisha i pari qe e quajti ne Kuvendit e Shqiperine Ilir Meten Like Floriri faqe shqiptareve dhe mbare Botes ?
     Vallahi bilahi Sali Berisha eshte i ndershem, hidhen te tjere .
     Shihni ku jeton !?
     Ne nje apartament te zakonshem si gjithe te tjeret… e terrci e verrcii…. e verrci e terrci!

     Cila eshte e verteta!?

     Cfare thone faktet !?
     A e dini se para se ti nxirrte ne publik Dritan Prifti ia kishte treguar 86 video te tjera me vjedhje e korrupsion jo vetem te Metes e LSI-se por edhe te ministrave e zevendeministrave e zyrtareve te Sali Berishes si Genc Ruli, Fatmir Mediu, Genc Pollo, Ridvan Bode…. dhe Ilir Metes !
     Berisha jo vetem kishte heshtur, por e kishte keshilluar Dritanin ta mbyllte ato afera megakusarie multimilioneshe ‘?
     Jo vetem aq… !
     A nuk ishte kryeministri Sali Berisha dhe qeveria e tij garantuesi i suksesit te cdo kontrate qe i kerkonte
     Argita e Shkelzeni si “Tokat e Helmatisura” te Damir Fazlicit, Gerdeci, qe gjoja “nuk e dinte ku
     binte”, megjithese Keshilli e Sigurimit Kombetar te SHBA, sherbimet e sigurise se Departamentit
     te Shtetit dhe ambasades amerikane i kishin kerkuar qe te nderpritej puna ne Gerdec gjate vizites se ish- Presidentit amerikan Xhorxh Bush ne Tirane e Fushe Kruje!?

     Keta as te genjejne nuk dine !?

     Vetdemeskohen keqazi !
     A nuk i shkaktoi 100 milione euro investim te humbur te nje multiimilioneri pakistanez e bija Argita me kerkesen per 3 milione euro qe do te fuste n xhepin e saj si shperblim per suksesin e paragarantuar te miratimit te kontrates nga i jati dhe qeveria e tij !?
     A nuk ishte Sali Berisha e qeveria e komanduar prej tij, qe i shkaktoi mbi 620 milione dollare humbje shtetit e popullit shqiptar me marreveshjen antishqiptare e antikombetare te CEZ-it vetem qe i biri Shkelzen Berisha dhe sekseri shqipfoles Nue Kalaj i tij te fusnin ne xhepat e tyre 7 milione dollare me nje dore e nuk dihet sa miliona te tjere nen dore, per cka ka dokumente e tabulata, mesazhe e prova pa fund!?
     A nuk ishte dhenderri i Sali Berishes, Jamarber Malltezi, qe i shkaktoi nje humbje prej 150 milione dollaresh te Bankes Boterore per projektin madhor te turizmit ne zemren e tij Bregdetin Vlore- Sarande dhe rrenoi me dhjetra shtepi te banoreve te zones e jo vetem nuk iu fut nje ferre ne kembe, por sot eshte nje nder kandidatet kryesore per te zevendesuar kryehajdutin e Autostrades se Kusarise se Kombit, Lulezim Bashen me mbi 500 milione euro te vjedhura e plackitura siqptareve qe e rrenoi ekonomine e financat shqiptare !?
     A nuk ishte qeveria e Sali Berishes qe me nje afere teper te dyshimte e tipike mafioze me sponsorin e Shoqates se bashkeshortes Lirie Berisha per Femijet Talasemike, qe nuk e kalojne numrin 250 ne Shqiperi, Rezart Taci, i shkaktoi nje humbje te paster prej 650 milione dollaresh, te nje kompanie kineze, shume e garantuar nga qeveria e superfuqise ekonomike e financiare e Botes ajo kineze, ofroi dhe u mund nga megamashtrimi i ketij hajduti e aventurieri qe ofroi 850
     milione dollare leshi me dokumente te falsifikuara e rrena !?

     A nuk mjafton vetem kaq ….?

     A nuk mjafton vetem njeri prej ketyre fakteve qe Sali Berisha, Ridvan Bode, Genc Ruli e co. te denohen me burg te perjetshem pa te drejte faljeje per demin kolosal qe i sollen popullit e shtetit shqiptar!?
     A nuk mjaftojne vetem keto 5 midis qindra fakteve te tjera qe Sali Berishes e Like Flori Tepsise sa Sheshi Skenderbej te LSI-se te denohen me burg te perjetshem e konfiskim edhe te Kulles se Drakules se Vicidolit e te Sarajeve te Xenit, Argites, Monikes e Berishes ne Farke e ne Gjirin e
     Lalezit, vilat e pallatet e Lulezim Bashes ne Tirane, Vlore e Hollande te blera me para e gjak, me vrasje vetvrasje piramidash e shitje deri mandatesh deputetesh nga 250 000- 500 000 euro ne zgjedhjet e 25 qershorit 2017!?
     A nuk mjaftojne keto pese fakte dhe cifligjet e Aleksander Frangajt e vilat qindra mijera auroeshe te gazetareve te Kazanit te Sali Berishes dhe te Tepsise sa Sheshi Skenderdebej te LSI-se Ilir Metes jo vetem tu konfiskohen pasurite por edhe tu hiqet e drejta e ushtrimit te mbulimit, fshehjes se ketyre krimeve, dizinformimit dhe shtremberimit te ketyre fakteve skandaloze e rrenimtare per shqiptaret e Shqiperine, nje pjese e te cilave eshte perdorur per te blere mediat e korruptuara po aq sa edhe politika shqiptare !?

     25 miliarde dollare kusari ne 27 vjet Salikraci !

     A e dini vellzer e motra shqiptare sa eshte shuma e vjedhur shqiptareve e Shqiperise ne keto 27 vjet nga kjo “Bande Gangsteresh” e nga kjo “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit”!?
     Nga 20 – 25 miliarde dollare!?
     Ku shkuan !? Kush i mori!? Cfare u be me mbi 2 miliarde dollaret evetem te Piramidave !?
     Ne xhepat e kujt e ne cilat parajsa fiskale kane perfunduar !?
     Prandaj Shqiperia eshte ne kete dite halli !!!
     Prandaj shqiptaret jane ne varferi, ne papunesi, ne rruget e kurbetit!
     Eshte mekat !
     Eshte megakrim!
     Eshte tragjedi qe nje popull si shqiptaret te linde, te rritet, te plaket e te vdese fakir mbi nje truall flori, me bukuri natyrore hyjnore, me nje klime fantastike !
     E keshtu ishte, keshtu eshte e keshtu do te jete derisa populli do te duroje, derisa tia hedhim fajin, derisa do te ndjeke, derisa do te shkoje ai ne burg ne vend qe te coje ne burg shkaktaret e fatkeqesise se vet pa dallim feje, ideje, partie, krahine, ideje !

     Zgjidhja: fuqia e ligjit !

     Ata kane emra e mbiemra konkrete!
     Eshte koha qe ne vend qe behemi mish per topat e tyre, tua veme “topat e uraganit” popullor ketyre kusareve e vrastareve, ketyre hajnave me cizme, e vrasesve me fjale e vrasesve me plumba, ketyre atdheshitesve e atdherrenuesve te hurit e litarit !
     Eshte koha qe ashtu si francezet iu versulen Basitjes edhe populli shqiptar jo me vare e bidona me benzine, por me fuqine e votes dhe forcen e ligjit tu versulet Sarajeve e dugajave, Gjirit e Lalezit e Farkes, blloqeve te tyre, para te cileve ai i Enver Hoxhes duket si Kasollja e Galigatit,
     Parate, pronat e pasurite e vjedhura popullit duhet ti kthehen pronarit te ligjshem te tyre – popullit !
     Nuk eshte koha qe populli te paguaje tarifat e kusarise se Sali Berishes e Lulezim Bashes se autostradave jo autostrada e rrugeve pa rruge te Like Floririt e Monika Kryemadhit e co.
     Eshte koha per ligj e drejtesi
     Parate e vjedhura popullit dhe te sekuestrimit te pasurive te kusareve dhe vrasesve te tyre e te Shqiperise te perdoren per tarifat e rrugeve dhe per nje jete me te mire e me te begate te popullit !
     Nuk eshte as e drejte dhe as njerezore, nuk eshte demokratike qe 3 milione shqiptare te paguajne per hajnine, per korrupsionin, per luksin e 4 – 500 banditeve, gangstereve dhe mafiozeve qe e moren peng dhe kthyen ne ciflig te vetin Shqiperine
     Hajnat me cizme ne burg !
     Te shkoje haka tek i Zoti, populli !

     Reply to this comment
   • Alban September 10, 16:18

    CKA DO QE THUHET PER SALI BERISHEN DHE KRIMET E PERBINDESHME TE TIJ ESHTE PAK !

    VRASESI SERIAL ….

    – Pa maska…me zerin e figuren e
    tij…!

    – Nuk ka nevoje per hetim. I
    vetekapur ne flagrance !

    – Per karrike vrau Azemin…
    per pushtet vret dhe Shkelzenin!

    – Nga Alban Dega

    Sot mbushen plot 21 vjet nga vrasjet makaber te 2 prillit 1991 ne Shkoder.
    Nder e lavdi heronjve te 2 prillit! U qofte i lehte dheu i Shkoderloces!
    Drite u paste shpirti heronjve te 2 prillit!
    U vrane me arme serbe!
    U vrane me plumba serbe!
    Vrasja e tyre u urdherua e u pagua nga mercenare shqipfoles te Beogradit qe synonin ta fusnin Shqiperine e raskapitur e drobitur nga katrahura komuniste ne nje kasaphane e gjakderdhje.
    Pse…. ?
    Vetem qe te ngrinin karriken e tyre, poltronat e tyre neokomuniste mbi shkulmet e gjakut te paster e te dlire shqiptar te Arben Brocit, Nazmi Kryeziut, Bujar Bishanakut dhe Besnik Cekes e dhjetra te tjereve.
    A nuk jane po ata mercenare te Beogradit qe e deklaruan ashiqare para shqiptareve ne janar te vitit te kaluar se jo kater e katerdhjete por edhe mijera do te vriteshin prej tyre per te mbrojtur karriken e poltronat e tyre te ngritura mbi gjak.
    A nuk e pat thene vete babai i tyre Lenini se pushteti eshte me veshtire te mbrohet se te ftohet!
    E kush eshte vrasesi!?
    … Jo dorasi! Urdheruesi!
    … Jo Ekzekutori!
    Kryekzekutori!?
    Vrasesi i 4 heronjve te Shkodres eshte vrasesi i Remzi Hoxhes, qe i zhduken edhe kufomen…
    Eshte vrasesi i mbi 4000 shqiptareve ne 1997-en…
    Eshte vrasesi i Otrantos…
    Eshte vrasesi i Azem Hajdarit …
    Eshte vrasesi i Gerdecit!
    Eshte vrasesi i 4 protestuesve te 21 janarit 2011…! Qindra u plagosen. 4000 te tjere i shpetoi Zoti nga 4000 plumba te Gardes Saliane qe u zbrazen ndaj tyre
    …. Eshte vrases serial…
    Drejtesia vonon… Drejtesia nuk harron as vrasesin serial dhe as bashkepunetoret e tij!
    Vrasesi serial eshte vrases i Shqiperise!
    Jo nje, as kater as 10 por mbi 15 here ne 15 vjet te sundimi te tij, SaLikekracise atdheshitese e shtetrrenuese!
    Jo vetem i saj, por edhe i enderrave e shpresave te shqiptareve, i aspiratave te tyre ” e Duam Shqiperine si e gjithe Evropa!” ” E duam Shqiperine si Amerika demokratike!”
    Eshte ai qe ne vend te Evropes dhe Amerikes po i con shqiptaret e Shqiperine drejt Azerbjxhanit e drejt Butanit!
    Sali Berisha eshte vrasesi serial jo vetem i shqiptareve dhe adpiratave te tyre.
    Sali Berisha eshte vrasesi serial edhe i vete Shqiperise…. Jo nje… as dy … as tri here …
    Mbi 15 here ne 13 vjet SaLikekraci !
    Per karrike e per pushtet Sali Berisha vrau Azemin… por vret dhe te jeten dhe Shkelzenin
    Vrasesi serial eshte ai qe mos qofte!
    Lanet !

    Postuar më: 02-04-2012 | Ora: 14:02:27

    Reply to this comment
   • ALBAN DEGA September 10, 16:24

    AZEM TI JE GJALLE …. !!!!

    – Nga Alban Dega, Nju Jork

    Sali Berisha botoi sot ne Facebook nje elegji fantastike kushtuar heroit te demokracise Azem Hajdari!
    “Azem ti je gjalle”, eshte titulli i saj
    Azem ti je gjalle !
    Por une te desha te vdekur.
    Te desha te vdekur sepse vdekja me shume se jeta jote me sherbente mua!
    Vdekja jote do te ishte ringjallja ime.
    Arkivoli jot do behej topuzi per te shqyer dyert e Kryeministrise, Kuvendit, RTSH-se … shtetit !
    Varrimi jot do te behej grusht shteti im ne bashkepunim me Milloshin!
    Me nje gure vrisnim dy zogj:
    1- Nje thike mbas shpine Kosoves dhe luftes clirimtare te UCK-se
    2-Nje shpate magjike per te rimarre pushtetin e sundimin une !
    Azem ti je gjalle per se vdekuri!
    Une jam i vdekur per se gjalli!
    Pa pushtet, pa karrike, pa sundim te pakufizuar… pa pushtet dhe pa impunitet jeta ime eshte me e rende se vdekja jote!
    Azem ti je gjalle … i gjalle per se vdekuri !
    si Une nuk te vrava… as te perdora as te shperdora sa ma dashti suma! Kurren e kurres…
    Une nuk kam gisht ne pushket qe te vrane…
    Une vetem te nxorra ne prite! Vetem te nxorra ne prite per te te dhene pavdekesine ty heroit te demokracise!. ty liderit te dhjetorit!
    Azem ti je e do te jesh gjalle per se vdekuri!
    Te nxorra ne prite vetem e vetem qe te shpallja deshmor!
    A nuk veprova keshtu edhe me Arben Brocin e tre heronjt e 2 prillit!
    E shiko Azem cfare bej une per heronjt e demokracise!
    Cdo sakrifice e bej une… I nxjerr ne prite heronjt per ti shpallur deshmore!
    A e kishe menduar ndonjehere Azemi im i gjalle se do te preheshe me te tera nderet ne Varrezat e Kombit !
    Cfare nuk bej une per demokracine… Edhe vete demokracine, bile edhe Shqiperine vete e bera deshmore te karrikes sime … Jo nje por tri here me radhe !
    Azem ti je gjalle… Per heronjt e demokracise une bej cdo sakrifice!
    I pari ne sakrifica e i fundit ne pretendime! Eshte tipari numer nje i antikomunistit. E ka thene vete ai i madhi, me i madhi antikomunist i Shqiperise Enver Hoxha vete.
    Azem ti je gjalle per se vdekuri!
    Une jam i vdekur per se gjalli… E cfare kuptimi ka ymri im pa karriken qe mia shkurtoi kembet ky demosi i mallkuar me 23 qershor!
    Azem ti je gjalle per se vdekuri …
    Une jam i vdekur per se gjalli qysh ate dite te mallkuar 23 qershori…. Oi…Oi….Oiiiii !

    Sent: Thursday, September 12, 2013 1:39 PM

    Reply to this comment
 22. boston September 9, 18:38

  POOOOOOOOO ky eshte Kryeministri qe duan shqiptaret ,eshte me duart te pastra ,po punon e ka bere cdo skute te Shqiperise lule i pastroi ferrat po shtron rruget cep e cdo cep te Shqiperise .Boll o njerez ngelet duke shpifur ,shikoni punen qe po ben ,po ecen perpara po e ben Shqiperine si Europa .Dhe eshte gati per BE.BRAVO EDI RAMA TE DO SOVRANI DHE VOTEN E KA PER TY>

  Reply to this comment
  • mirel September 9, 19:49

   Po ecen perpas. Sovrani nuk e do. Vetem 15 per qind e popullit e votuan. Dhe me pak do marri heren tjeter.

   Reply to this comment
  • Pirdh se lirohesh September 9, 20:20

   Merr nje lupe te kthjellosh shikimin or taj se ka mundesi te kesh ngatarruar “Andorrën” e FFF-së me një lagje te bostonit.

   Reply to this comment
  • shqipe September 10, 00:18

   Keta shqupistet kujtojne se duke shar’ e fyer Ramen ne ç’do te hapur te gojes kamare do vine ne pushtet, harrojne qe jane vjedhes,vrases,tradhetare…

   Reply to this comment
  • Rebel September 11, 12:39

   Te dhjefsha trute o boston!
   Ns thuaj cfare te kane sjelle ne shtepine tende keto punet e Rames?
   Po nga taksat qe paguan cdo muaj ti per pastrimin dhr gjelberimin a te pastrohet ambienti rreth pallatit tend?
   Se ti paguan per pastrimin e jo vetem per zbrazjen e kazaneve te plehrave,qe rrine plot gjithe diten rrethuar nga lukunite e qenve rrugace!
   A te kane mbjelle ndonje peme apo lule rreth pallatit tend?
   Po rrugicat rreth pallatit t’i kane shtruar?
   Se ky Rama shtron rrugen 8 km per nje fshat me 500 banore dhe nuk shtron asnje cm rrugica te Yzberishtit(Kmy) me 50 mije banore,vetem 3 km larg qendres se Tiranes?
   Po ujin e piste qe te bie ne shteti dhe qe e paguan per te pijshem dhe gati sa dritat,dakort je ti?
   Po buka qe prodhohet me miell kanceroz dhe sekserin e tij Rama e ka keshilltar dakort je ?
   A e di ti se nga ushqimet kanceroze,qe shteti i Rames nuk i kontrollon cdo vit shtohen 5500 kanceroze te rinj?
   Po ti ke ndonje kanceroz ne shtepi?
   Ka plot si kjo,por gomare si ty aq kuptojne!

   Reply to this comment
 23. andoni September 9, 18:44

  Nuk ka rendesi se c’priste e c’pret ky popull dele. Ky ishte KM qe e tere klasa politike e ster-korruptuar shqiptare shpresonte te kishte dhe e pati. Saliut me gjithe bemat e tij anti-shqitpare nuk i hyri gjemb ne kembe gjate ketyre 6 vite qeverisjeje te Rilindjes (i thencin). Lulushi, Meta e tere banda e tepsise vazhdone te haje, te pij e te vjedhin pa i thene njeri plac me goje. Nderkohe, Edi plas brenda kedo qe nuk paguan 10 kw energji elektrike. Ate vend me mire ta shpelaj mortja se injoranca, droga, padrejtesia e fukaralleku e ka myt qe e ka myt.

  Reply to this comment
 24. mondi September 9, 19:20

  Rama eshte i derguari i perendise ne toke.Mos ishte ky llumi i politikes me ne krye kopilin e ram berishes,ish shikasit dhe spiunet e rinj te grekeve,ruseve e serbeve,llumi i medias,te gjithe bashke nuk ndjehen me a jane gjalle apo jo. Presin te tmerruar tu vije mandata nga SPAK nga dita ne dite.Mo ishte legjendari Rama shqiperia do ishte si kandahari pa rruge ,pa s holla pa spitale.Drogen e lazaratit do e provonin dhe pensionistet kurse feijet do flinin ne sallat e bixhozit se rrugen e kishn gjete me kohe.Rame legjendari i preu rrubinetat e qylit krimineleve,drogaxhinjve,prostitutave burra e gra duke i detyruar shumicen e tyre tia mbathnin nga syte kembet nga shqiperia.Lexo vrerin e llumit te forumeve dhe gjyko mbi punen e shkelqyer qe ka bere Rama.Jete te gjate gjigandit Rama.Hijenat ,kurvat,zagaret lehin ,Rame mesija ecen perpara.

  Reply to this comment
  • Dreri September 11, 17:39

   O mondi,po pse e je kaq budalla?
   Kush e rrezoi Berishen ne 2013 ,Rama apo 1 milion shqiptaret qe e votuan ate?
   Pse e ben sikur Rama ishte “Herkuli”kur ai ishte dhe eshte vetem nje mashtrues llafollog?
   Cfare rubinetash paska prere Rama,kur nuk coi ne gjyq Berishen dhe banden e tij?
   Mos te duket gje prerje rubineti fakti qe Rama mbrojti hapur korrupsionin e tenderit kriminal te unazes se re dhe me pas beri tenderin super korruptiv te rruges Milot-Balldre?
   Pse duhen investuar objekte kaq luksoze ne vend,kur ka shume probleme te tjera me emergjente?
   Nderton Kina nje ure prej 60 km,ne detin e Kines jugore ne thellesi bte medha me nje 600 milion dollare,ndersa 2 km rruge brenda ne kryeqytet behet me 40 milion euro?
   Ku jemi ketu,ne USA apo ne Gjermani?
   A mund te bleje nje prind nje televizor 65 polsh me ngjyra,kur me te ardhurat qe ka nuk mbulon shpenzimet per ushqimet ne familje?
   Keshtu ben edhe Rama!

   Reply to this comment
 25. boston September 9, 19:22

  Pse nxirni vetem vrer po ky Salikerma krimineli ju mori edhe jeten edhe kuleten i haruat ca ju beri,djemt e nenave i futi ne dhe vajzat ja u beri prostituta,pruri drogen lulezonte Lazarati nga droga ,faturat energjise i vidhte ,vete spagonin te tjeret pagonin haracin e ketyre hajduteve fukarenjte e shkrete qe Saliu ju mori dhe shtepite me piramidat.Me radhe eshte denimi sot META neser SALIU e te tjere.KRYEMINISTRI JONE e pacim sa malet eshte per tu lavderuar qe ruajti qetesine perballe nje OPOZITE TERORISTE qe donin te digjnin Shqiperine ,e tha dhe vete sot presidenti qe PD -ja donte te digjte Parlamentin se kish informacion ,KOMISIONIT TE VENECIAS.

  Reply to this comment
 26. **** September 9, 19:52

  Boston pordha

  Reply to this comment
 27. Shtetet e bekume te nones Hamdi Deges September 9, 20:14

  Nuk e di pse “zeri popullistet” si Hamdi Dega apo Bedri Islami nuk na kritikojne ne amerikaneve per gabimet tona ne lidhje me Makartistin kriminal berisha apo xhorxhsorristin pervers E di RAMA
  ..
  Pse keto zeri populliste edhe kur kritikojne SHTETET E BEKUEME TE AMERIKES SE NONES HAMBI DEGES..i botojne dhe i fshehin

  Per shembull:
  Elez byberaj i shtetteve te bekuara te nones Hamdi Deges k abere genocid antikamunist dhe hamdiut i dridhen akoma leqet e kembeve nga Udbashi elez biberaj
  JU FLETE DEGA E HAMDIUT:

  Askush si Dita nuk e ka bere analizen me fakte te Biberishizmi! Askush! Mos i hij ne hise!
  Ka edhe shume e shume me teper por cdo hap ne kohen e duhur!
  E sa per dijeni te kexuesit jam nga te rralle ose i vetmi gazetare Shqiptare qe jam sulmuar me rrena, mashtrime, shpifjet, pa asnje te vertete nga badhkefshatari im Elez Biberi ne nje shkarra liber me titull ” The Rocky Way of Albanian Democracy” ( Rruga e thepisur e demokracise Shqiptare ) ku shkon deri aty sa te me quan edhe pjestar i nomenklatures komuniste dhe edhe zedhenes te PS-se pa qene asnje minute as anetar i saj!
  Jo vetem kaq po me nje ligesi tipike ala serbe me paraqet si nje antiamerikan mua qe ne birin 1986 bitova tek ” Zeri i Rinise” se Remzi Lanit koment in “Nje mik i madh i nje populli te vogel Woodrow Vilson, u pushova per disa minuta nga puna si Editor per Kosoven ATSH sepse per here te pare nxora ne shtypin e asaj kohe emrin e Elez Byberit ne nje koment te tij per Kosoven dhe politbyroistet Manush Myftiu dhe Rita Marko dhane alarmin per tradhetine time ne 87-en.., autor i reportazhit bombe ” Dy muaj ne Amerike” shkruar me 20- 25 nentor 1990 e botuar ne te minuta radhazi ne gazeten “Bashkimi” me 13, 14 e 15 dhjetor 1990 pasi sic ne shpjegoi ish- kryeredaktori i talentuar i saj Qemal Sakajeva ishte detyruar ta hiqte tri here nga faqja kryecensura e KQ te PPSH-se. Te njejten shkrim e kisha derguar edhe tek Zeri i Popullit, por nuk u botuar kurre!
  Ishja une antiamerikani i Elez Biberit, qe per muaj me radhe mbajta gjalle rubriken ” Tri mesime te demokracise amerikane” tek gazeta Bashkimi e Sakajeves dhe Mehmet Elezit!
  Diten e rrezimit te monumentit te Qoftelargut me 20 shkurt 1991 per pak sa nuk me ra ne koke koka e tij… Kam me qindra fotografi te asaj dite historike…
  E Elez Byberi si badhkefshatar me lidhje teper te ngushta e vellazerore midis familjeve tona beri edhe nje dhurate tjeter te paharruar…
  Gjate nje vizite ne ATSH bashke me zevendes apo drejtorin e Zerit te Amerikes per Evropen Lindore, isha zhytur ne nje koment per ngjarjet ne Kosove. I shoh qe futen ne zyre dhe ngriten u jap doren sipas zakonit dhe mikpritjes shqiptare. Pas nje tungjatjeta te thate me drejton pyetjen me cinike te jetes sime
  A akoma je ketu !?
  – Pse ku me e dije se punoje ne Komitetin Qendror!? ia kthej. … Ne kete fabrike lajmesh me tri turne jam!
  U skuq edhe me fytyra e tij kuqalashe nga natyra!
  U skuq dhe nuk vonoi e ma skuqi edhe me shpejt se e mendova!
  Dy dite mbrapa drejtori i ATSH-se magazinieri i peshkut dhe bythelepiresi me I peshtire fillimisht i Dritero Agolli, drite paste, dhe i Sali Berishes, Ilir Zhilla, me therret ne zyre.
  Brenda ishin daja i tij Uran Butka dhe naziskini Petrit Kalakula. I pershendes dhe pa u ulur fare ne tavoline talenti i bythelepirjes se Berishes qe u be drejtor i ATSH-se me nje shkarra shkrim per te ” Njeri apo Shqiponje” !!!! me jep sihariqin e flakjes nga puna mua kryeredaktori per Kosoven me 7 gjuhe te huaja…
  Kur i kerkoi aresyen dhe vendimin zyrtar per ate gjueti shtrigash biberishiste me thote oer aresye reforme dhe vendimin do ta marrish tek kuadri.
  – Shume faleminderit qe me hoqet edhe orange ne fundit me kete regjim , dhe largohem pa u hedhur as syte dy deputeteve me fashiste te Berishes dhe bythelepiresit te tyre Ilir Zhilla…
  Ishte hera e dyte qe bashkefshatari im Elez Byberi me pushonte nga puna! Per nje intelektual e ne punes shteti ai ishte barai me denimin me vdekje!
  Nuk ia arriti sepse kishte gati tre vjet qe sherbeja si korrespondent i gazetave spanjolle ” El Pais” ( edhe sot e treta nga tirazhi dhe e 4- ta nga reputacioni ne Bote ” La Vanguardia” e Barcelones, ” Excelsior” e Meksikes, “La Nacional” e Argjentines…..
  Besoj se jam gazetari i pare shqiptar qe e kam quajtur sy ne sy e balle perballe tri simboleve te tij me te erreta Butjes, Kalakules dhe Ilir Bythelepiresit qeverine e Sali Berishes regjimi. Koha ne dha plotesisht te drejte jo vetem per ate por edhe paralajmerimin qe ia dha vetem 9 dite me vone ne gazeten Zeri i Popullit ne analizen perle e bombe njekohesisht me titull ” Demokracia fiton cdo cdo dite! me 19, 20, 21 qershor 1992…
  – Kujdes Zoti President! ruaju nga servilet… Ata do te jene te paret qe do rrembejne sopaten e bejne dru mbi pemen tende jo pasi te rrezohet por sa te filloje te lekundet…..!
  Ashtu edhe ndodhi ne 1996- 1997-en tragjike
  qe rrezik jo vetem demokraturen berishiane por per shkak te saj edhe krejt Shqiperine sic po orvaten te bej edhe sot ai shtrigan Vicidoli dhe banda e tij e vampireve kriminele!
  E Elez Biberi nuk mjaftohet vetem me aq…
  E per me keq ky liber eshte shtypur nga nje shtypshkrojne e qeverise Amerikane pa verifikuar fare vertetesine e dizinformacionit te tij…
  Sapo marr njoftim dhe blej libri kontaktoj me nje nga studiot ligjore me fame boterore ketu ne Nju Jork.
  Pasi u jap informacionin dhe tregoj librin Presidenti i saj, Dr, Prof. XY me thote se ke nje ceshtje absolutisht te fituar dhe do te padisim jo vetem autorimesse dhe Radion ” Zeri i Amerikes” por edhe qeverine federale qe ka pranuar te shtype nje liber te tille me dizinformacion, shpifje, prishje fame ( difamacion ) cenim personaliteti me pasoja te renda humanitare, ekonomike, financiare, morale dhe psikologjike per ju dhe familjen tuaj per nje shume prej 25 milione dollaresh!
  Per kete studioja e binder ne suksesin e sigurte me ofron qe te mos parapaguaja as he cent dhe do te me kerkonin vetem 15- 20 perqind nga 30- 35 per qind te demshoerblimit qe kerkojne studio te tilla per aksidente. Pervec kesaj ajo do te me paguanin 50 dollare per faqe perkthimi te dokumenteve te mia pasi libri i Elezit ishte ne Anglisht dhe nuk kishte nevoje… Ka qene dite e premte dhe e lame te nenshkruanim kontrate ligjore te merkuren pasi te mendohesha edhe nje here….
  U clirova…. gati sa nuk po fluturoja!
  Kisha hapur ne krahet e ligjit dhe Drejtesise!
  Nuk e kam dashur dhe kurre nuk kam perkrahe hakmarrjen… Kam shume prova per kete… mbi te gjitha shkrimin fantastik ” Ule ate gryke pushke vella!” botuar nga Adrian Thano tek Shekulli !
  Doja drejtesi e Ligj!
  Bashjefshatari im kishte kaluar cdo cak njerezor e ligjor…
  Jo nje… as dy…. as tri …. shume here!
  Do ta falenderoja po te merrte Pushken e te ne dilte perpara si burre e te qellonte!?
  Pse kishte te drejte!?
  Sepse diku nga vitet 49 babai i tij Hysen Byberi dhe mixha i tij Niman Byberi kishin ardhe ilegalisht nga ish – Jugosllavia me misionet e UDB-se serbe kishin trokitur ne deren e families Dega ne Grac…ECT

  Reply to this comment
 28. katarakti September 9, 20:14

  Cdo popull ka qeverine qe meriton! Kjo shprehje duket se eshte shpikur per shqiptaret. Dhe ne fakt ne kemi pasur dhe kemi ende qeverine qe meritojme. Kete nivel kemi si popull, kete qeveri meritojme. Mos te harrojme se kemi sistemin e drejtesise me te korruptuar ne bote. Me qindra gjyqtare u larguan shpejt e shpejt nga sistemi para se t’i kapte Vettingu. Se nuk mund te justifikonin vilat, milionat dhe bencat e shtrenjte! Nga ata qe mbeten Vettingu ka nxjerre jashte loje me shume se gjysmen e tyre! Kemi po ashtu nje kriminalitet te larte si popull. Puna nuk na pelqen. Duam te behemi te pasur sa me shpejt dhe me te gjitha format. Nga nepunesi me i thjeshte, te polici apo te mjeku, nuk po i permend më gjyqtaret, te shohin nga duart. Per gjithçka duhet bakshish, ndryshe nuk mbaron pune.Rrime gjithe diten neper kafe duke bere politike te madhe dhe duke share dhe mallkuar, por asnjehere nuk shohim nga vetja. A e respektojme ligjin, rregullin dhe shtetin?! Pronen publike?! Fqinjin?! A jemi aq te edukuar dhe me kulture sa jane popujt e tjere?! Etj etj. Dhe kerkojme tani qe te kemi nje kryeminister qelibar! Kur te behemi nje shoqeri e emancipuar, ku pozitivja te dominoje mbi negativen, atehere do te kemi edhe nje qeveri qe do te reflektoje nivelin e shoqerise. Ky eshte stani, ky eshte bulmeti.

  Reply to this comment
 29. Adih September 9, 20:24

  Zoti Bedri .A i lexoni keto komente te ketyre njerezve apo jane kerpudha .Dua te kritikoj dhe te lutem te pakten mos na bej budallenj.Ta kam perseritur shume here z Bedri .Hiqe nga fjalori i jot ,nga penda e jote se

  EDI RAMA eshte i djathte dhe nuk eshte i majte ..Nuk e di kush tallet me keto te thena. Une nuk e pranoj kete tallje . .Edi rama seshte as edhe nje gje tjeter vetem nje vemje , si te tjeret bajga tjeter e KATOVICES .A e kini idene z Bedri si jane te djathtet , qe e “akuzoni” Ramen si i “djathte “.Pse e djathta eshte kondra prones .Por mos haro dhe e majta , nuk eshte kondra pronarit e prones se tij .Prandaj mos e ul steken tamam si gazetaret e kohes se qepes se diktatures Enveriste ..

  Enveri , Stalini e kishin dhe e kane nje emer diktatore .Zoti Bedri .Kurse Rama ,Saliu, Meta jane pa emer .Sinqerisht une nuk ja gjej dot .Te jam lutur edhe me perpara ,me ndihmo tja gjej emrin ketyre , me Ramen tend ne krye. Enveri dhe Stalini e zbatonin kushtetuten ,na pelqente ose nuk na pelqente ne , ai e zbatonte ligjin .Kishte shtet ne ate kohera . .

  Kurse Rama nuk e zbaton ligjin , e pshurr kushtetuten ,pamvaresisht kur vuri bythet ne ate karrige, ka bere nje “betim” para kushtetutes ??..Pse e zgjas z Bedri ,po te jesh burre dhe me pak dinjitet ,me jep nje ndryshim ne programin midis Rames tend dhe te Saliut , do ta di per falem in nderit Por nuk do pergjigjesh .Se nuk kane , as edhe nje ndryshim ne program midis tyre ,me me dinjitet z Bedri ,se ska sot budallenj .Harroje te shkruash ne kete tranzicion post komunist ,se ” ekzistojne parti te te djathte apo te majte ne shqiperi .. Rama eshte pjesa e bajges se Katovices te orkestruar nga Ramiz Alia..
  I lutemi zotit qe Rama i juaj te jete KATOVICARI i fundit post komunist ,ne politiken shqiptare .Dhe jam optimist ,e nuk e luan topi i xha JAHOS ,spaku dhe BKH do zhduke nje here e pergjithmone keta anti shqiptare te shtepise kopilave , pa emer te Katovices .Dhe deshiroj ne te ardhmen te mos harxhojme kohen kot ,ne tastjeren e kompjeterit , duke komentuar.,se jeta eshte e shkurter dhe sja vlen te merresh me keta rrugace pa din e pa iman dhe pa emer. .

  Reply to this comment
  • ok September 9, 21:06

   adih !

   ne te sateme shkofte rama & katovicaret por ka ardhur koha te marre me vehte dhe serbiberovicaret e tu

   nuk ka “thip” some te hedhe poshte keto fakte

   Izet Haxhia: Ju rrëfej se si e sollën serbët Sali Berishën në pushtet në ‘92

   Ish-badigardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.

   Në një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook, Haxhia shpjegon se kanë qenë serbët ata që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.

   Ja çfarë shkruan Izet Haxhia: “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava.

   Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.

   Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.

   Ai zbardh gjithashtu edhe dërgimin e naftës shqiptare ne Jugosllavi, ndërkohë që OKB i kishte vendosur embargo gjatë luftës së Bosnjes.

   “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”,
   __________________
   PJESA E TRETE (si pruri berishen ne pushtet me 2 prillin 1991 Elez biberaj ky “gjeneral gramafoni”me Hillat e Billat makartiste & sorriste)
   __________________

   Zgjedhjet e shantazhuara, jo të lira dhe korrekte, në historinë e pluralizmit në Shqipëri, kanë patur moment inaugurues vetëzgjedhjen e Berishës Kryetar të PD-së. “Unë dhe Azemi shkuam me pistoleta në mbledhje. Nqs nuk do të zgjidhej Berisha, do të shkatërronim PD-në me armë, do të futeshim në PD, do të vrisnim kundërshtarët”, shkruan Izet Haxhia për zgjedhjet e 19 Janarit 1991.
   Kjo ka ndodhur pasi ishin anuluar zgjedhjet paraprake, të cilat u fituan nga Aleksandër Meksi. Në klimën e krijuar nga kërcënimet dhe manipulimet, të cilat, sikurse tregohet fare qartë në këtë dëshmi të Izet Haxhisë, karakterizojnë PD-në e këtyre më shumë se 20 viteve, e cila gradualisht u largua nga kontigjenti më idealist dhe i ndershëm i lëvizjes së Dhjetorit dhe themeluesve të PD.
   “Pas ca ditësh askush nuk guxonte të fliste kundër Berishës” shkruan më poshtë Izeti. Kështu u shua demokracia në PD qysh në lindjen e saj.
   Kjo është pikënisja e zgjedhjeve të parregullta në Shqipëri. Ky njeri që u zgjodh për vete në partinë e tij me shantazh e kobure, si mund të bënte më pas zgjedhje të rregullta kur flitej për pushtet, para dhe pasuri?
   Çdo proces zgjedhjesh që nuk do të fitohej nga Berisha nuk do të pranohej asnjëherë prej tij.
   Dhe kjo filloi qysh në zgjedhjet e para pluraliste që u mbajteën më 31 mars 1991, të cilat pa asnjë dyshim ishin më të rregulltat se zgjedhjet e mëpasshme, dhe që berisha nuk i njohu dhe shkaktoi tragjedinë e 2 Prillit.
   Izeti shkruan me sinqeritet për një nga ngjarjet më tragjike të fillimeve të tranzicionit shqiptar dhe askush i bë pikat mbi “i”. Azemi shkoi në Shkodër më 1 Prill dhe mori me vehte një grup që i la atje.
   Nuk është e vështirë të kuptosh kush e bëri masakrën e 2 Prillit dhe sa të drejtë ka oficeri trim dhe i ndershëm Gjek Çelaj, i cili dëshmon si askush me vërtetësi për 2 Prillin e’91-shit. Vetë Azemi ka kërcënuar në një moment që nuk kontrollonte veten (ishte i dehur) “ do t’jua bëj si në Shkodër” u tha të vetëve në PD, dëshmon Izeti.
   Izeti jep një detaj të “vogël” mjaft domethënës kur u pyetën dy gazetarë amerikanë, pasi u mor rezultati i votimit të 31 marsit, ku njeri, Dejvid Bajnderi, po pyeste i dehur se ç’farë të bëjmë. Të nesërmen erdhi Elez Biberaj e tha “mos njihni zgjedhjet”, për të imponuar zgjedhje të parakohshme!
   Me gjakosjen e 2 Prillit sikur u plotësua edhe një pikë e doktrinës Truman dhe të Alen Dallesit, të luftës me intesitet të ulët, për përmbysjen e pushteteve komuniste. Pas lojës me intelektualët, grevat e sindikatave, sabotimet etj., dhe kur populli nuk vepronte, hyri në zbatim një skenar tjetër i zi: atëhere mund të bëhen edhe vrasje.

   Reply to this comment
 30. qazim September 9, 22:02

  Pergjithsisht i vleresoj shkrimet e tua pasi me duken te matura e te ekuilibruara.Kam pershtypjen se ky shkrim eshte i porositur nga drejtuesit r DITA,s dhe si i tille tenton ta nxije e ta vere nen akuze E.Ramen.Ka nje viimesi shkrimesh ne kete gazete qe i meshojne qellimisht ketije qendrimi.Me keqardhje them qe personalisht nga gazeta e pare qe lexoja,tashme ose nuk e lexoj fare ose shoh shkurtimisht vetem titujt Eshte shkrim aspak realist,i percipte e teresisht pa sens.

  Reply to this comment
 31. SHQIPERI TE KAM DHJER September 9, 23:07

  Fole e miter qe pjell vemje dykembeshe ,me pamje njerzore e me shpirt katran te zi ,kriminel ,tradhtar ,hajdut ,kacak te pabes, qe ky lloj populli ka aftesin ti ver mbi krye te tij !NJe her ne 500 vjet del ashtu si rastesisht nje prijes qe i mbarsur ne kte llum te zi njerzish , qe ate qe din te bejn me mir esht te han njeri tjetrin , te dhjesin token qe i mban e tja mbathin kur muti mbulon vendin qe i mbajti , e ky prijes pjell e imunizuar arin ti mbledh ,ti shtyp ,e tju kujtoj se kan nje emer ,se kan nje “parcel” qe duhet ta mbrojn e ti sherbejn !Fatkeqesisht “prijesi” qe ja ariti qellimit nuk esht i pavdekshem e sa vdes muti mbulon pereri “parcelen” e kanibalet vazhdojn huqin historik e per 500 vjet te tjera do shohim si i lejn stafeten njeri tjetrit berisha,nano,meta,basha rama e te gjith kelyshet e ksaj kohe krimi e hajduterie ! Vend i mallkuar njerzish te mallkuar ……si ky “Kanibali” qe perseri kerkon kucedren te votoj ………

  Reply to this comment
 32. Adih September 10, 00:02

  ok @……
  Kur me kundershtojne pa llogjike mua komentuesit , si ne rastin ne fjale dhe me bejne tifoz i Sali Larqoftit ,me behet qejfi ,ja kam aritur qellimit , kritikave ,per te ndihmuar sado pak kokpalaret popuä te mjere ,nga keta bandite .Kurse Sali Berishen po ta fal ,per jete te jeteve ,bile gratis . Ta gezosh . Ta kesh te qarte se une e kam 100 % te sigurte , Saliu nuk vjen me ne pushtet ,nuk e voton njeri , mos kij frike nga Saliu me ,te garantoj ,ai ka pune me SPAK dhe me BKH pa haruar edhe te tjere peshq te medhenj .. Duhet te jesh bythlepires i PS ,ose nuk di te lexosh ,ose nuk kupton cfare kam shkruar e kam komentuar une .Lexoje edhe nje here komentin tim te pare ,dhe jam i bindur se do me japesh te drejte .Ska nevoje tme kerkosh falje ,dhe sinqeisht te uroj gjithe te mirat

  Reply to this comment
 33. Zagoriti September 10, 10:00

  Per te analizuar punen e nje qeverie nuk ecet me perceptim por merren ne analize disa drejtime kryesore.
  Investimet ne ekonomi jane ceshtja kryesore.Rreth 500 milion euro ne vit a jane shpenzuar ne ato fusha te ekonomise ku sjellin zhvillim e punesim maksimal e rritje ekonomike. Rama ka percaktuar Turizmin si prioritet dhe te gjitha investimet ne bujqesi,rruge, ujesjellsa ,en,elektrike, ndertim,po kryhen ne funksion te rritjes se turizmit. Mungon mje analize e hollesishme per keto investime nese jane kryer si duhet dhe cfare rritje ekonomike kane sjellur. Analistet i bien shkurt e merren me perceptime,kur duhet te analizojne ne detaje investimet ne keto fusha. perceptimet jane per njerezit e thjeshte .Lufta kunder korrupsionit duhet te zhvillohet nga KLSH, Prokuroria,Gjykata.Keto jane organe qe paguhen nga Buxheti i shtetit qe te mbajne ne kontroll qeverine e te cojne ne burg cdo te korruptuar.

  Reply to this comment
 34. NRB September 10, 11:00

  Po s’te vjen turp nga vetja o gazep i shkrehur nga fiqiri qe censuron pa piken e turpit komentet?

  Reply to this comment
 35. NRB September 10, 11:02

  Dje postova nje permbledhje te dokumentit te katovices ku bashkangjitur me te ishte dhe fotoja, por fatkeqsisht dikush nga gazepat e ditezezes m’i kollofiti germat dhe nuk e publikoi komentin.

  Reply to this comment
 36. ok September 10, 15:06

  zoti Adih
  . dhe une te uroj gjithe te mirat por me lejo te argumentoj ne menyre korrekte kete paragrafin tuaj gazmor me poshte:
  CITOJ NGA JU NE KOMENTIN E FUNDIT
  “”””””Saliu nuk vjen me ne pushtet ,nuk e voton njeri , mos kij frike nga Saliu me ,te garantoj ,ai ka pune me SPAK dhe me BKH pa haruar edhe te tjere peshq te medhenj””
  ——————
  .Ju dhe shqipfolsit e sotem ( shqiptaret po shuhen si komb)gaboni rende kur keni shpresa te SPAKU I LESHIT..pse ?
  .
  E kam thene dhe po e theksoj perseri:
  .
  Usali Serbiberishaj eshte nje hibrid i dale nga sherbimet inteligjente ish jugosllave dhe seksionit te Cia-s per Europen Jug lindore dhe si i tille ka kartabjanke paprekshemrie
  .
  Qofsha i gabuar por dhe SPAKU I LESHIT do perfundoje si ekpertizat e FBI per 21 janarin me te cilen mostra e viqidolit fshiu prapanicen
  PSE KRIMET E BERISHES NUK KANE NEVOJE PER SPAKUN E LESHIT?
  USALI SERBIBERISHAJ për shumë arsye nuk duhet të lihet i lirë, jo vetëm se përbën një rrezik eventual për destabilizimin e vendit por së pari ai ka llogari për të larë me drejtësinë. Sali Berisha ka në ndërgjegjën e tij njëzet vjet krime, e jo vetëm shkaktuar prej pushtetit të tij personal të ushtruar dhunshëm, por edhe si pjesëmarrës direkt në krime të përbindshme siç janë vrasja e 26 njerëzve në Gërdec, ku protagonist ishte edhe ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i cili i ka shkarë drejtësisë vetëm për shkak të imunitetit si deputet, çfarë është një skandal sepse nuk ka imunitet që e mbron shkaktarin e krimit qoftë ky deputet, ministër apo kryeministër i një vendi.
  *
  Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza dhe të jap llogari për SHIK-un e tij, këtë mekanizëm monstruoz, që pasi e torturoi, e vrau dhe e zhduku pa gjurmë veprimtarin e UÇK-së, biznesmenin Remzi Hoxha, që duhej të ishte shpallur Martir i Atdheut. Sali Berisha duhet detyruar të tregojë se çfarë di për këtë krim, si e pse e bëri kreu i shërbimit të tij sekret Bashkim Gazidede këtë masakrim barbar dhe për llogari të kujt, të Serbisë apo Sali Berishës personalisht, sepse kanë dalë dyshime serioze e të besueshme se Remzi Hoxha është vrarë mbasi kish nisur të hetonte takimin sekret të Sali Berishës me xhelatin e shqiptarëve të Kosovës, Sllobodan Millosheviçin në Ohër. Me këtë rast Sali Berisha duhet të sqarojë para togave të zeza a ka pas ndonjë lidhje me shërbimin sekret UDB të ish-Jugosllavisë e si rrjedhim Serbisë sepse rezulton që edhe në kohën e embargos ndaj Serbisë kompanitë e klanit të Sali Berishës furnizonin me naftë përmes Muriqanit Malin e Zi me destinacion Beogradin, naftë me të cilën punonin tanket serbe që bënin gjenocid mbi shqiptarët e Kosovës.
  **
  Sali Berishës i duhen vënë prangat edhe pa SPAKUN E LESHIT për shumë e shumë krime që ka bërë mekanizmi i tij shtetëror i kthyer në një shërbim sekret personal, por para së gjithash për krimin e përbindshëm kur vrau katër njerëz të pafajshëm që nuk po bënin kurrgjë në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” veç protestonin paqësisht. Sali Berisha jo vetëm që ka qenë në zyrën e tij ku ka ndodhur kjo vrasje prej trupave të Gardës, por ai e ka ndjekur situatën dhe janë të gjitha gjasat që mbeten të vërtetohen se ka qenë urdhëri i tij personal për të qëlluar mbi demostruesit paqësorë, aq më tepër se ai krijoi rrethana për të zhdukur gjurmët e krimit, akt antiligjor që duhet ti konsiderohet gjithashtu krim. Sali Berisha duhet të hetohet në lidhje me vrasjen e Kosta Trebickës, shqiptaro-amerikanit i cili ishte dëshmitar i çështjes “Gërdeci”, e kishte dëshmuar se i biri i Sali Berishës ishte pjesë e skemës së kompanisë fantazmë që fitonte para në mënyrë të paligjshme prej demontimit të armëve në Gërdec dhe u bënë shkaktarë për vrasjen e 26 njerëzve duke përfshirë gra e fëmijë. Për këtë krim të përbindshëm, Sali Berisha duhet të jetë në bankën e të akuzuarit bashkë me të birin Shkëlzen Berisha, i cili, është e ngjashme që nëpërmjet rrethit të besnikëve të tij të ketë organizuar “aksidentin” e dëshmitarit kundër tij, Kosta Trebicka. Në këtë rast duhet që prokuroria të hetojë se si ndodhi që dëshmitari kryesor kundër djalit të kryeministrit nuk kishte mbrojtje të veçantë në bazë të ligjit që i mbron dëshmitarët e një çështje kaq të rëndësishme ku është bërë një krim masiv. Sali Berisha duhet të arrestohet e të përballet me drejtësinë përveç krimeve të vrasjes së njerëzve edhe për krimet ekonomike të bëra në kohën kur ai ishte kryeministër dhe korrupsioni ishte metodë pune e qeverisë dhe e ministrave të tij.
  ***
  Akoma më tej Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza për të sqaruar cilat janë lidhjet e tij me mafiozin serbo-boshnjak Damir Faslliç, i cili nëpërmjet vajzës së Sali Berishës që bënte avokaten e tij, ka blerë prona në Shqipëri dhe ka marrë pjesë edhe në një mbledhje të Këshillit të Sigurisë Kombëtare çfarë përbënte një precedent të rrezikshëm për sigurinë e Shqipërisë. Duhet kuptuar nga të gjithë se arrestimi i Sali Berishës nuk duhet të bëhet për hakmarrje por për drejtësi dhe se me daljen e Sali Berishës dhe ministrave të tij hajdutë para gjyqit në Shqipëri do të marrë fund mendësia e mos ndënshkueshmërisë të atyre që duke shfrytëzuar forcën që u jep pushteti bëjnë krime njerëzore dhe ekonomike, vrasin, vjedhin e plaçkisin pasuritë kombëtare. Sali Berisha nuk mund të falet nga asnjë instancë shtetërore, parlamentare, nga asnjë shtetar apo politikan sepse kauza e drejtësisë është kauza e sovranit, i cili di të zgjedhë, të japë pushtet, por edhe ta heqë pushtetin edhe të rrëzojë me të drejtën e vullnetin e tij si sovran. Askush nuk ka të drejtë të nëpërkëmbë ligjet e drejtësinë duke i falur krimet që janë bërë mbi popullin. Viktimat e 21 janarit 2011 në varr kërkojnë drejtësi, 26 viktimat e Gërdecit kërkojnë drejtësi dhe këtë drejtësi që kërkojnë viktimat nuk mund tua mohojë askush nga qeveritarët apo organet e drejtësisë, në mos një ditë edhe ata do të japin llogari bashkë me krimet e Sali Berishës e bashkëpunëtorëve të tij.
  Adih !
  keto krime me siper nuk kane nevoje per FUCK-SPAK se do perfundojne si leter higjenike ( kujto NYT)
  .
  me keqardhje po ju them se adminstratat amerikane dhe shtetet e shkerdhyera te Europes midis popullit shqiptar me proamerikan ne rajon dhe sali monstres kane zgjedhur kete te fundit per aresye qe vetem brezat e ardhshem do ta mesojne…thjesht do mesojne pse amerikanet sot po bejne gabimet e turqeve ne kohen e Gjergj Kastriotit

  tung!

  Reply to this comment
  • Limani September 10, 18:34

   Një bravo të madhe ke nga unë , OK .
   Të falënderoj !

   Reply to this comment
   • mirel September 10, 21:21

    Mire e ka o Liman, po para kujt togave te zeza do dali Berisha. Togat tona te zeza jane me te zinj se bytha e tiganit te djegur. Jane kriminele, bashkefajtore me Berishen ne krimin kombetar qe i eshte bere Shtetit, Kombit dhe interesave te popullit Shqiptar.

    Reply to this comment
    • Limani September 10, 23:13

     Mirel !
     Edhe unë mendoj si OK . Këto SPAK e BYRO etj do na zhgënjejnë .
     Drejtësia e derisotme e kalbur është produkt i politikës .
     “ Revolucioni demokratik antikomunist shqipëtar “ nxori në krye të vëndit llumin, apo lumpenin , siç i thonë , njerëz të pa njohur , të paprovuar për moral , për patriotizëm , për dituri , per besnikëri ……ai që bërtet më shumë , që shanë më shumë , që djeg e shkatërron më shumë , ai është më antikomunisti , më demokrati , më besniku …..Këta morën qeverinë , parlamentin , ministritë , ushtrinë , sigurimin……dhe veç të tjerash , ndërtuan edhe drejtesinë e plepave, të gjitha këto qamete u bënë nën duartrokitjet e Perëndimit , me lëvdat e tyre , me përkrahjen e tyre….këtu ka shumë gjera për të thënë dhe OK ka plotësisht të drejtë, por unë po dal tek diçka tjetër , tek ajo që thotë Mireli, para kujt togave të zeza?!
     Një k/ministër patriot , një parti politike serioze dhe e ndershme me popullin- jo qelbësira Nano , jo ndyrësira Edvin , jo kufoma PS , ja këtë palaço drejtësi të plepave , e bënte t’u shpetonte shurra në brekë !
     Po marrim vetëm 21 janarin :
     Prokurorja- lavirë bulevardi , presidenti kompllotist , a si e quajti ai banditi, nuk dorëzon vrasësit dhe……….dhe ….ra shiu, e piu dheu, dhe jeta vazhdon sikur s’ka ndodhur asgjë , dhe vjen opozita e Edvinit , blenë gjakun e të rënëve për t’u mbyllur gojën , e merr vrasësin e tyre dhe e bën kryetar bashkie dhe…….pisllëqe pa fund .
     Me këta gjykatës mund të bëje drejtësi po të ishe i ndershëm , se çështje mund t’i çoje deri në gjykatat nderkombëtare , kur s’i denojnë ketu , por , puna është se politika është më e degjeneruar se drejtësia .
     Mafiozët tanë do tallen ma SPAK e të tjera , do bëhen ca arrestime me zhurmë dhe ç’do gjë do kthehet aty ku ishte , ç’do qelizë është e infektuar , mos prisni mrekullira .

     Reply to this comment
     • Ded Gjo Lyli September 11, 09:43

      Pjeserisht d’akord me parafolesit, pasi krahas konstatimeve te vlefshme dhe me vend sic jane ato per maskarallekun me blerjen e gjakut te 21 janarit dhe ato per togat korb te zeza, shoh nje fare pesimizmi te pa shpjegueshem per te ardhmen e drejteise, edhe pse qe te jemi sa me realiste, disa gjera kane filluar te ecin ne drejtimin e duhur.

      Fakt eshte se jo politika e sharlataneve tane, por tjeterkush i ka rrembyer ne dore mashat e vendosjes se shtetit ligjor. Investimet e tyre ne kete fushe kapin miliona dhe ne nje fare menyre apotjeter, rezultati i ketij interesi do te justifikohet.

      Eshte e pamundur te percaktosh me saktesi se cfare nenkupton njeri apo tjetri komentues me fjalen “mrekulli”. (?!) Ajo as qe mendohet se mund te ndodhe, qofte edhe sikur SPAK-u dhe BKH-ja te rezultonin te sukseshme ne misionin e tyre.

      E rendesishme eshte qe padrejtesise ligjore kane filluar t’i dridhen gjunjet, dhe kjo nuk eshte pak per te konstatuar, se dicka ka filluar te vihet ne levizje. Po te ishte se do kishim akoma regjimin berishjan, per shkarkimet e gjykatesve dhe prokuroreve te korruptuar as qe mund te behej fjale, dhe jo me te behej fjale per byro kombetare hetimesh etc.

      Nga ana tjeter, po t’i referohemi vendeve te rajoni, edhe atje ka patur pak a shume te njejtat koordinim veprimesh nga presioni qe po ushtron perendimi, keshtu qe dicka e ngjashme pritet te ndodhe edhe ne boten e cudirave te lizave tona shpirtshitura.

  • Après moi le déluge September 10, 19:13

   Gusova e kishte quajtur Rasputinin Antikrisht. Populli do ta quajë Raspedvinin antikombëtar. Ai eshte kopje identike e atit të tij shpirtëror qe edhe sot e kesaj dite thote me vete : Pas meje qameti.

   Reply to this comment
 37. Genti September 11, 06:44

  Une per veten time nuk prita asgje nga ky rrenjedale e familje prishur me emrin Edi Droga Tirons nga Parisi. Ata qe u mashtruan, nuk kane ke te akuzojne, pervec vetes se tyre, qe i bene edhe njehere lolo si zakonisht, ne keto 30-vite shkerdhatokracie komuniste “postkomuniste”…..

  Reply to this comment
 38. rapsodi digjital September 11, 16:48

  PER GENTAT &MIRELAT DHE EDIRAMOFAGET E TJERE TE GAZETES DITA
  te nderuar shquptare &shqyptare !!
  .
  vetem per nje problem kryesor jam dakort me ju:
  QE BEDRI ISLAMI EGZAKT NE 19 PRILL 2014 NE KUKES NE PERVJETOR TE KOSOVES KUR EDI RAMA E QUAJTI SERBERISHEN PATRIOT PER CLIRIMINE SAJ DUHEJ TA QUANTE EDI RAMEN NJE PERVERS TE KOMBIT..PIKE..pra ka 5 vjet qe bedrislamet e dites grijne sallate..
  .
  gjithashtu jam dakort te varim ne shtyllat e telefonit katovicaret me edi ramen ne krye por me pare duhet te varim ne shtyllat e korentit elezserbiberokaret sipas kesaj melodije ketu poshte

  Rapsodi tropojane për Sali SERBerishën

  1.
  Do me u kthy dhendrri n’pushtet
  Tash do te dalim n’selamet.
  Dobro doshli, daj Fazllici !
  E uron Shkelzen-o-vici
  Zdravo unuka Argite !
  Te gezojme qe erdh kjo dite !
  Tash fitojme ç’far t’na doje zemra:
  Pare t’pista, prona, tendera,
  Me rrite normen e fitimit,
  Jem bashkue me boten e krimit.
  2.
  Babe Salihi jep udhezimet,
  Si me i shtue superfitimet:
  “Gjithsecili ne klanin tonë,
  T’angazhohet ne korrupsion !”
  Ne mandat te pare si president,
  Jam tregu koqe, pa mend,
  Me duket vetja anormal,
  Pse nuk vuna kapital !
  Eshte momenti te fitojme sot,
  Vitet qe na iken kot,
  Due me u ba pasanik,
  Me jetue si sheik!!
  Objektiv i madh per mu:
  Keto milionat me i fitu
  Si ti fusim ne xhepin tone,
  Ka metoda ti pastrojme.
  Arme, droge e kontrabande,
  Jane per burrat: pune e rande,
  Ketu, Argite mos i fut hundet,
  Kem Shkelzenin per kesi punesh.
  More Shkelzen, t’ka baba trim,
  Je i lind per demontim,
  Ti Argita, bija ime,
  Fokusou n’ privatizime.
  Sokoleshe, ti moj malesore,
  Na e hap studion ligjore,
  Gjithe projektet qe ka shteti,
  Do i perlajme t’ tana per vedi.
  Ç’fare ka prona ky milet,
  Ne mal, n’fushe a ne bregdet,
  Turru pra, ti moj azgane,
  Me i kalu n’llogarine tane.
  Thuri planet me ngadale,
  Futju bregdetit me radhe,
  Nga Ksamili ne Velipoje
  S’leme parcele te na shpetoje !
  Ty Jamarber t’kam si djale
  T’i zaptosh tokat ne Jale
  Per Zenin kam tjeter plan
  Jane dy mije hektare ne Seman
  Nuk na vjen me fati ne dere,
  Ta shfrytezojme per te fundit here,
  Te mos mbese aset pa shit,
  Te mos leme prone pa grabit.
  Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,
  Do ta shtyj ne maksimum.
  Po te na bajne neve anetar,
  S’mund te vjedhim si me pare.
  Do veme kapital pa mase,
  Do fitojme para me thase,
  Me i pastrue sipas ligjit,
  Kemi firmat e Fazllicit.
  Shkina ime, moj Argite,
  Mire i “qan” keto “sukses fite”
  Çdo projekt qe konsulton,
  Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.
  Nga qe pronat ke synim,
  Po te jap mendimin tim:
  Toke me çmim “badiava”
  Veç n’ Porto Romano ka.
  Jane pronare ca katundare,
  I genjejme me pak dollare.
  Bejme nje Vendim historik:
  E kthejme n’ Park Energjetik.
  Vlera e tokes shkon n’stratosfere,
  Rritet çmimi 300 here !!
  Sa firmos nje V.K.M.
  Pare te madhe fitojme ne !!
  Shkelzeno, qepju Gerdecit,
  Eshte mbreti i biznesit.
  Gjithe mafjozat ma t’nderu
  N’trafik armesh jane perqendru.
  Eshte biznes fantastik !
  Demontim dhe trafik.
  Do ta bejme ne menyra te fshehta,
  T’ mos leme gjurme ne evidenca.
  Trafikojme edhe raketa,
  Sa te doje Al-Qaida.
  Ne rruge sekrete permes Çadit,
  I çojme arme edhe Xhihadit.
  Nuk na duhen ne uzinat,
  Fillo, e ngre llamarinat.
  Perdor mjetet e ushtrise,
  Ke dhe çiken e Farise.
  Kam mendu per proceduren,
  Gati ke infrastrukturen.
  Alibe e Aldo Bumçe,
  I ke vartes n’ grupin e punes.
  Mos humb kohen me liçencat,
  Ti jep baba kompetencat.
  Qeveria, perfshi mua,
  Do te jete nen urdherat tua !!
  Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,
  Veç me mbush thaset me dollare,
  Non-stop, n’supervizion,
  Baxhanakut i takon.
  Per fitimin maksimal,
  Nuk njoh ligj, as moral,
  Puna del me leverdi
  Kur shfrytezohen gra e femi.
  Keto jane pune qe leverdisin,
  Pasunohemi me tane fisin,
  Fitim te tille nuk ka pare bota,
  Pesedhjete breza s’na dhemb koka.
  3.
  Kam kerkese nga njerzt e grues:
  T’u jap serbve akses n’Durres.
  Kam mendue qe per Serbine
  Te baj aksin Laç-Morine!!
  Kosovaret nuk i due hiç,
  Sepse jane anti-Fazlliç.
  Çmendurisht une kam dashni,
  N’dajallaret e femijve t’mi.
  Rruga qe i sherben vatanit,
  Do kalonte grykes Komanit.
  Ky opsion nuk me pelqen:
  Me demton si biznesmen.
  Une nuk jam aq rrote budalli
  Me e ndertu nga thote Topalli.
  Rruga bregut lumit Drin,
  Le pa pune tragetin tim.
  Jam i lute prej Erdoganit,
  T’kaloje rruga bregut Fanit.
  Keshtu, kane shansin osmanllinjte,
  Per here te pare me shkel n’Mirdite!!
  Pra, Kosova eshte sebepi,
  Perfitues jane turku e serbi.
  Do ta haje buxheti i shtetit,
  Edhe xhepat e miletit.
  Nga miliardat qe do hedh,
  Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.
  Jemi te “ndershem” ne publik,
  Eshte projekt patriotik !!
  Do ta nisim me nxitim,
  Pa projekt e preventiv,
  Keshtu nuk kapet abuzimi,
  N’xhepat tane shtohet fitimi.
  Gropes se zeze te korrupsionit,
  I veme emrin “Rruga e Kombit”
  Se ky popull eshte i trashe,
  E ha sapun per djathe.
  Keshtu, per dite vjedhim miliona,
  Me parullen: “rrofte Kosova”.
  Plan biznesi me te mire s’ ka,
  Miliardere ka me na ba!!
  Eshte projekt qe suporton,
  Çdo lloj vjedhje e korrupsion.
  Jane pa tru shqiptaret e ngrate,
  I mashtrojme dhe per fushate.
  Une jam Sale talebani,
  Me vjen ne ndihme dhe Erdogani
  Me sebep te inagurimit,
  Dy dite para votimit !!
  (Dasem te madhe do te banim,
  Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)
  Po u ba ndonje padi,
  E dergojme Sollakun n’shpi.
  Me mbrojt fort korrupsionin,
  Kemi gati “lustracionin”.
  Kemi eksperience nga bota,
  Siç vepronte Penelopa.
  Keshtu do bajme me tunelin,
  E ndertojme pastaj e shembim.
  Siç na meson arithmetika,
  Kete e thote edhe Argita:
  Qe te fitohet sa me shume,
  Duhet rrit puna n’volum.
  Sukses-fija eshte derivat,
  Punet e vogla japin pak.
  Po kur shifra eshte me billiona.
  Çahen brinjesh llogarite tona !!
  4.
  Nga Argita due’ i projekt:
  Si ta fusim ARMO-n ne xhep.
  T’u krijojme pershtypjen t’taneve,
  Se ua dhame amerikaneve.
  Nga Teksasi, nje firme hiçi,
  Na e gjejne Toma e Fazlliçi.
  Koperture n’afera krimi,
  Rezart Taçi esht me kopili.
  Thirre Taçin me urgjence !
  Fillo, jepi konsulence !
  Te startoje, me korrupsion,
  T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.
  Taçi-Oil, ky Taç-rrufjani,
  Fonde sjell nga Azerbaijani.
  Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,
  Mire se te vijne nga mafia ruse !
  Vlere fiktive veme n’ offerte,
  Me u “pague” per 5-6 vjet,
  Po u zbuluem nga konkurentat,
  I nderron Ruli dokumentat.
  Nuk e ban ai per shoqni,
  Ai ka ketu pjesen e tij,
  “Druri i arres” qe nje nxitim,
  Sot e kam ortakun tim.
  Per “OK”-n ne parlament,
  Duhet ba nje marifet:
  Vec te kete emerin “garanci”
  Boshe e fallco, s’ka rendesi.
  Grupi im parlamentar,
  Jane ca koqe, e ca gomare,
  S’jane te zot as “per nje pune”,
  Miratojne ç’far u tham une.
  Pse jane arti, politika ?!
  I blejme ca nga opozita,
  Kur ta mbyllim kete pazar,
  U çojme ftesat per iftar.
  Per parate, s’kemi siklet,
  ARMO-n e marrim pa leke,
  Po t’na pyese ndonje gazete,
  “Jane pague”, por jo n’buxhet.
  Po e teproi ndonje gazetar,
  Do ta shpalle une tradhetar,
  Do ia djeg gjithe pasurine,
  Me shtypshkronje, e me makine.
  Per transferta kriminale,
  Kemi banken personale,
  Me Tan Santo e Elvane,
  Kryebandit Adrian Fullane.
  I bajme ligjet si t’i dona,
  Qe ARMO t’jete e jona.
  Ky qe plani, me startuu,
  Eshte sukses i garantuu !!
  ESHTE PROJEKTI I FITORES !
  JA KALOJME DHE AL KAPONES !!
  5.
  Merakoset nene Jovanka:
  Motra ime, Sllobodanka !
  Mos ma lini n’balte Fasllicin,
  Pse e kemi Kryeministrin?!
  Sal Berisha mban fjalimin:
  Mos ma ngucni “gospodinin”
  Mbyllni gojen deputete !
  Se ua sjell ketu n’parlament.
  Nis veprimet paranoja:
  O Damir, o “srdce moja” !
  Merre çarterin per Tirane
  Je ne bes’time n’ TV Klan.
  Ne aeroport shtrohet tapeti,
  Me urdher te nalte nga shteti,
  Zbret me nderet e nje princi,
  Dora vete: druzhe Faslliçi.
  Angazhohet i gjithe shteti,
  Policia e prefekti,
  Shantazhojne Sala e Liria:
  Te rrije urte prokuroria !!.
  Se eshte koke, per koke te mikut,
  Eshte koka e trafikut,
  Kontrabanda e Ballkanit,
  Kontrollohet prej “viganit”.
  6.
  Fakte te reja kan dale ne drite:
  Kush e nxori Azemin ne prite,
  Kush e shfrytezoi arkivolin,
  Me ba 14 shtatorin !
  S’e harrove o Sale, traditen,
  Keshtu e vrave edhe Trebicken,
  E verteta po del ne pah,
  Kush e çoi Kosten “per gjah”.
  Po te zbardhet prej fillimit,
  Tragjedia e 2 Prillit:
  Dora qe gjakosi Shkodren,
  Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.
  Kur Kosova ngrinte krye,
  Behej shqipja “lesh e li”,
  Luks i madh per Serbine,
  Kur shtie n’kaos Shqiperine.
  Hej Sali, miku i Fazlliçit,
  Ia kalove Karaxhiçit,
  Karburant i dhé Serbise,
  Me vra djemte e Dardanise!!
  U rrjeshtove n’krah te Rugoves,
  Kundra trimave te Kosoves
  I gjithe populli u çudit
  Kur i shpallet “terroriste” !!
  Trimat, ne lufte me dushmanin,
  Ti, biznes me Arkanin.
  Dosja jote ne Beograd,
  Filloi te jape rezultat.
  Kur Kosovës po i vinte fati,
  Direktiven jep lugati.
  Me urdher te UDB-se
  I the “jo”, Rambuje-se.
  Ti ke ba nje mal me krime,
  Vrave popullin ne lufte civile,
  Mbolle ngjarjen me vrastare
  “Hiroshimen” gerdecare.
  Tym e helm mbushe kete vend:
  Bloze qymyri, nafte e cement,
  Ke dhe plane me mizore,
  Me centralet berthamore !!
  Si familje, je ba llum
  Ju ka vene mafia perfund:
  Delijorgji, Medi dobiçi
  Rezart Taçi e Fazlliçi.
  Qe ta themi hapur fare,
  Eshte gjithe mafia nderkombetare,
  Kriminelet ke ortakë,
  Me t’çue ne Hage, ti e ke pak!
  7.
  Jam Sali, Sali “qëndresa”
  Vrava, vodha gjithe sa desha
  Per pushtet, une djeg Shqipnine,
  Per Gerdecin, hiç s’ma ndin.
  Madje jam shume i vendose,
  Per nje tjeter katastrofe !
  Me barut u ba shume buje,
  Kete here do jete me uje !!
  Shkodren do ta bej det,
  Ta mbaje mend perjete !
  Tragjedi qe s’e ka pase,
  Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!
  Vi nga kulla e Vicitolit.
  Jam nga shpella e Mit Sokolit,
  Qe ju turr topit per ment’ krese,
  Tu mendue se eshte n’sigurese !
  As kurkujt nuk ia kam friken,
  E kam “tredh” une opoziten
  N’ unison me Edi Ramen,
  Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.
  Le t’vazhdoje me batuta,
  Tu tregue perralla me flutura
  Nuk me tremb mue Johni II-te,
  Une nuk pyes per Amerike !!
  Derisa t’permbyset globi,
  Me rruen trapin “Silvia Konti”,
  Se ia marr erzin n’publik,
  Ia kam ba nje vidioklip !
  Me gjyqsorin s’kam problem
  Aty kam une klanin tem,
  Bamirit ia kam ba bene,
  Do t’ia marr dhe KLD-ne.
  Me i vu krimit kapak,
  Mua m’duhet edhe nje mandat
  Kam nje plan te sterhollue,
  Me lane popullin pa votue.
  Kur te vije dita per votim,
  Jam usta n’manipulim.
  E ujdis dhe me Europen,
  N’qeveri me kokelopën.
  8.
  Mire ia ban more faqezi,
  Kur ka t’marre qe t’besojne ty,
  Se çdo popull ne planet
  Nuk do të sillte me ne pushtet.
  Per faturen dhjetra mijera
  Brenga, plage edhe viktima,
  Per gjithe krimet ndaj vatanit,
  Do ta benin si Sadamit.
  9.
  Hapi blloqet moj Argite:
  A ka mbet ndonje gje pa u shit ?
  Nga vemendja si na doli ?
  INSIG-u , ALBPETROL-i ?!
  Duhet te kesh n’vemendjen tate,
  Dhe repartet ushtarake.
  Ç’fare ka: toke e ndertim,
  Ta kthejme ne perfitim!!”.
  Te punojme ma me kujdes,
  Po na dalin letrat n’shesh.
  “Bomba” e pare qe faksi djalit,
  Tash, e-mailat e Ansarit !
  Ne publik erzin na muaren,
  s’na paguan as faturen,
  Me aferat qe t’zbuloi Tema
  Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.
  Per çdo gje, rrofte kapari,
  Se ta fusin si arabi
  Ta kesh rregull n’punen tane:
  Leket merren paradhanie !
  Mos u ban more babe zevzek,
  I thote t’jatit çika e vet:
  “Veç me tenderat qe kam n’proces,
  Jam tu e mbushe edhe nje thes !”
  Asetet qe ti permende,
  I kam te shkrume n’listen teme.
  Une i bej punet me grafik,
  I kam ne plan per kete vit.
  Nuk pajtohem me kritikat,
  Mos mi humb babo meritat.
  M’ gjej nje tjeter ne Planet,
  Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!
  Per çdo prone qe eshte kthy,
  Une e Zeni kem nderhy.
  Ne çdo projekt e investim,
  Aty eshte dhe emri im !!
  Koncesione e tenderime,
  Kane kalue ne doren time.
  S’jam mjaftue si konsultare,
  me perqindje, jam pronare !!
  A e ke pa si po hedh shtat,
  QTU-ja e re ne Farke ?
  Veper qe se ka Shqipnia,
  Ashte tu u ba me leket e mija !
  Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,
  I kam une nen kontroll !
  Po s’pagoi taksen tek une,
  S’fiton asnje konsorcium !!
  Fantazia ime s’ndalet,
  Kam fillue te zaptoj dhe malet:
  Dajt, Terbun e Veleçik,
  Tash jam ngule dhe n’Bukanik.
  Me ndihmen e dajes Fazlliç,
  Kem ba lek e fitue miq:
  Mishkovicin e Arkanit,
  Dhe djalin e Sllobodanit !!
  Kam arrite me menaxhu,
  Procesin me te korruptu.
  I rashe vize VITOL gjigandit,
  Ia dhashe ARMO-n Taçit mamit.
  Edhe pse jam billionare
  Ne shume projekte, aksionare,
  Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,
  Vete e deshen borgjezine !
  Pra, ç’ka lidhje me terrenin,
  E godisim bashke me Zenin,
  Ti kujdesu veç per vedi:
  Mos me ra nga pushteti
  Qe t’i gezojme na pasunite,
  Mos prano me i hap kutite.
  Se po i hape, fiton Rama,
  E na i konfiskon te tana !!
  Po erdhi ai n’pushtet,
  E sigurte: burgu na pret.
  Krimet tona sa nje mal,
  Nuk mjafton kodi penal.
  Qe te shpetojme duhet me ik,
  Ne azil politik,
  Nese duem nje vend tamam,
  Shkojme drejt e n’Teheran.
  ***
  Zonjë e madhe Jozefinë,
  Ke merita n’sigurim,
  Që kur re në banane,
  Ti je ba pulitikane.
  Nga besimi europiane,
  Në politike je talebane,
  Për të tjerat je hibride,
  Nuk e flet as gjuhën shqipe.
  Si kryetare je e dhunshme,
  Nga fjalori: e paturpshme !
  Histerike si një vrasëse !!
  I njeh mirë dhe lëndet plasëse !!
  ***
  Kush e solli kete cunam ?
  Kryeministri sharlatan !
  “Hena blu” as “dielli gri”,
  Dora vete shoku Sali !
  Hapi syte o milet,
  Pse fajtore jemi vete:
  Se çdo votë për atë lubi,
  Eshte burim për tragjedi !!
  Moj malesia e Gjakovës,
  Ke pas qene e pararojes,
  Ti ke pase burra model,
  Turp, qe nxore ate kriminel !
  Do t’mbuloje Sale turpi i zi
  Per afera e per tradheti,
  Do te mbetet brez pas brezit:
  “Kryeministri i Gerdecit”.
  Para teje ne tradheti,
  Jane zhyt Zogu e daja i tij.
  Por s’kane bere te tilla pazare!!,
  Me ujrat territoriale.
  Kjo do te thote se n’ qeveri
  Esat Pasha na eshte kthy.
  Problemi qe ka sot vendi:
  A do vi dhe Avni Rustemi ?!
  Jeni nje tufe me kusare,
  Me Ballinje e Selmanllare,
  Delijorgje dhe Fazlliçё,
  Taç e maç e berishiçe.
  Kjo eshte klike qeveritare,
  Eshte nje bande kriminale,
  Ruli, Basha dhe Mediu,
  Kapobanda eshte Saliu.
  Sa krimet i keni ba,
  Me lekure keni me e la.
  Do ta zbojme ne korrupsionin,
  Bashke me Gerdec-kualicionin.
  ***
  Moj PD – e bija e “nanes”,*
  Paske qene ti “piçka e s’ames”.
  N’kryesine tende ka hyp llumi,
  Me shume turp ty po t’vjen fundi !
  …..
  ju lutem mos u merrni me nje viktime si edi rama qe eshte ne buze te varrit te cilen ja kane hapur ata qe jane prapa serberishes ne washington dhe bruksel dhe po i bejne gjemen atij vendi te papare ne historine njerzore
  .
  jam dakort te denojme edi ramen…POR me pare duhet egzekutuar sali satanai qe akoma ka shqiptare ,europjane apo amerikane qe besojne se ai hodhi kamunizmin me “mixhen elez” qe eshte doktrina me antishqiptare per te gjitha kohrat

  Pyetja me sakte do ishte:

  A ISHTE KJO AMERIKA DHE EUROPA QE PRITEM ?

  pergjigja dihet

  euroamerikanet i pritem ne 1991-in si krishti dhe sot ne 2019 e shohim kombin tone te varur ne kryqit e tij duke kaluar periudhen me te zeze kombetare per te gjitha kohrat

  Reply to this comment
 39. Arianit September 11, 17:59

  Nderime rapsodi digjital!
  Kemi 30 vjet qe i kemi vuajtur ne kurriz te tera poshtersite e sundimtareve tane!
  Tani te gjithe e dine se kush jane fajtoret ,bile ata vete sa here kane dale ne opozite ua kane bere “pretencen” njeri tjetrit!
  Por tani nuk eshte ky problemi!
  Problemi sot eshte Edi bRama,qe ndonese i dhame 2 here pushtetin,tani bse fundi te gjithe tepsine,por vec denglave mashtruese jo vetem qe nuk beri ndryshe nga banda berishiste,por i thelloi krimet ndaj popullit shqiptar!
  Kam prej 2 muajsh ne SHBA si vizitor,por jam habitur ketu se cmimi i benzines eshte 60 cent (gati 50 leke) per liter,ndersa ne Shqiperi beshte 3 here me i larte!
  Shoh kudo nje sinjalistike rrugore te persosur dhe te kompletuar ne cdo detaje dhe qytetare e shofere qe respektojne me ndergjegje qytetare rregullat e qarkullimit ndonese nuk shoh ne asnje vend prezencen e policise,se ajo e ben punen jo per t’u dukur sic ben ne Shqiperi me patrulla ane e mbane,por me profesionalizem!
  Kudo veprojne kamerat dhe gjobat jane te larta,qe ai qe gabon ta mendoje mire ndeshkimin!
  Ne Shqiperi gjobat per shkeljet e rregullave te qarkullimit rrugor duhet te jene shume here me te medhae sa sot,se nje rrugac nuk e ka problem gjoben 5 mije leke te reja,por po t’i vihet 500 mije leke,do t’i dridhet dora ne timon!
  Gjoba e jo burgu vendos disiplinen ne rruge,se keshtu behet edhe burim te ardhurash per buxhetin lokal!

  Reply to this comment
  • Bariu digjital September 11, 20:11

   Dmth. sipas teje Edvini duhet larguar vetem se nuk ka bere sa duhet per te ulur cmimin e karburantit dhe ngritur cmimin e gjobave kunder shkelesve te qarkullimit rrugor?

   Llogjike e firte kjo besa. Kam prshtypjen se rapsodi eshte duke u zgerdhire me shakate e tua gjithe kripe.

   Ti me dy muaj vizite paske bere nje konstim kaq te vlefshem, imagjino pastaj se sa qindra e qindra te tjera mund te kene bere ata qe kane nje jete ne perendim.

   Reply to this comment
   • Arianit September 11, 22:51

    Urime “bagetia digjital”,qe qenke kaq i forte ne vleresimin e komenteve te te tjereve!
    Ketu nuk jemi per t’i ndenjur njeri tjetrit me pushke ngrehur,por te komentojme rreth problemeve qe trajton shkrimi kryesor!
    Ne se gjen te gabuar shifrat qe jap une,atehere korigjoji,por jo te merresh me mua e te na krekosesh se ti je me i zgjuar se une!
    Ne komentin tim nuk pretendova te trajtoj problemet ne themel per gjithcka,por dhashe shembullin e benzines,qe eshte edhe pjesa e luanit ne percaktimin e cmimeve te larta ne Shqiperi per te gjithe mallrat se transporti hyn kudo!
    Se cfare kam verejtur une per dy muaj besoj se nuk perben ndonje problem qe zotrote te hedhesh rromuze si nje fshatar injorant dikur para shishes se rakise!

    Reply to this comment
    • Bariu digjital September 12, 09:10

     Po hë pra tavarish Aranit, lexuesi atë po priste. Po priste që njera prej deleve digjitale të dilte si e çakërdisur nga vatha dhe të diskutonte për tematikën që shtrohet për diskutim, dhe jo për mungesën e sinjalistikës dhe çmimin e lartë të karburantit.

     Replika iu referua vetëm asaj që ke postuar këtu më lart, dhe atje bën mu si lopa që ti dashur pa dashur rëshqite nga binarët dhe re në batakun ku bien zakonisht intelekthalerat. Se pse u kape me këmbët e dhisë dhe jo me pyetjen e parashtruar, se është apo jo kryeministri lideri që prisnim, kjo ishte “mjeshtria” tënde e të gjykuarit, ndaj mbaji dhe piji lëngun romuzeve të dala nga gota e rakisë.

     Që ti dole komplet nga tema dhe fillove të fluturosh si nastradini me qilim fluturues, këtë e nxjerr në pah edhe sjellja e dy-tre numrave (që ti aksidentalisht m’i quan “shifra” a thua sikur të jesh pordhësor arithmetike) lë të kuptosh se në rastin tënd kemi të bëjmë më tepër me një hundpinok të gdhendur ke bodrumet e shqupit, se sa me një bashkëbisedues që mund t’ja vlente të shkëmbeje një farë mendimi.

     Reply to this comment
 40. rapsodi digjital September 11, 19:50

  zoti Aranit pershendetje dhe faleminderit per vemendjen !

  Me lejoni nje repike miqsore :
  .
  Shprehja juaj se “Problemi sot eshte Edi bRama,qe ndonese i dhame 2 here pushtetin” eshte 5% e vertete kurse 95% te tjera jane fshehur te ata GARANTE NDERKOMBETARE qe jane pas Rames dhe i shterngojne atij bolet.nga nje ane mos preku Berishalen ku ketij te fundit hapur fare i krehin bishtin..
  .
  Jam nga ata shqiptare qe e kam akuzuar rende Edi Ramen qe ne dhjetor 2013 per antishqiptarizem dhe qendrime perverse apo kanibale dhe habitem pse Bedri isami dhe Dita kane pritur kaq gjate ?
  .
  Mendoj se Edi RAMA NUK ESHTE PROBLEMI ai eshte nje tip kuislingu qe komandohet me pult nga xhorxhsorriste qe fundi nuk i dihet kesaj menxyre.
  .
  Problemi qe bashke me perversin Rama te shkoje ne “hale te gomarit” dhe kanibali berishe qe dukshem mbrohet nga xhambasadore si arvizuja apo donaldluja qe erdhen si gjenerale dhe iken si ushtare xhenjo me “kurriz te thyer” nga usali berisha
  Doni argumente ??

  Jane te pakten 3 raste “bizarre” pas 1992 qe politik-bersit amerikane qe meren me Shqiperine me kuptimin e plote te fjales e kane “dhi muhabetin rendshem”
  .
  Rasti i pare
  Lideri i majte Fatos Nano arrestohet me gusht 1993 per 100 dollare sikur te ishte BIN LADENI kurse lideri i djathte ( mender me thone) Lule Basha qe eshte ylli ne ngjitje i Arvi-zise edhe pse k a vrare 4 fakire ne bulevard edhe pse ka vjedhur gjysem miljardi dollare do ta bejne k/m muajt ne vazhdim..nese shqiptaret dhe shqiperi ka vdekur kuptohet
  .
  Rasti i dyte
  Ne 14 shtator 1998 Sali Bythisha pushton institucjonet dhe te majtet “urdherohen” nga drejtoret zemerimire ne USA-BE qe te mos arrestonin Berishalene
  .
  Ne 21 janar 2011 ky Pervers Demonkrat vrau 4 kokpalare sipas kanunit dhe me “heroizem” deklaroi se do vriste dhe Edi Ramen me doren e tij….biles atehere arriti te poshtroje dhe perfaqsuesin e Obames
  .
  Rasti i trete
  Pas votimeve te 2009,Berishalja nuk pranoi ne menyre agersive te hapte asnje kuti kurse ne 8 maj 2011 nen ngerdheshjen e kujdestarit Arvi-zi u hapen kutijat per ti dhene me menge te perveshura fitoren nje Vrasesi….Yll ne Qitje ..
  ……………..
  Vetem keto tre raste ( mund te rradhis dhe 100 te tjera) mjafton te dalim ne konkluzion qe politik-bersit amerikane qe meren me Shqiperine jane po aq fajtore sa Berisha i tyre qe si thote Fred Abrahams Amerika duhet ti vinte vijen e kuqe Berishes qe ne 1997…
  .
  Sepse ka vetem dy mundesi:
  .
  A.Ose te adhurojme Berishalen qe “mundi” i vetem Ameriken..
  .
  B.Ose te mendojme qe ai eshte nje karte e tyre ne politiken e Ballkanit dhe kjo e dyta eshte e frikeshme..
  .

  Reply to this comment
  • Aranit September 11, 20:34

   “rapsod” te respektoj llogjiken,por te huajt as i kemi ne ne dore e as u bejme gje!
   Ne duhet t’i rregullojme punet brenda shtepise tone vete,se te huajt kane edhe interesat e tyre!
   Dy pale jane fajtore per gjendjen e sotme:Populli shqiptar dhe klikat politike antishqiptare!
   E keqja me e madhe eshte se ne si popull akoma nuk kemi kuptuar,qe PD dhe PS na kane PERCARE aq shume,sa kemi harruar hallet tona,varferinhe tone,krimet pa fund vetj dhe u shkojme prapa Rames,Bashes apo Metes!
   A nuk i kemi kuptuar dot qe te gjithe keta hane ne nje CANAK?
   Kur jane ne opozite nuk lene gje pa akuzuar kundershtaret,per krime pa fund,ndersa kur hipin ne pushtet sikur u ka ikur kujtesa!
   Bashke vjedhin,bashje shkaterrojne vendin,bashke na percajne si npopull,por gjithcka e bejne per pushtetin e tyre,ndersa ne u shkojme prapa si DELE!
   Aktualisht jemi popull pa KOKE,se mjafton te degjosh fjalorin prej rrugaci te Rames duhet te na vije per te vjelle e jo ta mbajme per kryeminister!

   Reply to this comment
   • rapsodi digjital September 11, 21:31

    aranit !
    .
    po me ben te dyshoj te fjalet e tua.
    .
    me duket se ke sindromen ARVIZU qe barazoi krimin e berishes ne 21 janar me viktimat e bulevardit pra ju barazoni KRIMET E BASH-BERISHES ME KUNDRAVAJTJET E RAMES
    .
    per mua krimi me i madh i Rames eshte se jo vetem pshurri jetimet e 21 janarit por ne vend te hapte defteret e krimeve te sali elezbiberit hapi bunkaret e enverit qe me thene te drejten tolerimi qe po i ben perendimi sali zeherrit eshte MONUMENT PER ENVERIN

    ..

    o shoku Enver,
    vetëm gjysmë dite,
    dil edhe një herë!

    Vetëm gjysmë ore,
    dil e luaj fenë,
    në Shtëpinë Qendrore,
    ta pimë kafenë!

    Në Shtëpinë Qendrore,
    more Komandant,
    ku tani i parë,
    është një intrigant!

    Ty – ky shkretëtirë,
    as të shkon në mëndje,
    i ligu të ligjve,
    në partinë tënde!

    Ç’djall të tha në kokë,
    nga shpella ta nxirrje,
    të ngjiste ca shkallë,
    veç me bythëlëpirje!

    Në hatër s’të bie,
    ty mender Saliu,
    sa të ta ndjejë erën,
    do fshihet si miu!

    Rri veç pak sekonda,
    jo një gjysmë ore,
    ta çlirosh nga bandat,
    Shtëpinë Qendrore!

    Dhe mos shko aspak,
    në të tjera vënde,
    sepse një besnik,
    ke në zyrën tënde!

    Ai ta ka mbajtur,
    emrin të florinjtë,
    se ti mbi të gjithë,
    i ke skraparllinjtë!

    Ai ngjan nga ty,
    shoku Komandant,
    ndaj me të pushtetin,
    e kemi garant!

    Në zyrën e madhe,
    të shokut Mehmet,
    është djalë i Kristaqit,
    që qe deputet!

    Ai ndonjëherë,
    bën sikur të shan,
    po nga ana jote,
    kandarin e mban!

    Eh, edhe në zyrën,
    e shokut Haxhi,
    ësht’ një oficer,
    pak mustaqeli!

    Vetëm pak mustaqe,
    siç i kish Haxhiu,
    dhe për këtë punë,
    i hoqi i ziu!

    Kaq – o Komandant,
    s’kemi më ç’të themi,
    se pushtetin tënd,
    neve prapë e kemi!

    Se do të humbiste,
    kot mendoi shpellari,
    kur në mes të natës,
    të krreu nga varri!

    Tani ik i qetë,
    dhe nuk ke pse vuan,
    se këtu shumica,
    akoma të duan!

    Reply to this comment
 41. lulizi September 11, 21:52

  Ti zotni qe je “vizitor” ne Amerike ne dakort qe shajme Ramen me fjaor rrugaci…por cfare do bejme se keta miqte tane nderkorbetare do na bien ne pushtet kete qe eshte Vrases dhe uluret si Terrorist

  . te kujtohet cadra e demonkrateve !!

  Kryekari i Partisë Demonkratike, Lulqim Basha ka rritur ndjeshëm tonet në ditën e shtatë të protestës përpara kryeministrisë deri ne terrorizem

  “Kushdo që godet qytetarët dhe protestën, do të vijë ora t’i marrim zvarrë në këtë shesh. Doni luftë, luftë do të ketë. Shpojuani gomat e makinës, thyejuani xhamat, atyre që ju ndëshkojnë pa të drejtë. Kush luan me popullin t’i bëjë llogaritë mirë, se ndryshe vala popullore do t’i fshijë nga zyrat. Kjo është një lëvizje popullore pa kthim, nuk është një manifestim partiak. Populli nuk mund të durojë më. Durimit të popullit i ka ardhur fundi, edhe durimit tonë. Boll me akte të paligjshme në kurriz të shqiptarëve, në kurriz të biznesit, por vjen momenti kur nuk do të gjeni vrimë miu për t’u futur, kur zemërata popullore të rritet. Kur ju godasin, mos ktheni faqen tjetër, por goditini me grusht.

  Reply to this comment
  • Aranit September 11, 23:38

   O luliz i mjere!
   Ne se ti gjykon se fajin per gjendjen ketu e paskan nderkombetaret,me siguri je tru tallash!
   Se nderkombetaret nuk i kane VOTUAR ndonjehere tek ne,qe t’i akuzosh,se ata nuk kane shkuar as ne protesta e as ne antiprotesta te partive te ndryshme duke u percare me njeri tjetrin!
   Ne se ty ne shtepi nuk te shkojne maredheniet mire me prinderit apo me gruan tende,mos valle ta kane fajin komshinjte?
   Sic duket ti qenke vizitor nga kozmosi,qe derdellit si e ema e Zeqos!

   Reply to this comment
 42. Aranit September 11, 23:29

  I nderuar “rapsod…”!
  Me duket se e keni lexuar pa vemendje komentin tim te mesiperm!
  Krimet e pa fund te Salki Berishes jane vulosur pergjithmone ne memorjen e popullit shqiptar dhe nuk besoj se as ushtaret e tij nuk mund ta mbrojne dot me ate!
  Kujtoni cfare deklaron badigardi i tij Izet Haxhia dhe cdo gje eshte e qarte!
  Ndersa Edi Rames ia dhame 2 here rresht ne menyre plebishitare nga 1 milion vota,qe ai jo vetem te conte para drejtesise te gjithe shkaktaret e shkaterrimit te Shqiperise si shtet e si shoqeri,poredhe te rindertonte nje shtet ligjor per shumicen e popullit!
  Cfare beri Rama?
  Asgje per te cuar banden berishiane para drejtesise,bile u be ortak me ata duke e kaluar cdo gje me karagjozlliqe ne seancat e Kuvendit duke e bere kete institucion si salle estrade fshati!
  Mire Berisha kishte hallin e kokes se vet,po Rama cfare kishte,qe e la Meten t’i jepte te drejte Berishes qe te prishte te gjitha seancat parlamentare,bile edhe te behej vete,pa piken e turpit e pergjegjesise politike nje aktor klloun cirku duke u bere gazi i botes?
  A i keni degjuar ndonjehere Ramen te dialogoje me opozitaret seriozisht per4vec se me tallje,ironi,cinizem dhe fjalor rrugac?
  Ai eshte kryeminister dhe ne qe votuam nuk donim te shihnim ne krye te qeverise nje kopje karikature te Berishes,por ai vuri ne plan te pare veshjen prej sharlatani karagjoz duke dale ndryshe nga te gjithe koleget e tij te shteteve me te fuqishme te botes!
  Me cfare mburrej Rama para botes,kur popullin e ka cuar ne mjerim?
  Doemos nje kryeminister si Rama,qe deklaron se “Shqiptaret kurre nuk kane vuajtur per buken e gojes,as ne mesjete!”kurre nuk do punoje per popullin se ai eshte “barkngopuri qe nuk ia di hallin barkpangopurit”!
  Kur gjykoj sot vetem Ramen nuk nenkuptoj se Berishen po e justifikoj,por sot e 6 vjet e kishte Rama te drejten dhe detyren te vinte ne vend verdiktin e popullit qe i dhane atij te gjithe tepsine!
  Me Berishen duhet te merret vetem drejtesia,ndersa me Ramen sa te jete ne pushtet do merremi ne dhe me pas edhe me ate duhet te merret drejtesia se nuk ka bere me pak krime kunder popullit shqiptar!
  Nuk ka vrare njeri Rama,thone tru shkulurit militante,por keta mjerane gabohen ne arsyetimin e tyre!
  Rama ka heshtur kur para 6 vjetesh u denoncua ne shtyp,se buka prodhohet me miell kanceroz dhe sot ne cdo vit regjistrohen 5500 kanceroze te rinj,qe natyrisht kane edhe arsye te tjera,por se edhe mishi,bulmeti,frutat,zarzavatet etj jane me hormone kaneroze!
  Heshtja e Rames eshte krim shteteror!
  Fakti qe vitin e fundit 367 mije persona aplikuan per green card,verteton se gati gjysma e popullsise duan te largohen nga vendi se nuk kane besim se ky vend do behet!
  Por Rama ne vend qe te nxirrte mesime llogjike nga ky fakt e ka trjajtuar problemin ne menyre tallese dhe ironike!
  Pra Rama ka vrare shpresen e shumices se popullit per te jetuar ne kete vend!
  Kete beri edhe Titua per te larguar shqiptaret nga trojet e tyre!
  Per te mos e zgjatur shume:
  -Ramen e votuam te bente drejtesi,por ai u fut ne aq shume krime,sa u dha zemer banditeve te Berishes dhe Bashes sa ta vene ate perpara dhe te sjellin destabilitetin e vendit!
  Se politika nuk eshte as SHAH e as ESTRADE KARAGJOZESH,sic e ka bere Rama!
  -Ujkut ,Rama i kemi vene melcite ne qafe!

  Reply to this comment
 43. Aranit September 11, 23:39

  O luliz i mjere!
  Ne se ti gjykon se fajin per gjendjen ketu e paskan nderkombetaret,me siguri je tru tallash!
  Se nderkombetaret nuk i kane VOTUAR ndonjehere tek ne,qe t’i akuzosh,se ata nuk kane shkuar as ne protesta e as ne antiprotesta te partive te ndryshme duke u percare me njeri tjetrin!
  Ne se ty ne shtepi nuk te shkojne maredheniet mire me prinderit apo me gruan tende,mos valle ta kane fajin komshinjte?
  Sic duket ti qenke vizitor nga kozmosi,qe derdellit si e ema e Zeqos!

  Reply to this comment
 44. lulizi September 12, 04:52

  Aranit ,me duket se e hoqe masken e “vizitorit” ne USA dhe nuk ka nevoje per argument se ke bere autogol.
  .
  Ne nje pike biem dakort qe Rama duhet perzene me cdo kusht por duket se ka nje mbeshtetje te forte nga ata qe kane fuqi te bien tonelata LHL apo mijra muxhahidine terroriste.apo nga qe jane te kenaqur me kanibalizmin e tij ndaj Luftes N-CL
  .

  Ajo qe nuk biem dakort eshte fakti se krahas Rames duhet patjeter ( ky eshte Postulat) qe miqte tane qe na i prune nga Beogradi me Rajersoviqin Serbiberishen si peshqesh 30 vjecar duhet qe pasi te kerkojne falje te dorzojne koken e berishes tyre.
  .

  Sepse ka ardhur koha te pyesim

  A eshte me gjithemend politika amerikane kjo e perkedheljes se SUPER KRIMINELIT BERISHE per cerek shekulli..apo mos po e ben TRIBUJA ELEZ BIBERAJ ME MAKARTISTIN WISNER me koken e tyre

  <<<<>>
  .
  ky koment tregon se jo vetem nuk kemi shtet dhe nuk kemi kryminister por jemi katandisur me poshte se Vilajetet e kohes se sulltan Pekmezit

  *******
  VETEM CFARE THOTE IZET HAXHIA NGA TURQIA ,KONGRESI AMERIKAN DUHET TE FORMONTE NJE KOMISJON PER CESHTJEN

  ……………….SALIGATE……
  per krime,kanibalizem,genocide,tradheti dhe vjedhje miljardash ne bashkpunim me mafjen me kollare qe do rezultonte fatale per disa kokrra atje si ne

  WATERGATE APO IRANGATE…

  sepse behet fjale per mbi 20 biljon dollare te armatimit shqiptar qe kane kaluar ne dore te SHKELZENEVE ,QENEVE DHE DEVIROLEVE..miljardat e rruges kombit apo OFF SHORET E naftes.( mund te happen letrat e floririt Londres qe “menaxhoi” ilegalisht Rajersoni me Berishin ne 93 ‘)

  PIKERISHT KY ESHTE MISJONI I VENCIAS,…te mbulohen miljardat te dhena nga berisha te lobet “ kopetente” podesta & wisner..dhe pot e happen letrat SAKTE si thote komiku LU atehere nje CUNAM do ndodhe ne brigjet e atllatikut nga termeti adriatikut.

  VENECIA NDYRESIA E RRADHES OSE ME SAKTE LHL RADHES.

  KUR ISHTE KRIZA E LHL NE 15 NENDOR 2015..CUDITERISHT FORCA “TE PANJOHURA’ rrethuan kryministrine te udhehequra nga lul basha..qe I shkeli vijen e kuqe arvizuse

  sovraniteti i shqiperise ra ne shkurt 1992 kur Rajersoni mori pjese ne fushate elektorale krahas MONSTRES BERISHE..dhe vazhdon dhe sot.
  KETO PERRALLAT E” VENECIA ” JANE NJE SKENAR IDEAL PER TA FUNDOSUR ATE VEND PERGJITHMONE
  Nqs ka kundravajtes me te madh sot ne shqiperi ..ai eshte GOVERNORI LUL. dhe ROMANA VLAHUTIN
  Nuk ka ne historine boterore njre rast te tille si raporti shtet shqiptar-ambasade amerikane.as koloni,as protektorat,,as puppet state,,,as stateless..as vend I pushtuar….por dicka si BLACK HOLE..
  Ne saj te kesaj lidhje Shqiperia mund te quhet si VRIMA E ZEZE E RITA PETROS ku nuk ka ngel diplomat,ambasdor,zyrtar,kongresmen,titullar sherbimesh,analiste nga cdo vendi botes qe nuk kane provuar shijen e saj.

  Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.
  CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE ??.
  1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.

  2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj

  3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin

  4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.

  5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar

  6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”

  7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.

  8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha

  9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes

  10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.

  11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa

  12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e FBI

  13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje

  14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor

  15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
  Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.

  KJO FUSHATA E LU-SE PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
  FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..SE NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT
  Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.

  Me sakte:
  Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.
  E thene ndryshe
  Komiku Donald Lu
  ( dhe ato qe e kane emruar ate)
  duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar
  dhe te fillojne
  ’’REFORMEN E DE-NAZIBERISHIZIMIT…
  .sic bene gjermanet pas 1945

  Reply to this comment
 45. Aranit September 12, 17:06

  Eh more “luli zi”,qe luan sofistin e rreme dhe nuk je aspak rracional ne arsyetimet e tua!
  Se pari nuk e kuptoj se cfare te ka shqetesuar ty se jam vizitor ne SHBA!
  Se dyti,keto histori me armiq qe as u del dot perballe e as te llogarisin ty,jane pa vlera sot!
  Te ka mbetur ora ne socializem kur akuzoheshin te gjitha fuqite e medha per qellime armiqesore ndaj vendit tone,por harron se sot jetojme ne kushte te tjera!
  Sot nuk kemi shtet fare dhe politikanet kurre nuk kane menduar per popullin,se edhe votat ua kane kerkuar vetem se e kerkon modeli demokratik alla shwiptsr,se pushtetin e mbajne duke siguruar mbeshtetjen e huaj,ndaj u perulen deri ne gjunje cdo emisari te ardhur,se per popullin nuk pyesin fare!
  Popullin e duan vetem per fasade mashtruese ndersa ne fakt ushtrojne diktaturen!
  Fajin e paskan te huajt!
  Po ne shqiptaret nuk paskemi asnje faj qe mbeshtesim keta diktatore qe nga lane ne mjerim?
  Kerkoji te huajve,kur ti vete e ke bere detyren tende.
  Kur pushtoi fashizmi Shqiperine nuk priten patriotet shqiptare ndihmen e huaj,por e priten pushtuesin me pushke qe diten e pare ,ndersa ne kemi 30 vjet,qe mbajme mbi kurriz sundimtare shpirt zinj qe e kane treguar ne cdo veprim antishqiptarizmin e tyre dhe akoma heshtim duke ua hedhur fajin vetem te huajve!
  As perendia nuk te ndihmon se se ti nuk ndihmon se pari veten!
  GOMARIN E NXJERR I ZOTI NGA BALTA!

  Reply to this comment
  • Çobani digjital September 12, 19:22

   Po cfare pret akoma or taj? Provoje ta nxjerresh ti i pari gamorin nga balta. Provoje njehere se ndoshta do kesh sukses. Eshte e drejta tende dhe e gjithkujt te perdoresh cdo lloj metode, por vetem nje gje duhet te kesh parasysh dhe ta ngulitesh thelle ne tru:

   Pasi te kete shkuar bitha shtrember kot se koti, ule koken, shtroju mener punes, dhe mos u justifiko kurre se ashtu i vetem s’ke takat as te leshosh nje pordhke. Mbaje koken ulur dhe mos i kerko kurre ndihme mercenareve kokpalare qe dalin neper protesta vetem kur i therret partia. Qepe gojen dhe mos derdellit si gore neper forume, duke u ngjitur etiketa fajesie nje bagetie qe rend pas kerrabes se cobanit

   Jo per gje, por kur ta marresh vesh ti tuaf se 1+1=3, qelbesirat e kombit do kene bere kerdine me kete vend, e ti do vazhdosh akoma t’i mbash shpresat ke nje tufe amorfe qe eshte e gatshme te shese dhe te shenjten vote per nje thes me miell.

   Reply to this comment
   • Aranit September 15, 15:19

    Eh more “coban digjital”!
    Une gomarin tim e kam nxjerre nga balta,por ti qe e ke GOMARIN brenda ne TRU,si duhet t’ia besh?
    Shqetesimet qe ngrejne komentuesit ketu,nuk zgjidhen duke iu hakerryer njeri tjetrit se kush eshte me i zoti,por se kush jep mendimet me te mira!
    Ndersa hapat konkrete per te marre ne dore fatet e vendit,nuk behen nga ne komentuesit,por nga personalitete te shqyar,te denje dhe te afte per t’a organizuar e drejtuar perpjekjet per shrrenjosjen e pushtetareve ANTISHQIPTARE,qe kane zhdukur shtetin ligjor duke ua bere ate prone te oligarkeve!
    Nje vend me pasuri prrallore,si askush ne Europe eshte fatkeqesi edhe sot pas 29 vitesh te vuaje per buken e gojes,ndersa nje grusht banditesh politike kane grumbulluar 95% te pasurive kombetare!
    Ku eshte demokracia ketu?
    Te gjithe komentuesit qe nuk arsyetojne rreth problemeve qe ngrihen ne shkrimin kryesor,por grricen me njeri tjetrin,jane vetem nen efektin e parulles otomane,qe kane ndjekur te gjithe sundimtaret keto vite :”PERCA E SUNDO”!
    Sa me shume te grricemi me njeri tjetrin duke mbrojtur qeverite,qa me antipopullore do te behen sundimtaret!

    Reply to this comment
    • Blegtori digjital September 15, 18:23

     Replikat kane nje fare afati “profesor” dhe ato zakonisht behen ne vend dhe jo pas pilafit. Kaq sa per te te hapur oreksin. Ne forumet e gazetarise deri me sot kemi patur te bejme me tipa dhe karaktere te te gjitha llojeve, ku nga me te spikaturat kane qene ato te zagareve te ndersyer, shumica e te cileve e kane te shkruar ne lule te ballit debilllekun provincial. Kjo kategori qenlehesish perjashtohet kategorisht nga e drejta e debatit konstruktiv, keshtu qe eshte e panevojshme te insistosh se ne kete forum ka nga ata bedela, qe me ane te sharjeve dhe ofendimeve banale kerkojne te fusin percarje. Qelbesira ka patur dhe do te kete per sa kohe redaksia, edhe pse ia kemi vene shpesh ne dukje, nuk do t’i thote stop vandalizmave dhe gjuhes banale, njelloj si ne forumet e botes se civilizuar.

     Trecerekun e replikes tende po e shumezoj me zero se eshte RPT (perseritje bajate) e atyre qe jane thene e sterthene me qeindra here ne forum, prandaj po perqendrohem diku tjeter. Ti thua se vete tashme e paske nxjerre gamorin nga balta. Bukur, bravo naro. Ndryshe nga sa e mendoja, ti na dole mjaft i zoti. Ajo qe nuk arrij ta kuptoj eshte, se cfare kerkon ne forum dikush qe i shkojne punet vaj, po nejse. Perjashtimi nga ana jote i rolit te “komentuesit” nga ndermarrja e hapave konkrete per t’ja rrembyer oligarkise nga duart shtetin (anti) ligjor, deshmon se ti nuk mund ta parafytyrosh dot, se midis tyre mund te kete tek-tuk dhe ndonje “politikan”, i cili ndoshta i shfrytezon platformat online ne dobi apo ne dem te interesave te vendit dhe shoqerise. Une nuk kam akses te them me saktesi se sa i sakte eshte paragjykimi yt, prandaj per mos dashur te bej gafen tende do te preferoja te isha neutral ne kete aspekt.

     Tani le te hyjme paksa ne teme. Faktikisht ti nuk eshte se je nga ata qe notojne kunder rrymes, dhe kjo eshte shenje pozitive. Nuk e di se sa i ke ndjekur “bashkebisedimet” tona ditet e fundit, por kur shume nga “grindavecet” qe ty te qenkan bere fiksim benin lloqe fjalesh jo e lagu jo s’e lagu, nje grup i vogel komentuesisht nofkat e te cileve s’po dua ti permend, diskutonin per hapat qe duhen ndermarre per te dale nga labirinthi ku e ka futur shoqerine kjo politike kondraproduktive per interesat e kombit, shoqerise, dhe individit ne vecanti. Ndersa aty hidheshin idera dhe beheshin propozime se cfare hapash duhen marre konkretisht per te ZGJIDHUR lemshin e koklavitur prej putrave te macokeve, shume pak “aranitas” (per mos dashur te them asnje kokerr) u treguan te gatshem per te dhene dhe ata opinionet e tyre te vlefshme.

     Reply to this comment
     • Aranit September 15, 23:01

      Bravo GAMORI DIGJITAL,qe e tregon veten se nuk ha …mut kot!
      Kr vazhduar te na cashe trapin aq sa i ngjan nje pederasti sume shqyer nga lart e nga poshte!
      E kujt i duhen tere dokrrat e tua tere gelbaze tuberkulare,kur mbete duke u grricur me komentuesit sikur ti je koke e madhe?
      Mund ta kesh koken e madhe,kjo nuk perjashtohet,por ta dish se edhe GAMORI koken e madhe e ka,por gamor mbetet!
      Mire mua qe me nxorre jashte loje,po veten ku e vendos,o kelysh gamori,qe vetem na can trapin dhe nuk thua asgje nga ato qe me kerkon mua?
      Hyyyy vrrome e ndyre na hiqesh se je dikushi por ne fakt je vetem “USH-i”!
      Hasell hasell dukesh qe qenke xog kurve(pra i zgjuar sic thone shkodranet)!

     • NRB September 16, 22:34

      E perdrodhe sumatricen Aranita por me ne fund dole bythezbuluar qe je kurv e shqaut

     • Arnita suma September 16, 22:37

      Aranita na qelloi pederaste pasive shoke. Duhet perjashtuar nga radhet e partise me ceremoni

 46. lulizi September 12, 20:26

  1/2 i nderuar Aranit.

  Nuk behet fjale tashme per emra te pervecem Sali-Fatos-Edi-Lili apo Luli…

  Populli shqiptar dy here pas 1990 eshte perdhosur hapur fare

  Ne votimet e 31 marsit 1991 (kujto rajersonin)

  DHE ne votimet e 8 majit 2011 (kujto arvizune)

  Sidoqofte ketu behet fjale per nje doktrine;

  1-artifcijale
  2-antishqiptare
  3-antiamerikane
  4-antihumane

  qe quhej ‘DEKOMUNISTIFIKIM i zbatuar nga dyshja “pika-pika” biberaj rajerso dhe rezultati i saj i zi ishte aq i madh sa asnje serb apo grek nuk do ta imagjinonte ne 1991-in

  faktet qe sjell Izet Haxhia nuk jane konspiracjone por nje realitet i dhimbshem.
  Kjo dhimbje shtohet akoma me teper kur njerez si puna juaj qe jeni atdhetare (nga menyra qe komentoni) keni nje miopi te paspjegueshme..Po ata shqiptaret e thjeshte qe nuk merren me realitetin dhe nuk dine nga na vjen e keqja ..cfare do te bejne..Pra kjo eshte fatkeqsi kombetare qe e shohim se kush qendron prapa Sali Satanait dhe ose nuk e shikojme ose kemi frike ta themi.

  Po prania e Damir Fazllicit ne 2007-2008 perkrah Tom Ridge ne kasafortat e sigurise kombetare a nuk eshte nje lloj poshtrimi me i keq se pushtimi ?
  *

  ATA QE BENE SKENARIN E 2 PRILLIT 1991 JANE PO ATA QE BENE SKENARIN E CAUSHESKUT

  Shaqirr Vukaj
  Blloku Lindor / Bashkimi i Gjermanive dhe epilogu i përgjakshëm rumun
  Postuar më: 16 Mars, 2015

  Ne kete artikull te zotit Vukaj terheqin vemendjen tre “sekuenca” te frikeshme qejane specifikuar me A…B…C si me poshte
  A……………………………..
  Sipas burimeve amerikane, angleze, etj. gjatë takimeve të presidentit Bush me kryeministrin hungarez (qershor 1989) dhe Gorbaçovin në Maltë (2-3 dhjetor 1989) është marrë vendimi përfundimtar për përmbysjen e udhëheqjes rumune dhe eliminimin e Çausheskut.
  B……………………………….
  siç del nga dokumentet e botuar në vitin 1995 nga vetë rumunët, duke filluar nga viti 1987, në Rumani janë dërguar agjentë të përgatitur posaçërisht nga;
  B.Sovjetik,
  Hungaria,
  Izraeli,
  ShBA,
  Britania e Madhe etj.
  për të përgatitur terrenin për zhvillimet e mëvonshme. Tërheq vëmendjen fakti, se sipas këtyre dokumenteve, për eliminimin e Çausheskut kanë bashkëpunuar CIA amerikane me KGB sovjetike
  C…………………………………
  revolucioni rumun, ka qenë një kombinim midis:
  1- revolucionit popullor,
  2- komplotit të opozitës
  3-dhe një grushti shteti të organizuar nga shërbimet ndërkombëtare.
  Duke ju referuar ketyre ”sekuencave” po ju pyes
  Po demonstratat e q.studenti,ne hedhjen e permendores se enver hoxhes,ne provokimin e shkolles bashkuar kush jane ato agjentura qe nderhyne kaq hapur
  Po masakren e 2 prillit 1991 pervec udb jugosllave ka qene implikuar cia me kgb ? SI NE RUMANI…
  A duhen dekoruar banda e tropojes e elez biberajt,berishes,hajdarit etj.. si flamurtaret e demoNkracise dhe zagart te Serbise ??

  PO….PO… DUHEN DEKORUR ME BURGIM TE PERJETSHEM..OSE…
  KUR KJO NUK PO NDODH PER PER ARESYE TE TRADHETISE PABESUESHMERISHT TE MADHE TE EDI RAMES
  DHE KJO NUK PO NDODH PER PER ARESYE TE ABUZMIT KOZMIK TE DIPLLOMATEVE EURO-ATLLANTIKE ME NJE POPULL QE JU BESOI SI KRISHTI NE 1991-1992

  DHE KJO NUK DUHET TE NDODHI SE AI POPULL DUHET TE NXJERRE NJE AVNI RUSTEM PER TE EGZEKUTUAR PERBINDESHIN E VICIDOLIT QE ESHTE QINDRA HERE ME ANTISHQIPTAR SE ESAT PASHE TOPTANI ME GJITHE ANTISHQIPTARET TE MARRE SE BASHKU
  I PANDEHURI SALI RAM BERISHA DUHET TE EGZEKUTOHET ME TE NJEJTEN MENYRE QE AMERIKANET NDESHKUAN BIN LADENIN PER KETO KRIME KUNDER KOMBIT SHQIPTAR:
  1 krimi i vrasjes ne bashkpunim ne 21 janar 2011
  2-tradhetia me detin jon
  3-tradhetia me lejimine varrezave te grekut
  4-vrasje shteterore ne gerdec
  5-puci i shtetit shtator 1998
  6-genocidi mbi fisin haklajt
  7-shkaterrimi shteti 1997 (kater mije te vrare)
  8-masakra naziskine ne 1996 (sheshi skenderbej)
  9-futja ne konfernecen islamike
  10-fronezimi janullatosit
  11-shitja hidrocentraleve
  12 kalimi i borxhit mbi 67% (Humbja sovranitetit)
  13 etj…
  TE PAKTEN FISI HAKLAJVE,TE 21 JANARIT,GERDECIT ,OTRANTOS DHE MIJRA FAMILJE ME TE CILET KY PERBINDESH KA HYRE NE GJAK DUHET TE ZGJEDHIN NE “SIX NAVY ELITE” PER TE HEQUR QAFE KETE BAJLOZ TE ZI TE SERBISE DHE DREQNISE..
  nje keshille aranit !
  ka ikur koha qe shqiptaret te mendojne idioterisht se jane me pro-amerikanet ne rajon apo europe/bote…dhe ajo (amerika) do te mbroje apo ndihmoje per kete fakt (fake).
  .
  Jo vetem Amerika por dhe Europa nuk njeh miqesi por vetem interesa
  .Eshte koha qe te mendojme se perpjekja per te hequr klasen poltike kanceroze te sotme duhet te shoqerohet dhe demaskimin e metastastazave te tyre ne kancelarite ne Europe & Amerike qe dihet kush jane…
  .

  poshtrimi nga miqte
  qenka me i rende
  se pushtimi nga armiqte

  Reply to this comment
  • Aranit September 15, 15:34

   Po kush duhet t’i bente te gjitha keto?
   A nuk e rrezuam Berishen dhe dy here ia dhame Rames nga 1 milion vota te bente shtet?
   Cfare beri?
   Arkivolit te Berishes i vuri kapakun!
   A ke provuar ndonjehere te ankohesh per ndonje gje ne bashkine e Tiranes dhe te kryejne zgjidhje?
   Kurre!
   A ke degjuar qe ky kryebashkiak si Veliaj te beje ndonje here PRITJE POPULLI?
   KURRE!
   A e ke pare faturen e ujit qe e quajne te pijshem,por ne fakt eshte i pa pijshem dhe ti e paguan me nje cmim skandaloz prej 6.5 leke per m/3 afersisht sa dritat dhe shto ketu edhe minimalisht 40-50 mije leke ne muaj per gatim dhe pirje qe e blejme ne dyqan dhe shpenzimet e ujit shkojne me shume se per dritat!
   Po sa probleme te tilla ka,qe kurre nuk do t’ia kerkojme te na i zgjidhin te huajt?
   Nje popull qe pret t’ia zgjidhin hallet te huajt,per me teper qe t’i beje ata pergjegjes (pavaresisht cka ndodhur) ai popull ka mbaruar!
   Shembullin me te sakte se si duhet te veproje nje popull kunder qeverisjeve antipopullore jane brezi qe e priten pushtuesin jo me lule (si ballistet ketu e kosovaret atje),por me pushke!
   Sot nuk eshte koha e pushkes,por e protestave te organizuara!
   E pame te gjithe se cfare i beri protesta e studenteve diktatorit Rama:E beri te fliste me vete :KUR DO TAKOHEMI!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*