A ka dështuar Donald Lu?

June 1, 2018 11:41

A ka dështuar Donald Lu?

 

Bedri Islami

Ambasadori aktual i SHBA në Tiranë, zoti Donald Lu, më shumë nga pararendësit e tij në këtë post, të zakonshëm për Amerikën dhe vendimmarrës për shqiptarët, do të mbahet mend gjatë për disa veçori, të cilat, mund të jenë shfaqur veç e veç tek të tjerët, por kurrë në një diplomat të lartë.

Ai është ambasadori që, duke shfrytëzuar kohën për fillimin e detyrës, mësoi gjuhën shqipe, si shenjë respekti ndaj vendit ku ishte emëruar, por edhe si një ndërnyje e duhur mes tij dhe njerëzve të tjerë,

Ai është diplomati i lartë që me politikën shqiptare foli drejtpërsëdrejti, krejt hapur, me një gjuhë që disa herë nuk i ngjante asaj diplomatike, por që ishte domosdoshmërisht historike. E folura e tij e drejtpërdrejtë, haptas dhe herë- herë e ashpër, ishte e njëjtë me kabllogramet që dërgonin drejt Departamentit të Shtetit diplomatët e tjerë amerikanë, por me ndryshimin se zoti Lu i thoshte dhe vazhdon t’i thotë këto haptas, nganjëherë duke kaluar atë cakun e zakonshëm, por që ndryshe nuk mund të kuptohen nga njerëzit e politikës në Shqipëri, ku secili e sheh vetëm më të mençurin e më të diturin, pavarësisht se gjysma e tyre nuk duhej as të kalonin para asaj godine.

Ai është i dërguari i ligjbërësve amerikanë për të ligjëruar reformën më të domosdoshme në Shqipëri, reformën në Drejtësi, sa që, fare mirë ajo mund të quhet, qoftë edhe nën zë, reforma Lu. I angazhuar maksimalisht për domosdonë e kësaj reforme, duke e pasur të qartë se pa këtë reformë vendi do të mbetej gjithnjë gjysmak dhe nën mëshirën e një korrupsioni galopant, ai bëri gjithçka mundi për ta bërë këtë reformë të pranishme, të ligjëruar dhe të filluar. Ajo ka nisur tashmë dhe rrethimi që kërkohet t’i bëhet edhe sot e kësaj dite, tregon se sa e domosdoshme paska qenë ajo.

Zoti Lu do të largohet, pas një muaji a pas një viti, kjo nuk është e rëndësishme. Ai e bëri misionin e tij, foli si askush tjetër, ndërhyri si pak kush, nuk bëri lëshime me atë që ishte më thelbësore, pikëtakimin e ligjit me njeriun përmes reformës dhe se, nga që u tregua ndonjëherë tej asaj që politika jonë e quan “limit”, ai i theu limitet, edhe pse u duk se këtë e bëri brutalisht.

Ditët e fundit, zërat e opozitës, edhe të gëzuar për largimin e tij – në fakt ata janë gëzuar për largimin e çdo diplomati të lartë amerikan, por këtë veçanërisht fortë – po bën diversionin e radhës, sipas të cilit, misioni i Donald Lu në Shqipëri ka dështuar dhe se ai, me gjithë zhurmën e bërë dhe forcën e treguar, nuk bëri asgjë; shumë gjëra u lanë në gjysmë, reforma e nisur nuk dihet se si do të vazhdojë, “peshqit e mëdhenj” – një dashuri e zotit Lu për largimin e tyre- vazhdojnë “të notojnë” në pellgun e politikës shqiptare etj.

Sipas këtyre zërave, edhe premtimi i zotit Lu që, brenda muajit janar, do të bien në rrjetë peshqit e mëdhenj, nuk u realizua, dështoi, nuk e bë asgjë konkrete dhe se, sipas tyre, edhe largimi i Adriatik Llallës nga posti i kryeprokurorit rezultoi i panevojshëm.

Të frikësuar se shkallët e Vetingut mund të ngjiten gjithnjë e më lart – një deputete lësëiste deklaroi se do të ishte mirë që vettingu për politikën të niste nga viti Zero – ata përpiqen që duke ndjellë dështimin e politikës përfaqësuese amerikane në Shqipëri, përmes zotit Lu, të trembin me vazhdimin e saj, pra që klasa politike të heshtë dhe të mos vazhdojë më tej reforma, sipas tyre, e panevojshme, e drejtësisë.

A ka dështuar Donald Lu në Shqipëri?

A ka qenë e dështuar që nga fillimi politika e një diplomati të lartë për të sjellë në këtë vend mendimin politik dhe juridik të shtetit të tij?

A ka pasur zoti Lu gjithë tagrin amerikan për të vepruar apo gjithçka ishte në kokën e tij dhe, duke qenë kështu, me largimin politik të kësaj koke do të bien edhe lakrat që u mbollën?

Së pari: Reforma ka nisur. Ajo ka qenë përcaktuese dhe do të vazhdojë, pasi largimi i zotit Lu nuk do të thotë se, bashkë me të, do të largohet edhe ambasada amerikane. Që kjo reformë ka qenë e domosdoshme tregojnë edhe të dhënat e deritashme. Me gishtat e dy duarve numërohen të larguarit për shkak të Vettingut, me gishtat e njërës ata që e përballuan. Dhe kjo vetëm për pasurinë e tyre. Duke nisur nga Gjykata Kushtetuese, gardiane e Kushtetutës. Tani do të zbritet më poshtë. Tërmeti  i drejtësisë sapo ka nisur. Është në tre ballët e para. Do të shkojë deri në nëntë ballë. Një lukuni banorësh të pallateve të drejtësisë kanë pallatet e tyre personale shumë më të larta se ato të shtetit. “Dhuratat” qindra mijëra dollarësh nga motrat varfërore dolën në dritë. Pra, ka nisur dhe nuk do të mund të ndalet.

Së dyti: Përmes reformës në drejtësi po shkunden edhe degët e tjera të jetës politike në Shqipëri. U fillua me Policinë e Shtetit. Do të shkojë me tej, me politikanët. Kjo e fundit është e domosdoshme, jetike. Thelbësore. Njerëz që në fillim të mandatit të parë nuk kishin asgjë dhe në mbarim të tij dhe fillimin e mandatit tjetër janë milionerë. Milionerë që bëhen deputetë. Mumie që heshtin. Shteti nuk mund të dekriminalizohet, nëse nuk dekriminalizohet politika. Nëse politika mbetet “babale” dhe “lulashe”, kjo do të thotë që kurrë nuk do të gjejmë gjuhën e përbashkët me aspiratën euro-atlantike.

Së treti: në fare pak kohë janë goditur grupe kriminale, disa të njohura, por që ishin “lule mos prek” dhe disa të tjera të panjohura si duhet. Shteti filloi të veprojë, ndoshta edhe nga që politika goditëse “Lu” ishte pas tyre. Të mësuar me nënkuptime, politika u gjet para gjuhës së drejtpërdrejtë. Njeriu i parë që hodhi të saktën se në Shqipëri veprojnë grupe kriminale ishte pikërisht Donald Lu. Goditja e tyre, e cila po bëhet hap pas hapi, duke grumbulluar prova dhe duke pastruar sistemin e drejtësisë, është gjithnjë e pranishme. Nëse më parë në një kontenier do të gjendej kokainë, siç ka ndodhur dhe prokurori Hajdarmataj, do e mbyllte çështjen, jo se porositësi ishte tropojan, nga vinte edhe vetë kryeprokurori, por nga lidhjet e tjera, tani kjo nuk mund të ndodhë më. Një njeri i drejtësisë që përpiqet të fshehë një krim, duhet të mendohet mirë. Pas tij është një sistem.

Së katërti: qëndrimi i zotit Lu ndaj politikës dhe drejtësisë mbetet i pashembullt. Ai dëshmoi se njerëzit e politikës që vrasin e presin me të madhe, që janë më trima se ato të Jutbinës dhe secili prej tyre e paraqet veten si një Gjeto Bashë Muji, mjafton një bilbil amerikan dhe vihen në radhë, si ndodhi në natën e famshme, kur të gjithë ngritën duart për të miratuar Reformën në Drejtësi. Atëherë pata shkuar se, më mirë e kishin të ngrinin një dorë sot se sa dy duar nesër, por kjo puna e dy duarve, si duket, do të vazhdojë.

Së pesti: Prania amerikane u ndje më fuqishëm se kurrë. Për shumë ngjarje, raste e saktësime, publiku ishte më i prirë dhe është më i prirë të besojë qëndrimin e zotit Lu, se sa atë opozitës dhe të shumicës qeveritare. Nëse, në disa raste, mund të jetë dukur se Donald Lu është më pranë shumicës qeveritare, kjo është e përfshirë në rregullin numër “Një” të diplomacisë, por pas saj është shfaqur dukshëm qëndrimi amerikan edhe ndaj qeverisë. Largimi i zotit Tahiri dhe zotit Llalla dhe vendosja në postet e tyre të zotit Xhafa dhe zonjës Marku, më shumë se sa qëndrime vendase , kishin ardhur nga rruga e Elbasanit. Zoti Lu i kishte përcjellë si duhet.

Së gjashti: Një diplomat amerikan nuk pëson asnjëherë disfatë , sidomos në një vend ku gjërat kanë shkuar në 28 vite gjithnjë e më rrokupojë. Zoti Lu e ndali këtë rënie drejt asgjësë. Besimi që kishte nisur të thyhej nga disa qëndrime të zotit Arvizu u ngjit shumë shpejt dhe tani, duam apo nuk duam, diplomacia amerikane,përmes zotit Lu, ka rishtas primarin e asaj që duan shqiptarët.

Së fundi: Zoti Lu ka mbështetur Shqipërinë në të gjitha zhvillimet drejt mbarësisë së saj. Edhe kur nuk e kanë kuptuar. Ai e bëri të padiskutueshëm rolin e tij si përfaqësues fuqiplotë i një vend, po ashtu, fuqiplotë.

Duke mos qenë pjesë e politikës ndarëse, fryma e sjellë në këto vite, nganjëherë në dukje e ashpër, i ka bërë mirë politikës, njerëzve dhe sidomos vazhdimit të së mbarës.

Një njeri, qoftë edhe buldozer politik, nuk mund të marrë përpara gjithë mbetjet e kaq shumë viteve. Por e ka filluar.

Dhe, duan apo nuk duan, emri i tij do të mbetet për shumë kohë në politikën shqiptare.

June 1, 2018 11:41
Komento

35 Komente

 1. liri June 1, 12:43

  Zoti Lu esht nje nga herojnte me te medhenj te popullit Shqiptar. Ai ka bere ne detyren e tij te pamunduren. Une personalisht do e ndjej veten shume mirenjohes ndaj tij. Ai ka bere per vendin tim teper me shume se une dhe ka ndaluar nje hordhi shkatarruese, makabre te pa peryftyrueshme. Ai natyrisht kete e ka bere ne saj te detyres te ngarkuar nga SHBA, pra ne rradhe te pare merita esht e SHBA. Por sigurisht edhe e tij personalisht. SHBA cliruan Kosoven dhe tani po shpetojne Shqiperine qe paskesh qene me e humbur sec imagjinohej ne doren e Ram Bish-Bash Metes! Thank you very much Mr. Lu! God bless the United States of America!

  Reply to this comment
 2. LORA June 1, 13:00

  Une besoj fort se Ambasadori Lu ka per t’a permbushur premtimin verbal qe i ka bere Popullit Shqiptar,,,Ai nuk ka per t’u larguar pa nisur plasja e peshkaqeneve tek ”shtate penxheret” dhe konfiskimi i pasurive jo-legale te tyre.
  Kur te ndodhe keshtu mbi 90% e shqiptareve do te pohojne njezeri suksesin e misionit te tij historik ne Shqiperi.

  Reply to this comment
  • semi June 2, 08:32

   Misioni i Tij eshte i permbushur znj.Lora,Intelekti Juaj me zhgenjen kur deklaron se ke besim tek permbushja e premtimeve.Berana ka harrur ose keqinformuar qe reformen ne drejtesi nuk e bene z.Lu por eshte iniciuar nga kryeministri Rama se bashku me kancelaren Merkel e keta per te cilet perfliten e duan te marrin flamurin e triumfit gabojne !Z.Lu perfoli ke deshi si te koruptuar e kur vjen puna tek kokat e krimit shteteror jo vetem qe nuk permend ndonje deri me tani por perkundrazi hedh edhe vallen e “leftave” me ta duke deshmuar nje tallje te madhe me kete popull .Me habit niviteti Juaj ne kete koment e s’dua ta besoj !Kurr kokat e krimit qe u fabrikuan nga Lu-te nuk do te ndeshkohen ndaj edhe ai e ka kapur peshkun per bishti !Lu-ja do mbahet mend si pasardhesi i nje pseudodiplomati qe quajti kriminelin Berisha “Burre shteti” dhe vizitori i pare i kopeshtit zoologjik per nga rangu qe mbart!Mos u mundoni ti jepni merita qe si takojne se shtohet edhe me tej tallja me kete popull!Seleksionimi qe u behet te kooruptuarve ne drejtesi a polici eshte merite e draftit te shkruar e te miratuar ne leter e jo e atij qe ha e pi me ata qe kane zhvatur kete vend!Me thuaj me ke rri ,te te them kush je!Autoriteti i reformes ne drejtesi eshte merike e z.Rama e patjetersueshme qe ri ne funksionet e larta deri sa te çoje perpara hekurave ata qe vodhen,dogjen,pronesuan e vrane ne kete vend sikur te mos ishte atdheu i tyre!Ofendohem kur lexoj kete artikull te Bedranes si skenarist i telenovelave turke!

   Reply to this comment
   • LORA June 2, 09:31

    Me keqardhje te them se nuk e ke kuptuar komentin tim.
    Reforma ne drejtesi dhe Vetting-u jane vullnet i shenjteruar i shumices se cilesuar te Popullit Shqiptar.
    Si e tille,ajo monitorohet me pergjegjshmeri maksimale nga shqiptaret,te cilet jane fare te qarte se vetem kjo udhe n’a afron realisht me standartet europiane.
    Tung,semi.

    Reply to this comment
   • Doni apo nuke doni ju o mizakali,Drejtesia do te BEHET,haka do te shkoje tek i ZOTI. June 4, 12:25

    O semi,po si mbete ti po mizekali?Reforma ne Drejtesi nuke eshte produkt i dergjegjes ramavice,por merite e pa diskutuar e BE dhe vecanerish e USA dhe e ambasadorit Donald Lu,qe kure i pa sesi po talleshin ramavicerit e bashavicerit per marveshjen e Reformes ne Drejtesi Ai i tha;do te hyni ne ate dhome dhe do te dilni pasi te keni firmosur marveshjen,ne te kunderten do t’u mbyllin per te mos dalun me prej saj.Nje ultimatum qe dridheroje gjithe palo deputetet te cilet votuan njeqind perqind ndryshimet kushtetuese per Reformen ne Drejtesi,qe do te thote nje rast i rradhe per parlamentin e shqiptar.Romavici sic e ka nisur me kompani fantazem koncesionere e tendera pa konkurence,apo duke bere “ironi” me djallin,apo mbajtur nen sqetull,nuke besoj se do dale pa lag,packa se nepermjet metavicit kerkoje vitin 0,por sic duken bathet ai po kerkon ti bashkohet berishavicerve,metavicerve,bashavicerve e ajazervicerve me shoke e shoqe ne bangen e akuzes dhe kete po e verteton me se miri dhe vonesa e Vettingut ndaj peshkaqenerve te politikave sunduese korrutive e kriminale deri me sot.Prisni se nuke keni pare gje akoma,kur peshkaqenerve te politikave bastarde te Tiranes zyrtare ne dite e vite deri me sot,e djeshmja dhe e sotmja ti mbetet nje ender,dhe e nesermja e afert nga bange e akuzes ne nje fund te turpshem dhe pa kthim. Besoni,binduni e rrefehuni njehere te vetme te jete,qe Populli,USA,BE e Ligji dhe Zoti t’ju meshirojne.Jane mijra nena e gra te veshura me te zeza si dhe mijra femije te mbetur jetim,pa harruar nje pasuri kombetare e private te grabitur e te tjetersuar nga politikat bastarde te pangopesise ne leke te piset te Tiranes zyrtare ne dite e vite qe kerkojne Drejtesi dhe jo avokati ndaj djallit.Mjaft eshte MJAFT,ky mut i ndare ne copa ne te majte e te djathte duhet flakur tej qe populli te gezoje e shijoje frutet e lirise e demokracise te shume sakrifikuar ne dite e vite deri me sot.

    Reply to this comment
 3. FAZLLIQ June 1, 13:00

  VLERESIMIN NESE KA DESHTUAR APO JO LU E BEN XENI MEDIJA SALIJA E LIKE FLORIJA QE E KANE EMERUAR NEPERMJET PODESTA QE E KANE BLERE ME MILIONA FLORI E PARA !!!

  Reply to this comment
 4. ETHEM June 1, 14:53

  TE LUMT Z.B.ISLAMI.AMBASADORI LU ME TE DREJT DO TE QUHET NJ E SH I I DIPLOMATEVE AMERIKAN NE 28 VITE TE TRANZICIONIT TON TE VESHTIRE TE SAJUAR,HUAZUAR DHE PENGUAR NGA POLITIKAN MAFJOZ QE NUK JA DUAN TE MIREN KETIJ VENDI.
  DHE LU-JA E KUPTOJ MIRE SE KUSH ISHIN ATA QE I VUNE STERKEMBESHA REFORMES NE DREJTESI…SA QE DATEN E 21 KORRIKUT I DETYROJ TE VOTONIN SYMBYLLUR..KOKA-POSHT E DUART LART..140 DEPUTET SI NE ASNJE VEND TJETER TE BOTES DEMOKRATIKE.QE EDHE PAS KSAJ LLUMI I POLITIKANEVE VAZHDOJ ISON PER TA KUNDERSHTUAR ATE DUKE E DERGUAR NE GJYKATEN KUSHTETUESE E V E N E C I A..E DERI SOT ME PENFESA TE CUDITESHME SA QE SOT JEMI PA GJYQSORIN E DUHUR PER NDESHKIMIN E PESHQEVE TE NEDHEJ SIC PRETENDON LU-JA.
  UN NUK KAM MUNDESI TA PERSHENDES AMB.LU.POR AI KA DHE PERSHENDETJEN TIME SI PERSON,SI FAMILJE E SI FIS,PASI BERI SA MUNDI PER VENDIN TIM QE KA 28 VJET QE PO VUAN NEN THUNDREN BERISHISTE,KU EDHE Z.LU SHUME HERE JU DESH TE MERREJ ME TE PASI MESOI SE BASHIÇI NUK MERRTE DOT VENDIME PA PYETUR ATIN E TIJ POLITIK.POR KJO KA NDIKUAR POZITIVISHT PER SALIUN..I CILI KA NENDUAR DHE MENDON AMOMA SE ESHTE I DOMOZDOSHEM TE QENDROI NE POLITIKE DUKE SHPIFUR NE QYTETARIN DIXHITAL,NE KUVEND,NE MEDJE E GJITHANDEJ DUKE I BERE NJE DEM TE MADH VET PD POR DHE VENDIT TON,SA QE NUK ESHTE E TEPERT TE THUHET SE “AI ESHTE KTHYER NE FATKEQSI KOMBETARE”.
  DHE LU-JA DUHET TE NDIKOJ NE SHBA QE SB TE LARGOHET NGA POLITIKA ME PARE SE TE LARGOHET VET.PASI NUK BESOJ SE MUND TE VIJ NJE AMBASADOR TJETER ME SYNIMET E LU.NE TE KUNDERT REFORMA NE DREJTESI DO TE DESHTONTE.SEPSE TE PAUDHET E POLITIKES SON JAN MESUAR TE VJEDHIN E VRASIN ASHIQARE PA U HYRE GJEMB NE KRMBE.DHE PO NUK U FUTEN NE BURG PESJQIT E MDHENJ NGA LU..NUK KAN PER TE PSUAR GJE.KETE NUK E THEM VETEM UN…POR MBI 95 % E POPULLIT TE MAJT.
  NDAJ LU-JA NUK DUHET TE LARGOHET PER SHUME VITE NGA VENDI YNE DERI SA TE ARRIHET MISIONI I REFORMES NE DREJTESI PER TE CILEN SHBA+BE PO INVESTOJNE AQE SHUME.

  Reply to this comment
 5. Studjoj prej vitesh akrobacite e kollouneve & majmunave June 1, 15:49

  ne vendet perendimore ka metoda nga me te ndryshmet
  e terapive ,nji nder te cilat quhet Terapi ne grup .

  Ku secili tregon historine e vet dhe pastaj siedhe mundet te dihet edhe aty ,te gjithe diskutojme rreth saj .
  nji Femer e quajtur Bedrana regon Historine e vet
  se si ishte perdhunuar ,por nga ai Perdhunim kishte dale me e forte dhe e ndjente te nevojeshme qe edhe ne te ardhmen te perdhunohej -sepse keshtu behej me e forte .Bedrana ishte nji vajze e vogel e pambrojtur shqiptare qe e perdhunuan Turqit .

  Pak sarkazem s’duhet ti mungoje asaj Bote nastradinash .

  -Mbasi u rrit filloj te jepte lexione mbi artet e Perdhunimeve dhe sa i vlejn ato shoqerise ku ajo jetonte .Dhe manija e saj kishte arritur deri aty sa te provokonte vet majmunet akrobate ta perdhunonin qe ajo te ndihej gjithmon e me krenare per ate qe eshte .

  Reply to this comment
 6. intelektuali June 1, 15:53

  SE SHTATI:

  Enveristi fantik Bedri Islami duhet te dije se ambasadori Lu ishte pasardhes i ambasadorit Arvizu dhe ambasadoret e SHBA gjithenje perfaqesojne politiken e presidentit amerikan ne cdo vend te Botes,

  prandaj:

  Kur ambasadori Arvizu deklaroi qe Enver Hoxha ishte nje MONSTER sadiste dhe gjakatare dhe qe komunizmi enverist eshte strumbullari i te gjithe te LIGAVE qe po perjeton st Shqypnia, kete e ka thene edhe ambsadori Lu dhe gjithe DASH i Presidentit amerikan pas tij dhe ne kete situate kujt i ben FURCA prej servili enverist fanatiku i Partise se Punes bedri Islami?

  Reply to this comment
  • injoranti June 2, 07:13

   O intelektual( qe nuk e kuptoj se ç’lidhje ke me emrin),te paska ngelur sahati ne vend ,apo evokon te kaluaren per te justifikuar te tashmen(siç bente dikur sistemi kominist ndaj Zogut).Por sa kuptoj ti o nuk lexon per çfare shkruhet o e ke te gatshme dhe vendos .Po behet fjale per sistemin e drejtesise te ketyre 28 viteve te fundit qe nje brez i ri ate sistem e ka me te degjuar ,por provon ne kurrizin e tij padrejtesite e tanishme,dhe indinjohet kur shikon nje grup pushtetaresh(pa dallim politik)gezojne pasuri qe nuk justifikohen,duke lene ne mjerim kete popull.Kur te flitet per enverin mund te jete i pershtatshem ky koment.Kesaj i thone: te gjithe i bien bishtit ti bie sqeparit

   Reply to this comment
 7. anticensurë25642654 June 1, 16:01

  bedri o bedri gazetari i “pavarur” i partisë!!
  lafe ke shkruar boll,diku ashtu e diku kështu!!të të gjitha duken të llogjikshme,por kur janë vetëm gjysma e të vërtetës,bile dhe treçereku,prapë janë propagandë!!janë PORDHË SYFYRI,dhe asgjë tjetër!!
  për mendimin tim nuk kemi një pastrim të drejtësisë,por thjeshtë një ndërrim “pushteti” në drejtësi!!po hiqet nga një dorë e po vednoset në tjetrën!
  korrupsioni është i njëjtë,vetëm se tashti i pëlqen pjesës tjetër dhe jo asaj që e kishte dje!!
  kjo që pop ndodh në shqipëri është e njëjta,një si deja vue e asaj që ndodhi në turqi,me ardhejn në pushtet të erdoganit!!duke filluar nga kryebashkiak deri në president!
  dhe atje është “zhdukur”korrupsioni i dikurshëm!është zhdukur “korrupsioni demokratik”,e them në këtë mënyrë,sepse gjithkush kishte pak,a shumë gisht në atë shoqëri të korruptuar,dhe u zëvëndësua me “korrupsionin diktatorial”që nuk është më në shumë duar,por në duar të një personi!!i shërben dëshirës,manisë së tij për pushtet dhe për të realizuar planet e tij fetare!!plane që janë gjithnjë në shërbim të manisë së tij!!
  e njëjta gjë dhe këtu!
  sot kemi një kapje të korrupsionit nga miku i erdoganit!!mjafton ta provokosh pak këtë “baxhanakun”e erdos dhe ai të tregon se kush është!!
  para disa kohësh në një emision austriak një deputet austriak i tha një turku mbështetës i thekur i erdoganit,(pak a shumë)”si ka mundësi të jetosh në një shtet demokratik,të përfitosh gjithçka të jep kjo demokraci dhe në fund të bësh propagandë për diktaturën??”!
  kështu dhe me ty o bedri!!
  rama nuk është në kufijt e erdoganit,por mos harro se edhe erdogani nuk ishte në të njëjtit kufij para 10 vjetësh!!në atë kohë fliste ndryshe!!
  një nga ndryshimet,si fakt të kapshëm dhe të përshtatshëm për ne shqipot është,para 10 vitesh politikanët turq thoshin se “nuk duhet barazuar turqia me perandorinë osmane”,kurse sot “turqia po zhduket për tu zëvëndësuar nga osmanizmi,ose neoosmanizmi”!këto fjalë i dëgjon gjithnjë e më shpesh nga vetë presidenti i shëndritshëm i turqisë!!
  10 vjet nuk janë gjë o bedri,këtu do jemi dhe do të shohim,por si i thonë fjalës ti do të jesh në “istikamin që ke sot,dhe unë do të jem në pozicionin që jam sot”!!ti prapë ke për ta dredhur si bel kurve fjalën tënde!!sepse duan,s’duan njerzit ta lexojnë!!harrojnë të vjetrat sepse e mbushim me të “rejat”!!

  Reply to this comment
 8. Aliu nga Selenic June 1, 16:31

  Nuk besoi te deshtoi Donan LU.! Eshte ende shpejte per te gjykuar.Une mendoi qe Donan Lu e permbylli detyren e vet .Zbatim eshte i prokurorise se shqiperis tani.!

  Reply to this comment
 9. fteri June 1, 18:16

  Dhe prokurorët dhe gjykatësit të korruptuarit ,ballistët e fashistët e kundrabandistët e PD-istët ,apo disa PISA-socialist, hadutët me zile të Salisë ,Munikat e Ilir Floritë , duan apo nuk duan këta , emri i Ambasdorit Amerikan Donalt Lu është simbol i lartë NË LUFTËN për rimkëmbjen e Shqipërisë ,emri i tijë fisnik do të mbetet për shumë kohë si mik i madhë në peidestalin e politikën shqipëtare.

  Lu -ja është ambasdori që ka fituar zemrat e shqipëtarve të ndershëm ,duke respektuar parimin se ,me jetën e një populli DUHET SJELLUR FISNIKËRISHT,jo BARBARISHT !

  Lu ka qenë dhe është me idealet patëriotike e demokratike të shqipëtarve . Klasën politike të korruptuar dhe dhëheqësit e kamufluar ambasadori Lu nuk i ka dashur,por i ka denancuar me forcë .

  Rasti i goditjes dhe ndalimit hyrjes në Amerikë të K/prokurorit të Shqiprisë ishte një shembull i veçantë i lartë e këmbanë që duhet ta dëgjojnë edhe politikan ,gjyqëtar e prokuror e deputet të tjerë të njollosur e dhyer në krime.

  Përkrahja dhe fillimi i Weting-ut në shqipëri dhe lufta pa kompromis kundër krimit nga donalt LU dhe Vlahutin është vepër histrike monumentale e pa harruar e suksesëshme për shqipëtarët .

  Le ta shpjegojm më tej.
  Në shqipëri kuislingu qeveritar S.Berisha ose Berishët “socialistë” rrugaqët hajdut ,tradhëtar këta zjarrëvënës të egër kundër atdheut i shërbyen me besnikri shkatrrimit të gjithçkaje që është ndërtuar me gjak e djersë e lot nga populli shqiptar në komunizëm .Nënë këtë moto të drejtat e liritë e demokratike ligjore të individit u futën nënë kthetrat e qeverisjes vrastre të S.Berishës dhe të L.Bashës .Me këtë moto “antikomuniste “u kryen shumë vrasje e dëbime e trafikime ,luftë veri -jug ,u përça vendi ,le të kujtojmë në vjedhjet e zgjedhjet e 96-tës ,në firmat piramidale,në hapjen e depove e shitjen e armatimit ,shkatrrimin total të ushtrisë shqipëtare,në shitjen e tërë pasurive dhe mbushjen e xhepave të tyre .Sllogani i bajgave Berishjane ishte “komunistët në litar ! ” dhe “veteranët në hanxharë ! ” me këtë moto ky kriminel i vodhi dhe vuri zjarrin tërë shqipërisë .

  Ta fillojmë nga themeli DREJTËSIA ,hapi kursin famëkeq të plepave në Durrës ,nga e cila nxori gjykatësit e prokurorët më pa të aftë të korruptuar e besnik që blindoi mbrojtjen e pasurisë pa ligjëshme familjare përrallore të tijë dhe familjes mafioze që udhëheq sot PD-në dhe klasën politike shqiptare në tërsi .

  Shqipëria u shkatrrua plotësisht me të gjitha institucionet politike juridike .Qeveria e mbrapësht e S.Berishës dhe L.Bashës e Ilir e MUNIKA K e quan shqiprinë në një shkatrrim total,këtë e ka kuptuar edhe AMeriaka dhe bashkimi europian .

  Një njeri, qoftë edhe buldozer politik si luftoi ambasadori Lu dhe Vlahutin , nuk mund të marrë përpara gjithë mbetjet e kaq shumë viteve zullume në shqipëri .

  Reply to this comment
 10. republika fuckambasadoriale e Salbanise June 1, 18:25

  bedri !

  ASHTU SI MORET NE QAFE
  ENVERIN E MAHDERISHEM
  DUKE E RRETHUAR SI KULLE TE FILDISHTE
  DHE I FERKUAT BISHTIN…
  ASHTU DHE ME KETE
  DONALDIN E VOCKEL TE TIRANES

  ***
  Nese ne 1992-1994 Rajersoni e trajtonte Berishen si fshirse kepucesh PER FAT TE KEQ TANI ESHTE BERISHA QE SHKELI ME KEMBE ARVIZUNE dhe tani donaldlune por gjithmone me meratimin e atyre qe emrojne keta ambasadore pa identitet
  .
  Eshte e turpeshme ne nje vend si Shqiperia qe shte de-facto REPUBLIKE AMBASDORIALE ku ky komiku Donald Lu po poshtrohet nga SALA-LULI-LALLA.
  .
  celsi i kesaj enigme eshte se ato qe emrojne Donald Lune ne Washington jane Berishiste te Cartun dhe kjo eshte me shume se fatkeqesi

  Pra le ta themi me ULURIMA…..qe ky lloj reforme eshte poshtrimi me I madh qe I behet popullit shqiptar qe nga 1912 eshte me keq se cdo lloj pushtimi

  lufta me mullinjte e eres gjasme me komunzmin I dola boja ..dhe paska qene loja e rajersoneve,elezbibereve e deri te arvizute dhe lute

  Ka ardhur koha te pyesim

  A eshte me gjithemend politika amerikane kjo e perkedheljes se SUPER KRIMINELIT BERISHE per cerek shekulli..apo mos po e ben TRIBUJA ELEZ BIBERAJ ME MAKARTISTIN WISNER me koken e tyre

  SEPSE VETEM CFARE THOTE IZET HAXHIA NGA TURQIA ,KONGRESI AMERIKAN DUHET TE FORMONTE NJE KOMISJON PER CESHTJEN

  ……………….SALIGATE……
  per krime,kanibalizem,genocide,tradheti dhe vjedhje miljardash ne bashkpunim me mafjen me kollare qe do rezultonte fatale per disa kokrra atje si ne

  WATERGATE APO IRANGATE…

  sepse behet fjale per mbi 20 biljon dollare te armatimit shqiptar qe kane kaluar ne dore te SHKELZENEVE ,QENEVE DHE DEVIROLEVE..miljardat e rruges kombit apo OFF SHORET E naftes.( mund te happen letrat e floririt Londres qe “menaxhoi” ilegalisht Rajersoni me Berishin ne 93 ‘)

  PIKERISHT KY ESHTE MISJONI I VENCIAS,…te mbulohen miljardat te dhena nga berisha te lobet “ kopetente” podesta & wisner..dhe pot e happen letrat SAKTE si thote komiku LU atehere nje CUNAM do ndodhe ne brigjet e atllatikut nga termeti adriatikut.

  VENECIA NDYRESIA E RRADHES OSE ME SAKTE LHL RADHES.

  KUR ISHTE KRIZA E LHL NE 15 NENDOR 2015..CUDITERISHT FORCA “TE PANJOHURA’ rrethuan kryministrine te udhehequra nga lul basha..qe I shkeli vijen e kuqe arvizuse

  sovraniteti i shqiperise ra ne shkurt 1992 kur Rajersoni mori pjese ne fushate elektorale krahas MONTRES BERISHE..dhe vazhdon dhe sot.
  KETO PERRALLAT E” VENE CIA S ” JANE NJE SKENAR IDEAL PER TA FUNDOSUR ATE VEND PERGJITHMONE
  Nqs ka kundravajtes me te madh sot ne shqiperi ..ai eshte GOVERNORI LUL. dhe ROMANA VLAHUTIN
  Nuk ka ne historine boterore njre rast te tille si raporti shtet shqiptar-ambasade amerikane.as koloni,as protektorat,,as puppet state,,,as stateless..as vend I pushtuar….por dicka si BLACK HOLE..
  Ne saj te kesaj lidhje Shqiperia mund te quhet si VRIMA E ZEZE E RITA PETROS ku nuk ka ngel diplomat,ambasdor,zyrtar,kongresmen,titullar sherbimesh,analiste nga cdo vendi botes qe nuk kane provuar shijen e saj.

  Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.
  CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE ??.
  1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.

  2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj

  3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin

  4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.

  5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar

  6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”

  7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.

  8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha

  9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes

  10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.

  11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa

  12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e FBI

  13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje

  14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor

  15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
  Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.

  KJO FUSHATA E LU-SE PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
  FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..SE NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT
  Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.

  Me sakte:
  Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.

  E thene ndryshe
  Komiku Donald Lu
  ( dhe ato qe e kane emruar ate)
  duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar
  dhe te fillojne
  ‘’’’’’’’’’’’’’’
  ’REFORMEN E DEBERISHIZIMIT….
  SE PO E KTHENI
  ENVERIN NE LEGJENDE

  Reply to this comment
 11. fteri June 1, 19:22

  Dhe prokurorët dhe gjykatësit të korruptuarit ,ballistët e fashistët e kundrabandistët e PD-istët ,apo disa PISA-socialist, hadutët me zile të Salisë ,Munikat e Ilir Floritë , duan apo nuk duan këta , emri i Ambasdorit Amerikan Donalt Lu është simbol i lartë NË LUFTËN për rimkëmbjen e Shqipërisë ,emri i tijë fisnik do të mbetet për shumë kohë si mik i madhë në peidestalin e politikën shqipëtare.

  Lu -ja është ambasdori që ka fituar zemrat e shqipëtarve të ndershëm ,duke respektuar parimin se ,me jetën e një populli DUHET SJELLUR FISNIKËRISHT,jo BARBARISHT !

  Lu ka qenë dhe është me idealet patëriotike e demokratike të shqipëtarve . Klasën politike të korruptuar dhe udhëheqësit e kamufluar ambasadori Lu nuk i ka dashur,por i ka denancuar me forcë .

  Rasti i goditjes dhe ndalimit hyrjes në Amerikë të K/prokurorit të Shqiprisë Llaalla ishte një shembull i veçantë i lartë e këmbanë që duhet ta dëgjojn edhe politikan ,gjyqëtar e prokuror e deputet të tjerë të njollosur e dhyer në krime.

  Përkrahja dhe fillimi i Weting-ut në shqipëri dhe lufta pa kompromis kundër krimit nga donalt LU dhe Vlahutin është vepër histrike monumentale e pa harruar e suksesëshme për shqipëtarët .

  Le ta shpjegojm më tej.
  Në shqipëri kuislingu qeveritar S.Berisha ose Berishët “socialistë” rrugaqët hajdut ,tradhëtar këta zjarrëvënës të egër kundër atdheut i shërbyen me besnikri shkatrrimit të gjithçkaje që është ndërtuar me gjak e djersë e lot nga populli shqiptar në komunizëm .Nënë këtë moto të drejtat e liritë e demokratike ligjore të individit u futën nënë kthetrat e qeverisjes vrastre të S.Berishës dhe të L.Bashës .Me këtë moto “antikomuniste “u kryen shumë vrasje e dëbime e trafikime ,luftë veri -jug ,u përça vendi ,le të kujtojmë në vjedhjet e zgjedhjet e 96-tës ,në firmat piramidale,në hapjen e depove e shitjen e armatimit ,shkatrrimin total të ushtrisë shqipëtare,në shitjen e tërë pasurive dhe mbushjen e xhepave të tyre .Sllogani i bajgave Berishjane ishte “komunistët në litar ! ” dhe “veteranët në hanxharë ! ” me këtë moto ky kriminel i vodhi dhe vuri zjarrin tërë shqipërisë .

  Ta fillojmë nga themeli DREJTËSIA ,hapi kursin famëkeq të plepave në Durrës ,nga e cila nxori gjykatësit e prokurorët më pa të aftë të korruptuar e besnik që blindoi mbrojtjen e pasurisë pa ligjëshme familjare përrallore të tijë dhe familjes mafioze që udhëheq sot PD-në dhe klasën politike shqiptare në tërsi .

  Shqipëria u shkatrrua plotësisht me të gjitha institucionet politike juridike .Qeveria e mbrapësht e S.Berishës dhe L.Bashës e Ilir e MUNIKA K e quan shqiprinë në një shkatrrim total,këtë e ka kuptuar edhe AMeriaka dhe bashkimi europian .

  Një njeri, qoftë edhe buldozer politik si luftoi ambasadori Lu dhe Vlahutin , nuk mund të marrë përpara gjithë mbetjet e kaq shumë viteve zullume në shqipëri .

  Reply to this comment
 12. info analitike June 1, 19:40

  Keto analizat e Bedriut jane bere si qyfyre te nje nate mesvere.

  Reply to this comment
  • LU LI LIKE June 1, 20:06

   info banalitike

   edhe pse ke perversitete ne komentet tuaja sot jam dakort se jo vetem bedriu por dhe ky fteri merren me qyfyren e luse peshkun e madh te tij

   pse talli lesht luja i rradhes ??

   Nese do vendoset drejtesia sipas ketyre parametrave qe po veprohet me Tahirin dhe Xhafen atehere duhet te arrestohet ambasadori amerikan ( ose kush i dha atij urdher) qe ne vend te kallxoje Xen Berishin per kercenim te gjeneralit Hoxha dhe poshtrimin qe po i ben ky ambasador drejtesise shqiptare pas Luan Hoxha ishte i denuar…SI MUNDET QE NJE AMBASADOR TI JAPE VIZE NJE TE DENUARI NGA GJYKATA
   ……………………….
   10 Shkurt 2012
   Prokuroria kërkoi dënimin me 8 vjet burg, gjenerali largohet nga Shqipëria para se gjykata të japë vendimin për Gërdecin.

   Gjenerali Luan Hoxha, ish-shef i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Shqiptare, i pandehur në dosjen “Gërdeci”, është larguar nga Shqipëria prej më se një muaji. Ish-zyrtari i lartë i Forcave të Armatosura, mësohet se ka lënë Shqipërinë në datën 1 janar 2012, duke u larguar siç thuhet zyrtarisht, “së bashku me familjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”
   ,
   Pra fillojeni vetingun me Arvizune per MOS KALLXIM KRIMI dhe per Paisjen me vize nje te denuari..

   Reply to this comment
 13. Kris 1 June 1, 20:33

  Sekretari i organizates baze te partise se rilindjes ja ben ne vonese vleresimin zotit Lu.Tja coje Kirgixeve qe ta kene parasysh ne te arthmenDreqi e mori Kirgistani nuk ka as det.Ku do ti kap peshqit?

  Reply to this comment
 14. socialisti June 1, 20:43

  C’fare reforme u fillua me policine e shtetit o Bedri loqja kur Xhafaj akoma minister me vellacko te denuar per trafik droge nderkohe qe per policin e thjeshte kjo mjafton per te mos qene ne polici? Si, polici nuk pranohet ne rradhet e policise ne se ka familjare te denuar e sidomos per trafik droge kurse ministri i policit fryhet ne detyre me Geronen e tij trafikant droge? He o shoku Bedri loqja c’i thua ti kesaj si ekspert qe je. Keshtu kryhet reforma me “Beni si them une e jo si bej une” (d.m.th. Fat Xhafaj kuptohet)

  Reply to this comment
  • rapsodi digjital June 1, 21:30

   E KE MIRE SOCJALISTRAPI

   nese fatmir xhafa duhet te largohet nga detyra atehere salibisha duhet te futet ne nje fuci me bitum te nxehte..

   .
   nse do krahesojme gabimet e xhafes me krimet e berishes keto te fundit jane miljrda here me te renda
   .
   sugjeroj bedriun te marri nje cifteli dhe te kendoje me donald lulin kete rapsodi…..qe thote se DHE GURET DHE DRURET E DINE QE BERISHI ESHTE KRIMINEL PERBINDESH….POR KETE NUK E DINE BEDRIU DONALDI DHE ARTA MARKU;

   .BJERI QIFTELISE O DJALE !

   Ku e ke djalin nene Jovanka ?
   Ne Tirane, tek Sllobodanka,
   Na eshte kthy dhendrri n’pushtet
   Tash do te dalim n’selamet.
   Dobro doshli, daj Fazllici !
   E uron Shkelzen-o-vici
   Zdravo unuka Argite !
   Te gezojme qe erdh kjo dite !
   Tash fitojme ç’far t’na doje zemra:
   Pare t’pista, prona, tendera,
   Me rrite normen e fitimit,
   Jem bashkue me boten e krimit.
   2.
   Babe Salihi jep udhezimet,
   Si me i shtue superfitimet:
   “Gjithsecili ne klanin tonë,
   T’angazhohet ne korrupsion !”
   Ne mandat te pare si president,
   Jam tregu koqe, pa mend,
   Me duket vetja anormal,
   Pse nuk vuna kapital !
   Eshte momenti te fitojme sot,
   Vitet qe na iken kot,
   Due me u ba pasanik,
   Me jetue si sheik!!
   Objektiv i madh per mu:
   Keto milionat me i fitu
   Si ti fusim ne xhepin tone,
   Ka metoda ti pastrojme.
   Arme, droge e kontrabande,
   Jane per burrat: pune e rande,
   Ketu, Argite mos i fut hundet,
   Kem Shkelzenin per kesi punesh.
   More Shkelzen, t’ka baba trim,
   Je i lind per demontim,
   Ti Argita, bija ime,
   Fokusou n’ privatizime.
   Sokoleshe, ti moj malesore,
   Na e hap studion ligjore,
   Gjithe projektet qe ka shteti,
   Do i perlajme t’ tana per vedi.
   Ç’fare ka prona ky milet,
   Ne mal, n’fushe a ne bregdet,
   Turru pra, ti moj azgane,
   Me i kalu n’llogarine tane.
   Thuri planet me ngadale,
   Futju bregdetit me radhe,
   Nga Ksamili ne Velipoje
   S’leme parcele te na shpetoje !
   Ty Jamarber t’kam si djale
   T’i zaptosh tokat ne Jale
   Per Zenin kam tjeter plan
   Jane dy mije hektare ne Seman
   Nuk na vjen me fati ne dere,
   Ta shfrytezojme per te fundit here,
   Te mos mbese aset pa shit,
   Te mos leme prone pa grabit.
   Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,
   Do ta shtyj ne maksimum.
   Po te na bajne neve anetar,
   S’mund te vjedhim si me pare.
   Do veme kapital pa mase,
   Do fitojme para me thase,
   Me i pastrue sipas ligjit,
   Kemi firmat e Fazllicit.
   Shkina ime, moj Argite,
   Mire i “qan” keto “sukses fite”
   Çdo projekt qe konsulton,
   Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.
   Nga qe pronat ke synim,
   Po te jap mendimin tim:
   Toke me çmim “badiava”
   Veç n’ Porto Romano ka.
   Jane pronare ca katundare,
   I genjejme me pak dollare.
   Bejme nje Vendim historik:
   E kthejme n’ Park Energjetik.
   Vlera e tokes shkon n’stratosfere,
   Rritet çmimi 300 here !!
   Sa firmos nje V.K.M.
   Pare te madhe fitojme ne !!
   Shkelzeno, qepju Gerdecit,
   Eshte mbreti i biznesit.
   Gjithe mafjozat ma t’nderu
   N’trafik armesh jane perqendru.
   Eshte biznes fantastik !
   Demontim dhe trafik.
   Do ta bejme ne menyra te fshehta,
   T’ mos leme gjurme ne evidenca.
   Trafikojme edhe raketa,
   Sa te doje Al-Qaida.
   Ne rruge sekrete permes Çadit,
   I çojme arme edhe Xhihadit.
   Nuk na duhen ne uzinat,
   Fillo, e ngre llamarinat.
   Perdor mjetet e ushtrise,
   Ke dhe çiken e Farise.
   Kam mendu per proceduren,
   Gati ke infrastrukturen.
   Alibe e Aldo Bumçe,
   I ke vartes n’ grupin e punes.
   Mos humb kohen me liçencat,
   Ti jep baba kompetencat.
   Qeveria, perfshi mua,
   Do te jete nen urdherat tua !!
   Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,
   Veç me mbush thaset me dollare,
   Non-stop, n’supervizion,
   Baxhanakut i takon.
   Per fitimin maksimal,
   Nuk njoh ligj, as moral,
   Puna del me leverdi
   Kur shfrytezohen gra e femi.
   Keto jane pune qe leverdisin,
   Pasunohemi me tane fisin,
   Fitim te tille nuk ka pare bota,
   Pesedhjete breza s’na dhemb koka.
   3.
   Kam kerkese nga njerzt e grues:
   T’u jap serbve akses n’Durres.
   Kam mendue qe per Serbine
   Te baj aksin Laç-Morine!!
   Kosovaret nuk i due hiç,
   Sepse jane anti-Fazlliç.
   Çmendurisht une kam dashni,
   N’dajallaret e femijve t’mi.
   Rruga qe i sherben vatanit,
   Do kalonte grykes Komanit.
   Ky opsion nuk me pelqen:
   Me demton si biznesmen.
   Une nuk jam aq rrote budalli
   Me e ndertu nga thote Topalli.
   Rruga bregut lumit Drin,
   Le pa pune tragetin tim.
   Jam i lute prej Erdoganit,
   T’kaloje rruga bregut Fanit.
   Keshtu, kane shansin osmanllinjte,
   Per here te pare me shkel n’Mirdite!!
   Pra, Kosova eshte sebepi,
   Perfitues jane turku e serbi.
   Do ta haje buxheti i shtetit,
   Edhe xhepat e miletit.
   Nga miliardat qe do hedh,
   Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.
   Jemi te “ndershem” ne publik,
   Eshte projekt patriotik !!
   Do ta nisim me nxitim,
   Pa projekt e preventiv,
   Keshtu nuk kapet abuzimi,
   N’xhepat tane shtohet fitimi.
   Gropes se zeze te korrupsionit,
   I veme emrin “Rruga e Kombit”
   Se ky popull eshte i trashe,
   E ha sapun per djathe.
   Keshtu, per dite vjedhim miliona,
   Me parullen: “rrofte Kosova”.
   Plan biznesi me te mire s’ ka,
   Miliardere ka me na ba!!
   Eshte projekt qe suporton,
   Çdo lloj vjedhje e korrupsion.
   Jane pa tru shqiptaret e ngrate,
   I mashtrojme dhe per fushate.
   Une jam Sale talebani,
   Me vjen ne ndihme dhe Erdogani
   Me sebep te inagurimit,
   Dy dite para votimit !!
   (Dasem te madhe do te banim,
   Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)
   Po u ba ndonje padi,
   E dergojme Sollakun n’shpi.
   Me mbrojt fort korrupsionin,
   Kemi gati “lustracionin”.
   Kemi eksperience nga bota,
   Siç vepronte Penelopa.
   Keshtu do bajme me tunelin,
   E ndertojme pastaj e shembim.
   Siç na meson arithmetika,
   Kete e thote edhe Argita:
   Qe te fitohet sa me shume,
   Duhet rrit puna n’volum.
   Sukses-fija eshte derivat,
   Punet e vogla japin pak.
   Po kur shifra eshte me billiona.
   Çahen brinjesh llogarite tona !!
   4.
   Nga Argita due’ i projekt:
   Si ta fusim ARMO-n ne xhep.
   T’u krijojme pershtypjen t’taneve,
   Se ua dhame amerikaneve.
   Nga Teksasi, nje firme hiçi,
   Na e gjejne Toma e Fazlliçi.
   Koperture n’afera krimi,
   Rezart Taçi esht me kopili.
   Thirre Taçin me urgjence !
   Fillo, jepi konsulence !
   Te startoje, me korrupsion,
   T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.
   Taçi-Oil, ky Taç-rrufjani,
   Fonde sjell nga Azerbaijani.
   Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,
   Mire se te vijne nga mafia ruse !
   Vlere fiktive veme n’ offerte,
   Me u “pague” per 5-6 vjet,
   Po u zbuluem nga konkurentat,
   I nderron Ruli dokumentat.
   Nuk e ban ai per shoqni,
   Ai ka ketu pjesen e tij,
   “Druri i arres” qe nje nxitim,
   Sot e kam ortakun tim.
   Per “OK”-n ne parlament,
   Duhet ba nje marifet:
   Vec te kete emerin “garanci”
   Boshe e fallco, s’ka rendesi.
   Grupi im parlamentar,
   Jane ca koqe, e ca gomare,
   S’jane te zot as “per nje pune”,
   Miratojne ç’far u tham une.
   Pse jane arti, politika ?!
   I blejme ca nga opozita,
   Kur ta mbyllim kete pazar,
   U çojme ftesat per iftar.
   Per parate, s’kemi siklet,
   ARMO-n e marrim pa leke,
   Po t’na pyese ndonje gazete,
   “Jane pague”, por jo n’buxhet.
   Po e teproi ndonje gazetar,
   Do ta shpalle une tradhetar,
   Do ia djeg gjithe pasurine,
   Me shtypshkronje, e me makine.
   Per transferta kriminale,
   Kemi banken personale,
   Me Tan Santo e Elvane,
   Kryebandit Adrian Fullane.
   I bajme ligjet si t’i dona,
   Qe ARMO t’jete e jona.
   Ky qe plani, me startuu,
   Eshte sukses i garantuu !!
   ESHTE PROJEKTI I FITORES !
   JA KALOJME DHE AL KAPONES !!
   5.
   Merakoset nene Jovanka:
   Motra ime, Sllobodanka !
   Mos ma lini n’balte Fasllicin,
   Pse e kemi Kryeministrin?!
   Sal Berisha mban fjalimin:
   Mos ma ngucni “gospodinin”
   Mbyllni gojen deputete !
   Se ua sjell ketu n’parlament.
   Nis veprimet paranoja:
   O Damir, o “srdce moja” !
   Merre çarterin per Tirane
   Je ne bes’time n’ TV Klan.
   Ne aeroport shtrohet tapeti,
   Me urdher te nalte nga shteti,
   Zbret me nderet e nje princi,
   Dora vete: druzhe Faslliçi.
   Angazhohet i gjithe shteti,
   Policia e prefekti,
   Shantazhojne Sala e Liria:
   Te rrije urte prokuroria !!.
   Se eshte koke, per koke te mikut,
   Eshte koka e trafikut,
   Kontrabanda e Ballkanit,
   Kontrollohet prej “viganit”.
   6.
   Fakte te reja kan dale ne drite:
   Kush e nxori Azemin ne prite,
   Kush e shfrytezoi arkivolin,
   Me ba 14 shtatorin !
   S’e harrove o Sale, traditen,
   Keshtu e vrave edhe Trebicken,
   E verteta po del ne pah,
   Kush e çoi Kosten “per gjah”.
   Po te zbardhet prej fillimit,
   Tragjedia e 2 Prillit:
   Dora qe gjakosi Shkodren,
   Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.
   Kur Kosova ngrinte krye,
   Behej shqipja “lesh e li”,
   Luks i madh per Serbine,
   Kur shtie n’kaos Shqiperine.
   Hej Sali, miku i Fazlliçit,
   Ia kalove Karaxhiçit,
   Karburant i dhé Serbise,
   Me vra djemte e Dardanise!!
   U rrjeshtove n’krah te Rugoves,
   Kundra trimave te Kosoves
   I gjithe populli u çudit
   Kur i shpallet “terroriste” !!
   Trimat, ne lufte me dushmanin,
   Ti, biznes me Arkanin.
   Dosja jote ne Beograd,
   Filloi te jape rezultat.
   Kur Kosovës po i vinte fati,
   Direktiven jep lugati.
   Me urdher te UDB-se
   I the “jo”, Rambuje-se.
   Ti ke ba nje mal me krime,
   Vrave popullin ne lufte civile,
   Mbolle ngjarjen me vrastare
   “Hiroshimen” gerdecare.
   Tym e helm mbushe kete vend:
   Bloze qymyri, nafte e cement,
   Ke dhe plane me mizore,
   Me centralet berthamore !!
   Si familje, je ba llum
   Ju ka vene mafia perfund:
   Delijorgji, Medi dobiçi
   Rezart Taçi e Fazlliçi.
   Qe ta themi hapur fare,
   Eshte gjithe mafia nderkombetare,
   Kriminelet ke ortakë,
   Me t’çue ne Hage, ti e ke pak!
   7.
   Jam Sali, Sali “qëndresa”
   Vrava, vodha gjithe sa desha
   Per pushtet, une djeg Shqipnine,
   Per Gerdecin, hiç s’ma ndin.
   Madje jam shume i vendose,
   Per nje tjeter katastrofe !
   Me barut u ba shume buje,
   Kete here do jete me uje !!
   Shkodren do ta bej det,
   Ta mbaje mend perjete !
   Tragjedi qe s’e ka pase,
   Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!
   Vi nga kulla e Vicitolit.
   Jam nga shpella e Mit Sokolit,
   Qe ju turr topit per ment’ krese,
   Tu mendue se eshte n’sigurese !
   As kurkujt nuk ia kam friken,
   E kam “tredh” une opoziten
   N’ unison me Edi Ramen,
   Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.
   Le t’vazhdoje me batuta,
   Tu tregue perralla me flutura
   Nuk me tremb mue Johni II-te,
   Une nuk pyes per Amerike !!
   Derisa t’permbyset globi,
   Me rruen trapin “Silvia Konti”,
   Se ia marr erzin n’publik,
   Ia kam ba nje vidioklip !
   Me gjyqsorin s’kam problem
   Aty kam une klanin tem,
   Bamirit ia kam ba bene,
   Do t’ia marr dhe KLD-ne.
   Me i vu krimit kapak,
   Mua m’duhet edhe nje mandat
   Kam nje plan te sterhollue,
   Me lane popullin pa votue.
   Kur te vije dita per votim,
   Jam usta n’manipulim.
   E ujdis dhe me Europen,
   N’qeveri me kokelopën.
   8.
   Mire ia ban more faqezi,
   Kur ka t’marre qe t’besojne ty,
   Se çdo popull ne planet
   Nuk do të sillte me ne pushtet.
   Per faturen dhjetra mijera
   Brenga, plage edhe viktima,
   Per gjithe krimet ndaj vatanit,
   Do ta benin si Sadamit.
   9.
   Hapi blloqet moj Argite:
   A ka mbet ndonje gje pa u shit ?
   Nga vemendja si na doli ?
   INSIG-u , ALBPETROL-i ?!
   Duhet te kesh n’vemendjen tate,
   Dhe repartet ushtarake.
   Ç’fare ka: toke e ndertim,
   Ta kthejme ne perfitim!!”.
   Te punojme ma me kujdes,
   Po na dalin letrat n’shesh.
   “Bomba” e pare qe faksi djalit,
   Tash, e-mailat e Ansarit !
   Ne publik erzin na muaren,
   s’na paguan as faturen,
   Me aferat qe t’zbuloi Tema
   Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.
   Per çdo gje, rrofte kapari,
   Se ta fusin si arabi
   Ta kesh rregull n’punen tane:
   Leket merren paradhanie !
   Mos u ban more babe zevzek,
   I thote t’jatit çika e vet:
   “Veç me tenderat qe kam n’proces,
   Jam tu e mbushe edhe nje thes !”
   Asetet qe ti permende,
   I kam te shkrume n’listen teme.
   Une i bej punet me grafik,
   I kam ne plan per kete vit.
   Nuk pajtohem me kritikat,
   Mos mi humb babo meritat.
   M’ gjej nje tjeter ne Planet,
   Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!
   Per çdo prone qe eshte kthy,
   Une e Zeni kem nderhy.
   Ne çdo projekt e investim,
   Aty eshte dhe emri im !!
   Koncesione e tenderime,
   Kane kalue ne doren time.
   S’jam mjaftue si konsultare,
   me perqindje, jam pronare !!
   A e ke pa si po hedh shtat,
   QTU-ja e re ne Farke ?
   Veper qe se ka Shqipnia,
   Ashte tu u ba me leket e mija !
   Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,
   I kam une nen kontroll !
   Po s’pagoi taksen tek une,
   S’fiton asnje konsorcium !!
   Fantazia ime s’ndalet,
   Kam fillue te zaptoj dhe malet:
   Dajt, Terbun e Veleçik,
   Tash jam ngule dhe n’Bukanik.
   Me ndihmen e dajes Fazlliç,
   Kem ba lek e fitue miq:
   Mishkovicin e Arkanit,
   Dhe djalin e Sllobodanit !!
   Kam arrite me menaxhu,
   Procesin me te korruptu.
   I rashe vize VITOL gjigandit,
   Ia dhashe ARMO-n Taçit mamit.
   Edhe pse jam billionare
   Ne shume projekte, aksionare,
   Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,
   Vete e deshen borgjezine !
   Pra, ç’ka lidhje me terrenin,
   E godisim bashke me Zenin,
   Ti kujdesu veç per vedi:
   Mos me ra nga pushteti
   Qe t’i gezojme na pasunite,
   Mos prano me i hap kutite.
   Se po i hape, fiton Rama,
   E na i konfiskon te tana !!
   Po erdhi ai n’pushtet,
   E sigurte: burgu na pret.
   Krimet tona sa nje mal,
   Nuk mjafton kodi penal.
   Qe te shpetojme duhet me ik,
   Ne azil politik,
   Nese duem nje vend tamam,
   Shkojme drejt e n’Teheran.
   ***
   Zonjë e madhe Jozefinë,
   Ke merita n’sigurim,
   Që kur re në banane,
   Ti je ba pulitikane.
   Nga besimi europiane,
   Në politike je talebane,
   Për të tjerat je hibride,
   Nuk e flet as gjuhën shqipe.
   Si kryetare je e dhunshme,
   Nga fjalori: e paturpshme !
   Histerike si një vrasëse !!
   I njeh mirë dhe lëndet plasëse !!
   ***
   Kush e solli kete cunam ?
   Kryeministri sharlatan !
   “Hena blu” as “dielli gri”,
   Dora vete shoku Sali !
   Hapi syte o milet,
   Pse fajtore jemi vete:
   Se çdo votë për atë lubi,
   Eshte burim për tragjedi !!
   Moj malesia e Gjakovës,
   Ke pas qene e pararojes,
   Ti ke pase burra model,
   Turp, qe nxore ate kriminel !
   Do t’mbuloje Sale turpi i zi
   Per afera e per tradheti,
   Do te mbetet brez pas brezit:
   “Kryeministri i Gerdecit”.
   Para teje ne tradheti,
   Jane zhyt Zogu e daja i tij.
   Por s’kane bere te tilla pazare!!,
   Me ujrat territoriale.
   Kjo do te thote se n’ qeveri
   Esat Pasha na eshte kthy.
   Problemi qe ka sot vendi:
   A do vi dhe Avni Rustemi ?!
   Jeni nje tufe me kusare,
   Me Ballinje e Selmanllare,
   Delijorgje dhe Fazlliçё,
   Taç e maç e berishiçe.
   Kjo eshte klike qeveritare,
   Eshte nje bande kriminale,
   Ruli, Basha dhe Mediu,
   Kapobanda eshte Saliu.
   Sa krimet i keni ba,
   Me lekure keni me e la.
   Do ta zbojme ne korrupsionin,
   Bashke me Gerdec-kualicionin.
   ***
   Moj PD – e bija e “nanes”,*
   Paske qene ti “piçka e s’ames”.
   N’kryesine tende ka hyp llumi,
   Me shume turp ty po t’vjen fundi !
   Je e mbushe me antivlera,
   Me ministra kriminela.
   Ne moral je e pafytyre,
   Boll që ke “bythën e mirë” !!

   Reply to this comment
 15. Lili June 1, 21:02

  Po lu ka deshtuar mbasi berishae basha nuk jane ne burg.
  Krejt e kemi kuptuar kete nuk ka nevoje shume lam lam per kete….

  Reply to this comment
 16. Nga e ka prejardhjen kjo fare rropsish ! Vdesin ti shkerdheje Bota dhe e falenderojne me pas June 1, 21:58

  Po ju nuk dini te merrni Fryme o sumlepirsat e perdhunusave te ktij Kombi ,
  do beni ju politiken e te huajve ,
  ju jeni rraca me sharlatane ,qe jeni mesu me kar ne bythe ,ndryshe nuk e ndjeni jeten juve e keni tradite te lashte ,qysh ne kohen e sulltam mahmutit .
  qe i late gjithcka tju pallonte edhe atdheun ,ne shkembim te postit ,te pares .
  yyyyyyyyt funderina qe ndyte te komb

  Reply to this comment
 17. Zgalem June 2, 19:53

  E dua Donald Lu, sa dhe Shqiperine
  Shumica e gazetave , nuk kane vend , ose nuk pranojne opinione . Natyrisht jane me te pa lexuarat .”Dita “ dhe “Tema “ , jane te hapura , ndaj lexusve , rrjedhimisht dhe me te lexuarat . Opinionet e shkrimit te sotem po thuaj , jane te tere pro mendimeve te Autorit , qe eshte nje nga gazetaret me potencial te shtypit aktual shqiptar . Shkrimi e ka ezauruar plotesisht titullin , por une do te shpreh pak mendime , per arsyetimin , pse Ambasadori Lu , do te mbetet si Ambasador me rol te vecante historik , per fatet e kombit tone .Kurrsesi ai nuk ka nderhyre ne punet e shteteve fqinj , por Shqiperia konsiderohet líder , per nje shumice te cilesuar ballkanase .
  Enveri e vleresonte shume rrolin e ambasadave , sic u pane ngjarjet me Ambasaden jugosllave dhe me von me te astuquajturen bombe ne ambasaden sovjetike . Nderprerja e marrdhenieve me Ameriken , tregon vleresimin maksimal , qe Ai i bente ambasadave dhe ambasadorve.
  Shqiperia shtetevet miq u eshte bashkangjitur , me shpejtesine , qe eshte shkeputur prej tyre . Me Ameriken kjo miqesi eshte shekullore . Sejcili ambasador amerikan , ne Shqiperi , ka pasar karakteristika individuale , brenda suazes te perfaqesimit zyrtar . Ambasadori Arvizu , u mundua te ruante orgjinalitetin , por kreu gabimin fatal , per vleresimet e ngjarjeve te 21 Janarit . Dashur pa dashur , Ai u be ortak me politikanet , qe vendosen ne Shqiperi kulturen e mosndeshkushmerise dhe autokracine demokratike .
  Me qe jemi te roli ambasadave , duhet te theksojme fort rolin e Ambasadave perendimore , vecanerisht ate italiane , per strehimin e familjes “Popa “ . Hyrja e familjes Popa ne ambasaden italiane , mund te quhet fillimi pa kthim i revolucionit te vertete demokratik. Ne ket kuptim ambasadat nuk ndjekin gjithnje politiken e dorashkave te bardha . Fitoria e demokracise , eshte njera ane e problemit . Me sa kam ven re keto 3 dekadat e fundit , sherbimet e huaja kane synuar te formojne platformen legjislative te shtetit shqiptar . Deri sa me kushtetute dhe me legjilslacionin perkates , lejohej nje varesi e theksuar e drejtesise nga nje person , qofte ai dhe President , democracia ka ceduar. Nga nje adminístrate gjyqesore e varur , ne emerime , ndeshkime , transferime , nuk mund te preseh drejtesi , per popullin . Ka 28 vite , qe drejtesia jepet me telefona nga lart.Nje drejtesi e tille , prodhon autokraci .Veprimtaria e ish Prokurorit , Llalla , e verteto kete katerciperisht .
  Ai qe ka ujdisur kete lloj drejtesie ka qene usta i regjur , por gjithcka eshte bere me pjesmarrien e domosdoshme te krereve politike , qe gjeneruan pas viteve 1990 . Nje drejtesi e tille ju sherbente dy paleve . Kjo drejtesi i rezistoi kohes dhe veproi , per 3 dekada . Produkt i saj jane mini luftrat e zhvilluara brenda vendit : piramidat , grushti i shtetit , rebeimi i gjithkohshem i opozitave , mosbindjet civile , vjedhjet e pasurive publike . Tjetrsimet e pronave , jane te pa riparushme si dhe prishja e infrastruktures se tokes bujqesore , gjithashtu e pa riparushme . Nuk ka pasar luftra boterore , pushtime , provokime , qe t’i kete shkaketuar kaq deme Shqiperise se Kastrioteve . Deri perpara 2 vjetesh , drejytesia kriminale , livadhiste pa kapister , ne c’do cep te Shqiperise . Kesaj te keqeje shekullore , i dolli perpara Donald Lu dhe i vetem trim ne lufte . U perball , me mijra pengesa dhe veshtiresi te krijuara nga politikane te fuqishem te ketij vendi te varfer . Reforma do te kishte deshtuar , perpara ketij fronti te brendshem antireforme . Donaldi dhe Vllahutin i rezistuan te tera ketyre furtunave , sikur te ishin lindur ne Shqiperi . Reforma eshte duke u ngritur ne kembe , megjithse ka ende pengesa te medha objktive dhe subjektive . Te pa mposhtur u idntifikuan ambasadori amerikan dhe ajo e Komunitetit europjan . Ne ket kuptim , Lu nuk eshte ambasador , i zakonshem , qe zevendesoi Arvizu dhe i hap rrugen pasardhesit . Jemi brezat shqipetare , qe do te shofim kriminelet te ndeshkuar dhe hajdutet te shpronesuar. Keta qe i kishin zene frymen Shqiperise , per 28 vite , duke bere lojen e sherbimeve te huaja , armiqte shekullore te Shqiperise . E falnderoj ambasadorin LU , rroli I te cilit barazohet me ate te Presidentit te pa vdekshem W. Willson. Zgalem

  Reply to this comment
 18. republika fuckambasadoriale e Salbanise June 2, 23:57

  zgalem !

  Ne shqiperi sot ka vetem nje AKSIOME qe eshte;

  Euro-amerika jo vetem per treguar se jane vende demokratike por dhe si detyrim ndaj kombit shqiptar duhet te dorzojne koken e berishes tyre ose me sakte PINOCETIN E BALLKANIT

  profecia e geri kokalarit per ushtarin e berishistit WISNER doli e sakte…..klanit kriminal berishist nuk ju prek as nje qime bythe dhe edi rama dhe keto fare zgalemash po kalojne ne masterbim me nje reforme dekriminalizmi qe U BE JELEK ANTIPLUMBI PER SALI MONSTREN

  profecia brilante e kokalarit..
  .
  Një letër e Kokalarit për ambasadorin e ri amerikan në Tiranë

  Ambasador Lu: Së pari, unë do të doja t’ju përgëzoj që më në fund morët postin e ambasadorit të SHBA në Shqipëri.
  Stafi i Ambasadës mund t’ju japë më shumë informacion për biografinë time, por përmbledhtas mund t’ju them se, që nga rënia e komunizmit, unë kam qenë i përfshirë në aspekte të ndryshme të çështjeve shqiptare, duke përfshirë edhe mbledhjen e ndihmave humanitare në Shqipëri dhe Kosovë, lobimin për ndërhyrjen amerikane në konfliktin e Kosovës, përkrahjen për ndryshime në institucionet demokratike të Shqipërisë dhe ekspozimin e praktikave korruptive në Shqipëri. Këtu përfshihet dhe paraqitja që i kam bërë skandalit AEY në faqen e parë të Nju Jork Tajms, e cila rezultoi me dënimin e katër amerikanëve nga ana e Departamentit të Drejtësisë me akuzat për mashtrim të Departamentit të Mbrojtjes.
  Familja ime ka qenë e përfshirë ngushtë në çështjet e komunitetit shqiptaro-amerikan për më shumë se një shekull. Herë pas here unë kam punuar në bashkëpunim me Ambasadën dhe herë-herë jo. Unë jam i vetëdijshëm se në të kaluarën, disa anëtarë të stafit të Ambasadës kanë qenë kritikë ndaj disa përpjekjeve të mia, por unë jam gjithashtu krenar t’ju bëj të ditur se kam gjetur mbështetje të fortë për veprimet e mia midis shqiptarëve në Shqipëri dhe në diasporë…”
  Aktivisti i njohur që kohët e fundit drejton edhe një organizatë me fokus Shqipërinë, zbulon më pas arsyet e letrës dërguar Ambasadorit. Ai shpreh fillimisht shqetësim për lidhjet e z.Lu me Frank Uisner që ka përfaqësuar Grupin Podesta dhe Patton Boggs të njohura si kliente të mëparshme lobingu të Berishës. Shkruan Kokalari:

  “…Pas fillimit të detyrës suaj si Ambasadori ynë, janë disa çështje që unë do të doja të sjell në vëmendjen tuaj në këtë letër të hapur. Sikurse ju tani jeni në dijeni, kur u njoftua së pari nominimi juaj, qarkulluan historira në mediat shqiptare që pretendonin se ju jeni emëruar si rezultat i ndërhyrjes së grupeve lobiste që punojnë për Sali Berishën, përfshirë Grupin Podesta dhe Patton Boggs, një firmë që përfaqësohej nga Frank Uisner. Kjo nuk ka nevojë për shumë imagjinatë, për faktin se ju keni shërbyer nën drejtimin e Uisnerit, kur ai ishte ambasadori amerikan në Indi, dhe të dy keni qenë studentë në Princeton. Sinqerisht, unë kam pak konsideratë për Uisnerin, pasi besoj se ai ishte në përgjithësi një faktor keqdashës në Shqipëri. Sipas mendimit tim, ai ndihmoi Berishën në mbajtjen e një regjimi shumë të korruptuar që rrënoi shtyllat e demokracisë…”
  Në letrën e tij që ndodhet tashmë në duart e ambasadorit të ri, Kokalari shton dozën e dyshimeve për z.Uisner duke e lidhur edhe me faktin që sipas tij, Patton Boggs dhe Uisner luajtën një rol kyç në dhënien e tenderëve të ARMO-s dhe Albpetrol-it.
  “Të dy këto transaksione doli të ishin shumë të dëmshme për Shqipërinë, pavarësisht nga fakti që unë i kisha dhënë paralajmërime të mjaftueshme për to Ambasadës, se këto marrëveshje ishin të dënueshme që në fillim, siç kam bërë në rastin e fiaskos së New World Telecom. Për fat të keq, në përgjithësi, Ambasada ka dështuar të veprojë sipas paralajmërimeve të mia…” – shkruan ai.
  Kokalari shton më tej se edhe Uisner edhe ambasadori i mëparshëm i SHBA në Tiranë kanë marrë prej tij emaile mbi këtë çështje. Ai pranon se ka kontaktuar disa herë Komitetin për Marrëdhënie me Jashtë të Senatit i shqetësuar nëse Uisner ka ndikuar për kandidaturën e z.Lu në Tiranë duke patur parasysh lidhjet e tyre të mëparshme.
  Kokalari shkruan:
  “…Për shkak të shqetësimit tim rreth aludimeve që palët me konflikte të rënda interesi, si Uisner, mund të kenë ndikuar në mënyrë të papërshtatshme pro nominimit tuaj, unë kontaktova disa herë Komitetin për Marrëdhënie me Jashtë të Senatit në periudhën qershor- shtator 2013 për ta shprehur këtë shqetësim. Unë gjithashtu kërkova që anëtarët e Shqiptarëve për një Shqipëri Demokratike të komunikojnë me anëtarët e Kongresit për të regjistruar shqetësimet e tyre. Si rezultat i komunikimit tim kompjuterik me Komitetin për Marrëdhënie me Jashtë të Senatit, u informova nga një anëtar i stafit të Komitetit që ju ishit pyetur në lidhje me këtë çështje gjatë seancës dëgjimore për emërimin në shtator 2013. M’u tha gjithashtu se ju ishit i tronditur disi nga kjo linjë e marrjes në pyetje, por ju mohuat se kishit dijeni që lobistë të qeverisë së Berishës të kishin ndikuar në emërimin tuaj…
  Po e marr për të mirëqenë këtë që keni thënë ju. Kjo do të thotë se, tani që ju jeni ambasadori ynë në Shqipëri, unë duhet t’ju them se besoj që do të ishte shumë e papërshtatshme për ju që të bashkëpunoni me Uisnerin në çfarëdo niveli sa i përket çështjeve që shqiptarët janë të interesuar. Sipas mendimit tim, Uisner nuk është veçse një trafikues influencash, dhe nuk do të çudisë kërrkënd nëse Berisha përpiqet të përdorë marrëdhëniet e tij me Uisnerin për të ndikuar tek ju me qëllim që të ripozicionojë veten e tij për të rimarrë pushtetin në Shqipëri…”

  Ambasadori Donald Lu me përfaqësuesit e shoqatës së himariotëve të Amerikës më 2 dhjetor 2014
  Kokalari shton më poshtë në letër se do kontaktojë Uashingtonin nëse do të merret vesh se Uisner me ndonjë mënyrë tenton të përzihet në punët e Shqipërisë duke përfituar nga marrëdhëniet e tij me ambasadorin:
  “Natyrisht, ju keni të drejtë për të mbajtur një marrëdhënie personale me Uisnerin, dhe ka të ngjarë që gjatë disa viteve të ardhshme ju do të keni përvoja të pakëndshme në lidhje me Berishën, një të urryer, të korruptuar, bandit mendërisht të paqëndrueshëm. Megjithatë, unë dua të deklaroj prerazi se në qoftë se do të merret vesh se Uisner me ndonjë mënyrë tenton të përzihet në punët e Shqipërisë duke përfituar nga marrëdhëniet e tij me ju, unë nuk do të hezitoj për ta adresuar një aktivitet të tillë me zyrtarët e duhur qeveritarë në Uashington, dhe do të inkurajoj shqiptaro-amerikanët që të bëjnë të njëjtën gjë. Sepse unë besoj se çdo veprim i tillë nga ana e juaj, do t’i vërë në dyshim rrethanat në të cilat ju jeni emëruar dhe do të ishte e dëmshme për interesat shqiptare dhe amerikane – shkruan ndër të tjera ai në letrën dërguar Ambasadorit.
  Ai shpreh gjithashtu shqetësim për një takim, të z.Lu, të cilin e ka përmendur edhe më parë në dhjetorin e vitit te kaluar. Shkruan Kokalari:
  “…Në lidhje me një tjetër çështje, unë kam qenë shumë i shqetësuar kur mësova se në 2 Dhjetor 2014, si një prej veprave të tua të para, pasi u konfirmuat si Ambasador, jeni takuar në Uashington me përfaqësues të Shoqatës së Himariotëve të Amerikës (HSA), një grup i vogël ngatërrestar grek (http://himarriotonsociety.org/content/news/hsa-meets-new-us-ambassador-albania-donald-lu). Misionet më të fundit të HSA dhe palëve të tjera trazovaçe greke janë identike: aneksimi nga Greqia e asaj që ata mendojnë të jetë territor grek në jug të Shqipërisë. Misioni i tyre mbështetet mbi pasaktësi historike të shkuara dhe të sotme. Me fjalë të tjera, themeli i besimeve të tyre është e ndërtuar mbi mite greke.

  Ish- kryeministri Sali Berisha me Frank Uisner
  Ju duhet të jetë i vetëdijshëm se objektivat e HSA dhe kolegët e tyre ngatërrestarë grekë janë në kundërshtim të drejtpërdrejtë me interesat e shqiptarëve në Shqipëri dhe në diasporën tonë në Amerikë, për të mos folur për faktin se këto keqinterpretime minojnë interesat strategjike të Amerikës në rajon…”

  Reply to this comment
 19. info analitike June 3, 19:06

  Nderkohe qe ne Itali banda e Habilajve eshte vene me shpatulla per muri duke pranuar gjykimin e shkurtuar si shpresen e fundit per te ulur vitet e burgut, ne Shqiperi ndodh mrekullia qetre shefat e policisë, Jaeld Çela, Sokol Bode dhe Gjergj Kohila janë zhdukur pa lënë gjurmë. Nderkohe Nazer Seiti ekstradohet ne Itali ne shkelje flagrante procedurash e me nje shpejtesi te pajustifikuar. Florian Habilaj, njeriu që takonte shefin e madh në Tiranë (siç ka dalë nga përgjimet) është në arrati dhe i harruar nga policia. Kur Antimafia italiane i përgjonte Habilajt, Saimir Tahorri merrte rolin e guidës për deputetët e Partisë Socialiste dhe gazetarëve të huaj nëpër parcelat ku korrej kanabisi. Ish-ministri Tahorri le qeline e burgut pas presioneve politike te cilat i evidentoi edhe shoku Lu. Tani shoke per cfare suksesi ne reformen drejtesise behet fjale kur krimi komandon shtetin? Si thua ti shoku Bedri?

  Reply to this comment
 20. USALI SERBIBERISHA June 3, 22:24

  Zoti Bedri
  me keq ardhje po ju them se eshte
  artikulli juaj me dobet..

  Donald Luli jo vetem ka deshtuar por eshte pjese e deshtimit dhe ka fajesine e tij po ashtu si Arvizuja qe ishte ne menyre te lexueshme nje ushtar para Berishalese
  .
  Te placin syte o bedrislami qe nuk e per Donald Lune qe kercente “baftjarin” bashke me dy peshq te medhenj qe do kapte ne janar…a ka tallje me makabre per nje komb ??

  Me shume vlersoj nje pushtim nga nje vend i huaj se ky poshtrim nga miqte…

  PSE EDI RAMA BASHKE
  ME KUKANET E EUROPES
  DHE PODESTAT E AMERIKES
  DUKE PSHURRUR-MBI JETIMET E FAMILJAVE
  TE 21 JANARIT ,
  TE GERDECIT,
  OTRANTOS,
  HAKLAJVE
  TE VRAREVE TE 1991-1997-1998…KANE FIRMOSUR MOS DENIMIN E KLIKES ANTISHQIPTARE TE BERISHAJVE….DUKE U BERE DHE NJE MUT TE MADH NE KOKE (na falni per shprehjen) 1 miljon votuesve te 23 qershorit midis tyre dhe DITES ME BEDRISLAMET E SAJ dhe 1 miljon emigranteve qe e kane mbeshtetur Ramen

  Ka kohe qe Edi Rama ka kapitulluar para bandes 2B,por ne kete teater qe luajti keq dhe parlamenti europjan pa dashje I hoqen masken “fituesve te pjerdhur te 23 qershorit “ se ajo fitore gjoja plebishitare u vertetua se ishte nje prodhim ambasadash me treshen Meta-Berisha Rama per mos prekjen me cdo kusht as dhe nje qime te Sali Qenit

  -Edi Rama eshte dorezuar para presonit te nderkombetareve qe duan nje paqe midis xhirafes dy metroshe Edi Rama dhe kelyshit te ujkut berishe Lul Udbashit duke i tundur karten e intrigave te integrimit.

  -Edi Rama eshte dorezuar para bandes 2B te cilet kane ne dore dhe bejne ligjin akoma ne presidence,prokurori,shik,gjykata,banka,ambasada,insitucjone.Kryeminstri sot ne vend qe te vere para pergjegjsise Bash-berishen para organeve te drejtesise merret me show ne parlament,kryeministri,ne kosove e gjetke.Duket hapur qe ate po e luftojne ashper trekendeshi i “institucjone te pamvarura” Presidenca-Prokuroria-Shiku qe jane celula antishqiptare te Berishes.Edi Rama ka vetem nje rruge:Ose te shkaterroje kete trekendesh diabolik ose te hapi krahun dhe te mos merret me qokat e Lalzit ku ka disa vjet qe po I rrasin,korkodilet,fiq deti apo ngjalat e Kalit te Trojes Ilir Meta

  ******

  Antishqiptari Lulqim UDBasha ne kundershtim me ligjet shqiptare ulet ne KSK me te njejten lehtesi qe u fut dhe kumbari i tij Damir Fazllic bashke me Tom Rixhin ne 2007.Perse kupola e PS-LSI duhet te shkele ligjin me kriminelin Basha .Perse Edi Rama duhet ti lutet nje krimineli per nje veprimtari rutine sic eshte ndarja territorial,dhe se fundi tolerimi ndaj PD duke pranuar kriminalizimin e kuvendit nga banda 2B.Perse te firmose marrvrshjen e tradhetise qe nuk do perdore 84 votat cudiberese pa miratimin e ujkut gjakatar berishe dhe lul udbashit I cili :
  -Ka vrare 4 shqiptare ne 21 janar 2011
  -Ka shitur detin grekerve ne prill 2009
  -Ka vjedhur ne rrugen e kombit 300 miljon dollare
  -Ka vjedhur votimet e Tiranes ne maj 2011
  -Ka spiunuar kunder UCK kur punonte ne Kosove.
  Ne cdo vend te botes ky njeri ose do ishte ne burg te perjetshem ose do ishte egzekutuar.
  Perse tolerohet Lulqim UDBasha kur dihet qe ka punuar si spiun kamarjer ne aeroportin e Rinasit,pastaj ngaterrohet e hollande me pashaporte amerikane me numer serie ekstra.
  Perse tolerohet Lulqim UDBasha kur dihet qe ka hyre disa here ne Shqiperi ilegalishtsi inxhiner rrugesh me pashaporta fallco per te shkuar te shtepia e verdhe ne interes te serbeve.Kush ja rregulloi keto pashaporta fallco ??
  Interesant eshte fakti qe ne vitin 2012 ne pranvere shkuan ne Amerike te Filip Riker per “rrjeshtore” Iliri,Saliu,Lulqimi,Edi,Bamiri,Fatmiri,Kreshniku dhe vetem njeri nga keto u percoll dhe u prit “me ceremoni” personalisht nga Arvizu Ylli ne Ngjitje i tij.Nuk ka asnje problem per astronomet te zgjedhin yjet dhe horoskopin e tyre qofte dhe kelyshe te Damir Fazllicit.Problemi eshte qe dipllomatet apo strateget amerikane qe merren me shqiperine te mos e lodhin ate popull per dekada me rradhe por te jene te sinqerte ne menyren me minimale te mundeshne ;Te mos perveshin menget diten dhe te mos te ulen breket naten.
  Mendoj se prania e serbofilit antishqiptar Lulqim UDBasha ne keshillin e sigurise kombetare dhe lutja qe po i ben kreu i egzekutivit nje krimineli si Lulqim Basha eshte nje poshtrim qe po behet jetimeve te 21 janarit.
  Edhe tani qe ka marre pushtetin ( timonin dhe tepsine)Edi Rama po vazhdon politiken e tij te “kthimit te kurrizit kundershtarit” sic beri pas 21 janarit ku iku me bisht ne shale duke i lene viktimat qe ti pshurrin banda e 2B nen zgerdhimjet makabre te trojkes ambasadoreve.Pas asaj kohe politika tradhetare dhe kapitulluese e Edi Rames i dhuroi Fuckberishes te marri te gjitha keshtjellat e pamvarura si Bashkine e Tiranes,Presidencen,Shikun,Prokurorine,te gjitha gjykatat,bankat,ambasadat,komplet insitucjonet e deri te mediat .

  ****

  Ne faqet e kesaj gazete jemi mesuar qe Lulqim UDBashen ta trajtojme si nje kelysh krimineli qe segmente antishqiptare po e shohin si k/m e ardhshem te shqiptareve.Me fjale te tjera ky eshte nje kopje shqipfoles i Damir Fazllicit
  qe eshte nje double agjent serbo-anglo-amerikan.
  Dihet qe tradhetari Lulqim UDBasha i ka te dokumentura krimet e tij qofte si 1-vrases ne 21 janar 2011
  2-tradhetar ne shitjen e detit
  3-megahajdut ne rrugen e kombit
  4-spiun ne Unmikun kosove
  5-agjent ne Hollande
  6-kelysh i sig shtetit ne Rinas
  7-trafikant votash ne votimet e tiranes
  8-kompllotist ne eleminimin e Olldashit
  9-neonazist ne heqjen e tabeles 4 shkurtit
  10-Grabites i SHQUP-it.

  ******

  Nga sa me siper nuk ka asnje hezitim per cdo shqiptar me minimum atdhe dashurie qe ta quaje Lulqim Bashen nje kelysh krimineli qe jo vetem nuk duhet trajtuar si kryetar i PeDerrve apo i Tironsave te tropojanizur por duhet te prangoset nje ore e me pare dhe jo ti lutet xhirafa jone dy metroshe nje krimineli serial killer per bisede “sy me sy” apo ..ythe per ..ythe.

  Kush e mban mend kryetrimin me qime Ed Kristo Aneta Rama (EKAR) ne vitet 90′ kur do varte komunistet ne shtyllat me te aferta ??

  Kush e mban mend kryetrimin EKAR ne ILA qe pasi Ramis Alia kishte shpallur me kohe kapitullimin e turpshem ,shiste pordhe me ca bij lapanjzesh te gjysem bllokut se po rrezonin regjimin me Xhon Lenon-in?

  Ka ardhur koha i nderuar Bedri te mos talleni me ate popull as ju,as Edi Rama,as kali i trojes Ilir Meta.as kukanet frankeshtejnet dhe gopi somes

  Ka ardhur koha qe banda hipokrite e ambasadoreve dhe dipllomatet qe merren me shqiperine ne washington,bruksel ,tirane te mos tallen me te popull ne fillim te viteve 90 me luften kunder komunizmit qe kish vdekur me kohe dhe tani me supermashtrimin e integrimit ne BE.

  Nuk ka integrim pa u burgosur Ujku gjakatar berishe dhe kelyshi Lul qe vrane barbarisht 4 protestues te pafajshem.

  Nuk i duhet kujt Nato ne Shqiperi pa u arrestuar vrasesit Bas-Berish

  Nuk i duhet kujt clirimi i Kosoves kur shqiperia eshte pushtuar nga 2 serbofilet Berishiic & Bahshic qe edhe pse “humben” ne 23 qershor jane sot shume te fuqishem me nje piktor qe vjen verdalle si pordha neper breke me ngjalen e lazlit nga mbrapa.

  E fundit:
  Perse duhet te denojme krimet e Enverit para 30-40-50-60-70 vjetesh kur kemi te fresketa superkrimet e bandes kriminale 2B dhe bandes tradhetare Ramameta?

  Nqs nuk denohen dyshja kriminale Bash-Berisha ky do jete nje ringritje e lapidarit te Profetit Enver Hoxha se krimet e tij paskan qene te nevojshme dhe te domosdoshme per ate popull pa ndjenja kombetare dhe per ata intelektuale qe dikur hanin supen duke lexuar “mesimet” e Enverit kurse sot ushqehen me supen e kockave te tij prej nje cerek shekulli si vampire,kameleona ,hijena me ne krye ate qe fitoi ne 22 mars 1992 duke shkelur mbi kafkat e 2 prillit 1991 te organizuar nga udb jugosllave dhe sherbime te tjera sekrete apo dipllomatike qe sot duhet ti kerkojne falje atij populli fisnik…Te pakten te largojne perbindeshin berishe me ato menyre qe e prune ne pushtet me puc shteti ne vitet 1991-1992

  .KY DON LUJA JO VETEM KA DESHTUAR POR NA KA LENE PAS DHE 2 KOPILA KRIMINELE

  KOPILI NR1 BURI I SHTETIT I ARVIZIUT

  KOPILI NR2 SHTATANIKUN YLLIN NE QITJE TE ARVIZIUT DEVILI DHE DEBILI LUL BASHTRAPI.

  Reply to this comment
 21. anticensurë25642654 June 4, 13:30

  “A ka dështuar Donald Lu?”
  ????????????????????????????????????????????
  kujt i plasi në ka apo ska dështuar Lu,Xu,Tu a Gu???
  përse nuk shtroni pyetjen A JEMI NJË POPULL,KOMB DËSHTAK??????
  përse nuk thoni se vetëm shqiptarë nuk duam të jemi??
  duam të jemi TURQ!
  duam të jemi EUROPIANË
  duam të jemi GREKË
  duam të jemi AMERIKANË
  duam të jemi SËRBË
  çdo gjë duam të jemi,por asnjëherë SHQIPTARË!
  flasim për dëshimin e të huajve në shqipëri sepse ne vetë e dimë që JEMI TË PA NDREQSHËM!!
  ky është dështimi ynë dhe jo i LU-së!
  NE JEMI TURPI YNË!!
  NDYRËSINË TONË E QUAJMË FAJ TË TË TJERËVE!!!
  për fat të keq tonin,ky lloj fajsimi të vetmin efekt që ka ka atë të vetmpirjes së trurit tonë të fishkur,dhe asnjë ndikim tek të hujat!!
  ata vetëm se kalojnë kohën me ne!!
  ps:asnjë ambasador nuk e lënë gjat të punojë në shqipëri!!
  kanë mbingarkim mendor!!i largojnë për të pushuar!

  Reply to this comment
 22. Loni June 4, 22:41

  Tjeter agjende ka Lu-ja,tjeter agjende ka populli shqiptar.Lu ben politiken e shtetit te tij.Ne shqiptaret duhet te clirohemi nga politikanet antikombetar,te shitur e te korruptuar.

  Reply to this comment
 23. History Of The United States November 17, 19:57

  Thank you a lot for sharing this with all folks you really
  recognise what you are speaking approximately! Bookmarked.
  Kindly additionally seek advice from my site =). We could have a link trade arrangement between us

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*