A ka pasur qytet me emrin Spinaricë?

November 8, 2014 23:31

A ka pasur qytet me emrin Spinaricë?

I nderuar lexues! Spinarica ka qenë qytet mesjetar me rëndësi në bregdetin e Adriatikut, buzë kanalit të lagunës së Nartës. Emri ruhet ende në emrin e fshatit Zvërnec të Vlorës, ku në një ishull gjendet edhe sot një kishë e stilit bizantin. Spinarica kaloi nga sundimi i Bizantit nën Venedikun, hohenshtaufët, anzhuinët dhe ishte më në fund pjesë e despotatit të Vlorës. Spinarica pati një veprimtari të gjallë tregtare veçanërisht që nga gjysma e dytë e shek.XIV. Ajo tregtonte sidomos me drithëra, kripë, hekur, sende ushqimore, drurë, mëndafsh, sende luksi. Roli i saj tregtar ra në fund të shek.XIV. Pas pushtimit osman më 1417, Spinarica nuk përmendet më si qytet.

November 8, 2014 23:31
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*