A ka pasur tradita të argjendarisë në Shqipëri?

July 16, 2014 10:58

A ka pasur tradita të argjendarisë në Shqipëri?

I nderuar lexues! Traditat e argjendarisë janë mjaft të hershme në truallin e Shqipërisë. Objektet arkeologjike prej bronzi, ari dhe argjendi, që i përkasin qytetërimit ilir e mesjetës së hershme shqiptare, tregojnë për zhvillimin e argjendarisë dhe nivelin e lartë artistik të saj. Lulëzimin më të madh e arriti në shek.XVIII deri në mesin e shek.XIX. Pas kësaj periudhe kërkesat për prodhimin e argjendarisë vijnë gjithnjë duke u pakësuar dhe mjeshtëria shkoi drejt rënies. Qendra të njohura për zhvillimin e argjendarisë qenë: Shkodra, Elbasani, Berati, Gjakova, Prizreni etj.

July 16, 2014 10:58
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?