A ka pasur vend me emrin Buzurshek?

October 18, 2014 17:16

A ka pasur vend me emrin Buzurshek?

I nderuar lexues! Buzursheku ka qenë vend në luginën e Shkumbinit ku u zhvilluan dy beteja të mëdha kundër forcave pushtuese osmane në shek.XV. E para u bë gjatë dimrit 1432-1433 midis kryengritësve shqiptarë të udhëhequr nga Gjergj Arianiti dhe forcave të komanduara nga Ali Bej Evrenozi dhe përfundoi me një fitore të shqiptarëve që bëri bujë. E dyta u bë në prill 1467 midis ushtrisë së Skënderbeut dhe forcave të mëdha ushtarake të udhëhequra nga sulltan Mehmeti II. Me emrin Buzurshek mund të lidhet emri i sotshëm i një vendi të quajtur Bushek në afërsi të Elbasanit.

October 18, 2014 17:16
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?