A ka patur Shqipëria teatër antik

October 25, 2019 20:36

A ka patur Shqipëria teatër antik

Teatri antik ishte ndërtim i hapur për shfaqje dramash e komedish.

A ka pasur Shqipëria të tillë?

Po, në Shqipëri njihen nga periudha antike teatrot e Apolonisë (shek.IV p.e.s), i Bylisit, i Nikajës, i Butrintit, i Ambrakisë etj.

Teatri Antik përbej nga shkallarja, orkestra dhe skena.

Numri i vendeve të shikuesve luhatej nga 8000 në Apoloni dhe Bylis, në 1000 në Nikajë.

Në qendër të shkallares, poshtë, ndodhej orkestra rrethore ku qëndronte kori.

Para orkestrës vijonte një platformë e ngritur ku jepej shfaqja.

Pas saj ishte skena.

Në shek.I e.r vijoi përdorimi i teatrove të trashëguara dhe u ngrit ai i Orikut për 600 spektatorë, ndërsa nga fillimi i shek.II rindërtohen skenat e teatrove të trashëguara (Apoloni, Foinike, Bylis, Butrint).

Feja kristiane në shek.IV i ndaloi shfaqjet teatrale dhe si pasojë teatrot antike u braktisën.

Në foto: Rrënojat e teatrit antik në Adrianopoli, Sofratika e sotme.

 

m.a. / dita

October 25, 2019 20:36
Komento

4 Komente

 1. butrinti October 26, 04:18

  Se pari, nuk mund te thuhet — A ka patur Shqiperia teater antik — ne ate kohe nuk ekzistonte shprehja Shqiperi por ILIRI dhe EPIR dhe te pakten teatri i Pasaronit dhe Dodones ishin me te hereshmit ne Ballkan Kane qene te ndertuar apara Teatrit te Dionisit te Athines dhe te Epidaurit Dhe me kapacitet me te madh prej tyre.

  Reply to this comment
 2. demo October 26, 23:11

  Fshiheni ate teater antik,se po e pa pellasgosi,do thote eshte grek.Nuk e di akoma qe grekofonet e Sofratikes i solli Shanishaja per te punuar tokat ne fillim te shek.XIX.

  Reply to this comment
 3. Pellazgos October 27, 01:48

  Eshte e vertete zoti demo.
  I vetmi vend ne bote qe ndeetoi Thea-tro eshte Greqia.
  Ne Thea-tro (greqisht do te thote Thea,pamje shqip,luheshin Tragjedite,Komedite,Dhramat dhe keto jane te evidentuara vetem Greqisht.
  Al-bania u krijua nga turqit Ismail Beu me company dhe Alfabetin ja krijuan te tjeret,latinet.
  Si ne Magna Grecia qe sot quhet Itali e Jugut deeeeeeeeeeri ne Aleksandri te Egyptos ku ishte Tempulli i Dijes,
  Bibliothiqi tis Aleksandrias,Epir,Ilyri, etj Theatrot ishin pjese e argetimit,edukimit,civiliZimit Helene.

  Reply to this comment
 4. demo October 27, 10:25

  Teatri i Dodones tek thesprotet Came(thiam-lumi i sotem kallama)eshte me i vjeter se te gjithe teatrot greke,,dhe Dodona sipas Herodotit nuk eshte greke.Eshte ndertuar kur greket ishin ende ne brigjet e detit te Zi.
  2500 vjet para se te vinin greket ne Mesdhe Egjyptianet e lashte ndertuan Pyramidat,zoteronin shkencat,matematiken,astronomine,letersine dheartet.
  Nuk i mohojme dijen e grekeve te lashte,sepse jane per tu falenderuar.Gjeografet greke na kane lene Kufijte e Greqise se Lashte deri pertej Gjirit te Ambrakise(Gjiri i Prevezes)Kendej Gjirit te Ambrakise rrojne Ambraket,Thesprotet,Molloset,Kaonet qe jane Epirote dhe nuk jane Greke,Madje greket nuk i pranonin ne Lojrat Olimpike te Olimpit grek.Epirotet jane parardhesit e Shqiptareve te sotem.
  Lavdi zotit Gojetari i madh Athinas Demosteni e ka lene te shkruar tek FILIPIKET,qe Maqedonasit e Lashte bashke me mbretin e tyre Filip nuk jane greke.
  Filipi fliste me perkthyes me greket.
  Keto te verteta nuk mund te fshihen,por duhet te shkruhen me germa te medha ne cdo Aeroport ,Port,Dogane,Rreth rrotullim,Pike Doganore,qe shejtan budallenjte greket e sotem ti lexojne cdo dite kur kalojne kufirin.
  I KANE LENE TE SHKRUAR GREKET E LASHTE.
  JANE DOKUMENT,.O EDI RAMA,O KULLUF ME CITJANE GREKO-TURKE
  Sa per ty o pellasgos pa grame,une nuk gezoj,qe greket e sotem jane 90% xhahila si ti,sepse siguria e idjotit ben hatane.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim