A ka përkufizim për identitetin?

July 8, 2018 18:48

A ka përkufizim për identitetin?

Në psikoanalizë, termi identitet përkufizohet si “mënyra se si një individ percepton cilësitë, karakteristikat dhe aftësitë e vetvetes; veprimet, sjelljet, mendimet dhe ndërveprimin me njerëzit e tjerë”.

Ka disa teori mbi identitetin. Sipas Eriksonit, detyra e stadit të pestë të zhvillimit në adoleshencë, është zhvillimi i identitetit.

Në trajtimet mjekësore humbja akute e ndjesisë së identitetit është humbja e sensit të vetvetes. Kjo shkakton vështirësi në funksionim dhe çorientim të njeriut.

Në literaturë një diagnozë e tillë është karakteristike për shumë çrregulime psikiatrike, të cilët sipas rastit, kërkojnë mjekime me barna ose trajtime të tjera.

n.s. / dita

 

July 8, 2018 18:48
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*