Çfarë është “sëmundja e studentëve të mjekësisë”?

January 11, 2018 02:20

Çfarë është “sëmundja e studentëve të mjekësisë”?

Ndoshta kini dëgjuar për atë që quhet  “Nosofobia”.

Sipas teorisë së psikologjisë, “nosofobia” është një lloj fobie specifike, e cila në format e saj të lehta njihet në gjuhën e mjekëve edhe si “sëmundje e studentëve të mjekësisë”.

Në mënyrë të përmbledhur, nosofobia është frikë e paarsyeshme nga sëmundjet në përgjithësi.

Zakonisht është karakteristikë në individët që merren në mënyrë të vazhdueshme me sëmundjet dhe shkaqet e tyre.

Rrënja e fjalës vjen nga greqishtja dhe do të thotë “nosos” (sëmundje) dhe “fobi” (frikë).

n.s. / dita

January 11, 2018 02:20
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*