A ka vuajtur Piro Dhima në Shqipëri? (VIDEO)

July 3, 2015 16:24

A ka vuajtur Piro Dhima në Shqipëri? (VIDEO)

Piro Dhima është mallëngjyer mbrëmjen e djeshme në një prej televizioneve greke, duke thënë se kishte frikë për fëmijët e tij sepse vendi po shkonte dhe po bëhej si Shqipëria.

Sipas Dhimës, gjatë kohës që ai ka jetuar në Himarë, ai ka vuajtur dhe nuk është trajtuar mirë, ashtu si dhe grekët që po vuajnë sot. Por a ka vuajtur me të vërtetë Piro Dhima gjatë kohës së komunizmit siç ai pretendon?

Një video e publikuar në rrjetet sociale në fakt tregon të kundërtën e asaj që pretenton Piro Dhima në ekranet greke. Gjatë kohës që ai jetonte në Shqipëri është trajtuar shumë mirë dhe në fakt edhe në mënyrë të privilegjuar.

 

https://www.youtube.com/watch?v=nzhTmP1t-nQ

July 3, 2015 16:24
Komento

28 Komente

 1. i ri July 3, 16:34

  Pse i beni jaq shume komente ketij Piros ,eshte grek apo hiqet grek nuk eshte fenomen j vecuar ,te tille jand greket ,e hane buken e permbysin kupen ,pabesine keta e kand si vlere etnike te njohur ne gjithe boten.Po qe i pa bese kuptohet qe je edhe mashtrues,,,,Nuk e ka problem fare te genjeje,…!

  Reply to this comment
  • raimond vlonjati July 3, 18:40

   E perse ja ulni vleren gazetes per te dhene nje artikull per kete krrimb te grekut ?

   Ky dihet qe genjen ne te gjitha ato qe thote per femijerine e tij ne Tirane

   Keta palacot e Bregut kishin gjysmen e Byrose njeres te tyre , dhe ishin kudo te favorizuar
   ndersa ky kelyshi i grekut Dhima, na ben te persekutuarin , me ato genjeshtrat e tij bajate

   Eshte fyerje per intelektin e prapanices te merresh me kete fytyre te urryer prej zvarraniku te peshtire grek

   Reply to this comment
   • ErMal July 4, 07:57

    Lereni kete krenarine e dhjere qe kemi dhe kapemi me deklaratat e Pirro Dhimes. Te gjithe mbi 30 vjeç kemi qene deshmitare se si falimentoi Shqiperia komuniste ne fund te viteve ’80 ku duhet te vriteshe perdite ne rradha per te blere 1 liter qumesht apo 1 buke te zeze 40-çe, apo tollonat e famshem. Nuk ka shtuar asgje nga ato qe kemi perjetuar te gjithe dhe ai asaj i friket per Greqine. Dhe shenjat atje po duken, ku kane filluar rradhet neper sportelet e bankave apo pensioneve e me vone s’i dihet se si do u veje halli.
    Ne sot kemi opoziten ne vend qe e nxin realitetin e tanishem 100 fish me teper se Pirro Dhima ate te para 30 viteve e askujt nuk i ben pershtypje. Opozita sot flet per Shqiperine sikur te ishte nje Kolumbi mafioze e miksuar me nje Somali ekstremisht te varfer, nje Rusi putiniane pa liri, me nje Afganistan te hashashizuar pa shtet.
    Nese sot ka nje strukture antishqiptare qe punon kunder interesave te vendit, ajo eshte Partia Demokratike e Shqiperise.

    Reply to this comment
 2. benardi July 3, 16:40

  hahaha ca artikulli, me nje video 1 minute po vertetohet jeta luksoze e piroo dhimes. lat nam o zeri popullit se ky laj thaj ate kostum kishte per stervitje kurse moshataret e vet ne bote trajtoheshin dhe jetonin si sportista me plot kuptimin e fjales

  Reply to this comment
  • hb July 3, 17:15

   Nje gje eshte e vertete; Piro ka qene ma mire se 99% e shqiptarve te tjere; eshte qesharake te kerkosh konditat e Gjermanise ne Shqiperi.

   Reply to this comment
   • benardi July 3, 17:44

    normal qe nuk krahasohemi me boten po mediat ne vend te meren me mesazhin meren me vete piro dhimen. po dhe nqs ai ka jetuar mire vete kjo nuk mohon faktin qe shqiptaret arriten deri tek tolloni e tek rradha vajgurit apo jo

    Reply to this comment
    • arben July 3, 18:21

     bernard,me ate vidjo 1 min qe trasmetohet aty gjete gje veten tende se un nuk e pash veten aty edhe un ish sportist i atyre viteve kam qen ,kushtet nuk ishin ashtu sic duheshin por nxori sportista te rangut boteror,prandaj piro nuk duhej te permnde femirin e kaluar ne shqiperi dhe ne Tiran dhe te klubi 17 Nentori ,nen drejtimin e peshngritit ton ter njohur Mirjan Hakani ai ariti te behej nenkampion e kampion Evrope per te rinj.

     Reply to this comment
  • Dritani July 4, 01:35

   Je duke e ngaterruar Nardi, se s’po thote njeri qe ka qene shkelqyer, po Pirro ka thene ” ne Shqiperi s’kisha buke se isha grek”. Kur ne edhe greket i mbanim me mire se shqiptaret. He xhan!

   Reply to this comment
 3. Pirro July 3, 16:41

  Video eshte nje dokumentar propogandistik i kohes se komunizmit, qe natyrisht nuk ka si te tregoje vuajtjet e familjeve shqiptare dhe izolimin e plote te shqiptareve.

  Reply to this comment
 4. beni July 3, 16:48

  Sistemi komunist e edukoj vertet si duhet,bile edhe duke bere trajtime te vecante per elemente si piro ne peshkngrotje ish tjeter diktatura,ku nuk kishte mundesin te dilte jashte si gjith bota ,jo vetem piro por te gjith shqiptare e greke bashke!
  Piro esht puro shqiptar pavarsisht se si rodhen ngjarjet e duhet ta bente veten grek per interesa si shum e shum sportiste per para e mireqenje ku standarti i shqipris ishte i varfer e shqiptaret u shiten pothuajse ne cdo vend ku vajten ne jeten sportive!
  Natyrisht integrimi ne shoqerin greke esht tjetr teme qe kushdo qe jeton e punon per nje koh te gjat ne ket vend duhet te integrohen por identitetin e tij kulturor e kombesin duhet ta ruaj kudo ne cdo cep te botes,arvanitasit e arbereshet kaluan gati me se 560 vjet dhe akoma thone qe jemi arberore e jo piro me 24 vjet?

  Reply to this comment
 5. Aldo July 3, 17:00

  Piro Dhimen une personalisht e njoh. Une kam bere gjymnazin tek qyteti i nxenesve ne Tirane, ndersa ai ka bere degen “shkolle Bujqesore” ndertesa ngjitur. Ne mesim (i thencin) nuk vinte kurre se merrej me shtange, keshtu qe realisht i bie te kete vetem 8-vjecaren ne xhep. Ka qene nje njeri me intelekt nen normalen. Nje halabak i urte me nje fjale. Nuk jam surprizuar fare kur mesova atehere qe ai u be pjese e sillogjeve debile vorioepirote. Nje kokebosh si ai s’merr vesh fare nga historia. Ku u be edhe ai deputet…..vaj medet.

  Reply to this comment
  • likos69. July 3, 18:03

   Nqs ju e njihni Piron kaq mire skishte pse te shkruanit me pseudonom ne komente . Por po ta kthej une pergjigjen ( edhe une me pseudonom ) ,Sbesoj se je me i madh se 15-20 vjec qe te mbrosh sistemin komunist te Hoxhes , se jetonim mire se ishim fanari ndricues ne Bote etj , etj se edhe buken pa le te tjerat i kishim me tollon, por nejse . Sa per spiun ashtu ishin te gjithe shqiptaret te cilet spiunonin njeri- tjetrin ne kohen e monizmit. Piro Dhima foli ne menyre supozuese per rastin e Greqise duke dashe te tregoje se Greqia po shkon drejt menyres se qeverisjes dhe jeteses qe ekzistonte ne Shqiperi para viteve 90 dhe jo ne menyre fyese per Shqiperine .

   Reply to this comment
   • Dion July 3, 18:39

    Edhe ty Likos te eshte thartuar “likoja” e mendjes me duket dhe prandaj vjell vrer per komunizmin. Komunizmi midis gabimeve te tjera beri edhe ate qe ky capacul zgjebs fillon te na shitet per grek dhe kerkon te fyej ate atdhe qe e lindi dhe rriti. Harram buka dhe uji I ketij vendi,

    Reply to this comment
    • nazim July 4, 04:01

     Kete dhe saluqin, e shume te tjere qe u mbajten me pekule nga ai sistem, dhe jane ata qe ja bene ne koke me shume se cdo tjeter.

     Reply to this comment
 6. LABI July 3, 17:36

  Piro pirdh te shfyesh I thone kesaj pune. Propaganda nuk behet vetem duke na nxjere suratin e ketij tradhetari. Edhe ne kohen Enverit ishte previligj te te merte ekrani qofte edhe ne nje miting, e Jo me te behet nje mini dokumentat per te. Ai ka qene I priviligjuar. Kur erdhi DEMOKRACIA nuk ja mbante per pune dhe u ba spiune I Greqise. Tani qe ndryshoi drejtimi I eres, Pirdhua po PJERDHE se ku do SHKOJE?????? Ku do ti shpjere femijet?????? Neper bote nuk ja vare njeri se eshte I dale boje…… Te punoje I prishet looku. Te vij ne shqiperi do ta zene shqiptaret me huuuuu. Eh eshte ne siklet mavrija….po me mire le te SHKOJE ne ndonje fshat GREK e te punoje token bashke me ata qe ka pjelle…..

  Reply to this comment
 7. . July 3, 18:54

  As per femijet e Enver Hoxhes nuk ka bere dokumentar televizioni shqiptar.Pse keshtu paska vuajtur ne Shqiperi ky Birbo?

  Reply to this comment
 8. ismeti July 3, 19:28

  te ne thuhet maxhupi nuk din qfar është nderi

  Reply to this comment
 9. Dibra A July 3, 20:10

  C’fare nostalgjie , ç’fare pikellimi qe kam kur degjoj kete muzike!
  Lavdi PPSH
  Lavdi ENVER HOXHES
  Prisni se koha do e tregoje!

  Reply to this comment
 10. SS July 3, 20:43

  Cja fut kot Dhima Ne ate koh ushqimin qe konsumonim kishte vlera Njerzit ishin te shendetshem Ndersa tashti femijet jane jashte qendre mezi e ngrene koken lart dhe ecjen nuk e bejne normal nga ngjitja e shaleve Dhe truri nuk ju punon ne regull vetem ne nje linje Linja e mbllacitjes njesoj si derrat Pa lere te menduarit gjithnje se sa sufllaqe do te bluaj kurr as makina grirese nuk i bluan kjo eshte e ardhmja e brezit te ri ku Obezet jane teme e dites dhe shqetesimi mbar ruzullit tokesor

  Reply to this comment
 11. daku July 3, 21:32

  Ik mer me gjith kte legenin, mos na e permendni shume.

  Reply to this comment
 12. meli i ollges July 3, 21:41

  piro i dhim
  heroi me flamur,
  por jo kuq e zi
  sa larg eshte per te burreria
  sa afer eshte te sahanlepiresi

  Reply to this comment
 13. 75 na bashkoj kenga popullore July 3, 22:54

  duket qe esht skuth qe ne femiri .mbaj mend 93 kur kam qen ne greqi greket u mburreshin me te por un u thosha se aj esht SHQIPTAR dhe u vinte inadi por mesa kam kuptua un origjina e tija vertet eshte SHQIPTARE

  Reply to this comment
 14. Onkezmi July 4, 03:30

  Nje njeri qe ka nje grua ne krevat dhe vete me dashnorin,kengetarin Remo,nuk eshte me karakter. dhe serioz.Prandaj nuk duhet pritur te thote gjera te mencura,Tere jeten ka ngritur hekura dhe asnjehere hekurat nuk kane sjelle mencuri.Pirro merrte nga shteti ne Shqiperi 400 leke diete ne dite,pra mbi 8 mije leke ne muaj.Sa nje rroge drejtori…,qe merremi me Pirron nuk eshte faji i tij,por i gazetes dhe toni…

  Reply to this comment
 15. asi July 4, 08:41

  Mjaft me kete Alien,,ky esht person pa flamur,,,ky me shqiptaret dhe me shqiperine e ka mbyllur kapitullin me kohe,,,, person non grata ne shqiperi,,, tradhtar qe shiten flamurin per dhrahmi,,,,

  Reply to this comment
 16. asi July 4, 08:55

  MOS HARRO PASIONIN E MJESHTRAVE SHQIPTAR QE DHAN PER PREGATITJEN TENTDE SI SPORTIST,, ME ATO KUSHTE QE ISHIN ,,TRAJNERET MJESHTRA DHANE MAX, PER TE BER TY SPORTIST DHE ME REKORDE,,, POR NE KOHEN E REKORDEVE TI NDEROVE FLAMURIN GREK,,,DHE JO FLAMURIN E/SHQIPERISE KU U RRITE DHE U STERVITE ME PASION NGA MJESHTRAT SPORTIT SHQIPTAR,, NUK JE I VETMI SPORTIST QE DOLE JASHT SHQIPERISE SI SPORTIST,,, MER SHEMBULL SHUM E SHUM TE TJERE QE JETOJNE NE TE GJITH BOTEN,, MER SHEMBULL NGA QATO,, QE NE CDO RAST NGRINTE FLAMURIN SHQIPTAR,,,POR TI JE NGA ATA PLEHRA QE SHQIPERISE NUK I KAN MUNGUAR KURRE QE NGA KOHA E SKENDERBEUT,,,,,,

  Reply to this comment
 17. Anita Zhoga July 4, 08:59

  Lereni te genjeje Pirron se nga ato qe po shet bleu ca shtepi dhe lotet e krokodilit i derdh per ca para te tjera…njeri i shitur,ai mohon nenen qe e ka lindur !

  Reply to this comment
 18. shqiptari July 4, 09:36

  si familje e rekrutur nga sherbimete sekret asfalia i aguare me dollare per te bere kete qe bene sote shane vendein ku u linde e u rite ja kete dhe ky eshte nje pler dhe mij pusete maskarenjte tradhetaret spiunate njerzite me te uryer qe gjenden vetem ne kete toke qe e ka emrin shqiperi dhe jane me shumeic ku opzita mbane rekord POSHTE ANTISHQIPTARET

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim