A kanë dezertuar 16 ushtarë nga ushtria shqiptare?

November 17, 2017 17:15

A kanë dezertuar 16 ushtarë nga ushtria shqiptare?

Dezertimi i 4 ushtarëve shqiptarë në Londër ka shkaktuar mjaft zhurmë dhe reagime të forta në median shqiptare.

Pas lajmit mbi dezertimin e 4 komandove shqiptar në Angli, fakte të reja janë zbardhur mbi ushtrinë në Shqipëri.

Gazetari Emirjon Senja ka zbardhur detaje të paditura më parë mbi punën e ushtrisë, pagën dhe dëshirën për ta braktisur atë.

Ai deklaron se nga 6000 ushtarë shqiptarë, 2600 prej tyre kanë kërkuar braktisjen e ushtrisë.

“4 raste janë vetëm në Britaninë e Madhe por nga informacione nga policia ushtarake, nga mesi i tetorit e deri më tani janë të paktën 16 raste dezertimesh ose mos paraqitje në repart.

Në dijeninë tonë, janë 2600 kërkesa për t’u larguar nga ushtria dhe përgjithësisht është arsyeja ekonomike ajo që i shtyn, por ka edhe raste familjare.

Kujtojmë që Shqipëria ka 6000 ushtarë, që do të thotë 40 përqind e tyre kërkon braktisjen e ushtrisë”- tha gazetari.

November 17, 2017 17:15
Komento

8 Komente

 1. Jim November 17, 18:32

  Qe Ju rritet rroga poliicise mire eshte por edhe ata qe punojne ne ushtri Kane nevoje per te Kane famije per te mbajtur Motivimi eshte zero Asnje nuk e do ushtrine as ata qe kane drejtuar ate sektor dhe kane qene djem oficerash si pune e Majkos qe vetem e perdori si lope per vete Ndersa te djathtet dihet qe e urrejne

  Reply to this comment
 2. MH November 17, 18:34

  Ndoshta mund te kene shume te drejte.
  Kushti i pare dhe shume i rendesishem duhet te jete paga.Te mos kete diference page ndermjet cdo ushtarit te cdo shtetit.Detyrimi dhe qellimi qe kerkohet nga disiplina e ushtarit te ushtrise se traktatit te NATO-s asht te gjiithe te barabarte perpara kerkeses disiplinore e rregullores e te qenunit ushtar i ushtrise NATO-s.
  Pavarsisht shteti nga vjen ushtari.Per punen qe kryen te paguhet i barabart si cdo ushtar i kesaj organizate.
  Per raste familjare kjo nuk perban rrisk si qeshtja e Pages.Por qe duhet te parashifet se mos qendron ndonji zgjidhje qe duhet te bahet ne mirkuptim te dy poleve.Organizates ushtarake NATO dhe Ushtarit.Me ekulibrin: Mishi te piqet dhe helli te mos digjet.

  Reply to this comment
 3. Une... ti... ne te gjithe... November 17, 20:14

  Ata nuk.jane qorra. Ata e shohin qe jane zhvatur dhe vjedhur nga te babeziturit e politikes shqiptare. E shohin qe edhe nese shqiperia pushtohet dhe zaptohet nga ndonje vend tjeter njerezit dhe familjet e tyre do te jetojne me mire dhe me me dinjitet de sa po jetojne nen ligjin e hajduteve te shtetit qe ata do te mbrojne me jete.

  Perse te luftojne? Per grate shkerdhata e politikaneve tane apo per politikanet supershkerdhata

  Reply to this comment
 4. Lolita November 17, 20:18

  Hajajajaj hajde kazan mediatik hajde.

  6000 ushtare ka shqiperia hajajajaja

  Gazetare profesioniste, besoj i ka verifikuar te gjitha

  Reply to this comment
  • Arben November 17, 21:02

   AQ KA, PERSE TI QE JE GAZETAR SERIOZ, KE

   NDONJE INFORMACION TJETER, PERVEC

   ATIJ TE MINISTRISE SE MBROJTJES????!!

   Reply to this comment
   • Lolita November 18, 07:28

    Shoki Arben zedhenes i kazanit, ushtria ka nje personel prej 8500 vetesh, ushtarak dhe civil.

    4 mije jane oficere + civile

    Meqenese je dhe ti investigativ si gazetari 8500-4000 bejne 4500. Ku dalin 6000 ushtare???

    Tani si ta marr te besuar lajmin e kazanit tend kur nje shifer e thjeshte dhe shume shpejt per tu verifikuar dhe per te dhene nje te vertete nuk behet nga kazani dhe lere pastaj qe paaftesia na ka mbytyr ne cdo profesion.

    Kete doja te thoja shoki Arben. Shpresoj qe mund te me japesh nje pergjigje profesionale.

    Pune ka po ska profesionista – kjo do mbetet si shprehje e vertete!

    Reply to this comment
 5. Arben November 17, 21:03

  JU LUMTE CUNA, MIRE JA BETE, SHIKONI JETEN

  TUAJ, SE KY VEND KA MARRE FUND.

  Reply to this comment
 6. lora November 17, 22:55

  Po ne ushtri nuk i ka marre njeri me pahir, bile kane paguar para nen dore per te shkuar atje, tani na nxirrni profka qe pjellin tere dite njerez te shtire.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*