A kishte dikur “lehoni burrash?”

February 20, 2018 02:44

A kishte dikur “lehoni burrash?”

Në traditën shqiptare ardhja në jetë e një fëmije ka qenë dhe është një ngjarje me rëndësi në jetën e familjes e të shoqërisë.

Lindjen e shoqëronin një varg ritesh e zakonesh.

Në to gjen vend sidomos dëshira për të lindur djalë, e lidhur me kushtet ekonomike-shoqërore të vetë familjes.

Për shtatzënën tregohej kujdes i veçantë, madje zakonet e lidhura me të kishin mjaft elemente me karakter magjik.

Por deri nga mesi i shek XIX është ruajtur edhe zakoni i mërkoshit (lehonia e burrave).

Ky ishte një akt simbolik i mbetur nga periudha e kalimit prej matriarkatit në patriarkat si shenjë për të afirmuar të drejtën atësore mbi fëmijën.

Që nga dita e lindjes përcaktohej një periudhë prej 40 ditësh e lehonisë (djergnia, lodhnia) gjatë së cilës burri mbyllej dhe tregonte kujdes të posaçëm për nënën e foshnjën.

n.s. / dita

February 20, 2018 02:44
Komento

1 Koment

  1. Z/K February 20, 15:45

    Keshtu ishte dikur heret.
    Ne nji rast kur burri priste ti vinin dhimat per te lehtesuar gruan e vet qe te lindte sa ma pak dhimbje.Kur komshiu po gjimonte.Ehe nuk qenkam une krijuesi i lindjes se bebit.Po gjimon komshiu.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*