A kishte dorë Ramiz Alia në rrëzimin e shtatores së Enver Hoxhës? 20 shkurti i 1991 sipas albanologes ruse që ka shkruar historinë e Shqipërisë gjatë shekullit XX

February 19, 2021 20:25

A kishte dorë Ramiz Alia në rrëzimin e shtatores së Enver Hoxhës? 20 shkurti i 1991 sipas albanologes ruse që ka shkruar historinë e Shqipërisë gjatë shekullit XX

Pikat kryesore

 • Historiania ruse, Nina Smirnova, në librin e saj “Historia e Shqipërisë Përgjatë Shekullit XX”, rrëfen vendimin për rrëzimin e bustit të Enver Hoxhës dhe kundërshtitë. Ajo thotë se ka qenë vetë Ramiz Alia, i cili ka urdhëruar rrëzimin e bustit të Enver Hoxhës në qendër të Tiranës, përballë Bankës së Shqipërisë.

Nga Arkiva

Sot është 20 shkurti, që ka hyrë në histori si dita e “rrëzimit të shtatores së Enver Hoxhës” nga sheshi në qendër të Tiranës.

Gjatë viteve kanë dalë të dhëna të shumta se rrëzimi pa viktima i komunizmit në Shqipëri ishte një teatër i dirigjuar.

Disa nga protagonistët “antikomunistë” të atyre ditëve, kanë drejtuar Shqipërinë me periudha gjatë 30 viteve të fundit dhe janë ende në politikë me akuza të rënda krimesh penale dhe ekonomike në shpinë.

Të korruptuar, të diskredituar, por të pandëshkuar.

Historiania Nina Smirnova, në librin e saj “Historia e Shqipërisë Përgjatë Shekullit XX”, rrëfen vendimin për rrëzimin e bustit të Enver Hoxhës, sipas informacioneve të saj.

Ajo thotë se ka qenë vetë Ramiz Alia, i cili ka urdhëruar rrëzimin e bustit të Enver Hoxhës në qendër të Tiranës, përballë Bankës së Shqipërisë.

Vetëm një muaj më vonë do të zhvilloheshin zgjedhjet e para pluraliste, ku nuk kishte më shumë se dy muaj kur u krijua nën kontrollin e Alisë “krahu opozitar politik”, Partia Demokratike dhe Partia Republikane.

Në rrëfimin e fakteve rreth rrëzimit të shtatores së Enver Hoxhës, historiania ruse thotë se dy partitë opozitare, nuk ishin madje dakord me vendimin e Ramiz Alisë.

“Pas kësaj Ramiz Alia nuk rrezikoi të merrte mbi vete përgjegjësinë për vendimin dhe në shkurt të vitit 1991, thirri Plenumin e KQ të PPSH­-së, i cili pasi shqyrtoi kërkesat e studentëve, i hodhi poshtë.

Ditën tjetër, si rezultat i demonstrimit spontan (apo të dirigjuar mirë nën maskën e spontanitetit), statuja e madhe e Enver Hoxhës në sheshin qendror të kryeqytetit u rrëzua me ndihmën e një kavoje çeliku të sjellë nga uzina, që mbante emrin e tij”, shkruan Smirnova në librin për historinë e Shqipërisë.

 

—–

©Copyright Gazeta DITA

Ribotohet me rastin e 20 shkurtit. Ky artikull është ekskluziv i Gazetës DITA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”. Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar DITA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016

 

February 19, 2021 20:25
Komento

50 Komente

 1. chess player September 6, 11:51

  ne nje shkrim interesant te Shaqir Vukajt te gazeta Dita per ngjarjet ne Rumani ne vitet 1988-1990 jep keto fakte interesante:

  1- egzekutimi i causheskut ishte nje lloj marreveshje e Bushit me Gorbacovin

  2- Se shebimet sekrete amerikane dhe ruse kishin bashkpunur ne kete vend kunder causheskut

  3-Spiune te infiltruar nga brenda sistemit nga sherbimet sekrete amerikane,ruse ,britanike dhe ato jugosllave kishin zbarkuar qe ne vitet 1981-1986 per te rrezuar nga brenda.ate sistem

  Vetem nga keto tre fakte,dhe cfare ka ndodhur ne shqiperi qe nga vajtja e ramiz alise ne amerike dhe deri te ardhja e rajersonit nga Beogradi me ca elezbibere nga mbrapa,tregoje se dhe ne Shqiperi ka patur nje plan te sakte per cfare ndodhi ne ate.kohe

  Pyetja eshte kjo

  Pse Shaqir Vukaj dhe pse asnje analist shqiptar nuk hap keto dosje per shqiperine..por merren me keto perrallat e Nines ?

  Reply to this comment
  • xxx February 20, 19:54

   te lumte

   Reply to this comment
   • miku February 20, 20:46

    .
    ne fakt amerika nuk duhet ta linte
    shqiperine
    ne doren e barinjreve te tropojes se elez bibereve..

    .te lopcareve te ersekes te ekrem bardhes

    apo makartisteve psiqikisht te semure si rajersonoviqi..
    Vetem per faktin se Shqiperia hodhi ne det ruset ne 1961 qe ishte sakrifice e shqiptareve qe hengren dhe bar….dhe qe ikja e ruseve nga ballkani ishte nje fitore gjigande e Natos…kaq mjafton

    Reply to this comment
  • Genti February 21, 11:11

   Ashtu si ne Rumani krahu i djathte i Causheskut ishte Iliesku qe e shkaterroi nga brenda sistemin edhe ne Shqiperi ishte Ramizi krahu i djathe i Enverit qe e shkaterroi sistemin.Te dy keta si Iliesku dhe Ramizi ishin bashkepunetore me gjenturat e interesuara dhe komplotistet e sistemit.

   Reply to this comment
 2. episodi September 6, 12:07

  Ate e di vet ramizi,por nje gje eshte e sigurt,Ramizi e la bustin te rrezohej me hir ose pahir.,dmth nuk u perpoq qe te mos rrezohej.

  Reply to this comment
 3. Lymi September 6, 13:04

  Ruset dhe serbet i dine mire keto gjera se kurdisen vete

  Reply to this comment
  • Spinoza February 21, 12:55

   Sistemi ra mbas vendimit te liderve qe shpetuan boten dy njerezit me te medhenj te shekullit te kaluar Regan-Gorbacov u rrezuan shumica e diktaturave ne lindje e perendim qe nga Rumania e deri ne Kongon e Mabutos

   Reply to this comment
 4. Sallakja September 6, 14:37

  Rrezimi i bustit te Enver Hoxhes, nuk ka asnje lloje
  rendesie politike apo historike. Jane detaje qe nuk duhen
  marre kurre ne konsiderate.
  Pra, qe te kuptohemi, rrezimi i bustit,nuk ka lidhje me
  Kapitullimin e komunizmit.

  Reply to this comment
  • mirel February 21, 05:19

   Po, por thelbi nuk eshte kaq i thjesht o Sallake.
   Me rrezimin e bustit nuk u rrezua komunizmi, por shteti.
   Filloi shkaterrimi dhe prishja e cdo vlere fizike e materiale qe kishte shteti.
   Qe nga fabrikat, uzinat, tokat, gjithcka. U vodhen, u grabiten, u pronesuan, u dogjen, u prishen, u shqyen e kafshuan me dhembe nga hordhite barvare, pasoja keto qe po i vuajme tani me mentalitetin e PPPse.
   Atehere pushteti dhe prona u morr rrugeve, si fitore kunder komunizmit dmth..ndersa tani cdo gje merret nga godina e qeverise. Jane te njejtet protagoniste.
   Me dy flamure. NJe blu e nje mavi

   Reply to this comment
   • Niko February 20, 15:59

    + si gjithmone i perpikte Mirel

    Po do (busti) ngrihet nje dite, edhe me I larte sec ishte si simbol i vertete i shtetit te pare shqiptar

    Reply to this comment
   • 20022021 February 20, 16:44

    Nuk ka asnje dyshim se shkaterrimi i shqiprise ishte i dirigjume prej fqinjeve si serbija greqija maqedonia e te ndimuar prej ruseve e amerikaneve qe shqipria te shkaterrohej komplet se po te ecte shqipria ne rruge normale me ate pasuri qe kishte (fabrika pasuri nentoksore me bollek me klime e kushte per turizem ma te mire se kroacia e greqija me hekurudha me 130 miliarde dollare armatim me rezerva nafte ma te medhaja ne ballkan me nje bujqesi qe çdo gje u prodhonte) me te gjitha keto shqipria do te ishte deri ne vitet 2000 antare e unionit europian e ne shtetet qe thashe ma lart do te ishin te pakten 5 milion shqiptare qe do te kerkonin te ju bashkoheshin shqiprise e cila do te ishte katasrofe per ato shtete keshtu ata gjeten njerezit e vet si sala me shoke i paguan mire sa e bene shqiprine qe deri ne 2050 mos ta marri veten.

    Reply to this comment
 5. Dardhari September 6, 17:08

  Edhe kjo na mbeti te mesojme nga nje ruse se SI u rezua busti i halese nga halete e mbetur

  Reply to this comment
 6. Rami September 6, 17:22

  Bustin e rrexoj Ilir Enver Hoxha shikoni videon qe tregon qarte https://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  Reply to this comment
 7. Artan September 6, 23:21

  U deshen 25 vjet qe te kuptonte gjithe populli farsen e “rrezimit te komunizmit shqiptar”

  Reply to this comment
 8. atanas nikitin February 19, 14:31

  jane ca shkrime te nje funksionari te cia,te marra nga r.alia na vitin 1989.eshte perkthyer me grup te ngushte njerezish,mes tyre edhe personi nga i cili e kam degjuar kete histori.ne kete lir,shkrim apo broshure jepej gjithe skenari,ingjarjeve qe do t vinin me pas.sipas ketij personishkrimi fillonteme pyetjen ,se kundu te fillontepermbysja ,ne shqiperi apo ne rumani.dhe pas nje analizejpte pergjigjen,ne rumani.atje parashikoheshin te gjitha veprimet,akuzat,bile edhe vjedhja e floririt,frustimi i vrasjeve si ato te timishoares dhe te sheshit skenderbej,etj.kete material e ka patur ne dore R.Alia.Si agjent jugosllav dhe i kgb,ai ka marre platformen e perbashket ,te koordinuar te veprimeve qe do te kryheshin.kush kujton se pas vdekjes se e. hoxhes,emri i tij mbiu kudo,pioneret e enverit,yjet e enverit dita e enverit universiteti i enverit,porti enver hoxha rruga enver ,etj,etjE vetmja merite e ramiz alise eshte qe nuk derdhi gjak .per te tjerat verini emrin vete

  Reply to this comment
 9. Ate thuaj ... February 20, 19:26

  Po ai kafsha me Matrapik ne dore

  qe si ato Hienat qe i hidhen lart dickaje te vdekur ,
  po i ha koqen e syrit Bustit ?

  kta kafshe te egra sot jane mesiguri Politikane Miljonera

  hahahahahaa ju dhjefsha 20 shkurtin e shpellareve

  primitive

  Reply to this comment
 10. Enveri=Jezusi + Zeusi i shqipove February 20, 19:35

  permendorja e enverit u ngrit ” i rrezuar “nga RAMIZI ne tetor 1988 kur u inagurua……
  .

  .shenjterimi i Enverit ishte pikerisht 20 shkurti 1991 per merite te armiqve te tij..
  .
  deri nga 1997 komentshkruesi e ka bere cope cope Enverin…dhe ka ardhur koha te themi na fal

  a nuk ndodhi keshtu me krishtin dhe gjergj kastriotin ?

  Reply to this comment
 11. Dori February 20, 19:37

  Ramiz Alia ia beri mire Enver Hoxhes,
  sepse iu merzit tutela e Nexhmijes…

  Reply to this comment
  • rixhaja February 20, 19:45

   Dori !!

   xhordano brunen e dogjen ne turren e druve prifterinjte se tha nje te vertete te madhe

   u deshen 500 vjet qe kisha katolike te kerkoje falje..ne kete prizem eshte heret te flasim per enverin..pa ngordhur envereofagosit si puna jota

   Ta dinin shqiptaret ( e kam fjalen per popullin) nuk besoj se do vinin ambasadoret si agersore propogande dhe zogista-ballista-terrorista te shqyenin kete vend me keq se serbi te na kishte pushtuar….kjo eshte vazhdim i nje krimi i bere ne 1991 me teorine e dekomunistifikimit qe donte te bente Rajersoni qe ne fakt u kthye ne nazistifikim…

   e rrezuam statujen e Enverit atehere ( se sa ishte gjalle i rruajten trapin) por ne asnje menyre nuk duheshin glorifikuar zogistet-ballistet isha bashkpuntore te fashizmit qe erdhen si CLIRIMTARE ne 1991 gjoja hodhen nje kamunizem te vdekur dhurate prej ramiz alise dhe e ligesise te elezbiberajt i mergates qyqeve..
   .
   Jane pikersisht keto zombie
   jo vetem qe e reabilituan Enverin por e kane shenjteruar

   %%%%%%%%%%%

   O Enver te kam rixha
   Ngrehu neser me sabah
   Behu dhe nje here i ri
   Ne dac hajde si sozi

   Mer komanden ne kete vende
   Se te prete populli tente
   Qe ti vesh gjerat ne vende
   Se Shqiparine e shqyen qente

   Jan ngjallur krimbat e tokes
   Cep me cep i bien botes
   Me genjeshtra e mashtrime
   Letra fallco e ngjyrime

   I fshine emrin Shqiperise
   Mohojne bijte e Lavdise
   Mohojne gjakun per ket vende
   Kane fshire edhe mundin tende!

   Jan ngritur ne piedestale
   Kriminele “intelektuale”
   Ane e kende bejne morale
   Per te vdekur e per te gjalle

   Madje ketu ne forume
   Bejne komente shume spiune
   Mbajne nofken “intelektuale”
   Por ne fakt jan avdalle

   Jan avdalle te “Lilidhonit”
   Pjelle e djallit dhe e klonit
   Qe vertiten pas baronit
   Jan ushtare te Salihonit

   Ne cdo zyre e ne cdo frone
   Krimineli ka timone
   Basarduan historine
   E shkateruan gjithe Shqiperine

   Neper rruge e neper sheshe
   Ne bregdet e ne biznese
   Ane e mbane kudo te veshe
   Vec te huaj do te gjeshe…..

   Nuk ka me as industri
   As bujqesi e blegtori
   Madje dhe Naimin vete
   Nuk e njef me ky milete….

   E mos fol per Skenderbene
   Qe shume vjete mbrojti Atdhene
   E kan nxjere mor, ne pazare
   Por ne kembe, e jo mbi kale…

   S’ka me sheshe SKENDERSBE
   Vec nje male, plote gurre e pleh
   Qe kane zbrituar nga malesia
   Te mohoje sheshin e tija….

   Dhe nje djale paska i drojtur…
   Ti Enver nuk e ke njojtur?
   Vec nje gje me vjene cudi!
   Per fytyre, eshte kopje Ti!!!

   Per mendje e burreri
   Eshte naive, eshte cilimi
   Sala leve e punesoi
   Qe mire halet t’ja pastroi

   Ky debil pak kohe me pare
   Nxori detin ne pazare
   Dhe ja fali more Greqise
   Kapitalet e Shqiperise…

   Ky agjente e ky spiune
   Drenicare thot, jam une…
   Eshte hajdute i licensuar
   Rrugen e Kombit ka pervetesuar

   Te mos flasim per Gjykata
   Kemi hedhur vertete hapa
   Ne plepishte “master” muarr
   Ne kupole te emeruar…

   Dhe “cekani i drejtesise”
   I bje kokes se vegjelise
   Mjeri popull ku te veje
   Te derjten ku do ta gjeje?

   Me arme e demagogji
   Shkateruan brezin e ri
   Neper rruge te droguar
   Pa familje, te shkateruar…

   O Enver u shua bota
   Ti e bere mor si lopa
   Shume punove per Shqiperi…
   Po c’le pas more derezi?

   Ca spiune e kriminele
   Shume hajdute e dembele
   Nje Nano e nje Sali
   Qe e shiten kete Shqiperi

   Qe shiten Jo vec lavdine
   Jo vec vlerat e historine
   Po nenshtruan vegjeline
   E skllaveruan per hordhine

   Skllaverine ne vendin tend
   Se pertypin dot as qente
   A ka burra ne ket toke
   Qe ti dalin vendit zot?

   O Enver te kam rixha
   Hajde neser me sabah
   Se te prete mor populli tend
   Flamuj Shqipesh ne Kuvend!

   Reply to this comment
   • Nje qytetar neutral February 20, 01:31

    O rixha (hajde ma ha) nuk ka nevoje te presim 500 vjet qe te dale e verteta e Enverit. E verteta e Enverit dihet nga ne qe jemi gjalle akoma, e verteta e Enverit eshte talloni, burgjet, varferia, mungesa e lirise se fjales, i gjithe shkerdhatlleku i nje diktature, gjoja demokracie popullore. Keshtuqe pak me avash kur krahason te verteten universale te nje prej gjenive te njerezimit Xhordano Brunos, me palavine e nje beu bastard nga Ballkani qe e mbylli popullin e Shqiperise ne nje burg rrethuar me tela me gjemba per interesin e pushtetit te vet. E, nuk te vjen per te vjelle me keto bejtet lavdiplota per lavdine e lavdishme te nje bastardi qe historia tashme e ka hedhur ne koshin e plehrave dhe populli i vet i ka bere shurren siper? Mjaft çate derrasa ju fosilet e kriminelit me te madh qe ka lindur ndonjehere ne dheun e Kastriotit,

    Reply to this comment
 12. Gzim Kulufi February 20, 19:44

  Te ketilla lajme te perseritura dhjetra here kane tashme vetem efektin e venies ne gjume te lexuesit.

  Reply to this comment
 13. Genardi February 20, 19:53

  Ramizi pati dore, jo ne rrezimin e shtatores as ne greven e urise se studenteve. Por ai diti ta perdore revolten popullore ne favor te tij, duke e shuar zemerimin e masave me lejimin e te ashtuquajturit pluralizem. Kastes se vjeter po i rreshkiste toka nen kembe me ndryshimet qe po ndodhnin ne kampin lindor, Duke pare situaten e tensionuar Ramizi futi ne veprim levat e tij te tipit Berisha me shoke. Kjo do te shmangte dhe gjygjesine pooullore ndaj shokeve te Bllokut.
  Turmat ishin te papara kur shoqeruan statujen e bronxte te Hoxhes. A kishin ardhur turmat me autobuze nga rrethet per kete ngjarje? Pa dyshim qe jo. Kishte dale lume ate dite e gjithe Tirana.
  Pastaj ne ditet ne vijim entuziazmi filloi te venitej kur shqiptaret pane,ne tribuna ca te perkedhelur te regjimit te meparshem, qe me niota euforie po festonin ne podiumet e mitingjeve fitoren ndaj regjimit qe aq shume i kishte perkedhelur.

  Reply to this comment
  • Cross and Crescent Moon February 20, 20:08

   Mendoj se sot Shqiperia eshte ne piken me te ulet dhe me poshtruese ne historine e saj.

   .
   Nqs Tramp dhe Merkel do me lejonte te rregulloja situaten ne Shqiperi te paret qe do vija ne banken e te akuzuarve do ishin:

   1-Werner Daum…… ambasdori i pare gjerman

   2 -Edwin Rajeson…ambasdori i pare amerikan.
   .
   Me cfare kam lexuar deri tani keta dy personat me siper kane qene 1 % dipllomate dhe 99% njerez te sherbimeve inteligjente..
   .
   Ky gjermani ka shkruar nje liber me titull “Albania between Cross and Crescent Moon” (shqiperia midis kryqit dhe gjysem henes) dhe ne disa intervista ku tregohet se puna e tij ne Shqiperi ishte pak dipllomaci dhe shume agjenture.

   Normalisht ketij personi pasi ti jepet nje dekorate e vogel qe “shpetoi” 3 mije veta duhet te merret i pandehur se shkeli ligjet e shtetit shqiptar dhe atij gjerman..dhe perendimi duhet te pergjigjet per vrasjen e shtetit shqiptare te 3 miljon vetave
   .
   Me nje fjale keto tullumbace te Krisafit jane si te themi dasem ne varreza…
   .
   Te shembje komunizmin ne 1991 kur ai kishte vdekur ishte antishqiptare..
   .
   Por te festosh sot keto pervjetore kur ai vend ka vdekur klinikisht eshte kanibalizem…

   .

   Reply to this comment
 14. Shqiptari February 20, 20:15

  RAMA (Alia) ishte i ngjitur ne kurriz me Nexhmijen dhe te ajo statuja Enverit keta siameze shikonin ate qe e pelqenin te quanin Vazhdimesia.

  Reply to this comment
 15. Petrol February 20, 22:51

  Sa here qe te permendni ”miresite” e diktatorit, kujtoni urdherin per arrestimin e Kadri Hazbiut ne sallen e KQ dhe ”levdatat” per besnikun e tij : ”Nuk e dinim ne se cfare m.m. qe Beqir Balluku!” Po te doni kujtoni edhe listen e torturave me pyetjet qe duhej t’i beheshin ne hetuesi gruas se kryeministrit te vrare! Kur me kujtohen keto krime, si torturoheshin njerezit per te pohuar trillimet e te cmendurit dhe burgoseshin me kuc e mac miq e farefis, rrumpalla e sotme pseudodemokratike them se kaperdihet.

  Reply to this comment
 16. miku February 21, 15:44

  Per komentuesin “genti”
  i nderuar shakaxhi
  Causheskun e eleminoi politika e tij qe braktisi Perendimin..dhe sfidoi Gorbacovin
  Ne vitet 70-80 Caushi pritej si HERO ne washington-londer-paris
  .
  biles arriti te merrte nga perendimi nje hua miljardeshe me dy shifra..qe e shleu duke i thare zorret atij populli ne 1988
  .
  refuzoi te merrte perseri hua me te futme nga perendimi dhe u lidh me Iranin ku mori nje hua te madhe pa interesa..
  ky ishte shkaku qe e hengri Caushi..dhe per inerci e hengri dhe Shqiperia

  titulli me i sakte do ishte

  A KISHTE GISHT MALTA 1989 BUSH -GORBACOV NE SHQIPERI..?

  PO E MADHE
  ..

  Reply to this comment
 17. Ilir February 21, 18:13

  Ura e Bunes
  Akoma me perrallen e tanishme të Berishes se e rrezoi populli Monumentin? Po ne Kucove kush e rrezoi Stalinin! Pse me beni të shkruaj ato qe pjerdhanake ne tru per kete ceshtje, bejne sikur nuk i dine?
  Saliu dhe Azemi sipas ketij të fundit, nje natë me pare ishin tek Alia, ku ishin të thirrur…Azemi ka deklaruar ne rreth të ngushte ku kam qënë prezent se:”Kallami i gjatë i Ramizit, me ka cu pa e dijte mirë ky po shkojsha dhe vetem pranë Shtepise se Alise ma ka tregu qe na kerkonte ndihme Alia!As ai nuk dinte gje per ndihmen!
  Kena shku dhe jena taku dhe Ramizi ka thanun se partia i hoqi bustet e Stalinit(ishte hequr ai i madhi ne Kucove me makine) por nuk na besojne dhe duhet me gjet zgjidhje dhe per monumentin e Enverit, Si mendon ti,Sali, iu drejtua. Kallami i gjatë nuk foli por kuptova se nuk ishte dakort. Fola unë”E heqim Shoku( skisha si me i thane ndrysh)Ramiz po si me e hek
  E di partia! Bejme nje proteste të madhe! Masat i kena ne, ju njerzit! Une thash e heqim qe neser, kjo është e verteta dhe Ramizi foli me Xhelil Gjonin! I dha porosi per neser nga mesdita! Une i thash se duheshin hjek bullonat, dadot se nuk mujtet me ra! I marrim ne masat tha Ramizi dhe ketu Kallami i gjatë ka nderhy duke thane se ” si do e presin komunistet ne Baze?Ramizi i rrahu krahet dhe tha duhet ta bejme…” Kena hik.
  Kam Taku Arben Imamin dhe ja thash se duhet të bajme neser proteste ne sheshin Skenderbej! Vet pastaj shteti i Ramizit mori masat!
  Dhe dihet tani me fakte, u hoqen naten bulonat, dadot nga sigurimi i shtetit! U njoftuan kameramanet të shkonin pas ores 8 ne sheshin Skenderbej dhe ai qe ka filmuar renien është Petrit Oneri nga skrapari qe ka treguar dhe si e urdheruan të hipte ne taracen e Pallatit të Kultures, nga kemi dhe regjistrimin! Dhe nje regjisor i shquar ka treguar të verteten dhe Pyetini serish per vertetesi!… Nje helikopter vezhgonte e filmonte nga lartë pa ardhur protestuesit! Luan Pobrati ka takuar Raimonda Bulkun dhe ka ndodhur ajo qe ndodhi, ajo beri thirrje! Është gjallë!… Pyetini të dy!… Ka dhe të tjera dhe vertet Berisha nuk ishte dakord dhe ndaj nuk ka ardhur fare!
  Sa të mjerë beheni duke u marrë me ramizizmin qe zyren e kish ne Beograd!… E verteta është me e shenjtë se perrallat! Les Valesa dhe Merkel kane pranuar se gjithshka e beri sherbimi i fshehte pasi Kriza po rendohej dhe perëndimi duhej pushtuar paqesisht! Andreoti ka thene se sherbimet lindore na prune anijet ne dere mbushur me emigrante!… Ta dinim me pare nuk do i lejonim të afroheshin brigjeve tona!
  Ju besoni perralla dhe merreni me të vdekurit!
  E vdekur është edhe PD dhe Ramizi i PD dhe djali i Enverit,si thone,Basha! Shikoni krizen sot o njerz!…
  Ky eshte komenti i Ura e Bunes. Mendoj se ka shkruar te verteta. Por e verteta me e madhe eshte fakti qe Ramizi, megjithese nxorri ne Fletore Zyrtare ligje per ruajtjen e Monumentve dhe Permendoreve, e shume te tjera ligje , duket i nxorri per te reaguar dhe kundervepruar ndaj tyre. Veproi njesoj sic edhe me Pleniumet e KQ te PPSh-se, qe sapo fillonin te programoheshin per Org. Baze, ia befte Pleniumi tjeter, e keshtu deri ne Kongresin e shkaterrimit te PPSh-se.
  Tradhetia, dhelperia, dhe ligesia e Ramiz Alise ndaj Enver Hoxhes, PPSh-se, dhe shumices se shqiptareve eshte e dukeshme. Realiteti i zhvillimit te ngjarrjeve, qe pas vdekjes se udheheqsit Enver Hoxha e deri me sot, eshte treguesi i kesaj te vertete, te Rolit udheheqes te Tij ne kete permbysje, te madhe dhe fatale per fatet e shumices se shqiptareve, te hemoragjise pa ndalese qe ka perfshire Shqiperine, duke filluar qe me 2 Korrikun e 90-es, organizuar qellimshem kur ne krye te Partise dhe te Shtetit ishte vete Ramiz Alia, por qe vazhdon ndjeshem edhe sot, ne Sistemin qe Ai strukturoi dhe e la peshqesh .

  Reply to this comment
  • OK February 21, 20:06

   Ilir ,habitem me ju shqiptaret dhe me keto urat e bunes (sumes) sepse dhe nje adoleshent i kohes Enverit e kupton cfare ka ndodhur pas 1992…
   .
   Perendimi me SHBA ne krye……ose kane gabuar rende me Shqiperine ose ka qene plani i tyre ta heqin shqiperine nga harta e shteteve normale..le te zgjedhin cilen te duan
   .

   Cfare ndodhi ne 1989-1991 mendoj se e keni gabim.Ramiz Alia kurre nuk ka qene burre shteti si Enver HOXHA,mehmet shehu,hysni kapo,beqir balluku etj por ka vegjetuar ne hije te tyre.Nuk shoh ndonje “agjenture” ne llojin e tij por nje mungese kapaciteti pe rte menaxhuar situatat teper te veshtira..Shqiperia ishte ne udhe kryq qe kur ndodhi SHEMBJA E MURIT BERLINIT…

   Do kapitullonte apo do bente “deal” me perendimoret ?!
   Ramiz Alia as nuk shpalli kapitullim ,as nuk rezistoi dhe as beri “deal” si xhentelmen me perendimoret (kuptohet me amerikanet).
   Ketu eshte thelbi problemit.
   Ne nje kohe qe Ramiz Alia pranoi nje pakete te madhe reformash (pa lindur akoma PD)
   1-lirine e shprehjes
   2-lirine e fese
   3-lirine e tubimit
   4-lirine e shtypit
   5-heqjen e ligtit te agjit-proppit
   6-pranimi I ekonomise tregut
   7-lidhjet dipllomatike USA-USSR-GB
   8-lirimi I te perdjekurve politike
   9-njohja e prones private
   10-lejimi I vizitave jashte shtetit
   11 lejimi I pluralizmit
   12 heqja e PPSH si rol udheheqes…etj
   Tregoi se Ramiz Alia teorikisht dhe praktikisht ju bind perendimit…POR ai ishte ky I fundit I ndershem ne rolit e tij ne Shqiperi ?????
   Ajo qe na ndan eshte si me poshte vijon:
   Supozojme qe Ramiz Alia ishte qen bir qeni…po marr versionin tuaj…
   PO AI HAJDUTI NUK KISHTE ASNJE FAJ…????
   Ku e kam fjalen ??
   Ne 1990-1991 donte apo jo Ramiz Alia ai lloj sistemi qe ishte imponuar nga Roosvelti-Curcilli-Stalin ne 1943-1944 kishte rene.
   Pee nje mendje te kthjellet ne ate kohe pra ne 1991 situta kerkonte kete rend dite (ki vemendje)
   a-PAJTIM KOMBETAR
   b-PLAN MARSHALL
   c-AUTOKRITIKE & FALJE NGA SISTEMI QE LAME PAS.

   Po cfare ndodhi realisht ?
   Ne periudhen 1989-1991 nuk ngeli ish kolaboracjonist,ish zogist,ish nazist,ish fashist,ish diversant ish ballist,serbofile,grekofile,rusofile,islamike ,antienverist,antikomunist etj pa ardhur ne shqiperi ne kryqzaten me te peshtirosur te historise njerzmit…ajo e dekomunistifikimit qe u gatua ne guzhinen e beogradit dhe te zbatuar teorikisht nga dyshja antishqiptare Rajeson-Elezbiberaj dhe e zbatuar nga dyshja kriminale Berish-hajdari.
   Trekendeshi I Bermudes :2 prilli 1991-prishja e qeverise stabilitetit 4 dhjetor 1991 dhe marrja pjese e amb. Rajerson ne menyre te FELLIQUR ne votimet e 1992 nuk kane nevoje per koment por vetem dy fjale :INVAZION DIPLLOMATIK CUDITERISHT I ardhur nga beogradi kur Amerika dhe isah jugosllavia ishin partnere teper te fuqishem..dhe ky ishte nje mallkim per shqiperine..Berisha nje hybrid paranojak I tyre.
   Kjo paranoje vazhdon dhe sot…Berisha,Azem Ha jkari –lul bahici,Rajersoni dhe Elez Biberaj nuk ehodhen ate fare komunizmi (qe vetem komunizem nuk ishte) ne Shqiperi por vetem realizuan disa pika te NACERTANIES SERBE.
   .shkaterrimin e shqiperise
   ,daljen e serbise ne adriatik
   ,islamizimin e vendit
   dhe
   dorzimin e saj pa kushte nderkomdetareve
   (si Rama sot).

   Reply to this comment
 18. Lili February 19, 21:32

  Kete histori vetem sali berisha qe ate dite shetiste ne veture te Sigurimit, mundet me na e konfirmuar!

  Reply to this comment
 19. demo February 19, 21:44

  Ramiz Alia ishte jo vetem c`montuesi i bustit te Enverit,por edhe cmontuesi i REGJIMIT TE TERRORIT ENVERIST.
  Keta Rrapsodet Folklorike te Tropojes,Sali Berisha dhe Azem Hajdari jane si qente e fshatit qe lehin rreth kufomes se ujkut te vrare,,kush t`ja ngule dhembet kufomes.
  Ramiz Alia veproi drejt,si me bustin e Stalinit,si me Enverin duke cfryre valvulen e protestes popullore qe mund te perfundonte ne Lufte Civile.
  Ramiz Alia shmangu Gjakderdhjen.
  Ate qe Sali Berisha e krijoi nga hici me kafsherine e tij prej maloku ne 97.
  Respekt per kete Njeri qytetar,qe mbarti mbi vete Pergjegjesite e tjeterkujt dhe kurre nuk kerkoi Merita.

  Reply to this comment
 20. Ushtare ne Xhenjo February 19, 22:02

  @@OK..isha Ushtare ne Peshkopi me 1989-ten…nje Shoke i imi, qe vinte nga nje Familje me “Biografi” te keq..duke pire nje Gote me THote:Ramiz Alise i jane vene KUshte kur shkoj ne Amerike,ose Hape Demokracine, dhe nenshkruaj ose nuk del Gjalle qe kendej…???Sa e Vertet eshte??Dhe ishte per Kohen??Shoku ime edhe ai Ushtare Xhenjo..kishte njerez te Arratisur ne Perendim akoma edhe ne USA..dhe dicka Dinte nga te Afermit e tije….lol

  Reply to this comment
  • Nje qytetar neutral February 20, 01:39

   O UShtar, paske mbetur ushtar nga mente, po pse ore Amerika do te ndynte doren me katunarin Ramiz Alia. A thua se nuk kishte 1 miljon rruge te tjera per te arritur qellimet e veta? Po sa shpejt harroni qe me Amerike, pa Amerike durimi ne Shqiperi kishte arritur piken e fundit. Kush i leshoi turmat drejt kufive e neper vaporet drekt Italise, Rajersoni? Njerezit nuk kishin as sapun per t’u lare, apo e harruat buken me pataten qe ishte edhe buke edhe gjelle. Ato te afermit e atij shokut tend me biografi te uqe punonin ne Departamentin e Shtetit te SHBA qe i dini gjithe keto mysybete qe tregon ti, apo shpif, shpif se dicka mbetet.

   Reply to this comment
 21. shane February 19, 22:42

  si gjithmone duhet ti besohet nje bolshevikeje historia e shqiperise!!!!!
  Imagjinoni se cfare mund te shkruhet kur ata qe moren pjese ne ate demonstrate te mos jetojne me. me siguri do thone se bustin e hodhi Nexhmija se nuk donte te perplasej populli me policine.

  Reply to this comment
 22. sapa February 20, 05:30

  Na doli edhe Ramizi disident!Hajde prit ndryshime politike ne favor te vet nga ky popull!

  Reply to this comment
 23. fteri February 20, 09:23

  I nderuar lexues ,
  Shqiperia dhe popullit shqiptare nuk mundet te jete kurre e plote dhe aspak e drejte nese nuk demosrton ne faqet e saje emrin e legjendarit Enver Hoxha ,njeriut qe beri HISTORI per nje gjysem shekulli me pune dhe vepra konkrete te mbështetura nga 90% e popullit dhe të njohura edhe nderkombetarisht.

  Shqiperia nuk mundet te prezantohet ne asnje aktivitet historik e studimore ne sy te botes e plote dhe bindese pa pasqyruar epoken e pesedhjete vjecarit te dyte te shekulli kaluar (XX) e cila eshte edhe epoka me e lavdishme jo vetem per Shqiperine por edhe per vete kontinentin e vjeter europian dhe me gjere, duke patur para syshe kapitullimin e fashizmit dhe triumfin e kontributin e shqiprisë gjatë luftes dyte boterore .

  Ne kete konteks Shqiperia edhe pse nje vend I vogel ne rrajonin ku shtirhet prej mot motesh e shekujsh ka dhene kontributin e saje shume te cmuar brenda dhe jashte kufive te saj ne luften e dyte boterore cka e ka detyruar Europen ta njohin dhe ta respektoje maksimalisht Shqiperine dhe popollin shqipetar per trimerine gjakun dhe sakrificen e dhene ne luften e dyte botrore nënë udhheqjen e komandantit Enver Hoxha.

  Dhe detyrimisht vendin e pare dhe medaljen e nderit e mbane ish komandanti dhe udheheqesi I luftes general Enver Hoxha si dhe ushtria nacional clirimtare dhe Partia Komuniste e Shqiperise si udheheqesja dhe organizatorja e vetme ne kete beteje aq te lavdishme.

  Mirpo sot po mbushen afro tre dekada qe klasa politike ne Shqiperi jo vetem e ka mohuar luften nacional clirimtare duke e injorizuar dhe etiketuar si nje lufte te brendeshme mes klanesh per pushtet duke akuzuar direct Enver Hoxhen dhe Partine komuniste si nje bande kriminelash qe sipas pseudo historianeve dhe psedo politikaneve te tipit neoballistë e neofashist na pasken inskenuar luften civile duke eleminuar pa gjyq gjoja kundershteret politik te tipit Mitat Frashri dhe organizates demek rivale te ballit kombetar.

  Pra kjo klase e degjeneruar e neveritëshme politike ka marre guximin te Rrëzoi monumentin e Enver Hoxhës ,të burrit më të madhë të kombit ,ti hapë rrugën e vjedhjes e shkatrrimit shqiprisë që me 20 shkurt 1991 të mohoje luften nacaional clirimtare si dhe te turbelloje dhe te helmoje gjakun e derdhur te bijeve dhe bijave te popullit shqiptar duke tentuar te permbysin dhe te mbulojne me balten e tyre te turpit gjthe sakrificat luften dhe punen gjysem shekullore te popullit shqiptar vetem e vetem per te mohuar ekzistencen e komandatit dhe udheheqesit legjendar te Shqiperise shokut Enver Hoxha.

  Klasa e sotme politike ne Shqiperi eshte pa pike dyshimi nje klase antikombëtare duke ndrruar dhe datën e çlirimit nga 29 në 28 nëntor 1944 ,politikan te pa skrupollt si Sali Berisha te pa kurre fare moreli as erzi dhe as besimi.

  Kjo klase politike jo vetem qe nuk eshte perfajsuese e interesave te popollit dhe kombit tone por dyshoj se kjo klase politike eshte nje sherbetore ekstemiste e klikave te politikes shovinizmit ringjallur grek e serb dhe milintalizmit cetnik sllavo rus.

  Perndryshe nuk ka asnje arsye tjeter rindezja e luftes politike Brenda familjes tone te madhe dhe Brenda teritorit Shqiperise vazhdon e egër..

  A nuk konsiderohet lufte e ftohte sot braktisja ne grup e ligjevenesve shqiptare të opozitës rrugës duke rrethuar institucionet me te rendesishme te vendit nga nje grup militantesh qe meseshumti ngjajne ne nje grup rekrutesh te nxitur dhe te mirepaguar nga klika anti shqiptare dhe anti kombetare?

  Sado te perpiqen, sado qe dota mundojne stermundojne popullin e tyre keto pseudopolitikanet e sotem te imporetuar dhe te instaluar nga padronet e nendheshem jashte kufijeve te Shqiperise per ta zhbere Shqiperine dhe historine e saj te lavdishme,

  kurre nuk do te ja arrine qellimit tyre famekeq per te njollosur dhe zbehur luften pesedhjete vjecare dhe arritjet e saje nen udheheqjen e Partise Komuniste te Shqiperise dhe komandantit legjendar shokut Enver Hoxha.Historia nuk shkruhet sipas dëshirave të askujtë por sipas veprave legjendare që ka lënë.

  Perkundrazi ky tajfun dote rrenoje nga themelet kalane prej letre te improvizuar nga oligardet dhe huliganet e sotem qe dale ngadale ne mos me heret se vone doti hane koken njeri tjetrit dhe ne te drejteen e vet dhe me ndihnen e Zotit populli shqipetar dota rigjeje rrugen e vet pre tu orjentuar drejt se ardhmes gjithmone duke u mbajtur dhe mbeshtetur fuqishem moralisht tek rrenjet dhe historia tij shekullore.

  Koha do te ja faturoi kriminelve ,krimin , tradhtinë ,anarkinë dhe fainë liliputve kokebosh dhunimin dhe perdhosjen e historise se atdheut tonë të shejtë , dhe mohimin e udheheqesit gjysem shekullore te shqiptareve dhe Shqiperise me legjendarin ENVER HOXHA.
  *****I pa harruar qoftë emri e kujtimi tij si udhëheqës lagjendar , shqiperinë e nxori nga errësira shekullor në DRITË !

  Reply to this comment
  • ? February 20, 14:04

   o fteri, o idiot, o debil a e di ti qe me keto qe shkruan je edhe me loqendar se ai loqendari qe shkruan ti. O fosile, o hale e mbushur me mutin e loqendarit po mjaft or te qifsha robt ku i ke e ku s’i ke se na qelbe me keto fenda te kalbura qe leshon.

   Reply to this comment
 24. Alen February 20, 10:46

  Fiks edhe Partia Republikane u krijua nga ish sigurimsi Sabri Godo.

  Reply to this comment
 25. Km February 20, 14:09

  Per te plotesuar e qartesuar komentuesin e pare.ne dhjetor 1990,kur grave e studenteve ishte ne kulm,ne nje zyre kam degjuar nga dy instruktore te kqppsh(ishim rreth 5 -6 vete,2 instruktore e mesiperm dhe tre apo 4 nga ne ,pritesit.)Njeri prej tyre,qe zoteronte shume mir gjuhen engleze, kish marre pjese ne perkthimin e nje dokumenti program te Cia,ku jepej platforma e rezimit te regjimeve te europes lindore,perfshi dhe shqiperine.Ne te kapeshin ku do te filloje,si do te filloje,me cfare parulle do te dilej,me cfare akuzat do te filloje.mos u cudisni.Atje ishin edhe akuzat per vjedhje floriri,per vrasje masive ,si ne Timisoara ,qe u “denoncua “edhe per sheshin skenderbeu me 20 shkurt ,se gjoja u vrane dhe u varrosen ne malin me gropa.etj.Ishte ,sic tregoi vete nje nga perkthyesit e ketij programi,njeri prej instruktoreve te drejtorise se ushtrise ne kqppsh,program i plote.Ishte i CIA-s.I kish ardhe Ramiz Alise personalisht,dhe po ky kish caktuar grupi e perkthyesve.Nga i erdhi?pse pikerisht atij dhe jo,ta zeme,Sali Berishes?Patjeter,sepse ky ishte shef i i madh i zbulimeve te huaja ne shqiperi.Pergatitja per 20 qershori kish filler qe kur vdiq enveri.Hapi i pare ,pergatitja e kushteve per kultin e individit te enverit.Dhe ia arritet qellimit.Naten kur u rezua monumenti ,Remix sarà meno ka shkuar ne shtepine e nexhmien dhe i ka thene”emrin universitari ia hoqen,por perseri do ia veme.Monumentin e rezuam por perseri do ta ngreme”.Dhe Nexhmia i ka kthyer pergjigje:-Remix,Enveri ka qene vazhdimisht kunder veprimeve te tilla me emrin e tij.Edhe per monumenti ka qene kundra.Keto i bere ti.Tani ke amanetin e Enverit”kujdes shqiperine”kaq dhe Nexhmija nu ka folur me.kete ngjarje e kam mesuar qe 2 apo 3 dite me pas.Nje person ka qene prezent dhe po ate nate ka qene ne shtepine e tim eti ne tirane,ku e ka treguar.Pra cdo gje ,rendon mbi Ramiz Aline ,zbatuesi besnik i platformes se CIA-s.Si eshte vene ne dispozicion te tyre?Dikush ,qe sot nuk eshte gjalle,me ne thene se Ramizi qe ne vitin 1944 ,kur ishte ko.isar di opzioni,eshte vene ne sherbim te ozna-snga keshilltari i tij jugosllav.me par dihet bashkerendimi agjenturor i Cia me UDBduke vene ne dispozicion te se pares agjenturen e tyre ne shqiperi.

  Reply to this comment
 26. Lavdosh Isufi - Chicago February 20, 16:36

  ENVER HOXHA

  Ne vendin qe ka liri
  Do ngre bustin me flori
  Enver Hoxhen djale te ri
  Per cdo dite do ndez e qiri

  Prane statujes se Lirise
  Te ndrije ylli I Shqiperise
  Rrugen ti tregoj vegjelise
  Qe te shkoi drejt diturise

  Ta marr vesh bota mbare
  Enver Hoxha ish Shqiptare
  Ndricoi naten si fanare
  Leshoi drite per te pare

  Zhduku bej dhe yzmeqare
  Malet i kthehu ugare
  Grur dhe miser ne hambare
  I la bangat me thesare

  Ai shkriu malet me bore
  I vuri Shqiperis kurore
  Se vet ish madheshtore
  Si ylberi me kolore

  Te quajten dhe dictatore
  Ata qe te puthnin dore
  Vet na dolen dezertore
  U shiten per nje lakrore

  Historia eshte percare
  Kane dale larte ca zuzare
  Deri dije syte pa lare
  Sot jane shpallur si te pare

  Kuvendojne mizat e kalit
  Neper pellgjet e mocalit
  Duan ti ulin majen e malit
  Se nuk shohin nga syte e ballit

  Eshte diamant gurri gjerdanit
  Mbi kuroren e Vatanit
  Lare nga gjaku i istikamit
  Se thane dot ere e murlanit

  Ne per ty jemi krenare
  Per cdo dit lule mbi vare
  U derdh loti i papare
  Ne cdo vend ku kish shqiptare

  Larte ne qiell me shkreptime
  Malet leshuan bubullime
  Lumenjt fryhen me terbim
  Populli qau me ngasherime

  Planetet derguan kurore
  E percollen dor me dore
  Si kristali me debore
  E vendosen mbi Tomore

  Dallget deti do ti ndale
  Dielli do te ndris ngadale
  E verteta ne drite do dale
  Kush na ishte ai djale

  O Enver ylli me nure
  Populli nuk te haron kure
  Do ta ngreme kalan me gure
  Do te qendisim ne Flamure

  E bere dimrin pranvere
  Largove stuhit me ere
  Bere shum gjera me vlere
  O Hazreti yne Envere

  O Mason mendje ndritur
  E gjith vepra qe ke ngritur
  Do te ngelet e skalitur
  Neper shekuj e rinditur

  Reply to this comment
 27. Lavdosh Isufi - Chicago February 20, 16:39

  I PA HARUAR

  I pa haruar o burre i dheut
  Na hoqe nga zgjedhe e beut

  I pa haruar o burer i detit
  Na hoqe nga kembet e mbretit

  I pa haruar o burre i malit
  Na hoqe rudhat e ballit

  I pa haruar o burre imaleve
  Na hoqe baren e halleve

  I pa haruar o burre i lumit
  Na zgjove nga netet e gjumit

  I pa haruar o burre i zgjimit
  Na dhe llamben e arsimit

  I pa haruar o burre i zemres
  Na dhe melodin e kenges

  I pa haruar o burre i Qiellit
  Ti na dhe driten e diellit

  I pa haruar o burre i Tokes
  Na nxore nga fundi Botes

  I pa haruar o burre i beses
  Na u cel gezimi i shpreses

  I pa haruar per gjith njerzine
  Ruajte paster Pamvarsine

  ENVER HOXHA

  Ne vendin qe ka liri
  Do ngre bustin me flori
  Enver Hoxhen djale te ri
  Per cdo dite do ndez e qiri

  Prane statujes se Lirise
  Te ndrije ylli I Shqiperise
  Rrugen ti tregoj vegjelise
  Qe te shkoi drejt diturise

  Ta marr vesh bota mbare
  Enver Hoxha ish Shqiptare
  Ndricoi naten si fanare
  Leshoi drite per te pare

  Zhduku bej dhe yzmeqare
  Malet i kthehu ugare
  Grur dhe miser ne hambare
  I la bangat me thesare

  Ai shkriu malet me bore
  I vuri Shqiperis kurore
  Se vet ish madheshtore
  Si ylberi me kolore

  Te quajten dhe dictatore
  Ata qe te puthnin dore
  Vet na dolen dezertore
  U shiten per nje lakrore

  Historia eshte percare
  Kane dale larte ca zuzare
  Deri dije syte pa lare
  Sot jane shpallur si te pare

  Kuvendojne mizat e kalit
  Neper pellgjet e mocalit
  Duan ti ulin majen e malit
  Se nuk shohin nga syte e ballit

  Eshte diamant gurri gjerdanit
  Mbi kuroren e Vatanit
  Lare nga gjaku i istikamit
  Se thane dot ere e murlanit

  Ne per ty jemi krenare
  Per cdo dit lule mbi vare
  U derdh loti i papare
  Ne cdo vend ku kish shqiptare

  Larte ne qiell me shkreptime
  Malet leshuan bubullime
  Lumenjt fryhen me terbim
  Populli qau me ngasherime

  Planetet derguan kurore
  E percollen dor me dore
  Si kristali me debore
  E vendosen mbi Tomore

  Dallget deti do ti ndale
  Dielli do te ndris ngadale
  E verteta ne drite do dale
  Kush na ishte ai djale

  O Enver ylli me nure
  Populli nuk te haron kure
  Do ta ngreme kalan me gure
  Do te qendisim ne Flamure

  E bere dimrin pranvere
  Largove stuhit me ere
  Bere shum gjera me vlere
  O Hazreti yne Envere

  O Mason mendje ndritur
  E gjith vepra qe ke ngritur
  Do te ngelet e skalitur
  Neper shekuj e rinditur

  Reply to this comment
 28. Dhimbia e madhe Popull February 20, 17:37

  *Fterri atdhetar!*Monument VETES sa KOMBIT TERE!

  Historia do ju PERJETESOJE si ATE-TE TRETIN te VERTETIN ,Enver Hoxha, udheheqes shqiptar. Realizuar BEMAT nga i madhi Gjergj Kastrioti-Skenderbe,tek*FLAMURTARI* Ismail Qemali-i pa vdekshem.*
  Dhimbia e Madhe POPULL !.

  Reply to this comment
  • ? February 20, 19:46

   Po perse o Guri edhe tashti ne kete moshe te shtyre e barazon veten me fterin trudhjerin? Po rriji bythes siper o derzi, ha qyl buken e kapitalisteve kanadeze e mos ha mut kot.

   Reply to this comment
  • ? February 21, 22:56

   Edhe ti o Guri, i rrjedhur, edhe me keq se fteri je.

   Reply to this comment
 29. ,kasem gahinji February 20, 19:01

  A ju kujtohet Rajersoni?I pari ambasador amerikan ne shqiperi.Erdhi direkt nga beogradi,ku urgente detyren e sekretarit te pare te ambasades se shba ne beograd.por funksioni i vertete i tij ishte -shef i CIA-s per ballkanin.E prune ne shqiperi per tu futur thelle ne drejtimin e Ramizit dhe Saliut per shkaterrimin e shqiperise.pra ,jo te diktatures,por te shqiperise.Ne nje bisede ne malin e,ne presence te shoferit shqiptar,P.P.ka thene:”do e bej shqiperine,ne ate gjendje,qe shqiptaret te jane ne manca sociale me gavete ne dore”.Po e citoj si me eshte thene mia.

  Reply to this comment
 30. edi February 20, 21:18

  E mor popull sa gjera behen ne emrin tend.Edhe Lavdoshi nga chicago edhe fteri edhe ky me emrin dhimbja e madhe e popullit flasin ne emrin tend njelloj siç bente Enveri kur denonte njeri .A thua qe ata qe u ngriten kunder atij regjimi.ata qe arratiseshin.ata qe denoheshin per politike kunder sistemit,ata qe u futen neper ambasada,ate qe sakrifikuan jeten neper anije e kufijte e greqise per te kerkuar nje jete me te mire ,per te kerkuar me shume liri nuk ishin popull !

  Reply to this comment
  • fteri February 24, 07:26

   O Edi ty të njoh për serjoz ,mos u bë si ?…Pa prerë kokën gjarpërit “?…” nuk shehë hajr ky blog.

   Reply to this comment
 31. Lili February 22, 01:54

  Sa te bene me qesh dita me keso artikel! A kishte dore?! Jo vetem dore : ai cdo gje aty kontrolontenepermjet njerezeve te besuar te tij si berisha e shumica e politikanve qe na linden ne 90!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim