A duhet të kalojë kaq lehtë një mashtrim i madh publik si ky?!

October 8, 2018 10:33

A duhet të kalojë kaq lehtë një mashtrim i madh publik si ky?!

Lulëzimi nuk guxon t’u thotë shqiptarëve që regjistrimi i Babales ishte i vërtetë. Ai thotë që kjo punë dihej dhe kush mendon ndryshe është naiv. Prokuroria dhe Rama e kanë fajin.

Por ai nuk thotë që do të luftojë deri në fund për të nxjerrë të vërtetën që mendohet se vazhdon të jetë në regjistrimin origjinal që vetë PD disponon dhe shpërndau. Nuk po thotë që ai e ka në dorë të vërtetën pavarësisht se çfarë thotë Rama e Prokuroria. Mund të shkojë ta bëje provën ku të dojë, por ai nuk po thotë ketë.

Ai po sulmon prokurorinë dhe kjo lojë duhet të marrë fund. Prokuroria duhet ta thërrasë dhe ta bejë që kur të dalë andej të fillojë të flasë me vete. Ndoshta do t’ja kursejë këto dalje nëpë media per të trembur frikën e vet.

Rama duhet të kërkojë që drejtësia t’i shkojë kërkimit të së vërtetës deri në fund dhe jo të bëjë atë që bëri me pallatin e vjerrit, duke i dhënë Bashës para në vend që ti jepte popullit drejtësi duke bërë që nje popull i tërë të paguajë hajdutë deti e toke publike.

Shumica e militantëve te Partisë Socialiste nuk do ta besonin dhe po të ishte e vërtetë kjo histori. Shumica e qytetarëve të ketij vendi e kanë kuptuar herët se çfarë ka ndodhur.

Dy pijanecë mund të gënjejnë njëri tjetrin në klub të fshatit. Apo dhe ca shokë mund të bëjnë shaka apo gënjejnë njëri tjetrin për qejf. Kjo nuk është vepër penale.

Por të mashtrosh një popull të tërë, me seri, me ditë të tëra dhe më së shumti ndjekësit e tu, ata që të besojne, që kanë shpresë te ty dhe ti motivosh për të bërë rrëmujë një vend duke provokuar incidente kjo është kriminale dhe për këtë nuk shpëton dot ligjërisht. Ky është një krim i rëndë.

Askush nuk i ka harruar protestat para Ministrisë së Brendshme. Askush nuk e ka harruar plagosjen e një gazetari gjoja në raportim e sipër jo me telefon por me ca rrjeta teli nëpër duar.  Askush nuk i ka harruar recitimet e të rinjve të PD dhe LSI pranë te dyert e Ministrisë së Brendshme.

Të gjitha këto të frymëzuara nga një mashtrim publik.

Drejtësia do të shkojë në vend kur ata që shpërndanë dhe e treguan këtë mashtrim të madh me shumë gjasa dhe që e hartuan të vihen përballe ligjit.

Dhe me sa duket Lulezim Basha po e merr vetë përsiper plotësisht ketë histori. Drejtësia e ka mundësinë ta falë Babalen. Edhe po e dënoi asgje nuk fiton shoqëria. Të dëshpëruar si ai ka plot. Ai mund të bëhet një i penduar dhe të japë të gjitha faktet e provat  që shantazhuesit, mashtruesit publike të mbajnë përgjegjësinë ligjore që meritojnë në mënyrë shëmbullore.

Por të dëshpëruar si Lulëzim Basha ka vetëm një. Ai është… kryetari i opozitës.

c.c. / dita

 

 

 

 

October 8, 2018 10:33
Komento

20 Komente

 1. Arben October 8, 10:38

  Keto jane.buke ne djath, kur kaloi kanabizimi total I shqiperise me dy llafe, cfare ndodhi se beri edhe opozita ca telenovela babale??!!

  Reply to this comment
 2. korçari October 8, 10:47

  O Arben besoj se nuk i ke seriozisht ato çfare shkruan se po te jete e kunderta atehere ke nevoje per nje vizite tek mjeku ose mund te jesh me formim te vonuar medor dhe po qe kjo te kerkoj falje pasi jane ca gjera qe ti nuk mund t’i kuptosh…

  Reply to this comment
  • Arben October 8, 12:25

   Ore u thyen rekordet historike te hashashit dhe qirilindja e kaloi me nje te zgerdhire te dhembeve, tani na bejne si dele te perendise, se beri Pd-ja disa telenovela, a thua se jane pa pergjegjesi fare qe Kane krijuar ambjentin e mutit ku jetojme sot.

   Reply to this comment
   • Bureto October 8, 17:18

    Dakord me ti ‘mjeshtër’ i logjikës (siç rekesh të shfaqesh shpesh në komentet e tua militante), por dosja e parë penale duhet të hapet për Sali Berishën që me zë dhe figurë në TV ka pranuar (provë e pakontestyeshme për prokurorinë të hapë çështjen kryesisht, si kompetencë kushtetuese e saj) se ka lejuar kanabizimin e Lazaratit, por jo vetëm, në Malësinë e Shkodrës, Lumin e Vlorës e gjetkë. Kaq sa për fillim. Të fillojë njëherë përsëmbari me të, pastaj të gjithë me rradhë. Fillimi i mbarë gjysma e punës, na mlson urtësia popullore. Hë, si thua, je dakord?

    Reply to this comment
 3. Dulla October 8, 12:37

  Rama doli e tha atehere qe do te kete burg per ata qe kurdisen kete. Apo vari leshte. Ja hodhi edhe kesaj rradhe

  Reply to this comment
  • Arben October 8, 15:36

   Ore je mire nga mendja ti, Rama kurdisi hashashizimin e nje vendi te tere dhe zgerdhihet pa te keq, Jo me ti gjeje gje keta se regjizuan ca telenovela.

   Reply to this comment
 4. Syrja Qarri October 8, 12:58

  Po sikur mashtrimi te jete ne krahun e Kryeministrit, te prokurorise dhe te “ekspertizes” A DUHET TE KALOJE KAQ LEHTE ?
  Mos n’a tregoni vetem njeren ane te medaljes dhe hidhni kete pyetje teper te “zgjuar”.

  Reply to this comment
 5. Gezimi October 8, 13:25

  Audiopergjimi i Babales i mesoi shqiptareve dicka tronditese : Ministri i brendeshem Fatmir Xhafaj kish vella te denuar per trafik droge!!!
  Kete te vertete mediat e Rames ja kishin fshehur popullit (sikur Agroni te ishte vellai i Lulzim Bashes do behej nami).
  Mbasi doli audiopergjimi Agron Geron Xhafajn e nisin ne Itali (pse jo me pare?)
  Rama deklaroi se audiopergjimin do ta dergonte te Ministria e brendeshme Italiane per ekspertize por…ekspertizen doli se e paska bere “nje laborator anglez” anonim.
  Tani kjo ngjarje sikur te ish ne c’do vend tjeter te globit, Ministri i Brendeshem nuk i mbushte 24 oret ne detyre, do dorhiqej. Ketu ne “Shqiperine qe do” Rama, Ministri i Brendeshem me vella trafikant droge rri akoma ne qeveri duke blloku dhe ate fare Vettingu ne polici.
  (Kuptohet, si mund te behet ky Vetting per police te thjeshte kane apo jo familjare te denuar, kur Ministri ka vellain ne burg per trafik droge).
  Morri i vra e bishti perpjete – thote populli. Keshtu eshte Edi Rama. Me Minister te Brendeshem qe ka vellain te denuar per trafik droge. Qe pason nje ish-Minister degjenerate te perfshire ne grupe trafiku droge, del e kerkon te quaje mashtrim nje audiopergjim qe i nxorri bojen ne popull por dhe ne bote si qeveria e vetme me Minister te Brendeshem me vella te denuar per trafik droge.
  Dhe kjo eshte nje e vertete, mashtrim eshte te kerkosh ta fshehesh me nje audiopergjim qe eshte gjurma, kur ujku eshte sa nje derr para syve ne qeverine e Rames.

  Reply to this comment
 6. gardiani October 8, 14:20

  Nuk duhet te kalohet lehte ,mbasi babalizmi u kethye ne semundje virale . Te dale pergjegjesia , dhe perballet me ligjin , cte keqe ka !

  Reply to this comment
 7. HURRI October 8, 16:47

  PSE KESHTU DO VAZHDOJE KJO TE TALLIN BYTHEN DITE ,MUAJ, E VITE ME SHASHKA ,SHPIFJESH E TE VENE NJE USHTRI QE I PAGUAN POPULLI PER HETIME KOTI ……PARATE E SHQIPTAREVE JANE ME DJERSE E GJAK MOS KRUANI BYTHEN SE DO U NGELET HURI>.!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 8. Qytetari durrsak October 8, 17:31

  Te kalojne ne shoshen e ligjit keta karagjoze dhe shpifes te neveritshem. “Ekipi” i Babales, me ne krye deputetet shpifes, duhet patjeter te gjykohet sipas ligjit, sipas Kodit penal kunder shpifjes. Pa hezitim.

  Reply to this comment
 9. mirel October 8, 17:44

  Mund te jete skandal per gazetarin, por per qeverine dhe opoziten eshte camcakezi i dites.
  Mielli i helmuar- Kush po e heton?
  Kush eban pergjegjesine per helmimin masiv te popullsise?
  Kocaro si thua?
  Apo shkon te vizitohesh se mos ke kancer?

  Reply to this comment
  • Mark Uk October 8, 18:44

   E more @”mirë” , mjaft hëngre mut tani ! Përse flitet këtu dhe nga pjerdh ti ! Idjot i verbër i bajraktarit sërb të Viçidolit , në “tokë ta xanun” te Bathores !

   Reply to this comment
 10. Ali babushi October 8, 18:01

  O lulushi mafishja, me kurvare e e hoxhallare ,do te shkosh ne te semes idiot, zgerdh…..dhiu edhe pak kohe, po te vjen fillimi I fundit…

  Reply to this comment
 11. vasili October 8, 18:13

  Rama eshte nje frikacak muti:
  Kur me vite te tera,shqiptaret presin te ushtroje kompetencat e tij si kryeminister(jo ato te aparatit gjyqesor),kundrejt sabotimeve dhe gjithe maskaralleqeve te tjera qe vazhdon ti bej banda e saliut dhe metes,puneve te shtetit,ai vazhdon te merret sikur thote dhe vet,duke ju vajtur mbas shpifjeve te tyre qe nga mengjezi deri ne darke.
  Mire qe ka frike te veproje ky derdimen,por dhe kur i pergjigjet me fjale gjen nje forme te squllur.
  Te dhjere jane ata,por ky e mban eren.

  Reply to this comment
  • Sazani October 8, 23:32

   Rama është një zagar i ndyrë, mashtrues , hipokrit dhe frikacak i fëlliqur . PS e mbanë në këmbë opozita alabake!

   Reply to this comment
 12. ALBAN DEGA October 9, 12:06

  DY KRYEARTIKUJ TE SHKELQYER QE MERITOJNE VLERESIMIN ME TE MADH NGA CDO SHQIPTAR !

  U lumte penda e u ndricofte mendja !
  Prandaj jemi gazeta me e lexuar dhe me e komentuar ne Shqiperi !
  Faleminderit Dita per atdhetarine dhe shpirtin demokrat, te lire dhe te pavarur !
  Shembull per tu ndjekur !

  Reply to this comment
 13. Alban October 9, 12:09

  NE CFARE PLANETI JETOJNE KETA PERBINDESHA !?

  – Mire nga robi nuk paten frike….Po nga Zoti nuk paten frike keta pamendesa !

  – Vox Populi Vox Dey’s ! Zeri i Popullit Zeri i Zotit

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Jose Padilla, i njohur edhe me emrat Abdullah al- Muxhahir ose Muxhahir Abdullah i lindur ne Bruklin, Nju Jork me 18 tetor 1970 arrestohet ne Maj te vitit 2002 dhe gjykohet per orvajtje aktesh terroriste ne disa qytete te SHBA-se dhe denohet me 21 vite burg per terrorizem….
  Babai i tij ishte Drejtor Drejtorie Jridike ne Ministrise se Drejtesise te SHBA-se. Edhe mbas denimit te te birit ai vazhdoi ne te njejten detyre .
  Vellai i Hillari Klinton, Zonjes se Pare te SHBA-se u arrestua dhe denua me afat te gjate burgimi dhe ajo vazhdoi te ishte Zonje e Pare e Amerikes dhe me vone Sekretare Shteti e SHBA-se….
  Jane me dhjetera raste te tilla jo vetem ne SHBA e Evrope por edhe ne vende me demokraci shume me te dobeta se ato.
  Ne saje te Salikracise ne Shqiperi akoma vazhdon mendesia 24 karat enveriste e luftes se klasave qe kur nje pjestar familjeje bente nje krim e pesonte e gjithe familja.
  Ne momentin qe nje pjestar familjeje mbush moshen 21 vjec ai konsiderohet si rrritur ( adult ) dhe ai mban pergjegjesi te plote lugjore per cdo veprim te tij.
  Askush nga familja, as babai e nena, as bashkeshortja dhe as femijet e tij nuk kane asnje pasoje dhe gezojne te njejtat te drejta si cdo shtetas tjeter. Aq me pak kur behet fjale per vella e moter.
  E gjithe Shqiperia, mbare opinioni publik kombetar dhe autoritetet e interesara te aleateve tane strategjike dhe shteteve jo mike e dine se i biri biologjik i Sali Berishes Shkelzen Berisha dhe i biri i tij politik Fatmir Mediu, etj. ishin dhe mbeten shkaktare te tragjedise se Gerdecit me 26 te vrare dhe qindra te plagosur perfshi baxhanakun e Berishes.
  Si Xeni dhe Fatmiri dhunuan jo vetem ligjet shqiptare por edhe ato amerikane qe ndalojne municionet kineze. Ata me vetdije te plote dhe me qellim perfitimi material dhe financiar, nderruan kutite e fidhekeve kineze dhe zhduken cdo shenje te prejardhjes se tyre nga Kina.
  Si veproi Sali Berisha ndaj tyre !?
  Nuk la gure e drure pa levizur,duke shpifur ne menyren me te eger e duke zevendesuar hetuesit e prokuroret e pakorruptueshem duke i zevendesuar me kamikaze te tij, duke i perzgjedhur gjykatesit me ne sherbim te tij qe shpiken akuzen me qesharake ne Bote te “ Aksidentit teknologjik” per pronarin e firmes Delijorgjin qe ishte mbulesa e pronareve te vertete Berisha i Ri dhe Mediu, ne nje fabrike primitive sklleverish nga 11 -12 vjec ku gjithcka kishte po jo teknologji.
  Mashtroi publikisht si shqiptaret edhe amerikanet se nuk e dinte ku bie Gerdeci dhe per baxhanakun e tij !
  E ktheu krejt qeverine e vet dhe anetaret e saj ne nje zyre noterie te cdo urdheri te Shkelzen Berishes, sic ndodhi me aferat nga me te korruptuarat e kriminale si CEZ-i, Ngjyrosja e Naftes, Interkoneksioni energjitik me Kosoven e dhjetra te tjera.
  E ka goje e akuzon kundershtaret e tij politike duke shpikur gjithfare shpifjesh, trillimesh, poshtersishe, sharjesh e kercenimesh deri me ekzekutimit me snajper te kryeministrit ne detyre, me revolucione bolshevike e permbysjen me dhune te nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike ne zgjedhje te kontrolluara krejtesisht nga kamikaze te tij qe nga Kryetari i Komisionit Qendrir te Zgjedhjeve e 5 ministrave ne postet kyce te dhuruara nga Edi Rama, per cka vete qehajai i tij ne krye te Partise Babale pat deklaruar se ai kurre nuk do ta kishte bere nje dhurate te tille, sic nuk e beri Sali Berisha, qe uzurpoi cdo fije e cdo hallke te te gjitha pushteteve legjislative, ekzekutive, elektorale, ligjzbatuese perfshi edhe mediat e deri edhe postín e kryetarit te Komisionit te Kontrollit te Shtetit, qe zakonisht i lihej opozites !
  A nuk ju kujton kjo demokrature berishte pikerisht parullen leninisto- staliniste te Revolucionit te Tetorit “ Vsje Vllasam Sovjetam !“ – Te gjitha pushtetin Sovjeteve ! dhe Luigji e 14te “ Ligji jam Une !”
  A mund ti vesh emer tjeter vecse Salikraci ketij sundimi absolut te pandeshkueshem, te pacenushem, dhe te paprekshem nga askush pervec “ Bandes se Gangstereve” te tij politike, biologjike dhe mediatike qe e rrenoi Shqiperine.
  Jo vetem kaq por edhe la e vazhdon te shpertheje njera las tjetres minat e tij me sahat ne cdo fushe te jetes shqiptare sipas antiparimit cnjerezor “ pas meje le te behet
  qameti ! “
  A nuk jane edhe “Bombat “e tij Babale pjelle e nje mendjeje djallezore dhe nje fabrike ala “ Fake Njuz” putiniste rrenash, shpifjesh e komplotesh te nje Sherri Berishe, Made.In Saleh Milloshevic Xhenxhiz Khani, burilmi i cdo sherrnaje e trazire politike, juridike, mediatike vetem e vetem per te vonuar, tjetersuar, sabotuar dhe minuar me cdo mjet e menyre Vetingun dhe Reformen ne Drejtesi, SPAK-un e Byrone Kombetare te Hetimit, tek te cilat si ai edhe Like Floriri, Lulezim Fazlici e Mona Cizmja, Fatmir Mehdihoxha e Xen Gerdeci, Argita Malltezi e Mul Stanishici, Enkeled Gebelsi e Ylli Manjani, Petrit Vasili e co. shohin me lemeri dhe u faniten cdo cast ne trurin e tyre te cakerdisur e ne panik prangat e ligjit dhe drejtesise ne duart e veta, konfiskimi i pasurive e miliardave te plackitura e vjedhura te shqiptareve , te pervetesuara me korrupsion te llahtarshem, fundin e turpshem te Salikracise dhe sundimit absolute te “ Kesaj Mafia qe ka dale drejt jashte Kontrollit “ !
  – Mire nga robi, mire nga populli nuk paten frike … po nga Zoti nuk kane frike keta pamendesa te pangopur me gjak e djersen te popullit te vet !
  – A thua Doktor Profesori i zemres
  qe e beri me zemer nje popull te tere Sali Berisha kurre se ka degjuar shprehjen filozofike mijeravjecare latine Vox Populi Vox Dey’s ! Zeri i Popullit Zeri i Zotit
  Secili mban pergjegjesi para ligjit e jep llogari para drejtesise por edhe para Zotit !
  Askush nuk qendron mbi ligjin !
  Ligji dhe drejtesia jane themeli e shtylla kryesore e cdo shteti. Jane shteti ligjor qe eshte shpirti i shtetit demokratik ku cdo shtetas eshte i barabarte para tij !

  Reply to this comment
 14. Alban Dega October 9, 12:18

  From: Alban Dega
  Date: October 4, 2018 at 2:07:11 AM EDT
  To: [email protected]
  Cc: [email protected]
  Subject: CFARE NUK PRITET NGA BABALET E HAVALEVE SE SHQIPERISE SALI CIZMJA ?

  CFARE NUK PRITET NGA BABALET E HAVALEVE SE SHQIPERISE SALI CIZMJA ?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Po a nuk ishte babai i tyre Sali Berisha qe e rrenoi 13 here ne 13 vjet shtetin shqiptar deri nen themele ?
  Po a nuk ishte Prof. Dr. Sali Berisha dhe “ Banda e Gangstereve” ( nuk eshte Epiteti im as i Partise Laburiste britanike qe eshte 10 here me e djathte se PDSH-ja e Sali Berishes por i gazetave konservatore te djathta te Britanise se Madhe “ THE TIMES” , e dyta ne Bote per nga reputacioni dhe prestigji dhe “ Indipendent “ per qeverine e Berishes ne shkurt te vitit 1997, pa filluar ende kryengritja mbarepopullore ne Vlorë dhe krejt Jugun e vendit ) qe u grabiten dhe plackiten shqiptareve rreth 25 miliarde = 2 500 milione euro per 9 vjet sundimi te saj dhe ne kater vjete ne koalicion me LSI- ne e Like Floririt dhe Mona Cizme Lalezit!?
  Po a nuk ishte Prof. Dr. Sali Berisha, spiun i UDB-es serbe qe ne moshe gjimnazi, sipas fjaleve te Ramiz Alise pas nje interviste, te porositur nga gazeta kryesore spanjolle “ El Pais “ ne vitin 1992, i shitur edhe te KGB-ja sovjetike, edhe tek DHSE ( Drejtoria e Pergjithshme e Sigurimit te Jashtem ) francez + “ kush shitet nje here shitet gjithehere”, sic thote nje shprehje filozofike 4500 vjecare kineze.
  Ishte ky i fundit qe e ricikloi Berishen ne krye te qeverise shqiptare ne korrikun e vitit 2005 pas nje vizite surprize teper enigmatike ne Tirane nga dikush qe takoi vetem ate dhe Fatos Nanon dhe sherbeu si kumbara e marrveshjes okulte Nr. 2 Nano- Berisha me titullin kobezi “ Une President ! Ti Kryeminister !” qe e la me gisht ne bythe “ liderin historik socialist” te cilit Sali Berisha ia kaloi me 10 fishin e korrupsionit te tij trevjecar !?
  A nuk ishte “ Njeriu i shpreses se madhe” te ish kronikanit zyrtar te Enver Hoxhes dhe krahut te djathte te tij ne krye te rinise komuniste Mehmet Elezi, Prof. Dr. Sali Berisha qe rrenoi nga rrenjet krejt aresimin shqiptar duke flakur ne mes te kater rrugeve mesuesit me te mire, petagoget e profesoret me te pergatitur te shkollave te Larta dhe Universitetit te Tiranes e duke i zevendesuar me mesues e profesore Plepash e “ Akademishe te Domosdoves”, sic i quante Noli i madh ketu e gati nje shekull me pare !?
  A nuk ishte Prof. Dr. Sali Berisha qe e mbushi Shqiperine me Universtite ala “ Vitrina” , ala “Kristali”… qe vetem shisnin sa frengu pulen diploma e tituj shkencore deri edhe te birit te ish- líderit kryesor te Lega Nord te Umberto Rosi e qindra te huajve pa shkelur kurre jo vetem ne keto Universetete Plepash por as ne truallin Shqiptar!!!
  A nuk ishte Prof. Dr. Sali Berisha dhe “ … dhe Mafia ( politike e biologjike e tij ) e dale krejt jashte kontrollit “ sipas “ THE NEW YORK TIMES te 15 Marsit 2008, qe fill pas 21 janarit te zi 2011, sulmoi me gjuhen me te ndyre te nje sterrugaci Vicidoli si “ lavire bulevardi” Ina Ramen,“Silvia Kondin shqiptare”, sipas fjaleve te tij diten e zgjedhjes se saj si ish-kryeprokurore e Shqiperise dhe krahun e djathte te tij ne krye te shtetit shqiptar Bamir Topin, vetem pse kembengulen per ligj e drejtesi per krimin makaber kunder njerezimit te Sali Berishes dhe Lulezim Badhes me ekzekutimin pa vendim gjykate te kater protestuesve krejt pafajshem ne bulevardin Deshmoret e Kombit, ku nuk kishte guxuar te ekzekutonte as nazi- fashizmi dhe as komunizmi !
  Jo vetem flaku ne mes te kater rrugeve nje studente dhe magjistrate te shkelqyer, nje nene model dhe nje bashkeshorte shembullore, por me e keqja ne bashkepunim me Like Floririn ne nje marreveshje 50/50 zgjedhin si pasardhes te saj nje humbameno me tetevjecare, me diplome te shkolles se mesme te falsifikuar, nje marionete te ngjashme me ato te cirkut apo teatrit me kukulla per femijet si Adriatik Palla qe e ktheu Prokurorine 20 vite mbrapa ne epoken e Alush Dragoshit e Fatos Dervishit, kur cfare thoshte Berisha e cfare vendoste Salia ngrihet ne kembe e gjithe Prokuhoria, ne epoken e gurit dhe te Saliqit te pare “Ligji jam une”dhe Ilir Metes me Banden e tyre te Gangstereve e Mafiozeve politike dhe biologjike.
  Nderkohe Ministria e Drejtesise me ne krye kamikazin e Berishes Enkeled Gebels Alibeaj, qe kishte per detyre ligjore te verifikonte cdo dokument, deshmi, vertetim te shkollimit, pergatitjes profesionale, qendrmit moral dhe integritetit personal te tij para paraqitjes se kandidatures se tij para Kuvendit te Shqiperise beri vetem noterin e urdherit te dyshes Berisha Meta, cka perben shkelje flagrante dhe disa krime njekohesisht nga naziskini i Ali Beut te drejtesise shqiptare ne bashkepunim me fushen Meta- Berisha!
  Kjo eshte politika, mbeshtetja, kujdesi i Profesor Doktor Sali Berishes dhe Bandes se tij te Gangstereve politike dhe biologjike per aresimin shqiptar, leven e Arkimedit te zhvillimit, perparimit e begatise se nje populli nga Kina, India, Greqia, Roma e Iliria e Lashte e deri ne ditet e sotme!
  E ku !?
  Ne nje vend me qyteterim e kulture po aq te lashte sa Kina e Roma, me Universitetin e Apollonise ku studioi edhe i biri i Jul Cezarit te madh dhe filozofe te shquar greke, sic po e tregojne zbulimet e fundit rastesore arkeologjike ne Fier, Berat, Korce e do te thoja ne mbare Shqiperine po e do te zbulohen me dhjetra qyteza e vendbanime po aq te lashte sa ato kineze.
  Mbaj mend qe femije 5-6 vjec ne vitet 61-62 e deri sot ne hyrje te Grykes se Dragobise ne krye te fshatit Shoshan aty ky eshte Ngushtica e Shtrenjtit pleqte 70-80 vjecare i thonin ne “ Gjytet “, fjale qe e perdornin per qytetin. Behet fjale per fshatin me pjellor e te pasur te krejt Malesise se Gjakoves me nje toke e nentoke teper pjellore me masivin arrave dhe geshtenjave me kokerrmedha e me te shijshme ne Bote, te quajtur Lusat e Shoshanit, qe sic duket ka qene nje qytet antik mijeravjecar qe u varros nga ndonje termet apo hordhite e fiseve barbare!
  A nuk u vodhen e shiten neper Bote me qindra e pse jo me mijera ikona, objekte te lashta arkeologjike me vlera te pazevendesueshme arkeologjike, historike e kulturore te kombit e popullit tone ne vitet 1992- 1997!
  Kjo ishte “ dashuria” dhe “ kujdesi” i Profesor Doktor Sali Berishes dhe Bandes se tij per artin, kulturen, qyteterimin dhe historine shqiptare!
  Pasqyre e saj jane edhe veprimet e banditit te tij Luciano Boci dhe kamikazeve te Partise Babale ne fshatin Mengene te Elbasanit qe lehin, kercenojne dhe bejne Zhvejkun e tyre !
  Cfare nuk pritet nga Havalja e Shqiperise Sali Berisha dhe Banda e tij ne bashkepunim midis Partise se tij dhe Levizjes Babale te Mona Cizmes !

  Reply to this comment
 15. ALBAN DEGA October 9, 19:35

  SHERR BERISHE APO HAVALJA E SHQIPERISE

  – Nje parashikim profetik i “ Njeriut te Mire” Rexhep Belit

  Nga Alban Dega, Nju Jork

  Malesia e Gjakoves, Tropoja, vendlindja ime dhe e Sali Berishes ka pasur dy “ Njerez te Mire” te dy me emrin Rexhep Tarcuk Balaj, i njohur si Dervish lucha dhe Rexhep Beli i Tropojes se Vjeter.
  Urtesia, mencuria, qetesia, bamiresia me njerezit, atdhetaria e temería perballe pushtuesve serbe dhe nazifashiste e beri Dervish Luzhen te rrok te pushken i te dalr ne mal si partizan i Luftes Nacional- Clirimtare perkrah Hysen Kadrise, babait te Elez dhe babait tim te nderuar Ram Dega.e shume luftetareve te tjere te lirise se Tropojes e mbare Shqiperise !
  Nuk eshte ky qellim i ketij komenti.
  Behet fjale per nje ngjarje te jetuar ne Kullen e Zeqir dhe Rame Halit Berishes, xhaxhait dhe babait te Sali Berishes.
  Rexhep Beli shkon per vizite tek kulla e tyre. Ndersa po pershendetej e perqafohe me te Zotit e shtepise, vjen Sali Berisha, 15-16 vjecar hipur mbi kale mbrapsht. Pra me fytyre nga bishti dhe jo nga koka e kalit…
  Rexhep Beli tronditet nga pamja dhe kur Zeqir Halili e percjell deri ne krye te fshatit sic ishte trafica malesore, i drejtohet vllaznisht mikut te tij me fjalet:
  – Si jaran ( ne kete rast ka kuptimin dashamir ) e vella qe te kam nuk mund te shkoj pa ti thane dy fjale.
  Ishalla nipi qe pash sot e ka jeten e gate po kur te rritet ka me ja pa sherrin krejt Shqipnia…
  Te njejten histori ia thote gjyshit tim te nderuar nga nena Elez Hoxhe Berisha kur I shkon per vizite ne Rodogosh te Berishes
  Kete ndodhi ma ka treguar daja im Tahir Elezi ne vitin 1992 ne Bajram Curri vetem dy jave pas Betimit te Sali Berishes si President I Shqiperise ne prill te vitit 1992 .
  Koha e vertetoi plotesisht kete profeci gjeniale te “ Njeriu te Mire” Rexhep Belit…. Drite i paste shpirti dhe emri ne Parajse dhe si nder nder burrat me te nderuar ne Malesine e Gjakoves !
  Askush nuk e pagoi me shtrenjte se Malesia e Gjakoves zjarrvenien e Sali Berishes ndaj Atdheut tone te Madh Shqiperise qysh prej dites se pare te tij ne politike qe ia vuri flaken e pushken vellavrasese vendlindjes sone te vogel me 175 viktima, shumicen a dermuese nen 45 vjec ne dy vjet, ose kater here me shume se te gjitha ekzekutimet te ish-diktatures se Enver Hoxhes per 46 vjet, perfshi bashkepunetoret e nazi- fashizmit dhe mercenaret, diversantet dhe terroristet e Aleksander Rankovicit dhe UDB-es gjakstare serbe !
  Ndaj mos prisni gje tjeter pervec sherreve, trazirave shpifjeve, intrigave, komploteve te tij si armiku me i eger i Shqiperise si shtet e I shqiptareve si komb kudo qe jane.
  Aq i madh eshte sherri i Berishajve sa tropojanet kane nje shprehje filozofike :
  Berishsin kur mbytet ne lume kerkojeni perposhte e jo pero jete… Edhe per se vdekuri shkojne mbrapsht !
  Nese kini dyshim kujtoni zezonat e tragjedite e njepasnjeshme qe ia ka shkaktuar vendlindjes sone te vogel dhe Atdheut tone te madh nga Mitrovica deri ne Konispol nga Ulqini ne Manastir nga Tirana ne Prishtine e kudo ndodhen shqiptaret ne Bote qe po na ule kokat e na turperon shtetin e kombin shqiptar para Botes mbare more xhelati e vrases serial, more faqja e zeze e kryekrimineli e antishqiptare I me i madh i Atdheut tone te Bukur qe e zhbere dhe rrenove mbi 13 here ne 13 vjet Salikraci e po vazhdon te njejten politike edhe ne opozite ose te perfundosh si Muamar Kadafi prej popullit tone qe te ka duruar aq sume sa kur te shpertheje do te fshije nga faqja e dheut me krejt Banden tende te Gangstereve ruso- serbe
  Sali Berisha nuk ka nevoje te shpike asnje djallezi, zezone e tragjedi te re antishqiptare !
  I ka te gjitha gati dhe me teprice !
  Te gjitha poshtersite dhe krimet e veta dhe te bandes se tij ua vesh kundershtareve te tij politike kudo e kurdo nuk pajtohem me te
  As Sllobodan Milloshevici e as Xhenxhiz Khani me hordhite e tyre barbare , asnje armik nuk do tua kishte bere Shqipetise dhe shqiptareve me pabesisht , me egersisht e me djallezusht se Sherri i Berishes Sali Bisha i Vicidolit, sic te quante daja im Tahir Elezi i Berishes !
  Qyrkun e krimeve dhe tragjedive pa fund kunder Shqiperise dhe shqiptareve si komb orvatet tua veshe jo vetem qeverise me atdhetare, me demokratike, me tolerante e me properendimore ne historine tone gati 106 vjecare te shtetit shqiptar.. tash e 5 vjet, opozites tash e gati 27 vjet, por edhe ndaj kundershtareve te prapesive te tij brenda PD- se qysh kur mori frenat e saj me revolen e Azem Hajdarit mbi tavolinen e mbledhjes se Kryesise se saj, me ndihmen e Beogradit, Moskes dhe William Rajersonit nga e deri sa te ngordhe si nje kuceder e pangime me gjak e djersen e paster si kristali qe i plackiten dhe i shfrytezon edhe sot lukunia e “sypeshkaqeneve” te tij politike, biologjike e meciatike !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*