A mund të kem jetë seksuale pas një infarkti?

January 16, 2018 01:27

A mund të kem jetë seksuale pas një infarkti?

Edhe ata që kanë kaluar një infarkt apo iktus, sipas ekspertëve nuk duhet të kenë frikë për shëndetin nëse rinisin jetën e tyre seksuale.

“Shumë pacientë preferojnë të heqin dorë nga jeta seksuale- shpjegojnë kardiologët- por ky alarm është i tepruar. Zakonisht jeta seksuale mund të riniset nëse keni arritur në gradën që mund të bëni ecje deri në dy kilometër në pistë me hap normal”.

Nuk është një natë pasioni ajo që do rrezikojë shëndetin për ata që vuajnë nga zemra: armiku i vërtetë është stresi, madje edhe stresi i dashurisë.

Ky stres krijohet nga “frikërat” se mos performanca juaj lë për të dëshiruar. Gabim ta mendoni kështu. Lëreni veten të lirë.

Shkarkimi i endrofinës dhe molekulave të tjera të kënaqësisë përmirëson qarkullimin e gjakut, duke ulur kështu rreziqet kardiovaskulare.

Pra seksi i bën mirë shëndetit dhe jo e kundërta.

Mbi të gjitha, zemrës.

b.m. / dita

 

January 16, 2018 01:27
Komento

1 Koment

  1. Eri January 16, 23:58

    Aman shyqyr qe na e thate se nuk po na zinte gjymi…po jemi nga 30 vjec e nuk po na vete ne mendje nga hallet qe kemi..jo me te kalosh infarkt….

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*