A mundet Këshilli i Lartë i Prokurorisë të shkarkojë Arta Markun?

February 24, 2019 10:33

A mundet Këshilli i Lartë i Prokurorisë të shkarkojë Arta Markun?

Grupet parlamentare të PD dhe LSI depozituan më 29 Janar një kallëzim penal për kryeprokuroren e përkohshme Arta Marku.

Ato po ashtu i kërkuan KLP të shkarkonte Markun.

A mndet KLP ta bëjë këtë?

Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP) shpalli të premten moskompetencë rreth kësaj kërkese.

Në mbledhjen e këtij Këshilli u tha se ky vendim nuk është në kompetencat e KLP dhe se kërkesa për shkarkimin e Markut duhej t’i adresohej Komisionit të  Disiplinës.

Ndërkohë në të njëjtën mbledhje KLP bëri një sërë komandimesh dhe emërimesh në prokurori të ndryshme.

Me 7 vota pro, 4 kundër, u bë caktimi i prokurorit Ardjan Nezha në Prokurorinë e Pukës. Altin Dumani u caktua përkohësisht si drejtues në Prokurorinë e Apelit të Krimeve të Rënda, pas shkarkimit nga KPK të drejtuesit të kësaj prokurorie Artan Bajrami. Po ashtu u caktua prokurorja Rozeta Qirjaqi me shumicë votash në pozicionin e drejtueses në Prokurorinë e Apelit Korçë, pas shkarkimit nga KPK  të Irma Ballit që mbante këtë pozicion.

KLP miratoi gjithashtu komandimin e 6 këshilltareve pranë KLP dhe miratoi me shumicë votash projekt rregulloren për angazhimin e prokurorëve në veprimtari jashtë funksionit, duke lejuar angazhimin në mësimdhënie 2 orë/ javë brenda orarit zyrtar.

Me shumicë votash u miratua edhe projekt rregulorja për zhvillimin e shortit për përzgjedhjen e dosjeve në kuadër të procesit të rivlerësimit.

b.m. / dita

 

February 24, 2019 10:33
Komento

7 Komente

 1. hahahahah e papare .bandat e krimineleve politike ,duan te krijojne Shtetin e ISIS ne Shqiperi February 24, 10:54

  hahahahhaha

  e papare c’i lejojn vetes putanat e medies

  duke i sherbyer ne cdo hap bandave te krimineleve

  antishqiptare .
  ptu rracen e mbeturinave te djallit te anadollit

  u djgshi ne ferr te gjithe si jeni

  Kryeprokurorja duhet te filloj e paimpresionuar nga lehjet e stanit te isis

  te leshoj menjiher Fletat e Arrestes per kryekriminelet

  e politikes ,

  Shqiperia nuk ka me kohe te pres e shoh se si

  kriminelet e bandave ,sfidojne Drejtesine Shqiptare

  Reply to this comment
  • Te gjithe prokuroret ne litar - Edhe pse te zgjedhur nga Vicidolsi February 24, 20:17

   Te gjithe prokuroret jane hequr nga Berisha. Pa perjashtim nje nga nje. Edhe pse shumicen, me perjashtim te Arta Markut, i kishte zgjedhur vete qe nga Theodhoriu e deri tek Maks Haxhia e Ina Rama. Hahaha – Vetem Llalla qendroj sepse nuk hapi asnje process kunder tyre madje i mbylli te gjitha akuzat qe nga Meta e Shklezeni e deri tek Lulja me procedure.

   Reply to this comment
 2. vlora.vlora February 24, 11:52

  Po hiqeni kete baxhellen se na erdhi gjithe buje ,coc do na arestonte ,pacavure drejtesise

  Reply to this comment
 3. info analitike February 24, 13:26

  Komandimet keta i aprovojne po shkarkimet e te emeruarve abuzive nga partia i kane ca problem.

  Reply to this comment
 4. fteri February 24, 13:31

  Prokurorja e përgjithshme është nomeklatur e Parlamentit ,këshilli i lartë i prokurorisë me Sali shpellarin .Lulëzim hajdutin ,Munika Gabelen vetëm i rruajë bolet .

  Reply to this comment
 5. mirel February 24, 15:29

  Kjo eshte Mrika e Edvin Ramutit

  Reply to this comment
 6. Tori February 25, 07:39

  Qekur qenka bere me bole Arta?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*