A ndikon darka e vonë në shtimin e peshës?

July 14, 2018 15:16

A ndikon darka e vonë në shtimin e peshës?

Të ngrënit pas orës 8-të në mbrëmje, nuk ndikon në shtimin e kilogramëve të tepërt. Studiuesit në “King’s College” në Londër, nuk kanë gjetur ndonjë lidhje në mes të ngrënit në mbrëmje dhe peshës së tepërt te fëmijët.

Studimet e mëparshme tregonin se orari i ngrënies është i rëndësishëm për peshën e trupit, por situata ndryshon kur bëhet fjalë për fëmijët.

Në studimin e ri janë analizuar shprehitë e të ngrënit të 1620 fëmijëve.

Analizat statistikore të këtyre fëmijëve, kanë treguar se nuk ka rrezik për mbipeshë dhe obezitet nëse fëmijët hanë darkë pas orës tetë të mbrëmje.

o.j/dita

July 14, 2018 15:16
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?