Kritiku im i brendshëm…

February 24, 2020 20:20

Kritiku im i brendshëm…

Shumë njerëz janë të rrënuar nga vetëkriticizmi, zëri i brendshëm që e vë në dyshim çdo vendim dhe çdo lëvizje. A po veproj mirë? Çfarë mund të bëj më mirë? A është i gabuar ky veprim?

Kritiku juaj i brendshëm mund t’ju pengojë nga arritja e qëllimeve dhe të dëmtojë vetëbesimin. Madje, kur ndodh gjatë intimitetit mund të shkatërrojë jetën tuaj seksuale dhe marrëdhënien.

Të bëhesh kritik i vetes, shpesh është gjë e mirë, por pasiguria e tepruar dhe mendimet shpërqëndruese në një marrëdhënie çojnë drejt shkatërrimit të raportit.

Tërheqja, ndjenjat, pasioni, nevojat tuaja seksuale, performanca juaj, sjellja dhe detajet më të imëta janë ato të cilat kritiku juaj i brendshëm i vë në pikëpyetje.

Ekspertët thonë se për të sfiduar vetëkriticizmin, së pari duhet t’i shkruani të gjitha këto mendime në detaje, por ta bëni këtë në vetën e dytë për të distancuar veten prej tyre.

Hapi tjetër është më i vështirë, por efektiv. Verbalizojini këto mendime me partnerin tuaj. Duke i shprehur ato në vend që t’i mbani  në kokë, mund t’i zbrapsni së bashku.

Mund të filloni duke shpjeguar se vetë dyshimi ju ndalon të ndjeni një lidhje të ngushtë me partnerin tuaj dhe pastaj ndani dyshimet dhe frikën tuaj me të.  Mund ta përdorni këtë mundësi për të folur rreth asaj që ju jep kënaqësi për të forcuar marrëdhënien tuaj në çdo aspekt.

Gjatë seksit, mos u shpërqendroni. Nëse mendimet kritike hyjnë në kokën tuaj, kthejeni vëmendjen tek partneri. Kontakti sy më sy mund t’ju ndihmojë gjithashtu të dobësoni kritikun tuaj të brendshëm dhe t’ju rritë vetëbesimin.

j.l./ dita

February 24, 2020 20:20
Komento

3 Komente

 1. behet gjitmon e me interesant ky Bllog (Maredhenjet ne Cift) May 2, 17:50

  Kritiku i brendshem … duhet te jet

  Zakonishte ai eshte pjes e njerezve te qyteteruar ,
  pra te kulturuar ,
  atyre qe par edhe nga nji tjeter kendveshtrim ,
  percakton ate se ,personi ka nji ndergjegje njerezore .
  Kritiku i brendashem mendoj un ka me shume ane pozitive se negative .
  Ai motivon qe personi te Optimoje gjithcka brenda tij ne cdo maredhenje qofte kjo shoqerore ,maredhnje pune apo edhe mbi shtrat ,ne sex …
  por edhe si spjegohet ktu ,ka edhe anen e tij negative ,nqs fokusohemi ke ajo ane e tij negative ,
  duke pritur gjithmon konfirmimin e tjetrit , pra eshte pikjerishte ajo cfar edhe ktu psikologu/psikologia shkruan ,se con ne humbje vetbesimi !

  Fenomeni haset ne shume persona , te cilet jane mosbesues ,qe nuk zhvillojn Uni-n e vet ,(rruga drejt pjekjes ne Personalitet ) # EGO ,
  ne fund te fundit asnji nuk lind me aftesit e duhura ,pra si me then me qen perfekt ne gjithcka .Kjo eshte e pamundur ke njeriu ,por gjithcka perpunohet me kohen dhe krijimin e vetbesimit .

  (eshte then qarte ktu ,qe ne sex , s’ke arsye te jesh i shperqendruar HAH ! Ku mundet te shkoj mendja tjeter ato Momente Jete ! Ne sex ji si nji Ujk ose le te zgjedhim nji kafshe me simpatike 😉 si Tiger mbi Krevat e mendo vetem ta shqysh qejfin me gjithcka ke .Ah nqs nuk ke pasionine duhur per sex ,te jesh si i droguar mbas tij ,sigurishte ke ko´he te mendosh dyshosh e deshtosh ) sy me sy e buz me buze -deri sa te skuqet qejfi e shperthej Vullkani . klm

  Reply to this comment
 2. Kritiku i brendshem ? ( shqiptaret jane memec per tema te tilla ! Duan ´vetem politike . February 24, 22:09

  Pa e lexuar shkrimin.
  DSigurioshte qe eshte i domosdoshem per secilin nga ne qe mbartim me vehte Ndergjegjen njerezore ,

  qe jemi tipa introv(fau) Empatik , qe s’duam t’i bejme keq asnji njeriu e jete ,perkundarzi ,
  qe duam te jetojme ne paqe ,ne nji shoqeri te bukur ,e plot pasione .

  Kritik i bredshem mundet te jet psh ,nqs ti ke nji mike zemre ,
  (dmth par nga ai kenveshtrim personale ,mjerishte pa ditur se cfar je ti ,cdo te thot per ate ti ,aslo un ja (haha )
  a ndje edhe ajo psh ate qe ti ndjen per ate ?
  Apo viktimizohesh ti kot ,duke mbajtur brenda teje ate !

  Por par edhe nga ai kendveshtrim tjeter ,se nsq ajo eshte e ne te njejten gjatesi Vale me mua ,
  e shikon me te njejtin “shikim” si un ate Dete me dallge ,

  dhe un e le te vuaj ,si afroj asgje qe ajo ndjenje meriton ,
  kjo me godet fort brenda meje ,pra me ben te ndihem keq ,qe nuk bej ate qe duhet per ate .
  Pra ka shume spazio brenda cdo personi medoj un ,
  per tu konfrontuar me ndjenjat e brendeshme ,me reaxionet qe reflektojne brenda teje .

  Sidoqofte mundet te qelloj qe edhe te gabohesh ,
  qe jogjithcka te jet ashtu si te duket ty psh #
  ja po e mbyll me mir shembujt qe u do deshiroja ,per nji konfirmim me mungojn .

  Kjo e ben akoma me tronditese kritikun e brendshem ke ty si person ,sepse ti kofrontohesh me dicka qe per ty
  eshte joqart e dallushme ,si ne mjergull ,ku deshira jote ,(pra imja ne kte rast mendon se dicka exziston ne atjy lart ne qiell ,ku un s’fluturoj dot ) e kjo ben te komplikuar
  jeten tone ,ku mungo cdo qartesi .Mungojn Figurat .
  Nejse ,un s’do ta kisha problem asnjier ti them X – me Fal ,se nuk kam shikim aq te kthjellet e te forte sa te depertoj pertej erresires ,
  ma credimi che ti amo )
  Kritiku ben te dhembi diku breda gjoksit ,
  kur i mungon ai tongull ,ajo Not, kur ai besim fshihet pas
  perdeve dhe ti kerkon ne erresire fatazmat 😉

  Reply to this comment
 3. Jetojme ne epoke e Koronavirusit ( salibashmuti ) February 26, 17:47

  Ne nji vend ku s’ka kohe per ndjenja te tilla ,

  madje per asgje tjeter ,
  Ne bote e kafsheve nuk ka hapsira per ndjenja Njerzore

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim