Brezi i “Call Center”…

November 7, 2015 17:12

Brezi i “Call Center”…

Janë me mijëra të rinj, të cilët pasi përfundojnë studimet e larta, gjenden të papunë dhe e kanë të vështirë të ecin në profesionin e tyre. Të dhënat e INSTAT-it tregojnë se 34.2% e të rinjve janë sot në kërkim të një pune.

Mbi 30 mijë të rinj rezultojnë se janë punësuar prane bizneseve të telemarketingut, ose ato që njihen si “call center”, të cilat ofrojnë paga të sigurta dhe të ardhura të mjaftueshme për një pjesë të tyre, por jo karrierë profesionale për ta.

Papunësia e madhe e të rinjve, sipas ekspertëve të Ministrisë së Mirëqënies Sociale, ka ardhur në rritje, pasi për vite të tëra nuk ka patur përputhje të arsimimit të të rinjve me kërkesat e tregut të punës.

“Kryesisht është mospërputhja e arsimit të marë me kërkesat e tregut të punës, mungesa e eksperiencës që është normale për të rinjtë që hyjnë për herë të parë në tregun e punës. Ka disa lloj profesionesh që janë të kërkuara në tregun e punës, profesioni në teknologjinë e informacionit, fasonët ose teknologjia përpunuese, është një nga ofruesit më të mëdhenj të punës në Shqipëri”, thotë Genta Prodani, drejtore e politikave të punësimit.

Një ndër ekspertët e sociologjisë Gëzim Tushe, shpjegon se masivizimi i arsimit, ka sjellë këtë shkallë të madhe papunësie tek të rinjtë, të cilët nuk mund të punësohen në administratë shtetërore, por u duhet të përdorin të gjitha aftësitë e tyre për t’u përshtatur me tregun e punës.

 

November 7, 2015 17:12
Komento

1 Koment

  1. Edi November 7, 20:24

    Call Center është shpëtimi i këtij brezi se për ndryshe do kishin mbetur të tërë rrugëve.
    Rroftë Call Center!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

mersin escort mersin bayan escort konya escort eskişehir escort

Njoftim

Njoftim